|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Pitanja o imunizaciji koja interesuju roditelje

Uredništvo Ringeraja.ba, 6.1.2012
Odgovore dao stručni tim:dr. Jelena Ravlija, dr. Snježana Balta, dr. Mitar Tešanović, dr. Amra Junuzović

image
/11


25. Kakav je rizik za moje vakcinisano dijete ako se nađe u kolektivu u kojem boravi, hipotetski rečeno, grupa nevakcinisane djece?

Svako povećanje broja nevakcinisane djece u jednom kolektivu predstavlja rizik da će doći do proboja kolektivnog imuniteta, i u tom slučaju povećano cirkulisanje uzročnika može „nadvladati“ imunitet vakcinisane djece.

26. Koliki je realan rizik za moje dijete ako se odlučim uopšte ga ne vakcinisati u našem okruženju?

Nevakcinisano dijete je u opasnosti da oboli od bolesti protiv kojih se vakciniše (jer uzročnici tih bolesti mogu biti prisutni u spoljašnjoj sredini), a prirodna bolest nosi, pored ostalog, i veći rizik od komplikacija i drugih posljedica – invaliditeta i oštećenja.

3. Dječija paraliza – poliomijelitis

Dječija paraliza je akutna zarazna bolest koju uzrokuje poliovirus tip 1, 2 i 3, a pripadaju grupi enterovirusa. Čovjek je jedini izvor infekcije, a virus u organizam ulazi putem probavnog sistema. Širi se fecesom i prljavim rukama, ali se infekcija može širiti i preko hrane.

U organizmu virus prodire krvnim ili nervnim putem u centralni nervni sistem, a posebno su osjetljiva novorođenčad i dojenčad. Kod njih se u velikom broju razvija bolest sa mlohavom (flakcidnom) paralizom grupa mišića bedra, potkoljenica, mišića ramenog pojasa, dijafragme ili mišića u međurebarnim prostorima. Smatra se da su definitivne paralize koje ostaju 18 mjeseci od početka bolesti. Oko 14% bolesnika sa paralitičkom bolešću ima teški invaliditet. Dječija paraliza se uspješno sprečava vakcinacijom. U svakoj pojedinačnoj dozi vakcine zastupljena su sva tri tipa virusa.

27. Tuberkuloza?

Zarazna, vakcinom preventibilna bolest koju uzrokuje Mycobacterium tuberculosis. Najčešći način prenošenja infekcije je kapljični, to jest, udisanjem aerosola koji bolesnik raspršuje kašljaem, kihanjem ili govorom. Fetus se može zaraziti u materici od tuberkulozne majke. Posebno su osjetljiva novorođenčad – dojenčad. Tuberkuloza se  manifestuje kao oboljenje pluća i limfnih čvorova, a širenje krvlju može zahvatiti druge organe: jetru, bubrege, moždane ovojnice i dovesti do brojnih komplikacija i oštećenja. Liječenje je dugotrajno.

28. Difterija

Difterija je akutna bolest koju uzrokuje bakterija Corynebacterium diphteriae, a širi se kapljičnim putem. Inkubacija bolesti se kreće 2- 5 dana. Smrtnost je između 3 -12%, a malignog oblika bolesti 50%. Najčešće ulazno mjesto difteričnog bacila je sluznica ždrijela, rjeđe nosa i grkljana, puno rjeđe koža i očna sluznica. Na mjestu ulaska bacili uzrokuju upalu, formiraju pseudomembrane i izlučuju toksin. Ovaj toksin uzrokuje upalu srčanog mišića i živaca sa prolaznim paralizama.

Opšte mjere prevencije ove teške bolesti su izolacija bolesnika, pronalaženje i liječenje kliconoša. Specifična prevencija je aktivna imunizacija antidifteričnom vakcinom.

29. Tetanus
Tetanus je vrlo teška bolest koju uzrokuje toksin bakterije Clostradium tetani. Bakterija se u obliku spora nalazi u izmetu domaćih životinja, u zemlji i uličnoj prašini. Infekcija nastaje kroz povredu, najčešće kroz ubodnu ranu, posjekotinu ili preko opekotine. Posebno su opasne velike povrede, na primjer, u saobraćajnim udesima ili u ratu. Tetanični toksin uzrokuje grčenje mišića koje se postepeno pojačava do potpune ukočenosti. Grč zahvati prvo žvakaće i mimične mišiće, a kasnije i mišiće udova i sve druge grupe mišića. Najčešće komplikacije su grč glotisa sa gušenjem i fraktura kralježaka kičme. U teškom obliku tetanusa bolesnik ima povišenu temperaturu i umire prije desetog dana bolesti.

Specifična prevencija je vakcinacija protiv tetanusa.

30. Veliki kašalj – Pertussis

Veliki kašalj je akutna infektivna bolest koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis. Glavni simptom ove bolesti je teški grčeviti kašalj u napadima. Bolest se širi kapljičnim putem, uglavnom direktno. Inkubacija bolesti je 7–14 dana.

Komplikacije bolesti su brojne: upala srednjeg uha, upale pluća, prsnuća plućnih alveola (atelektaza), bronhitis i rijetka ali teška komplikacija je encefalopatija (koja je češća u dojenčadi), a manifestuje se paralizom, otežanim govorom i sljepilom.

Veliki kašalj se prevenira sistematskom aktivnom imunizacijom.

Važno! Imunizacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa /vakcina DTP/ je značajno smanjila obolijevanje i smrtnost djece od ove tri zarazne bolesti. Kvalitetnim programom imunizacije se može kontrolisati pojava i kretanje ovih bolesti među djecom i odraslim.

31. Morbilli – Ospice
Ospice su akutna, vrlo zarazna bolest koju uzrokuje virus. Izvor infekcije je bolesnik. Bolest se prenosi kapljičnim putem, najčešće u direktnom dodiru sa bolesnikom. Inkubacija traje 10–12 dana. Ospice su izrazito dječija bolest, u gradskim sredinama najviše obolijevaju predškolska djeca. Novorođenčad i dojenčad do 6 mjeseci ne obolijevaju od ospica jer su zaštićeni majčinim antitijelima koja dobijaju preko posteljice (transplacentarno). Ospice se pojavljuju kao kataralna upala gornjih disajnih puteva sa povišenom temperaturom, a  4. ili 5. dana bolesti počinje izbijanje gustog svijetlocrvenog osipa po licu, vratu, trupu i okrajinama. Najčešće komplikacije morbilla su upala srednjeg uha i upala pluća. Rijetko nastaje upala srčanog mišića i upala moždanih ovojnica i mozga. Postoji i teški oblik bolesti sa teškim krvarenjem u koži i sluznicama, koji najčešće završava fatalno.

32. Rubeola
Uzročnik oboljenja je virus rubeole. Inkubacija traje 16–18 dana. Izvor infekcije je bolesnik koji nosi virus u sekretu disajnih puteva te se bolest prenosi kapljičnim putem. Nakon blagih kataralnih simptoma, pojavljuju se ružičaste sitne ospe po cijelom tijelu, uz povećanje vratnih, potiljačnih i limfnih žlijezda iza ušiju. Rubeola nije teška bolest, ali je medicinski važna. Kod trudnica, osobito do 16. nedjelje trudnoće, izaziva trajno oštećenje ploda koje se očituje urođenim malformacijama kod novorođenčeta – najčešće gluhoća, oštećenje vida do sljepila, srčane mane, mikrocefalija i psihomotorna zaostalost. Kod oboljelih trudnica nastaju i spontani abortusi.

33. Parotitis – Zaušnjaci

To je virusom uzrokovana akutna zarazna bolest. Inkubacija bolesti traje 16–18 dana. Izvor bolesti je čovjek, a širi se kapljično i kontaktom sa pljuvačkom zaražene osobe. Parotitis počinje povišenom temperaturom, malaksalošću i vrlo brzo se razvija otok, najčešće jedne, podušne pljuvačne i podvilične pljuvačne žlijezde. Komplikacije parotitisa su upalne promjene na testisima, naročito česte kod adolescenata, a kod žena se rjeđe pojavljuje infekcija jajnika pa ove upale kasnije imaju veliki uticaj na sterilitet. Virus parotitisa može uzrokovati upalu moždanih struktura – meningoencefalitis. Ako trudnica oboli od parotitisa, može nastati spontani abortus.

Važno! Vakcina protiv morbilla, rubeole i parotitisa je vakcina koja se naziva MMR, a naziva se vakcinom „3 u 1“, što znači da se u jednoj dozi vakcine nalazi kombinovana vakcina protiv sve tri bolesti.

34. Hepatitis B

Hepatitis B je virusom uzrokovano zarazno oboljenje. Inkubacija bolesti iznosti od 45 do 160 dana (u prosjeku 2 mjeseca). Izvor zaraze je čovjek. Hepatitis B virus prenosi se parenteralno: transfuzijama krvi i krvnih pripravaka, zagađenim iglama među narkomanima i nesterilnim instrumentima. Neparentalni put prenosa virusa je rjeđi – putem pljuvačke, sekreta iz gornjih disajnih puteva i sekusalnog kontakta. Veoma je značajan prenos virusa u trudnoći kad majke/nosioci virusnog antigena prenose HBV na nerođeno dijete.
Najčešće infekcija ploda nastaje tokom poroda, kontaktom ili gutanjem sekreta porođajnog kanala.

Hepatitis B virus uzrokuje širok spektar kliničkih slika – od blage bolesti sa lošim opštim stanjem, mučninom, do kliničke slike upalnog procesa tkiva jetre sa žuticom. Novorođenčad, dojenčad i djeca imaju veliki rizik od razvoja hronične bolesti jetre, koja završava trajnim oštećenjem tkiva i cirozom jetre.

35. Bolesti uzrokovane Haemophilius influenzae tip B – HiB

H. influenzae je vodeći uzročnik meningitisa, traheobronhitisa, upale pluća, artritisa, upale srednjeg uha, konjunktivitisa, sinusitisa kod male djece... Ove se infekcije mogu pojaviti i kod odraslih, ali sa manjom učestalošću. Najveći rizik od obolijevanja imaju djeca dobi od 6 mjeseci do navršene dvije godine.

Infekcija se širi kapljičnim putem, sa nosno–ždrijelne sluznice, u kojoj se kolonizira HiB. Inkubacija traje 2 do 4 dana. Veliku ulogu u prenošenju infekcije imaju kliconoše koje nemaju simptoma.

 

Odgovore dao stručni tim:

dr. Jelena Ravlija, Šefica odjela za epidemiologiju u Zavodu za Javno zdravstvo FbiH

dr. Snježana Balta, Direktorica Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo

dr. Mitar Tešanović, Epidemiolog, Koordinator za imunizaciju u Institutu za zaštitu zddravlja Banja Luka

dr. Amra Junuzović, Šefica pedijatrijskog odjela u Domu zdravlja Stari grad

 

***

UNICEF

Udruženje DjeCa

Ringeraja.ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
8
OSAFLAT® za kolike - nježna pomoć za naše ...
Za grčeve i nadutost dojenčeta, bolove u trbuhu… Nekog od Vas čeka i poklon paket Viennapharm proizvoda. Učestvujte!
3
Zašto se moje dijete i dalje budi noću?
Kao i bebe, mnoga mala djeca ne spavaju cijelu noć, i to je sasvim normalno. Mala djeca žude za vezom i dodirom da bi se...
3
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *