|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 9:51:52   
jupajdi
Cao svima!
Otvaram ovu temu jer me interesuju vasa iskustva glede ovih preparata. Da li su vam ih preporučili ili ste same uzimale?user posted image
U prvoj trudnoći pila sam Folic tablete i to do 12 sedmice, kada su mi i počele mučnine. Kontala sam da je mučnina možda od tih tableta tako da sam ih prestala uzimati.
Ponovo sam trudna, 5 nedjeljauser posted image .
Zaletila sam se i kupila Prenatal od Natural Wealtha. Nisam još počela piti, jer sam pročitala da bi Folnu kiselinu trebalo početi prije uzimati, a onda Prenatal i da je bolji Prenatal od Tvin Laba.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 10:09:30   
Cvrle
Ja sam za svoju trudnoću saznala u 7-moj sedmici i doktor mi je propisao FolicPlus (i neki progesteron radi cuvanja trudnoce). To sam koristila do 13 sedmice, a sada mi je rekao da predjem na Prenatal (Natural Welth) jer ima i puno dodatnih vitamina, a mozes koristiti bilo koji na slicnoj osnovi koji ispunjava svoju funkciju. Ali mislim da je jako vazno da se folna kiselina uzima u kontinuitetu i narocito u pocetku trudnoce, a sada- koja je?, mislim da je manje bitno sve dok se unosi dovoljna količina.

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 10:10:07   
gggorana
Ja ti po preporuci doktorice pijem Dabrostan 2x1 i Folan 1x1, to je 2x10mg didrogesterona i 1x5mg folne kiseline. Sve tablete i lijekovi koji su na trzistu morali bi imati isti hemijski sastav! Razlika je u pakovanju i eventualno u gramazi, ali nema potrebe da se opterecujes koje su bolje.....sve je to isto, samo pod razlicitim zasticenim imenom proizvodjaca.................

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 10:22:29   
gggorana
E, zaboravih detalje.........ja sam u 6 nedelji, a progesteron se pije do 12, 13, dok se ne formira posteljica sa svim svojim funkcijama, izmedju ostalog i luci progesteron. Nedostatak progesterona je najcesci uzrok spontanog kod normalne trudnoce, pa se uvodi nadoknada da bi se to sprijecilo. Dobra strana je sto nece zedrzati trudnocu kod koje postoje nenormalnosti u hromozomima! Folna kiselina se pije da bi se sprijecila pojava anemije........toliko ja znam o mojim tableticama.......

(odgovor članu gggorana)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 11:18:34   
makana
pozdrav drage moje
skoro cijelu trudnoću (znači prije godinu) pila sam prenatal
u bočici dođe 100 tableta i pila sam po jednu svaki dan tako da može biti oko tri mjeseca
ništa dodatno nisam uzimala iako mi je na početku rečeno da je prijeteći pobačaj pa sma dobila dvije injekcije progesterona i pila dabroston
prenatal sadrži sve što treba i piše na bočici šta sve ima u tabletama


_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 12:24:08   
jupajdi
Hvala svim an savjetima. user posted image
Sutra cu akbgda na pregled, pa ću pitati i ginekologa sta da uzimam.
Pretpostavljam da će to biti folna kiselina, jer je preporučena i prije trudnoće i u prva tri mjeseca trudnoće.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 13:26:45   
Blue rose RR
Pila prenatal samo pet mejseci, a onda prešla na prirodnu folnu kiselinu.
Kasnije sam morala da pijem neke druge gluposti, jer sam dobila negdje oko 4-5 mjeseca kontrakcije, pa morala serklažu raditi.
Bila sam cijelu trudnoću na apaurinima. Merak- samo sam spavala.
Koma.

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 13:29:41   
karolina
Pozdrav vam i od mene, ja sam pila folnu kiselinu do 4 mjeseca a poslije prenatal, tako mi je savjetovala moja doktorica.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 15:30:37   
Cvrle
Folna kiselina važna je za sintezu DNA i zato je potrebna za razvoj svih tkiva, posebno za živčani sustav. Oralne kontracepcijske tablete mogu iscrpiti folnu kiselinu iz organizma. Nedostaci su povezani s megaloblastičnom anemijom i defektima neuralne cijevi (nedostatak dijela mozga i leđne moždine). Nadomještanje folne kiseline pokazalo je smanjenje defekta neuralne cijevi za 72%. Kad je grupa od više od 2000 žena uzimala multivitamin koji sadrži 800 mikrograma folne kiseline (od začeća do kraja prvog tromjesečja trudnoće), njihova djeca imala se 50% manje poremećaja i nijedan defekt neuralne cijevi.
Budući da se neuralna cijev razvija tijekom prva 4 tjedna trudnoće, trebate uzimati dovoljno folne kiseline u vrijeme prije trudnoće. Preporučuje se uzimanje 400 mikrograma dnevno, ali količina ne smije biti ni veća od 1 miligrama na dan, osim na preporuku liječnika.
Preporučena dnevna količina: 400 mikrograma.
Izvori u hrani: cjelovite žitarice i mahunarke (358 mikrograma u jednoj šalici leće), suncokretove sjemenke (317 mikrograma u jednoj šalici), grah (292 mikrograma u jednoj šalici šarenog graha), zeleno povrće (200 mikrograma u jednoj šalici smrznutog špinata), agrumi (109 mikrograma u jednoj čaši narančinog soka), brokula (104 mikrograma u jednoj šalici) i pivski kvasac. Biljni izvori uključuju maslačak, koprivu i djetelinu.
 
Izvor: www.childbirthsolutions.com (prijevod RODA)

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 17:27:16   
bela
Pozdrav svima,ja sam u 8 mjesecu trudnoce i pijem natal akiv-u sirupu   od pocetka  trudnoce i super je dodatak izhrani.

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 20:05:32   
Anoniman
meni je ginekologinja prepisala folnu kiselinu, tablete folacin 1x1, i rekla da cu kasnije vjerovatno preci na prenatal od n.w., ali da je za sada dovoljna i potrebna folna kiselina. kako kazu samo da tablete u sasatavu imaju dovoljnio folne k. i ok su. moje prijateljice su pile prenatal od n.w. i sve je ok

(odgovor članu bela)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Folna kiselina i prenatal
22.11.2007 21:30:41   
hana
Pozdrav svima.
Ja jos nisam trudna a posto planiram trudnocu ginekolog mi je vec preporucio da pijem Pregnacare 1x1 jer u sebi sadrzi folnu kiselinu i 15 potrebnih vitamina i minerala za trudnicu.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Folna kiselina i prenatal
23.11.2007 0:51:58   
Visnja RR
do 16 sedmice sam pila dabroston 2x1 , magnezij300, folacin plus, i sirup Legofer (zeljezo)...a onda mi je iskljucen folacin i dabroston pa sad pijem prenatal, magnzezij300 i ponekad Legofer...

(odgovor članu hana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Folna kiselina i prenatal
23.11.2007 9:56:54   
mišur
Ja pijem Prenatal, ali folnu kiselinu posebno nisam uzimala. Koliko sam razumjela, folna kiselina je najvažnija na početku trudnoće, u prva tri mjeseca.
Znači li to da se kasnije ne treba uzimati, ili ipak treba do kraja trudnoće?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Folna kiselina i prenatal
23.11.2007 10:01:43   
jupajdi
Ako si prošla prvo tromjesječje trudnoće onda ti ne treba Folna kiselina, dovoljan ti je Prenatal, jer i u njemu imaš folne kiseline. Ako ti ne smeta pij ga do kraja, naravno, uz preporuku svog ginekologa.user posted image

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Folna kiselina i prenatal
23.11.2007 11:34:04   
mišur
Jupajdi, hvala ti!
Za sada mi Prenatal ne smeta, ali vidjećemo.

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Folna kiselina i prenatal
29.11.2007 20:32:26   
Suzana
Cao svim trudnicama.

Ja sam u 12. sedmici i pijem Dabroston, Folacin i Prenatal.
Sve OK. :)


(odgovor članu gggorana)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Folna kiselina i prenatal
3.12.2007 8:08:57   
Hannah
Meni je inače na vrh glave svih tih ljekova: folic plus pola godine (tri mjeseca pred trudnoću, pa tri u trudnoći), pa utrogestan, nakon kojeg sam dobila gljivice (ne mora značiti da su od njega, ali su se javile nakon upotrebe) koje sam liječila kanestenom. Pa nekakav američki prenatal koji ima taman toliko vitamina da bi bilo dovoljno da uz tu tabletu dnevno samo prožvaćem malo hljeba, pošto bi sve ostalo izazvalo hipervitaminozu. 

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Folna kiselina i prenatal
3.12.2007 9:46:24   
bebano
Ja sam 13 sedmica i pijem folnu kiselinu 1/2 svaki dan. Do 12 sedmice sam pila dabroston 2x1, a sada mi je preporucen prenatal. I meni je na vrh glave piti sve to svaki dan, ali mislim da to ipak pomaze. Folna kiselina je B vitamin koji je jako bitan za trudnocu, a u prenatalu nema cega nema.

(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Folna kiselina i prenatal
5.12.2007 9:42:52   
budućamama
ja planiram trudnoću i pijem Prenatal. Doktor mi je rekao da sam super napravila i da samo nastavim piti. Također mi je rekao da ne dupliram sa folacinom jer imao dovoljno folne kiseline i u Prenatalu

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Folna kiselina i prenatal
7.2.2008 18:19:20   
Okarica
Od početka trudnoće pijem Pregnacare 1X1, a od juče (10 sedmica) mi je uključen Dabroston 2X1.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Folna kiselina i prenatal
8.2.2008 8:43:16   
issa
Ja sam prva tri mjeseca pila folnu kiselinu, a onda sam počela Prenatal i NAF  (natrij florid za očuvanje zubi). Znam da je folnu preporučljivo piti i ako se planira trudnoća, jer njeno djelovanje je najvažnije i najintenzivnije u prvih nekoliko sedmica, kada i ne znamo da smo trudne.

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Folna kiselina i prenatal
8.2.2008 9:15:32   
Nadi
Ja sam po preporuci mog ginekologa čitavu trudnoću pila prenatal a i sad dok još dojim, a prva tri mjeseca sam uz prenatal pila i folnu kiselinu po jednu tbl svaki dan.

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Folna kiselina i prenatal
12.2.2008 14:20:06   
zaras_79
Pozdrav cure,

ja sam u osmoj nedjelji trudnoce, pijem Folacin 1x1, Dabroston 2x1, i svaki peti dan dobivam injekcije Progesterona jer sam prije nekoliko mjeseci imala spontani u ranoj trudnociuser posted image . Zasad je sve cool a nadam se da ce i ostati

(odgovor članu Nadi)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Folna kiselina i prenatal
12.2.2008 14:34:43   
bšimunić
Ćao user posted image user posted image user posted image
Ja sam u samom početku trudnoće pila folnu kiselinu i ginekolog mi je rekao da je dobro da prvo to pijem a tek onda da kasnije prijeđem na prenatal. Ja sam tako i napravila i moram priznati da mi je od prenatala jako dobro. Nemam nikakve mučnine i nisam se puno udebljala. Ne znam točno kakav im je točan naziv samo znam da sam ih platila oko 25okn. Na njima je nacrtana trudnica u crnoj haljini. Ne nosim cijelu boćicu sa sobom jer je jako velika, zato i ne znam točan nazv.

Nadam se da sam pomogla.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *