|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: sjedenje
21.5.2009 9:46:34   
Lucina
I ja sam imala velikih dilema po pitanju sjedenja, stavljanja na nogice i sl. A onda sam vidjela da po najnovijim istrazivanjima djecu ne treba stavljati da sjede sve dok sama iz lezeceg polozaja ne ustanu u sjedeci. To je moja djevojcica uradila sa 7,5 mjeseci. Svi su mi govorili jao ne stavljas je da sjedi, a proslo sest mjeseci. Mene je bas bilo briga, jer su to preporuke WHO. Isto vazi i za stajanje. Ne treba djeci na sili razvijati misice koji jos nisu spremni za određene polozaje. 

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: sjedenje
21.5.2009 19:34:27   
dana3
moj djecak koji se rodio ranije a pisla sma malo prije na pdf o nedonoscadi,vidim da je ok i da slijedi navrijeme rodjene,.on sjedi samostalno ali ako se malo vise pruzi tada padne i ne ustaje sam.
stavljam ga u hodu ima 3 dana i uziva jer mu nogice vise pa mlatara sa njima ali tu je 15 minuta najvise jer ne zeli da bude.lezi i u tom polozaju se i igra.puze od pocetka 6 mjeseca i to unazad.sad mi je 7 mj.

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Lucina)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: sjedenje
21.5.2009 23:42:55   
veeseelaa
Moja malena ima 4,5 mjeseca i uzdiže se samo što ne sjedne. Ja bi radije da malo pričeka još je malauser posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: sjedenje
21.5.2009 23:47:55   
NANICA
IZVORNA PORUKA: Lucina

I ja sam imala velikih dilema po pitanju sjedenja, stavljanja na nogice i sl. A onda sam vidjela da po najnovijim istrazivanjima djecu ne treba stavljati da sjede sve dok sama iz lezeceg polozaja ne ustanu u sjedeci. To je moja djevojcica uradila sa 7,5 mjeseci. Svi su mi govorili jao ne stavljas je da sjedi, a proslo sest mjeseci. Mene je bas bilo briga, jer su to preporuke WHO. Isto vazi i za stajanje. Ne treba djeci na sili razvijati misice koji jos nisu spremni za određene polozaje. 


Potpisujem
Ja  nisam sa prvim djetetom nista forsirala, ali bas nista. Sve je sama radila kad je osjetila da moze, sjedila, ustala, hodala a sve po preporuci nase pedijatrice. Sa drugim takodjer nemam namjeru nista forsirati, neka radi sam

< Poruku je uredio NANICA -- 21.5.2009 23:48:21 >


_____________________________

Ljuljka, 06/10/2003
Pahuljan, 12/02/2009

In Our Darkest Hour
In My Deepest Despair
Will You Still Care?
Will You Be There?

(odgovor članu Lucina)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: sjedenje
22.5.2009 0:09:31   
anitaMO
ni ja svoju ni u čemu nisam forsirala.sama je sve i počela da sjedi,puže i da hoda.mislim da je i tako bolje.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu NANICA)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: sjedenje
26.5.2009 15:40:01   
bombona

IZVORNA PORUKA: Lucina

I ja sam imala velikih dilema po pitanju sjedenja, stavljanja na nogice i sl. A onda sam vidjela da po najnovijim istrazivanjima djecu ne treba stavljati da sjede sve dok sama iz lezeceg polozaja ne ustanu u sjedeci. To je moja djevojcica uradila sa 7,5 mjeseci. Svi su mi govorili jao ne stavljas je da sjedi, a proslo sest mjeseci. Mene je bas bilo briga, jer su to preporuke WHO. Isto vazi i za stajanje. Ne treba djeci na sili razvijati misice koji jos nisu spremni za određene polozaje. 


Potpuno se slazem s ovim!
Mom malom je 7 i po mjeseci, i jos uvijek ne sjedi sam, niti ga forsiram! Ne davno na kontroli, prije jedno dvije sedmice, me pedijatar napao zasto ga ne stavljam da sjedi, da je on trebao sjediti vec sa 6 mjeseci, da ga sjedam i stavim jastuke okolo itd...da ga ja moram "nauciti" da sjedi, inace nece ni sjediti...ali ja to smatram cistom gluposti! Jednom sam ga probala staviti, cisto da vidim kako ce reagovati, i mogu vam reci da mu se ni malo nije svidilo. Ukocio je ledja i ispravljao se, i poceo da vristi, tako da mi vise ne pada na pamet da to uradim! On ce se ustati i sjesti sam kada bude spreman za to, a do tada nece nista propustiti!
Ako se beba forsira moze se samo zeznuti kicma i kukovi, zato treba sve pustiti da ide svojim tokom.
Ne razumijem zasto svi zele da zure sa sjedenjem, hodanjem, puzanjem itd. Drage moje, nije nikakvo takmicenje ko ce prije nesto uraditi....radi se o zdravlju vaseg dijeteta!
Pogotovo sto se tice oslanjanja na nogice prije vremena...beba se NE SMIJE oslanjati na nogice prije nego sto se ona sama digne i to uradi. Isto tako ove hodalice i gluposti, samo mogu zeznuti nogice, kicmu i kosti bebice. Pusti te je neka sama odluci kada je spremna za slijedeci korak, bebe to znaju bolje od nas.
Svaka je prohodala, sjela, i propuzala prije ili kasnije, pa i vasa ce. Nema potrebe nista forsirati...

(odgovor članu Lucina)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: sjedenje
26.5.2009 15:47:06   
hanabanana
http://www.ringeraja.ba/forum/Motoricki_razvoj_djeteta_u_1%25_godini_zivota/m_87970/tm.htm

evo malo vise o ovoj temi je bilo govora u dijelu koji govori o razvoju beba

(odgovor članu bombona)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: sjedenje
26.5.2009 15:47:10   
emma.L
IZVORNA PORUKA: bombona

Ne davno na kontroli, prije jedno dvije sedmice, me pedijatar napao zasto ga ne stavljam da sjedi, da je on trebao sjediti vec sa 6 mjeseci, da ga sjedam i stavim jastuke okolo itd...da ga ja moram "nauciti" da sjedi, inace nece ni sjediti...ali ja to smatram cistom gluposti!


Baš mi je čudno da ti je pedijatar rekao da ga učiš sjedenju user posted image . Pa većina ih se slaže da nipošto ne treba forsirati ništa, i onda taj jedan kaže da se sjedenje uči. Samo polako, po njegovoj reakciji se vidi da mu nije ugodno ili udobno ili šta već. Onda odjednom sve krene i začas očvrsne.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu bombona)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: sjedenje
26.5.2009 16:04:54   
bombona

IZVORNA PORUKA: emma.L

IZVORNA PORUKA: bombona

Ne davno na kontroli, prije jedno dvije sedmice, me pedijatar napao zasto ga ne stavljam da sjedi, da je on trebao sjediti vec sa 6 mjeseci, da ga sjedam i stavim jastuke okolo itd...da ga ja moram "nauciti" da sjedi, inace nece ni sjediti...ali ja to smatram cistom gluposti!


Baš mi je čudno da ti je pedijatar rekao da ga učiš sjedenju user posted image . Pa većina ih se slaže da nipošto ne treba forsirati ništa, i onda taj jedan kaže da se sjedenje uči. Samo polako, po njegovoj reakciji se vidi da mu nije ugodno ili udobno ili šta već. Onda odjednom sve krene i začas očvrsne.


I meni je pravo cudno! Bas sam se sokirala...
Iz licnog iskustva sam naucila da se pedijatrov savijet ne treba uzimati kao 100% pravilan...iskusila sam par puta da mi 5 pedijatara kaze 5 razlicitih stvari uvezi iste teme, a to me strasno frustrira. Zato sada sve poslusam, ali na kraju pratim svoj instinkt i razum, i na kraju krajeva, sto je najbitnije, slusam svoju BEBU. Skoro se uvijek moze skontati sta mu pase, ili ne pase, sta mu treba ili ne treba, po njegovim reakcijama i ponasanju. A uvijek ce biti onih kriticara sa strane, i starih zena koje pametuju "kako su oni to prije radili", a sto je vecinom van svake pameti!!! Ima nekih dobrih "starinskih", ali vecinom su ciste gluposti!! ( skrenula sam malo s teme, ali eto)

Uglavnom ja svoga sina necu forsirati, bez obzira sta ko kaze. Ljudi sa strane me konstantno forsiraju da ga sjedam, ali za to me stvarno boli briga. U svemu je stvarno kao po knjizi, kotrlja se po stanu, skoro je propuzao...ponasanje, motorika, sve je u najboljem redu...pa ako malo kasni sa sjedenjem, Boze moj, sta ima veze....

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: sjedenje
26.5.2009 19:06:29   
sannja
jel pod sjedenjem podrazumjevate i sjedenje djeteta u krilu, posto se ovaj moj bas  naginje naprijed da sjedi uspravno? Nisam ga nikad stavljala da sjedi sam. Do skora mi je sjedio u krilu ali naslonjen na  mene, a sad se sam ispravlja pa ne znam dal ga trebam pustiti ili ga varati. A kad lezi na ledjima istovremeno dize glavu i noge kao da bi da ustane. A ima skoro 5 mjeseci.

< Poruku je uredio sannja -- 26.5.2009 19:11:47 >

(odgovor članu bombona)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: sjedenje
27.5.2009 10:31:08   
bombona
Pusti bebu neka radi sta ona zeli, ne smije se sprijecavati! Ako ustaje da sjedne, pusti ga, samo ga nemoj ti forsirati!! I moj je sa 3 i po poceo da se dize da sjedne, sa malo vise od 4 mj je iz iz polulezeceg ustajao sam u sjedeci polozaj, ali sam ga naravno morala drzatida da ne padne. A to sve ne znaci da vam je dijete spremno za sjedenje, jer moj sada sa 7 i po joss uvijek ne zna sam sjediti. Znaci dok se beba iz LEZECEG polozaja sama ne digne i sjedne, ne treba ih stavljati da sami sjede!
A ja svog stavljam u krilo na krace periode, ali mu podupirem kicmu.

(odgovor članu sannja)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: sjedenje
27.5.2009 14:54:58   
sannja
e  dobro je onda,  i ja pazim na kicmu kad mi sjedi u krilu, al nisma znala dal ga uopšte smijem tako držati. 

(odgovor članu bombona)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: sjedenje
7.6.2009 16:43:23   
dana3
citam ove postove i htjela bih da pitam kako hranite bebe koje su 6 i 7 mjeseci stare? sigurno vec jedu cvrstu hranu.malo mi nelogicno da jedu lezeci ili?....


_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu sannja)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: sjedenje
7.6.2009 16:47:17   
teta berta
Pa moja je sa 6 i po fino sjedila... A prijetoga sam je stavljala u autosjedalicu, sa dohranom smo počeli sa 5 i po mj.

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: sjedenje
7.6.2009 16:55:16   
dana3
citala sam o tome dosta kao i kad stavljati bebu da sjedi ali sta onda kad nece da lezi?kako kazes teta berta,moj sin isto tako i sad ga stavljam u stolicu da jede.
lezi kad spava i cim se probudi cupa se da ustane.

mislim da je nemoguce da se beba nekad ne stavlja da sjedi,nije to citav dan sve se to radi o nekoliko trenutaka.ako s eigra lezeci okrene se na stomak podigne cetveronoske i ode u nazad.to odavno radi,znaci da je poprilicno cvrst sto se kicme tice a i kukova.
ne znma opet svako ima svoje.samo eto interesuje me kako hranite bebe koje ne sjede

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: sjedenje
7.6.2009 16:57:49   
teta berta
Nisam ni ja svoju stavljala puno da sjedi i nisam je forsirala. Većinom kad bih nešto radila po kući ona bi bila u autosjedalici i tu sam je i hranila, ono niti sjedi, niti leži...

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: sjedenje
7.6.2009 17:55:45   
Anushka
ja sam se vodila upravo slicnom logikom dana3, i kad sam pocela davati hranu na kasikicu tada je poceo i meni sjediti u krilu sa 4,5 mjeseci, podignula mu naslon u kolicima i pustala ga da sjedi koliko hoce i kako hoce, ali ga jos ni jednom nisam ogradila jastucima da sjedi. Sjedi i u banjici i igra se na podu ali brzo mu nesto privuce paznju i pruzi se potrbuske. U zadnje vrijeme kad se dize da sjedne, ako mu dam ruke da se pomogne skoci na noge. Voli da stoji i nosi svoju tezinu i moze dugo sam stajati, cak sam i skace ali ne predugo a jako rano je koracao, iako su me uvjeravali da je refleks on je sa 2-3 mjeseca non stop drzao noge u zraku i trci li trci. a puze kao sto je bubamara opisala, guza u zrak a glavu zabije u krevet ili pod pa se tako pomjera, a nekad i prevali na ledja. a uzeli smo hodalicu pa leta po kuci ko metak i vec je razvalio od skakanja - pukao materijal na sastavu izmedju nogica:))

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: sjedenje
8.6.2009 10:07:18   
zeni
anushka,koliko si podigla naslon,mi imamo neka 3 polozaja  i ja ga vec 2 mjeseca drzim da je kao u autosjedalici,nit lezi nit sjedi.zanima me jer mi 23.6 punimo 6 mjeseci i sta vi mislite smijem li ga ispraviti da sjedi barem dok ga vozim jer se sam nesto napinje da ustane da razgleda iz kolica

_____________________________

KADA PROMJENIS NACIN KOJIM GLEDAS NA STVARI,STVARI KOJE GLEDAS SE MJENJAJU

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: sjedenje
8.6.2009 12:00:16   
Anushka
kako kad zeni, i mi imamo 3 nivoa + lezeci pa nekad je zavaljen kao u autosjedalici, a kad vidim da se upire podignem mu jos jedan nivo, ne stavljam ga na potpuno sjedeci, kad hoce sjedne sam, ali kad ga hranim podignem na najvise. Uglavnom je na srednjem nivou podignut naslon.

(odgovor članu zeni)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: sjedenje
15.10.2009 16:36:19   
neki
Evo moj Said pola sata sjedi,sam samcat se smjestiouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Njemu ce aBd 18.10. biti punih 9 mjeseciuser posted image user posted image user posted image Ali smo zato propuzali sa 6mj.user posted image

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: sjedenje
3.12.2010 15:33:15   
edinna
mom bebacu je sad 5 punih mjeseci i sam se uspravlja da sjedi,doktorica mij erekla da mu mogu poceti davati hapice za 10 dana da li ga mogu staviti da sjedi u stolici za hranjenje?pls odg

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: sjedenje
3.12.2010 15:38:21   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: edinna

mom bebacu je sad 5 punih mjeseci i sam se uspravlja da sjedi,doktorica mij erekla da mu mogu poceti davati hapice za 10 dana da li ga mogu staviti da sjedi u stolici za hranjenje?pls odg

u pravilu motoričkog razvoja je da beba sa 6 mjeseci može biti u sjedećem položaju.
neke bebe imaju nastojanja da to urade prije ali ne treba ih forsirati.....
ja bih na tvom mjestu sačekala još ovaj mjesec da stavljaš u hranilicu bebu, ali pošto ćeš bebača polako početi dohranjivati kašicama stavi ga u AS do godinu dana u onaj poležeći položaj i hrani.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu edinna)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: sjedenje
3.12.2010 16:09:34   
edinna
hanady rr hvala ti puno al on nece u AS uopste samo ima onu ljulja sjedalicu i tu hoce a kad mij e u krilu sam se digne u sjedeci polozaj i nece da se spusti nikako normalno,ikad lezi digne noge skroz i tako lezi....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: sjedenje
3.12.2010 16:13:48   
mala86
imaju i one hranilice sa polozajima

_____________________________

Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima:
Da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi

moje sunce 19.09.2009 ¦ ¦






(odgovor članu edinna)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: sjedenje
3.12.2010 16:17:02   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: edinna

hanady rr hvala ti puno al on nece u AS uopste samo ima onu ljulja sjedalicu i tu hoce a kad mij e u krilu sam se digne u sjedeci polozaj i nece da se spusti nikako normalno,ikad lezi digne noge skroz i tako lezi....



hrani u tome za početak

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu edinna)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *