|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  9 10 [11] 12 13   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zene sa Hidzabom
20.2.2010 10:30:04   
Anoniman
jasmin moram ti priznat slaba sam sa surama, Arapski mi je težak, sva se zapetljam znam osnovne sure, svaku novu kad bih čitala preteška mi je za izgovor  ...Sad više čitam hadise, imam dobru knjigu fetve (pitanja i odgovori-Mr.Safet Kuduzović) i putem neta saznajem. Kad nešto saznam provjerim na više mjesta jer to vjerodostojno a imam i u porodici hvala Bogu koga pitat, malo su mi daleko ali čujemo se čujemouser posted image ...

Hannan eto idući put zovi da idemo na plivanje.user posted image

(odgovor članu Hannan)
  Neposredna veza do poruke: 251
   RE: Zene sa Hidzabom
20.2.2010 17:48:01   
apokalipsa
IZVORNA PORUKA: Breskva

Kažu u islamu se ne smije pretjerivati...Šta je to što podrazumjeva pretjerivanje u islamu?



pa evo ne pretjerivati se odnosi na stvari koje je preporučeno raditi npr. dobro je klanjati noćni namaz ali prjetjerivati znači cijelu noć klanjati i tako iz dana u dan ...


Međutim, u stvarima koje su strogo naređene nema pretjerivanja..

Npr. obavezno je klanjati pet puta dnevno i nikako ne možeš reći :
" klanjaću danas samo dva namaza jer ne treba pretjerivati"

Ili zabranjeno je piti alkohol, a ti da kažeš:
" pa dobro, jedan gutljaj nije ništa, ne treba pretjerivati ..." isl.

Dakle, osoba ima pravo izbora koliko će nešto da čini samo u stvarima koje nisu strogo naređene ili zabranjene ( halal ili haram) ..

etoo...  user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 252
   RE: Zene sa Hidzabom
20.2.2010 19:17:32   
mamine oci
mozda je breskva mislila i na one situacije gdje ima zabranjivanje djeci da gledaju tv,crtace,jer znam da ima i tih situacija,treba imati u svemu mjeru,granicu i nema preterivanja,ja mislim da u Islamu nema preterivanja,mozda ima samo greski u postupcima...

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu apokalipsa)
Neposredna veza do poruke: 253
   RE: Zene sa Hidzabom
20.2.2010 21:38:17   
Anoniman
Ja sam tauser posted image user posted image user posted image ja zabranjujem TV i crtaće... ovo što se nudi na Tv-u meni je fuj..tako da skidam sa neta, filtriram pa tek onda dam djetetu da gleda...Inače imam averziju od medija jer vidim kako utiču na velike mozgove pa neko ne vidi dalje od onog kako mu je servirano na vijestima, ne vidi pozadinu toga a kamoli kako to utiče na male mozgove (ovaj moj neće moć živit bez slim ormarića i inox posuđauser posted image user posted image user posted image )...Trudim se da provede kvalitetnije vrijeme a sad koliko ću u tome uspjeti ne znam jer je baš teško zabraniti.

Koliko znam u islamu nije zabranjeno gledanje TV-a, filmova, crtana sve dok imaju lijep i poučan sadržaj (naravno da neće žena vjernica gledati neki nemoral-ne ide mi to nikako)...




(odgovor članu mamine oci)
  Neposredna veza do poruke: 254
   RE: Zene sa Hidzabom
21.2.2010 0:11:32   
mamine oci
naravno draga breskvice sve u granicama normale,ni ja mojoj djeci nedam da gledaju crtace gdje ima onih cuda vanzemaljacauser posted image za sve postoji granica,ni u cemu netreba preterivat,a vala danas mogu rahat da negledaju tv nema se sta ni dobro vidjeti na pojedinim tv.....

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 255
   RE: Zene sa Hidzabom
21.2.2010 12:53:28   
Radoznalica
Nadam se da ću i ja moći dati mali doprinos ovoj lijepoj temi. Pošto imam neka znanja o vjeri nadam se da ću moći i odgovoriti na neka pitanja i nedoumice zajedno sa ostalim hanumicamauser posted image
Vidim pisale ste o pretjerivanju u vjeri, toga ne smije biti u Islamu jer je on vjera umjerenosti. Evo šta piše na jednoj web stranici: Imam Muslim bilježi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Propali su oni koji pretjeruju u vjeri.''
Imam Buharija bilježi hadis u kojem stoji da su trojica ashaba došla pred kuće žena Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako bi se raspitali o ibadetu najodabranijeg čovjeka Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Kada ih obavijestiše, osjetili su da je to malo pa rekoše: ''Gdje smo mi u odnosu na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kojem su oprošteni i prijašnji i budući grijesi?'' Jedan od njih reče: ''Ja ću po čitavu noć klanjati.'' Drugi reče: ''Ja ću stalno postiti i nikada neću prekidati.'' Treći reče: ''Ja ću izbjegavati žene i nikada se neću oženiti.'' Poslije im doðe Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i upita ih da li su rekli to i to, a onda reče: ''Tako mi Allaha, ja se meðu vama najviše bojim i strahujem od Allaha, dž.š., ali i pored toga postim i jedem, klanjam i spavam, i ženim se. Pa ko nije zadovoljan raditi po mome sunnetu, ne pripada meni.''



_____________________________

Nikada nemojte mnogo govoriti o sebi, jer drugi uvijek imaju više za kazati o toj temi


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 256
   RE: Zene sa Hidzabom
21.2.2010 13:07:59   
Radoznalica
Evo još nešto, nažalost poznato je da danas u nekim muslimanskim društvima žena ne uživa sva prava koja su joj Islamom data, to nije zbog propisa vjere, već zbog tradicije, običaja i kulture određenog podnevlja, druga je stvar što se sve to pripisuje vjeri, ali oni koji znaju propise vjere i izučavaju malo dublje vide da ugnjetavanje žena nema veze sa izvornim propisima Islama. Skoro sam čitala jedan pojmovnik i evo šta piše o pravima žene u Islamu:
Prava žene u islamu Položaj žene u muslimanskim zemljama dugo je bio navođen kao dokaz „islamskoga“ tlačenja žena glede pitanja koja sežu od osobne slobode i odijevanja do zakonskog prava na rastavu braka. Međutim, prava slika o ženi u islamu puno je složenija od tih pitanja. Razlike u tretiranju žene i njenih prava u muslimanskim društvima rezultat su kulturnih faktora, a ne zbog islama. Islam je arapskim ženama donio slobodu koju do tada nisu imale. U islamu žena je zaštićena i ima sva prava. U islamu žena uživa odgovarajuće mjesto u tri osnovna segmenta društva i to u: humanom – tako što je priznata njena ljudska priroda i po tome je potpuno ravnopravna muškarcima, žena svojim radom, ibadetom i pobožnošću može biti nagrađena džennetom ili zbog svojih grijeha može biti kažnjena džehennemom potpuno isto kao i muškarac. U društvenom segmentu – ženi se daje pravo i mogućnost obrazovanja shodno životnoj dobi i ne osporava joj se pravo glasa, suprugu Poslanika a.s., Aišu r.a. do njene smrti su konsultovali, pitali za savjet i muškarci i žene o pitanjima hadisa i sunneta. U pravnom segmentu – ženi je dana potpuna poslovna samostalnost nastupanjem punoljetstva i zrelosti. Jasno je da se muškarci i žene biološki razlikuju, i da u metakozmosu korespondiraju različitim prototipima. Islam, konsekventno ovome, smatra da je u prirodi stvari da muškarci i žene trebaju imati različite uloge u društvu. Islamska je objava poboljšala ženin položaj zabranjujući čedomorstvo ženske djece, ukidajući posjedovanje žene kao imovine, ustanovljujući zakonsku nadležnost žene, dajući ženi pravo da primi svoj vlastiti miraz, mijenjajući brak iz vlasničkog u ugovorni odnos, te dopuštajući ženama da zadrže svoje djevojačko prezime nakon udaje. Kur'an propisuje da muževi moraju uzdržavati svoje žene i ograničuje muževljevu do tada ničim ograničenu slobodu na rastavu braka. Kur'an izjavljuje da su muškarci i žene jednaki pred Bogom, Kur'an opisuje odnos muškaraca i žena kao odnos „ljubavi i milosti“. Kulturni faktori u velikoj mjeri utječu na sprovođenje kur'anskih okvira, i razlikuju se od zajednice do zajednice.
Kaže Poslanik a.s.:„Ženite se onima koje volite, a kad vas je Božija volja sjedinila, onda živite u ljubavi i skladu. Vi imate pravo na svoje žene i one na vas. Sa ženama postupajte ljubazno i s mnogo dobrote.”

_____________________________

Nikada nemojte mnogo govoriti o sebi, jer drugi uvijek imaju više za kazati o toj temi


(odgovor članu Radoznalica)
Neposredna veza do poruke: 257
   RE: Zene sa Hidzabom
21.2.2010 13:33:25   
mamine oci
Radoznaliceuser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Radoznalica)
Neposredna veza do poruke: 258
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 0:18:31   
scarlett
Evo nekoliko prijedloga knjiga koje bih preporučila vezano za Radoznalicin post:
Možeš biti najsretnija žena na svijetu (Aid El - Karni)
Žena u Kur'anu (Muhammed M. Šaravi)
Ja sam ih pročitala u jednom dahu.user posted image

Trenutno čitam Možeš biti najsretnija majka na svijetu (Muhammed Hanif Abdul-Medži)
U ovoj knjizi sam pročitala da roditelji imaju pravo istući dijete ako ne klanja od 10 godine (ovo je i vesela navela u jednom od svojih postova čini mi se).
Znam da za sve u Islamu ima uvijek dobro objašnjenje, ali me ovo jako zanima. Prvo sam pomislila da to nije u redu, da sve treba s razumjevanjem i savjetovanjem riješiti, ali onda sam pomislila da se ovdje radi o pretpostavci da je dijete odraslo u porodici u kojoj se klanja i da je svjesno da radi pogrešno. Ipak, nešto mi tu nedostaje...
Voljela bih da mi neka od vas ovo malo pojasni.

Jedan Hafiz mi je preporučio knjigu Odgoj djeteta (Abdullah Nasih Ulvan) i evo ona čeka da završim sa gore navedenom knjigom.

Toplo preporučujem i knjigu Ne tuguj (Aid El Karni).

Ja ne nosim hidžab, ali okrećem se vjeri sve više, jer su me neke prekretnice u životu navele na to i da aBd ostanem na tom putu. Bilo bi mi drago da vi koje nosite hidžab ili nikab preporučite knjige koje će osobama poput mene još više otvoriti oči.user posted image


_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 259
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 0:28:12   
scarlett
IZVORNA PORUKA: scarlett

Ako se neka od vas pokrila tek kao žena ili starija djevojka, a recimo niste odrasle u porodici u kojoj su žene pokrivene, kako je to prihvaćeno od strane vaše rodbine,prijatelja i poznanika - kakva iskustva imate vezano za to.
Vjerujem da ima mnogo žena koje se kolebaju da li da to učine ili ne, a da im u tome možda nedostaje podrška okoline.
Ne mislim naravno da je to presudno, to svako mora sam sa sobom da raščisti, ali ukoliko žena ima podršku od svoje okoline, mislim da je to dodatni poticaj...


_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 260
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 0:37:18   
jasmin
IZVORNA PORUKA: scarlett

Evo nekoliko prijedloga knjiga koje bih preporučila vezano za Radoznalicin post:
Možeš biti najsretnija žena na svijetu (Aid El - Karni)
Žena u Kur'anu (Muhammed M. Šaravi)
Ja sam ih pročitala u jednom dahu.user posted image

Trenutno čitam Možeš biti najsretnija majka na svijetu (Muhammed Hanif Abdul-Medži)
U ovoj knjizi sam pročitala da roditelji imaju pravo istući dijete ako ne klanja od 10 godine (ovo je i vesela navela u jednom od svojih postova čini mi se).
Znam da za sve u Islamu ima uvijek dobro objašnjenje, ali me ovo jako zanima. Prvo sam pomislila da to nije u redu, da sve treba s razumjevanjem i savjetovanjem riješiti, ali onda sam pomislila da se ovdje radi o pretpostavci da je dijete odraslo u porodici u kojoj se klanja i da je svjesno da radi pogrešno. Ipak, nešto mi tu nedostaje...
Voljela bih da mi neka od vas ovo malo pojasni.

Jedan Hafiz mi je preporučio knjigu Odgoj djeteta (Abdullah Nasih Ulvan) i evo ona čeka da završim sa gore navedenom knjigom.

Toplo preporučujem i knjigu Ne tuguj (Aid El Karni).

Ja ne nosim hidžab, ali okrećem se vjeri sve više, jer su me neke prekretnice u životu navele na to i da aBd ostanem na tom putu. Bilo bi mi drago da vi koje nosite hidžab ili nikab preporučite knjige koje će osobama poput mene još više otvoriti oči.user posted image


Draga moja scarlett,obradovala sam se kao malo dijete kad procitah da se okreces vjeri.Dobro nam dosla ljepotice,i znaj da ces svakim danom biti sve ljepsa.Hvala ti sto si mi zapecatila ovaj dan tako lijepom vijescu,i molim Allaha da i tebe obraduje svakim hajrom kako si ti mene,nesto mi posebno drago hehe.user posted image user posted image user posted image
Sto se tice knjiga,procitaj "Licnost zene muslimanke",jedna od knjiga iz porodicne biblioteke,"Rijadu ssalihin",i nekako,ne bih da bude previse,al mene je puno odusevila brosurica "Sjeti se smrti".Preporucujem najtoplije "Zapecaceni dzennetski napitak",i opcenito knjige o zivotu Muhammeda sallallahu alejhi we sellem.Izvini ako ti previse napisah.

< Poruku je uredio jasmin -- 22.2.2010 0:39:12 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 261
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 13:09:18   
malena sharena
Draga scarlett, moja dobra prijateljica se pokrila kao djevojka, a u njenoj porodici niko nije bio praktican vjernik. Otac s njom nije progovorio pola godine, doslovno su se mimoilazili u kuci bez rijeci. Bilo joj je jako jako tesko, svi su navaljivali na nju da odustane od okrivanja, ali izdrzala je. Od tada je proslo cetiri godine, evo uskoro se udaje, a babo joj sve ugadja user posted image . Sve se to zaboravilo, sve svadje i stresovi. Ja razumijem i njega, ljudima jednostavno treba vremena da svare neke stvari koje su im strane, s kojima se nikad ranije nisu susreli.

Na osnovu razgovora s njom skontala sam da je najvaznija jaka zelja i jaka volja, kada to postoji ljudi nam ne smiju i ne mogu biti prepreka da uradimo nesto sto smatramo da je ispravno. "Nema pokornosti stvorenju u nepokornosti Stvoritelju" - znaci ne smijes zanemariti nesto sto ti je vjerom propisano da bi udovoljila muzu, bratu, majci, ocu.

Ipak, vjernik treba biti mudar i promisljen, sacekati najbolju situaciju, pronaci najljepsi nacin, pokusati ljubaznim razgovorom i lijepim postupcima familiju da tako kazem odobrovoljiti kako bi svoju odluku sto bezbolnije sproveo u djelo.

Ne znam jesam li ti imalo olaksala, ovo je samo moje skromno misljenje zasnovano na mom skromnom znaju i iskustvu. user posted image

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 262
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 17:27:35   
mudrost
Selam, drage hanumice.
mashaAllah sta se sve napisalo, za ovih par danauser posted image
u zurbi sam velikoj,pa postove cu procitati poslije,aBd, jer sam sigurna da ima lijepih stvari od kojih cu se okoristiti,isAuser posted image
scarlett, mila, samo naprijed sto se hidzaba tice, jer Allah je uz tebe, a boljeg zastitnika od Njega nema! molim Allaha da ti podari snage u tome i da se ti nama ubrzo pokrijes, aBd!user posted image

_____________________________

nasa dusa Šejma 22.2.2009

...za cim moja dusa zudi,u Dzennetu Tvome ima...

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 263
   RE: Zene sa Hidzabom
22.2.2010 22:35:17   
scarlett
Ma drage moje user posted image user posted image user posted image  (posebno jasmin-tvoje riječi su me jako dirnule) hvala vam najljepša. U mojoj užoj porodici vjera se baš ne prakticira osim onoga što većina muslimana kod nas čini i odrasla sam u takvom okruženju.
Međutim, upoznavajući se sa osobama koje su pokrivene dok sam studirala i ljudima koji praktikuju vjeru, sve me više ta tema interesovala. Desile su se neke stvari u životu gjde je baš "nakon kiše prosjalo sunce" na neobjašnjiv način i uvidjela sam da je to jednostavno od Boga i da u to moram vjerovati.
Zatim kroz tešku trudnoću vjerske knjige su mi davale snagu da se pomirim sa svim što se može desiti da je to jednostavno Božija volja i da time moram biti zadovoljna, ma šta da se desi.
Pogledam onda unazad i vidim koliko sam se promijenila, godine su učinile svoje, ali i mijenjanje pogleda na smisao života zahvaljujući vjeri, onda opet pogledam unazad i ne prepoznajem staru sebe...
Uglavnom drage moje,posmatrajući te promjene na sebi zapitah se kojim tempom i kako će to dalje ići, pa se i ova tema pojavi i vidjeh koliko forumašica ima sa hidžabom, obradovah se, jer vas poznajem s nekih drugih tema, pa znam da ću i ovdje moći još mnogo toga naučiti i zato postavih to pitanje - kako se kasnije suočiti s okolinom.
Ipak, ne želim da vas razočaram, ja još uvijek nosim farmerke i suknje, ali mijenjam se duhovno, još nisam u fazi razmišljanja o hidžabu, što ne znači da neće doći i to vrijeme, a iskreno se nadam da aBd hoće. user posted image

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu mudrost)
Neposredna veza do poruke: 264
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 9:49:35   
mamine oci
Poruka dana
Od Asme'ija rhm., se bilježi slijedeće: "Za čudit se
je čovjeku o kojem se govori dobro – a nije takav kao što se govori, pa
bude zadovoljan tim govorom!? Još više je za čudit se čovjeku o kojem
se govori loše – a takav je kao što se govori, pa mu bude krivo, i
naljuti se!? A ono što je najviše za čuditi se jes...te čovjek koji
potvara ljude uz pretpostavke i sumnje, a sebe voli uz maksimalni jekin
i ubjeđenje!?"Najuzvisenija znanost jeste spoznaja Allaha, a ona nas
vodi spoznaji nacina ispovjedanja vjere Njemu. Sto se više siri vjerska
znanost, smutnje je sve manje, a neznanje sve slabije. U hadisu se
spominje:Vrijednost alima (znalca) u odnosu na abida (pobožnjaka) jeste
kao vrijednost punog mjeseca u odnosu na ostale zvijezde.



(2)Ibn Mes'ud r.a. je govorio:


''Kreni na put da učiš ili da podučavaš. Radi nečeg drugog nemoj
putovati, jer ćeš naći ili neznanje ili neznalicu. Uistinu, meleki
prostiru svoja krila onome ko je krenuo da uči, iz zadovoljstva time
što čini.

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 265
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 9:50:37   
mamine oci
A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: "Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti. (Al-Baqara,25)

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 266
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 9:58:20   
mamine oci
Na dunjaluku nema savrsene srece:
Uzvišeni
Allah nije učinio sreću na dunjaluku potpunom. U njoj uvijek ima neke
gorčine...Nema potpunog uživanja i slasti na dunjaluku.
Nakon
što pojedeš neko ukusno jelo, osjetit ćeš mučninu i tegobu u organizmu,
što okrnji tvoju slast, zbog čega ne nalaziš potpunu sreću. Ne možeš
na...ći nijednu vrstu sreće kod čovjeka a da je potpuna od početka do
kraja, da se, pritom ne nađe neka gorčina.
Od
Allahove milosti je to što je ovosvjetska sreća pomiješana sa gorčinom,
jer da je čitav život na dunjaluku sreća, onda bi bilo nemoguće
ostaviti ga.
Čuvaj
se da te jačina tvoje snage ne obmane! Želimo nešto kazati onima koji
traže sreću: nemoj misliti da si u mogućnosti steći savrešenu
dunjalučku sreću. Pretpostavljamo da to znaš, ali želimo da usvoje srce
ukorijeniš ovu istinu, kako bi spoznao ono što dolazi nakon nje. Nema
istinske sreće na ovom svijetu. Ništa na ovom svijetu nije trajno i
vječno. Uzvišeni Allah je propisao da će sve ono što se uzdigne na ovom
svijetu na koncu pasti. Kako god se slast poveća, ona i nestane:
Allah je taj koji vas nejakim stvara i onda vam, poslije nejakosti,
snagu daje, a poslije snage-iznemoglost i sjede vlasi! (Er-Rum, 54)
Takav
je redoslijed stvari i dešavanja u životu. Nemoj se radovati zbog svog
današnjeg osjećanja. Ti za dvadeset ili trideset godina nećeš biti
sposoban da se pomjeraš .Tvoja djeca će te početi vodit i usmjeravati
kao što si ti njih vodio i usmjeravao. Postat ćeš slab po drugi put.
Takav je dunjaluk! Na njemu ne postoji ništa savršeno i potpuno! Na
njemu, isto tako, nema savršene sreće! Uzmite kao primjer vladare koji
su sagradili piramide! Pokušajte zamisliti svu tu njihovu gordost i
snagu koju su posjedovali. Gdje su oni danas? Nema nikog od njih
Čuvaj
se da te ne obamanu tvoje godine- tvoja mladost! Čuvaj se da te ne
obmane tvoja snaga, ugleda i vlasti! I znaj, i ti i svi ostali ljudi,
da na ovom svijetu nema potpune i savršene srće.
A one koji
vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će
rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći:
"Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima
će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti. (Al-Baqara,25)

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 267
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 9:59:28   
mamine oci
Gospodaru moj; ako mi uzmeš imetak, ostavi mi nadu, ako mi podariš uspjeh, podari mi snagu da savladam poraz, ako mi uzmeš blagodat zdravlja, podari mi blagodat vjere...



_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 268
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 11:05:08   
jasmin
Evo nesto za moje drage pokrivene,a i sve one kojima se svidja...
http://www.youtube.com/watch?v=_WkMLdB2uZg&feature=related

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 269
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 11:40:01   
misica
Drage moje posto nisam pokrivena,ali prakticiram vjeru nadam se da mogu ucestvovati u vasim temama. Trebala bi vas savjet i nadam se podrsku!!! Ja vec dvije godinje obavlam namaze, ali najveci problem je sto radim u smjenama i tako da svega mogu klanjati po jedan eventualno dva namaza. Kada dojdem kuci a tio je kada sam druga u 10 sati i moram naklanjavati skoro sve i pravo mi je tesko. Ne znam imaju li kakve olaskice i mozete li mi dati kakav savjet? Molim dragog Allaha da mi da snage da to izdrzim strah me je misli i kolebanja!!! Nekada se osjecam grozno!!!user posted image user posted image Selam

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 270
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 11:55:24   
jasmin
Naravno da smijes,draga misice,ti si dio nas,mi smo dio tebe :). Molim Allaha da te ucvrsti u vjeri,da ti podari hajr i da ti olaksa.
Smijem li znati koji posao radis?
Sama znas koliko je bitan namaz u zivotu jednog muslimana.Nadam se da si u stanju odvojiti 5 minuta za klanjanje namaza u njegovom vremenu,jer covjek nema opravdanja da naklanjava namaze.Barem sam tako ucila kroz medresu.Sunnete naklanjaj kuci,ali farz trebas obaviti u njegovom vremenu.Nadji neko mjesto,nosi malu sedzadicu i odvoji samo malih 5 minuta za ta 4 rek`ata farza.Iskreno se nadam da ces moci mila,jer sigurno vec znas da se ajet iz sure Maun:A tesko klanjacima...
odnosi na one koji odgadjaju svoj namaz,sta je tek sa onima koji ga ne klanjaju u njegovom vremenu.Molim Allaha da ti nadje izlaz i da cuva tvoj namaz uz tebe.user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu misica)
Neposredna veza do poruke: 271
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 12:01:54   
jasmin
Evo sam nasla slicno pitanje i detaljan odgovor:
Pitanje:Es-selamu alejkum! Interesuje me propis o naklanjavanju propuštenog namaza. Naime, ja radim od sabaha do jacije i u većini slučajeva nisam u mogućnosti da klanjam podne, ikindiju i akšam-namaz, ali ih naklanjam u jacijskom vremenu. Stoga me zanima da li je taj namaz validan? Negdje sam pročitao da ovo nije opravdan razlog, ali interesuje me da li u nekim predajama stoji da je namaz primljen u smislu da je njegova veličina umanjena ako se naklanjava?

Odgovor:Na početku, prije samog odgovora, osjećam potrebu da vam spomenem nekoliko veoma bitnih stvari, koje se direktno ili indirektno vezuju za postavljeno pitanje.

-Namaz je najbitniji stub islama, nakon što čovjek uđe u vjeru izgovaranjem šehadeta. Allahov Poslanik kazao je Muazu ibn Džebelu, r.a, kada ga je slao u Jemen: ''Neka prvo u što ćeš ih pozivati bude da posvjedoče da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed Allahov rob i poslanik, pa ako ti se odazovu, obavijesti ih da im je Allah propisao klanjanje pet namaza u toku dana i noći.'' (Buharija i Muslim) Mnogo je drugih argumenata koji nam ukazuju koliko mjesto u islamu ima namaz.

-Namaz je vremenski ograničena obaveza. Kazao je Uzvišeni Allah: ''A kada molitvu završite, Allaha spominjite, i stojeći, i sjedeći, i ležeći. A u bezbjednosti obavljajte molitvu u potpunosti, jer vjernicima je propisano da u određeno vrijeme molitvu obavljaju.“ (En-Nisa, 103) Islamski učenjaci kazali su da kao što nije dozvoljeno klanjati namaz prije nastupanja namaskog vremena, tako isto ga nije dozvoljeno odgađati i klanjati nakon isticanja namaskog vremena.


-Odgađanje klanjanja namaza, izvan njegovog propisanog vremena, smatra se velikim grijehom (osim situacija koje su izuzete vjerodostojnim argumentima, kao što je stanje putnika kada je dozvoljeno kraćenje i spajanje namaza, ako za tim postoji potreba). Kazao je Uzvišeni Allah: ''Teško se klanjačima, koji su nemarni prema namazu.“ (El-Ma'un , 4-5) Islamski tumači Kur'ana, u komentaru riječi ''nemarni'', rekli su da to znači da ''odgađaju klanjanje namaza, izvan propisanog vremena. Također, Uzvišeni Allah je kazao: ''A njih smijeniše zli potomci, koji molitvu napustiše i za požudama pođoše; oni će sigurno zlo proći.“ (Merjem, 59) Ibn Mes'ud, r.a., komentarišući riječi ''koji molitvu napustiše'', kazao je da to znači da su ''odgađali namaz i klanjali ga izvan propisanog namaskog vremena''.

-Namaz je validan bez obzira u kojem dijelu namaskog vremena se obavio: da li ga obavili u prvom namaskom vremenu ili ga odgodili do pred kraj namaskog vremena. Međutim, učenjaci su za većinu namaza kazali da ih je najbolje klanjati u prvom namaskom vremenu, ali to ne znači da se namaz ne može odgoditi i klanjati poslije, bitno je da se klanjanje namaza ne odgađa izvan propisanog namaskog vremena. Jednog dana Džibril je došao Allahovom Poslaniku i tog dana klanjali su svaki namaz u prvom namaskom vremenu, a narednog dana opet mu je došao i tog dana klanjali su svaki namaz na isteku namaskog vremena, pa mu je nakon toga kazao: ''Namasko vrijeme je između ova dva'' (Muslim). To znači da je čovjeku dozvoljeno, naročito ako ima potrebu, da odgodi klanjanje namaza i nije obavezan da ga klanja na samom početku namaskog vremena, bitno je da ga ne odgodi izvan vremena koje je propisano za taj namaz.


-Čovjek treba da se potrudi u stjecanju nafake i obezbjeđivanju egzistencije za svoju porodicu sve dok to nije nauštrb vjerskih obaveza. Čovjek treba da zna da je stvoren da robuje Allahu i da Mu bude pokoran u onome što od njega traži, a ne da ga trka za dunjalukom toliko okupira da zaboravi na Stvoritelja i na obaveze prema Njemu. Kazao je Uzvišeni Allah: ''A onome ko se Allaha boji, On će sve što mu treba učiniti dostupnim.“ (Et-Talak, 4 ) Kazao je Allahov Poslanik: ''Ako nekome od vas nafaka malo zakasni, neka je ne traži na zabranjen način, Allahova nagrada ne može se postići na zabranjen način.“ (Hakim, od Abdullaha ibn Mes'uda, r.a., vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani)

-Mnogo je ljudi koji ostavljaju klanjanje namaza iz razloga što ne poznaju šta je to nečistoća, a šta nije, tako da mnogi smatraju da čovjek ne može da klanja u radnom odijelu koje je ''uprljano'' prašinom, cementom, zemljom, malterom, farbom, krečom, uljem, tovatnom mašću, a sve spomenute stvari, po vjerskom shvatanju, su čiste i ne utječu na validnost namaza. Ako čovjek može da klanja u posebnoj odjeći – ona koja je čista i od spomenutih stvari, naravno da je to bolje, ali to ni u kom slučaju ne znači da, ako to nije u mogućnosti, treba dozvoliti da propusti klanjati namaz u njegovom propisanom vremenu. Slična situacija je i sa pitanjem mjesta klanjanja namaza. Mnogo je onih koji misle da se namaz striktno mora klanjati u kući ili džamiji, na tepihu, sedžadi i sl., dok je istina opet na drugoj strani. Dozvoljeno je klanjati na svakom čistom predmetu kao što je: daska, beton, karton, kao što je dozvoljeno, u osnovi, klanjati na zemlji koja nije uprljana, bez da se na nju prostire bilo šta.

U pogledu vašeg pitanja možemo kazati sljedeće:

Živimo u teškim vremenima, kada je teško naći halal posao, posao u kojem će čovjek moći da prakticira minimum onoga što od njega traži vjera islam –da obavlja namaz u njegovom propisanom vremenu. Međutim, to ne bi trebalo da bude razlog da čovjek posustane u pridržavanju načela vjere, naročito kada je u pitanju najbitniji stub islama – namaz, i da dozvoli da prihvati ponudu za posao u kojem neće moći da obavlja namaze u njihovom propisanom vremenu.

Mi živimo u vremenu kada mnogi od onih u koje se prstom pokazuje zbog njihovog ''znanja'' , dozvoljavaju da čovjek svakodnevno propušta namaz, pod izgovorom da će on to naklanjati ili da su teška vremena, te da je radna obaveza validan razlog za odgađanje klanjanja namaza izvan propisanog vremena, što je svakako daleko od onoga što su kazali islamski klasici u svojim djelima.

Eminentni islamski učenjaci današnjeg doba (poput uvaženog šejha Muhammeda Saliha Munedžida, supervizora poznatog web sajta islam-qa.com, i Komisija za pravne odgovore na islamskom web sajtu islamweb.net-centar za fetve) u određenim situacijama, onda kada čovjek poduzme sve što je u njegovoj mogućnosti da nađe halal posao i ne mogne to naći, dozvoljavali su da čovjek prihvati posao u kojem će spajati namaze: podne i ikindiju u jednom od ta dva namaska vremena, spajajući ih bez kraćenja, akšam i jaciju u jednom od ta dva vremena, također spajajući ih bez kraćenja. Meni nije poznato da je neko dozvolio nešto više od toga – da čovjek svjesno propusti dnevno tri ili četiri namaza i da ih klanja zajedno nakon povratka kući.

A Allah najbolje zna.

Odgovor priredio: Elvedin Pezić, prof.
Jako se izvinjavam zbog duzine posta.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 272
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 12:05:47   
misica
Hvala mila na odgovoru!!!
Ja radim kao trgovac i prosto je nemoguce da se izborim da klanjam na poslu, mada imaju mogucnosti koje nemogu javno da navodim. Najveci problem je npr. da smo u toku ramazana ako dvije postimo moramo jedna po jedna .Nekazem da nema razumjevanja, ali nevjerujem da bi prihvatili da obavlljam namaz na poslu. Mogu ti reci da je tesko drugima objasniti, strah me je da me pogresno nebi razumjeli. Ja imam pauzu od 30 min i mimo toga nesmijem izostajati.Ja evo dvije god naklanjavam i znam da namaz treba obavljati u vakat,ali sta da radim?
Imam jos jedno pitanje? Kada zena dobije mjesecnicu i nije klanjala u to vrijeme odredjene namaze ,da li je duzna poslije kada joj prodje da nalklanja sve to? Ja to radim i slusala sam na nekom predavanju sad se tacno nesjecam kojem i to prakticiram. Interesuje me jeli to ispravno!?

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 273
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 12:12:25   
misica
Ja sam pitala odedjene ljude za spajanje namaza , ali sam naisla na neodobravanje.
Kako da znam jeli to uredu i kako da spajam namze i u kojem vremenu naravno ako je dozvoljeno?
user posted image user posted image

(odgovor članu misica)
Neposredna veza do poruke: 274
   RE: Zene sa Hidzabom
24.2.2010 12:22:06   
Lane
Draga misice, nisi duzna naklanjavati namaze koje propustis za vrijeme hajza (mjesecnice). Jedino si duzna naklanjati recimo ako dobijes mjesecnicu u ikindijskom vaktu, a nisi klanjala ikindiju, onda ces, kad se okupas naklanjati tu ikindiju i dalje nastaviti sa obavljanjem redovnih namaza. Takodjer si duzna naklanjati ako ti prestane krvarenje u nekom namaskom vaktu, isto recimo ikindijskom, a ne stignes se okupati. Onda opet kad se okupas, naklanjas prvo taj vakat, pa nastavljas sa redovnim.
Mozes li tu pauzu koristiti kad hoces ili imas odredjeno vrijeme? Ako mozes kad hoces, onda mozes otici pred kraj podnevskog vremena u obliznju dzamiju (ako ima u blizini), klanjati podnevski farz, sacekati da nastupi ikindija, klanjas za sebe samo ikindijski farz i vratis se na posao.
Ako imas fiksno vrijeme pauze, onda bi trebala pokusati izdvojiti nekako bar 5 minuta za farze. Mozda bi i bilo izvodivo kad bi probala, a mozda ti ne bi niko nista ni rekao, ja mislim da te samo sejtan plasi i odvraca da ne klanjas. :)
Svakako da je bolje da kuci naklanjas, nego nikako ne klanjati, ali je izuzetno vazno obaviti namaz u njegovo pravo vrijeme. :)
Zelim ti iskreno da sto prije nadjes rjesenje za svoj problem. user posted image

< Poruku je uredio Lane -- 24.2.2010 12:27:20 >

(odgovor članu misica)
Neposredna veza do poruke: 275
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  9 10 [11] 12 13   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  9 10 [11] 12 13   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *