Bez obzira na činjenicu da je rođenje djeteta više nego poseban događaj, to je izuzetno naporan period, pogotovo za mladu majku.
Bez obzira na činjenicu da je rođenje djeteta više nego poseban događaj, to je izuzetno naporan period, pogotovo za mladu majku. Za utjehu neka vam bude podatak da je sa starošću bebe predvidljivije njeno spavanje, a s vremenom će se normalizirati i stanje vašeg tijela – opet ćete se osjećati bolje. Vrijeme rješava brojne probleme, ali treba se pobrinuti i za sadašnjost.
Zato ćemo vam ponuditi neka rješenja, s kojima možete pridobiti više spavanja, odmora i tako se osjećati bolje:
- Spavajte kada spava vaše dijete. I 20-minutni drijemež vam može dati dovoljno energije da možete izdržati dugo popodne. Ako se ne možete dovoljno opustiti da bi zadrijemali, ipak malo predahnite, dignite noge, prelistajte reviju ili knigu. Ipak, imajte na umu da popodnevni drijemež može slabo utjecati na noćno spavanje.
- Noću ne ustajte. Neka vam dijete za noćno dojenje donese partner ili dječji krevetić postavite blizu svojega. Zbog noćnog ustajanja će vam biti teško ponovno zaspati. S vremenom možete mlijeko za dojenje i istisnuti i tako nešto noćnih obaveza »svaliti na partnerova leđa«.
- Krećite se. Možda vam se čini da ćete si time napraviti »medvjeđu uslugu«, ali je činjenica da će vam i mala šetnja na zraku pomagati da se osjećate manje umornom. Ta šetnja će vam pomoći i da noću lakše zaspite.
- Zatražite pomoć partnera, obitelji, prijatelja. Ni u kom slučaju ne pripremajte ručkove ili večere za prijatelje i obitelj. Ostavite prljavo posuđe i neizglačan veš. Prihvatite ponuđenu pomoć i to vrijeme iskoristite za odmor.
- Sa hranom prikupljajte energiju. U tom periodu je važno da se hranite uravnoteženo. Ako dojite vrlo je važno da pored uravnotežene prehrane jedete i često, jer dojenjem brže trošite kalorije.
- Izmjenjivanje noćnih dežurstava: s partnerom se možete dogovoriti za noćna ustajanja tako da jednu noć dežura on, a drugu vi ili da jedno od vas dežura do dva ujutro, a drugo poslije.
- Odvojene sobe. Kada stvarno trebate odmor, a dijete je posebno nemirno, možete jednu, dvije noći spavati u drugoj sobi.
- U kasnim popodnevnim ili večernjm satima izbjegavajte kofein, nikotin i alkohol.
- Pobrinite se da je spavaća soba dobro prozračena, da je u njoj odgovarajuća temperatura (većina ljudi bolje spava u hladnijem prostoru) i da nema previše buke (od prometa i sl.)
- Ako i poslije 30 minuta ne možete zaspati, pođite u drugu sobu i slušajte mirnu glazbu dok ne zaspite.
- Kad obavite večernju rutinu za dijete, napravite to isto i za sebe. Sat prije spavanja si npr. priuštite toplu kupku, šolju čaja ili toplog mlijeka i umirite se kakvom dobrom knjigom.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Kako sačuvati izdojeno mlijeko!
Drage mame svejedno je koji je razlog izdajanja važno je samo znati kako izdojeno mlijeko pravilno sačuvati.
4
Handling bebe - pravilno podizanje i spušt...
Roditelji nekada ne znamo kako se pravilno podiže i spušta mala beba. (slovenački video)
3
Relaksirajuće kupanje blizanaca
Sonia Rochel, kao dobra vila za bebe! Nježno, najnježnije...
3