|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 17:09:12   
žana o8
Samo da ti kažem , da ukoliko si na porodiljskom odsustvu ne možeš dibiti otkaz ugovora o radu. Izuzetak je ako si zaključila ugovor o radu na određeno vrijeme koji ti je sada istekao, pa ti nisu produžili. Ako si na porodiljskom , a dali ti otkaz, potraži pravnu pomoć i traži povrat na posao. Ne moraš se i faktički vratiti, ali ti moraju nadokanditi plaće za taj period. Eto to je moj pravni savjet, a kao žena , potpisujem sve što su forumašice gore navele.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 18:52:59   
Amrino
Ja, koliko se sjecam (a moze biti da se varam- ne bi bilo prvi put da nesto lupim) proud mom je radila kod stranaca- kod kojih vaze drugi "zakoni" i druga "pravila"...jer ma kakva je situacija kod nas ni u drugim zemljama nije nesto bolje...Znam da u Americi porodiljsko traje oko tri mjeseca...
Meni u cijeloj ovoj prici nije jasno zasto su cekali da  zena ode na porodiljsko, vrati nakon 6 mjeseci, ostavi djecu pocne raditi i - dobije otkaz?!
U svakom slucaju treba se raspitati o mogucim naknadama, pravima i sl...ako nema fajde od "ispravljanja krive Drine" bolje da sto prije to ostavi iza sebe.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 19:35:36   
Visnja RR
ma gdje god da je radila na zalost uvjek je isto... mogu ti dati otkaz kad god hoce... cuj tehnoloski visak... uzas...
Draga ne sekiraj se puno (ako je to moguce)... cuvaj svoje zdravlje i svoje sunce...
a ti bezdusnici nek budu tehnolosko visak u krevetima svojih partnera ( za pocetak)...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 20:59:56   
boogy woogy
user posted image user posted image Bijesna sam i sokirana i nemam rijeci. Proud mom, sjecam se tvojih postova od ranije kad si govorila kako ti se ne vraca na posao i ne gledaju pojedine face...nikad se ne zna zasto je nesto dobro. Reci cime si se bavila da ti mozemo pomoci da nadjes novi posao! Ti si proud mom, kroci hrabro i ponosno prema novim pobjedama.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 21:50:50   
almai
IZVORNA PORUKA: Suzana


 
Nego, je li vi mislite da ovo tek tako treba da prolazi? Nije proud mom usamljen slucaj, ako se nikada ne reaguje na ovakve nepravde i ako se suti o tome (a ovo je jedna u moru nepravdi koje se desavaju ljudima u ovoj zemlji), ovo ce postati pravilo a ne slucaj...
Dok god narod suti, vlast ce gurati po svom, jer da se Zakoni sprovode proud mom nikada ne bi dobila otkaz.
Da li ima buducnosti za nasu djecu u zemlji kao sto je nasa, cesto se zapitam...


Sokantno ,i onda se pitaju ovi nasi juser posted image ni politicari sto nam kuga vlada po zemlji.


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 22:09:17   
Crvena
Ne mogu da vjerujem. Uzasuser posted image user posted image user posted image
Kao sto neko vec rece svako zlo za neko doro. Posla ce aBd biti, sacuvaj sebe (koliko je moguce) trebas svom djetetu.


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 22:13:31   
juni
Sta reci nego nepravda neopisiva!
Isto se desilo mojoj rodici, nakon 6 mjeseci porodiljskog vratila se na posao a tamo je docekali sa otkazom. Grozno!


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 22:34:18   
ziki
Slazem se svim sto su forumasice rekle. Koliko god mozes probaj bez sekiracije, cuvaj zivce za dijete, ono zasluzuje da budes saborli a ne rastresena i nervozna. Niko nije tudju nafaku uzeo pa ni tvoji sefovi nece tebi, samo su ti dali odresene ruke da krenes dalje. Pade mi na um potpis jede forumasice, nemoj da se naljuti al ne mogu nika da se sjetim, i noga u dupe je korak naprijed.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 23:05:03   
dana3
e e vo da se i ja pridruzim negodovanju i da kazem da se to ne desava samo u bosni vec i u svedskoj "demokratskoj drzavi".zena je rodila mrtvu bebu.bila je na bolovnju nekih mjesec dana.vratila se na posao i tu dobije otkaz i da bi joj opstina pomogla dadnu joj da radi u pogrebnoj firmi.zena je zavrsila na psihijatriji.to je jedan od najtezih slucajeva ovde a ostalo da ne dobijaju naknadu dok su na firminoj grbaci je normalno.znam koliko papira sam morala iskupiti da bih imala nakonadu sad.uvijek nova pravila.
  tesko je u bosni za posao to svi znamo ali ne znaci da moramo biti robovi nekom  i strepiti svaki dan da li sam zadovoljila ocekivanja sefa ili ne.
ne znam svaka rijec je suvisna na ovo

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: otkaz zbog bebe
21.1.2009 23:12:26   
mnn
Užas...ako si na određeno mogu ti dati otkaz...takav je zakon u Rh..osim ako si za stalno...onda ti nesmiju dati otkaz zbog trudnoče i bebe....jer se to kažnjava ako se žališ...ali večina danas žena radi u trgovačkim centrima i kad ostane trudna nakon isteka ugovora daju joj otkaz...ali se ovdje možeš žaliti i obično dobiju neku naknadu...samo taj proces jako dugo traje...

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 9:21:38   
Blue rose RR
Od mene samo riječi podrške i da ti čuvaš svoje nerve za svoju porodicu kojoj si sada najpotrebnija.
Ja uvijek kažem da uvijek ima razlog (obično je to bolje za nas) zašto Bog dragi nam namijeni određenu patnju. Na nama je samo da budemo saburli.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 10:40:10   
zgembo
vrlo je bitno zasto je zena dobila otkaz, pogotovo sto vi je zakon trebao stititi do godine dana djetetovog zivota,
ja znam da ce sada neke forumasice reci kakav zakon, ali je li iko ikada pokusao sudskim putem dobiti zakonsku zastitu?
ja znam da se zakoni ne provode, ali ni nadležne inspekcijske službe nemaju skrivene kamere kod poslodavaca pada znaju sta se događa, ne ide zastita po automatizmu, nego po prijavi. a nasi se poslodavci komotno ponašaju zato sto ni jedna zena nije ni jednog poslodavca prijavila i digla hampu zbog nezakonitog otkaza, jer da jeste malo morgen bi se drugi poslodavci usuđivali tako ponašati, jer ako znaju da je jedan kažnjen i da i njega može puknuti po džepu e sto bi tako frcali nezakoniti otkazi

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 10:43:20   
zgembo
ja znam slučaj kada je žena dobila nasudu svog poslodavca, jer njoj nije isplaćivao naknadu a predhodnoj porodilji jeste, i nakon nekog vremena sudskog prepucavanja poslodavac je morao isplatiti sve
ima svjetlih primjera naseg sudstva, i da neko ne pomisli da ne daj Bože radim u sudstvu, ne ali ja vjerujem da pravna država postoji, ali da se stvari moraju malo pogurati

(odgovor članu zgembo)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 11:52:42   
Amrino
Slazem se zgembo- i ja bih predlozila svim majkama kao i proud mom da, ukoliko su ostecene i ukoliko imaju bilo kakvog osnova- da se obavezno zale i tuze. Dosta je vise pasive. Treba se boriti za svoja prava!

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu zgembo)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 12:06:57   
dacy
buduci da sam ja morala napustiti posao ranije zbog cuvanja trudnoce, dobila sam otkaz, ali to su izveli na nacin da su mi napisali da sam kao tehnoloski visak da bi mogla dobivati nesto crkavice sa Zavoda. Ni jedne marke nisam niotkud dobila za bebu, osim od Zavoda i to 3 mjeseca samo.
Kada sam odlazila rekli su mi da kad beba napuni 6 mj. da se mogu vratiti, da me ceka moj stari posao. Ja sad imam problem sto meni sina nema ko cuvat, obe bake rade, gradski vrtici bi ga primili tek sa 2 god, a privatni sa 10 mj. Sto bi ja njega i dala u privatni vrtic, neznam da li mogu da se vratim na posao sa kasnjenjem od 4 mj.
Uglavnom ovo sve je katastrofa, i dodje mi zlo kad vidim sta privatnici sve rade. Oni svi mogu imati djecu, ali kad neko od uposlenika zatrudni, njima je to problem. Pa kad cu ih radjat??? Kad dobijem Bingo i nebude mi trebala njihova placa!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 16:51:38   
mamyca
Proud mam,jako mi je zaouser posted image .Nazalost nisi jedina u takvoj situaciji,nadam se da ces ubrzo naci novi posao i bolji,a sada uzivaj sa svojim djetetom.Toliko sam ljuta na ovu nasu drzavuuser posted image user posted image user posted image user posted image i na nase politicare koji nikako da zastite i da pomognu porodiljama.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 17:20:44   
žana o8
Nije to samo do države i mi smo pasivni. Zakon o radu postoji i primjenjuje se. Ja sam gore napisala slučaj kada može, a kada ne može dobiti otkaz ugovora o radu. Ukoliko se postupalo protivno odredbama Zakona o radu, po njenoj tužbi , sud će naložiti vraćanje na posao. Druga je stvar što se žene rijetko odlučuju da pokrenu tužbu.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: otkaz zbog bebe
22.1.2009 18:04:02   
mišur
Proud mom,
ne daj se i glavu gore...Imaš ti svoje bogatstvo, svoju bebu, a ja samo ne znam kako se takvi ljudi Boga ne boje!
Ako ne za sebe, onda za svoju djecu!
Ja radim u državnoj instituciji i vjeruj da su trudnice ostajale bez posla!
Moja prijateljica je radila po ugovoru koji joj je produžavan svakih 6 mjeseci skoro 2 godine, i kad je ostala trudna ugovor nije produžen...I nikom ništa!!!
Ja u toj instituciji radim 3,5 godine i kad se primala tzv."trinaesta plata" preg NG, mene su izostavili...
A šta tek očekivati kad radiš za privatnika ili strance..

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: otkaz zbog bebe
23.1.2009 1:10:36   
stella
Draga moja cuvaj zivce i trazi svoja pravauser posted image

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: otkaz zbog bebe
24.1.2009 16:53:32   
proud mom
slažem se sa vama žene moje... i nemojte ni trenutak pomisliti kako sam "pala i neću se više dići"... ni slučajno... taj luksuz si ne mogu priuštiti ni zbog sebe a ni zbog dijeteta.... moramo dalje... onaj dan kad su me otpustili došla sam kući i priopćila vijest... naravno svi su se sj.... osim mene... ja sam se lagano smijuljila iako - nije mi bilo niti lako niti svejedno... i kada su me pitali, pa kako to ti, ja sam rekla, ja uvijek imam svoj forum i mame koje imaju posao i kojima treba čuvati djecu, pa ako zagusti - zašto ne... poslije su se i oni valjali od smijeha...

a gdje sam radila i koja je moja stručna sprema... hmmmm... inače sam difovac, ali nigdje eveze sa poslom koji sam radila... radila sam u KimTec-u d.o.o. Sarajevo (distribucija IT oprema i potrošačke elektronike), kao account manager...

i tako...

SVE VAS VOLIM i hvala vam na riječima podrške....


_____________________________

"Ja sam sretno udata žena! Tako kaže moj suprug..."

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: otkaz zbog bebe
24.1.2009 17:41:45   
proud mom
ah da, zaboravih napisati da ni ja nisam tek tako prihvatila sve to, upravo iz razloga što znam svoja prava, ali, uvijek postoji ono ali...

naime, radila sam skoro tri godine u ovoj firmi i ugovor je bio na neodređeno, no, ovi moji su me uslovili da, ako želim da nastavim da radim tamo, dođem poslije 6 mjeseci, što sam ja budala i uradila.. oni su fino čekali da se prijavim kantonu da sam stupila ponovno u radni odnos i da stigne riješenje od istih... kad je riješenje stiglo, ovi me šutnuli... nisu ni oni baš travu pasli... znaju oni kako se igra prljavo...

unajmila ja advokata, prije nego sam išta potpisala... advokat rekao: tužba-može; ali proces min. tri godine; a za tri godine - ne kreplji magarče dok trava poraste... kaže pretrpani sudovi. dok mi njih utužimo, dok to dođe do sudije prođe godina. sudija donese presudu, ovi tvoji napišu samo rečenicu žalbe i onda još godina... dok presuda bude pravosnažna prođe vječnost, a koliko se vama sve to ispalti..." ja samohrana majka sa kirijom i režijama... šta mislite koliko se meni to isplati??? još kaže: "inspekcija za rad-može... koliko sutra ste ponovno na poslu, moraju vas vratiti, ali opet ima ono "ali"... koliko je vaš dir moćan??? da ne nazove dir inspekcije i ne kaže da mu taj i taj inspektor pravi izvjesne probleme - i onda i vi i inspektor ostadoste bez posla... sve vam je, draga moja, danas u ovoj državi na prodaju, pa čak i nečija savjest i duša, tako da vam ne preostaje gotovo pa ništa... nego, gledajte da pokušate da se nekako dogovorite i da izvučete što bolje i što više za sebe (jer su mi ponudili i sporazumni otkaz) i od dva zla da izaberete ono manje..." i šta ću, tako sam i uradila...

toliko o zakonu i mogućnosti da nešto napraviš ovdje... da sam Bog d'o bila bar manje finansijski neovisna, ne bi im ovo prošlo tek tako; ali ovako kako kod mene stvari stoje nisam imala baš puno izbora... poklopi se i ćuti...

a slažem se sa svim ženicama koje su za da se nešto radi po ovom pitanju... danas ja, sutra ko zna koja od vas, a državu boli dupe jer i mi svakako ćutimo...

bilo kako bilo ja se držim one moje stare: "sve će ovo jednog dana biti jučer"...

ljubim vas...

< Poruku je uredio proud mom -- 24.1.2009 17:46:37 >


_____________________________

"Ja sam sretno udata žena! Tako kaže moj suprug..."

(odgovor članu proud mom)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: otkaz zbog bebe
24.1.2009 19:00:28   
žana o8
To što postupak dugo traje nema nikakve veze. Ti pokreni postupak , a traži drugi posao, pa kad god tvoja tužba dođe na red, ionako se ne misliš vratiti na to radno mjesto, ali dobiti ćeš plaće za čitav taj period i još i kamate. Moj savjet , kao pravnice, je da ih tužiš.  3 godine brzo prolete, a ti ćeš diobiti jednu lijepu svoticu novca , ja bi ih baš malo nasikirala. Vjeruj mi , kad im pare zatražiš nasikirat će se oni.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu proud mom)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: otkaz zbog bebe
24.1.2009 20:00:21   
proud mom
draga žana... znam da su ti namjere najbolje ali ja sam već potpisala sporazumni raskid ugovora... mislim da sada više nemam nikakva prava... 

_____________________________

"Ja sam sretno udata žena! Tako kaže moj suprug..."

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: otkaz zbog bebe
24.1.2009 20:44:47   
žana o8
Sa sporazumnim nemaš više prava. Al eto, bilo pa prošlo, drugi put ne odustaj.Puno lijepih pozdrava od meneuser posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu proud mom)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: otkaz zbog bebe
25.1.2009 1:10:56   
Anoniman

Pa što potpisa sporazumni raskid radnog odnosa?????? user posted image
Da si ostala kao tehnološki višak primala bi makar onu pomoć od Kantona....
Al gotovo...... sretno sa pronalaženjem dr. posla. BTW, MM radi u toj branši i zna dosta o toj firmi i mišljenja je da su oni đubrad prava. S toga, gledaj to, kako već i sama misliš, sa vedrije strane. Ko zna zbog čega je to dobro.....
Vjerujem da ćeš ubrzo naći bolji posao, apsolutno ne sumnjam.

(odgovor članu žana o8)
  Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

da li bi se voljeli ponovo roditi?
Admin

neki vjeruju, neki ne vjeruju, neki žele vjerovati, neki i ne bi željeli.....

ne vjerujem u te gluposti (45%)

ne bi željela i da mogu (12%)

željela bih (40%)

imam neobično iskustvo (4%)


Broj svih glasova: 83

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *