|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Zašto se bebama mijenja boja očiju?

Uredništvo Ringeraja.ba, 17.1.2021
Velike su šanse da će dijete naslijediti boju očiju od svojih roditelja, ali to nije pravilo, objašnjavaju stručnjaci.
Ključne riječi:

image
/11



“Kada se bebe rode, posebno one koje imaju svijetlu put, imaju svijetlu boju očiju zbog male količine melanina u očima. Melanin je pigment koji daje boju očima, koži i kosi. Količina melanina u šarenici, obojenom dijelu oka, određuje koju boju očiju će osoba imati”, objašnjava dečji oftalmolog  sa Stanford dječje klinike u Kaliforniji, Douglas Fredrick.

 

Dijete se može roditi s plavim očima jer oči ponekad ne proizvode dovoljno ili uopće ne proizvode melanin dok je beba u maternici. Međutim, nakon rođenja svjetlost potiče proizvodnju melanina, zbog čega se vremenom boja može promijeniti.


“Boja pigmenta ne uzrokuje promjenu. Ne postoji plavi, sivi, zeleni ili smeđi pigment u oku”, naglašava oftalmolog, dodajući kako je jedini pigment koji imamo u očima zapravo smeđ, a količina tog pigmenta određuje hoće li nečije oči biti svjetlije ili tamnije.


Jedan roditelj sa smeđim očima i drugi roditelj sa smeđim očima trebali bi imati bebu sa smeđim očima, zar ne? Da, ali ne uvijek.


Postoje višestruki geni u našem tijelu koji doprinose boji očiju. Čak i ako oba roditelja imaju smeđu boju očiju, moguće je da beba na kraju ima plave oči ako roditelji imaju gene za plave oči negdje u genetskoj konstituciji, odnosno ako imaju mutirani gen koji se može prenijeti kroz niz generacija kao recesivan.


Pročitaj i ovo> ČUVANJE IZDOJENOG MLIJEKA


Promjena boje očiju je postepena

Stručnjaci kažu da najveća promjena slijedi najvjerojatnije u razdoblju od šestog do devetog mjeseca života. Tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci, možete primijetiti kako bebina boja očiju postaje tamnija.


“Promjena je toliko postepena da možda nećete ni primijetiti sve dok se jednog dana vaše dijete ne probudi s drugačijom bojom očiju”, objašnjava oftalmolog.


Do 12. mjeseca, većina beba ima svoju trajnu boju očiju iako dr. Fredrick kaže da se kod neke djece boja očiju može mijenjati sve do šeste godine. Ipak, takvi slučajevi su rijetki i promjena se ne događa preko noći.


“U svakom slučaju, bebina boja očiju promijenit će se bez ikakvog utjecaja na vid ili neke druge probleme s očima. Ali, ako se boja očiju promijeni kod samo jednog oka ili ako primijetite da su bebine oči mutne, svakako posjetite pedijatra ili dječjeg oftalmologa”, kaže dr. Fredrick.

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
18
Sedam sigurnosnih koraka za aktivnog mališana
Zajedno sa mobilnošću Vašeg mališana dolazi i čitav niz briga o sigurnosti o kojima nikada niste razmišljali.
3
Ima li moje dijete kilu (hernija, bruh)?
Svaka odgoda tačne dijagnoze u akutnom stanju može uzrokovati nepovratnu štetu po zdravlje djeteta, a u najtežim okolnos...
3
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2






Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *