|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: sokići
28.11.2009 15:11:03   
mojbebac
PA JA NISAM MJESALA ISPOCETKA, DAVALA SAM ODVOJENO, NI SADA NISAM PRISTALICA MJESANJA, SVAKI DAN PIJEMO DRUGI SOKIC, JEDINO JOJ PONEKAD DZAM ONAJ MJESANI KUPOVNI, ALI I NJEGA RAZBLAZUJEM SA VODOM ....

_____________________________

mamina i tatina princeza stigla na svijet 14.05.2009

Nas mali princ stigao 07.10.2015. 54cm,4300 gr

(odgovor članu delly)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: sokići
29.11.2009 13:05:17   
Anoniman
Mi pijemo samo cistu vodu. Samo ponekad vrlo malo vrlo vrlo blagog BIO caja od komoraca ili kamilice.  Sada, na kraju 9. mjeseca, dnevno pijemo oko 200 ml ciste vode. user posted image user posted image user posted image user posted image Cilj nam je u toku 10. mjeseca piti 300 ml. Samo 15 ml svjeze iscjedjenog soka od jabuke ili narandze stavljam u rucak radi vitamina C, jer poboljsava apsorpciju zeljeza. Inace, umjesto da cijedimo sokove, mi jedemo svjeze voce u zitno-vocnom obroku poslije podne, za veceru, poslije rucka kao desert i za dorucak, samo kao dodatak.

(odgovor članu mojbebac)
  Neposredna veza do poruke: 52
   RE: sokići
3.12.2009 11:57:29   
Pretty mamma
Moja malena će za 10 dana napuniti 6 mjeseci. Do sada je samo dojila, bez vode, čaja, soka i sl.
Moje pitanje je u biti da li su sokići nužni? Da li ih je potrebno davati ili su samo isprazne kalorije?


_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: sokići
3.12.2009 12:01:51   
Skvo RR
E, sad tu ces cuti razna misljenja. Ja sam nasla neku zlatnu sredinu, popije jedan sok dnevno od 6 mjeseca, a ostalo je cajko i voda. Ja sok dajem, jer joj je to poslastica, regulise stolicu, dobija dodatne vitamine. I dan danas joj nisam nikada dala sokove za odrasle. Jos pije hipp, nestle sokove obogacene Fe i C vitaminom, medjutim najvise pije sokove koje joj ja cijedim i pravim. Mislim da nema u tome nikakve stetnosti, jer na taj nacin unosi vlakna za bolji rad crijeva i tako vazne vitamine.

< Poruku je uredio skvo -- 3.12.2009 12:08:39 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: sokići
3.12.2009 12:16:40   
Pretty mamma
Hvala ti skvo na odgovoru.
I sama sam u dilemiuser posted image

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu mojbebac)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: sokići
3.12.2009 14:54:01   
Anoniman
Ne treba davati sokove. Kaze "DGE". Preslatki su i ne utazuju zedj. Imaces problema da bebicu naucis da pije vodu. Radije joj daj komadic svjeze vocke umjesto da je cijedis. Sokic moze samo kao dodatak "slanom" jelu sa mesom. crveno meso je bogato zeljezom i sad nakon 6. mjeseca treba ga davati. Vitamin C pomaze apropciju zeljeza. U porciju od oko 200 gr ucijedi se oko 15 ml soka od jabuke ili narandze (i narandza je Ok, samo limun niposto ne). Inace, voda, voda, voda, voda i samo voda. Cim se pocne sa cvrstom hranom, voda, voda, voda, voda i samo voda. Ne znam sto nase zene nece da prihvate to. Pa, moja nana je znala da treba davati vodu. "DGE" kaze da do kraja 1. godine, beba mora piti najmanje 500 ml vode dnevno. A moze i vise.

(odgovor članu Pretty mamma)
  Neposredna veza do poruke: 56
   RE: sokići
3.12.2009 14:58:52   
noaa
Dindin smiju li mandarine? recimo iscjedim mandarinu i dodam malo vode

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: sokići
4.12.2009 13:19:12   
Anoniman
Noaa, bolje je ovako. Za dorucak ili medjuobrok:  prokuhas oko 100 ml vode, umijesas baby instant zitarice, npr zob ili proso (sadrze zeljezo, ali mogu bilo koje zitarice), izgnjecis 100 gr banane. Iscjedis narandzu. U zitarice dodas bananu i oko 4 velike kasike narandzinog soka. Dodas malu kasikicu putera i sve dobro izmijesas. I eto beba "pojela" svjeze iscjedjen sok od narandze. DGE stalno spominje sok od narandze i sok od jabuke. Mandarinu ne spominju posebno, ali beba ti je stara otprilike kao i moja (01.03.), pa mislim da moze mandarina. Ali ja dajem mandarinu kao vocku. Mali komadic da sise poslije rucka. Ograniceno vrijeme i pod nadzorom (sta ja znam, bojim se da se ne zagrcne). Inace, jabuku uvujek svjeze izrendam i iscjedim rukom i stavljam jabukov sok u sve, ali bas sve. I u "slani" rucak. Oko 15 ml po obroku. Tako beba moze "jesti" sokice, koji moraju uvijek biti 100% sok (bez vode) i uvijek svjeze iscjedjeni. Kupovni sokovi ne dolaze u obzir. A da beba pije tako iscjedjene sokove, prezestoki su, preslatki, ne gase zedj. Poslije njih beba teze prihvata vodu. Uvedite pravilo: Samo se cista voda pije (cajevi samo u izuzetnim okolnostima i preporucuje se BIO caj od komoraca, ali vrlo blagi), a sok umijesajte u hranu. Pa zar nije bolje napraviti zitno vocni obrok, nego sok? Umjesto banane jos je bolje koristiti 100 gr jabuke kao osnov. Jos nije zabiljezena alergija na jabuku. Onda u zitarice i jabuku umijesajte sezonsko voce po zelji i ukusu. Npr. propasirajte nekoliko kasika borovnica, malina, kupina, jagoda (moze i smrznuto), iznjecite krusku... Pa zar nije bolja propasirana borovnica od bilo kakvog soka) user posted image

< Poruku je uredio Dindin -- 4.12.2009 13:26:37 >

(odgovor članu noaa)
  Neposredna veza do poruke: 58
   RE: sokići
4.12.2009 13:23:06   
noaa
Dindin aj skokni na temu ishrana beba od 4,5-6 mj.nesto sam pitalauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: sokići
4.12.2009 13:44:04   
Skvo RR
Ne treba davati sokove. Kaze "DGE". Preslatki su i ne utazuju zedj. Imaces problema da bebicu naucis da pije vodu. Radije joj daj komadic svjeze vocke umjesto da je cijedis. Sokic moze samo kao dodatak "slanom" jelu sa mesom. crveno meso je bogato zeljezom i sad nakon 6. mjeseca treba ga davati. Vitamin C pomaze apropciju zeljeza. U porciju od oko 200 gr ucijedi se oko 15 ml soka od jabuke ili narandze (i narandza je Ok, samo limun niposto ne). Inace, voda, voda, voda, voda i samo voda. Cim se pocne sa cvrstom hranom, voda, voda, voda, voda i samo voda. Ne znam sto nase zene nece da prihvate to. Pa, moja nana je znala da treba davati vodu. "DGE" kaze da do kraja 1. godine, beba mora piti najmanje 500 ml vode dnevno. A moze i vise.


Ne bi se slozila, da bebama ne trabaju sokovi, jer su oni izvor vitamina. 100% sokovi cijedjeni su preporuka od 6 mjeseca. U nekim zemljama pocetak dohrane se vezuje za cijedjene sokove od jabuke i mrkve. Vezano za citruse, oni u biti idu od godine dana. Konkretno, u ovoj sezoni gripa cijedjeni sok od narandje i mandarina potrebno je razblaziti sa vodom. Omjer je 50/50%. Omjer je preporucen u smislu lakse probave.  Za vodu se slazem,  ali ne mislim da dijete samo treba vodu. Cajevi su odlicni i za odrasle, a pogotovo za malu djecu. Kamilica, majcina dusica, nana, to je sve priroda dala za blagodat kako ljudi, tako i djece.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: sokići
4.12.2009 14:28:38   
Anoniman
Ja volim sve bebe i voljela bih da mamama prenesem iskustvo i saznanja koja sam stekla u inostranstvu. Tako ce mame bolje donijeti odluku. Navela sam izvor: "DGE - Deutsche Gesellschaft für Ernährung", sve je naucno utemeljeno. Za sve sto kazem, pruzim i objasbjenje zasto je tako. DGE spominje narandzin sok kao svjeze cijedjeni i dodatak jelu vec od 5. mjeseca. U ogranicenim kolicinama. Svjeze cijedjeni sok od jabuke nije problem vec od navrsenog 4. mjeseca kao dodatak jelu. Ponavljam, nije jos zabiljezena alergija na jabuku. Narandza kao vocka: ne, a limun nikako i niposto ne. Ostale citruse ne spominju. Naravno da je 100% sok prezestok, pa sam sve objasnila zasto sok, ne kao pice, nego dodatak jelu. I doslo je do nesporazuma. Sokovi se mogu davati kao dodatak jelu, dakle, nisam rekla de se ne trebaju davati sokovi nikako, ali bolje je dati vocku. S druge strane, voda je zivotno vazna. Mame, molim vas, za dobro bebica, naucite ih da piju vodu. Molim vas...
Svaki caj ima i nuspojave i jaki cajevi nisu dobri za male bebice. Svaki lijek ima i nuspojavu. Od tih trava i prave se lijekovi. Ali kako hocete, ja odustajem...Kad nesto tvrdite, bar navedite izvor ili na cemu temeljite takvo misljenje. Inace, takve izjave se ne mogu uzeti kao aksiomi, nego ih mozete iznijeti samo kao vlastito iskustvo.

< Poruku je uredio Dindin -- 4.12.2009 14:36:10 >

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 61
   RE: sokići
4.12.2009 14:33:18   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Dindin

... Kupovni sokovi ne dolaze u obzir. A da beba pije tako iscjedjene sokove, prezestoki su, preslatki, ne gase zedj. Poslije njih beba teze prihvata vodu. Uvedite pravilo: Samo se cista voda pije (cajevi samo u izuzetnim okolnostima i preporucuje se BIO caj od komoraca, ali vrlo blagi), a sok umijesajte u hranu. ...

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 62
   RE: sokići
4.12.2009 14:38:59   
Nedi
Mi praktikujemo domaće sokove, posebno one pravljene od našeg voća npr grožđa razrijeđene sa vodom i dodatak malo limuna. Tako pije i vodu i sokić koji nije presladak i limun dodatak c vitamina. A pravim i sokove od  drugog voća i naravno uvijek dodajem vodu. Pijemo i samu vodu a kupovne sokiće u tetrapaku samo kad smo vani.
Da napomenem da je moj djecak sada "veliki"  još malo pa će mu 2 godine, a od 6. mjeseca je pio sokiće od voća primjerene uzrastu po tablici.

Mi smo ovako radili



_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: sokići
4.12.2009 15:32:38   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Dindin

Ali kako hocete, ja odustajem...Kad nesto tvrdite, bar navedite izvor ili na cemu temeljite takvo misljenje. Inace, takve izjave se ne mogu uzeti kao aksiomi, nego ih mozete iznijeti samo kao vlastito iskustvo.


Niko te ne napada ovde. A sto bi ti odustajala sa pisanjem. Ne vidim razlog za to. Ti prozivas mene i druge forumasice da navodimo izvore.

Ti navodis DGE kao izvor, koji i kao WHO, mijenja stavove iz mjeseca u mjesec.

Ovo definitivno nije tema za raspravu. Cak je prije osam godina zvanicni stav WHO-a bio da je mrkva alergen. Da bi promijenili opet stav da je jedna od najsigurnijih namirnica.

Ovo mrzim sto pisem, ali moji izvori su-

What to Expect the First Year by Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway

Enciklopedija za roditelje, trudnoca, rodjenje, njega i odgoj, Larousse

I moja tetka pedijatrica!

Generalno imam stav da se ne moramo ovde "nagurivati" ciji izvor je jaci. Nasi postovi su nasa misljenja i nicija druga.

Tvoja konstatacija u gornjem postu "Ne znam sto nase zene nece da prihvate to. Pa, moja nana je znala da treba davati vodu", je veoma nipodastavajuca prema zenama iz BiH.  Nisam htjela na prvu da reagujem, ali ispadose neke "tamo" zene brizljivije za svoju djecicu od ovih "nasih".
Mislim da smo mi ovde sve pazljive kada je u pitanju i prehrana i zdravlje nasih beba. I kupujemo knjige, i citamo, i otvaramo stranice WHO, Americkog saveza pedijatara, i konsultujemo pedijatre i razmjenjujemo misljenja na nasoj maloj RR zajednici.

Ja toplo pozdravljam tvoj trud, ali ostavi prostor i nama da damo pomoc nasim dragim forumasicama, jer mislim da imamo i mi neku kompetentnost.  A, sve sto pisemo pisemo sa oprezom. Mislim da je malo pterjerano da za svaku napisanu rijec navodimo izvor.

Neke stvari su same po prirodi aksiomne, na to mislim da bebe trebaju da piju vodu. I za to definitivno ne treba navoditi izvor.

LP

< Poruku je uredio skvo -- 4.12.2009 15:36:23 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: sokići
4.12.2009 17:04:44   
Anoniman
Potpuno si u pravu. Izvinjavam se svima. Ako ima potrebe, moderatori mogu izbrisati postove. Necu vas vise gnjaviti. Cao.

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 65
   RE: sokići
4.12.2009 17:05:20   
noaa
Dindin kod nas u Hercegovini ljudi prave puno soka od sipka,tako sto se iscjede sipci i od prilike dodaje se kilogram secera na litar iscjedjenog soka i kad se secer istopi sok je spreman.meni je mama iscjedila i poslala bez secera za Nou.

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: sokići
4.12.2009 17:09:21   
ivanas
hallo mame ne vidim razlog nečijoj ljutnji pa sve smo ovdje da iznesemo svoje mišljenje ali bez bilo čije ljutnje. ko hoće šta da prihvati neka prihvati a ko ne nemora. svaka od nas zna svoje dijete i zna šta mu paše i želimo najbolje kao majka.zato hop hop cure i idemo dalje bez bilo kakve ljutnje i namrgođenostiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: sokići
4.12.2009 17:15:17   
Pretty mamma
Dindin,
ne idi....user posted image user posted image user posted image
Čitala sam sve tvoje postove i veliko hvala!!!user posted image user posted image

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu ivanas)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: sokići
4.12.2009 17:16:46   
dana3
Obicno ne komentarisem sta je ko i odakle napisao i koliko je to ok ili nije.ja imam nedonocse i dosad sam pisala da nijednu tablicu nisam ni citala ni gledala ni po njoj se ravnala.moje dijete pije vodu od 4 mjeseca,sokove nece nikakve a davala sam svjeze pripremljene i eno 3 hippova cekaju koja nece ni da mirihne.
hranima ga onako a i dajem sokove(koje nece)koje ja mislimda su ok jer obicno ih ja i popijemuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
evo malo oT-u supice ne trteba stavljati brsno a kasice koje kupujemo ih imaju

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu ivanas)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: sokići
4.12.2009 17:31:38   
Dinkica

IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

Dindin,
ne idi....user posted image user posted image user posted image
Čitala sam sve tvoje postove i veliko hvala!!!user posted image user posted image


I ja mislim ovako. Stalnim podsjecanjem mene si natjerala da bebi dajem vise vode i meni bude drago poslije svakog njenog gutljaja. user posted image

_____________________________

Mamino pile se rodilo 12.02.2009

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: sokići
4.12.2009 17:58:14   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: skvo


Niko te ne napada ovde. A sto bi ti odustajala sa pisanjem. Ne vidim razlog za to.



Ne razumijem!user posted image


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: sokići
4.12.2009 21:15:12   
*Seve*
Moj maleni ima 11 mjeseci u toku dana popije oko 200 ml vode,
a od 6 mjeseca mu dajem i sokice.Obavezno ujutro uz dorucak popije svjeze iscijedjen sok od voca.
Nevidim nista lose u tome kupujem mu i od Nestle i Hipp.Nije naravno dobro pretjerivati sa sokovima a nema potrebe ih ni izbjegavati.
Vodu pije cijeli dan jedino ujutro uz dorucak svjezi sok.I ja ga pijem svako jutro i on sa svojom mamom.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: sokići
4.12.2009 23:04:45   
Ilhana RR
Skvo, samo ti nastavi kako si pocela... zivim i ja u inostranstvu pa nisam nista tako cula... moje male medicinska sestrica i pedijatrica na jesen pocinje da govori da se treba davati nektarina, jabuka, narandzi, sokica od navedenog voca jer treba da uvodi sto vise C vitamiina radi bolesti... pogotovo sada kada vlada krmeca ova rekla je dupolo vise da joj dajem nego prosle godine...

Mislim da niko nezeli svom djetetu sve u zivotu kao majka od tog djeteta, mozes ti voljeti koliko hoces bebe al ti mom djetetu bolje nemozes pozeliti od same mene jer ipak je to moje dijete.

Sto se tice tablica nisam pratila nit cu kad pratiti, pratim ono sto je moja mama pratila samnom jer hB meni nista nefali a vidim da i vama nista nefali.



_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu *Seve*)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: sokići
5.12.2009 13:03:13   
*Seve*
Bas tako Ilhana zivim i ja u inostranstvu,pa tako nesto nisam cula...
Jutsos smo pili sok od cjedjene mrkve i narandje..
Popili vise od pola case sa kljunom.Sada ga ucim pomalo iz normalne case kao i ja da pije.
 
 

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: sokići
5.12.2009 14:14:58   
Arko
IZVORNA PORUKA: Dindin

Svaki caj ima i nuspojave i jaki cajevi nisu dobri za male bebice. Svaki lijek ima i nuspojavu. Od tih trava i prave se lijekovi.


Ja ne razumijem ovaj dio user posted image   Od kakvih se to trava prave lijekovi koji se nazivaju sintetickim user posted image user posted image

I ja sam za cijedjeni sok, jedno veliko DA

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *