|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Finger food
15.2.2009 22:38:51   
ziki
Na svim temama ima po neki post a nemamo temu o finger food-u.
Sta nudite bebi da sama jede, koja kolicina, kako pripremate, kad krenut sa finger food-om?
Na jednom sajtu sam citala da kad beba pocne da otima kasiku vrijeme da sama pocne da se hrani. Ja sa Tarikom ovih dana prolazim kroz tu fazu, jede 4-5 kasicica fino a onda samo mase rucicama i loviuser posted image user posted image . Nisam bas sigurna da bi sam mogao da jede kasicicom, krene on ka tanjiricu al je jos mali da sam napuni kasicicu i odnese je do usta da da prije toga sve ne izruci po sebi. Zbog toga bih krenula sa ovom vrstom hrane ali nemam nikakvu ideju kako , sta...


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Finger food
15.2.2009 22:42:03   
teta berta
moja već uveliko otima kašiku, moram njoj obavezno dati jednu kašiku da ju drži, a opet otima moju... a tek joj 6 mj...

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Finger food
15.2.2009 22:44:34   
anitaMO
ja svojoj još ne dajem da sama jede,sve mislim rano joj.user posted image

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Finger food
15.2.2009 22:59:38   
Aminad
Burhan jede sam ali pola iz kašike završi u kriluuser posted image .
Zato ja sjedim pored njega i polahko mu dajem a vrlo često uhvati i rukom šta god može i trpa usta.
Naravno na metar oko njega sve je prljavo poslije njegovog jela ali još su mi dobri živci pa poslije lijepo pospremim i uživam u njegovom veselom osmijehu kad šta uspije ubaciti u usta.user posted image

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Finger food
15.2.2009 23:09:33   
ziki
IZVORNA PORUKA: Aminad

Naravno na metar oko njega sve je prljavo poslije njegovog jela ali još su mi dobri živci pa poslije lijepo pospremim i uživam u njegovom veselom osmijehu kad šta uspije ubaciti u usta.user posted image

ovako ce i kod mene bit izgledauser posted image user posted image
Ja doduse imam vrece za smece od 1000 l koje sam greskom kupila pa cu njih rezat i prostirat po trpezarijiuser posted image user posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Finger food
15.2.2009 23:15:36   
Amrino
Ja sam Hamzi od samog pocetka dohrane (6 . m) davala hranu da sam jede. To je super za ucenje zvakanja, za razvijanje motorike sake...Na pocetku sam mu davala komade riznih keksica, onda komade voca...pa poslije i povrca i mesa...Vrlo rano sam mu dala i cijel kukuruz. Nikada mu nisam pasirala hranu i zvakao je hranu cak i kada nije imao zube. Najbolje je djecu postepeno navikavati da jedu obroke zajedno sa roditeljima, za stolom. U hranilicu i poredati mu hranu ispred da se sam posluzuje a istovremeno mu i davati nesto na kasiku.
Hamza vec odavno jede tako. Super ih je gledati kada diraju hranu, meljaju je i cude se sto je nasto glatko, sklisko, gnjecavo...user posted image .


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Finger food
15.2.2009 23:30:26   
Mik Mik
Moj Dominik ima 8 mjeseci i već sam pojede cijeli rižin keks ili onaj 4-korn iako ima samo jedan zubić koji je nikao prije 10 dana. Kada skuham hranu ne pasiram je više već samo viljuškom zgnječim i nema nikakvih problema. Kada mu pravim voće obavezno mu dam npr. komadić jabuke ili kruške da sam jede ili mrkvu.
Ako odgrize prevelik komad samo ga izbaci iz usta i grize dalje. 

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Finger food
15.2.2009 23:32:03   
mamina cura
IZVORNA PORUKA: anitaMO

ja svojoj još ne dajem da sama jede,sve mislim rano joj.user posted image


Ma slobodno joj daj. Ja sam u pocetku stavljala mrvice i ona je kupila rukicama i jela sama. Poenta je u tome da bebe jedu svojim rukicama odmah a ne kasikama i viljuskama. To sto one drze kasiku ne znaci da znaju jesti. Ja sad mogu komotno staviti joj komad pite ili komad hljeba i ona uzima sama i jede. Bude naravno komada i na podu ali vidim da pazi i sve vise zavrsava u ustima. A kasiku ne namjeravam jos uvoditi, samo je ja hranim na kasiku. Ima pokusaja da jede i kasikom sama ali tek ponesto udje u usta.
To je super vjezba za bebe i one to jos uvijek shvacaju kao igru.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Finger food
15.2.2009 23:34:23   
Visnja RR
Asja uopste nema zelju da nesto sama jede...
davala sam joj koricu hljeba da pokusa sama da gricka...ma ni deset sekundi ne zdrzi u ruci...samo baci... voli da glodje, gricka igracke ali hranu ne...


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Mik Mik)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Finger food
15.2.2009 23:36:08   
jasmina_mm
Nikada mu nisam pasirala hranu i zvakao je hranu cak i kada nije imao zube.


Isti slucaj je i kod nas, jos od pocetka same dohrane jeo je komadice i ako mu je nesto kasasto bilo ja bihmu ubacila pahuljice ili keksice da moze da zvace jer nije htio a ni sada nece kasastu hranu. Jabuku sam mu vrlo rano pocela davati u rucice kao i korice hljeba. Sada sve jede sam vise je veliki momak hehe, samo mu mandarine i klementine sjeckam na komadice zbog opne kola lako klizne niz grlo

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Finger food
15.2.2009 23:39:33   
Mik Mik
Ja dok spremam Dominiku kašicu stavim njega u ležaljku na radni sto i on sve gleda šta ja radim. Tako ja često ako mu npr. pravim jabuku uzmem koji komadić i pojedem sama, to je on vidio da ja stavljam nešto u usta i tražio je sam rukicama i tako sam mu i dala. Možda da pokušaš tako, da ti jedeš a da Asja to vidi i da joj daš nekoliko puta i možda upali.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Finger food
15.2.2009 23:40:13   
mamina cura
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Asja uopste nema zelju da nesto sama jede...
davala sam joj koricu hljeba da pokusa sama da gricka...ma ni deset sekundi ne zdrzi u ruci...samo baci... voli da glodje, gricka igracke ali hranu ne...



Pa i tesko je koricu grickati jer se ugnjecaviuser posted image  Probaj joj dati one keksice od rize iz DM-a, ludi su za njima. Ja sam svojoj davala i grisini mada znam da ne treba ali tako slatko gricka. Danas je jela jabuku kao velika.

Poenta finger food metode je da djeca kupe hranu, koja je u mrvicama, sa svog stola kad jedu. Kao male komade mrkve, mrvica hljeba... nije bitno da li ce ispljunuti, bitan je proces i navikavanje. Takodjer se tako dijete i osamostaljuje sto je veoma bitno za njegov razvoj.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Finger food
15.2.2009 23:40:29   
Amrino
Ma nema veze ako baci- uvijek joj ostavi negdje gdje moze dohvatiti ili ostavi na podu. I kod mene bude svega...e onda se on u neka doba sjeti keksa ili necega ode i uzme tamo gdje ga je i ostavio. Inace, kad god mu nesto dajem, jogurt ili pavlaku...uvijek mu dam da malo umoci prst pa da lize...a uziva i da on nas hrani i pita. 
Samo ti njoj u hranilici poredaj nesto pa neka se samo i igra...vremenom ce sve vise zavrsiti u ustima a ne na podu.

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Mik Mik)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Finger food
15.2.2009 23:42:49   
Ilhana RR
IZVORNA PORUKA: Aminad

Burhan jede sam ali pola iz kašike završi u kriluuser posted image .
Zato ja sjedim pored njega i polahko mu dajem a vrlo često uhvati i rukom šta god može i trpa usta.
Naravno na metar oko njega sve je prljavo poslije njegovog jela ali još su mi dobri živci pa poslije lijepo pospremim i uživam u njegovom veselom osmijehu kad šta uspije ubaciti u usta.user posted image


I ja radim slicno... samo umjesto hrane ja mojoj daljm krisku hljeba i ona hljeb malo ugrizne a ja joj kasiku u usta... ili ako jede krompir onda joj komadice male stavim na njen "stocic" i ona to sama jede... do augusta je moram nauciti da sama jede jer pocinje u obdanistu a svedjani nehrane djecu vec djeca moraju sama da jedu... pa sam se bojala da mi nece biti gladna ali moja mama promjenila posao i pocinje da radi u Lamijinom obdanistu tako da znam da ce jesti kako treba hihih =)

Uglavnom svedi preporucuju a se daje djetetu samo da stavlja u usta cim nauci prsticima kao pincetom da uzima... ako me kontate...

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Finger food
15.2.2009 23:43:34   
Amrino
Poenta finger food metode je da djeca kupe hranu, koja je u mrvicama, sa svog stola kad jedu. Kao male komade mrkve, mrvica hljeba... nije bitno da li ce ispljunuti, bitan je proces i navikavanje. Takodjer se tako dijete i osamostaljuje sto je veoma bitno za njegov razvoj.


Ma u potpunosti potpisujem. Pogotovo je vazno za razvoj motorike sake i za pinceta- hvat. user posted image


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Finger food
16.2.2009 3:39:42   
Lorna
Moja je Lorna jako rano pocela sama da jede. Pocelo je to nespretnim "ganjanjem' pahuljica i smokija po hranilici. meni to bas bilo slatko. sa nekih 6-7 mjeseci je pocela da uci da drzi kasiku sama i da nesto mrlja i jede. Naravno, vise hrane bi ostalo po njoj i hranilici nego u njenoj pupi,  ali svaki je put bilo sve bolje i bolje. sto je vise napredovala, manje je dala da je hranim. takodje nikad nisam hranu pasirala, vec samo sitnila. i niakd se nije zagrcnula, niti davila, HB!

_____________________________

Upoznajte Lornu
http://lorna-a-petschelt.blogspot.com/

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Finger food
16.2.2009 3:57:06   
adannn
Mi smo odavno počeli sa ovakvim hranjenjem....A danas nam se desilo sljedeće:moja Nejra imala proliv,temp,kašalj i slabašnije jede....Kad god joj ponudim hranu ona odbija,baš me zabrinula....Inače,nekad jede sama a nekad joj ja dajem(kada je hrana tečnija)ili kada ne želimo da se puno isprljamouser posted image user posted image ...Uglavnom,danas je slabo jela...Kada ostavim nešto na stolu,ona se došunja i jedeuser posted image user posted image user posted image a neće kada joj ja dajem....čudno,nadam se da neće tako nastaviti

_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu Lorna)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Finger food
16.2.2009 8:53:52   
Emina*
Bakiru u zadnje vrijeme kako nista zivo ne pasiram, kad ga hranim, stavim mu komadic mrkvice, krompirica, graska, brokule na hranilicu, i sam ganja komadice prsticima po hranilicu.. Sad zasad mu super ide...
Neki dan sam mu skuhala Ledo kukuruz, i stavila mu na hranilicu, sturi se ziv da uhvati one bobe...  Nesto zavrsi na podu, nesto u ustima...
Najbolji mi je kad uhvati kakvu bobu, pa dok prinese ustima,
ona je vec negdje drugo user posted image user posted image
Ali, mislim da zaista ovim nacinom dijete vjezba motoriku sake, bas kako Amrino na nekoj temi napisa "pinceta zahvat"...
Osim toga, kad mu dam plazma keks, jabuku ili nesto za grickanje, to obozava...
Bila sam se zabrinula da sam ga navikla na pasiranu hranu, ali nju vise ne pasiram..
Sve sam zvace....  Neki dan smo pili kafu, i ja uzeh keks neki da stavim u usta, on je poludio... Hoce i on user posted image   user posted image

Najsladji mi je kad ganja bobe po hranilici...
Dans  cemo da kupimo i rizine kolacice user posted image   user posted image


< Poruku je uredio Emina* -- 16.2.2009 8:57:17 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Finger food
16.2.2009 13:14:53   
anitaMO
ma jede i moja sve što može u ruku .nego sam mislila jeli rano da je učim da sama jede kašikom.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Finger food
16.2.2009 13:44:21   
beni29
Eliott je rano poceo ici kod zene cuvalice imao je 4 mjeseca i kod nje ja aucio jesti prsticima. Ona mu je od malena pocela davati da jede sam jer ipak ona cuva dvije bebe i treba stici svima dati jesti. Meni je to jako drago jer evo sada sam jede bez ikakvih problema dobro drzi kasiku nista mu ne ispada iz nje ma divota. Benjaminu je trebalo alo vise vremena jer je bio godinu dana samnom kod kuce pa sam ga hranila sve dok nije otisao kod nje na cuvanje.

_____________________________

Benjamin 18/12/2001
Eliott 28/04/2007
Mon bebe d amour

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Finger food
16.2.2009 15:05:35   
bebano
Moj Luka odavno pokazuje zelju da sam jede, jer dok ga hranim otima kasiku od mene. I kao sto neko gore rece dok ga hranim obavezno dam njemu jednu kasiku da se njom igra. Nisam mu jos davala da sam jede mada po vama vidim da mu je vrijeme, ma mene sve strah da se ne zagrcne. Npr sinoc sam ja jela jabuki i isjekla je na krsike. Jedva sam sklonila od njega koliko hvata moju ruku da on sam jede tu jabuku. A mene strah da ne odlomi prevelik komad pa da se ne zagrcne. A ti rizini kolacici super zvuce, mogu pokusati sa tim, jer vidim da se lako tope u ustima. 

_____________________________

Luka - Mamina sreća
27.05.2008

Sunce moje malo :-))


(odgovor članu beni29)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Finger food
16.2.2009 15:14:16   
M kao Mama
Lajla odavno pokazuje želju da jede kašikom, i odavno smo joj i dali kašiku, neka se uči, i čašu lijepo drži i pije iz nje, a najslađa mi je kada je grašak za jelo, pa onda ona to ručicama hvata i stavlja u usta, jedna boba u usta, tri na stranu. Zaita, živa je istina, ona preko dana pravi probleme neće da jede, ali čim se svi iskupimio i sjednemo za sto i ona lijepo jede.

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Finger food
16.2.2009 15:50:40   
Aminad
IZVORNA PORUKA: mamina cura 

To sto one drze kasiku ne znaci da znaju jesti.


E to je tačno ali kako svi za stolom imaju kašiku nema šanse da se desi da i on jednu ne drži u ruci i da ne pokušava s njom nešto pojesti ali dok pokušava drugom rukom prstićima uzima i stvalja usta (što je sigurno sigurno jeuser posted image ) i tako stalno.

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Finger food
16.2.2009 16:51:37   
Visnja RR
Asji sam danas dala opet koricu hljeba i sam ju je drzala i grickala...
kasnije joj dam plazma keksic...  cim joj se mrvica keksa odlomila u ustima jer ju je smeksala povratila je ... i onda je bilo suze ko u prici...user posted image
a sa koricom hljeba joj se to nije desilo bez obzira sto je oglodjala sve mrvice sa korice...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Finger food
16.2.2009 18:38:34   
mišur
Luka već odavno žvaće hljeb ili plazmu...Tačnije, više sisa nego žvaće, ali i pojede nešto.
Kad mu dajem ručak, stavim u stolicu i komadiće mrkve ili nečeg drugog i obavezno to prevrće po rukama, malo stavi u usta...Ali neće još da jede hranu koja nije dooooobro izgnječena.
U početku je isto kao i Asja skoro pa povraćao na svaki komadić koji otkine, ali sad se već navikao.
I odavno mi već otima kašiku kad ga hranim, pa mu ja dam drugu i on njom prebira po svojoj hrani i daje meni...user posted image
Mene brine kako će se naučiti da žvaće ručak i ostale obroke, ali sve se tješim da sva djeca to prije ili kasnije nauče, pa valjda će i on nekako...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *