|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kako dati bebi lijek
4.10.2008 21:40:26   
kvik
Vjerovatno zvuči glupo ovo što ću vas sada pitati , ali moram.Zanima me kako dajete paracetamol bebi i u kojoj dozi. Moja hvala Bogu do sada nije imala temperaturu, ali 13. idemo na vakcinu ,pa će je vjerovatno dobiti. Da li se tableta smrvi i pomješa sa vodom ili...........?

< Poruku je uredio Hanady RR -- 5.5.2010 22:54:15 >
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 1
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 21:43:41   
Emina*
Bebi se ne daju tablete, nego paracetamol sirup ili cepici...
Reci ce ti pedijatar svakako....
Mi smo dosad koristili cepice, stimd a ih prerezemo uzduz na pola, i onda mu gurnem u cmar...
I to je to...
Sretno user posted image   user posted image



_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu kvik)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 21:45:29   
kvik
Hvala Emina na odgovoru , e baš si brza. user posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 21:55:14   
Crvena
Ja sam paracetamol davala tako sto odredjenu dozu navucem u spricu i bebi pravo u grlo.

_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu kvik)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 22:16:17   
nesanica
Mi smo do sada koristili samo cepice i sirup.....a sto se tice tabl. ovdje su AD kapi u obliku tabl. i bebi je od prvog dana dajem na kasiku sa malo vode.
Talb.se jos pocne topiti u vodi tako da je bez problema proguta.

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 22:21:31   
jasmina_mm
Mi smo do sada samo pili sirup i to ako doktorica kaze pola kasicice ja mu dam malo manje, nije bilo vecih problema ali zato je sa ferumom prava borba. Nece ga ni naopako...

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: kako dati bebi lijek
4.10.2008 22:32:55   
lejlašh
Kao što Beki reče najlakše je sa špricom ili dozatorom koji dođe u sirupu Panadol baby, tako znate da niste dale premalo niti previše.
Nina sretno na prvoj vakcini i povedi cijelu ekipu upomoć, trebaće ti. Pusa za Žanicu

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 1:25:26   
Visnja RR
kvik:
ako je to ona prva vakcina onda se od nje ne dobije temperatura...
a ako je tu vec primila onda idu one tri (iz tri djela) od kojih se moze dobiti temp. u tom slucaju obavezno trazi acelularnu vakcinu (vakcina od kojih se ne moze dobiti temperatura a po zakonu bebe rodjene od 1. aprila treba da prime bas tu jer se one stare vise ne bi trebale koristiti, mada se ovi nasi  ponekad prave ludi)... ja se slomih napominjuci to mame, jer mi je zao da bebice dobiju temperaturu ako vec ne moraju...
koliko tvoja beba ima mjeseci?
panadol sirup se daje dozatorom ...na kutiji pise koliko se smije dati ali se ne preporucuje davati bebi ispod 3 m...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 11:41:01   
nikka
Paracetamol sirup se daje malim bebama i to samo uz preporuku pedijatra,naravno odrediće vam i dozu a svaki sirup ima dozator,čepići se stavljaju kod temperature preko 39 i nije dobro pretjerivati nisačim,ali eto kad se mora dobro je da znamo šta imamo na raspolaganju.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 14:29:09   
kvik
Moja Žanica ima tek 25 dana. Nisam znala da se od prve vakcine ne dobije temperatura. Hvala Višnja, sad mi je lakše.

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 16:20:27   
M kao Mama
Dok je Lajla bila manja kada bi trebala popiti paracetamol ili neki drugi sirup nije bilo problema, uvijek iz kašike, ali od prije nekoliko mjeseci bio joj je prepisan zinat i od tada je ludnica, valjda joj se zgadio, ali nekako popijemo, ako ništa na silu joj otvorim usta i popije ga. Ali, dajem joj i sirup za apetit i imunitet, nekada ga hoće, nekada neće, a onda smo se dosjetili pa joj stavimo taj sirup u sok i to prođe.

Međutim, mi imamo frku sa kapima za nos, kadfa joj moram staviti kapi, ona brišti, kao da je neko davi, to su suze do koljena

(odgovor članu kvik)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 19:56:56   
Ivona
Nije bas apsolutno tacno da se od prve vakcine ne dobije temp.,kao ni da se od druge dobije.Sve je to individualno.

Moja Selena nije imala nikakvih reakcija ni na jednu vakcinu do sada.Prvi put sam joj dala paracetamol sirup preventivno,a poslije sam skontala da je to bas preglupo i ne pada mi na pamet da to vise ikada ucinim.Zasto kljukati dijete lijekovima bez potrebe?!

Sto se tice acelularnih vakcina...,treba insistirati na njima,jer se cesto desava da podvaljuju zalihe starih .Ukoliko beba dobije vakcinu samo u rukicu i nogicu (mislim na onu vakcinu koja se daje dvomjesecnoj bebi),onda je to to...,a ako joj budu dali i dio koji treba popiti,znajte da je dobila staru.
Kod ovih vakcina su puno blaze reakcije...(ni ovdje nije iskljucena povecana temp.).
Poznajem dosta roditelja,koji tvrde da su njihove bebache reagovale i na nju user posted image

U svakom slucaju,sretno svim malim user posted image i njihovim roditeljima!


_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 19:58:38   
Ivona
IZVORNA PORUKA: mama alma




Međutim, mi imamo frku sa kapima za nos, kadfa joj moram staviti kapi, ona brišti, kao da je neko davi, to su suze do koljena


I kod nas je ista situacija.Zato koristimo Nisita sprej,pa je brzinski prevarimo user posted image
A kada joj cistimo nosic pumpicom,to je haos!Cijela zgrada cuje...user posted image


_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 20:17:07   
stella
Eh,mi bas sutra ili prekosutra idemo na tu drugu vakcinu.I svakako cemo traziti acelularnu,ako nam je dadnuuser posted image

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu kvik)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: kako dati bebi lijek
5.10.2008 23:55:15   
mamin sin
IZVORNA PORUKA: Ivona

Nije bas apsolutno tacno da se od prve vakcine ne dobije temp.,kao ni da se od druge dobije.Sve je to individualno.


Sto se tice acelularnih vakcina...,treba insistirati na njima,jer se cesto desava da podvaljuju zalihe starih .Ukoliko beba dobije vakcinu samo u rukicu i nogicu (mislim na onu vakcinu koja se daje dvomjesecnoj bebi),onda je to to...,a ako joj budu dali i dio koji treba popiti,znajte da je dobila staru.
Kod ovih vakcina su puno blaze reakcije...(ni ovdje nije iskljucena povecana temp.).



Svaki dr.kaze da od prve boce (hepatitis B) nema reakcije.

Mislim da se i kod acelularnih daje da beba pije onu bocu. Moj maleni kad je primio prvu trojnu vakcinu je imao groznu reakciju, otekla mu rukica i bolilo ga pravo, temp. dobio i sve...Kad smo otisli na iducu trojnu to smo spomenuli dr. i ona kaze sestri dajte mu acelularnu i isto je pio, u nogicu i u rukicu, ali nikakve reakcije nije imao, ni nervoze, ni otoka ni temp...nista.

Od 01.09. su zakonom obavezne acelularne vakcine, ne dajte da vas zeznu. Sada ne znam da li postoji razlika po kantonima, ali valjda ne bi trebalo biti.

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: kako dati bebi lijek
6.10.2008 0:23:46   
batterfly
Ako se ja mogu dobro sjetiti te prve vakcine,mislim da kod nas pedijatar savjetuje po potrebi,dati paracetamol sirup,(ako cak i ne odmah po dolazku kuci,dati pola doze)...
Tako da smo i mi nabavili spricu i davali tako,i inace kad mi pije bilo kakav sirup,ja to "nasicam" spricomuser posted image user posted image ,mislim da je najednostavnije...

A da bude iskrena,prvi put cujem za te vakcine "acelularne",mislim da mom djetetu to nisu davaliuser posted image user posted image user posted image !! Ne znam,fakat!!!user posted image user posted image
(Djete sad ima skoro 11 mjeseci)

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: kako dati bebi lijek
6.10.2008 1:09:35   
Ivona
IZVORNA PORUKA: mamin sin


Mislim da se i kod acelularnih daje da beba pije onu bocu.


Selena je primila tu vakcinu prije 10 dana i nije nista dobila da popije.


_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: kako dati bebi lijek
6.10.2008 10:59:49   
Amrino
mamin sin- mislim da mu nisu dali acelularnu.
Mi smo prve dvije primili celularne-  popije, ruka i noga a trecu acelularnu- nista se ne pije- samo rukica i nogica.

kvik- ne sikiraj se nista. Samo stavljaj obloge redovno na mjesta uboda i nemoj davati sirupcic ako temp ne prelazi 39.
Mi smo davali "preventivno" po doktorovoj preporuci i dan danas zalim zbog toga. Takve stvari su pogubne za djeciji imunitet. Bolje je stavljati obloge i tusirati bebu nego je odmah kljukati sirupima. Sto se doziranja tice( ako ga budes davala) imas u u putstvu sve. I dooobro procitaj. Dozira se na osnovu bebine tezine. Pise cak i ispod koje tezine se bebi ne bi smio davati sirup (na to doktori nikada ne upozore!). Bolje pitaj u apoteci da ti izracunaju- reci koliko beba ima kila i koliko je stara.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: kako dati bebi lijek
6.10.2008 14:10:31   
Visnja RR
MOja Asja je primila do sada dva puta acelularnu - naravno  u tom periodu se primaju iz tri djela... popije, rukica i butinica... Obzirom da sam insisitirala na acelularnoj znam da ju je i dobila... acelularna ili prociscena vakcina se odnosi ako ne grijesim samo na onaj dio koji se daje u rame... trebamo ici za par dana cu traziti detaljniji odgovor od pedijatrice... pa vam napisem...
I naravno treba uvjek traziti da bebice vakcinisu iglicama za bebu jer se desava da koriste za odrasleuser posted image
malo smo otisli od teme
o vakcinama smo pisali vise ovdje
http://www.ringeraja.ba/forum/m_59958/mpage_1/key_/tm.htm

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: kako dati bebi lijek
6.10.2008 22:29:07   
mamin sin
IZVORNA PORUKA: amrino

mamin sin- mislim da mu nisu dali acelularnu.
Mi smo prve dvije primili celularne-  popije, ruka i noga a trecu acelularnu- nista se ne pije- samo rukica i nogica.



Samo kod prve dvije i ima onaj dio sa se popije boca kod trece nema. Tako da sam sigurna da je drugu a i trecu pimio acelularnu jer u protivnom bi imao reakciju kao poslije prve a nije je imao...

Ali kao sto Visnja rece malo smo off topic, pisali smo o bocama.user posted image

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: kako dati bebi lijek
7.10.2008 9:17:51   
ElmaB
Ima se kupiti u apoteci u Robot komercu u Hrasnom dozator za lijek. Izgleda kao sprica na cijem vrhu se nalazi cucla sa rupicom. S donje strane se naspe lijek i koji lagano dolazi do cucle. Beba kako vuce tako i proguta lijek. Jako prakticno!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: kako dati bebi lijek
7.10.2008 12:07:08   
ruža
Moja bebica ima tri mjeseca i 17.treba da primi tek onu drugu vakcinu jer smo kasnili sa II dozom hepatitisa B. E sad, drage moje, malo mi pojasnite, ako ja tražila acelularnu vakcinu, kako da znam da će mu je dati, jer mogu reći to je ta, a ustvari može biti ona starauser posted image Ja im stvarno ne vjerujemuser posted image  

(odgovor članu kvik)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: kako dati bebi lijek
7.10.2008 12:38:26   
ElmaB
A, nista, morat ces im vjerovat jer to ne mozes provjeriti!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 23
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *