|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  81 82 [83] 84 85   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zene sa Hidzabom
12.2.2012 22:06:56   
chantal
We alejkumu selam user posted image   neka si nam se i ti pridružila na ovoj temi  user posted image

Ella,da ti Allah dž.š. olakša  user posted image


< Poruku je uredio chantal -- 12.2.2012 22:08:42 >

(odgovor članu Lejla87)
Neposredna veza do poruke: 2051
   RE: Zene sa Hidzabom
12.2.2012 22:07:16   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: Lejla87

Selam alejkum,
privukao me naziv teme i evo me tu samo da poselamim svoje sestre po vjeri user posted image Selam

a.s dobrodosla i na ovu temuuser posted image


_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Lejla87)
Neposredna veza do poruke: 2052
   RE: Zene sa Hidzabom
12.2.2012 22:14:59   
SdZ
Ella draga user posted image user posted image . Mi se pravo zabrinule. Hajd' dobro je da nije nista ozbiljno.


Ella, halali. Ovdje sam pomislila da je, zaista, samo obicna prehlada u pitanju, ali tamo shvatih da i nije bas samo to. Zao mi je. Neka ti Allah olaksa onako kako On najbolje zna. Amin. user posted image


_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu SdZ)
Neposredna veza do poruke: 2053
   RE: Zene sa Hidzabom
12.2.2012 22:39:45   
scarlett
Evo par pitanja, nemojte zamjeriti, ja nekako više volim pitati vas nego istraživati po drugim stranicama:

Farbanje kose: dozvoljeno bojama koje ne smetaju da voda prilikom uzimanja abdesta dođe do dlake.
Koje su to boje, jeli samo kana ili šta još dolazi u obzir?
Ovo sam negdje pročitala "Trebate paziti da prilikom korištenja farbe za kosu ne koristite farbu koja ima “masu ili tijelo”, a ne samo boju, jer biste na taj način onemogućili dolazak vode do kose prilikom abdesta i gusula,..." ali ne shvatam baš.

Drugo pitanje vezano za smijeh pod abdestom. Koliko mi je poznato abdest se gubi ukoliko se osoba glasno nasmije. Šta se podrazumijeva pod tim " glasno". Jeli riječ o smijanju grohotom ili uopće da se čuje glas?
Večeras sam imala jednu situaciju, pa sam sebi postavila ovo pitanje. Nije problem uzeti abdest ponovo, ali s malim djetetom česte su mi ovakve situacije gdje se zapitam jesam li izgubila abdest ili ne?

Dalje, ispuštanje vjetra user posted image , negdje piše ako se ne čuje i ne osjeti miris t.j. smrad nema potrebe ponovo uzimati abdestuser posted image

Pitam se također da li curenje iz nosa kvari abdest, recimo kod prehlade ili promjene temperature user posted image

Ako se recimo zaspi 1 sec. dal' se i time gubi abdest ili samo duboki san?

I još jedno pitanje, ako se slučajno dodirne spolni organ preko odjeće, negdje stoji da je poslanik rekao:
”Neka onaj ko dodirne svoj polni organ ne klanja sve dok ponovo ne uzme abdest.” a negdje drugo stoji opet slijedeće:
"Kad je ova stavka u pitanju, stav Hanefijskog mezheba, je da abdest neće biti pokvaren uopćeno. Dokaz za ovakav stav uzimaju u hadisu Talk b. Alija: "Kada čovjek dodirne spolni organ da li je dužan abdestit?" Na što mu je Poslanik, alejhisselam, odgovorio: "Nije li to dio tebe?" (Ibn Madžeh, Tirmizi, Nesai i Ebu Davud)"

Eto, hvala unaprijed user posted image


_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 2054
   RE: Zene sa Hidzabom
12.2.2012 23:42:57   
ananas_ze
javljam se ja sa svojim skromin misljenjem da se i ostale jave:
1. za farbu ne znam, ja se farbala s garierom
2.glasan smijeh osim onog u namazu ne kvari abdest
3.vjetar kvari abdest
4.curenje iz nosa ne kvari abdest
5.pridrzavam se hanefijskog mezheba i ne abdestim
et toliko od mene user posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 2055
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 9:54:33   
Pingvina

IZVORNA PORUKA: ananas_ze

javljam se ja sa svojim skromin misljenjem da se i ostale jave:
1. za farbu ne znam, ja se farbala s garierom
2.glasan smijeh osim onog u namazu ne kvari abdest
3.vjetar kvari abdest
4.curenje iz nosa ne kvari abdest
5.pridrzavam se hanefijskog mezheba i ne abdestim
et toliko od mene user posted image

Slazem se apsolutno..a opet neka se jave cure koje bolje znaju.
Jos samo sto se tice farbanja..i farbe..zar nije bitno potiranje cetvrtine glave???A kosa je tu kao "usputna".Jer se abdeste i ljudi koji nemaju kose.I ja sam se farbala godinama.A Allah anjbolje zna jel se abdest primio ili ne.:))

_____________________________

Ovo sunce ne grije kao prije...Ni ova kisa ne pada kao nekada...Nikad me nije boljelo kao tada...I mozda nece prestati vise nikada...
05.03.2012.:(((
Moje drugo proljece, moja utjeha...mislila sam nikad vise....11.3.2014. :)))

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 2056
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 11:02:22   
SdZ
Ja bih isto na ova pitanja odgovorila kao i vi, ali sto kazete nek' se opet javi neko ko je bolji poznavalac istoga, a i neka se i nama ukaze na greske, ako ih pravimo.

_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu Pingvina)
Neposredna veza do poruke: 2057
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 14:04:47   
Lejla87
ananas_ze, malo cu da te dopunim...

1.mozes se farbati koliko i kako zelis, nema nikakvog uticaja na abdest, osim muskarcima user posted image
2.ne kvari abdest, ali ja bih poslije grohotnog i smijanja do suza uzela abdest radi sebe, da se smirim pred namaz
3.ukoliko ne cujes zvuk i ne osjetis "miris" vjetra ne trebas prekidati namaz, u bilo kojoj drugoj situaciji abdest se treba ponovo uzeti


_____________________________

Davud&Jakub

(odgovor članu SdZ)
Neposredna veza do poruke: 2058
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 15:10:48   
jasmin
Dobili smo novu seku !!!

Zastani trenutak! Zašto postojiš na ovom svijetu?
Tražeći istinu

Rođena sam u Sarajevu, gradu oduševljenja, velikodušnosti, ljubavi i mržnje u uglednoj katoličko-pravoslavnoj porodici. Pripadam jakoj generaciji koja se trudila da ispadne što bolja, jača i svjetlija.
Sa svakim novim proljećem kad se događa optimistična žurba prirode da se dovede u savršen red, ja sam razmišljala o svojoj nesavršenosti. Koja je to fatalna sila koja nas pobjeđuje i gura na nepoznat put sudbine?
Moji roditelji su imali sopstvene ideale i socijalističko-komunističk​a ubjeđenja, na svijet, društvo i život. Baka me vodila u katoličku crkvu i učila da klečim pred kipovima, da se klanjam slikama na kojima su bili neki "dobri sveti ljudi koji će mi pomoći, ako ih zamolim"...Nije mi već tad bilo jasno ko je Bog, a kome se trebam moliti za pomoć...Rano sam spoznala tugu, udala se za vrlo lošeg čovjeka i otišla s njim u Vojvodinu. Rodila sam dvoje djece , a onda napustila tu bračnu farsu poslije mentalnih i fizičkih prevara mog bivšeg muža. Pobjegla sam gola i bosa s dva mala djeteta i vratila se mami i bratu u surovo razrušeno poslijeratno Sarajevo. Nije bilo lako ni meni ni njima. Mala djeca, brat demobilisani borac i mama koja je jedina radila 1996 god...Često sam u suzama noć probdjela tražeći razlog postojanja, dozivajući Boga i moleći da nešto učini s mojim životom.
1998 god. sam upoznala Amerikance u misiji širenja Kršćanstva u BiH. Od njih sam dobila Bibliju i tad prvi put imala priliku da je proučavam. Krenula sam i na protestantsku teologiju jer oni su bili evanđeoski Kršćani. Biblija me je oduševila. Čitala sam i napamet učila Ponovljeni zakon o Mojsiju, Psalme Davidove, a onda došla do Božijih zapovjedi...
1. Božija zapovjed glasi: JA SAM BOG TVOJ I NEMAJ DRUGIH BOGOVA OSIM MENE!
2.Božija zapovjed: NEMAJ LIKA NI OBLIČJA BILO ČEGA ŠTO JE NA NEBU ILI NA ZEMLJI!
Ostala sam šokirana jer nisam do tad ni bila svjesna idolopoklonstva u Kršćanstu. Spoznah veliku zabludu moje bake i ostalih katoličko-pravoslavnih Kršćana koji to redovno rade.
Kad sam počela čitati Novi Zavjet (Biblija se sastoji od Starog i Novog Zavjeta) ponovo sam bila zbunjena. Išla sam na teologiju i završila je, redovno odlazila u Zagreb i bila dijelom crkve, ali kontradiktornost u Bibliji mi nije dala mira da se uz Svemogućeg Boga pojavljue i Sin koji je umro da mi imamo vječni život...
Odmah sam se bunila i Joelu koji je bio glavni predavač i rekla da nije u redu da neko ispašta na križu zbog mene ili nekog drugog griješnika. Napustila sam crkvu, ali ne i Boga. Vjerovala sam u Njega i molila se nekad i satima. Počela sam raditi u katoličkoj školi u produženom boravku i osjetila da su ti ljudi u velikoj zabludi. Njima je papa Bog, a pored pape imaju razne "mučenike, mučenice, gospu i ko zna još koga." Teško mi je tu raditi, ali zbog djece koju sama školujem i odgajam moram se žrtvovati. Katolički svećenik mi je direktor i šef. Radim sa časnim sestrama i profesorima civilima. U Sarajevu je teška situacija, Bosna je ojađena i ispaćena i kod nas je ovdje parola "nek je državna firma i redovna plata"...Zato i radim tu...

Islam mi je uvijek bio blizak, ali znate ono kod nas na Balkanu, iz koje si pozadine tom Bogu pripadaš!!!

Na Facebook-u sam jednom uočila jednu vrlo pozitivnu stranicu koja govori o Islamu, a zove se Zastani trenutak, zašto postojiš na ovom svijetu? Čitala sam njihove tekstove o Islamu, Muhammedu, Božijem Poslaniku, Isau kojeg i oni zovu Mesih (Mesija), a ljudima koji su Kršćani Islam je predstavljen na način koji je lak i prihvatljiv. Bila sam oduševljena jer sam vidjela da je to ono u šta ja vjerujem. Tad sam slučajno upoznala Hanku, koja je jedna od admina grupe i osjetila prema njoj neku nit ljubavi kao da mi je bliska godinama, rodica ili sestra. Rekla sam joj sve o sebi. Kad sam joj izjavila želju da želim čitati Ku'ran dala mi je link na internetu i počela sam proučavati. Prvo što sam pronašla i zbog čega osjetih zadovoljstvo bilo je ono što pročitah odmah na početku da je: "Allah Bog, Jedan i Jedini Milosni Samilosni, Gospodar Svjetova"...Čitajući dalje uvidjeh koliko se u Ku'ranu posvećuje pažnja ženama. Žena je nešto jako posebno, primjetih. Koliko je to drugačije od onoga što sam čula ili doživjela u svom braku...Suze su mi krenule i zamolih od Allaha muža koji živi po Islamu, da me čuva i pazi kao što Allah nalaže i traži od muškarca Muslimana.

Uočila sam također veliku Muhammedovu poniznost, odanost, spoznah da je to Poslanik koji je volio djecu, životinje, poštovao žene, ljude u globalu, borio se protiv rasizma... I pored toga što je baš njega Allah odabrao ostao je ponizan i najponizniji čovjek na svijetu. Nije se uzoholio, nego je ostao vjeran Bogu. Razmišljala sam i upoređivala Bibliju i Ku'ran i zaključila da je Biblija zaista Božija objava ljudima gdje ih Bog upozorava da se klone mnogoboštva i idolopoklonstva preko Mojsija, Abrahama i svojih Poslanika. Sve je vrlo slično u Starom Zavjetu i Ku'ranu i nije mi bilo čak ni teško razumjeti. Kur'an također veliku pažnju poklanja Mariji (Merjemi,) majci Isusovoj, te ne osporava da je Isus iscjeljivao bolesne, podizao mrtve, ali uz Allahovu pomoć i volju.

Hanka mi je jednom rekla:"Zar Ademov slučaj nije još veći od Isusa koji je imao majku Merjemu, a Adema je Bog načinio bez oca i majke?" Ona mi je preko interneta na svako moje pitanje davala iscrpne odgovore, bodrila me i podržavala. Uz Hanku sam upoznala i Amera s kojim sam satima pričala o religijama i vjeri koja potiče iz srca. Nikad im nije bilo mrsko ili dosadno objasniti mi ko je u Ku'ranu npr. Musa ili Zekerijah, jer poznavajući Bibliju (Stari Zavjet) nailazila sam na dosta sličnih događaja ili Božijih Poslanika. Njih dvoje su mi na najljepši način dočarali Islam, poučili me nekim stvarima o kojima nisam znala ništa i na moja pitanja davali adekvatne odgovore.
Onda sam osjetila radost jer sam našla istinu - Allah je Jedini Svemogući Bog, Muhammed Njegov posljednji Poslanik, a Ku'ran posljednja Božija Objava. Isusa jako volim, ali on je Mesija, Poslanik i čovjek kao i ja. Sve sam to pred njom ponovila na Bosanskom i Arapskom jeziku odnosno ponovila šehadet u četvrtak 09.02.2012.
Hanka, Amer i “Zastani trenutak” su me podučili da prelaskom na Islam ne gubim svoj identitet nego nalazim mir, što je vrlo bitno. I doista, našla sam mir, jer znam da svojim dobrim djelima, ispravnim i pozitivnim načinom života koji odgovara mom Gospodaru, postom i molitvom otvaram neka nova vrata u vječnosti....
Sad molim Allaha da se pobrine za moju djecu i majku koja i dalje kleči pred svecima i brata koji je u zabludi...Znam da mu je Milost velika i da najbolje zna srce Njegove Sare koju je odabrao i našao uplakanu među ovosvjetskim trnjem i koprivama kako ga dozivam.
Možda jednom napišem i knjigu koju ću nazvati "Tražeći istinu."
Zahvalna sam Allahu na stranici Zastani za trenutak, moju seku Hanku i mog Amera.
Također molim Allaha da pomogne slijepima da progledaju kao i ja što sam progledala...
Neka Allah bude zadovoljan sa mnom.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Lejla87)
Neposredna veza do poruke: 2059
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 15:30:44   
Medić*
Hvala dragom Allahu na svemu. Dirljiva prica. Da nam Svevisnji ucvrsti iman i ojaca u svakom pogledu.


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2060
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 15:33:41   
chantal
IZVORNA PORUKA: scarlett

Evo par pitanja, nemojte zamjeriti, ja nekako više volim pitati vas nego istraživati po drugim stranicama:

Farbanje kose: dozvoljeno bojama koje ne smetaju da voda prilikom uzimanja abdesta dođe do dlake.
Koje su to boje, jeli samo kana ili šta još dolazi u obzir?
Ovo sam negdje pročitala "Trebate paziti da prilikom korištenja farbe za kosu ne koristite farbu koja ima “masu ili tijelo”, a ne samo boju, jer biste na taj način onemogućili dolazak vode do kose prilikom abdesta i gusula,..." ali ne shvatam baš.

Drugo pitanje vezano za smijeh pod abdestom. Koliko mi je poznato abdest se gubi ukoliko se osoba glasno nasmije. Šta se podrazumijeva pod tim " glasno". Jeli riječ o smijanju grohotom ili uopće da se čuje glas?
Večeras sam imala jednu situaciju, pa sam sebi postavila ovo pitanje. Nije problem uzeti abdest ponovo, ali s malim djetetom česte su mi ovakve situacije gdje se zapitam jesam li izgubila abdest ili ne?

Dalje, ispuštanje vjetra user posted image , negdje piše ako se ne čuje i ne osjeti miris t.j. smrad nema potrebe ponovo uzimati abdestuser posted image

Pitam se također da li curenje iz nosa kvari abdest, recimo kod prehlade ili promjene temperature user posted image

Ako se recimo zaspi 1 sec. dal'' se i time gubi abdest ili samo duboki san?

I još jedno pitanje, ako se slučajno dodirne spolni organ preko odjeće, negdje stoji da je poslanik rekao:
”Neka onaj ko dodirne svoj polni organ ne klanja sve dok ponovo ne uzme abdest.” a negdje drugo stoji opet slijedeće:
"Kad je ova stavka u pitanju, stav Hanefijskog mezheba, je da abdest neće biti pokvaren uopćeno. Dokaz za ovakav stav uzimaju u hadisu Talk b. Alija: "Kada čovjek dodirne spolni organ da li je dužan abdestit?" Na što mu je Poslanik, alejhisselam, odgovorio: "Nije li to dio tebe?" (Ibn Madžeh, Tirmizi, Nesai i Ebu Davud)"

Eto, hvala unaprijed user posted image



1.Ne znam ni ja,gdje god sam na netu našla nešto vezano za farbanje navodi se ta "masa ili tijelo" iliti "sloj koji se stvara oko dlake" i to smeta,ali nigdje ne piše na koji se sastojak misli user posted image   a i što se kine tiče treba napomenuti da je dozvoljeno ali ne u crno.

2.Koliko znam,abdest se ne gubi smijanjem,ukoliko nismo u namazu.

3."Neka ne napušta namaz sve dok ne čuje glas (vjetra) ili ne osjeti miris". Hadis je mutefekun alejhi. Hadis se odnosi na čovjeka koji nije siguran jel pustio vjetar ili nije, u tom slučaju se vraća na glas i miris. Međutim, ako je siguran da je pustio vjetar, svejedno čuo on glas i ne, osjetio miris ili ne osjetio, on je izgubio abdest a ako je na namazu pokvario je i namaz.

4.[font="times new roman][i"]Prenosi se od Enesa b. Malika gdje kaze da su ashabi Allahovog Poslanika, s.a.v.s., iscekivali jaciju, pa bi im glave popadale (pridrijemali bi), a zatim bi klanjali i ne bi se abdestili."
Ispravno je da samo duboki san kvari abdest,a granica lahkog sna je da bi ga ispuštanje vjetra probudilo ili ako bi mu ispala neka stvar koju drži u ruci,to bi primjetio,u suprotnom to bi bio duboki san koji kvari abdest.

5.Dodirivanje spolnog organa preko odjeće ne kvari abdest,a učenjaci su se razišli da li kvari ako se direktno dodirne dlanom ili prstima,znači bez tkanine između,pa je u tom slučaju ipak bolje obnoviti abdest,moje mišljenje
[font="times new roman][i"]



< Poruku je uredio chantal -- 13.2.2012 15:36:22 >

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 2061
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 15:37:20   
jasmin
Bitno je napomenuti da ova cetvrta tacka podrazumijeva da covjek nije u lezecem polozaju.
I ja se slazem za tacku 5,ja licno obnavljam abdest,ali cijenim misljenje koje govori da se abdest ne obnavlja.

< Poruku je uredio jasmin -- 13.2.2012 15:38:16 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu chantal)
Neposredna veza do poruke: 2062
   [Obrisana poruka]
13.2.2012 17:28:49   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 2063
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 17:56:17   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Iman83

Jasmin, ova Hanka iz teksta gore...je li to naša Hanka user posted image ?


Jeste :).

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2064
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 18:13:05   
Medić*
IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Iman83

Jasmin, ova Hanka iz teksta gore...je li to naša Hanka user posted image ?


Jeste :).


Nisam u toku user posted image Nasa Hanka ? Ne znam ko je user posted image


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2065
   [Obrisana poruka]
13.2.2012 18:16:55   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Medić*)
  Neposredna veza do poruke: 2066
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 18:18:37   
Medić*
IZVORNA PORUKA: Iman83

Lalana user posted image


Ozbiljno. Nisam znala. Hvala Imancice draga.


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2067
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 18:55:19   
Lejla87
A odakle vama informacija da zena ne smije farbati kosu u crno? Ja sam tako mislila, ali mi je receno da ne smiju samo muskarci. user posted image

_____________________________

Davud&Jakub

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 2068
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 18:57:44   
jasmin
IZVORNA PORUKA: Lejla87

A odakle vama informacija da zena ne smije farbati kosu u crno? Ja sam tako mislila, ali mi je receno da ne smiju samo muskarci. user posted image


Propis je opcenit.Vazi i za zene i za muskarce.
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Promijenite nečim ovu sjedoću, ali se klonite crne boje!", i u drugoj predaji u kojoj Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze: "Pred kraj dunjaluka pojavit će narod koji će se farbati u crno poput crnih ptica, neće osjetiti miris Dzenneta." (Ebu Davud i Nesai, hadis je sahih po ocjeni sejha Albanija, Allah mu se smilovao).

< Poruku je uredio jasmin -- 13.2.2012 19:00:48 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Lejla87)
Neposredna veza do poruke: 2069
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 19:01:26   
Lejla87
MM pitao profesore na FINu i tako mu rekli. I ja sam se tada zacudila, al sam povjerovala. Kaze zene se mogu svakako farbati, a muskarci samo kanom i ne smiju u crnu boju. Sad sam zbunjena user posted image

_____________________________

Davud&Jakub

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2070
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 19:03:39   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Lejla87

MM pitao profesore na FINu i tako mu rekli. I ja sam se tada zacudila, al sam povjerovala. Kaze zene se mogu svakako farbati, a muskarci samo kanom i ne smiju u crnu boju. Sad sam zbunjena user posted image


Nemoj biti zbunjena draga.Za sve sto ti neko kaze,trazi dokaz iz Kur`ana ili hadisa.Svejedno da li neko ko govori bio profesor,magistar,doktor,muftija i td.Ono sto nesto potvrdjuje ili opovrgava je ajet ili hadis.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Lejla87)
Neposredna veza do poruke: 2071
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 19:15:27   
Lejla87
Nije to sporno, mislila sam da je taj neko znao sta govori i imao potvrdu za to user posted image
Svakako nema nekog uticaja na mene, crno nije moj stil user posted image

_____________________________

Davud&Jakub

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2072
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 19:18:25   
Rabi
jasmin bas dirljiva pricauser posted image
Moram naci ovu grupu...

_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2073
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 19:21:48   
mila81

IZVORNA PORUKA: jasmin

Dobili smo novu seku !!!

Zastani trenutak! Zašto postojiš na ovom svijetu?
Tražeći istinu

Rođena sam u Sarajevu, gradu oduševljenja, velikodušnosti, ljubavi i mržnje u uglednoj katoličko-pravoslavnoj porodici. Pripadam jakoj generaciji koja se trudila da ispadne što bolja, jača i svjetlija.
Sa svakim novim proljećem kad se događa optimistična žurba prirode da se dovede u savršen red, ja sam razmišljala o svojoj nesavršenosti. Koja je to fatalna sila koja nas pobjeđuje i gura na nepoznat put sudbine?
Moji roditelji su imali sopstvene ideale i socijalističko-komunističk​a ubjeđenja, na svijet, društvo i život. Baka me vodila u katoličku crkvu i učila da klečim pred kipovima, da se klanjam slikama na kojima su bili neki "dobri sveti ljudi koji će mi pomoći, ako ih zamolim"...Nije mi već tad bilo jasno ko je Bog, a kome se trebam moliti za pomoć...Rano sam spoznala tugu, udala se za vrlo lošeg čovjeka i otišla s njim u Vojvodinu. Rodila sam dvoje djece , a onda napustila tu bračnu farsu poslije mentalnih i fizičkih prevara mog bivšeg muža. Pobjegla sam gola i bosa s dva mala djeteta i vratila se mami i bratu u surovo razrušeno poslijeratno Sarajevo. Nije bilo lako ni meni ni njima. Mala djeca, brat demobilisani borac i mama koja je jedina radila 1996 god...Često sam u suzama noć probdjela tražeći razlog postojanja, dozivajući Boga i moleći da nešto učini s mojim životom.
1998 god. sam upoznala Amerikance u misiji širenja Kršćanstva u BiH. Od njih sam dobila Bibliju i tad prvi put imala priliku da je proučavam. Krenula sam i na protestantsku teologiju jer oni su bili evanđeoski Kršćani. Biblija me je oduševila. Čitala sam i napamet učila Ponovljeni zakon o Mojsiju, Psalme Davidove, a onda došla do Božijih zapovjedi...
1. Božija zapovjed glasi: JA SAM BOG TVOJ I NEMAJ DRUGIH BOGOVA OSIM MENE!
2.Božija zapovjed: NEMAJ LIKA NI OBLIČJA BILO ČEGA ŠTO JE NA NEBU ILI NA ZEMLJI!
Ostala sam šokirana jer nisam do tad ni bila svjesna idolopoklonstva u Kršćanstu. Spoznah veliku zabludu moje bake i ostalih katoličko-pravoslavnih Kršćana koji to redovno rade.
Kad sam počela čitati Novi Zavjet (Biblija se sastoji od Starog i Novog Zavjeta) ponovo sam bila zbunjena. Išla sam na teologiju i završila je, redovno odlazila u Zagreb i bila dijelom crkve, ali kontradiktornost u Bibliji mi nije dala mira da se uz Svemogućeg Boga pojavljue i Sin koji je umro da mi imamo vječni život...
Odmah sam se bunila i Joelu koji je bio glavni predavač i rekla da nije u redu da neko ispašta na križu zbog mene ili nekog drugog griješnika. Napustila sam crkvu, ali ne i Boga. Vjerovala sam u Njega i molila se nekad i satima. Počela sam raditi u katoličkoj školi u produženom boravku i osjetila da su ti ljudi u velikoj zabludi. Njima je papa Bog, a pored pape imaju razne "mučenike, mučenice, gospu i ko zna još koga." Teško mi je tu raditi, ali zbog djece koju sama školujem i odgajam moram se žrtvovati. Katolički svećenik mi je direktor i šef. Radim sa časnim sestrama i profesorima civilima. U Sarajevu je teška situacija, Bosna je ojađena i ispaćena i kod nas je ovdje parola "nek je državna firma i redovna plata"...Zato i radim tu...

Islam mi je uvijek bio blizak, ali znate ono kod nas na Balkanu, iz koje si pozadine tom Bogu pripadaš!!!

Na Facebook-u sam jednom uočila jednu vrlo pozitivnu stranicu koja govori o Islamu, a zove se Zastani trenutak, zašto postojiš na ovom svijetu? Čitala sam njihove tekstove o Islamu, Muhammedu, Božijem Poslaniku, Isau kojeg i oni zovu Mesih (Mesija), a ljudima koji su Kršćani Islam je predstavljen na način koji je lak i prihvatljiv. Bila sam oduševljena jer sam vidjela da je to ono u šta ja vjerujem. Tad sam slučajno upoznala Hanku, koja je jedna od admina grupe i osjetila prema njoj neku nit ljubavi kao da mi je bliska godinama, rodica ili sestra. Rekla sam joj sve o sebi. Kad sam joj izjavila želju da želim čitati Ku'ran dala mi je link na internetu i počela sam proučavati. Prvo što sam pronašla i zbog čega osjetih zadovoljstvo bilo je ono što pročitah odmah na početku da je: "Allah Bog, Jedan i Jedini Milosni Samilosni, Gospodar Svjetova"...Čitajući dalje uvidjeh koliko se u Ku'ranu posvećuje pažnja ženama. Žena je nešto jako posebno, primjetih. Koliko je to drugačije od onoga što sam čula ili doživjela u svom braku...Suze su mi krenule i zamolih od Allaha muža koji živi po Islamu, da me čuva i pazi kao što Allah nalaže i traži od muškarca Muslimana.

Uočila sam također veliku Muhammedovu poniznost, odanost, spoznah da je to Poslanik koji je volio djecu, životinje, poštovao žene, ljude u globalu, borio se protiv rasizma... I pored toga što je baš njega Allah odabrao ostao je ponizan i najponizniji čovjek na svijetu. Nije se uzoholio, nego je ostao vjeran Bogu. Razmišljala sam i upoređivala Bibliju i Ku'ran i zaključila da je Biblija zaista Božija objava ljudima gdje ih Bog upozorava da se klone mnogoboštva i idolopoklonstva preko Mojsija, Abrahama i svojih Poslanika. Sve je vrlo slično u Starom Zavjetu i Ku'ranu i nije mi bilo čak ni teško razumjeti. Kur'an također veliku pažnju poklanja Mariji (Merjemi,) majci Isusovoj, te ne osporava da je Isus iscjeljivao bolesne, podizao mrtve, ali uz Allahovu pomoć i volju.

Hanka mi je jednom rekla:"Zar Ademov slučaj nije još veći od Isusa koji je imao majku Merjemu, a Adema je Bog načinio bez oca i majke?" Ona mi je preko interneta na svako moje pitanje davala iscrpne odgovore, bodrila me i podržavala. Uz Hanku sam upoznala i Amera s kojim sam satima pričala o religijama i vjeri koja potiče iz srca. Nikad im nije bilo mrsko ili dosadno objasniti mi ko je u Ku'ranu npr. Musa ili Zekerijah, jer poznavajući Bibliju (Stari Zavjet) nailazila sam na dosta sličnih događaja ili Božijih Poslanika. Njih dvoje su mi na najljepši način dočarali Islam, poučili me nekim stvarima o kojima nisam znala ništa i na moja pitanja davali adekvatne odgovore.
Onda sam osjetila radost jer sam našla istinu - Allah je Jedini Svemogući Bog, Muhammed Njegov posljednji Poslanik, a Ku'ran posljednja Božija Objava. Isusa jako volim, ali on je Mesija, Poslanik i čovjek kao i ja. Sve sam to pred njom ponovila na Bosanskom i Arapskom jeziku odnosno ponovila šehadet u četvrtak 09.02.2012.
Hanka, Amer i “Zastani trenutak” su me podučili da prelaskom na Islam ne gubim svoj identitet nego nalazim mir, što je vrlo bitno. I doista, našla sam mir, jer znam da svojim dobrim djelima, ispravnim i pozitivnim načinom života koji odgovara mom Gospodaru, postom i molitvom otvaram neka nova vrata u vječnosti....
Sad molim Allaha da se pobrine za moju djecu i majku koja i dalje kleči pred svecima i brata koji je u zabludi...Znam da mu je Milost velika i da najbolje zna srce Njegove Sare koju je odabrao i našao uplakanu među ovosvjetskim trnjem i koprivama kako ga dozivam.
Možda jednom napišem i knjigu koju ću nazvati "Tražeći istinu."
Zahvalna sam Allahu na stranici Zastani za trenutak, moju seku Hanku i mog Amera.
Također molim Allaha da pomogne slijepima da progledaju kao i ja što sam progledala...
Neka Allah bude zadovoljan sa mnom.


Amin, da Allah učvrsti tvoj iman i obasja tvoj put samo zadovoljstvom unutarnjeg saznanjauser posted image

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2074
   RE: Zene sa Hidzabom
13.2.2012 20:14:21   
SdZ
Jasmin, hvala ti sto si podijelila ovako lijepu pricu s nama. Da Allah dz.s. uvijek bude uz ovu nasu sestru, a i uz nas. Amin.!

_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 2075
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  81 82 [83] 84 85   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  81 82 [83] 84 85   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *