|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:13:40   
nely
Drage moje evo mene sa jednom temom koju nisam nasla na rr.Mene zanimaju vasa misljenja u vezi festanja kod suneta.ja licno nisam za to,ali ovdje se sve vise i vise organizuju slavlja povodom toga,i to ne mala nego ono sa muzikom uzivo,ma kao da je svadba a ne sunet.user posted image
Koliko se sjecam to kod nas nije bilo nekada,kada je moj brat bio sunecen...ne u tim mjerama...
Mi planiramo akobogda sunetiti edvina,ali sam ja protiv festanja,iako znam da mnogima(svekrvi i svekru)nece biti pravo..
eto..pa da cujem sta vi mislite o tome..i ako je koja to prosla,neka mi kaze.pozdrav

_____________________________

...edvin...15/6/o8
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:19:22   
Emina*
Mi planiramo malenog da sunetimo aBd za nekih mjesec-dva....
Ne znam kako cu izdrzati user posted image  user posted image , ali skrenuh ja s teme... 
To festanje mi je cista glupost, bar za mene...
Mislim da nije u redu, ali opet kako ko hoce, i kako kome odgovara....
Mi cemo aBd da zakoljemo kurban kad budemo sunetili malenog,
a sto se tice festanja ne dolazi u obzir...


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:20:15   
sarah
Ne znam kakav je tamo obicaj, ali kod nas koliko znam nije tako.
Kad se dijete osuneti obicno dolaze rodbina i prijatelji u posjetu i daruju dijete (novcem), a da se festa pravi - po meni je to nepotrebno.
Ali, ko voli - nek izvoli.

(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:20:46   
Bosanka
Hajr je svakako,.a sto i ne proslaviti,bas super,nek se zna.

(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:25:59   
nely
ma nije to malo slavlje,nisam protiv okupiti familiju i komsije,prijatelje,rucak i tako..
al je smjesno sunet,a oni se napiju i jos muzika-mozes mislitiuser posted image

_____________________________

...edvin...15/6/o8

(odgovor članu Bosanka)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 10:41:23   
Skvo RR
Sunet i alkohol, feste, muzike ne idu skupa.

Mislim da je lijepo zaklati kurban za tu priliku i proslaviti u krugu uze porodice.

(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:20:18   
lida
Fešte za sunetluk su mi bez veze uredu da se okupi familija ona najuža

Mi smo kurban klali kad smo Mirzi davali ime jel se treba klati i za sunetluk


_____________________________

Irhana 28.11.1999.

Mirza 26.04.2008.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:32:01   
Amer
Mi kad smo Amera snetili nismo pravili slavlje ali su nam došli prijatelji i moji roditelji malo ih počastila, lijepo posjedili i svako svojoj kući..
Maleni je sreća bio dobar nije plakao pa smo mogli a da je bilo obratno ja bi ih lićno poslala kući user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Amer 21.09.2007.

(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:42:57   
dambolina
Ma NIGDJE veze. Pravit dernek! Da Bog sacuva novotarija! Sunnet je djetetu 7. dan po rodjenju prouciti ezan i ikamet na lijevo i na desno uho, dati mu lijepo ime, musko djete obrezati, a i musko i zensko osisati i dati sadaku u protivrjednosti tezine bebine kosice. Zaklati AKIKU, ne kurban - kurban se kolje za Bajram, moze 7., 14. ili 21. dan od rodjenja djeteta. Ako zaista zelite osunetiti djete zbog vjerskih razloga, onda obratite paznju na VJERSKE propise, ako pak OBREZUJETE djecu iz higijenskih razloga - onda i dernecite uz alkohol i slicno. Zna se sta je SUNNET - praksa Poslanika Muhammeda s.a.w.s. Dakle - imate internet, imate google - pa bujrum nadjite propise. Mozda sam se malo previse "upalila" na ovo - ali ne mogu da shvatim da ljudi totalno zanemaruju propise kad su ove stvari u pitanju.

Pozdrav!

(odgovor članu Amer)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:55:50   
Emina*
IZVORNA PORUKA: lida

Mi smo kurban klali kad smo Mirzi davali ime jel se treba klati i za sunetluk



Lido, mi smo planirali, ali ne znam jos uvijek zbog bruceloze....
Mozda dati u islamsku zajednicu....


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:59:42   
lida
Mi smo narućili iz halal mesnice pregledano i rekli im za šta je namjenjeno

_____________________________

Irhana 28.11.1999.

Mirza 26.04.2008.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 11:59:43   
HINDA
obojici sinova kod nadjevanja imena -akike smo zaklali po dva kurbana ali kad smo ih sunetili zaklali smo po jedan kurban zovnuli rodbinu i pocastili ih, dova se proucila i svak svojoj kuci. u okviru vjere, dzematile se klanjalo, rodbina se sva vidjela i mislim da je to lijepo.

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 12:06:31   
Emina*
Lido, i mi smo za ime, a ovo gore sam napisala za sunet user posted image

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 12:14:25   
M kao Mama
malo nisam baš najbolji sagovornik direktno za ovu temu, ali moram se uključiti,

Svjedoci smo zadnjih godina da kod Bošnjaka  su podobro izgubljeni svi kompasi, posti se 30 dana, a onda zadnjeg dana ramazana nakon iftara u kafanu, da e nadoknadi izgubljeno,

Kada se Lajla rodila fino sam se dogovorila sa Harisom da nema alkohola u kući, tako je bogu hvala i danas, kada je napunila 7 dana, došao je jedan naš prijatelj hadžija proučio joj ime ne ezan, da ne lažem nismo klali kurban u njeno ime,

pa tako i ti suneti muške djece danas se prave kako bi se rodbina napila i proveselila, a sve manje da bi se ispoštovala vjera,

tako da zaista ne znam šta više kazati na ovu temu,

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 12:22:50   
HINDA
AKIKA- je nadjevanje imena dijetetu, tako sto roditelji odaberu ime, prouci se ezan na desno uho a na lijevo ikamet po sunnetu 7, 14 ili 21 dan, za zensko se kolje jedan kurban za musko dva, obrije se glava i podijeli se sadaka u visini tezine kose.

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 12:45:23   
nely
IZVORNA PORUKA: mama alma

malo nisam baš najbolji sagovornik direktno za ovu temu, ali moram se uključiti,

Svjedoci smo zadnjih godina da kod Bošnjaka  su podobro izgubljeni svi kompasi, posti se 30 dana, a onda zadnjeg dana ramazana nakon iftara u kafanu, da e nadoknadi izgubljeno,

Kada se Lajla rodila fino sam se dogovorila sa Harisom da nema alkohola u kući, tako je bogu hvala i danas, kada je napunila 7 dana, došao je jedan naš prijatelj hadžija proučio joj ime ne ezan, da ne lažem nismo klali kurban u njeno ime,

pa tako i ti suneti muške djece danas se prave kako bi se rodbina napila i proveselila, a sve manje da bi se ispoštovala vjera,

tako da zaista ne znam šta više kazati na ovu temu,


SVAKA TI CAST MAMA ALMA,POTPUNO SE SLAZEM,ZATO SAM I PROTIV.

_____________________________

...edvin...15/6/o8

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 13:09:07   
Gigana
Kad smo osunetili Vedada nismo pravili nikakvu feštu, došla nam je najbliža familija i dijete su darovali novcem, a mi smo napravili svečani ručak, malo se posjedilo i to je to.
Nisam vjernik u smislu da klanjam, idem u džamiju i slično, pa tako nismo ni klali kurbane, ni kad se rodio, ni kad se sunetio, samo smo zovnuli jednog člana porodice da mu prouči na uho (to je bilo kad se rodio).

Što se tiče feštanja, mislim da je to lična stvar dogovora između roditelja djeteta, dakle, ako oni žele da to obilježe svečanije, ili manje svečano, sve je do njihovih želja.  Nisam ni za ni protiv, svako treba da uradi ono što misli da je najpametnije u tom trenutku.

(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 13:49:27   
Anoniman
obrije se glava i podijeli se sadaka u visini tezine kose.

a mora li se brijati glavica kod curice?Meni nekako žao.. još ako bude imala lijepu kosicu..user posted image

(odgovor članu Gigana)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 13:54:24   
Emina*
Jel  neko i to uradio user posted image  user posted image
To je sunet a ne farz...


< Poruku je uredio Eminica -- 14.8.2008 13:58:02 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 13:58:02   
mazalica
Znam da je fino obrijati glavu djetetu. Ali iako sam vjernik i muz mi je zavrsio medresu mi to nismo uradili, jer mi je zao bebice a i onako je bio gotov celav.

_____________________________

Hamza 27.02.2008
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 14:10:24   
HINDA
nije to farz, ima ljudi koji to rade, mi smo svojoj djeci makazama odrezali simbolicno i svakako vise dali sadake.

(odgovor članu mazalica)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 14:11:07   
bezelye
Ovdje je proslava OBAVEZNA ali bez alkohola. Moguce da je neko preuzeo samo dio obicaja. Ono sto njima pase. Narodu treba razlog da se napravi dernek i popije.

Kada se Eren rodio MM mu je proucio ezan na desno i ikamet na lijevo uho. Zaklali smo akiku. 40. dan je proucen mevlud kod nas u kuci. (Proucice se aBd mevlud i kad ga osunetimo.) Svi iz familije koji su dosli da nas posjete u bolnici su proucili djetetu dovu. Cak i danas kad neko vidi po prvi puta Erena prouci mu dovu.

Ono sto mi smeta je sto se ovdje ceka da djete bude dovoljno veliko i svesno sta se desava pa ga tek tada obrezu. A ja bih to sto prije, dok je jos mali.
Djecaci po 7 dana nose odijela namijenjena samo za tu priliku. Evo kako izgledaju http://www.sunnetelbisesi.com/tr/urun_resimleri/200822023110KCAUOYWGHKNGPAN.JPG
Djecaci su tada jako ponosni na sebe i zele to da pokazu svima. Naravno da jedva cekaju tu proslavu. Cak im djevojcice zavide user posted image
Ja sad kontam kako da "skuham" MM da to uradimo sto prije a nek se proslavlja nekad poslije kad njima bude cejf. Izgleda da sam na dobrom putu user posted image S obzirom da smo negdje na internetu pronasli i da je sunnet obrezati dijete 7. dan.
Kao sto neka mama rece to je mubarek pa ga treba i obiljeziti, ali u duhu vjere (kome je do vjere). Ko obrezuje dijete iz cisto higijenskih razloga ne treba mu nikakva festa. To je ko da izvade djetetu krajnike ili slijepo crijevo, a za to se ne pravi festa user posted image

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 14:16:08   
bezelye
Sunnet je djecaku obrijati kosicu ali ne i djevojcici. I, svakako, nije farz.
Nismo ni mi brijali. Ko ce sad to vagati... Daj vise sadake i uredu. Svakako mu je kosica ko paperje user posted image

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 14:16:46   
Anoniman
Kada se Eren rodio MM mu je proucio ezan na desno i ikamet na lijevo uho. Zaklali smo akiku. 40. dan je proucen mevlud kod nas u kuci. (Proucice se aBd mevlud i kad ga osunetimo.) Svi iz familije koji su dosli da nas posjete u bolnici su proucili djetetu dovu. Cak i danas kad neko vidi po prvi puta Erena prouci mu dovu.

Kako je to slatko i lijepo da bebicin život počne na takav način, da svi mole Boga za nju i za njenu sreću. A ne puko:čestitam itd., pa nisam je ja stvorila, već samo rodila..

(odgovor članu bezelye)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 14:28:19   
HINDA
jest, to dode tako samo bi jos bilo bolje da turci pa i albanci to shvacaju tako, jer je kod njih vecinom pracenje tradicije a ne vjere, oni to rade a ne znaju zasto, pa zato su na taj nivo doveli sunnet da godinama skupljaju pare kako bi napravili tako veliku festu a nemaju mogucnosti da skoluju dijete, i jos mnogo stvari rade......

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *