agentforce u 04:25
na temi RE: Help!
iz foruma Beba
Rođenje dijeteta je najljepši trenutak u životu jedne žene, i koliko malo biće može donijeti radosti i sreće tako i period poslije poroda može biti stresan. Kad je u pitanju prvo dijete najčešće problemi se pojave sa uspostavljanjem dojenja.
Uz malo truda i pomoć stručnih osoba žena obično uspije uspostaviti dojenje ali poslije se može pojaviti novi problem: ukoliko majka je prinuđena da se vrati na posao ubrzo nakon poroda, kako održati dojenje?
Apoteka LOTUS svake godine obilježava međunarodnu sedmicu dojenja sa ciljem podizanja svijesti o važnosti dojenja kako za bebu tako i za mamu.
Ove godine Sedmica dojenja prolazi pod motom Dojenje i posao, pa tako i mi želimo da ohrabrimo majke koje iz nekih razloga moraju se vratiti na posao dok doje svoju djecu.
Iako to može izgledati dosta komplicirano, na djelu ukoliko postoji želja dojenje se može uskladiti sa poslom. Što je starije dijete tim postoji više šansi da se dojenje uspostavi. Pa stoga ukoliko je moguće produžite ostanak sa djetetom do njegovih punih 16 sedmica. Bitno je napomenuti da ukoliko mama nije u mogućnosti da doji dijete tokom dana trebala bi ga izdajati kako se količina mlijeka ne bi smanjila, jer kao što je poznato mlijeko se stvara prema količini izdojenog mlijeka.
Kako bi održali laktaciju neophodno je sačuvati i noćne podoje. Moguće da će mama primjetiti otkako se vratila na posao da se beba češće budi po noći kako bi dojila. Iskusne mame koje kombiniraju dojenje i posao uzimaju to kao dio svog života.
Također savjetujemo majkama da stvore zalihe mlijeka kojim će se beba hraniti u njihovom odsutstvu. Postoje različita pomagala kao što su ručne i električne izdajalice, posude za pohranjivanje mlijeka, grijači za boce i sl. Na internetu se može pronaći dosta informacija o tome kako pohraniti mlijeko, mi bi htjeli obratiti pažnju na nekoliko stvari.
Veoma je bitno pohraniti mlijeko u kvalitetne plastične posude ili u staklenke. Ponekad možemo čuti savjete da iz ekonomskih razloga mlijeko pohranjujemo u jeftinije plastike kao što su boce za urin, jer zauzimaju malo mjesta u frižideru, sterilne su i jeftine. Htjeli bi obratiti pažnju da nekvalitetna plastika može ispuštati otrovne hemikalije u mlijeko koje mogu naškoditi organizmu, stoga svakako se treba odlučiti za provjerene proizvođače koje imaju oznaku BPA free.
Neophodno se potruditi da na momenat odlaska na posao dijete ima makar jedan obrok izdojenog mlijeka iz bočice. Što je starije dijete može biti teže naviknuti ga na bočicu. Ponekad su bebe pravo izbrljive po tom pitanju i neće da jedu iz flašice kod mame na rukama. Neka ga u tom slučaju hrani osoba koja će ostajati sa njim dok mame nema.
Sisač bi trebalo izabrati sa manjom rupom kako bi se beba ne bi naučila na lagano sisanje. Nerijetko mali gurmani su izbrljivi kad je u pitanju oblik sisača. Na tržištu postoje sisači koji su maksimalno približni obliku bradavice kako bi prelazak na bočicu bio bezbolniji.
Treba obratiti pažnju i na problem curenja mlijeka. Navjerovatnije mame će se morati naoružati blaznicama za grudi, jednokratnim ili perivim. Ukoliko grudnjak za dojenje nije prikladan za poslovnu odjeću može se izabrati drugi model samo treba obratiti pažnju da grudnjak ne smije stiskati grudi.
Teško je odrediti starost djeteta kad je najbolje da mama pređe na puno radno vrijeme. Samo se može reći sa sigurnošću da to se nebi trebalo desiti do stabilizacije laktacije i prevladavanja svih poteškoća povezanih sa dojenjem, tj u prvih četiri do šest sedmica nakon rođenja djeteta. Od prilike kad mrvica napuni četiri mjeseca, očuvati daljnju proizvodnju mlijeka nakon povratka na posao će biti lakše. S druge strane, čak i godinu dana stara beba više voli kad se mama vrati ranije kući.
Ipak, bez prijeke potrebe ne bi trebalo se vraćati na puno radno vrijeme, jer vremena za zarađivanje novca i samorealizacije će biti, a period dojenja koje je važno za razvoj i zdravlje bebe je kratkotrajno.
Treba imati na umu da uskladiti posao i dojenje je teško, ali je moguće. Uspjeh u potpunosti ovisi o odlučnosti majke. Mnoge mame su savršeno uspjeli u tome. Samo treba dobro razmisliti sve unaprijed i uzeti u obzir sve detalje i moguća iznenađenja.
Apoteka LOTUS u cilju da podrži mame u svom nastojanju da očuvaju dojenje u periodu od 01 do 11 oktobra poklanja popuste na proizvode namjenjene dojiljama. Održat ćemo i promociju proizvoda WELEDA gdje ćemo odobriti još veće popuste na njihove proizvode za dojilje i trudnice.
Stoga pratite nas na našoj Facebook stranici ili kontaktirajte za više informacija na tel. 033 677 944.
Alma Turajlić, mr.ph.
Apoteka LOTUS.
agentforce u 04:23
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Aplikacija “Moj kalendar imunizacije”
Praćenje kalendara će biti mnogo lakše uz mobilnu aplikaciju
Kako da bebina koža ostane suha i zaštićena
Od rođenja bebama je potrebna ljubav i pažnja, a njihovim ro
VIDEO: Kako pomoći bebi da podrigne?
Tijekom hranjenja bebe uz mlijeko unose i zrak, pa im podrig
"Bijela buka" za uspavljivanje beba: Šta je to?
Postoji nekoliko pravila kojih se valja pridržavati ukoliko
“Challenge 2019” – Ja ću spasiti život jedne žene
Dženita Kurtćehajić, specijalista ginekologije i akušerstva,
Simptomi porođaja.
пеперутка16
Koji su bili vaši posljednji simptomi prije porođaja tog dana ili dan-dva ranije? Ako ste imali bilo kakve simptome?