|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: krvna grupa i RH faktor
8.1.2011 2:17:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


moja zaova rodila dvoje zdrave djece davno i oba puta primila inekciju...
mamina najbolja prijetljica također...
moja najbolja prijetljica također...

ne znam čemu briga...mislim da je nisi primila veći bi porblem mogao biti



Slažem se...
a sad što se tiče toga sadrži ovo-ono...iskrena da budem,ne obraćam pretjerano pažnju na to,jer sam se umorila od toga...nisam totalno prepuštena dr,ali isto tako u nekim ozbiljnijim situacijama ne rizikujem na svoju ruku

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 176
   RE: krvna grupa i RH faktor
8.1.2011 14:39:36   
vila.vilica
ja sam odlucila da ne primim rhogam u trudnoci...rekla svojoj doktorici da ne zelim..ona rekla da i ne moram jer mi je, hvala Bogu sve kako i treba..nikakvog krvarenja nisam imala...tako da sad aBd cekam porod i ako malecka bude plusic onda cu je primiti..vec sam je kupila u Austriji, nema zive...a imala ne imala nek samo mene "potkaci" ako mora......user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: krvna grupa i RH faktor
8.1.2011 20:19:41   
Aldijanaa
Zar se moze kupiti rhogam bez zive i sa zivom? mislila sam da su te injekcije sve iste :(

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: krvna grupa i RH faktor
8.1.2011 21:56:19   
vila.vilica
Aldijana...ja ti vise od silnog istrazivanja NISTA NE ZNAM!user posted image
Ubila sam se cijelo ljeto tragajuci za podacima o rhogamu koji se zapravo ne zove iskljucivo tim imenom vec od proizvodjaca do proizvodjaca ima drugacije ime....
dosla do podatka da vecina njih ima zivu i bla bla..moguce posljedice na bebu...saznala da postoji i bez zive samo ga treba iskopat odnekud...i eto nadjem taj neki baxterov i sad ga cuvam i cekam dan D...pa ako mi beba bude minus nek rhogam propadne user posted image

< Poruku je uredio vila.vilica -- 8.1.2011 21:57:03 >

(odgovor članu Aldijanaa)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: krvna grupa i RH faktor
10.1.2011 11:37:19   
Aldijanaa
Sad cu i ja da se bacim u istrazivanja, hvala na informacijama

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: krvna grupa i RH faktor
10.1.2011 17:59:49   
sandy82
Ja mislim da mi ta živa neće mnogo naškoditi. Za svaki slučaj neću je primiti u trudnoći, nije doktorica ni predlagala, ali ako predloži, neću. Neka mi daju tek nakon poroda kao i dosad što su davali. Načula sam, dok sam čekala na vađenje krvi, da nekim ženama predlažu rogam u trudnoći. Primila sam jednu poslije spontanog i jednu poslije poroda i to tek kad su bebi uradili krvnu grupu.

(odgovor članu Aldijanaa)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: krvna grupa i RH faktor
10.1.2011 18:02:47   
vila.vilica
 
IZVORNA PORUKA: sandy82

Ja mislim da mi ta živa neće mnogo naškoditi. Za svaki slučaj neću je primiti u trudnoći, nije doktorica ni predlagala, ali ako predloži, neću. Neka mi daju tek nakon poroda kao i dosad što su davali. Načula sam, dok sam čekala na vađenje krvi, da nekim ženama predlažu rogam u trudnoći. Primila sam jednu poslije spontanog i jednu poslije poroda i to tek kad su bebi uradili krvnu grupu.



user posted image


< Poruku je uredio vila.vilica -- 10.1.2011 18:03:15 >

(odgovor članu sandy82)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: krvna grupa i RH faktor
10.1.2011 18:03:52   
sandy82
Narode, zna li iko kakva je procedura ako se pojave ta antitijela? Npr, u sedmom mjesecu. Je li porađaju ili imaju kakvi lijekovi koji to saniraju?

(odgovor članu sandy82)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: krvna grupa i RH faktor
10.1.2011 22:07:45   
vila.vilica
sandy...ne sluti ako ne moras user posted image
ja sam ovdje procitala ispovijesti sa losim zavrsetkom user posted image
a jedna teta sto sa mnom radi je imala problematicnu trudnocu nekakva krvarenja i pojave se antitijela u osmom mjesecu...znam da je nekako uz neku terapiju pregurala do devetog i odmah su je porodili..ali to je bilo daaaavno

(odgovor članu sandy82)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: krvna grupa i RH faktor
17.1.2011 13:02:07   
gogano
zasto doktori daju rhogam tokom trudnoce kao preventivu ako je statan za bebu

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: krvna grupa i RH faktor
17.1.2011 13:19:05   
Emica_sa
Ne daje se tokom trudnoce nego kad se porodisuser posted image

(odgovor članu gogano)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: krvna grupa i RH faktor
17.1.2011 19:27:21   
vila.vilica
emice....
Boga mi kako koji user posted image

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: krvna grupa i RH faktor
18.1.2011 10:11:59   
Zejnebb
Krvna grupa je bazirana na posebnim molekulama (zvanim antigeni) koje "sjede" na površini crvenih krvnih stanica. Ljudi na svojim crvenim krvnim stanicama mogu imati ili A antigene (krvna grupa A), B antigene (krvna grupa B), obadva antigena (krvna grupa AB) ili nijedan (krvna grupa 0). Kada govorimo o Rh faktoru (ili Rhesus faktoru), neki ljudi imaju antigen (Rh +), a neki ljudi ga nemaju (Rh -). Drugim rječima, vaša krvna grupa određena je koji antigen imate iz koje krvne grupe. Dijete nasljeđuje Rh pozitivne gene od oca.

Rh osjetljivost može se spriječiti

Kroz trudnoću, Rh negativni faktor jedini od svih krvnih grupa koji uzrokuje probleme. Organizam Rh negativne majke stvara antitijela (dio imunog sistema koji odgovara na nepoznata tijela u organizmu) protiv Rh pozitinih krvnih stanica, čak i onih koje pripadaju vlastitom djetetu. To se zove Rh osjetljivost.

Većina Rh negativnih majki porodi prvo dijete bez poteškoća, iako majka može poslije porođaja postati "osjetljiva" na Rh pozitivnu krv koja ulazi u njezin krvotok, pa u slijedećoj trudnoći može doći do Rh osjetljivosti.

Antitijela majke prelaze kroz placentu i napadaju crvena krvna zrnca fetusa, što može urokovati smanjenje istih (hemolitička anemija), kongestivne zastoje srca, pa čak i smrt fetusa. To se zove hemolitička bolest. Srećom, Rh osjetljivost može se spriječiti lijekom koji se zove Rh imunoglobulin (RhIg, ili Rhogam). Od razvitka tih lijekova, 1968., sve je manje majki koje imaju Rh osjetljivost.

Kako djeluje Rh imunoglobulin

Rh negativna majka razvija antitijela protiv Rh pozitivnih krvnih stanica (postaje osjetljiva) samo ako krv fetusa prođe kroz placentu i uđe u njezin krvotok. Njezin imunološki sistem prepoznaje takve stanice kao "neprijateljske" i gradi imunološku obranu. Injekcija Rh imunoglobulina blokira majčin imunološki sistem od prepoznavanja fetusovih stanica. Tako, ako se i dogodi da stanice prijeđu u majčinu krv, majka neće postati Rh osjetljiva i neće početi stvarati antitijela.

Tko treba uzeti Rh imunoglobulin?

RhIg se daje svim Rh negativnim majkama čiji fetusi, po krvnim pretragama mogu biti Rh pozitivni. Kako smo već naveli, fetus može biti Rh pozitivan, ako je i otac Rh pozitivan. Ako su oba roditelja Rh negativna mogu imati samo Rh negativno potomstvo.

Kada se daje Rh imunoglobulinom?

RhIg se daje u vrijeme trudnoće kada postoji vjerojatnost da Rh pozitivna krv fetusa prijeđe u majčin krvotok. Znači, daje se:

*

U slučaju amniocentoze
*

Spontanog pobačaja ili netipične trudnoće
*

Odabranog pobačaja
*

Oko 26 tjedna trudnoće (čime se štiti ostatak trudnoće)
*

Nakon porođaja

Krvna grupa bebe kontrolira se na porođaju. Ako se ustanovi da je beba također Rh negativna, doza RhIg koja se obično daje na porođaju, nije potrebna.

Što se dogodi kada Rh negativna majka postane "osjetljiva"?

Srećom, danas je jako rijetko da Rh negativna majka postane osjetlljiva. Ako žena razvije antitijela protiv Rh pozitivnih stanica, to će biti ustanovljeno. Rh negativne trudnice podvrgavaju se posebnoj pretrazi krvi, zvanoj indirektni Coombsov test. Tom pretragom može se ustanoviti da li je majka razvila antitijela na krv fetusa.

Rh osjetljivost obično ne šteti bebi u prvoj trudnoći, jer majka ne može stvoriti dovoljno antitijela koji bi prouzročili problem. Ali u slijedećoj trudnoći, i svakoj slijedećoj, može doći do ozbiljnih komplikacija ako je fetus Rh pozitivan. Ako je moguće, žena koja je Rh osjetljiva treba dobiti prenatalnu njegu od obstetričara specijaliste (prenataloga).

Meni ovo nije jasno to da ovjde pise da se prima u trudnoci taj RHI,ja sam AB- krv,muz nije vadio da vidi,na otpusnici kad se rodio pisalo je da je 0+ a kada je htio nedavno dati krv,kazu mu da je on 0-,prvo dijete sam rodila i nisam dobila inekciju jer je on primio moju krv,sada sam opet trudna,vec pri kraju,imam jos oko 20 dana do tremina,doktorica mi vodi trudnocu i veli da je sve ok,nisam vadila antitijela,samo me je pitala jesam li primila tu inekciju,i ja kazem ne jer je dijete moja krv i ona kaze da je uredu. Nije mi jasno kakve veze to sad ima s mojom dr trudnocom,nisam vadila te nalaze za fetus koja je krv,pa sam se bas zabrinula,sta vi mislite??

< Poruku je uredio Zejnebb -- 18.1.2011 10:12:25 >

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: krvna grupa i RH faktor
18.1.2011 10:31:42   
Emica_sa
IZVORNA PORUKA: vila.vilica

emice....
Boga mi kako koji user posted image



Koliko ja znam i koliko su me naucili na onom fakultetu,Rhogam se daje iskljucivo nakon poroda  u roku od 72 sata i to nakon sto se potvrdi da je beba rh+,a majka naravno rh-,a sada ima svakakvih nenormalnih doktorauser posted image

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: krvna grupa i RH faktor
18.1.2011 18:00:29   
vila.vilica
Tako bi bilo najpostenije,...ali ja znam da ima njih koji se izvlaci na WHO u smislu kako ista to preporucuje..al nejse...daleko im lijepa kucauser posted image

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: krvna grupa i RH faktor
18.1.2011 18:03:00   
sandy82
Ja sam primila rogam poslije spontanog pobačaja i poslije poroda tek kad su bebi uradili krvnu grupu, ona je A+. Muž je takođe A+, ja A-. Niko nije spominjao da je rogam štetan za bebu, samo su neke žene spomenule da neke imaju živu u sebi koja može biti štetna. Rogam se može primiti u roku 3 dana nakon završetka trudnoće. Antitijela se moraju raditi povremeno u svakoj trudnoći ako je muž +, a žena -. Ako je muž minus mislim da nema opasnosti. Meni su u prvoj trudnoći obavezno tražili validan nalaz i moje i muževe krvne grupe da se to uvede. Zeynebb, ako ti je muž zaista 0-, mislim da zbog toga nisu tražili antitijela, niti će davati rogam. Ako i beba bude-.

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: krvna grupa i RH faktor
18.1.2011 18:04:59   
sandy82
Nekim ženama zaista daju rogam u trudnoći, meni nisu preporučivali. Zašto je tako, ne znam.

(odgovor članu sandy82)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: krvna grupa i RH faktor
24.1.2011 16:41:59   
gogano
sada ga daju i tokom trudnoce, u 28 sedmici, preventive radi

(odgovor članu sandy82)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: krvna grupa i RH faktor
9.2.2011 9:30:05   
Cmokvica
Bila sam trudnica sa prisutnim RH negativnim faktorom. Ljekar koji je vodio moju trudnocu i porodio me (Kenan Drljevic, zaposlen u Opstoj bolnici u Sarajevu) sugerirao mi je da do 28. sedmice trudnoce primim Rhogam. Suprug mi je kupio isti u apoteci (sjecam se da su mu rekli da se obavezno mora držati u frizideru), mama (koja je takodjer zdravstveni radnik) je dosla i dala  mi inekciju. Nikad nisam osjetila nikakve tegobe, niti sam imala krvarenje tokom trudnoce.

Porodjena sam u 41. nedjelji gestacije. Sekcijom. Budući da se ispostavilo da novorodjence ima pozitivan RH faktor, obratila sam se ljekarimu u jutarnjoj viziti i rekla da moram primiti Rhogam. Suprug je kupio, donio i primila sam inekciju isti dan.

Kao psiholog, sa iskustvom od nekoliko godina u radu sa djecom, znam prepoznati autisticno dijete.

Mi smo danas roditelji zdravog i sretnog djecaka, koji je upravo napunio 26 mjeseci.

Nadam se da sam iznijela informacije koje si tražila i da sam uspjela bar malo pomoci.

(odgovor članu Mamasta)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: krvna grupa i RH faktor
9.2.2011 13:54:49   
vila.vilica
cmokvice..to je super info i iskustvo,,,,

ja kad sam ljetos istrazivala nisam nasla podatak da su djeca 100% autisticna...vec da je taj procenat 63%.
Naravno, ne vjerujem slijepo u to...ali svejedno potrudila sam se naci rhogam koji ne sadrzi zivu..pa makr mi i ne zatrebao user posted image


_____________________________

Snježnog dana stigla mi je pahuljica mala...
02.03.2011.

(odgovor članu Cmokvica)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: krvna grupa i RH faktor
11.2.2011 11:27:02   
Cmokvica
Vilo.vilice drago mi je da će Ti koristiti pomenute informacije.

Vidim da se termin približio. Sretnouser posted image !

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: krvna grupa i RH faktor
23.2.2011 17:37:44   
Sunshine7
I ja imam jedno kratk pitanje... Jutros sam radila RH faktor i KG i A+ sam. Medjutim, otac je takodjer A+, e sad me zanima dali to moze utjecati na bebu? Doktora nisam pitala... A nekoliko ljudi mi je vec reklo da moze doci problema sa bebicom i sad me to jako brine... Pa bih voljela znati vase misljenje.... Hvala....


_____________________________

...I sada sigurna sam...da vece radosti od toga nema....

(odgovor članu Cmokvica)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: krvna grupa i RH faktor
23.2.2011 17:47:13   
Ben 10
Ja i mm smo takodje ista krvna grupa i rh faktor pa nisam imala nikakvih problema ,niti bebice.Hvala Bogu dva zdrava sina...Takodje moje pitanje kada sam prvi put radila to bilo je jeli to problem,dr mi je rekao ma ne samo moze biti prednost...

Slucajno vidjeh i da smo sugradjanke...sretno...


< Poruku je uredio Ben 10 -- 23.2.2011 17:49:06 >


_____________________________

A 08.02.2000
H 18.02.2008

Nada je tihi glas koji ti šapuće "možda" onda kada ti se čini da ceo svet viče "ne".

Deca su srećna jer u svojim glavama nemaju onaj glas koji im šapuće šta sve može da krene naopako.

(odgovor članu Sunshine7)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: krvna grupa i RH faktor
23.2.2011 17:50:46   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Sunshine7

I ja imam jedno kratk pitanje... Jutros sam radila RH faktor i KG i A+ sam. Medjutim, otac je takodjer A+, e sad me zanima dali to moze utjecati na bebu? Doktora nisam pitala... A nekoliko ljudi mi je vec reklo da moze doci problema sa bebicom i sad me to jako brine... Pa bih voljela znati vase misljenje.... Hvala....



a sto bi bio problem ako ste oboje rh pozitivna, bio bi problem da je suprug pozitivan a ti negativna tada bi morala primiti rogan jer bi onda moglo biti problema za bebu, a ovako ne koliko ja znam, a neka me ispravi neko ako grijesim


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Sunshine7)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: krvna grupa i RH faktor
23.2.2011 17:54:40   
Sunshine7
Ne znam...Vlada neko ne znam ni ja kakvo misljenje da ako je ista krvna grupa dijete moze dobiti blagu retardaciju i sto ti ja znam... I iskreno to me plasi... Zato sam pitala... Inace mi je prva trudnoca, tako da... ne znam...

Hvala, srece ce mi trebati...
A i hvala na brzim odgovorima... :)


_____________________________

...I sada sigurna sam...da vece radosti od toga nema....

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *