|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
5.8.2008 15:32:10   
ebru
Ja,analno kad mjeris to je najtacnije i temperatura moze bit do 37,6 i to je ok,ali sam cula da i nije preporucljivo mjerit temperaturu u guzi,eh sad neznam kako ko...ja jos uvijek mjerim u guzi,jer ovdje i pedijatri tak rade...

Moja Mona je imala temperaturu kad je primila prvu vakcinu,negdje oko 4.mjeseca,i ja sam joj stavila jedan cepic paracetamol i tako je proslo...znaci imala je manje od 6 mjeseci

< Poruku je uredio ebru -- 5.8.2008 15:34:35 >


_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
5.8.2008 16:27:46   
hanabanana
Dijete do 4 mjeseca nema razvijen termoregulacioni sistem, što će reći: stavi ga na sunce, imat će povišenu temperaturu, uvedi ga u hladan prostor, temperatura će pasti ispod normale.

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
5.8.2008 16:37:16   
Aminad
Kod malih beba ispod 6 mjeseci a ako imaju prilično visoku temperaturu (nisam sigurna tačno koliko ali mislim ako pređe 38,5) temperatura se skida u bolnici !!
Ne bih htjela nikog da uplašim ali tako je nama rečeno.
Tako mi je rekla doktorica kad je naš mali  imao ospice a bilo mu je tek 23 dana, nije imao ni mjesec. Dala nam je uputnicu za bolnicu da imamo kod sebe i rekla da redovno mjerimo temperaturu i ako bude povišena pravo u bolnicu. Hvala Bogu kod njega je tada najviša temperatura bila 37,9 i nismo išli malo sam ga tuširala i to je to. Kad je imao tri mjeseca bila mu je povišena temperatura nešto malo preko 38 i imao je upalu grla tad nam je rekla da stavljamo paracetamol ali samo pola čepića.

Mi ne idemo doktoru odmah nego pokušamo da spustimo temperaturu ali ako to traje 2 dana treći idemo da vidimo o čemu se radi i vrlo često je upala grla.
Imran je jednom imao temperaturu cijeli dan nikako nije silazila ispod 37,8, on je samo ležao, slabo jeo i pio, i gotovo cijeli dan prespavao, ja mu stavljala čepiće, tuširala ga itd. i u jednom momentu vidim par graški znoja na čelu, brzo ga pokrijem dekom, on se dobro preznojio, baš je sav bio mokar. To je trajalo 10tak min. presvučem ga a on skoči i ode da se igra, traži da jede, kao da nije gorio cijeli dan. Nemam pojma šta je to bilo, ali dok se nije iznojio baš se izmučio.

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
5.8.2008 22:45:35   
mamin sin
Drage mame! user posted image  Ja sam na forumu mama mami nasla odlican tekst o skidanju temperature koji je pisao dr. , infektolog po struci. Pa pogledajteuser posted image !

http://www.mama-mami.com/forum/viewtopic.php?t=21227

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
5.8.2008 23:07:24   
mamina cura
Ja sam kupila toplomjer kojim se mjeri temp preko usiju. Ma tako je lako, sekunda. Vise mi dojadilo da mjerim sa onim elektronskim. user posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
6.8.2008 0:38:31   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: mamin sin

Drage mame! user posted image  Ja sam na forumu mama mami nasla odlican tekst o skidanju temperature koji je pisao dr. , infektolog po struci. Pa pogledajteuser posted image !

http://www.mama-mami.com/forum/viewtopic.php?t=21227



super, hvala....user posted image user posted image user posted image


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
6.8.2008 8:20:14   
rozi
IZVORNA PORUKA: mamina cura

Ja sam kupila toplomjer kojim se mjeri temp preko usiju. Ma tako je lako, sekunda. Vise mi dojadilo da mjerim sa onim elektronskim. user posted image


I ja sam ga kupila, ali sam citala da nije bas siguran kod manje djece jer im ti kanalinisu dovoljno razvijeni, nemam pojma. Ali je jednostavno skroz, 1 sekunda i gotovouser posted image

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
6.8.2008 8:41:20   
lejlacs
Kad je u pitanju temperatura, postoje mali cepici ta bebu sa paracetamolom. Oni djeluju brze i direktnije od sirupa. Osim toga sam svog bebaca masirala sa alkoholom. Ima onaj 70% procentni. Njega u maloj soljici pomijesam s vodom u omjeru 50-50 i izmasiram ga citavog osim glave. Malo ce se stresti, a onda ga obucem i on je k'o nov.

_____________________________

There' s an angel...
Tarik Amar, 22.03.2008.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
8.8.2008 0:48:43   
mariposa
posto ste vec gotovo sve napisale o skidanju temp.ja bih samo dodala da je izbaceno masiranje rastvorenim alkonolom radi isparavanja sa vruceg tijela i lako moze doci do trovanja kada beba udise taj ispareni alkohol sa svog tijela tako da ja to ne radim vec dugo,a kada su udovi hladni temp.se skida tusiranjem i masiranjem radi cirkulacije da povucemo temp. u noge i ruke,aobloge idu kad su vruce noge jer na hladne noge nemaju bas nikakav efekat a mogu samo stetiti da djete dobije jos i groznicuuser posted image

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
9.8.2008 12:52:16   
amdi
Ovaj sirup Dalsy je ibuprofen, i on prvenstveno umanjuje bol a moze se davati i za snizavanje temp. To mi je rekao doktor kad sam bila juce, i to koristi se u kombinaciji sa paracetamolom u slucaju da se ne moze skinuti drugacije

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu mariposa)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
29.8.2008 17:09:51   
lamka
meni je dr. rekao da je dalsy sirup za skidanje temperature samo sto je jaci od paracetamola i ja sam iskusila to.s paracetamolom nikada nismo mogli skinuti temperaturu.a ako je skinemo masiranjem brzo se vracala.kada su nam rekli da kupimo dalsy onda je pomagalo.i jos mi je dr. rekao ako dalsy ne djeluje da onda koristim cepice jer oni su najdjelotvorniji ali mi nikada nisu rekli da dalsy koristim u kombinaciji sa paracetamolom to prvi put cujem.

_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
29.8.2008 17:12:45   
mamina cura
Ide Dalsy u kombinaciji sa paracetamolom, na svakih 6 sati jedno pa drugo. Po preporuci doktora. Dalsy je puno laksi za zeludac od paracetamola. A oba idu na receptuser posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
29.8.2008 17:17:32   
lamka
ja kupujem uvijek bez recepta u apoteci i nikada mi nisu pravili probleme
posto nekad zna da dobije tepmeraturu navece ili vikendom tako da vecinom imam jedan koji nije otvoren za ne daj boze ali mi recept uopste ne treba za njega kao ni za paracetamol



_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
29.8.2008 18:45:28   
bebacha
koliko kosta taj toplomjer za mjerenje u uhu. 
koliko smije stojati sirup paracetamol,otvoren,u frizideru


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
29.8.2008 21:34:54   
mamina cura
Ja nikad ne stavljam paracetamol u frizider i koristim do kad je rok na staklenci. A toplomjer za uho, jako je praktican, kosta oko 60KM. Ja kupila u apoteci. Ponekad zaista pokazuje dosta manju temp ali okvirno je jako brz i praktican.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 10:23:19   
jasmina_mm
mozete li mi molim vas reci kad dajete bebama cepice na kojoj temperaturi, meni su rekli da mu ne stavljam cepic ako temperatura ne prelazi 39 stepeni doduse tad je bio i manji al evo jos uvijek me je strah da mu stavim cepic iako mu je temperatura 38,5.
hvala unaprijed
pozzz

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 11:43:45   
Amrino
jasmina_mm nema potrebe da skidas 38,5 temperaturu. Tek na toj temp. se aktivira imunitet. Pusti tijelo da se samo bori, tusiraj dijete...daj mu mnogo tecnosti- a ne skidaj je dok ne predje 39.
Mozes eventualno dati malo paracetamola.
Temperatura traje otprilike tri dana- i treba se zabrinuti tek ako traje duze od toga.
Super je ovaj link iznad pa pogledaj.

(moj mali je nedavno imao tu 38,5 cijela tri dana...nekada se znala popeti i na 39. tada smo mu davali paracetamol i tusirali ga. Treci dan pocela spadati- i gotovo)

P.S ne znam kolko Benjamin ima- ali nista osim Paracetamola ne preporucuju prije navrsene godine- ni cepice.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 12:54:03   
jasmina_mm
amrino hvala ti na odgovoru
moj bebac ima 11 mjeseci i jos mu nista nisam davala, a od jutros ima temperaturu. Malo mu masiram rukice i nogice i ako ne spadne kasnije cu ga istusirati.
Ne mogu vise da ga nosim doktoru dijete se istraumira kad dodje dole
uglavnom boricu se koliko mogu a ako ne na kraju cu ga odvesti
jos jednom hvala

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 12:59:15   
dinaa
Ja licno imam grozno iskustvo sa temperaturom,jer moj sin kad je imao 10 mjeseci imao je tri dana temperaturu 37,7 i svi su mi govorili kakva ti je to temp.i neces vjerovati smijali se ako kazem da mu dam paracetamol li cetvrti dan sam ga odnijela dr.i moj sincic je dobio pocetak upale pluca od tada imam traumu kad mi djeca dobiju temperaturu ali opet kazem nisu sva djeca ista.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 13:06:01   
majki
Ja sam u martu ove godine imala vrlo traumatično iskustvo sa povišenom temperaturom kod djeteta. Kćerka mi je imala bakterijski bronhitis, koji naravno nije na vrijeme ustanovljen, pa smo poslije dvije vrste blažih antibiotika završili sa sumamedom i to umjesto tri redovne kure primila je 4. U tim danima temperatura joj je znala skočiti u vrlo kratkom periodu na 39 - 40 i ništa je nije moglo skinuti osim voltaren čepića, uopšte mije reagovala na paracetamol, kao da ga nije ni popila a temperatura raste. Zbog toga od sada kad god ima temperaturu višu od 38,5, što je obično preko noći ja joj stavim čepić voltarena i mirna sam. Kad joj se to u martu dogodilo jedan dan je bila u stanju pred frasa.
Ovo je naravno izvanredan slučaj kad je temperatura izazvana jakim bakterijskim napadom, ali od tada odmah reagujem i nedozvoljavam da temperatura pređe 39.

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 13:51:59   
Amrino
Pored temerature treba pratiti i druge simptome. Kod doktora traziti da se prvo provjeri jeli bakterija u pitanju- prije nego propisu antibiotik.
Mi smo Hamzu vodili prvi dan kad je imao temp. dotor rekao da je malo crveno grlo i odmah propisao antibiotike- ja kategoricki odbila. (njima antibiotici ko bombone...ccc) Treci dan odemo drugoj doktorici i zena nam fino kaze da temp obicno traje tri dana (kada je virus ili prehlada) i da treba dijete dovesti doktoru kada traje duze od tri dana. Ne skidati je sve dok ne predje 39. Tako se jaca djetetov imunitet. Jer ako dijete pri svakoj manjoj temp. navikne na Paracetamol...njegov organizam nece biti u stanju da se sam bori. U medjuvremenu smo mi kod kuce malog tusirali...stavljali obloge za prsa i vrat...i mazili ga, mazili, mazili...I fakat treci dan poce spadati i kao da se nista nije desilo. Poslije sam saznala da je mnogo djece bilo bolesno- neki virus.

(odgovor članu majki)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 15:32:58   
jasmina_mm
evo citav dan pokusavam otvoriti ovaj link sto je iznad naveden ali ne uspjevam pa ako neko ima jos neki nek napise pls
pozzz

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 16:05:25   
Amrino
Posto link nije u funkciji- ja cu ovdje dati cijeli tekst (sreca da ga copy user posted image ) - nadam se da nije problem...a ako jeste neka me moderatori obavijeste.

Antipireza u dječjoj dobi

Vjerojatno nema roditelja koji se nije susreo s tetom temperaturom. Naše veselo i razigrano dijete odjednom se skupi u kutu, snuždi, obraščići se sumnjivo zažare, oči se cakle. Pipnemo čelo, a ono vruće. Uzmemo toplomjer –i ustanivimo da naše malo zlato ima 'temperaturu'. Vrijeme za paniku?

Ne nužno. Danas nam je verojatno svima jasno da povišena temperatura nije bolest sama po sebi, nego samo simptom, ili bolje rečeno znak neke bolesti. U dječjoj dobi najčešće se radi o infekcijama.

Nego, kako uopće nastaje povišena temperatura? (ovaj dio nema velike praktične vrijednosti, pa ga slobodno preskočite)
Evo, ovako: U mozgu postoji jedan dio koji se naziva hipotalamus. U njemu se nalaze centri za mnoge važne tjelesne funkcije-glad, žeđ, sitost, zadovoljstvo, i tako dalje. Između ostalog, tamo je i takozvani centar za termoregulaciju. On djeluje na principu termostata-kao onaj koji imamo ako nam je u kuću ugrađenop plinsko grijanje. Namjestimo ga na željenu temperaturu, a peć, odnosno bojler se onda potrudi da tu temperaturu dosegne, i onda se gasi. Normalno je naš termostat naštiman na temperaturu između 36 i 37 celzija.
A što se dešava kod bolesti? Govorim ovdje o infektivnim bolestima, jer u nekim drugim boestima događaju se druge stvari. Dakle, uzročnici bolesti, koji su prodrli u organizam bilo kojim putem, oslobađaju neke tvari, koje uzrokuju da naše stanice luče molekule koje ugađaju taj naš termostat, i to ga ugađaju na višu temperaturu od uobičajene. Zato nastaje osjećaj zimice, jer tijelo 'misli' da mu je hladno, pa počinje proizvoditi toplinu. A toplina se najlakše proizvodi drhtanjem mišića. Tako onda nastaje drhtavica, koja prethodi porastu temperature. Potpm, kad tijelo 'shvati' da je temperatura previsoka, aktiviraju se mehanizmi za 'spuštanje' temperature, odnosno odavanje topline. Tu je na prvom mjestu znojenje, potom širenje krvnih žila u koži-otud crvenilo-, i tako dalje.

Sama po sebi, povišena temperatura nije opasna. Opasna može biti u stanjima kod kojih svako dodatno naprezanje organizma može štetiti-dakle kod srčanih bolesnika, teških kroničnih stanja, i slično. Druga skupina kod koje se mora voditi računa o povišenju temperature su djeca koja su već imala konvulzije u febrilitetu, popularne 'frase'. Kod njih antipireza mora biti brza i učinkovita.

Kada uopće skidati djetetu temperaturu? Mnogobrojne studije su pokazale da sama po sebi povišena temperatura nema štetnog učinka, i da mlade i zdrave osobe (uključujući i djecu) mogu bez poteškoća podnijeti temperaturu do 41 stupnja celzija
. S druge strane, čak 14% djece ima barem jednu epizodu konvulzija u febrilitetu, te se mora biti oprezan i iz tog razloga.

E sad dolazimo do onog dijela koji vas zanima (napokon! Uh ala se ovaj doktor raspisao- čitam vam misli) a to je –kada, kako i čime skidati temperaturu.

Najprije-kada? Pravila koja su postavili mnogi mudri ljudi kažu: kad se temperatura, mjerena pod pazuhom popne na 38.5 celzija. Dakle to je 39 mjeereno u uhu ili guzi. Ispod toga nećemo posebno utjecati na stanje djeteta, izuzev u djece koja su već imala konvulzije, u kojih je granica tolerancije 38 stupnjeva. No, sama antipireza neće biti dovoljna za prevenciju konvulzija, te svakako treba aplicirati ili mikroklizmu, ili fenobarbiton, ovisno što dijete koristi.

Antipireza (pojam smo vjerujem usvojili do sad) se općenito dijeli na farmakološku (pomoću lijekova) i fizikalnu (oblozi i slično), pa ću reći o svakoj ponešto.

Farmakološka antipireza ili skidanje temperature lijekovima:

U načelu kod djece se u svrhu antipireze koriste tri lijeka. To su paracetamol (Lupocet, Panadon, Plicet, Citripan), ibuprofen (Ibuprofen, Dalsy) i diklofenak (Voltaren).

Najprije svakako treba pokušati s paracetamolom. Od navedenih lijekova on ima najmanje nuspojava, i djelje centralno, dakle direktno na onaj naš termostat koji ste gore preskočili J. Daje se u pojedinačnoj dozi od 10 (Do max.20) miligrama po kilogramu tjelesne težine (kgtt), ali nemojte razbijati glavu s računanjem, pročitajte upute, do četiri doze dnevno, dakle svakih 6 (do 8) sati. Svakako preporučam sirup, prije nego čepiće, jer se lakše dozira i aplicira. Naravno, djetetu koje povraća ili odbija sirup lakše je staviti čepić. Paracetamol je relatvno netoksičan u kratkotrajnoj primjeni te se ne brinite ako doza (pogotovu čepića) bude i malo veća. Treba ga izbjegavati kod oštećenja jetre.

Ibuprofen je lijek drugog izbora, barem za početak. Osim što je izvrstan antipiretik, jako dobro djeluje i protiv bolova, te ga anglosaksonska literatura preporuča recimo kod upala grla i iz tog razloga. Daje se u dozi od 5 mg/kgtt (do 10 mg/kg max.) tri puta dnevno, izuzetno do četiri puta. Može se kombinirati s paracetamolom-ako vašem malom zlatu ne padne temperatura nakon paracetamola, ili se brzo povrati, nemojte mu dati ponovo istu stvar, nego mu nakon 4 sata dajte ibuprofen.
(Iskreno, mi smo paracetamol prestali koristiti, jer pepeu na njega ništa nije padala temperatura, sad dajemo samo ibuprofen).

Diklofenak, odnosno Voltaren (u obliku čepića) bi trbao biti lijek zadnjeg izbora za antipirezu u djece. To je lijek s najviše nuspojava od navedenih, i može se primjenjivati isključivo rektalno, u ovoj dobi. Dati ga djeci starijoj od 3 godine, do 2 (najviše 3) puta dnevno. Doza je 0.5-1 mg/kgtt do 3x dnevno Apsolutno maksimalna UKUPNA DNEVNA doza je 3 mg/kgtt.

NI ZA ŽIVU GLAVU djeci se ne smije davati preparate na osnovi acetilsalicilne kiseline (Andol, Aspirin). Mogu kod djece uzrokovati tzv. Reyov sindrom, teško oštećenje jetre i mozga s visokom smrtnošću. To je glavni razlog što je paracetamol izbacio ASK kao glavni antpiretik dječje dobi.

Fizikalna antipireza

Podrazumijeva korištenej fizikalnih metoda odvođenja topline s tijela. U praksi svodi se na obloge i tuširanje. Obje su metode dobre, mada same po sebi obično nisu dovoljne za neku značajniju redukciju temperature. Najbolji se rezultati postižu kombinacijom fizikalnih metoda i antipiretika.

Oblozi: pokazalo se da nema nikakve prednosti u korištenju lakohlapljivih tekućina (alkohola) u odnosu na običnu prokuhanu i ohlađenu vodu. Također, vinski, jabučni i ini octovi nemaju nikakvih prednosti nad starom dobrom i jeftinom vodom. Voda se prokuhava kako bi se iz nje odstranio klor koji bi mogao nadražiti osjetljivu dječju kožu-može se primijeniti i destilirana voda za pegle. Primjenjuju se tako da se na prsa i trbuh djeteta stavi tkanina (najbolje pelena ili čsta kuhinjska krpa) namočena u mlakoj vodi i lagano iscijeđena. Preko nje se stavlja suh ručnik. Oblog se mijenja svakih 15 minuta do pola sata, kada se potpuno ugrije, ovisno o situaciji. Stavljanje obloga na male površine -šake, stopala, čelo- nema značajnijeg efekta na skidanje temperature.

Tuširanje: Dijete se potpuno golo tušira 5-10 minuta mlakom (nikako hladnom!) vodom u zagrijanoj prostoriji, zatim dobro posuši i obuče u čistu i suhu odjeću. Ova je metoda manje neugodna od obloga (još imam traume iz djetinjstva!) i jednostavnija za primjenu.

U fizikalnoj antipirezi ne smiju se koristiti previše hladne tekućine, jer osim što su neugodne, mogu izazvati prenagli pad temperature, te takozvani rebound-fenomen, kada nakon brzog i jakog pada dođe do naglog i još većeg porasta temperature. To je dodatni razlog što ih treba kombinirati s lijekovima.

< Poruku je uredio amrino -- 12.9.2008 16:07:28 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 16:43:51   
Aminad
Amrinouser posted image user posted image user posted image user posted image
(tekst je odličan)

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: "skidanje" temperature, kada i ...
12.9.2008 17:10:50   
jasmina_mm
amrino hvala ti puno na tekstu evo ja sam upravo malog istusirala i dala mu malo paracetamola pa cemo vidjeti jer i ja kao sto si i sama rekla imam vise fobiju od doktora odmah antibiotik pa najvise zato necu da idem.
Jos jednom hvala za tekst i ja cu ga copy pa da vise ne trazim


_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *