|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   "Dojenje je precijenjeno" - Saboter...
18.6.2012 8:24:35   
minja_
Već dugo razmišljam o ovakvoj temi, gdje bi se na jednom mjestu raspravljalo o institucionalnom sabotiranju dojenja kroz medije i stvaranja atmosfere da je dojenje precijenjeno, od izostanka suštinske podrške u bolnici neposredno nakon poroda (postoji, ali samo deklarativno), do raznih pritisaka kojima su mlade mame izložene nakon povratka kući.
Mislila sam da na ovakvoj temi komentarišemo clanke koji na afirmativan i konstruktivan način govore o dojenju, ali i one kroz kojih se provlači sublimirana poruka da ono i nije tako bitno, te raznorazne situacije u kojima smo kao majke bile izložene od strane zdravstvenog sistema, porodice, prijatelja i poznanika, a koje nisu predstavljale podršku dojenju.

Ovo je članak objavljen početkom juna u američkom časopisu Pediatrics, u kojem su se pokušali utvrditi faktori koji određuju dužinu dojenja, pa su presudnim ustanovljeni početak dojenja unutar 1 sata od rođenja, uskraćivanje dude varalice, a najznačajniji je bio izostanak dohranjivanja za vrijeme boravka u bolnici, čemu su bebe većine nas bile izložene.

Perrine C. G. et all. (2012) Baby-Friendly Hospital Practices and Meeting Exclusive Breastfeeding Intention. Pediatrics peds.2011-3633; published ahead of print June 4, 2012, doi:10.1542/peds.2011-3633

Majke odustaju od dojenja ranije nego su primarno planirale. Žene kraće doje djecu no što su to primarno planirale, a poticanje dojenja u bolnicama može pozitivno utjecati na duljinu dojenja, objavljeno je početkom lipnja u mrežnom izdanju časopisa Pediatrics. Kako bi se utvrdila veza između prvotnih namjera dojenja i provedbe u praksi straživači su analizirali podatke iz longitudinalnog istraživanja koje je pratilo žene tijekom trudnoće i za vrijeme prve godine djetetova života. Ujedno se željelo utvrditi kakav učinak ima program Bolnica - rodilište prijatelj djece (BFHI) na uspjeh žena u postizanju planiranih ciljeva dojenja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Dječji fond Ujedinjenih naroda (UNICEF) razvili su 1991. godine BFHI program kako bi se promicalo dojenje u rodilištima i kod kuće tijekom prvih 6 mjeseci djetetova života. Isključivo dojenje znači da je dijete isključivo na majčinu mlijeku, a po potrebi može primati lijekove ili mikronutrijente, ali ne i druge tekuće ili krute tvari.. BFHI program sadrži 10 smjernica koje bi bolnice trebale provoditi, a koje, među ostalima, uključuju: pomoć majkama kod prvog dojenja, poticanje dojenja „na zahtjev" (kada dijete traži), uskraćivanje dude varalice, boravak djeteta u sobi zajedno s majkom, izostanak nadohranjivanja itd.
Istraživanje: Prehrambene navike dojenčadi. Prehrambene navike dojenčadi II (IFPS II) je longitudinalno istraživanje koje su proveli američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u razdoblju od 2005. do 2007. u SAD-u. Sudionice su ispunjavale upitnik o dojenju tijekom boravka u bolnici, te kod kuće u posljednjem tromjesečju trudnoće i jednom mjesečno tijekom prve godine djetetova života. 85% žena je planiralo dojiti najmanje tijekom prva 3 mjeseca, a u praksi ih je samo 45,3% u tome uspjelo. Od 57,8% žena koje su namjeravale dojiti najmanje 5 mjeseci uspjelo je 24,9%. Iako je inicijalno samo 1,1% žena namjeravalo dojiti manje od mjesec dana, rezultati su pokazali da ih je u praksi bilo 41,6%. Ukupno gledajući, samo 1/3 majki je dojila onoliko dugo koliko je primarno i namjeravala. Faktori koji su utjecali na uspjeh dojenja uključivali su početak dojenja unutar 1 sata od rođenja, uskraćivanje dude varalice, a najznačajniji je bio izostanak dohranjivanja za vrijeme boravka u bolnici. Istraživači su utvrdili da žene koje su koje su u bolnici isključivo dojile imaju 2,5 puta veću vjerojatnost uspjeti u namjeri dojenja od majki čija su djeca dobivala zamjensku hranu ili bila nadohranjivana. Problem koji istraživači navode je rutinsko dohranjivanje zdrave novorođenčadi u 78% američkih bolnica. Istraživači također navode da su zaposlenost, odsutnost i povratak na radno mjesto povezani s kraćim trajanjem dojenja te da bi buduća istraživanja trebala istražiti kako povratak na posao i okolina u ranom postporođajnom razdoblju utječu na ostvarivanje namjere isključivog dojenja.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 8:52:47   
djoisa
super tema, veoma je vazno pricati o dojenju..
mislim da se vise treba posvetiti informiranju majki, trudnica o vaznosti dojenja, iako su danas informacije o ovome vrlo dostupne mnoge trudnice preskacu ovaj dio brige o bebi, ginekolozi bi mogu u toku kontroliranja trudnoce skrnuti paznju majkama da se posebno informisu o dojenju..mogu se iskoristiti, danas popularne "skole za trudnice" u svrhu dobijanja pravih informacija i savjeta, sto kod nas danas nije slucaj, oni daju samo povrse a cesto i iskrivljene infromacije majkama, bez posebnog akcenta na pravi znacaj i vaznost dojenja..osoblje u nasim porodilistima bi trebali raditi u korist majke i bebe u nekima se trude,a u nekima slabo..dalje nase babice ko da su poslane da sabotiraju dojenje a ne da ga podrze, i mislim da ih je mali broj koje zaista pruze pravu podrsku mami koja se trudi da uspostavi dojenje..moja patronazna je odmah s vrata bebi dala secera i vode u fildzanu, ja se nisam ni snasla..uz pricu da je dijete dehidriralo user posted image

naravno da rani povratak i razdvojenost mame i bebe negativno utice na dojenje, ovi istrazivaci ne trebaju trositi pare da to istrazuju user posted image

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 10:00:50   
djoisa
i jos, za sabotere dojenja, neka procitaju sastav na kutijama "hrane" za bebe, onda u google ukucati sojin lecitin istina o soji, i sve ce im se samo kazati, nazalost..

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 12:35:17   
leona81
nazalost sojin lecitin se nalazi u 90 posto slatkisa - ja mislim u 100 posto cokolada na nasem trzistu...tuga, cemer i jad...pored mononatrijevog glutaminata i vode koja kroz stare cijevi dodje u katastrofalnom obliku, ne znam sta da ucinimo za nase zdravlje i zdravlje nase djece...

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:16:11   
vjestica
IZVORNA PORUKA: djoisa

super tema, veoma je vazno pricati o dojenju..
mislim da se vise treba posvetiti informiranju majki, trudnica o vaznosti dojenja, iako su danas informacije o ovome vrlo dostupne mnoge trudnice preskacu ovaj dio brige o bebi, ginekolozi bi mogu u toku kontroliranja trudnoce skrnuti paznju majkama da se posebno informisu o dojenju..mogu se iskoristiti, danas popularne "skole za trudnice" u svrhu dobijanja pravih informacija i savjeta, sto kod nas danas nije slucaj, oni daju samo povrse a cesto i iskrivljene infromacije majkama, bez posebnog akcenta na pravi znacaj i vaznost dojenja..osoblje u nasim porodilistima bi trebali raditi u korist majke i bebe u nekima se trude,a u nekima slabo..dalje nase babice ko da su poslane da sabotiraju dojenje a ne da ga podrze, i mislim da ih je mali broj koje zaista pruze pravu podrsku mami koja se trudi da uspostavi dojenje..moja patronazna je odmah s vrata bebi dala secera i vode u fildzanu, ja se nisam ni snasla..uz pricu da je dijete dehidriralo user posted image

naravno da rani povratak i razdvojenost mame i bebe negativno utice na dojenje, ovi istrazivaci ne trebaju trositi pare da to istrazuju user posted image

užas user posted image
ja sma imala sreću pa (pored toga što sam se ranije informisala i imala jasne stavove o dojenju) prvih dana imala uz sebe rodicu koja radi u porodilištu u drugoj državi, gdje mnogo više forsiraju dojenje i ne daju flašicu i pomogla mi je da nakon 7 dana u našem porodilištu, gdje je beba bila na isključivoj flašici, kući pređem na isključivo dojenje (pa po izlasku iz bolnice nisma nijednom dala flašicu)
takođe mi je skinula s vrata patrnažnu koja je s vrata počela mahati hipp hemijskom i pričati kako beba ne smije biti gladna
ostale gnjavatore sma sama uspjela skinuti s vrata, ali vidim nažalost oko sebe dosta primjera gdje krenu sa dohranom već po prvom posjetu patronažne ( i naravno sabotiraju dojenje totalno) ili najkasnije pri prvom skoku u razvoju
i onda te iste se žale kako ostali previše forsiraju dojenje user posted image

< Poruku je uredio vjestica -- 18.6.2012 13:18:07 >


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:29:28   
virgulina
ja cu samo spomenuti onu cuvenu recenicu : pa sta ako ne dojis i deca na adaptiranom mleku odrastu user posted image
jeste ali to je onako ( bar u mojoj okolici ) precesto a recenica : nemam mleka se obicno javlja u : trecoj sedmici , sestoj sedmici , trecem mjesecu , sestom mjesecu
a gle cuda tada se desava i cuveni skok u razvoju
naravno da odrastu deca i adaptiranom ali zasto se ne potruditi i prevazici krizu , ne mora dete biti gladno ako place posle podoja : mozda hoce da bljucna , mozda mu je vruce , placu bebe zbog mnogo cega a ne samo zbog gladi
i daaa , cuvena zelena stolica - stolica gladi
ovde svaka stolica koja nije zlatno zuta od strane roditelja , baka , tetki i inih biva proglasena stolicom gladi iako je samo oksidirala i silenema da ih ubedis da je to normalna kaka user posted image

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:32:49   
Mrgica
Super tema.Mislim da svie buduce mame treba educirati putem recimo skola za trudnice, npr dovesti neku mamu doilju da pokaze kako se to radi na prakticnom primjeru.Takodje treba pruziti punu podrsku buducim mama,pocevsi od dr i patronaznih sestara do porodice, da ustraju u dojenju jer je to jako bitno.Mislim da dosta patronaznih sestrica sabotiraju dojenje, jer savjetuju i dohranu,meni je patronazna kad je prvi put dosla rekla da dajem bebi dohranu jer je rodjena krupna pa ce joj kao biti malo mog mlijeka.user posted image Medjutim imala sam punu podrsku mm i uspjeli smo,hvala Bogu bez dohrane.user posted image

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:33:34   
Hanady RR
ja sam se već nekoliko puta zaista našla u nekoj situcaiji što iz dobre volje pričam savjete u želji za uspješnim dojenjem budem shavćena kao neko ko nešto forisar niđe veze...
nakon svake moje rečenice nađe se ona koja kaže '' ako ima mlijeka ima ako nema ima dohrana ne treba se mučiti ako nema mlijeka''
ja nikako ne mogu da hvatim kako ne mogu da shvate da mlijeka ima svaka samo mora naučiti i sebe i bebu d aga ista navuče...

nedavno sma čula i situcaiju gdje je patronažna uvela dohranu djetetu a mamai rekla d anema mlijeka...mama dolazi s apitanjem bil popila tabletu il rpimila inkeciju da ''ukine'' mlijeko..ja u nelogičnosti pitam pa što ne dojiš...znači imaš ga, beba navukla...kaže pa ne mogu dojiti nema dovoljno bebi...a njoj curi na sve strane...
ja pokušala uputiti na svjetnice za dojenje, ona se na mene brecnu ljutnu user posted image kaže patronžna valjda zna bolje...
reko zna...šta sma mogla dalje rećiuser posted image


ja sma imala tu sreću da moja patronažna je shavtila mene i moju potrebu i dan danas kad je sretnem kaže da sma bila polušna...
al to je individulanouser posted image
no dobro...
dam i pravo izbora...
al ne mogu se boriti sa vjetrenjačama kad dođe patonažna koja mrtva hladna kaže dojilji u prvim danima '' donijet ću vagu beba je kalirala 200 gr...ako bude dlaje kalirala da uvedemo dohranu''
osnovno što sma naučila iz svoje rpve greške sa prvim djetetom je da beba kalira do 10% od porođajne težine i da to nije razlog za prestanaka dojenja...al ko će meni vjerovat ako patronažna kaže takouser posted image

Sabotiranje dojenja od strane onih koji zarađuju od ad -a, dohrana itd meni je jasno...ta svako ima svoje rpavo za ostaviriti porfit...
mene mnogo više rastužuje ne informiranost i bacanje podataka onako iz rukava onih koje relano mogu biti dojilje...

ja sma sa prvim djetetom imala grešeke...
i odrasla je na HIPP AD ...hvala bogu i zdrava i prava ....
al sam ipak sa drugim djetetom sebe naučila kako da ispravim greške i dojila je 15 mjeseci...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Mrgica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:46:32   
Teddy Bear
Samo bih dodala jednu poznatu recenicu osim da majka nema mlijeka je i da to mlijeko ne valja user posted image I onda me jos i pocnu ubjedjivati, pa da ne valja mlijeko kad stoji, pa da se moze pokvarit i usirit... hahahaha, a ja od kako sam ostala trudna i dojim, pa to je cirkus, svi me cudni gledaju, i kao mogu dijete otrovat, mogu naskodit plodu, ne valja da trudnica doji, a kad sam cula izjavu da i steona krava prestaje da "doji" svoje mlado, nemam vise rijeci,,,.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 13:51:47   
Hanady RR
da rečenica ''tvoje mlijeko je nekvalitetno'' mene je koštala sa prvom bebom...pa sma 40 litara svoga mlijeka za noć ispumpala u kadicu platičnu i porsula ''iza ruže'' jer biva ne valja grehota u šolju...al nije grehota da mi dijete mirno spava najedeno AD-om...

ne znam...
informacije su dostupne...
ja bih se ogriješila kad bih rekla da sma naučila negdje drugo...
moje učlanjane na ovaj forum je bilo nakon googl pretrage za ovim infromacima...

i dan dans naletim na post i kome mi rekoše da mi beba malo dobija da uvedem dohranu...
naša članica škorpija me smirila i rekla ne nemoj...
argumentovano iz svoga iskustav...
i nisma...hvala joj na tomeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Teddy Bear)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:15:12   
hatepsut
Ne vjerujem u te bapse,nisam praznovjerna.tipa ne valja da kapa mlijeko ,nemoj izlazit 40 dana,nemoj djete da iznosi...i masu toga.
Sto se tice dojenja ako se dobro sjecam samo 1% zena nema mlijeka,ali bas nema.ne postoji ne kvalitetno majcino mlijeko.Kad sam rodila nije bilo bas neta a ubjedjivali su me kako mi je mlijeko "lose" i kako je moje djete gladno user posted image medjutim ja sam vjerovala u sebe i znala sam da to nije tako sto se na koncu ispostavilo.mog djecaka su mucili grcevi.Takodje ne postoji masno majcino mlijeko sve to bapske,a ja se vodim necim drugim.Mislim zamislite situaciju ja dojim djete a meni tetka kaze "Boga mi on je tebi gladan,malo mu" naravno da nisam vjerovala u sebe posegnula bi za ad,ali moje djete je odlicno napredovalo sto je naravno znak da nije gladno user posted image
Takodje kad sam bila trudna s svojim djecakom radila sam i nisam imala vremena za skolu za trudnice,medjutim nadoknadjujem to sad i svakoj trudnici bi preporucila istu.nema kako je neko napisao majka koja doji da prakticno pokaze ali lijepo puste kaset_u/dvd na kome se fino pokaze kako pravilno dojiti kao i moguce probleme s dojenjem.
Djoisa, i moj djecak je pio vodu ,secer i limun ali to je glukoza nije nadohrana.imao je povisen bilirubin i po preporuci pedijatra pili smo na kasikicu glukozu da bi sto vise mokrio i rjesio se povisenog bilirubina,nema potrebe za kolutanjem ocima to je normalno i samo ce pomoci bebi.naravno prvo podoj pa glukoza.
Sto se tice drugih drzava pa ja koliko sam primjetila i nisu bas svi zagovornici dojenja.mnogo sucajeva znam gdje odma daju ad bez da naprave sve prije toga da bi majka uspojesno dojila.ne svuda naravno.
Kod nas su divne patronazne i naravno uvijek kazu dojenje na prvom mjestu,tako i u skoli za trudnice.a dovoljno je da zena sama sebi kaze da hoce da doji,nema potrebe da je bilo ko nagovara.naravno uvijek ima onih koje iz nekog razloga ne zele dojiti,mada je meni kako zdravija,prakticnija,onako i da kazem "jeftinija" varijanta dojenje.na prvom mjestu zdravo,uvjek dovoljno toplo,slatko ,slano,nema bocica,sterilizatora,grijaca i sl.

< Poruku je uredio hatepsut -- 18.6.2012 14:16:40 >


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:24:19   
djoisa
mojoj bebi nije trebalo nista, ni voda, ni secer a limun pogotovo ne, bio je savrseno zdrava i krupna beba, ni zutila niti bilo cega drugoga, dijete koje je 15 sati prije dolaska pomenute patronazne, pregledao pedijatar i uputio kuci kao zdravo..a ona je bukvalno s vrata uzela dijete i dok sam se okrenula dala mu to da pije..ali ne kazem da je to njihova praksa, ali dosta ih je koje sabotiraju dojenje iz njima znanih razloga i to je cinjenica..a sestre u skoli za trudnice su savjetovale da se izdajamo od prvog dana, sve uz opis sta i kako, i kako je to super za mlijeko, mislim jeste ali nepotrebno izdajanje se ne savjetuje svakome..

< Poruku je uredio djoisa -- 18.6.2012 14:27:37 >

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:26:56   
vjestica
sve što se dojenoj bebi daje mimo dojenja jeste nadohrana
i čaj i voda i glukoza i limun ( user posted image ) i apsolutno je nepotrebno, da ne kažem štetno
kod povišenog bilirubina je samo potrebno bebi češće nuditi dojku
a čula sma i ja bisera tipa - možda ti je mlijeko nekvalitetno (jer je beba kmeknula jednom user posted image ), možda je slabo, nedovoljno
a najjače mi je bilo kad je jedna vidjela kako beba s apetitom jede (moaja sisosovisnica user posted image ) pa je zaključila kako ću ja morati kombinovati sisu i flašicu, jer je beba izjelica user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:30:17   
vjestica
i da, smatram da je zaista prestrašno da iako se svi slažu da je dojenje najzdravije i najbolje, kako isti sabotiraju dojenje na svakom koraku
i ako je žena imalo nesigurna ili neinformisana, uspije im to


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:45:11   
palachinken
Jedan od naslova na kongresu dojenja,
Velika industrija protiv malih beba je sve što bih rekla na ovu temu.
Ono već prežvakano, neupućenost, manjak samopouzdanja i na kraju, sebičluk, u to ne bih ulazila, to su lični stavovi.

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 14:49:20   
animagical

IZVORNA PORUKA: vjestica

i da, smatram da je zaista prestrašno da iako se svi slažu da je dojenje najzdravije i najbolje, kako isti sabotiraju dojenje na svakom koraku
i ako je žena imalo nesigurna ili neinformisana, uspije im to


potpisujem...hajde sto sabotiraju oni koji velike pare na tome zarade,ali zasto pobogu majke jedne drugimauser posted image moze se prezivjeti na svakakvoj hrani, ljudi su izdrzljivi,ja sam odrastala na Ikaru i vodi iz Energoinvesta, ostala sam ziva i zdrava, ali ne bi mi to sad valjda bio argument a se i drugi tako hrane....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 15:03:26   
migule
ja sam izgleda imala srecu pa naisla na doktoricu kojoj je dojenje na prvom mjestu. kad smo bili na prvoj kontroli sa mjesec dana moj djecak ne da nije nista dobio vec i izgubio 200 gr od porodjajne tezine. meni grudi ogromne, mlijeko samo curi a dijete nista nije dobilo. vec su mi poceli govoriti da nista ne fali ako predjem na dohranu jer eto moje mlijeko izgleda da nije "kvalitetno". znam da mi je ta doktorica rekla da nema nekvalitetnog mlijeka i da moram dojiti dijete svako 2 sata, a ja sam to ozbiljno shvatila i nekad nisam cekala ni 2 vec dojila na 1.5 sat. i hvala Bogu uspjeli smo dobivati na tezini, u pocetku vrlo malo a onda kasnije sve vise. postao pravi bucko i dojio sve do neki dan, pune dvije godine. nisam mu nista davala osim sike punih 6 mjeseci a i dugo iza toga samo je probavao okuse. nebrojeno puta su mi znali reci (jos i prije godine) da mu je dosta i da nema nista vise od mog mijeka, al meni na jedno uho udje na drugo izadje. ne dao Bog da zena ne moze dojiti iz nekog zdravstvenog razloga ili da bas nema nikako mlijeka, ali mene niko ne moze ubijediti da je formula bolja od majcinog mlijeka.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 15:42:24   
hatepsut
Nas u skoli trudnice savjetuju da se ne pretrpavamo s mnogo tecnosti ispocetka,jer beba u prvim danima nije dovoljno jaka da podoji mlijeko a ono nadolazi li nadolazi.mnogo stoji i do same savjesti.A da ima "zagovornika" ad,sigurno da ima kao i u svemu.Glukoza se uzima po preporuci predijatra ne razumijem cemu toliko cudjenje.i to ne jedan pedijatar pa da kazem "nema pojma"kad bebu nemozete da probudite i nahranite cak i kad je skinete do gola(sto je bio slucaj s nama) a i mi smo savrseno zdravi izisli iz bolnice i za 2 dana bilirubin je podivljao.glukoza se pravi prema ovom omjeru 1 dec vod,4 kapi limuna i kocka secera.i to da pije cio dan,naravno kad bebu ne mozete probuditi nego kasiciom trpate "na silu"ne popije ni trecinu.to vam je kao kad pravite fondan za kolac pa u njega umjesate 1 kasiku glicerina koji je strogo za vanjsku upotrebu ali jos nikom nije nastetilo.

< Poruku je uredio hatepsut -- 18.6.2012 15:44:23 >


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu migule)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 17:08:22   
Hannan
Uz svo duzno psotovanje, ali  vecina naseg svijeta je o ovoj temi totalno neobrazovana, i sto je najgore ne zele da nauce.
Zovem prijateljicu, porodila se prije mozda 20 dana, place , upalile joj se dojke, ja joj pucam savjete, molim je da se ukljuci na RR da ce joj neko pomoci  jer ja nemam iskustva sa tim, ali eto teoretski sam pokusala pomoci...pa ne  moze, boli, pa meni je tako dr. rekla najbolje ad i naravno niti je ikad usla na rr niti ikog pitala , primila injekciju. prekinula dojenje, i gotovo.

moja rodjena sestra, vidim ja bradavice nigdje, njoj se do veceri od izlaska iz bolnice pocele "palit" grudi, svi vec pucaj usavjete za ad, da se ne muci...sreca ona me poslusa nadje jednu babicu u penziji, dodje zena izdoji je, pokaza, 15mj dojila. Poslije svi iz njene okoline nju navode kao primjer uspjesnog dojenja, a bili su slaba podrska.

Da ne pisem slucajeve dalje, super je kad zena zna sta hoce, kad je niko ne moze poljuljati njeno samopouzdanje, kad se ona educira prije poroda ,ta zena ce sigurno i uspjeti u dojenje,ali meni pukne film kad je vidim na fb visi po cio dan, muziku ubacuje slicice pravi , sve drugo  je interesuje osim onog sto bi trebalo biti bitnije i onda puca spiku nekavalitetno, nema ga itd. i onda je saboterima jako lahko tu zavrsit posao, oni u plusu a za ostalo ih boli briga.

Ja sam od prvog mometa znala da cu dojiti, nisam se iskreno nesto bas interesovala za probleme koji mogu nastupiti, ali sams e vodila samo jednim da se u Islamu dojenje preporucuje 2g, men ije bil odosta jer sve sto je preporuceno nije dzaba, vec za dobrobit covjecanstva. E onda dolazim kuci sa bebom, naravno svi oko mene hajde ba i ti si na "kravi" odrasla,  svekrva je doduse muza dojila, ali smatra da moje mini dojke nema sanse da nahrane dijete, ja "prvi "put imam ulogu majke , sva izbezumljena cim kmekne jer mislim gladan, pa sam ga dojila cim kmekne ali eto nisu uspjeli da nam uvale ad.
A da, kad je u rodilistu ujutro krenula dr. da obidje rodilje i vidi kako doje, kad je dosla do mene kaze"ti ne znas dojiti...ali imas srece da on hoce jesti" okrenu se i ode...user posted image  

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 18:33:23   
niki83

IZVORNA PORUKA: palachinken

Jedan od naslova na kongresu dojenja,
Velika industrija protiv malih beba je sve što bih rekla na ovu temu.
Ono već prežvakano, neupućenost, manjak samopouzdanja i na kraju, sebičluk, u to ne bih ulazila, to su lični stavovi.

user posted image user posted image user posted image
Ne znam zaista sta me ceka aBd kada opet budem radjala..ali se iskreno nadam da cu biti jednako samouvjerena, smjela, odgovorna i spremna na zrtvu kao i sa prvim djetetom.


_____________________________

N&N

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 18:40:50   
niki83

IZVORNA PORUKA: Hannan

Da ne pisem slucajeve dalje, super je kad zena zna sta hoce, kad je niko ne moze poljuljati njeno samopouzdanje, kad se ona educira prije poroda ,ta zena ce sigurno i uspjeti u dojenje,ali meni pukne film kad je vidim na fb visi po cio dan, muziku ubacuje slicice pravi , sve drugo  je interesuje osim onog sto bi trebalo biti bitnije i onda puca spiku nekavalitetno, nema ga itd. i onda je saboterima jako lahko tu zavrsit posao, oni u plusu a za ostalo ih boli briga.



Ja imam jednu ovakvu user posted image
Prvu djevojcicu nije dojila jer su joj patronazne "pomogle" ispocetka da dijete prihvati flasicu user posted image
Drugu djevojcicu kad je rodila odmah je pocela dojiti i nazalost morala se vratiti i na posao 3 mjeseca nakon poroda, cetiri radna dana po cetiri sata, i odmah je dijete automatski preslo na ad, ali se profil na FB nikada nije ugasio..za dojenje se nema vremena jer ona radi, ali zato za postavljanje slika, klipova, itd. svakodnevno, o da!
Nazalost stvarno user posted image

_____________________________

N&N

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 18:47:42   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hatepsut

Nas u skoli trudnice savjetuju da se ne pretrpavamo s mnogo tecnosti ispocetka,jer beba u prvim danima nije dovoljno jaka da podoji mlijeko a ono nadolazi li nadolazi.mnogo stoji i do same savjesti.A da ima "zagovornika" ad,sigurno da ima kao i u svemu.Glukoza se uzima po preporuci predijatra ne razumijem cemu toliko cudjenje.i to ne jedan pedijatar pa da kazem "nema pojma"kad bebu nemozete da probudite i nahranite cak i kad je skinete do gola(sto je bio slucaj s nama) a i mi smo savrseno zdravi izisli iz bolnice i za 2 dana bilirubin je podivljao.glukoza se pravi prema ovom omjeru 1 dec vod,4 kapi limuna i kocka secera.i to da pije cio dan,naravno kad bebu ne mozete probuditi nego kasiciom trpate "na silu"ne popije ni trecinu.to vam je kao kad pravite fondan za kolac pa u njega umjesate 1 kasiku glicerina koji je strogo za vanjsku upotrebu ali jos nikom nije nastetilo.


ovo je potpuno pogrešan podatak...a o usporedbi neću govoriti...jer infuzija gukoze može biti različit na 500 ml infuzije 5, 10 pa čak i 3 % što nikako nije blisko otpini šećera i limuna u vodu koji bi mi trebali ponuditi djeci...interent je moguće istražiti i o svemu imati validan podatak.

glicerin imaš dvije vrste...glicerin je čak sredtsvo koje se može uzimati regularno u apotekama sa problemima zatvora...1 kašika djevno se pije...ko sirup...
glicerin koji nije za vanjsku upotrebu ne može se kupiti regularnim putem i ima crvenu naljepnicu...


nikada ne bih svojoj djeci niti tuđoj niti trunici ponudila trtu s anečim što nije jestivo...pa makar i kašika toga bilauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 23:25:09   
Selminja

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ja sam se već nekoliko puta zaista našla u nekoj situcaiji što iz dobre volje pričam savjete u želji za uspješnim dojenjem budem shavćena kao neko ko nešto forisar niđe veze...

ja pokušala uputiti na svjetnice za dojenje, ona se na mene brecnu ljutnu user posted image kaže patronžna valjda zna bolje...
reko zna...šta sma mogla dalje rećiuser posted image

Zbog ovakvih i sličnih situacija ja sam prestala savjetovati, upućivati... Kao kometar nazad dobijem "pravi se pametna" user posted image
Ja sam došla ovdje na forum s milion upitnika iznad glave kad sam vidjela dvije crtice na testu. Dosta trudnica posjećuje RR i forume ovakvog tipa, ali rijetko koja ode na temu dojenje. Dojenje se uči u trudnoći user posted image Kad rodiš, već je kasno, panika, hormoni i nervoza učine svoje.
Nekako se o dojenju razmišlja kao o gegama dugih rukava, ako bude zima obući ćemo ih, tj ako bude mlijeka dojit ću. I tu svo znanje završava. A najčešće slušam rečenice tipa, ni moja mama nije dojila, kod nas je to nasljedno user posted image
I onda shvatim, pa nisam budala moralisati i trošiti svoje riječi na nekoga ko misli da je dojenje nasljedno.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 23:33:31   
leona81
ja sam zeljela dojiti...ucinila sam sve da dojim...pretrpila zaista strasne bolove ali dosta se gore stvari pretrpe zbog dobrobiti nase djece...sretna sam jer sam imala podrsku najblizih, i odlicnu preporuku za patronaznu jer mi je dosla ona koja to po duznosti radi i na kvrge na dojkama i mastitis rekla super dojite? i nije ni okupala bebu a ocekivala je novac? hvala Bogu sto sam u tom trenutku mogla to da priustim a znam da dosta zena ne moze...a da nije bilo nje, sumnjam da bih mogla nauciti kako dojiti, izdajati, masirati dojke, pomoci i bebi i sebi...i bas sam s njom razgovarala o tome kako je tuzno da mi na otpusnom pismu pise - majka doji? a nisam uopste dojila, davali su joj nadohranu i moje izdojeno mlijeko na flasicu...pila sam previse tekucine i imala mlijeka za 3 djece...niko mi nije pomogao niti zelio bar pokazati sta da radim...bila sam ocajna, zaboravila sam i na bolove od carskog reza i plakala jer ne mogu i ne znam kako dojiti a toliko sam o tome citala, ucila, trudila se...6 dana agonije...dovoljno je bilo 5 minuta svaki dan da posvete svakoj zeni i svaka bi majka mogla dojiti...ali ne, to njima nije bitno, oni svakako na svako otpusno pismo napisu majka doji...user posted image

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Selminja)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: "Dojenje je precijenjeno" - Sab...
18.6.2012 23:34:03   
animagical

IZVORNA PORUKA: Selminja


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ja sam se već nekoliko puta zaista našla u nekoj situcaiji što iz dobre volje pričam savjete u želji za uspješnim dojenjem budem shavćena kao neko ko nešto forisar niđe veze...

ja pokušala uputiti na svjetnice za dojenje, ona se na mene brecnu ljutnu user posted image kaže patronžna valjda zna bolje...
reko zna...šta sma mogla dalje rećiuser posted image

Zbog ovakvih i sličnih situacija ja sam prestala savjetovati, upućivati... Kao kometar nazad dobijem "pravi se pametna" user posted image
Ja sam došla ovdje na forum s milion upitnika iznad glave kad sam vidjela dvije crtice na testu. Dosta trudnica posjećuje RR i forume ovakvog tipa, ali rijetko koja ode na temu dojenje. Dojenje se uči u trudnoći user posted image Kad rodiš, već je kasno, panika, hormoni i nervoza učine svoje.
Nekako se o dojenju razmišlja kao o gegama dugih rukava, ako bude zima obući ćemo ih, tj ako bude mlijeka dojit ću. I tu svo znanje završava. A najčešće slušam rečenice tipa, ni moja mama nije dojila, kod nas je to nasljedno user posted image
I onda shvatim, pa nisam budala moralisati i trošiti svoje riječi na nekoga ko misli da je dojenje nasljedno.


ovo oboje jako potpisujem...

(odgovor članu Selminja)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *