|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.1.2010 22:56:10   
teacher75

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ja sam bila na normalnom bolovanju tih 28 dana, porodiljsko mi je pocelo teci na dan poroda!

i ja sam

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.1.2010 23:07:02   
Apotekarka
I meni je receno da se trudnicko racuna i onih 28 dana ma bilo ne bilo ja svakako u 6 mj moram na posao jer mi kolegica druga treba roditi i nema tko radit...ja uvijek jebana strankauser posted image

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 21:26:00   
delfin
Skvo kako si to izvela? Ako hoćeš pošalji mi pp.

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 21:30:38   
teacher75
meni je ginekolog napisao da moram cuvati trudnocu tako da sam otisla na bolovanje, nije mi navela termin poroda, tako da sam ja bila na bolovanju dok se nisam porodila (i primala cijelu platu od firme)a zatim sam otisla na porodiljsko.

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 21:40:55   
muby
Mislim da sve to zavisi od dr-a koji ti otvara bolovanje i daje doznake.
I ja sam bila na trudnickom bolovanju negdje od polovine trudnoce. Nakon 40 dana sam isla na komisiju i dobila jos 60 dana. Tih 60 dana mi je isticalo 10 jula a izracunati termin poroda 28 jula. Onda mi je dr opste prakse koja mi otvara bolovanje rekla da mi na ginekologiji moraju otvoriti porodiljsko od 01.07. (po zakonu jer sam na neprekidnom bolovanju) a ona mi je zatvorila trudnicko bolovanje.



_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 21:43:09   
muby
samo da dodam
trudnocu sam vodila privatno a dr opste prakse mi je na osnovu tih nalaza otvarala bolovanje za cuvanje trudnoce
a porodiljsko bolovanje sam morala otvoriti na ginekologiji u domu zdravlja


_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 21:48:15   
teacher75
slazem se da je do dr opce prakse. ali sam ja zamolila ginekologa da mi ne navodi termin poroda, otisla sam pocetkom septembra, a kada me dr opce prakse pitala kad mi je termin ja sam rekla da je nekad krajem oktobra a ustvari mi je bio 14. oktobra. dr opce pralse mi je rekla da dodjem opet kada bude 28 dana do termina da mi zatvori to bolovanje i otvori porodiljsko a ja se jednostavno nisam pojavila sve do nakon poroda (8.oktobra)

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 22:00:45   
muby
ma super si ti to izvela
a meni je dosta doma zdravlja
inace za sve idem privatno ali morala sam zbog doznaka ici u DZ svaki mjesec

a ni meni na nalazu nije pisao termin poroda vec samo datum zadnje menstruacije
onda mi je dr opste prakse trazila nalaz na kojem pise termin
ja sidjem sprat nize na ginekologiju i zamolim ih da mi to napisu ali nisu htjeli jer mi oni ne vode trudnocu (nidje veze)
onda opet zovem ovu moju dr (tj njenu med. sestru) da mi dodaju taj termin u nalazu pa ce muz doci po to
i onda me ona ubjedjuje kako mi nije pametno ranije otvarati porodiljsko (kao da ja to ne znam)
uglavnom jedva je ubijedim da nije bitno sta mi je pametno ili nije, i da mi nije bitno njeno misljenje, vec da mi samo treba nalaz u kojem pise termin poroda
vise me umaralo to deveranje sa dr-ima nego situacija zbog koje sam uopste trebala na bolovanje


_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 22:46:40   
tajcika
ja sam se sad malo "pogubila",dajte mi savjet,
od 01.10.09. sam na bolovanju radi cuvanja trudnoce i primam punu placu od firme,sada mi je komisija opet dala 60 dana koji isticu 17.03.10.,a termin mi je 10.04.,u slucaju da se ne porodim ranije da li moram zatvoriti ovo bolovanje i otvoriti to porodiljsko 28 dana prije termina (to bi otprilike bilo oko 13.03) ili mogu iskoristiti i svoj stari godisnji odmor (ostalo mi je oko 16 dana) pa onda otvoriti porodiljsko
izvinite sto vas izgnjavih sa ovim datumima i molbom

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 22:48:03   
lilith
mozes iskoristiti godisnji

_____________________________

Tri najneobicnije rijeci Kada izgovaram rijec Buducnost, prvi slog već odlazi u proslost. Kada izgovaram rijec Tišina, narusavam je. Kada izgovaram rijec Nista, stvaram nesto sto se ne smjesta u bilo kakvo nepostojanje.

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Novi zakon o porodiljama
31.1.2010 22:57:59   
muby
tajcika
kao sto sam gore vec rekla sve ti zavisi od dr koji ti otvara bolovanje
tebi je slicna situacija kao sto je bila kod mene, komisijsko bolovanje istice za manje od 28 dana prije termina poroda
meni su onda prekinuli ranije to komisijsko i otvorili mi porodiljsko jer tako je navodno u zakonu jer sam neprekidno na bolovanju
mada sam i ja imala tu opciju uzimanja godisnjeg odmora
uglavnom probaj da dr-u ne spominjes termin poroda vec kad ti istekne komisijsko bolovanje da ga zatvoris i iskoristis godisnji do poroda


_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu lilith)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Novi zakon o porodiljama
16.3.2010 10:30:29   
delfin
Da li se u onih 42 dana računa što se ne mora na komisiju računa i subota i nedelja?
Ja sam mislila uzeti sedmicu starog godišnjeg pa otvoriti bolovanje cca mjesec i onda uzeti novi godišnji do poroda.
Da li porodiljsko mora teći najdalje od dana poroda?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Novi zakon o porodiljama
16.3.2010 22:28:05   
taurus
U bolovanje se računaju svi dani uključujući i dane vikenda. A trudničko možeš otvoriti i prije poroda ali sad ne znam tačno koliko prije jer se je nešto od 1. marta mijenjalo pa pitaj svog ginekologa (naravno ne privatnog). Ja kada sam otvarala trudničko bilo je mjesec prije poroda (to je bilo prije 4 godine), pa samo provjeri je li i sada tako.A možeš biti na godišnjem do poroda ili na običnom bolovanju (ne trudničkom), kako bi ti ostalo 12 mjeseci trudničkog bolovanja i da možeš onda biti duže sa user posted image , jer je meni trudničko isteklo kada je user posted image bilo 11 mjeseci.

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Novi zakon o porodiljama
17.3.2010 9:20:37   
delfin
Tako sam i planirala, da bi što duže ostala sa bebarom. Gledaću da otvorim trudničko bolovanje a ne porodiljsko i nešto godišnjeg.

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Novi zakon o porodiljama
4.5.2010 16:15:38   
petunija
Drage moje, imam jedno pitanje vezano za porodiljske naknade za zaposlene majke.Da li je istina da majka mora imati 6 mjeseci radnog staža u kontinuitetu da bi ostvarila pravo na novčane naknade koje imaju zaposlene majke? Ja sam u radnom odnosu od 20. januara, a termin za porod mi je 18. jula tako da necu imati tih 6 mjeseci, jedino da tek otvorim porodiljsko bolovanje poslije porođaja tj. 20 jula.Btw ugovor mi je na određeno vrijeme do 01.08. 2010. godine i da li i to ima uticaja da primam novčane naknade u većem iznosu ako mi ugovor istekne prije ili moram biti u radnom odnosu cijelo porodiljsko bolovanje?
Please pomozite, ovo mi je pravo bitno!
Hvala unaprijed!

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Novi zakon o porodiljama
6.5.2010 19:08:07   
edijevamama

moras imat 6 mj. mislim zadnjih 6 mjeseci moras imat zasnovan radni odnos e sad dali tacno u dan pojma nemam, a sto se tice  tog ugovora i meni je bilo tako ugovor mi je isticao 2 meseca po porodu i ja sam zamolila dir da mi da potvrdu dje pise od kad sam  u radnom odnosu i do kraja porodiljsko i dao mi je, e sad neznam kakakv je tvoj dir. mozda ce ti htjet dat tu potvrdu.

(odgovor članu petunija)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Novi zakon o porodiljama
7.5.2010 20:25:28   
petunija
znam da je potrebno tih 6 mjeseci, samo mi još nije jasno da li je potrebno 6 mjeseci do momenta odlaska na porodiljsko bolovanje ili do momenta poroda(kako piše u zakonu). Stvarno sam zbunjena sada skrozuser posted image
A o toj potvrdi nisam razmišljala, mislim da je dovoljno da se u porodiljsko bolovanje uđe iz radnog odnosa, i da nije potrebno imati zaključen ugovor do kraja porodiljskog da bi se ostvarilo pravo na naknade.Bar sam ja to tako shvatila, sad da li je to tačno 100 % ne znam.

(odgovor članu edijevamama)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Novi zakon o porodiljama
7.5.2010 21:37:53   
lilith
ukoliko ti se prekine  radni odnos u toku bolovanja,gubis i pravo na naknadu

_____________________________

Tri najneobicnije rijeci Kada izgovaram rijec Buducnost, prvi slog već odlazi u proslost. Kada izgovaram rijec Tišina, narusavam je. Kada izgovaram rijec Nista, stvaram nesto sto se ne smjesta u bilo kakvo nepostojanje.

(odgovor članu petunija)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Novi zakon o porodiljama
9.5.2010 17:57:08   
petunija
to znaci ako meni istice ugovor 01.08. da do tog perioda cu i i primati nakade, a kad istekne ugovor da vise necu odnosno da cu primati ali onu za nezaposlene mejke.Sad mi vise nista nije jasnouser posted image

(odgovor članu lilith)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.5.2010 22:00:15   
edijevamama
moras imat 6 mjeseci radnog staza  da  nije prekidan tj ako ti je npr.. 30.06 TP znaci treba da si u radnom odnosuod 1.1. da bi mogla ostvarit pravo na novcanu nadoknadu, e sad kanton isplacuje samo onoliko na koliko ti i ugovor vazi , ako ti usljed porodiljskog istice ugovor onda ce i oni tad prekinut isplatu, zato trebas vidjet sa direktorom da ti napise tui potvrdu ili da si na neodredjeno ili da ti napise do kraja porodiljskog inace neces moci ostvarit pravo....

(odgovor članu petunija)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Novi zakon o porodiljama
17.3.2011 23:24:20   
IvanaTz
Moze li mi neko reci koliko je porodiljsko odsustvo za trece dijete? Drugarica mi je trudna s trojkama user posted image user posted image user posted image pa me zanima ima li pravo na duze porodiljsko odsustvo godinu dana...

btw. nagovaram je da nam se pridruzi na RR-u tako da cemo uskoro imati 3u1 clana user posted image


_____________________________

9.9.2009. :-)))

(odgovor članu edijevamama)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Novi zakon o porodiljama
17.3.2011 23:26:18   
vilaa
Ja sam nekada negdje procitala je je 18 mj. Al nisam sigurna. Cestitke user posted image user posted image . Zelim joj laku trudnocu i jos laksi porod.

(odgovor članu IvanaTz)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Novi zakon o porodiljama
17.3.2011 23:28:50   
IvanaTz
IZVORNA PORUKA: vilaa

Ja sam nekada negdje procitala je je 18 mj. Al nisam sigurna. Cestitke user posted image user posted image . Zelim joj laku trudnocu i jos laksi porod.


Ja sam nekad od nekog cula da je 2 godine ali i da se zakon skoro mijenjao pa sad ne znam...

Hvala u njeno ime user posted image , svi smo veeomaaa uzbudjeni user posted image user posted image user posted image


_____________________________

9.9.2009. :-)))

(odgovor članu vilaa)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Novi zakon o porodiljama
17.3.2011 23:57:10   
vilaa
Ivana ovov sam nasla u zakonu o radu "
Clan 55.
Za vrijeme trudnoce, porodaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, trece i svako slijedece dijete zena ima pravo na porodajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno.
Na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika zena moze da otpocne porodajno odsustvo 45 dana prije porodaja, a obavezno 28 dana prije porodaja.
Ako zena bez svoje krivice, na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika, ne koristi porodajno odsustvo 28 dana prije porodaja, ima pravo da te dane iskoristi poslije porodaja. Izuzetno, zena, na osnovu svog pismenog zahtjeva, moze koristiti krace porodajno odsustvo, ali ne krace od 42 dana poslije porodaja."
evo ti i link http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/1999/zakoni/zakoni%20x/zak%20o%20radu%20bos.htm

(odgovor članu IvanaTz)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Novi zakon o porodiljama
18.3.2011 0:01:41   
Hanady RR
2000 desile su se izmjene ovoga člana pa on sada glasi ovako

"Za vrijeme trudnoce, porodjaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodjajno odsustvo u trajanju od jedne godine neprekidno. Na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika zena moze da otpocne porodjajno odsustvo 28 dana prije ocekivanog datuma porodjajaa. Zena moze koristi krace porodjajno odsustvo, ali ne krace od 42 dana poslije porodjaja."



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu vilaa)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *