|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:06:33   
indy_26
Ja sam iz Sarajeva dosla. Ma super je grad pravo bas sam odusevljena i sa ovim ljudima ovdje svi se pozdravljaju svi su nasmijani i veseli bas lijepouser posted image

_____________________________

indy_26

(odgovor članu zvecka)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:07:58   
dana3
Citala sam dosta postova-ne sve!
Pa da pocnem od postavljenih pitanja:dobro mi je u svedskoj zbog reda,zakona,uredjenosti,dobre medicinske zastite i njege i da ne nabrajam puno jer sve smo mi to nekad imali u bivsoj YU-cak i bolje jer je lijecenje bilo besplatno i lijekovi koje ovde placam.
Sto se tice BOsne:ja sam bosanka,moj muz isto,moj sin isto-da se rodio na MArsu nije marsovac ,vec bosanac-kako neko rece-papir ne cini covjeka svedom,svabom ili francuzom ili marsovcem-vec roditelji!
Svako-ama bas svako se moze nauciti citati i pisati svoj jezik ako to stvarno zeli!Postoje skole za to a najzad postoje roditelji pa pokazu djetetu i nauce ga-tako da o tome ,ne znam i ne mogu ,ne zelim da znam!
Danas,pored interneta i novina koje se mogu poruciti i u juznu Afriku iz Bosne,moze se nauciti nas jezik!
Neko rece-otisli zbog neimastine:sta ako jeste!Njegov problem!Kad sam ja bila u Bosni mene uopste nije zanimalo zasto je neko vani ili ne!Meni je Evropa bila i kod moje mame!
Dosla sam ovde kod mog muza!Dobro nam je ,zivimo lijepo,imamo neki svoj red.Niko od nasih najblizih nije ovde,ali u Bosnu ne idemo cesto,u stvari nismo ni mogli-trudnoca i beba !
Da li bih se vratila u Bosnu?Ne bih dok je god ovako kako jeste,a da se stanje vrati kao sto je bilo prije-red i uredjenje-bih, sto da ne!
Kakvi su ljudi u dijaspori?
evo ovakvi-oni koji su i u Bosni imali nesto,zivjeli lijepo,radili -ostali su skromni,uljudni-oni koji su asfalt prvi put vidjeli dolaskom u dijasporu su nazalost oni koji se prse,izvode nekakve folove kad dodju u bosnu-kao,ko sam  ja sam!Od takvih ovde bjezim na kilometre!
Primjer:zena se cudi da plinski sporet radi i kad nema struje!
U svakom zitu ima kukolja!
Ja se ne stidim ko sam i odakle sam-ja nisam svedskinja,moje dijete nije sved niti ce ikad biti!!!
Zbog porodice koja mi je dole-dijaspora je tuga,a zbog svakodnevnog zivota hm,ne mogu reci sreca-mogu reci eto bolja opcija!
Izvinjavam se zbog dugog posta,ali eto odgovorih na pitanjauser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:08:48   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: dadada

IZVORNA PORUKA: Ilhana


IZVORNA PORUKA: dadada

IZVORNA PORUKA: Ilhana


IZVORNA PORUKA: dadada

ma ilhana bona ti si svedjankauser posted image ...ti si od svoje , jel' ono 9., tamo...sta ti je...kakvo varcanje


hehe intresantno, kad sam bila mala babo me zvao svedjankom radi kose i ociju... zamisli sto mi nasluti hehehe =)


od sada cu te zvati Ingeborguser posted image user posted image user posted image user posted image



gjde nadje bas to ime? ova jedna sto je odvratna, nevoli strance na poslu mom se tako zove hahahahaha :P


pa to ime mi je odmah asocijacija na svedjanku

user posted image

user posted image ...daj mi jos neko tipicno svedsko ime



Nastavi da ovako zamisljas samo znaj da je osmijeh neiskren i da ti svake sekunde moze zabiti noz u ledja ;)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:08:56   
Tidzi
Evo, ja se nisam uvrijedila na njen post. Pa zasto bih? Otisla sam i da zivim jos 1 000 zivota, uradila bih isto i opet bih svih tih 1 000 puta naustila Bosnu. Otisla bih tamo gdje mi je bolje i gdje ce moja dijeca imati bolju buducnost. U Bosni je definitivno nemaju! Sta je meni vrijedilo sto sam bila super odlikas, kad nisam mogla ni srednju skolu da upisem bez poznanstva, ili bolje receno bez stele? Isto tako i za posao, dok ovdje nije tako!
Oni koji kukaju, koji kazu da im je lose, da je tesko...Pa zasto se onda neko od njih ne vrati ako im je tako lose? Nego svi gule i rukama i nogama da ostanu. Ne mogu reci da je onima koji su izbjegli za vrijeme rata bilo lahko. Dakako da nije! Bilo je tesko dok se situacija nije razrijesila, dok nisu dobili papire, nasli posao... Uglavnom da niko nije bio gladan. Imao je da jede i pije i nije spavao na ulici.
Kazem jos jednom: volim svoje rodno mjesto, nedotaje mi onaj osjecaj za Bajram i Ramazan, al ipak u Bosnu dolazim iskljucivo stu su mi dole roditelji! Tamo sam, gdje je buducnost moje dijece svjetlija nego u Bosni, tamo sam gdje su mi uslovi za zivot 100 puta bolji nego u Bosni... I iskreno, ja nemam nista od toga sto ja volim svoje rodno mjesto, sto sam u Bosni kad je Ramazan i Bajram, ako su u Bosni uslovi za zivot nikakvi, ako ja moram razvlaciti od danas do sutra kako cemo prizivljeti, ako ce moje dijete plakati za necim, a ja mu to ne mogu priustiti, ako umirati od tuge i bola, jer ne mogu pomoci roditeljima, a njima je pomoc potrebna.... Zar treba da volim Bosnu samo sto se ona zove Bosna i sto sam se ja rodila u njoj? Zar trebam zivljeti u takvim okolnostima, a zivot mi przio sansu za neceim boljim? Za treba da mislim da ce pojedinci nesto promijeniti u Bosni i dok ja tako to cekam da se desi, prodje moj zivot, otisli svi moji vozovi?! Pa hvala lijepo i od srca na svemu tome, al bi ipak izabrala ovo gdje sam sad i ovaj zivot kakv sad zivim i u kojim okolnostima ga zivim za 1 000 Bosni takvi. Nisam bila gladna dok sam bila u Bosni, hvala Bogu imala sam dosta toga, al sto je bolje je bolje. I molim vas, ko u ovom zivotu ne zeli da mu bude bolje, lakse, sigurnije?!!! Ja takve jos nisam upoznala!


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu indy_26)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:10:39   
indy_26
Bravo Danouser posted image user posted image user posted image user posted image  i ja tako mislim isto.

_____________________________

indy_26

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:15:34   
dana3
Da ,zaboravih ovo za ramazan,Bajram ,ezan-ne znam uopste na koliko mjesta ljudi klanjaju u Gothenborgu(eng.),ne znam samo na koliko mjesta se klanjao Bajram:Pa najzad da sam zalijepljena uz Begovu dzamiju dzaba ako ja nisam covjek i ne zelim da obiljezavam i pratim moje sveto!
Vjera je u covjeku a ne oko covjeka!Ezan slusam svaki dan u tacno vrijeme -ako zelim ,jer postoji takva stranica na internetu-internet je magijauser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu indy_26)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:29:08   
aicha
ovdje su ljudi izgleda nesto pobrkali

meni nije krivo na ljude koji odu,procitala sam post nekoga od vas da bi u Bosni prosio da mu nije bilo pomoci od roditelja, vec mi je krivo na one koji prave stanje takvo tj STRANCI u Bosni da ljudi odu i da njima pune budzete za njihove bakice i dekice i uredjenje njihove zemlje
JESTE da dio onoga sto mi zaradimo ide u ruke kriminalaca*nicija nije do zore gorila .dio ide majkama sehida,jetimima,nanama i dedama i sl i to me cini sretnom
JESTE da smo neorganizovani,nazadni ne znam ni ja
JESTE da je vani lakse zaraditi nego ovdje
JESTE da bi mnogi oko mene voljeli otici vani *pogotovo ko nije bio pa misli da je vani Dzennet*

ali ljudi, stranci vas sigurno ne bi primili da nemaju neku korist od vas, kod njih je sve u materiji, novac njih pokrece i dovoljno je da kao ekonomista pogledam oko sebe i da vidim koliko je sati i sta nam rade od zemlje bar u tom segmentu, izvinite mozda je profesionalna deformacija ...

hajde odoh ja sa ove teme, ne smijem se previse uzrujavati ipak sam i ja na listi trudilicauser posted image user posted image user posted image

pusa,pusa, pusa i da nam se vratite...volimo vas i vi ste NASI

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:29:44   
Anoniman
Ma draga Ilhana ne sumnjam ja u to, ali toga na zalost danas imas i kod  nas ...svijet je postao "pogan"...zato i kazem, da je do covjeka kako ce zivjeti...nigdje vise nije raj...bosna nije ono sto je nekada bila i time se nadovezujem na danin post...jer se u potpunosti slazem...jedino sto pojedinac moze uraditi je sacuvati sopstveni diginitet, moral i vjeru (u sta god)

(odgovor članu indy_26)
  Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:33:52   
Hocu bebu
user posted image user posted image  Dana odlican post, u svemu se slazem!!!
Super si user posted image

_____________________________

Ti si zelja iza koje druge zelje nema

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:40:40   
Ex Yu
Ja sam puno bila vani i sto puta sam htjela i ostati al sam se svaki put vratila da sam imala vise volje mogla sam ostati bilo gdje kolko god me vuklo kao mladu nesto me tjeralo nazad iako mi se jako svidjelo u Holandiji recimo pa i u Belgiji imala sam i skolu i poso i sve al nisam imala volje mozda zato sto me u Bosni sve cekalo i nista mi nije falilo hvaa Bogu i roditeljima da nisam tad ostala ...

e sad kad imam djete i kad gledam na zapad bilo koju zemlju nebi se mogla zamislit da zivim i odgajam djete niti u jednoj zemlji ... jednostavno mi se nesvidja njihov sistem odgoja slobodnog vremena i samog znacenja porodice ... sve je to nesto na frku na silu da se sto vise ima radi radi radi a brate Bosanac bez rahatluka nije nista ...

ja 100% podrzavam ljude koji su bilo gdje i koji su se uklopili i zadovoljni a koji nisu imali neke predispozicije u Bosni pa zasto ne kolko god švabo il bilo kod drugi imao koristi od njih i oni imaju od švabe ... u Bosni mozda nebi znali sta je luksuz djeca nebi vidjela pola stvari nikad u zivotu ... nikad nebi imali stan, kucu auto ... meni je to ok ko moze i mora ...

hvala Bogu onome ko nemora pa neide al onaj ko nemora pa ode i trazi hljeba nad pogacom to mi je vec upistno al ako ima imalo lagodniji zivot nego bi imao u Bosni to je sasvim uredu jel svako tezi ka boljem sto je i normalno ...

ja radim za Slovenca i isto mi dodze ko da sam u Sloveniji isti mi je nacin rada rutina i obaveze ko i njima gore al mi je ista i plata pa nemam pravo da se zalim na Bosnu i lijepo je ko moze zaradit njihove plate il malo manje a trosit i zivit u Bosni ... jos da nema kredita user posted image user posted image bilo bi milina al to je vec druga tema user posted image user posted image


_____________________________

Danijal 09.06.2009

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:44:09   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: dadada

Ma draga Ilhana ne sumnjam ja u to, ali toga na zalost danas imas i kod  nas ...svijet je postao "pogan"...zato i kazem, da je do covjeka kako ce zivjeti...nigdje vise nije raj...bosna nije ono sto je nekada bila i time se nadovezujem na danin post...jer se u potpunosti slazem...jedino sto pojedinac moze uraditi je sacuvati sopstveni diginitet, moral i vjeru (u sta god)


I to sto kazes, mada imam dobro drustvo i dobre prijateljice koje znam da mi nece nikad zabiti noz u ledja to jest dole...

Dana imas dosta dobri odgovora na pitanja mada nebih se slozila sa svim sa tobom ;)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:50:00   
Anoniman
oprostite na lapsusu ...digInitetuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Ilhana RR)
  Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 20:56:32   
*Seve*
IZVORNA PORUKA: Tidzi

Ja mogu reci da se zasigurno necu vratiti. Da li volim Bosnu, ne bih to mogla reci. Volim mjesto gdje sam se rodila, odrasla. Volim Bosanske obicaje, i onaj osjecaj tokom Ramazana i Bajrama koji ovdje nemam. A drzavu kao drzavu, ne volim. Politika koja upravlja drzavom, nista nije uradila da se narod u Bosni moze nadati boljem sutra. Praktikujem nase obicaje i tako i dijecu ucim. To necu dozvoliti da se ugasi. Moraju znati ko su i sta su, odakle im je porijeklo, ma gdje god bili.
S godinama sam se navikla i na ovaj zivot ovdje, tradiciju, obicaje. Sa Svicarcima s kojima se druzimo smo u super odnosima. Mi postujemo njihovo, oni nase. Obavezno im otvaramo vrata za vrijeme Bozica, Uskrsa, a oni nama za vrijeme Bajrama. Doduse, ima i onih nacista koji ne vole strance. Ne samo Jugoslovene, nego i sve druge strance.
Ono sto mi se najvise svidja, jest to sto je sve sredjeno i uredjeno u svakom smislu, pocevski od razvrstavanja smeca pa to zdravstvenog osiguranja koje je i najbitnije. Ovdje se osjecam sigurnom u svakom smislu, dok u Bosni nisam nimalo sigurna. Ne vidim nikakvu buducnost dole.
Isto tako, kada odemo MM i ja u penziju, u tome ce doci i unucadi, ako Bog da, pa zar tada treba da se vratim? Da moja dijeca lupaju glavom o zid kao mi sada ko ce nam cuvati dijecu? Zar treba da ostanem zeljna svoje dijece, unucadi kao moji roditelji mene i mog brata i nase dijece? Sigurno necu!
Idemo u Bosnu kad mozemo i koliko god mozemo, samo da bih vidjela roditelje. Muzeva gotovo sva familija je ovdje. Lijepo mi je tih nekih 3-4 sedmice, ali na kraju jedva cekam da dodjem svojoj kuci ovdje. Cesto razmisljam i kazem muzu, da su mi roditelji ovdje, brat i sestra, mozda bih u Bosnu otisla jednom u 2-3 godine. Ovog brata u Francuskoj vidjam cesce i to nam je super.



Ovo kao da sam ja napisala,svojom rukom....
Ovdje imam sve sto pozelim,jedino mi roditelji fale...Mir sto je u Bosni nezamislivo,barem sada kada procitam na netu,sta se sve radi...
Kriminal na svakom cosku...Jednostavno ta me drzava ne interesuje i nebi se nikad vratila,da zivim tamo....
 

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 21:00:35   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: dana3

Citala sam dosta postova-ne sve!
Pa da pocnem od postavljenih pitanja:dobro mi je u svedskoj zbog reda,zakona,uredjenosti,dobre medicinske zastite i njege i da ne nabrajam puno jer sve smo mi to nekad imali u bivsoj YU-cak i bolje jer je lijecenje bilo besplatno i lijekovi koje ovde placam.
Sto se tice BOsne:ja sam bosanka,moj muz isto,moj sin isto-da se rodio na MArsu nije marsovac ,vec bosanac-kako neko rece-papir ne cini covjeka svedom,svabom ili francuzom ili marsovcem-vec roditelji!
Svako-ama bas svako se moze nauciti citati i pisati svoj jezik ako to stvarno zeli!Postoje skole za to a najzad postoje roditelji pa pokazu djetetu i nauce ga-tako da o tome ,ne znam i ne mogu ,ne zelim da znam!
Danas,pored interneta i novina koje se mogu poruciti i u juznu Afriku iz Bosne,moze se nauciti nas jezik!
Neko rece-otisli zbog neimastine:sta ako jeste!Njegov problem!Kad sam ja bila u Bosni mene uopste nije zanimalo zasto je neko vani ili ne!Meni je Evropa bila i kod moje mame!
Dosla sam ovde kod mog muza!Dobro nam je ,zivimo lijepo,imamo neki svoj red.Niko od nasih najblizih nije ovde,ali u Bosnu ne idemo cesto,u stvari nismo ni mogli-trudnoca i beba !
Da li bih se vratila u Bosnu?Ne bih dok je god ovako kako jeste,a da se stanje vrati kao sto je bilo prije-red i uredjenje-bih, sto da ne!
Kakvi su ljudi u dijaspori?
evo ovakvi-oni koji su i u Bosni imali nesto,zivjeli lijepo,radili -ostali su skromni,uljudni-oni koji su asfalt prvi put vidjeli dolaskom u dijasporu su nazalost oni koji se prse,izvode nekakve folove kad dodju u bosnu-kao,ko sam  ja sam!Od takvih ovde bjezim na kilometre!
Primjer:zena se cudi da plinski sporet radi i kad nema struje!
U svakom zitu ima kukolja!
Ja se ne stidim ko sam i odakle sam-ja nisam svedskinja,moje dijete nije sved niti ce ikad biti!!!
Zbog porodice koja mi je dole-dijaspora je tuga,a zbog svakodnevnog zivota hm,ne mogu reci sreca-mogu reci eto bolja opcija!
Izvinjavam se zbog dugog posta,ali eto odgovorih na pitanjauser posted image



Dano, legendo.... 

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 21:11:52   
Ella_H
Poz drage moje ...procitala sam dosta postova ali ipak nemogu odgovoriti na sve...
Da razjasnim samo malo zablude onih koji misle da je vani puno bolje hmmm vjerujte da nije...Trenutno situacija u Americi je da svako drugi Bosanac a mozda i vise je ostao bez posla nebitno koji prodavnica, fabrika, skola, medicina itd...Ja volim Bosnu i uvijek cu je voljeti ovdje zivim jer moram na neki nacin jos nisu ostvareni svi uslovi koje bi voljela ostvariti dole za neki solidan zivot...Svoju djecu odgajam jako bosanski i islamski i zadovoljna sam s njihovim odgojom jer sam ja kuci i odgajam ih a to sam priustila tako jer se nisam zabila u kredite za stan, kucu itd i digla 2 auta na kredit to znaci da ovako mogu ostati kuci i odgajati ih jer da sam ih prepustila vrticu na**hebala bi pravo, jer vidim dosta roditelja koji moraju djecu voditi na jezicne terapije i daju im kojekakve dijagnoze jer su djeca zbunjena a ima ih koje Bosna ni nezanima i djeca im iskljucivo pricaju engleski cak i s njima...
Sve u zivotu ima svoje dobre i lose strane pa tako i dijaspora meni je inace svejedno gdje zivim sve dok imam krov nad glavom, pun tanjir i svoju slobodu...
Na zapadu jeste jako tesko odgojiti djecu ako ih u potpunosti prepustis njihovom planu i odgoju...Ja sam mislila ovdje je sve pogano ljigavo bla bla i bas kad sam s Harunom nekako zatrudnila dodjem u Bosnu i nagledam se jos gorih stvari tako da nije bitno vise gdje je covjek dunjaluk je postao prljav...Ja se trudim druziti se s normalnim osobama i imam samo jednu prijateljicu koja je amerikanka ali je divna u svakom pogledu cjenim je kao sestru...Zivim prilicno bosanski zivot i djete mi svaki dan pjeva Bosno bosno volim te hehehe i cak i amerikancima govori sejam ekum sejam haha otprilike sam zadovoljna samo da smo svi zdravi i zivi pa kako bude sudjeno...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 21:24:43   
bumbalu
drage moje tema je super kao prvo,a kao drugo svi smo mi rzliciti i znci rzlicito i razmisljamo,ja sam recimo u holandiju dosla prije tri godine,prva dva mjeseca su za mene pakao bila jer se nisam mogla privic na ovaj sistem ,muz radi ja sama kuci nigdje nikog,pa ni psa lutalice,a u bosni mi je majka i sestra i ostala familija,malo pomalo sam se navikavala na ovaj sistem i danas sam bogu hvala sretna imam super muz,sincica i opet sam u blazenom stanju,nemogu rec da sam prihvatila sve holandsko znaci i dalje se bos u kuci prica,gleda bos televizija,jede bos hrana,ali svida mi se njihova disciplina,sve je isplanirano i uredno,nedostaje mi moja majka sestra,sestric za njima me dusa boli i jedva cekam godisnji da odem dole iako i one dodu meni u posjetu,al opet sam sretna jer sam ovdje jer puno im mogu vise pomoci odavdje nego da sam dole,da li cu se vratiti neznam i nezelim da razmisljam jer vrijeme je takvo danas da se nezna da li ce covjek ustat sutra ziv......,pusa

(odgovor članu Ella_H)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 22:02:58   
reallove
e dano jest da si napisala jaaako dug post ali je i dobar,slazem se sa tobom

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
30.9.2009 23:14:19   
malaaaa
,
IZVORNA PORUKA: bumbalu

drage moje tema je super kao prvo,a kao drugo svi smo mi rzliciti i znci rzlicito i razmisljamo,ja sam recimo u holandiju dosla prije tri godine,prva dva mjeseca su za mene pakao bila jer se nisam mogla privic na ovaj sistem ,muz radi ja sama kuci nigdje nikog,pa ni psa lutalice,a u bosni mi je majka i sestra i ostala familija,malo pomalo sam se navikavala na ovaj sistem i danas sam bogu hvala sretna imam super muz,sincica


user posted image e vako nekako je kao i kod mene prva dva tri mjeseca sam skoro preplakala dok nisam navikla a sada se vec drugacije osjecam pozelim dole u Bosnu otici a kada odem skoci mi na nos bas kao sto je neko rekao narod ne konta da sam dosla na odmor od prvog jutra kada ustanem meni puna kuca nestignem ni jest ni pit ni odmorit vratim se u Bec sva slomljena razumim da svi hoce da me vide pozele normalno kao ija ali brate da makar jedan dan dodjem sebi od puta i meraspakujem se kako treba joj bude katastrofa naporno ali stacu izdrzi seuser posted image

(odgovor članu bumbalu)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 8:32:10   
Anoniman
Evo da se i ja prikljucim razgovoru. U Danskoj sam vec 15 godina, super mi je, dobro sam se snasla. Svidja mi se ovaj sistem, mada i Dk ima svojih nedostataka, al sta je tu je... U Bosnu se necu nikad vratiti, niti imam zelje da je posjetim, dodjem samo radi familije, jedan jedini razlog...Svaki put kad dodjem u Sarajevo razocaram se do bola, ne prepoznajem taj grad vise...Nedostaje mi ono vrijeme prijeratno dok je Yuga bila, tad sam imala najvise...Ovdje imam par ljudi sa kojima se  druzim iz ex Yuge, normalni su, ovo kazem jer se nas narod veoma pohasio, svi su wanna be patriote i vjernici a pojma nemaju o zivotu, sto je najgore, citavu godinu jedu pite i rizu da bi u Bosnu otisli sa nekim audiem ili mercedesom radi kojeg su u kreditu do guse, samo da bi se pokazali da imaju love....Ovdje u DK osim milionera skoro su svi u kreditima, ako zelis kucu moras u kredit, ali ipak svi imaju i niko ne moze umrijeti od gladi...
Njegujem nase tradicije, slavim Bozice Uskrs i Vaskrs isto kao sto smo to radili i u Jugoslaviji, pricam srpskohrvatski, kad hoci i gdje hocu niko ti ne prigovara, i nastojat cu i svoju djecu nauciti o nasoj tradiciji...Poslije ovoliko godina poprimila sam takodje nesto i danske tradicije jer imam i danskih prijatelja sa kojima se takodje dobro slazem....
Sretna sam i zadovoljna sto je najvaznije....
  Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 9:19:08   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

pricam srpskohrvatski, kad hoci i gdje hocu niko ti ne prigovara,


Nisam znala da je u Danskoj raj na zemlji... kako ja znam ako igdje ima pravi nacista to je u Danskoj, doduse ti nisi muslimanka da bih to primjetila al tesko muslimanu u Danskoj...

Zivim u Svedskoj, Skåne, i svaki put kad progovorim Bosanski jezik meni ne svi ali vecina kazu da pricam na svedskom koje ja naravno neslusam nit cu ih ikad poslusati, cak im namjerno jos vise na bosanskom pocnem da pricam.

Ima mnogi kao ti koje nista nevuce u Bosnu i Hercegovinu i ovde, djeca im se pozenise i poudase za svedjane. Unucad im neznaju pricati Bosanski, za njih je zivot sasvim slican svedskim, spavaj skim hoces i sa koliko osoba hoces ako nebudes to radio nisi normalan u njihovim ocima. Ovde je brak kao nesto negativnao i vecinom samo zive skupa, djeca se radjaju a roditelji rastaju nakon nekog kratog vremena skupa jer im partner vise se nesvidja u krevetu... poznajem 5 slucajeva u mom drustvu sto je tako bilo, djeca im naravno ispastaju jer im roditelji nisu skupa a svake druge sedmice kod jednog svake druge kod drugog roditelja nije nacin zivota djeteta.... Katastrofa!!!

Zato cu uvijek nastojati da moje dijete ide u Bosnu i Hercegovinu sto vise moguce i da je ucim o nasim tradicijama i nas jezik da prica. Kao sto je Dana rekla, papir necini moje dijete svedjankom. Ona je Bosnjakinja, moja unucad ako Bog da gdje god da se rode bice Bosnjaci i praunucad itd itd...


_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 11:13:33   
reallove
dobro jutro drage moje..
ja imam rodbine i prijatelja i u svedskoj,dasnkoj,njemakoj i vecna njih se ne planira vratiti.tuzno je to kako ljudi samo gledaju kako otici iz svoje bosne.ali kako je tako je svako ide tamo gdje mu je bolje.i citam ovdje neke od postova kad kazu da se ne vracaju u bosnu jer svugdje je bolje nego u bosni..to jeste tacno tesko je priznati...samo se pitam sta ce na kraju ostati od nase bosne..kakva je buducnost nasih ljudi...ako uopste postoji buducnost

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 11:27:50   
dana3
Kakva ce biti buducnost Bosne-vise ne zavisi od mene!Dok sam bila dole,radila,glasala,kao prosvjetni radnik ,borila sma se da bude bolje sutra za tu djecu a ljudi iz dijaspore-slali su kapom i sakom a pare pojela maca!
Bosnu uredjuju gradjani koji dole zive!Radi se o njihovoj buducnosti i buducnosti njihove djece!Ja vise ne mogu da uradim nista po tom pitanju-cak i ako glasam odavde(za sto sam protiv),mozda moj glas odluci ko ce da pobjedi a to ne bude dobro za ljude dole!
JA ne mogu odavde da gradim Bosnu,ja ne mogu zrtvovati moj zivot i brak da bih popunila kvotu gradjana Bosne!
Ja sa bosanka u dijaspori.

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 11:40:46   
dzeni_nl
Sve pohvale za temu, odlicna je.

Zivim u Holandiji vec 10 mjeseci. Iskreno jako brzo sam se navikla na zivot ovdje, ni jedan jedini dan nisam zaplakala za Bosnom. Za svojim roditeljima jesam, naravno. Bilo mi je tesko razdvojiti se od njih, posebno sto imaju samo mene od djece, ali moja sudbina je takva i morali smo se svi pomiriti sa tim.

Ovdje nisam dosla sto me glad natjerala ili neka neimastina u Bosni, dosla sam zbog ljubavi prema mm kojeg neizmjerno volim, a on zivi ovdje vec 25 godina. MM nije rodjen ovdje, rodjen je u Bosni i ako ima dvojno drzavljanstvo kaze da je ponosan na to sto je rodjen u Bosni i da se nikada ne bi mjenjao za to da se rodi ovdje. Cak mi je predlagao da se i nase dijete rodi u Bosni. Znaci mi smo Bosanci, nasa djeca ako Bog da bit ce Bosanci i njihova djeca isto tako, jer cemo se mi potruditi da Bosna i Bosanski obicaji ostanu u njima i da dalje nastave sa tim. Ma koliko godina zivjeli ovdje, ma kakve papire imali mi smo Bosanci i nista ne moze to da promjeni, vazno je ono sto se u srcu osjeca i nosi.

Mada mm kaze da smo mi stranci gdje god da smo, ovdje smo stranci, a i u Bosni smo smo isto, to je pomalo tuzno ali istinito.

E sad sto se tice toga sta mi se svidja, a sta mi se ne svidja:
Svidja mi se sto je covjek ovdje bolje osiguran i sto ima neka veca prava, sto ima posla i ko hoce da radi ne moze se napatiti, svidja mi se to sto u prodavnicama kada kupis nesto i to ti se ne svidja mozes da ga vratis i dobijes svoj novac nazad bez ikakve svadje.

Nesvidja mi se na prvom mjstu sto je Holanija jako prljava zemlja, ulice su katastrofa, ja kada sam dosla nisam mogla da vjerujem da u jednoj Evropskoj zemlji ulice mogu da budu prljave kao ovdje, ne svidjaju mi se pojedini holandezi koji misle da su oni najbolji i da boljih nema, a nas strance smatraju prljavim narodom i da mi nemamo pojma o zivotu, recimo jedan podatak za koji tvrdim 100% da je istinit je da smo mi u Bosni u svojim kucama prije imali kupatila nego oni ovdje i oni se sad nesto prave vazni, pa je jedan tako sebi dao za pravo da pita mm da li mi u Bosni imamo vode uopste???
Ili sto moj sef kaze kada je bio sada ne godisnjem u Bosni prvi puta u svom zivotu kako je iznenadjen Bosnom, on je uopste nije zamiljao takvom! Ma ja da sam znala u tom trenutku perfekt da pricam Holandski jezik kako bih mu se svasta nagovorila pa neka dobijm odkaz iste sekunde.
Nesvidja mi se to sto su mnogi ovdje na socijali, a sposobni su da rade i tako samo Bogu dane kradu i zezaju narod koji posteno radi i navecer legne da spava a od njih ne moze da zaspe, jer se oni po cijelu noc drece po ulicama.

Sve u svemu ovdje se ne patim, navikla sam se, jezik jos nisam savladala skroz, sada trebam da krenem u skolu i tome se toliko radujem kao neki prvacic kada krece u skolu. Zato sto cu imati obavezu i sto cu prije da naucim jezik, a i da nekoga upoznam, pa da mogu da se druzim sa nekim ovdje posto jos nisam nasla drustvo sebi.

I da zadrzala sam sve Bosanske obicaje i sve radim po bosanskom, samo sto ovdje ni ramazan ni bajrami nisu kao u Bosni ali eto ipak ne dozvoljavam da se to izbrise i zaboravi.
Holandsko nisam primila nista i zasto bih? Oni pricaju pred kucom ispred svojih vrata sa nekim poznanikom 3 sata, a ne bi ga pozvali u kucu i ponudili soljom kafe, neka hvala taj obicaj mi ne treba. I da im nije stranaca oni bi jeli samo jedno jelo i brzu hranu, ali ovaku uz nas nauce i probaju i nesto novo i nizasta nase nisu rekli da im se ne svidja od hrane i pica.

Otegoh ja ko spansku sapunicu izvinite, imala bih jos svasta da pisem, ali sam i ovako pretjerala.


_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 11:45:10   
dzeni_nl
IZVORNA PORUKA: dana3

Kakva ce biti buducnost Bosne-vise ne zavisi od mene!Dok sam bila dole,radila,glasala,kao prosvjetni radnik ,borila sma se da bude bolje sutra za tu djecu a ljudi iz dijaspore-slali su kapom i sakom a pare pojela maca!
Bosnu uredjuju gradjani koji dole zive!Radi se o njihovoj buducnosti i buducnosti njihove djece!Ja vise ne mogu da uradim nista po tom pitanju-cak i ako glasam odavde(za sto sam protiv),mozda moj glas odluci ko ce da pobjedi a to ne bude dobro za ljude dole!
JA ne mogu odavde da gradim Bosnu,ja ne mogu zrtvovati moj zivot i brak da bih popunila kvotu gradjana Bosne!
Ja sa bosanka u dijaspori.


Bravo dano, odlicno receno i jos samo mogu da dodam kada Bosan udje  u EU, e tek onda nece nista biti dobro, mnogi ce tada otici iz Bosne, jer ce novcanice biti samo u eurma, plate ce ostati iste, a sve ostalo ce da jos vise poskupi.


_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 13:38:20   
suncan_dan
hocu bebu, imam jedno pitanje za tebe.zasto se ti i tvoj muz nevratite dolje, ako mislis da je zivot dolje bolji??? mislim svak bi otisao tamo gdje misli da mu je bolje, ili???

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *