|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
11.4.2010 23:09:57   
bebbe RR
Pozdrav, drage moje!

Pretražila sam net, ali o ovoj temi nisam gotovo ništa našla. Mene zanima da li iko od vas zna da li dojenje ima ikakve veze sa zadržavanjem veće količine tečnosti u organizmu, pa posljedično i sa blagim oticanjima prstiju na rukama?!
Dojim 16,5 mjeseci i po više puta na dan. Muči me taj blagi osjećaj napuhnutosti. Prvo sam mislila da je možda do slane hrane i hormona, ali, ljekar me je razuvjerio. Kaže on meni da je to sve zbog - dojenja. kaže, otprilike ovako - dok žena doji tijelo je kao mala fabrika koja proizvodi hranu i potrebne su mu zalihe. kada dojenje jednom prestane, i to se umiri. E, sada, nekako mi ne vjerujem sasvim, jer nigdje ništa o tome nisam našla i pročitala. Češće čujem da žene prebrzo smršaju (ja nemam probleme s težinom, ali nisam drastično mršala), da su iscrpljene i slično... Eto, nadam se da imate iskustvo i kakav savjet za mene, kao i uvijek.
Hvala, i svima pozdravi!


_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
11.4.2010 23:17:13   
škorpija
 ne znam da li će ti pomoći moje iskustvo jer smo dojili samo do 8 mjeseca, ali istina je da dok nisma prestala dojiti nisam ni grama smršala, iako vaga nije pokazivala preveliku težinu, nisma mogla zakopčati niti jedne hlače ili suknju, baš sma se što kažeš osjećala napuhnuto. e kad je bebi prestao da doji, za 2 mjeseca sam smršala samo 3 kg, ali svu garderobu mogu obući i svi misle da sma smršala 10 kguser posted image . e sad ne znam je li to povezanouser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu bebbe RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
11.4.2010 23:21:08   
leona81
ja jos uvijek nosim broj vece cipele...cak i 2...noge mi oteknute od trudnoce pa sve dosad...kazu da ce to prestati nakon prestanka dojenja

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
11.4.2010 23:37:03   
Niina
I kod mene je sti problem, pun ormar cipela a ja ne mogu obuci niti jedne user posted image user posted image Ja nosim tene, ogromne farmerke i pokoju haljinu koja mi moze....ali neka je mog dojenja.....
Skorpija ulila si mi tracak nade da ce mi to sve jednom ponovo moci user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Kada bi srce moglo da misli, na svijetu ne bi bilo ljubavi.

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
11.4.2010 23:43:43   
teacher75
ja nemam problem sa nogama i rukama al mi je stomak napuhan ko da sam 4.mj. skorpija, i meni si ulila nadu da cu opet stati u svoje farmerice user posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Niina)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 0:10:23   
marny
i ja sam dojilja, mene zanima dali više jedete budući da dojite, naime ja mnogo više jedemuser posted image , jednostavno mi traži, uopće ne mogu tolerirati glad user posted image tako da je dijeta isključena.

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 0:12:11   
teacher75

IZVORNA PORUKA: marny

i ja sam dojilja, mene zanima dali više jedete budući da dojite, naime ja mnogo više jedemuser posted image , jednostavno mi traži, uopće ne mogu tolerirati glad user posted image tako da je dijeta isključena.

i ja isto, pogotovo slatko, obavezno svaki dan moram pojesti nesto slatko, cokoladu ili nesto tako, valjda pada secer prilikom dojenja pa organizam trazi da nadoknadi

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 0:16:55   
myb@by
I ja moram svaki dan nesto slatko uz kafu pojesti.Prije poroda slatko uopšte nisam morala jesti a sada ako nema cokolade u kuci ja sam .user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 0:17:56   
Niina
U principu trebas da jedes kvalitetno ali ne i kolicinski puno. Ono sto je najbitnije da unosis dovoljno proteina, vitamina i tekucine. Ali slatko,brasno,masti,sol...od toga nemas nista ni ti ni beba. oOOpsss imas ti...vise kila user posted image


Ja jesam probala uvesti neku korekciju ishrane, u tom mi se mlijeko smanjilo pa sam navalila po svemu i svacemu...jer ipak mi je dojene na prvom mjestu.


_____________________________

Kada bi srce moglo da misli, na svijetu ne bi bilo ljubavi.

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 11:01:43   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: marny

i ja sam dojilja, mene zanima dali više jedete budući da dojite, naime ja mnogo više jedemuser posted image , jednostavno mi traži, uopće ne mogu tolerirati glad user posted image tako da je dijeta isključena.

Ako si doilja dijeta je svakako isključena. Jedino što možeš je da paziš da ishrana bude raznovrsna. Neka u njoj ima i kolača i soka, ali neka bude i dosta povrća, svježeg voća, žitarica, mesa. A količinu će odrediti organizam. Ja sam jela obrok i po mog muža dok sam isključivo dojila. Prvih par mjeseci voda mi je bila naprosto "prazna" i imala sam potrebu da pijem sokove. Znala sam se ustati u noći poslije podoja i popiti po pola litra soka. Ali sam uvijek bila svjesna da ne smijem ostati samo na slatkom, ili samo na masnom, ili samo ... Večinu obroka sam se trudila da jedem uravnoteženo, a kad bi mi se jeli ćevapi, pizza onda bih se počlastila. Svo vrijeme sam imala istu kilažu, nije to moja idealna kilaža, ali je bila za taj period taman, nisam bila debela i teška, a imala sam sasvim dovoljno energije za dvoje djece.
Koliko ja znam, zadržavanje tečnosti u organizmu je posljedica nekih drugih problema, i nema veze sa dojenjem. Ako se voda zadržava, onda bi ljekar internista trebao provjeriti relevantne nalaze.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 11:13:47   
snijeg
Ja dojim evo već deveti mjesec, jedem nenormalno, jedem sve i jedem u svaka doba dana i noći, a slatko jedem, čini mi se, više nego slanu hranu, nemam osjećaj nadutosti, mršavija sam nego ikad, do te mjere da me kompletna porodica tjera da prestanem dojiti jer sam se kako kažu "osušila", ali ja se ne obazirem na to i furam po svom, da li to ima neke veze s dojenjem - ne znam, fizički i psihički se dobro osjećam, a kako će biti kad prestanem dojiti - ne znam i ne zanima me, o tome ću misliti kad bude vrijeme, a sad uživamo i ja i pahuljica jer jedemo šta hoćemo, kad hoćemo i ne mislimo na kilograme user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 11:53:09   
rose 87
kod mene su ruke strasno nateknute,toliko da mi ni jedan prsten koje sam nosila prije trudnoce ne moze,sto se tice jela apetit je strasnoooo veliki ali napade gladi pokusavam sprijeciti vocem jer sam poslije poroda vratila staru kilazu,pa sam se od raznih slatkisa 3kg udebljala a sad kako sam slatko zamjenila vocem ostala mi je jos 1 kg viska,dojim i to mi je najbitnije ali pokusavam da pripazim sta jedem

_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
12.4.2010 12:35:54   
mamabb
IZVORNA PORUKA: škorpija

ne znam da li će ti pomoći moje iskustvo jer smo dojili samo do 8 mjeseca, ali istina je da dok nisma prestala dojiti nisam ni grama smršala, iako vaga nije pokazivala preveliku težinu, nisma mogla zakopčati niti jedne hlače ili suknju, baš sma se što kažeš osjećala napuhnuto. e kad je bebi prestao da doji, za 2 mjeseca sam smršala samo 3 kg, ali svu garderobu mogu obući i svi misle da sma smršala 10 kguser posted image . e sad ne znam je li to povezanouser posted image


Slično je bilo i kod mene, a i obuću , od prije trudnoće,sam tek poslije mogla da obujem, sad da li ima veze ja ne znam.

_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
14.4.2010 19:52:21   
scarlett
Meni se čini da naši dr. često svaljuju problem na dojenje kada god ne znaju dati diagnozu ili zbog vlastitog ega ne žele uputiti nekom drugom dr. ili specijalisti. Iskreno sumnjam da to ima neke veze, jer sam u 9 mjesecu imala povišen pritisak i uduplane dimenzije nogu, stopala, ruku i dobro se sjećam koliko su se sestre na intenzivnoj smijale kada su vidjele da gubim 3x više tečnosti nakon CR u odnosu na druge porodilje u istoj sobi i fakat je to bilo smiješno, a i ja nisam mogla ponovo prepoznati svoje ruke, nevjerovatno... odmah nakon poroda su se vratile u prvobitno predtrudničko stanje user posted image
Mislim da bi se kod oticanja poslije poroda trebalo javiti internisti, a kada je riječ o mršanju, mislim da je to individualno. Ja prvih 5 mjeseci poslije poroda nisam izgubila ni grama, a onda je samo krenulo, nadam se da neće uskoro stati user posted image  

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
14.4.2010 20:25:29   
leona81
ja sam bila na svim mogucim pregledima i sve je ok, i nekako mi je logicno da to ima veze s dojenjem, jer nemam drugo objasnjenje za broj cipela? a nemam problema sa zadrzavanjem tekucine, jos nisam dobila pa mozda i to ima veze...

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
30.4.2012 17:49:09   
lani
Trazila sam na internetu neke informacije o zadrzavanju tecnosti u organizmu za vreme dojenja i nista nisam nasla sem ovog foruma, koji me je malo utesio. Ja sam stekla utisak da moj organizam bas zadrzava tecnocnst! Od porodjaja nisam skinula ni jedan jedini kg a proslo je vec 3 meseca. Jedem, to je cinjenica, ali ima zena koje isto jedu, doje i lepo mrsave, a ja nista. Sa tim sam se nekako pomirala, i rekla sebi da kada prestanem da dojim pozabavicu se viskom kg, ali mislim da zaista nije problem hrana, vec tecnost koja se nagomilala. I inace pre trudnoce u periodima menstruacije noge su mi strasno oticale, pogotovo leti, u trudnoci sam morala da pijem lekove za odrzavanje trudnoce koji zadrzavaju tecnost, a morala sam da pijem vise tecnosti jer mi je krenuo pesak iz bubrega, tako da sada izgledam vise oteceno nego debelo. I naravno kada sam se porodila, nesto tecnosti sam izgubila u prvih dan-dva dok mi nije krenulo mleko a onda sam nadoknadila. Tako da ja zaista mislim da to zadrzavanje tecnosti u organizmu ima veze sa dojenjem! Bar ja tako mislim. iskreno se nadam da je jos neko imao slicno iskustvo pa bih volela da ga cujem!user posted image  

(odgovor članu bebbe RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
30.4.2012 21:58:57   
scarlett
Ja sam pročešljala internet na našem, njem. i engl. jeziku i zaista nigdje nisam našla da se dojenje i oticanje ruku i nogu povezuju, osim to na RR HR stoji da se kod dojenja može javiti oticanje zbog nakupljanja tečnosti u tkivu i rješava se vježbama za poticanje cirkulacije.

Moje lično i laičko mišljenje je ipak, da bi se trebalo posjetiti ljekar iz razloga što ova pojava nije nešto što se javlja kod svake dojilje, tako da nikad ne znamo dal'' je to kod nas zbog dojenja ili nečega drugog.



< Poruku je uredio scarlett -- 30.4.2012 22:00:06 >


_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu lani)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
1.5.2012 12:18:16   
lani
Hvala u svakom slucaju! Ja cu ipak posetiti lekara. Mozda zaista nije problem sa zadrzavanjem tecnosti trudnoca ili dojenje, vec nesto drugo.


(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
3.5.2012 8:43:06   
leona81
ja mislim da ipak veliku ulogu u ovome igraju hormoni, onih 10 mjeseci dok traje trudnoca pa svo vrijeme dojenja - moze se desiti svasta u organizmu, ja sam jos rodila na carski pa 6 dana su me kljukali infuzijama i lijekovima i jednostavno se desilo da iz bolnice izadjem i ne mogu obuci svoju obucu, a otisla sam najnormalnije da se porodim prije toga u svojoj obuci...tek nakon prestanka dojenja i nakon dosta muke da skinem visak kg, noga mi se smanjila za broj ali jos nije dosla u normalu...ja se osjecam bolje ali i dalje imam problem s hormonima...nekom se desi debljanje, nekom opada kosa, neko dobije akne...hormoni su cudo

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu lani)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
3.5.2012 9:25:26   
merima_s
Ja sam dojila kćerku 2 godine i bila sam baš mršava svo vrijeme. Tek nakon prestanka dojenja vratila sam svoju kilažu. Sad ponovo dojim sina već 6 mjeseci i opet ista priča, sa broja 42 nakon poroda smršala sam na 38. Ali tješim se da ću dobiti koju kilu kad malac počne jesti ili prestane dojiti.Vodu pijem dosta jer baš ožednim, ali apetita nemam uopšte niti mi se nešto posebno jede. Sama sebe tjeram jer znam da moram pa se trudim da uglavnom sve bude zdravo i raznovrsno.

_____________________________

Mamino srce kuca samo za vas dvoje....moje sve H&H

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Dojenje i zadržavanje tečnosti u organizmu?!
3.5.2012 14:55:33   
lani
Merima, dam ti ja koji kg! Ja sam celu trudnocu bila na terapiji hormonima i morala sam lezati i dobila sam 30 kg a da nisam nista specijano jela, slatkise nisam mogla da gledam a ne da ih jedem! 

(odgovor članu merima_s)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *