|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Nuhalni nabor??
12.2.2008 14:02:14   
kiša
Posto sam ja nova u ovim trudnickim vodama,moze li mi neko reci sta je to nuhalni nabor,kad se to mjeri?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Nuhalni nabor??
12.2.2008 14:07:40   
sanja.sa
ja sam ga radila prosle sedmice pa sam upoznata s tim. to su ti vratni nabori koji se mjere izmedju 11-14 sedmice trudnoce i koji ne smiju biti veci od 3 mm! sa jos nekim parametrima (mislim nosna kost i neki protok) to su ti prvi pokazatelji je li sve ok sa plodom, to jeste postojeli neke kromosomske anomalije. nadam se da sam ovo dobro napisala:)

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Nuhalni nabor??
12.2.2008 14:13:19   
kiša
E hvala ti buduca mama,ja sam u sedmoj sedmici pa me bas to zaintersovalo,negdje sam procitala i stvano nisam imala pojma sta je.
Narucena sam ponovo za 27.02. pa mi je rekla da ce me tad ginek.pregledati jer mi je prvi put uradila samo uvz.

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Nuhalni nabor??
12.2.2008 16:15:44   
Okarica
 
Kišo, najvjerovatnije će i tebi nuhalni nabor mjeriti u 12. sedmici. Ja sam prvi put (8 sedmica)  radila samo ultrazvuk, drugi put (10 sedmica) kompletan ginekološki pregled (PAPA test plus ultrazvuk) i treći put (12. sedmica) će biti mjerenje nuhalnog nabora. Naručena sam u sljedeću srijedu. Malo me prpa hvata je su mi 32 god. Nadam se da će sve biti ok.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 10:23:07   
kiša
Hej Okarice, i mene je malo strah vec sad a kako ce biti kad kad budem trebala na pregled,,nemam razloga za strah al to je nesto jace od mene, al bice sve uredu akoBogda.
Tako ce i kod tebe biti,vidjeces da ce sve biti ok,
a za godine se ne sikiraj moja mama je moju sestru u 34 godini,i sve je bilo u naboljem redu.
javi kako je biloo na pregledu
pusa

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 10:35:17   
Emina*
Draga Kisa,ako ja smijem sta reci (neka me isprave ako grijesim)..
Nuhalni nabor se radi negdje oko 12 sedmice trudnoce...
Ja mislim da se ne radi svim trudnicama..
Meni ga nisu ni trazili da uradim, a nije mi niko ni preporucio...
Ne znam jel se radi zbog starosti majke, ili nekih drugih predispozicija, zaista nemam pojam, ali ima ovdje trudnica koje znaju pa te mogu savjetovati

Sad, na sljedecem pregledu ce ti isto raditi UZ,
koliko ja znam, mjeriti ti pritisak, tjelesnu tezinu,  uzeti nalaze urina, krvi i sl.
Ja mislim (ako vec nisi) da ces moci cuti kako bebino srce kuca (joj,ja sam se rasplakala prvi put)..
Nemas se sta sekirati..
Vidjeces kako ces svaki naredni put jedva cekati kod ginek..  user posted image   user posted image da vidis svoje maleno...


(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 10:43:17   
kiša
Hej Eminice,ja kad sam prvi put bila kod ginek uradila mi je UZ izvagala me,tlak mi izmjerila i dala mi uputnicu da izvadim nalaze,nije mi ni spominjala taj nuhalni nabor al ja sam negdje procitala da se to mjeri pa nisam znala sta je ni kako se to radi..
A sto se tice bebinog srca nisam to jos cula valjda ce mi sljedeci put dati da cujem, vec jedva cekam.....

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 10:51:15   
Emina*
Eto vidis.... Znas kako srce jako udara, i tek onda postanes svjesna i svoje trudnoce i svega...
Stvarno, fenomenalan osjecaj...
Ja sad svaki put jedva cekam na UZ,
da vidim ko me udara tako jako...
Bogami,samo sam rekla za taj nuhalni nabor,
ali opet ponavljam  ja mislim da ga rade malo starije trudnice..

Zelim ti puno srece na sljedecm UZ,
i obavezno da nam tamo na hanumama javis kako je bilo,
i kad dobijes sliku svoje bebe da je ubacis tamo u svoj album user posted image


(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 11:00:36   
sanja.sa
draga eminice nije istina da ga rade samo starije trudnice, trebalo bi da ga rade sve trudnice! jer bez obzira na godine do nekih ne daj Boze anomalija moze doci (cak kazu da se 2/3 anomalija pojavljuje kod mladih majki!), a kada danas imamo vec mogucnost da ih kontrolisemo zasto to ne bi iskoristili! meni su nalazi u 12. sedmici bili super, ali ja cu jos da napravim i tripl test u 16-toj sedmici, radi svoga mirauser posted image ! sve za moju bebicuuser posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 11:04:32   
Emina*
Zato sam i napisala da mislim,a ne da znam...
Zato i imamo vas puno, pa dam kazete sta i kako..  user posted image   user posted image
Hvala buduca mama, zaista nisam znala....

Eto,Kisa,sada i znas..
Mozes opet priupitati dr,kad budes iduci put isla na pregled....

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 11:40:57   
kiša
Hvala vam na objasnjenjima,
pa vidjecemo sta ce doktorica reci sad kad budem isla na taj sljedeci pregled.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 14:31:46   
Visnja RR
Nuhalni nabor se mjeri svim trudnicama... oko 12-e sedmice...mozda doktorica to ne spominje ali radi se svima...uostalom pise u kartonu ako ga imate... tripl test rade nesto starije trudnice i one kod kojih postoji opasnost nekih anomalija kod bebe, zbog nasljednog faktora... i moze ga raditi svako ko trazi da mu se to uradi...

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Nuhalni nabor??
13.2.2008 16:58:38   
bezelye
Pozdrav!
Evo ja se prvi put javljam na forumu, mada vas redovno pratim. Zaista se sada moram ukljuciti jer je tema izuzetno bitna. Nuhalni nabor je potkozna tecnost upredjelu vratne kicme i prvi pokazatelj nekog kromosomskog poremecaja, najcesce za Downov sindrom. Buduca mama je vec rekla da mora biti manji od 3mm i da se mjeri izmedju 11-14 sedmice. Nakon toga mjerenje nema svrhe jer ta tecnost nestane (ili tako nesto). Samo mjerenje ne pretstavlja nikakav poseban preglad, radi se u sklopu redovnog UZ. Naravno, ljekar mora biti obucen za to i znati kako da to uradi, i da ima odgovaajuci UZ. Dosta je domova zdravlja sa starijim UZ, a mnogi ljekari slabo prate novosti i idu na usavrsavanja. 
Ja sad zivim u Istanbulu, imam 30 god. i u 20-toj sam sedmici trudnoce user posted image . Imam super ljekara koji jako puno razgovara sa nama (bas je lijepo kad ti neko posveti vrijeme i fino sve objasni). U 11+1 sedmici sam bila na redovnom pregledu kad mi je dr. mjerio nuhalni nabor. Hvala Bogu bio je uredu i dr. me je odmah poslao da uradim sve testove krvi i urina, ukljucujuci triple test. Ovdje to rade svima, nista se ne prepusta slucaju. Sve je OK. Kaze da mi je krv bolja od prosjeka u Turskoj. Eto takve smo vam mi Bosanke, kazem je njemu user posted image . U 15-toj sedmici smo saznali da je djecak user posted image .
U novembru sam bila kod roditelja u Bosni i isla sam na pregled na Kosevo. Gore imaju 4D ultrazvuk i znaju sve "nove detalje" u ginekologiji. Ja imam dijagnosticiran MS pa su se jos potrudili na Kosevu da mi daju vise informacija (trudnoca i MS). Nicim izazvana bila sam im tema na jutarnjem konziliju user posted image  
Zakljucak: idite u velike ustanove (bolnice) i nemojte da vas je sram bilo sta pitati, cak i koliko je star taj UZ i traziti da vas pregledaju na boljem. Taj 4D je zaista super, fino ti okrene bebu i sve se fino vidi user posted image
Joj jesam se raspisala, ne zamjerite mi!
Pusa

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Nuhalni nabor??
1.4.2009 14:02:26   
bebana27
ja kad sam isla dr imala sam 11+2 nije mi mjerila nuhlani nabor medjutim idem iduce sed na kontrolu tad cu da imam 16+1 ne znam da li ce mi u toj sedmici raditi taj nuhalni nabor?
moze li mi neko objasniti detaljno kako se to radi jer ovo mi je prva trudnoca pa me je malo i strah

_____________________________

20.09.2009 sam postala najsretnija osoba na svijetu jer sam u zagrljaj dobila svoga sina....Vole te mama i tata
06.09.2010 god.dobili smo prvi zubic sedam dana kasnije i drugi zubic
13.09.2011 rodio se drugi sin Adem

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Nuhalni nabor??
1.4.2009 14:43:06   
Mya_81 RR
Ja sam bila na uzv isto u 11tj. i bila upucena u taj nuhalni nabor, ali od svih silnih informacija s kojim sam se mjesecima filala po netu mislila da se taj nuhalni mjeri oko 15-16tj. On je tada svasta nesto napricao, a ja sam u pocetku uvijek bila tako izgubljena i samo cekala da kaze da je sve dobro, ostalo bih izbrisala iz sjecanja, ali taj nuhalni nije spominjao jer znam da bih to zapamtila.

Uglavnom, otisla sam na iduci uzv u 16tj. i tad ga pitam za nuhalni, a on veli pa to smo provjerili prosli put i bilo je u redu. Tako da mislim da se ne trebas brinuti. Mislim da je to mjerenje sasvim uobicajena praksa i da to naprave svaki put svima i u svakoj trudnoci u tom periodu oko 11tj., a vjerovatno to ne spominju jer jos uvijek nisu navikli da danasnje trudnice znaju puno vise o trudnoci.

(odgovor članu bebana27)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Nuhalni nabor??
1.4.2009 23:27:04   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: bebana27

ja kad sam isla dr imala sam 11+2 nije mi mjerila nuhlani nabor medjutim idem iduce sed na kontrolu tad cu da imam 16+1 ne znam da li ce mi u toj sedmici raditi taj nuhalni nabor?
moze li mi neko objasniti detaljno kako se to radi jer ovo mi je prva trudnoca pa me je malo i strah


nemas razlog za stah... opusti se ...
to se mjeri preko UZ ... mozda ti tvoja dr. nije rekla da je mjerila...
znas kad gleda bebu preko UZ pa kaze duzina kosti je toliko, pa duzina kod vrata je toliko... (e to kod vrata je nuhalni nabor)... vjerovatno i mjeri velicinu glave...
tvoja dr ocito ne voli puno da prica ali sam sigirna da je to uradila , vidjela da je sve ok i nista nije rekla ...
al ti za svaki slucaj pitaj sljedeci put...
pusa..

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu bebana27)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Nuhalni nabor??
7.4.2009 14:36:11   
niki78
Pomoc! Ja uopste nisam sigurna da li mi je iko mjerio  nuhalni nabor. Moja doktorica je bila van zemlje a zamjena se samo cerekala i pricala na mobilni. Dan poslije sam bila kod drugog doktora, rodbinske veze, ali on je samo pregledao i sutio. To je bilo u 12 sedmici,  a sad sam vec u 16. Pregledala sam one njihove nalaze i slicice, trazila objasnjenja za kratice ali u svemu tome nigdje nisam nasla te oznake NNuser posted image

_____________________________

Život je knjiga koju čitaš preskačući stranice...Da shvatiš poentu, kad-tad se moraš vratiti na preskočeno, inače ...neće biti smisla!

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Nuhalni nabor??
7.4.2009 16:49:16   
Mya_81 RR
Pretpostavljam da ti je mjerio, jer je to u tom periodu trudnoce sasvim uobicajena mjera koju ja mislim da mjere svi ginekolozi.....eh, sad ovisi kakav je dalje ginekolog - sutljiv pa ti nista ne kaze, osim jasno u slucaju da nesto nije ok jer tada bi definitivno propricao ili je ginekolog pricljiv pa prica detaljno sta radi u kojem trenutku....

S obzirom da ti nista nije rekao onda je u redu, a ni meni na nalazima nije navedena mjera nuhalnog nabora.

Nemoj se samo previse brinuti!!!!!user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu niki78)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Nuhalni nabor??
8.4.2009 11:54:02   
niki78
Hvala na rijecima utjehe! Jutros sam vadila krv za triplT, pa sad slijedi cekanje. Nadam se da ce sve biti ok

_____________________________

Život je knjiga koju čitaš preskačući stranice...Da shvatiš poentu, kad-tad se moraš vratiti na preskočeno, inače ...neće biti smisla!

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Nuhalni nabor??
8.4.2009 14:10:50   
mala mu
pa ja čak nisam ni znala da TO postoji,niko mi nikada nije rekaouser posted image a već sam u 26-toj nedjelji.doc. mi radi samo jedan UVZ a jedan  sam radila  u privatnoj poliklinici u 13-toj nedjelji.nigdje ništa ne piše na nalazu a i onaj moj doc.mi nije rekao ništa kada je pogledao snimak...

(odgovor članu niki78)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Nuhalni nabor??
9.4.2009 14:11:53   
niki78
Napisah vec jednu poruku ali mi crce veza! Draga moja, ne brini. Ja sam bila i kod privatnika ( i dalje sam) a idem i u jedan Dom zdravlja. Kod privatnika sam isla skoro svake dvije sedmice, na ultrazvuk. Pa valjda bi za svo ovo vrijeme vidjeli da nesto, ne daj Boze, nije u redu! Isto to vazi i za tebe. Ne brini, jer i ja to pokusavamuser posted image

_____________________________

Život je knjiga koju čitaš preskačući stranice...Da shvatiš poentu, kad-tad se moraš vratiti na preskočeno, inače ...neće biti smisla!

(odgovor članu mala mu)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Nuhalni nabor??
9.4.2009 14:14:01   
niki78
Zaboravih ti reci, ovaj dr iz Doma zdravlja mi je ujedno i neki rodjak. Stari je doktor i kaze da se do nedavno uopste nije gledao( mjerio) nuhalni nabor! Meni je preporucio da manje cackam po internetu i da se ne zamaram glupostima

_____________________________

Život je knjiga koju čitaš preskačući stranice...Da shvatiš poentu, kad-tad se moraš vratiti na preskočeno, inače ...neće biti smisla!

(odgovor članu niki78)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Nuhalni nabor??
9.4.2009 17:07:38   
Mya_81 RR
Sad se i ja sjetih kako ni moja sestra niti njene prijateljice koje imaju djecu nikada nisu cule za NN...sve me zezaju da sam postala hodajuca enciklopedija za trudnocu i da ce od mene svasta jos cuti.....

Tako da je ocito da oni to mjere - to je zaista redovna mjera koju provjere oko 11tj., a ne kazu nam nista dok same ne pitamo...tako da ne brinite drage i moje i uzivajte sto vise mozete u ovom divnom periodu....

(odgovor članu niki78)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Nuhalni nabor??
5.4.2010 14:51:56   
Skvo RR
Prenos postova

IZVORNA PORUKA: druga beba

Drage moje,
trudna sam sam 12+5. U 12.sedmici sam bila na UZV pregledu (vaginalno) gdje je dr. izmjerila nuhalni nabor od 3mm i obzirom da je na granici rekla da moramo dalje pratiti. Ja cu u 18. sedmici raditi amino u svakom slucaju (zbog godina) ali me ovaj NN strasno brine.

Ima li neko isustava sa ovakvim mjerama nuhalnog nabora?


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: druga beba

Drage moje,
trudna sam sam 12+5. U 12.sedmici sam bila na UZV pregledu (vaginalno) gdje je dr. izmjerila nuhalni nabor od 3mm i obzirom da je na granici rekla da moramo dalje pratiti. Ja cu u 18. sedmici raditi amino u svakom slucaju (zbog godina) ali me ovaj NN strasno brine.



Kao da mi je negdje u malom mozgu da je to gornja granica?!
Ili sam pobrkala lončiće.
AKo ćeš već raditi amino, ne beri brigu.




IZVORNA PORUKA: druga beba

I meni je dr rekla da je to gornja granica. Ma znam da ce amino pokazati sve ali ne mogu biti mirna. Ja imam 40 godina i ovo mi je druga trudnoća. Prvo dijete sam rodila prije ' godina, trudnoca prosla u najboljem redu a ne sjecam se da je dr tada mjerila nuhalni nabor.

Kolika je mogućnost pogreske prilikom mjerenja?




IZVORNA PORUKA: /MMK/

IZVORNA PORUKA: druga beba

Drage moje,
trudna sam sam 12+5. U 12.sedmici sam bila na UZV pregledu (vaginalno) gdje je dr. izmjerila nuhalni nabor od 3mm i obzirom da je na granici rekla da moramo dalje pratiti. Ja cu u 18. sedmici raditi amino u svakom slucaju (zbog godina) ali me ovaj NN strasno brine.

Ima li neko isustava sa ovakvim mjerama nuhalnog nabora?


Mislim da ti ne bi bilo loše otići na uzv skrning ( detaljan uzv pregled sa kolor doplerom) postoje još neki hromozomski biljezi koji se prate, ali dr treba biti obučen i imati opremu. To su nosna kost gleda se kad i NN i bitno je da evidentna. Takođe fronto facijalni kut jedan od biljega koji doktoru govori dosta, kao i protok kroz duktus venu.

Neke od ovih pojmova možeš naći na http://www.poliklinika-harni.hr/
Sretno


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: druga beba

I meni je dr rekla da je to gornja granica. Ma znam da ce amino pokazati sve ali ne mogu biti mirna. Ja imam 40 godina i ovo mi je druga trudnoća. Prvo dijete sam rodila prije ' godina, trudnoca prosla u najboljem redu a ne sjecam se da je dr tada mjerila nuhalni nabor.

Kolika je mogućnost pogreske prilikom mjerenja?




Ma mjerili su ti i s prvom bebom ako si išla na uzv u periodu od 11 - 14 sedmice.
Ali pošto je tada bilo u granici nisu ti previše pričali. ( moguće da je ovo ).
Ako si baš zabrinuta, ja ti mogu na pp poslati informaciju gdje da odeš na pregled, žena je expert za uzv.



IZVORNA PORUKA: druga beba

Hvala vam puno na informacijama. Molim te posalji na pp kontakt te doktorice mada ja nisam sada sigurna da li trebam dalje ici ili cekati amino.

U totalnoj sam zbrci.


IZVORNA PORUKA: /MMK/

Ako si pitala mene ja sam na pregled ( koji sam opisala) sa 12+' otišla kod dr. Divanovića ( 100KM).
Inače idem u Vojnu i zadovoljna sam, ali kao i svaka državna ustanova gužva, frka, brzina, tako da je mene na ovaj pregled ( za svoju dušu) nagnalo još doktorovo usputno spominjanje amniocenteze zbog godina ( 33,5 i MM 3',5) na koju ne bih išla jer je hB ok.




_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Nuhalni nabor??
5.4.2010 15:08:26   
andjela I
IZVORNA PORUKA: druga beba

Drage moje,
trudna sam sam 12+5. U 12.sedmici sam bila na UZV pregledu (vaginalno) gdje je dr. izmjerila nuhalni nabor od 3mm i obzirom da je na granici rekla da moramo dalje pratiti. Ja cu u 18. sedmici raditi amino u svakom slucaju (zbog godina) ali me ovaj NN strasno brine.

Ima li neko isustava sa ovakvim mjerama nuhalnog nabora?


Druga bebo, nemoj se brinuti. Ja sam u 12 - oj sedmici trudnoce bila na pregledu i tad mi je dr mjerila nuhalni nabor. Bio je na gornjoj granici 3 mm, bas kao i kod tebe. Tad mi je rekla da dodjem za 5 dana da ponovimo mjerenje, ako opet bude isto idem na amino. Ja sam se pravo isekirala, kad se nisam s dusom rastala. Odem kroz 5 dana i tad je bio 2,3mm, pogledala je jos neke detalje(duzina bebinih prstica, profil) da bude sigurna da je ok. Rekla mi da nemam potrebe da radim amino. Predlozila mi da uradim down test i on je bio dobar.
To su bili grozni dani za mene, ali hvala bogu sve je ok. Mojoj curici sad 6,5 mjeseci i evo cupa mi kablove dok ovo pisem. moj prijedlog je da odes jos kod nekog dr, jer aparati mogu pogrijesit. Amino nek ti bude zadnja solucija.


_____________________________

Naša princeza rodjena 17.09.2009.god. u 13 i 20h.
29.07. 2011. god. rodjen je nas mali princ.
Vole vas mama i tata.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *