|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Malo o meniju za trudnice!
12.1.2008 22:30:04   
rozi
Pozrdavim svima! Svako jutro kad ustanem se najdem u dilemi sta jesti za dorucak , a da bude korisno za bebu. Rucak i vecera mi nekako nisu problem, ali ujutro buljim u frizider i na kraju cesto zavrsim sa parizerom na stolu. Znam da su musli zdravi, ali kad njih pojedem gladna sam za pola sata i opet se vratim na isto.
Zna me uhvatiti osjecaj krivice, posebno sto dosta zdrave hrane ( sve moguce salate ) ne volim.
Mozda je glupo sto ovo pitam, ali zeljela bih da znam sta vi (posebno one trudnice koje ne rade pa mogu birati ) jedete ujutro. Zapisacu i kombinovatiuser posted image user posted image user posted image Hvala i veliki pozdrav!user posted image

< Poruku je uredio Visnja RR -- 22.2.2017 14:55:26 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Dorucak trudnice
12.1.2008 23:19:48   
enisa27
Jelovnik za buduće mame

Svaki dan je neophodan unos jedne voćke bogate vitaminom C i porcije tamnozelenog lisnatog povrća.

Jelovnik s 2.000 kilokalorija:
Doručak – 1 grejpfrut, pola šolje pahuljica s mlekom, 1 supena kašika grožđica,
Užina – 2 dl voćnog jogurta
Ručak – pola šolje pileće supe, 85 g piletine bez kožice, 1 kuvani krompir, pola šolje kuvane brokule, 1 parče hleba od celog zrna žitarica, 1 breskva
Užina – 2 keksa, 2 dl jogurta, 1 jabuka
Večera – salata napravljena od jednog paradajza, jedne paprike, jednog krastavca, 30g sira “mocarela” i 1 šolja jogurta

Izvor: DNEVNIK, J. B. Punomasno mleko je hranljivije od obranog
Trudnicama je potrebno 1.200 miligrama dnevno. Mleko i mlečni proizvodi su najbolji izvor kalcijuma, ali neke žene imaju simptome kao što su nadutost, dijareja, gasovi i gađenje posle uzimanja mleka. Takvo stanje je poznato kao laktozna intolerancija. Ako imate taj problem,pijte jogurt sa korisnim bakterijama koje olakšavaju varenje laktoze i jedite sir (radije tvrd, jer sadrži prirodno manje laktoze), tamno zeleno lisnato povrće, sardine, losos, a u dogovoru sa doktorom uzmite neki dodatak kalcijuma ako je neophodno.
Izbegavajte tokom trudnoce!
Hrana koju cemo nabrojati je u tesnoj vezi sa trovanjem, zato bi trebalo da je izbegnete:
  • Jetra i njeni proizvodi,
  • Stari, slani sirevi
  • Sirova i slabo kuvana jaja, ili bilo koja hrana koja sadrzi nekuvana jaja
  • Penast sladoled, posebno onaj iz aparata
  • Nepasterizovano mleko (izuzev ako ga skuvate)
  • Kuvana hrana koja je stajala duze vreme
  • Skoljke
  • Sirovo ili slabo kuvano meso

Hrana koju treba konzumirati
  • Zitarice sa mlekom (korn-fleks)
  • Kuvan pasulj namazan na hleb
  • Kuvani krompir sa kuvanim pasuljem
  • Sardine na tostu
  • Sendvic sa sunkom i sirom
  • Povrce ili sos od paradajza
  • Kuvani pirinac sa piletinom
  • Voce i vocni jogurt.
  • Domaci vocni kolac
    Magnezijum je neophodan za funkcionianje nerava i misica. Biljna hrana je bogata ovim mineralom. Nalazi se u zelenom grasku, pasulju, socivu, soji, ali i u plodovima kao sto su orasi, kako, i plodovi mora.Od početka do kraja trudnoće obroci treba da budu količinski mali, ali česti. Trudnica treba da izbegava jela koja nadimaju (kupus, pasulj, grašak), zatim začine i alkoholna pića. Treba dnevno piti oko 1/2 l mleka. Posle obroka obavezno je ležanje najmanje 1/2 sata. Večera bi trebalo da bude laka. U ishrani treba obezbediti dovoljno vitamina A i D, koji su potrebni za razvijanje deteta. Za unošenje gvožđa treba da uzima povrće i salate.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Dorucak trudnice
13.1.2008 13:43:23   
makana
pozdrav draga user posted image
zašto ne probaš ujutro recimo nekad napraviš sebi palentu
možeš je jesti s mlijekom, pavlakom, kajmakom, sirevima
iscijediš sebi narandžu ili pojedeš bilo koju voćku
također i uz muslije pojedi nešto od voća i cijeđeni sok
napraviš sebi omlet sa bilo čim što imaš u frižideru i opet ga "potvrdiš" finim svježim sokom i voćkom
voćni jogurt

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Dorucak trudnice
13.1.2008 14:55:48   
makana
da dodam još jedan "recept" user posted image
to mi se baš jelo u trudnoći i svako dva-tri jutra ja ti udarim po tome
izrežem paradajz na male i tanke kriškice i ispržim ih malo na maslinovom ulju dok ne odmeknu i "puste" sok
a onda to zalijem umućenim jajetom u koje ponekad dodam pavlake ili mlijeka, a nekad samo jaje
njam njam


_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Dorucak trudnice
13.1.2008 15:05:19   
Suncica*
Ja sam se trudila da moja ishrana bude raznovrsna, mada nisam bas imala neki apetit. Jela sam jako mnogo sezonskog voca, mlecnih proizvoda i pila mnogo mleka. Izbegavala sam przeno meso, jer svaki put kada sam ga pojela imala sam osecaj da sam se kamenja nagutala. Povrce u ogromnim kolicinama, a najvise sam volela da jedem boraniju u mleku. To mi je bas prijalo..
A sto se dorucka tice jela sam jaja na sto jedan nacin sa sirom ili pavlakom, pila jako mnogo cedjenih sokova(to me Dragan terao), integralni hleb, kojekakve salatice od raznog povrca(moj muz je expert u pravljenju)..Nisam se gojila i to je bio najveci problem, jer svaki put kada sam otisla kod lekara bila sam grdjena zbog manjka kilograma. Ali rodila sam zdravu bebicu i to je bilo najbitnije..

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Dorucak trudnice
13.1.2008 18:25:53   
rozi
Superuser posted image user posted image user posted image , bas vam hvala. Od sada ujutro, onako pospana kada nemam ideju, samo otvorim forum i sigurno cu naci nesto sto ce mi u tom momentu goditi.
Pozdarv svimauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Dorucak trudnice
14.1.2008 10:09:59   
mišur
Ja se trudim da sebi svako jutro iscijedim neki sokić, limun, narandžu...
A donijela sam sebi na posao zdjelicu i kašikicu, pa kupim Vitalic musli, posebno one Crunchy (sa grožđicama) i one me baš zasite. Probala sam jesti musli od drugih proizvođača, ali su mi Vitalic ipak najbolje.
Kad sam kod kuće, napravim sebi omlet ili palentu.

Jedno vrijeme sam imala problema sa zatvorom, pa mi je doktorica preporučila da uzmem mekinje, 1-2 kašike, u to izgnječim bananu i pomiješam sa voćnim jogurtom. Kaže da je to jako zdravo i za mene i za bebu, a za probavu posebno. Meni je malo ružno, osjete mi se mekinje, ali se natjeram povremeno da to pojedem. Baš jutros sam to ponijela za doručak user posted image

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Dorucak trudnice
15.1.2008 10:22:55   
issa
Ja doručkujem pahuljice s jogurtom, a nakon toga pojedem nešto voća. Do ručka grickam pistacije ili košpice...

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Dorucak trudnice
15.1.2008 15:27:52   
Cvrle
Mozes kupiti bioforove pahuljice sa suhim vocem (4-5 vrsta zitarica i 4-5 vrsta suhog voca) pa sa jogurtom i to je malo jace nego obicni musli sa mlijekom. Ja to doruckujem skoro svako jutro u 7 h, prije posla, i drzi me do 10, tada opet doruckujem. A i treba jesti cesto a pomalo, tako da ja jedem 4 do 5 puta na dan, uglavnom svaka 3-4 sata. jedan ili dva obroka u danu su mi porcije voca, recimo jabuka, banan i narandža. 
Prijedlog za doručak:
1. Uzmi konzervu sardina u maslinovom ulju, sardine su jako bogate kalcijem, izgnjeci ih dobro da dobijes pastetu i namazi na hljeb. Ja dodam ponekad malo kečapa i vegete da bude ukusnije.
2. isjeckaj papriku, paradajz, krastavac, sta vec volis, sitno i umjesaj u sirni namaz i eto ti jos jedan ukusan namaz
3. u 2dl vode skuhaj jednu oguljenu i isjecenu jabuku, kad jabuka omeksa izvadi je na tanjir i isjeckaj na komade, u onu vodu na sporetu ubaci zobene pahuljice (ili koje vec hoces), dvije kasike mekinja i kuhaj dok ne nabubri (osjetices da li treba jos vode ili malo manje pahuljica). Onda skines sa sporeta i umijesas kasiku meda (da zasladis) i pomijesas sa onim isjecenim jabukama. Ukusno i jako dobro za probavu.

I naravno da ces za 2 ili 3 sata ogladniti jer tako pravilan metabolizam i funkcionise. Druga je stvar sto smo mi balkanci naucili da jedemo 2 do 3 puta dnevno i to porcije gdje prelazi preko tanjira. Cesti a mali obroci jesu zahmetli ali i zdrava osoba cini sebi veliku uslugu a ne samo trudnice.

Prijatno! :)

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Dorucak trudnice
15.1.2008 17:15:03   
rozi
U pravu si sto se tice nacina prehlane, jer sam bas ono balkanski jela, znala sam pola hljeba pojesi ujutro, a metabolizam mi je super pa se nisam debljala.Sada se trudim da jedem zdravo, ono sto volim, a s obzirom da ne volim luk , paradajz , paprike, krastavce, ustvari sve sto se jede kao salata ja ne mogu, pa sada pokusavam makar to sa mlijekom , jogurtom, muslijem, jaja, sir i slicno.
Dale ste mi super ideja,user posted image
Za rucak opet imaju mahunarke, riba , meso, krompir, gljive...
Ujutro obavezno iscijedim 2 narandze, a s obzirom da ne volim svjeze povrce, trudim se da vise vocki pojedem, jer to bas volm.
Hvala puno za savjete, veliki pozdrav za sveuser posted image  

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 18:14:05   
kana
ja skoro svako jutro nastojim pojesti nesto mlijecno,popiti caj u kombinaciji sa domacim kiflicama jer sam na bolovanju pa ih mogu napravitiuser posted image masni sir ovciji mi najbolje paše kao i pavlaka zenicka u kombinaciji sa pilecim prsima Ovako:) a ponekad skuham i jaja :) za rucak i veceru nastojim da jedem raznovrsnu hranu al dorucak je skoro uvijek isti.Nista mi ne fali,nisam bolesna i bebab hvala bogu napredujeuser posted image jos malo pa je ocekujem vaniuser posted image
pozdrav

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 18:23:48   
adja
E mislim ako mene pitate ja jedem sve. I najvise volim slatkise i cokoladno mlijeko.user posted image

_____________________________

NASA PRINCEZA JE STIGLA 06.06.2008

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 18:56:42   
Emina*
I ja vala jedem sve...
Ako mi se jede nesto slatko, ma mene srklet hvata ako nemam kakve cokolade u kuci...
Jagode obozavam,ali sta cu kad zatrudni poslije sezone jagoda user posted image .....


(odgovor članu adja)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 18:59:46   
adja
I kod mene ti je tako. Neko kako si mi ti Eminice jesi li se odmorila.user posted image user posted image

_____________________________

NASA PRINCEZA JE STIGLA 06.06.2008

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 19:03:38   
Emina*
Ma joj,evo da ti iskreno kazem,zaspala u 4, ustala oko 6, ev dolazim sebi.
Kupila sebi bingo,ev hocu sa MM da gledam,ne bi li bilo kakve nafake :)))

(odgovor članu adja)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 19:05:46   
MirelaK
zdrav i od mene, ja se tek spremam za bebu, a vec sam navalila da jedem.
treba mi user posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Dorucak trudnice
25.1.2008 19:09:21   
adja
Koliko si vec trudna Mirelak?user posted image

_____________________________

NASA PRINCEZA JE STIGLA 06.06.2008

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 10:33:04   
Cvrle
Ja izbjegavam da jedem jagode i kivi (iako ih jako volim) jer mogu razviti alergiju kod bebe, kasnije. necu to jesti sve dok ne prestanem dojiti a djetetu necu nuditi sve do prve godine zivota.
A sto se jela tice, i ja jedem sve i uzasno volim slatko i pekarske proizvode, ali ih namjerno ne jedem, jer se trudim da mi svaki obrok bude zdrav. Jer od praznih secera i preradjenog brasna beba nema nista, niti moj organizam. A na taj nacin se samo skladisti salo i masnoce koje nista u organizmu ne moze da iskoristi. jesi ti na taj nacin sit, ali nije to poenta. Moje je nacelo da se u trudnoci treba hraniti zdravije nego prije trudnoće. Pozdravljam mlijecne proizvode. Blago vama koje ih smijete jesti i ohrabrujem vas da ih jedete sto vise. Ja ne podnosim laktozu pa ne smijem nista sem jogurta.

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 11:01:10   
MirelaK
Ma nisam trudna, ali svaki mjesec sebe ubjedim da jesam i onda mi se kao jede određena hrana. Nadam se da cu ovaj mjesec postati user posted image

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 11:01:32   
MirelaK
Kisa kako si mi ti?


(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 11:26:41   
kiša
MirelaK odgovorila sam ti ja na: "Gdje ste hanume III"!

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 11:44:38   
Emina*
Ne valja ni puno ribe iz konzerve, da znate trudnice,jer sadrze vece kolicine žive, koja jako moze da naskodi djetetu.
Eh,moja Cvrle,mi tako kad bi gledali na sta beba moze biti alergicna, onda je to sva hrana koju jedemo u trudnoci (sto znaci svo voce, povrce, mlijecni proizvodi).  Otkud ja da znam,ako pijem sad mlijeko da moja beba nece biti alergicna na njega....  Ne znam, zavisi vala i to od osobe do osobe...
Znam da dojenje znatno smanjuje opasnost za pojavu alergija...
Al,svaka ti cast na zdravoj prehrani  user posted image user posted image   To zaista zasluzuje pohvale

A naslijeđe igra veliku ulogu u nastanku alergija. Ako je neki od roditelja alergican na pojedinu vrstu namirnica, onda postoje velike vjerovatnoce da ce i dijete biti alergicno na tu vrstu namirnica...
Kod mene seka je znala u trudnoci pojesti teglu kiselih krastavica dnevno, a sada njem sincic ne da nije alergican, nego i on isto uzme teglu i sve ih pojede user posted image user posted image

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 12:55:39   
baby
Evo ja cu vam napisati jedan moj doucak , ja inace volim da kuham i da experimentisem


Dorucak:

2 paradaiza
1 krastavica
2 kriske tapist sira (koji volis izaberes )
2 kriske hljeba prepecene  ( tost)
malo dimljenog bataka ili bilo koji dugi poizvod
i pokoja maslinica

sve to lijeo isjeckas u jedan tanjiic i lijepo copkas

od pica ujutro pijem samo Bioaktiv jogurt od tresnje

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 18:44:02   
rozi
Blago vama sto volite te salatice, krastavce , paradajz i sve ostalo. Ja nijednu salatu ne mogu jesti, jednostavno ne volim , nisam nikada jela. Dok sam bila mala pokusali su na sve nacine da me tjeraju, ali ja sve ispovracam cim progutam. Mama je znala da tako sitno nariba luk u grah ili burek, ma ja odmah osjetim i ne mogu jesti.
Dok sam bila sama nisam se opterecavala, al sada beba jede sto i ja, bas mi je krivo.  Pokusavam vocem da nadoknadim, ako se to ikako moze.
Ma grozno je user posted image

(odgovor članu baby)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Dorucak trudnice
26.1.2008 21:41:42   
Cvrle
U pravu si Eminice za konzerve. Ma ziva smeta i meni i bas gledam na to. Jer trebala sam ici zubaru mijenjati sve amalgamske plombe, bas zbog zive, ali sam saznala da sam trudna, tako da cu to odloziti.  Ali nazalost danasnjica je takva da nemam vremena svaki dan otici do grada i kupiti svjeze ribe i pripremati je. To praktikujem vikendom. A bas mi je vise nezgodno izmisljati sta cu jesti dok sam na poslu. Ponekad navece pripremim neku sniclu ili pil.filete pa sutradan na poslu jedem uz mijesanu salatu od Podravke (kao bez konzervansa), ili pripremim neko varivo, jer ne volim puno suhu hranu, ali njega moras podgrijavati, tako da ni to ne valja. ma ne moze sve biti idealno. Opet mi riba iz konzerve djeluje zdravije od salame. ma ko ce vise znati u danasnje vrijeme sta sve unosim u sebe.

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *