|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 9:12:05   
Skvo RR
Ukoliko ste nezadovoljne pedijatrom koji vodi vase dijete (djecu) nadam se da ste upoznati da ga mozete promjeniti. Pisem o gradovima u kojima ima vise DZ. Konkretno, u "prethodnom" DZ popunite zahtjev (gdje vam je karton) i oni po sluzbenoj duznosti prebace karton u DZ koji ste odabrali. Izbor DZ nema veze sa mjestom prebivalista.

Ja sam prebacila kartone i 10 dana procedura traje. Ukoliko vam zatreba pedijatar u tom peridu od cca 10 dana primit ce vas novi DZ.

Dakle, ako niste zadovoljni imate mogucnost promjene.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 9:16:58   
Skvo RR
I da razlozi zbog kojih sam ja prebacila:
1. kod starije cerke ordiniran antibiotik u vecoj dozi;
2. Djetetu od godinu dana doktorica kaze "disi duboko", na moj izraz lica..ona kaze "mama recite "djetetu" da dise duboko.
3. Popularna pedijatrica u tom DZ, se ceka kao kraljica majka, nije za zaposlene mame tj, sve mame koje nemaju vremena par sati sjediti u DZ. Ostali pedijatri po meni nisu kvalitetni.
Prebacila sam karton iz DZ O.Maslic u DZ Stari grad.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 11.5.2012 9:17:58 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 9:19:47   
ElmaB
Hvala Bogu mi nememo problema sa tim, privatno idemo pedijatrima, osim vakcina, tada smo u domu zdravlja i svaki se put posvađam, ali Bože moj, dok ne postanu normalni ja ću se i svađati i tražiti uslugu dostojnu čovjeka!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 9:29:15   
hanabanana
Starija kćerka ima karton u Omer Maslić.
DO upisa u školu vodjena je u DZ Kumrovec.
Nakon upisa u školu karton je prebacen zbog škole, jer učenici te škole pripadaju DZ Omer Maslić.
( jest da mi je to bezveze, jer kao možemo birati porodičnog ljekara ).
Mladja još uvijek ima karton u DZ Kumrovec.

Ja sam djecu uglavnom vodila u DZ na vakcine, kad vratim film išle su još 4 puta mimo tih vakcina.
I to dva puta smo išli mi sami da im izvadimo uputnice za bolnicu, i jednoj i drugoj, a onda sam donjela nalaze da ubace u karton.
Jednom sam H. vodila kad je imala vodene ospice, ali samo toliko da ih konstatuju i daju mi recepte .
I jednom sam ih vodila kad su obje zaista imale upale grla.

Antibiotik mogu dati samo kad vidim nalaz krvi.
I ovi u DZ i ovi privatno.

Ne znam smijem li reći na glas, ali meni je super pedijatrica Jasminka iz DZ Kumrovac.
Ona me uvijek znala smiriti kad sam paničarila radi S. kilaže.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 11:29:48   
babina beba
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

I da razlozi zbog kojih sam ja prebacila:
1. kod starije cerke ordiniran antibiotik u vecoj dozi;
2. Djetetu od godinu dana doktorica kaze "disi duboko", na moj izraz lica..ona kaze "mama recite "djetetu" da dise duboko.
3. Popularna pedijatrica u tom DZ, se ceka kao kraljica majka, nije za zaposlene mame tj, sve mame koje nemaju vremena par sati sjediti u DZ. Ostali pedijatri po meni nisu kvalitetni.
Prebacila sam karton iz DZ O.Maslic u DZ Stari grad.




Kad sam s prvim djetetom prvi put u Kumrovec usla (gdje pripadamo) cekali smo na onom propuhu sa jos 50 dusa u hodnuku da se smiluju i pocnu prozivati, muz uzeo karton i otisli u Omer Maslic i od tada smo tamo!
Ova popularna pedijatrica nikad nije djetetu mi antibiotik dala ako bas nemora i uvjek ako posumnja na nesto posalje na hitne nalaze ili preporuci nesot drugo osim antibiotika. Ja je ne bih mijenjala nema sanse i ako sam zaposlena mama:)   a ostale pedijatrice su nedaj boze bas u Omera Maslica!

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 12:48:21   
shpagica
Mi smo iz DZ Stari Grad pobjegli u Vrazovu ali iskreno, 99% pedijatara prosipa takve nebuloze da je to nevjerovatno.

Ostalih 1% cini da u svakom DZ imas po jednu "kraljicu majku".  U centru je to dr Sefika koja je odlucila (samoinicijativno i neutemeljeno) da ne prima novu djecu u ambulanti "Podhrastovi" user posted image  wtf???

U Starom gradu je to dr Junuzovic koju ako mislis da uganjas trebas pomoc nadnaravnih sila, a ostali dijele sumamed ko' bombone dole user posted image

(odgovor članu babina beba)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 12:57:24   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

I da razlozi zbog kojih sam ja prebacila:
1. kod starije cerke ordiniran antibiotik u vecoj dozi;
2. Djetetu od godinu dana doktorica kaze "disi duboko", na moj izraz lica..ona kaze "mama recite "djetetu" da dise duboko.
3. Popularna pedijatrica u tom DZ, se ceka kao kraljica majka, nije za zaposlene mame tj, sve mame koje nemaju vremena par sati sjediti u DZ. Ostali pedijatri po meni nisu kvalitetni.
Prebacila sam karton iz DZ O.Maslic u DZ Stari grad.




user posted image user posted image user posted image

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
11.5.2012 18:19:15   
R&T@
Mene ne zanima ova mogucnost promjene, vec mogucnost da se neki pedijatar "ukloni" iz Doma zdravlja...

Javna je tajna da Adnan u Vrazovoj jedva ceka da neko "zaluta" pa da mu ispise 10 recepata kojima pokriva svoj nerad...

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
13.5.2012 23:01:28   
elma ella
Meni su sve doktorice u domu zdravlja kumrovec totalna katastrofa. Jedino dr. Branka je zena na mjestu, fina, ljubazna i strucna. Sve ostale nekakvi specijalisti a pojma nemaju blago receno, mom sinu od godinu dana tri puta mijenjaju antibiotik a dijete uopste nema upalu grla. Ma uzasavam se pri spomenu tih zena.

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 6:47:13   
Mudjesela




Kako nabaviti slušni aparat?



Vaše pravo na učešće Zavoda za zdravstveno osiguranje u nabavci slušnog aparata

U pojedinim kantonima Federaciji Bosne i Hercegovine različito je regulisano pravo osiguranika zdravstvenog osiguranja na pomagala koja se obezbjeđuju preko socijalnog dok u nekim kantonima ovo pravo nije nikako regulisano.



U Tuzlanskom kantonu »Odlukom o privemenom utvrđivanju obima prava osiguranih lica na pomagala koja se obezbjeđuju u Zavodu za zdravstveno osiguranje Tuzlanskog kantona« objavljenom u Službenim novinama Tuzlanskog kantona broj 1 od 22. januara 2001. godine definisana je jedinstvena lista pomagala u kojoj su utvrđeni vrsta, rokovi trajanja i visina učešće Zavoda u nabavci pomagala. Pomagala propisuje na osnovu medicinskih indikacija, ovlašteni doktor medicine, specijalista za odgovarajuće grane medicine. Ovo ovlaštenje doktorima medicine izdaje Zavod. Aparati za pojačanje sluha u Tuzlanskom kantonu se mogu nabaviti pod slijedećim uslovima:

za lica do 7 godina, rok korištenja 24 mjeseca, učešće Zavoda 390,00 KM

za lica od 7-15 godina, rok korištenja 36 mjeseci, učešće Zavoda 390,00 KM

za lica od 15-26 godina, rok korištenja 48 mjeseci, učešće Zavoda 390,00 KM

za lica preko 26 godina, rok korištenja trajno.

Slušni aparat se obezbjeđuje osiguranom licu kod koga ukupan gubitak po Fowler Sabine metodi iznosi više od 40%. Slušni aparat se ne obezbjeđuje djeci do 6 mjeseci starosti. Na osnovu člana 6. iste Odluke, slušni aparat se obezbjeđuje osiguranom licu na osnovu nalaza i mišljenja doktora medicine – specijaliste audiologa, odnosno, specijaliste za bolesti uha, grla i nosa koji ima mogućnost da audiološkim ispitivanjem kao i stručnim testiranjem karakteristika amplifikatora odredi rehabilitacioni efekat, osigura rehabilitacioni postupak i po osnovu toga utvrdi potrebu za korištenje aparata određenih elektroakustičkih karakteristika koji će najbolje odgovarati u datom slučaju oštećenja sluha.

Osiguranom licu se obezbjeđuje standardni slušni aparat. Šta se smatra standardnim oblikom slušnog aparata utvrđuje se Ugovorom koji Zavod zaključuje sa organizacijom koja proizvodi odnosno isporučuje slušne aparate. Ako osiguranik zahtijeva da mu se dodijeli slušni aparat drugog oblika od standardnog (ugrađen u naočale, naučnicu, šnalu i sl.) Zavod snosi troškove do visine cijene standardnog pomagala (390,00 KM maximum).



U Unskosanskom kantonu »Odlukom o opsegu prava na korištenje ortopedskih i drugih pomagala ... koji se osiguravaju u Zavodu za zdravstveno osiguranje Unskosanskog kantona« objavljenom u Službenom glasniku US kantona broj 6 od 10. avgusta 1999. godine je utvrđena lista pomagala u kojoj su utvrđeni rokovi trajanja ovih pomagala. Uslovi nabavke, rokovi, ovlaštenje za specijalistu i drugi uslovi su gotovo identično regulisani kao u Tuzlanskom kantonu.

U Sarajevskom kantonu »Uredbom o obimu prava osiguranih lica na korišćenje ortopedskih i drugih pomagala ...« objavljenom u Službenim novimama Kanotna Sarajevo broj 7 od 20. aprila 2000. godine su ova prava nešto drugačije regulisana u odnosu na TK i USK, i to na slijedeći način:

za lica do 7 godina, rok korištenja 24 mjeseca, učešće Zavoda 390,00 KM

za lica od 7-15 godina, rok korištenja 36 mjeseca, učešće Zavoda 390,00

za lica od 15-60 godina, rok korištenja 48 mjeseca, učešće Zavoda 390,00

za lica preko 60 godina, rok korištenja trajno.

Slušni aparat u Sarajevskom kantonu se obezbjeđuje osiguranom licu kod kogaukupan gubitak sluha po F.S. iznosi više od 60%. Ostale odredbe su identične odredbama u TK i USK.

Uskoro će se na Vladi Kantona Sarajevo razgovarati o izmjenama ove Uredbe. Savez udruženja građana oštećenog sluha BiH je preko Koordinacionog odbora invalidskih organizacija F BiH uputio svoje primjedbe i prijedloge za izmjene i dopune iste i to kako slijedi:

Prijedlog da se izmijeni rok korištenja slušnih aparata na način da u uredbi stoji: »za lica preko 15 godina, rok korištenja 48 mjeseci«

Prijedlog da se Uredba dopuni pomagalima za gluhe: svjetlosnim signalizatorima za plač bebe, za zvono na vratima, svjetlosno vibracionim budilicama,

Prijedlog da se Uredba dopuni telefaksima i mobilnim telefonima (pisane poruke) koje će omogućiti gluhima samostalnu komunikaciju na daljinu,

Prijedlog da se Uredba dopuni uređajem za individualnu rehabilitaciju govora (predškolska gluha djeca).

Isti zahtjev upućen je i u TK i USK dok će se kasnije uputiti ostalim kantonima.

ISPUNJENA OČEKIVANJA
Petak, 23 Septembar 2011 19:22

24WOFAPS Annual Meeting, stručni sastanak dječijih hirurga koji se u Tuzli održava od 22. do 25. septembra je dokaz da je dječija hirurgija u Tuzli i Bosni i Hercegovini definitivno postala neodvojiv dio svjetske zajednice dječijih hirurga. Prvog radnog dana stručni sastanak WOFAPS Annual Meetinga koji organizuje Svjetska organizacija udruženja dječijih hirurga (WOFAPS) zajedno sa Univerzitetskim kliničkim centrom Tuzla i Udruženjem dječijih hirurga Bosne i Hercegovine održan je workshop na temu Minimalna invazivna hirurgija pod vodstvom prof.dr. Stevena Rothenberga iz USA na temu iskustvo u minimalnoj invazivnoj hirurgiji u neonatologiji i obuhvatio je pet vrlo stručnih i aktuelnih izlaganja. Prof.dr. Steven Dr. Rothenberg je šef dječije hirurgije i predsjednik odjeljenja pedijatrije the Rocky Mountain Hospital for Children u Denveru, Kolorado. On je klinički profesor hirurgije na Columbia University College of Physicians and Surgeons. Svjetski je lider na području endoskopske hirurgije novorođenčadi i djece i pionir je i začetnik mnogih procedura i tehnika minimalne invazivne hirurgije. Prof.dr Rothenberg govorio je o vlastitim iskustvima u primjeni metoda minimalne invazivne hirurgije.

U izvanrednom stručnom radu sa mnogobrojnim videoklipovima i slajdovima dao je potpuni praktični prikaz savremenih tehnika i govorio o svim aspektima i prednostima primjene invazivne hirurgije. Prezentirajući slučajeve iz vlastite prakse i rezultate postignute u radu prof.dr. Rothenberg otvorio je mogućnosti za vrlo kvalitetnu diskusiju sa učesnicima workshopa. „Benefit za pacijente je jedan od najvažnijih motiva profesionalaca u usavršavanju novih hiruških tehnika“, istakao je ovom prilikom uvaženi američki stručnjak. Profesor Donald Nuss direktor dječije hirurgije i profesor hirurgije i pedijatrije na Eastern Virginia Medical School u Norfolku, Virdžinija, stručnjak koji godišnje tretira preko 11.000 pacijenata. Dr. Donald Nuss u cijelom je svijetu poznat kao po tome što je razvio minimalnu invazivnu procedure za pecus excavatum. Prof.dr Nuss po kojem se jedna od najatraktivnijih metoda u dječijoj torako hirurgiji i zove, Nussova metoda, govorio je o tehničkim aspektima minimalno invazivnog operativnog tretmana kod deformiteta grudnog koša. Posebno se osvrnuo na rane rezultate kod primjene Nussove procedure. Nussova metoda rješavanja deformiteta grudnog koša kod djece je prvi puta u Evropi primjenjena je 1999. godine na Odjeljenju za dječiju hirurgiju Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla. Stručni rad WOFAPS-a, drugog radnog dana ispunio je očekivanja i nastavljen je kroz održavanje plenarne sesije pod vodstvom Prof.dr. Jose Boix Ochoa. Predavanja o poslijednjim dostignućima u ovoj oblasti, u okviru koje je temu “Tehnike rane i kasne augmentacije žučne kesice” izložio S.N.Cenk Bayukunal iz Turske, O sigurnosti hirurgije govorio je prof.dr. Richard Azizkhan iz SAD-a, a Poremećaji seksualne diferencijacije bila je tema stručnog izlaganja Lesley Breech, takođe iz SAD-a, u potpunosti su zadovoljili očekivanja učesnika. Prof. Ochoa počasni je profesor i gostujući profesor na 39 univerziteta, a član je i u 49 nacionalnih i internacionalnih udruženja hirurgije i dječije hirurgije. Područja interesovanja prof.dr. Josea Ochoe su: konstipacija, kongenitalna diafragmalna hernia, gastroezofagealni reflux, metabolički odgovor novorođenčeta na hirurški stres, plućne malformacije i hirurgija fetusa. Jedan je od osnivača evropske unije Univerzitetskih profesora hirurgije. Obavljao je dužnost šefa hirurškog pedijatrijskog Odjeljenja u the Autonomous University of Barcelona, Španija 1996-2005.godine. Pored toga, direktor je hirurškog pedijatrijskog programa transplantacije ( jetra, bubreg, pluća ) i direktor hirurškog programa fetusa 2000-2006.godine. Počasni je član i gost predavač američkog udruženja dječije hirurgije (APSA), američke akademije pedijatrije (AAP) i američke akademije pedijatrijske gastroenterologije (AAPG). Počasni član koledža medicinskih nauka Južne Afrike. Prvi stručni sastanak dječijih hirurga u Tuzli, prilika je za dječije hirurge iz centara u Bosni Hercegovini i regiji da razmjene iskustva, stenu nova saznananja i uspostave kontakte sa stručnjacima iz 42 zemlje svijeta. Dr. Amor Mulahalilović iz Kantonalne bolnice Zenica istakao je svoje zadovoljstvo ovakvim skupom u našoj zemlji. „ Siguran sam da ćemo svi imati koristi i da je prilika za ovakve susrete izvanredna za daljnji razvoj dječije hirurgije u BiH. Takođe, sretna zbog događaja koji se dešava u Tuzli, je i dr. Elvira Konjić, sa Odjeljnja dječije hirurgije , Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla, koja kaže da je mogućnost prezentacije vlastitog rada i postignutih rezultata ovako uvaženih autoriteta i profesora koji su autori knjiga iz kojih su dječiji hirurzi sticali znanja ne samo čast nego i velika obaveza. Tokom drugog stručnog dana u paralelnim sesijama prezentiran je čitav niz stručnih predavanja u tri različite oblasti. „ Skupovi poput ovog su prilika da se razmjene iskustva, ali i nauči mnogo novog od svjetskih eksperata iz oblasti dječije hirurgije. Svrha ovog skupa je da vidimo gdje je dječija hirurgija u svijetu, ali i gdje smo mi u dječijoj hirurgiji, odnosno šta je to što trebamo unaprijediti da bi se još više razvijali u ovoj oblasti. Iako ne zaostajemo, naročito u odnosu na regiju, uvjek je potrebno ulagati kako u opremu tako i u kontinuiranu edukaciju našeg kadra“, rekao je dr. Edin Husarić, dječiji hirurg Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla. U okviru sesije u kojoj je dr. Husarić bio moderator prezentirano je deset stručnih izlaganja.Razgovarano je o stavovima i smjernicama koje bi trebale dovesti do usvajanja jednoobraznog tretmana u pristupu pacijentima sa deformitetom grudnog koša „Iako sam učestvovao na velikom broju stručnih skupova i kongresa ovaj mi je jedan od najvažih iz razloga što su ovako velika imena došla u Tuzlu, i odlučili sa nama podijeliti svoja najnovija saznanja i iskustva u oblasti dječije hirurgije. Kao osnivač dječije hirurgije u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla mogu reći da je ova grana izrazito napredovala. Imamo mladu i vrlo stručnu ekipu koja je željna znanja i koja puno ulaže u napredak ove grane u našem Centru. Sesija u kojoj sam moderator govori o anorektalnim malformacijama, koje su u nekim područijima jako česta pojava, ali u našoj regiji izrazito rijetka. Ovo je prilika da čujemo, kao prvo šta bi to mogao biti uzrok da se na podneblju sjeveroistočne Bosne ovaj problem tako rijetko javlja, ali i da čujemo iskustva stručnjaka iz te oblasti, koji se za razliku od nas vrlo često susreću sa njim“, rekao je dr.Žarko Mladina, dječiji hirurg Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla. Dr Đorđe Suhih, dječiji hirurg iz Podgorice, Crne Gore impresioniran je organizacijom, ali i ponuđenim programom, „Mogu reći da je boravak u Tuzli vrlo lijepo, ali i korisno iskustvo, da su domaćini izvanredni, a u stručnom smislu prezentacije o različitim temamam dobro koncipirane“, rekao je dr. Suhih. I poslijepodnevne sesije drugog radnog dana Prvog stručnog sastanka dječijih hirurga WOFAPS ANUAL MITINGA u Tuzli bilo je bogat u stručnom dijelu programa. Gastrointerstinalna problematika u djece i trauma i ortopedijska hirurgija teme su o kojima su stručna izlaganja imali stručnjaci iz USA, Srbije, Turske, Bangladeša, Meksika, Engleske, Saudijske Arabije, Indije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Poljske, Rusije i Južne Afrike.

Etička i profesionalna praksa Za pedijatrijske sestre u evropi Štampaj E-pošta
Zvanična izjava Udruženja pedijatrijskih sestara Evrope (PNAE)
Polje delovanja
Svrha ove izjave o zvaničnoj politici PNAE jeste da opiše koncept profesionalizma u kontekstu rada sestara u pedijatriji i da obezbedi kratak izveštaj o etičkim i profesionalnim principima koji će služiti kao smernica za ponašanje pedijatrijskih sestara..

Uvod
Poznavanje etike je od suštinske važnosti za sestrinstvo u oblasti pedijatrije, budući da naša disciplina ima moralnu obavezu da svoje usluge pruža deci i njihovim roditeljiima. Pedijatrijske sestre imaju odgovornost da sačuvaju živote dece, ublaže bol i unapređuju zdravlje (Noureddine, 2001).

Etika uključuje vrednosti, kodekse i principe koji određuju odluke koje se donose u sestrinskoj pedijatrijskoj praksi i odnosima. Etički principi neophodni su kao smernica profesionalnog razvoja. Etički kodeks funkcioniše kao sredstvo i neophodan znak prepoznavanja profesije i profesionalnog samodefinisanja (Davis, 2008).
Opis proizvoda:
Ovaj je tekst rezultat želje da se čitatelju na jednome mjestu pruži cjelovit uvid u propedeutički pristup bolesnom djetetu.

Kraćih tekstova takvoga tipa, izdvojenih iz opsežnih udžbenika pedijatrijske struke, u nas nema. Internistički priručnici, ma koliko opsežni i kvalitetni bili, ne mogu liječniku koji se bavi djetetom dati potrebna usmjerena znanja o načinu uzimanja anamneze i heteroanamneze u pedijatriji niti predočiti sve nijanse u pristupu djetetu potrebite zbog osobite biologije i reakcije djeteta u zdravlju i bolesti.Izražena je sveobuhvatnost i cjelovitost gledanja na bolesno dijete, što je vrlo važno u današnje vrijeme specijalizacija i supspecijalizacija liječnika za pojedini organski sustav ili čak organ.
Svaki se iskusni kliničar u današnje vrijeme mora boriti s naličjem tehnologizirane medicine, koje se očituje tendencijom zapostavljanja temelja liječničkog rada, osobito među mladim liječnicima - anamneze i fizikalnog pregleda. Za napredak suvremene kliničke medicine nužno je da naraštaji mladih liječnika ostanu usko vezani s klasičnim temeljima liječničkog poziva - vještinom dobivanja i interpretacije anamnestičkih podataka i kritičnom procjenom nalaza dobivenih fizikalnim pregledom svakog pacijenta, poglavito djeteta. Također treba studentima i liječnicima "ucijepiti" naviku doživotnog njegovanja i usavršavanja tih temeljnih liječničkih vještina. Samo će se na taj način moći iskoristiti sve blagodati visoko razvijene medicinske tehnike, bez koje je napredak pedijatrije kao struke nezamisliv.

(odgovor članu Mudjesela)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 6:49:00   
Mudjesela
Kada prvi put treba bebu da odvedem kod pedijatra?
Zašto je važno imati svog lekara?
Kako da izaberem pedijatra?
Koji su obavezni pregledi pedijatra?
Šta treba da ponesem kod lekara?
Kako izgleda prvi kontrolni pregled kod pedijatra?
Šta će me lekar pitati na prvom pregledu?
Šta bih ja trebalo da pitam lekara?

Kada prvi put treba bebu da odvedem kod pedijatra?

Ako je sve bilo kako treba, ako je beba dobro napredovala nije imala povišenu temperaturu, nije imala iznenadne promene disanja, nije odbijala da jede... bebin prvi put kod pedijatra treba da bude kad napuni mesec dana. To je zapravo prvi konsultativni pregled i obično se dete vodi u obližnji dom zdravlja gde pri pedijariji postoji tzv. savetovalište za bebe i decu i gde se dovode zdrava deca. Prvi konsultativni pregled je obavezan.
Zašto je važno imati svog lekara?

Izabrani lekar vodi računa o svim segmentima zdravlja pacijenta, u redovnom je kontaktu sa njim, bolje ga poznaje i upućeniji je u njegovo zdravstveno stanje dok pacijent dobija efikasniju i kvalitetniju zdravstvenu uslugu, lakše dolazi do lekara, ima mogućnost telefonskog zakazivanja pregleda ili stalne terapije kao i dobijanja saveta direktnim razgovorom preko broja u ordinaciji koji svaki pacijent može da dobije.

Registracija – izbor lekara obavlja se veoma jednostavno i brzo. Za ličnu registraciju potrebne su vam zdravstvena knjižica i lična karta. Maloletnom detetu lekara birate sa vašom ličnom kartom i njegovom zdravstvenom knjižicom.

O zdravlju dece do 18 godina života brine izabrani pedijatar.

Odrasli biraju lekara opšte medicine ili medicine rada.

Devojke starije od 15 godina i žene biraju i svog lekara ginekologa.

Mlađi od 18 godina i stariji od 65 biraju i svog lekara stomatologa.
Kako da izaberem pedijatra?

Ako nemate starije dete ili svog porodičnog lekara, pedijatra ćete odabrati po preporuci ili ćete jednostavno otići kod onog ko taj dan prima pacijente u savetovalištu. Ako ipak želite dobro da izaberete pedijatra, jer će taj lekar sigurno lečiti vaše dete narednih sedam godina (dok ne krene u školu), treba da obratite pažnju na sledeće činjenice:

Preporuke. Niko vam o dobrim i lošim stranama nekog lekara ne može bolje reći nego roditelji. Zato poslušajte šta vam kažu prijatelji, neka vam oni preporuče pedijatra kod kog vode svoju decu.

Dostupnost. Raspitajte se koliko je neki pedijatar dostupan, koje mu je radno vreme, da li možete da ga zovete na kuću ili mobilni za savet, da li će doći do vas ako sa bebom bude nešto hitno...

Čekanje. Neki pedijatri su zaista na ceni i pola grada ide kod njih. A da li ste vi spremni da sa bebom sedite po sat vremena u čekaonici gde su obično i bolesna deca? Proverite koliko se čeka na red dok pedijatar ne primi pacijenta i da li postoji telefonsko zakazivanje.

Finansije. Ako se odlučite za pedijatra koji drži privatnu praksu, proverite cenovnik njegovih usluga i načina plaćanja.

Shvatanja. Ako ste vi modernih shvatanja i rešeni da dete odgajate na priodni način, onda nemojte izabrati pedijatra starog kova koji će savetovati da bebi u četvrtom mesecu dajete uprženo brašno. Nađite pedijatra sa sličnim pogledom na svet.

U vašem domu zdravlja, na odeljenju pedijatrije nalazi se spisak izabranih lekara koje možete da birate.

Kad izaberete lekara za svoje dete, možete da izabrete lekara i za sebe u službi opšte medicine, stomatologiji i ginekologiji u vašem domu zdravlja.

Vašeg lekara birate u domu zdravlja na teritoriji filijale zdravstvenog osiguranja koja vam je izdala zdravstvenu knjižicu ili u mestu stalnog ili privremenog boravka. Vi se opredeljujete za jednog od njih i registrujete se popunjavanjem i potpisivanjem izjave koju ćete dobiti u domu zdravlja.

Izbor lekara deo je procesa reforme primarne zdravstvene zaštite u našoj zemlji. Proces registracije pacijenata kod izabranog lekara pokreno je Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) http://www.rzzo.sr.gov.yu/.

Možda niste znali, ali Zakonom o zdravstvenom osiguranju (član 146.) definisano je pitanje izabranog lekara koji se bira najmanje na godinu dana iz oblasti opšte medicine ili medicine rada, pedijatrije, ginekologije i stomatologije.
Koji su obavezni pregledi pedijatra?

Ako ne računamo onaj odmah nakon rađanju bebe i neposredno pred otpust iz porodilišta, obavezni pedijatrijski pregledi su kad beba napuni mesec dana, dva, tri, četiri, pet i šest, a zatim godinu dana.
Šta treba da ponesem kod lekara?

Ne polazite bez otpusne liste iz porodilišta i bebine zdravstvene knjižice. U torbu za izlazke spakujte jednokratnu pelenu, dve pamučne pelene, krema za guzu i eventualno odeća za presvlaku. Ponesite i blokče u kom ste zapisali sva ona pitanja koja vas interesuju i gde ćete pribeležiti bebine generalije (težinu, džinu i obim glave) kao i neke važne stvari koje će vam lekar savetovati.
Kako izgleda prvi kontrolni pregled kod pedijatra?

Roditelj ulazi u prostoriju gde je pedijatrijska sestra. Tu se beba skroz skine. Čista pamučna pelena se stavlja na vagu i na nju beba. Sestra meri bebu i potom je stavlja u jednu, naoko kutiju, pomoću koje se meri bebina dužina (visina će se meriti kad beba bude stajala na svojim nogama). Mama (ili tata) uz savete pedijatrijske sestre pomaže merenje. Nakon merenja beba ulazi u lekarevu ordinciju.

Na osnovu podataka unesenih u karton iz otpusne liste iz porodilišta, pedijatar stiče uvid u novorođenčetovo stanje. Upoređuje telesnu težinu sa rođenja, otpusta iz porodilišta i sadašnju i zaključuje kako je beba napredovala. Onda će pedijatar pregledati bebi glavu, fontanele, oči, uši, nos, pupak, opipaće vrat s jedne i druge strane, stomak i kožu. Na osnovu izgleda i debljine kože i potkožnog tkiva lekar će zaključiti da li se beba pravilno hrani i redovno kupa. Lekar će proveriti bebine reflekse i proveriti u kom položaju leži, kako pokreće ili podiže glavicu da li se i kako oslanja na ručice.

Lekar će proveriti kako izgleda mesto gde je beba u porodilištu primila BSG vakcinu. Takođe će proveriti nalaz sa snimanja kukova (ukoliko bebi nisu snimljeni kukovi pedijatar bi trebalo da ispiše uput za ovaj pregled kod ortopeda) i posavetovati vas o načinu pepovijanja bebe.

Pročitajte detaljnije o kontrolnim pregledima bebe do godinu dana >>>
Šta će me lekar pitati na prvom pregledu?

Pedijatra će zanimati da li dojite bebu, koliko često, da li se i koliko budi noću, da li joj dajete još nešto, da li beba ima grčeve... Ako ne dojite bebu, zanimaće ga razlog tome kao i koju mlečnu formulu koristite.
Šta bih ja trebalo da pitam lekara?

Apsolutno sve što vas zanima u vezi sa bebom, njenim zdravljem, negom, ishranom i ponašanjem. Pre nego što krenete kod lekara, sastavite spisak pitanja kako neko ne bi zaboravili. Sasvim je normalno da se zanimate za svoju bebu i lekar bi trebalo da vam na svako pitanje precizno i strpljivo odgovori.

Služba za zaštitu dece i omladine Doma zdravlja Odžaci bila je u subotu, 21. aprila domaćin stručnom sastanku Pedijatrijske sekcije Društva lekara Vojvodine, koji je u višenamenskoj sali Sportsko-poslovnog centra u Odžacima okupio oko 70 lekara i pedijatara iz cele Pokrajine. Tema ovog stručnog skupa, koji je akreditovan od Zdravstvenog saveta Srbije, bila je Savremeni dijagnostički i terapijski pristup najčešćim bolestima kod dece u okviru koje su o urtikardiji, zbrinjavanju pupka i pupčanog patrljka kod novorođenčeta, akutnom nedodstatku funkcije bubrega i bolu u srednjogruđu kod dece, govorili eminentni stručnjaci iz oblasti pedijatrije.

prof. dr Aleksandra Doronjski, predsednik Pedijatrijske sekcije DLV

Sve ove teme su od izuzetnog značaja kako za pedijatre tako i za lekare opšte prakse, istakla je dr Stanka Protić, pedijatar u Domu zdravlja u Odžacima, koja je u ime domaćina otvorila sastanak strukovnog udruženja, a sve učesnike je pozdravio i direktor odžačke zdravstvene ustanove dr Ljubomir Milenković.

Predsednik Pedijatrijske sekcije Vojvodine prof. dr Aleksandra Doronjski je za Radio Odžake rekla da su ovakvi susreti značajni jer se na taj način inovira znanje na jedan sistematski način, a ujedno lekari dobijaju i određen broj bodova kako bi mogli da obnove svoju licencu. Ona je dodala da predavanja uglavnom biraju sami pedijatri, sekcija se trudi da za svaku oblast odabere eminentne predavače i ono što je važno, teme se prilagođavaju svim nivoima zdravstvene zaštite: primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou.

Sama organizacija skupa u Odžacima bila je na visokom nivou. Program su uveličali polaznici Predškolske ustanove Poletarac koji su izveli svoju ritmičku tačku, dok je Nebojša Vidović, arheolog u Muzejskoj jedinici Odžaci imao izlaganje o Avarima i Crvenokosoj boginji.

Tagovi: dom zdravlja odžaci, dr ljubomir milenković, društvo lekara vojvodine, pedijatrijska sekcija vojvodine, pedijatrijska služba

Prethodna Program proslave 40 godina rada Radio Odžaka Sledeća Najlepši avganistanski hrt
Srodne teme
Vaspitačica Branislava Rogačević

novembar 18, 2011
Stručni susreti vaspitača Vojvodine
Članovi Dramske sekcije OŠ Miroslav Antić

novembar 25, 2011
Dve odžačke škole svečano obeležile svoj dan
Štand Zavoda za udžbenike iz Beograda

februar 27, 2012
Održan Mini sajam udžbenika
O Autoru

Podeli ovaj članak

Tvituj
Dig
Dodaj
Share na Facebook
Stumble
RSS


(odgovor članu Mudjesela)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 9:25:12   
emma.L
Ja sam drugo dijete odmah prijavila u DZ Omer Maslić i istovremeno tražila prebacivanje kartona starijeg djeteta iz DZ Vojničko Polje tamo. Jedan liječnik je nekoliko puta rekao da je pothranjena, rahitična i sl. zbog čega sam jurila kao luda kod nekoliko privatnika po drugo, treće mišljenje i ispostavilo se da su mu konstatacije totalno neutemeljene user posted image . Druga liječnica nam je htjela Sumamed dati na osnovu pregleda grla. Kad sam insistirala na nalazu krvi koji je pokazao običnu virozu rekla je : Vidite da je dobro da nisam dala antibiotik user posted image , kao da je njena ideja bila da vadi krv a ja navaljivala da joj da Sumamed.
Ja dr. u Omer Maslić čekam koliko god treba jer znam da će pregled biti temeljit, te da ću dobiti odgovore na sva moguća pitanja koja imam. Nikad nismo na brzinu izbačeni iz ordinacije i to zaista cijenim. Tako isto poštujem da i drugi imaju pitanja i podpitanja za svoju djecu i nije mi problem čekati.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:15:03   
MAMA MA
Živim u N.Sarajevu a vodim malca pedijatru u Dom zdravlja Podhrastovi...Ta doktorica bila je moj pedijatar,pa pedijatar moje mlađe sestre,pa sad mog sina....To je prije svega čovjek,pa ljekar...pregledi su joj tako temeljiti,antibiotik zadnja opcija,kad god je primio vakcinu rekla mi je da je nazovem na mob. sutra da bude mirna da je sve OK proslo...Nebih je mijenjala nizasto na svijetu...Savjetujem svima da se ne zadovolje prosječnim pedijatrima koji lupaju napamet dijagnoze i daju teske lijekove za običnu virozu...pa nismo mi telad,davno je proslo vrijeme kad je doktorska riječ bila zadnja...nista se nemora uzimati zdravo za gotovo...

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:28:17   
aya 05
Ako si ne zadovoljna pedijatrim,i ako ti mislis da znas bolje nemoj ni voditi dijete ljekarima!!!

(odgovor članu MAMA MA)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:30:55   
MAMA MA

IZVORNA PORUKA: emma.L

Ja sam drugo dijete odmah prijavila u DZ Omer Maslić i istovremeno tražila prebacivanje kartona starijeg djeteta iz DZ Vojničko Polje tamo. Jedan liječnik je nekoliko puta rekao da je pothranjena, rahitična i sl. zbog čega sam jurila kao luda kod nekoliko privatnika po drugo, treće mišljenje i ispostavilo se da su mu konstatacije totalno neutemeljene user posted image . Druga liječnica nam je htjela Sumamed dati na osnovu pregleda grla. Kad sam insistirala na nalazu krvi koji je pokazao običnu virozu rekla je : Vidite da je dobro da nisam dala antibiotik user posted image , kao da je njena ideja bila da vadi krv a ja navaljivala da joj da Sumamed.
Ja dr. u Omer Maslić čekam koliko god treba jer znam da će pregled biti temeljit, te da ću dobiti odgovore na sva moguća pitanja koja imam. Nikad nismo na brzinu izbačeni iz ordinacije i to zaista cijenim. Tako isto poštujem da i drugi imaju pitanja i podpitanja za svoju djecu i nije mi problem čekati.


Ovaj post ću citirati kao odgovor na ovu opasku aya 05

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:33:21   
MAMA MA
Trebala je zena prihvatit sumamed bez nalaza krvi,ili živiti u uvjerenju da joj je dijete rahitično i pothranjeno jer je tako rekao svemogući ljekar????user posted image

Iščitaj temu pa onda daj komentar....važi?

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu MAMA MA)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:35:39   
aya 05
Procitala sam ja sve i shvatila da je ovdje sve i jedna clanica rr pametnija od ljekara.Tako da se pitam zasto uopce djecu vodite pedijatru kada vi zahvaljujuci googlu sve znate=?

(odgovor članu MAMA MA)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:44:35   
MAMA MA
Nije u pitanju google nego majčiski instinkt,zdrava pamet i logičko misljenje,kao i potreba da mi se kao majci objasni i potkrijepi adekvatnim nalazom zasto moje dijete treba da uzme određeni lijek...jel ti pratis situaciju u drzavi...koliko je u zadnje vrijeme ljekarskim nemarom zivota odneseno?Reći ću samo Marijana Puketa,Nizama Begović,pa onda ona žena sto ju je kući liječila Cvjetić-Koldžo pa žena umrla...Zar na osnovu ovoga ne trebamo biti oprezni,samosvjesni,traziti drugo misljenje,vjerovati ponekad svom instiktu.Ja sam zadovoljna svojim pedijatrom a na ovoj sam temi iskljucivo da bih dala podrsku ženama koje smatraju da su njihovi pedijatri losi i da treba da ih promjene...I treba tako....ima dobrih ljekara i zasto trpiti necije frustracije i gluposti kad već nemoramo

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu aya 05)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:54:00   
emma.L
aya, nisam pametnija, oni su se školovali godinama za to, ali ako ne žele da imaju ljude nego telad za pacijente, zašto onda liječnici diljem svijeta objavljuju kojekakva ispitivanja i rezultate istih i nova saznanja do kojih dolaze. Nismo ovce, hvala Bogu dosta informacija nam je danas dostupno i na osnovu njih možemo uključiti mozak i odlučiti sami za sebe i svoju djecu. I budući da tisuće takvih ispitivanja kaže da su antibiotici štetni, da dodatno slabe imunitet, a da se često prepisuju bez potrebe, dozvoli da će to meni kao majci biti zadnja opcija za dijete koje je često virozno. Da sam pametnija, odbila bih savjet i mirno otišla doma. Ali sam uvijek tražila još barem dva mišljenja. Da nisam, dijete bi mi nedavno otišlo pod nož zbog toga jer su se neke stvari nekada daaaavnooo tako radile. Pa hoćemo li evoluirati ili zaista trebamo stati na ovome gdje smo sada, ne samo u medicini?

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu aya 05)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 10:55:31   
Skvo RR
Aya ko uopste spomenu da pedijatri nisu potrebni?user posted image Strucno i edukovano lice je neophodno za ocuvanje zdravlja nase djece.
A nase zakonsko pravo je da biramo osobu kojoj cemo vjerovati. A pametne naravno da jesmo, kada koristimo ovo pravo.
Hvala na intervenciji. Ljubazna si.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 15.5.2012 10:56:07 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu MAMA MA)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 11:02:24   
MAMA MA

IZVORNA PORUKA: emma.L

aya, nisam pametnija, oni su se školovali godinama za to, ali ako ne žele da imaju ljude nego telad za pacijente, zašto onda liječnici diljem svijeta objavljuju kojekakva ispitivanja i rezultate istih i nova saznanja do kojih dolaze. Nismo ovce, hvala Bogu dosta informacija nam je danas dostupno i na osnovu njih možemo uključiti mozak i odlučiti sami za sebe i svoju djecu. I budući da tisuće takvih ispitivanja kaže da su antibiotici štetni, da dodatno slabe imunitet, a da se često prepisuju bez potrebe, dozvoli da će to meni kao majci biti zadnja opcija za dijete koje je često virozno. Da sam pametnija, odbila bih savjet i mirno otišla doma. Ali sam uvijek tražila još barem dva mišljenja. Da nisam, dijete bi mi nedavno otišlo pod nož zbog toga jer su se neke stvari nekada daaaavnooo tako radile. Pa hoćemo li evoluirati ili zaista trebamo stati na ovome gdje smo sada, ne samo u medicini?


user posted image ....
Za svu djecu samo najbolje.....user posted image

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
15.5.2012 11:04:40   
MAMA MA

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Aya ko uopste spomenu da pedijatri nisu potrebni?user posted image Strucno i edukovano lice je neophodno za ocuvanje zdravlja nase djece.
A nase zakonsko pravo je da biramo osobu kojoj cemo vjerovati. A pametne naravno da jesmo, kada koristimo ovo pravo.
Hvala na intervenciji. Ljubazna si.


user posted image

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
19.5.2012 22:05:32   
Marica27
Ja ne volim nikoga optuzivati ali ni tracati , nego svoju pedijatricu fino saslusati, i pokusati razumjeti sta hoce, i ja joj vjerujem. Pa niko tamo ne radi da nesta pokvari. Ajmo zene, ajmo majke biti dobre, a ne samo da prigovaramo, ma mi domacice ili pravnice, znamo vise od tih pedijatrica. Ili od biohemisticinja, ma ne moze to tako. Mi sve same doktorice. Nije to lijepo, stalno raditi. . Necu da pricam i radim zlo. Ajmo pricati sa argumentom, ma one doktorice pedijatrice imaju iskustvo, najbolje znaju sta treba nasem djetetu. Ne vjerujem da bi iko od njih djetetu nekome namjerno naskodio, ali i nenamjerno. Ne valja tako majke, budimo dobre i postene, i pomozimo da nam djecu lijepo paze kao do sada, ma niko nije nastradao, bar ja nisam cula, od njihovih gresaka. TE pedijatrice nisu bogatasice nego sirotinja za ono sto su sve dale od sebe , pa nisu hirurzi. Ja se stidim pricati za takve zene ruzno protiv njih. Ajmo lijepo, ajmo im pomoci...ja ne zovem na ubijanje , ja zovem na ljubav i pomaganje. Zajedno smo jaci , pa svi smo ljudska bica.

< Poruku je uredio Hanady RR -- 19.5.2012 22:16:28 >

(odgovor članu MAMA MA)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
19.5.2012 22:12:56   
Mya_81 RR
Marice, brišu se OT postovi, jer nema potrebe da se vode bespotrebne rasprave na jednoj ozbiljnoj temi kao što je ova.

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Marica27)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Mogucnost promjene pedijatra
19.5.2012 22:18:41   
mamina princeza

IZVORNA PORUKA: tajra

Mene ne zanima ova mogucnost promjene, vec mogucnost da se neki pedijatar "ukloni" iz Doma zdravlja...

Javna je tajna da Adnan u Vrazovoj jedva ceka da neko "zaluta" pa da mu ispise 10 recepata kojima pokriva svoj nerad...

user posted image user posted image user posted image



Nisam znala d aovaj dr to radi jer nen pripadamo Vrazovoj al jednom prilikom bio je vikend i muz je otisao po neke recepte u Vrazovu ( kad je curicu ujeo poni) i vrati se sa sigurno 15 recepata. Ja sam tek tada uspanicila da on mozda sumnja na nesto pa dao toliko .... a eto to mu izlgleda praksa....

Trebamo znati na sta imamo pravo. Ja nisam nikad isla iskljucivo jednoj dr u Dz Stari grad mada preferiram jednu. Al se nedavno uspostavilo d ami je najvise u susret izasla ona koju sam nesto najmanje voljela. Tako da i dalje ostajem pri tome da prefiraram jednu al misjenje cesto potrazim i kod drugih u tom DZ. Nadam se da necu imati vecih problema i da necu korititi ovu mogucnost zamjene ...


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *