|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kada u skolu???
23.5.2013 19:51:01   
R&T@
dinaa, cestitam sto si docekala da se mrvica upise u skolu...

Bit ce medju najmladjim u odjeljenju, kao moja...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 226
   RE: Kada u skolu???
23.5.2013 19:54:24   
Hanady RR
dino čestitamo...
da sve bude hairli... i moja je ljetno dijete i među mlađima...
ali hB sve je superuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 227
   RE: Kada u skolu???
23.5.2013 20:26:20   
dinaa
O hvala,hvalauser posted image user posted image a jeste medju najmladjim mada ima ih i mladjih od nje,ali najmanja jeste mislim najsitnija je ali bice to aBd sve dobrouser posted image

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 228
   RE: Kada u skolu???
23.5.2013 22:27:36   
jasmin

IZVORNA PORUKA: dinaa

Moja djevojcica se danas upisala u skoluuser posted image user posted image i naravno da sam ponosna i drago mi je ali prosto nemogu da vjerujem da je vrijeme tako brzo proslo i da je vec narasla za polazak u skolu.Ona u sedmom mjesecu navrsava sest godina ali je prava mala mrvica.

user posted image
Imamo,dakle,obje u septembru školarke aBd user posted image .
Moja je majska beba.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 229
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 11:42:50   
gvendolina
IZVORNA PORUKA: škorpija

u mojoj okolini je masovni trend da se djeca što ranije upisuju u školu, ali nije mi ja ZAŠTO, šta će dobiti time, ja sam krenula sa haman sedam punih godina završila osnovnu i srednu normalno, pa upisala faks koji sam studirala 3 godine, pa skontala da nije za mene, pa upisala drugi faks zvaršila ga u roku, udala se , zaposlila rodila dijete, mislim nisam ništa propustila. čemu ta žurba da što prije djetetu naprtimo obaveze koje će vući do kraja života, djetinistvo je jedno, moje je bilo prelijepo i želim da svom djetetu priuštim barem dio toga što sam ja imala


skorpijo a kad ce nam imenjaci u skolu?user posted image nije valjda da ce nase bebice vec iduce godine u predskolsko
slazem se sa ovim da djecu ne treba slati ranije u skolu jer ih previse opterete obavezama odma na pocetku,zelim da uziva u djetinjstvu sto vise

dina cestitam,sretno prvacicuuser posted image

< Poruku je uredio gvendolina -- 24.5.2013 11:43:31 >

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 230
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 11:49:21   
MicoTico
Već sam pisala, a i opet ćuuser posted image
Moja M. je krenula u školu sa 6 g i 9 mj. Ona je rođena u decembru i mogli smo, ako hoćemo, da je upišemo sa 5 i kusur, što nama ni u ludilu nije palo na pamet. Ima godina učenja i obaveza, neka još malo bude dijete.
Ispravnim se pokazalo skroz, ona je krenula baš zrela, totalno spremna. I učiteljica nam nedavno na roditeljskom kaže da se ona pita da djeca nikad ne bi tako rano kretala u školu. Tačno se vidi razlika između djece koja su ranije krenula i one malo kasnije.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu gvendolina)
Neposredna veza do poruke: 231
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 12:04:15   
mama75
Sada je novi zakon i djeca se upisuju u skolu sa navrsenih 6 godina ( tj djeca koja u martu tekuce godine imaju 5,5 god). Ova tema mi je skroz user posted image i uvijek me nekako iznervira, jer mi nije jasno zasto roditelji misle da ce necim ostetiti dijete ako krene u skolu sa 6 godina. Ne zelim pocinjati raspravu, razumijem da svako ima svoj stav i da mene neko "ne razumije". Moja kcerka je imala 6g4mj kada je krenula i stvarno je bila bas bas zrela (iako nije znala ni citati ni pisati kada je krenula u 1. razred). Ja ne znam sta bi ona radila jos godinu u vrticu, narocito zato sto sam protivnik ucenja skolskog gradiva u vrticu jer smatram da je to posao uciteljica u skoli a ne teta u vrticu.
Iz iskustva nekih roditelja i nastavnika vidim da se u starijim razredima ta razlika vise primjeti, nekima bude zao sto su cekali, pa cak znam za slucaj da djeca izbjegavaju curicu koja je krenula u skolu sa 7god, jer je prije njih usla u pubertet i pocela da se "razikuje" user posted image

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 232
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 21:16:58   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: mama75

Sada je novi zakon i djeca se upisuju u skolu sa navrsenih 6 godina ( tj djeca koja u martu tekuce godine imaju 5,5 god). Ova tema mi je skroz user posted image i uvijek me nekako iznervira, jer mi nije jasno zasto roditelji misle da ce necim ostetiti dijete ako krene u skolu sa 6 godina. Ne zelim pocinjati raspravu, razumijem da svako ima svoj stav i da mene neko "ne razumije". Moja kcerka je imala 6g4mj kada je krenula i stvarno je bila bas bas zrela (iako nije znala ni citati ni pisati kada je krenula u 1. razred). Ja ne znam sta bi ona radila jos godinu u vrticu, narocito zato sto sam protivnik ucenja skolskog gradiva u vrticu jer smatram da je to posao uciteljica u skoli a ne teta u vrticu.
Iz iskustva nekih roditelja i nastavnika vidim da se u starijim razredima ta razlika vise primjeti, nekima bude zao sto su cekali, pa cak znam za slucaj da djeca izbjegavaju curicu koja je krenula u skolu sa 7god, jer je prije njih usla u pubertet i pocela da se "razikuje" user posted image


Koliko ja znam, zakon se nije promjenio, u skolu moraju djeca koja tekuce godine, na 01. marta napune 5 godina i 6 mjeseci.
Taj zakon, kao i sve zakone, ja postujem. Moje dijete je rodjeno u junu 2004. Na 01. mart 2010. imala je 5 godina i 9 mjeseci, i normalno da je krenula u skolu u septembru. Ali je s njom krenula i djevojcica koja tog istog 01. marta nije imala ni punih 5 godina jer je rodjena 15. maja 2005.
Ta djevojcica nije morala, ali je mogla ako je polozila test.
E u tome je bit. Ta zakonska mogucnost po meni je pogresna, i ja ne bih uopste dopustila da u prvi razred razred podju djeca koja 01.09. nemaju punih 6 godina.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 233
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 21:39:12   
Lejla Ka
Slažem se sa hanabanana, i još nisam srela nikog kome je bilo žao što je čekao. Samo slušam roditelje djece iz starijih razreda kako kukakju što nisu još sačekali, i savjetuju mi da nipošto ne žurim sa upisom mlađeg sina.
Zašto? Po mom mišljenju zato što je program prvog razreda namjenjen djeci do 6 godina, a program drugog razreda uzrastu od 8-9 godina, kao po starom sistemu osmogodišnje škole. A onaj uzrast od 7 godina treba da što prije odrade preko raspusta između prvog i drugog razreda user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 234
   RE: Kada u skolu???
24.5.2013 21:40:14   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: mama75

Sada je novi zakon i djeca se upisuju u skolu sa navrsenih 6 godina ( tj djeca koja u martu tekuce godine imaju 5,5 god). Ova tema mi je skroz user posted image i uvijek me nekako iznervira, jer mi nije jasno zasto roditelji misle da ce necim ostetiti dijete ako krene u skolu sa 6 godina. Ne zelim pocinjati raspravu, razumijem da svako ima svoj stav i da mene neko "ne razumije". Moja kcerka je imala 6g4mj kada je krenula i stvarno je bila bas bas zrela (iako nije znala ni citati ni pisati kada je krenula u 1. razred). Ja ne znam sta bi ona radila jos godinu u vrticu, narocito zato sto sam protivnik ucenja skolskog gradiva u vrticu jer smatram da je to posao uciteljica u skoli a ne teta u vrticu.
Iz iskustva nekih roditelja i nastavnika vidim da se u starijim razredima ta razlika vise primjeti, nekima bude zao sto su cekali, pa cak znam za slucaj da djeca izbjegavaju curicu koja je krenula u skolu sa 7god, jer je prije njih usla u pubertet i pocela da se "razikuje" user posted image


Koliko ja znam, zakon se nije promjenio, u skolu moraju djeca koja tekuce godine, na 01. marta napune 5 godina i 6 mjeseci.
Taj zakon, kao i sve zakone, ja postujem. Moje dijete je rodjeno u junu 2004. Na 01. mart 2010. imala je 5 godina i 9 mjeseci, i normalno da je krenula u skolu u septembru. Ali je s njom krenula i djevojcica koja tog istog 01. marta nije imala ni punih 5 godina jer je rodjena 15. maja 2005.
Ta djevojcica nije morala, ali je mogla ako je polozila test.
E u tome je bit. Ta zakonska mogucnost po meni je pogresna, i ja ne bih uopste dopustila da u prvi razred razred podju djeca koja 01.09. nemaju punih 6 godina.


user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 235
   RE: Kada u skolu???
25.5.2013 19:40:37   
škorpija

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: mama75

Sada je novi zakon i djeca se upisuju u skolu sa navrsenih 6 godina ( tj djeca koja u martu tekuce godine imaju 5,5 god). Ova tema mi je skroz user posted image i uvijek me nekako iznervira, jer mi nije jasno zasto roditelji misle da ce necim ostetiti dijete ako krene u skolu sa 6 godina. Ne zelim pocinjati raspravu, razumijem da svako ima svoj stav i da mene neko "ne razumije". Moja kcerka je imala 6g4mj kada je krenula i stvarno je bila bas bas zrela (iako nije znala ni citati ni pisati kada je krenula u 1. razred). Ja ne znam sta bi ona radila jos godinu u vrticu, narocito zato sto sam protivnik ucenja skolskog gradiva u vrticu jer smatram da je to posao uciteljica u skoli a ne teta u vrticu.
Iz iskustva nekih roditelja i nastavnika vidim da se u starijim razredima ta razlika vise primjeti, nekima bude zao sto su cekali, pa cak znam za slucaj da djeca izbjegavaju curicu koja je krenula u skolu sa 7god, jer je prije njih usla u pubertet i pocela da se "razikuje" user posted image


Koliko ja znam, zakon se nije promjenio, u skolu moraju djeca koja tekuce godine, na 01. marta napune 5 godina i 6 mjeseci.
Taj zakon, kao i sve zakone, ja postujem. Moje dijete je rodjeno u junu 2004. Na 01. mart 2010. imala je 5 godina i 9 mjeseci, i normalno da je krenula u skolu u septembru. Ali je s njom krenula i djevojcica koja tog istog 01. marta nije imala ni punih 5 godina jer je rodjena 15. maja 2005.
Ta djevojcica nije morala, ali je mogla ako je polozila test.
E u tome je bit. Ta zakonska mogucnost po meni je pogresna, i ja ne bih uopste dopustila da u prvi razred razred podju djeca koja 01.09. nemaju punih 6 godina.


user posted image

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 236
   RE: Kada u skolu???
6.6.2013 10:51:56   
Amrino
I mi aBd u septembru krecemo u skolu :-).
Hamza ce imati 5 dodina i 9 mjeseci jer je rodjen 29. decembra.
Dugo smo razmisljali i na kraju je ovo izgledalo naispravnije. Ne moze se npr. jednako "tretirati" dijete koje je, recimo, islo u vrtic i ono koje nije. Vrticka djeca vec znaju sta je kolektiv i kako se ponasati u istom. To ne moze preko noci i to je jedan proces. Moje dijete je islo u vrtic dvije godine i sigurna sam da bi mu jos jedna godina u vrticu bila previse i apsolutno nepotrebna. Skoro svi iz njegove grupe krecu ove godine- i bilo bi kontraproduktivno pustiti dijete da ostane u vrticu dok sva njegova raja ide dalje. Dalje- po meni je apsolutno stagniranje to da dijete cijelu godinu ponavlja vec predjeno...Djeca, dok rastu, prelaze iz grupe u grupu i plan i program im se prilagodjava. Posto su oni ove godine prosli predskolski program- slijedece bi radili bukvalno to isto. Vidim da mu je vec dojadilo. Svakako ce prvih par godina vecinu vremena provoditi u produzenom. Ne znam zaista cega to roditelji "stede" djecu? Bar ja ne dozivljavam skolu kao neku babarogu i zavrsetag njegovog djetinjstva...to mi je besmisleno. Naravno da nam ne bude svejedno kada shvatimo kako brzo odrastaju- ali to je sve dio zivota.
Neka nam je svim sa srecom :-)

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 237
   RE: Kada u skolu???
6.6.2013 11:03:24   
canim
Prvačići spremite se za školu

POŠTOVANI RODITELJI, DRAGI NAŠI PRVAČIĆI,

Obzirom da je 01.04.2013. godine počeo prvi rok za upis prvačića u osnovnu školu u školskoj 2013/2014. godini, koristimo se prilikom da roditelje uputimo na ispunjavanje zakonske obaveze, te vas informiramo sljedeće:

Obavezno je pohađanje redovne osnovne škole u trajanju od devet godina, i to za djecu od šest do petnaest godina starosti. Školskim obveznikom redovne osnovne škole smatra se dijete koje će 1. marta tekuće godine navršiti 5 i po godina života.

Upis u redovnu osnovnu školu se obavlja u aprilu i augustu mjesecu na osnovu spiskova školskih obveznika koje školama dostavlja nadležni organ općine na čijoj se teritoriji nalazi škola. Upis u specijalnu osnovnu školu se vrši tokom cijele godine, na osnovu nalaza i mišljenja komisije za ocjenjivanje sposobnosti djece sa smetnjama u razvoju i rješenja o kategorizaciji djeteta.

Odgojno-obrazovni rad sa djecom sa posebnim obrazovnim potrebama se odvija u specijalnim školama i ustanovama na osnovu principa integriranog odgoja i obrazovanja, što znači da svi učenici, uključujući i učenike sa posebnim obrazovnim potrebama, imaju pravo da budu u redovnim odjeljenjima, s tim da se rad s djecom sa posebnim obrazovnim potrebama odvija po individualno prilagođenom programu.

Shodno navedenom, pozivamo roditelje, čija su djeca školski obveznici, da na vrijeme izvrše zakonsku obavezu i upišu svoje dijete u osnovnu školu i time omoguće svojoj djeci ispunjavanje jednog od osnovnih ljudskih i dječijih prava – pravo na obrazovanje.

Napominjemo da razgovor koji komisija na nivou škole obavlja sa budućim „prvačićima“, ne predstavlja testiranje djece ni u kojem smislu, već razgovor koji prvenstveno ima za cilj utvrditi da li je dijete dovoljno socijalizirano.

U slučaju da roditelji, iz objektivnih razloga, nisu u aprilskom roku dijete upisali u prvi razred osnovne škole, postoji i drugi rok – augustovski rok za upis učenika u prvi razred škole, kojim se daje mogućnost roditeljima da ispune svoju zakonsku obavezu.

NAPOMENA: Vodeći računa o činjenici da je Obavezni predškolski program za djecu u godini pred polazak u školu također zakonska obaveza, upućujemo roditelje da je potrebno od odgovarajuće predškolske ustanove u kojoj je dijete tokom protekle godine pohađalo Obavezni predškolski program, preuzeti potvrdu o dosadašnjem broju realiziranih sati Obaveznog predškolskog programa, te istu priložiti u osnovnu školu prilikom upisa djeteta u prvi razred.

http://mon.ks.gov.ba/aktuelno/novosti/prva-i-i-spremite-se-za-kolu

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 238
   RE: Kada u skolu???
6.6.2013 18:14:39   
new mama
IZVORNA PORUKA: Amrino

I mi aBd u septembru krecemo u skolu :-).
Hamza ce imati 5 dodina i 9 mjeseci jer je rodjen 29. decembra.
Dugo smo razmisljali i na kraju je ovo izgledalo naispravnije. Ne moze se npr. jednako "tretirati" dijete koje je, recimo, islo u vrtic i ono koje nije. Vrticka djeca vec znaju sta je kolektiv i kako se ponasati u istom. To ne moze preko noci i to je jedan proces. Moje dijete je islo u vrtic dvije godine i sigurna sam da bi mu jos jedna godina u vrticu bila previse i apsolutno nepotrebna. Skoro svi iz njegove grupe krecu ove godine- i bilo bi kontraproduktivno pustiti dijete da ostane u vrticu dok sva njegova raja ide dalje. Dalje- po meni je apsolutno stagniranje to da dijete cijelu godinu ponavlja vec predjeno...Djeca, dok rastu, prelaze iz grupe u grupu i plan i program im se prilagodjava. Posto su oni ove godine prosli predskolski program- slijedece bi radili bukvalno to isto. Vidim da mu je vec dojadilo. Svakako ce prvih par godina vecinu vremena provoditi u produzenom. Ne znam zaista cega to roditelji "stede" djecu? Bar ja ne dozivljavam skolu kao neku babarogu i zavrset_ag njegovog djetinjstva...to mi je besmisleno. Naravno da nam ne bude svejedno kada shvatimo kako brzo odrastaju- ali to je sve dio zivota.
Neka nam je svim sa srecom :-)

Potpisujem i kod nas ce aBd biti ovako,s tim sto ce moja imati 6 godina,zapravo falice jo 15 dana za punih 6, i krenuce u skolu ,ali od iduce godine i da sretan polazak u skolu user posted image


< Poruku je uredio new mama -- 6.6.2013 18:15:40 >


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 239
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 8:14:55   
veeseelaa
Obavezno je pohađanje redovne osnovne škole u trajanju od devet godina, i to za djecu od šest do petnaest godina starosti. Školskim obveznikom redovne osnovne škole smatra se dijete koje će 1. marta tekuće godine navršiti 5 i po godina života.


znači moja malena će sljedeće godine imati 5,3 (1 marta) i nije obvezna ići u predškolsko?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 240
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 8:55:05   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Obavezno je pohađanje redovne osnovne škole u trajanju od devet godina, i to za djecu od šest do petnaest godina starosti. Školskim obveznikom redovne osnovne škole smatra se dijete koje će 1. marta tekuće godine navršiti 5 i po godina života.


znači moja malena će sljedeće godine imati 5,3 (1 marta) i nije obvezna ići u predškolsko?


u školu ne...al u predškolsko da...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 241
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 8:59:14   
snijeg
Koliko je meni poznato, morat će ići u predškolsko, ali nemoraš je upisivati u prvi razred.
Moja djevojčica ide u vrtić i koliko sam ja shvatila tete, djeca koja do septembra napune 5 godina, te godine se moraju upisati u predškolsko, na osnovu toga tvoja ljepotica bi morala u predškolsko...ali ona svakako ide u vrtić i mislim da ne moraš ništa posebno voditi računa o predškolskom, to ide u okviru boravka...poziv se raspisuje za djecu koja nisu u predškolskim ustanovama....eh jedino ako vrtić nije registrovan u Ministarstvu KS?

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 242
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 9:55:27   
Medić*

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Obavezno je pohađanje redovne osnovne škole u trajanju od devet godina, i to za djecu od šest do petnaest godina starosti. Školskim obveznikom redovne osnovne škole smatra se dijete koje će 1. marta tekuće godine navršiti 5 i po godina života.


znači moja malena će sljedeće godine imati 5,3 (1 marta) i nije obvezna ići u predškolsko?


Vidi kod nas situacije moj maleni ce 2 marta napuniti 5,5 godina, dakle bejezimo ovom zakonu za jedan dan( 2.10 rodjen ) Tako da naredne godine idemo u predskolsko a ne moramo u skolu :))

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 243
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 14:34:36   
Lulu_08
Mene interesuju isksutva mama cija su djeca isla par godina u vrtic/predskolsko.

Naime, moja djevojcica ima 5 godina i 1,5 mj. U vrtic ide od 2 godine, a od 3,5 je u mjesovitoj grupi sa izmedju ostalog i starijom djecom od sada vec 6 - 6,5 godina. U poslednjoj godini su ona i jos 3 njena drugara zavrsili predskolski program uz ovu stariju djecicu, te su naucili velikim dijelom pisati, citati, pisati brojeve i pomalo sabirati i oduzimati. Crtanje, bojenje, kreativne igre, kruzenje i ljepljenje vec rade 2 godine. Priredbe su imali mnoge, nastupe, plesne koreografije, recitacije, male glume itd.

Djeca koja imaju 6 godina ce ove godine krenuti u skolu a ona i tih par drugara po nekom pravilu "ostaju" u vrticu i preci ce u grupu sa djecom koja ce u septembru imati 4-5 godina.

Ja svojoj djevojcici ne bih htjela da "ukradem" godinu djetinjstva prije skole, jer ce u septembru ona imati 5,5 godina tek, medjutim bojim se da ce, obzirom da su "predskolsko gradivo" savladali, ona i tih par drugara u ovoj narednoj godini "stagnirati" - jer ce im biti dosadno sve "uciti ponovo"?

Da li se varam ili ne - pliz sta mislite (iz iskustva)?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 244
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:13:45   
R&T@

IZVORNA PORUKA: Lulu_08

te su naucili velikim dijelom pisati, citati, pisati brojeve i pomalo sabirati i oduzimati. Crtanje, bojenje, kreativne igre, kruzenje i ljepljenje vec rade 2 godine.


Lulu-08, znas da sam ove godine u kuci imala prvacica...
Ona je naucila mnogo, zaista...

Ali sam u kuci imala i djevojcicu od tri i pol godine u septembru...

Uz stariju je naucila mnogo, i previse...
Sve ovo sto si ti nabrojala...
Nije mi bila namjera, desilo se spontano...

Vjerujem da dijete ne moze stagnirati, vec samo ici dalje... usvojiti nesto novo, nesto na novi nacin...

Sve sto zna prije polaska u skolu moze joj biti samo plus...
(jer prvi razred nije samo igra)
a ona ce naredne godine nauciti jos mnogo...
i postati spremna za skolu...
ta spremnost nije samo prakticno znanje...



_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 245
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:16:01   
Lulu_08

IZVORNA PORUKA: R&T@


IZVORNA PORUKA: Lulu_08

te su naucili velikim dijelom pisati, citati, pisati brojeve i pomalo sabirati i oduzimati. Crtanje, bojenje, kreativne igre, kruzenje i ljepljenje vec rade 2 godine.


Lulu-08, znas da sam ove godine u kuci imala prvacica...
Ona je naucila mnogo, zaista...

Ali sam u kuci imala i djevojcicu od tri i pol godine u septembru...

Uz stariju je naucila mnogo, i previse...
Sve ovo sto si ti nabrojala...
Nije mi bila namjera, desilo se spontano...

Vjerujem da dijete ne moze stagnirati, vec samo ici dalje... usvojiti nesto novo, nesto na novi nacin...

Sve sto zna prije polaska u skolu moze joj biti samo plus...
(jer prvi razred nije samo igra)
a ona ce naredne godine nauciti jos mnogo...
i postati spremna za skolu...
ta spremnost nije samo prakticno znanje...





Haha novi nick - pa dok sam skuzila ko mi prica trebalo je malo vremena hahaha...Da da super tvom ovogodisnjem prvacicu je bilo 6 punih pri polasku ako se ne varam? Ti si zadovoljna je li tako? Ma da i ja najvise mislim na taj dio "djetinjstva" koji joj je jos ovu godinu na raspolaganju, a i zrelost mozda jos nije to za skolu pa i u tome ima sta da nauci?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 246
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:20:16   
Hanady RR
Podpisala bih RITU (novi nick)....
Moja starija završila je rpvi razred...nije išla u vrtić al moram biti neskroman krenula je sa velikim predznanjme...nije joj bilo dosadno u školi...istina njihova učiteljica je to lijepo izbalanasirala a načula je pored onoga što je znala još mnogo toga...
ne bih na tvome mjestu upisivala je prije, nemaš potrebe...snaći će se ona bolje nego očekuješ sa svojim zanjem i usvajanjem novoga...ovo ti baš kažem iz iskustav jer sma imala isti strah kao i ti...

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 247
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:23:58   
MicoTico
Moja cura je išla u vrtić i imala je dosta predznanja. Učiteljica nam je na posljednjem roditeljskom baš govorila o takvoj djeci, kao moja curica što je. Ima njih nekoliko i uvijek brzo završe ono što im daje na času, te ona ima pripremljeno za njih još dodatnih zadataka, kako im ne bi bilo dosadno, a i ispituje na taj način njihove mogućnosti,.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 248
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:26:30   
Lulu_08
Aha super znaci da se oslonimo na "snalazjlivost" aBd uciteljice da ce im vec pronaci neki izazov iliti nove zadatke? Za sada to i teta u vrticu radi tj. izmislja im neke nove fazone da im privuce paznju i interes..

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 249
   RE: Kada u skolu???
7.6.2013 21:28:56   
R&T@

IZVORNA PORUKA: Lulu_08

...Da da super tvom ovogodisnjem prvacicu je bilo 6 punih pri polasku ako se ne varam? Ti si zadovoljna je li tako? Ma da i ja najvise mislim na taj dio "djetinjstva" koji joj je jos ovu godinu na raspolaganju, a i zrelost mozda jos nije to za skolu pa i u tome ima sta da nauci?


Da... tacno sest...
a u odjeljenju ima djece koja su 11 mjeseci starij od nje...
ali i mladjih po nekoliko mjeseci...

Svi su se razlicito snasli...

Ali razlika medju njima je ocita...
ne mislim na znanje i usvajanje gradiva vec na tu neku "zrelost" ako je mogu tako nazvati...
Tacno se osjeti ta godina...
nekako priroda odradi svoje...

Postavljaju se nova pitanja, ruka je "sigurnija", crtezi drugaciji, odnos prema drugarima, shvatanje i prihvatanje skole...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 250
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *