|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Recepti za najmladje...
7.3.2008 19:28:20   
amia
Draga Lejla moj ti je savjet : doji, doji i samo dojiuser posted image user posted image user posted image i pij puno soka i jedi voca user posted image user posted image
Mislim da ce ti svaki pedijatar danas reci da do punih sest mjeseci tvoje mlijeko zadovoljava sve potrebe bebe. 
Bas mi je drago cuti da dojis user posted image

Ako nisi sigurna ponovo se posavjetuj s doktoricom da li da joj dajes bar malo vode a ne soka.   Sve sto  joj dodas  smanjice njenu potrebu za mlijekom.
Ipak je mlijeko najvaznije prvu godinu zivota ostalo je samo upoznavanje okusa i prilagodjavanje na drugaciju hranu osim tecnosti.

A majcino mlijeko je nezamjenjivo pa nek bebica uziva.  









(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Recepti za najmladje...
7.3.2008 19:43:32   
amia
Medju prvim zitaricama daju se one koje ne sadrzavaju gluten -  riza i kukuruz (kukuruzna pahuljice, kukuruzni griz ili krupica i kukuruzno brasno)
Ako se ne varam palenta je kukuruzno brasno ...
Mozda da je prvo naviknes na pahuljice, pa polako do griza. I on se mora duze kuhati, bar 10 minuta.
Ni moja curica nije odusevljena kukuruzom ali eto ja to forsiram  zbog zeljeza koji mi je bitan da joj sad unosim u prehranu pa kako kad uspijem. Vecinom je borba.





(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Recepti za najmladje...
7.3.2008 23:01:18   
Lane
lejlash, i moj ti je savjet: doji i samo doji user posted image , i mi smo iskljucivo dojili prvih 6 mjeseci. Bebac ima pred sobom citav zivot da isprobava nove okuse.user posted image
obzirom da nisu vrucine, nema potrebe ni za dodatnom tekucinom.

nama je pura najdraza otkad smo je probali, al uzimam ono Klasovo kukuruzno brasno, ne palentu, dodam unutra povrce (brokulu, mrkvu), pospem jogurtom i bude super.

(odgovor članu amia)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Recepti za najmladje...
8.3.2008 19:18:46   
amia
Evo jos nekoliko recepata ali sad za vocne kasice :
Trebalo mi je malo vise vremena da sve prekucam pa ovdje kopiram ali nema veze   nadam se da ce nekome koristiti.
I svaki put moram napomenuti da je mlijeko za spravljanje kasica ono koje beba inace i pije adaptirano ili izdojeno majcino. user posted image



Vocna kasica od jabuka (od navrsenih 5 mj)  
  100 ml mlijeka, 50 ml vode, 15-20 gr kukuruznih pahuljica (4 do 5 velikih kasika),
80 gr jabuke (jedna jabuka srednje velicine)
  Mlijeko i vodu kuhati na srednjoj temperaturi dvije tri minute i kljucalim preliti kukuruzne pahuljice. Jabuku oprati, oguliti, sitno naribati i dodati u jos toplu kasicu. Za  bebe koje nisu jos navikle a krutu hranu jabuku treba narezati i propasirati. Dobivenu smjesu mijesati do nestanka grudica. Kasica se mora odmah dati bebi jer ne smije stajati niti se podgrijavati.  
Kolicina jabuke se moze povecavati prema starosti djeteta, a u zamjenu za kukuruzne mogu se upotrijebiti rizine pahuljice  
Isto tako nakon navrsenih 7 mjeseci u kasicu se po zelji moze dodati usitnjeni keks , te puno mlijeka bez dodatka vode.
-------------------------------------- 


Vocna kasica od kruske (od navrsenih 5 mj)  

100 ml mlijeka, 50 ml vode, 20 gr kukuruznih pahuljica, 80 gr kruske  
Mlijeko i vodu prokuhati i kljucalim preliti kukuruzne pahuljice ili ih nakratko
prokuhati, te pustiti da se ohlade i omeksaju. Krusku oprati, oguliti,
sitno naribati ili propasirati i dodati u jos toplu kasicu. Sve dobro izmijesati.
 I ovu kasicu beba treba odmah pojesti …. nema ostavljanja “za poslije”user posted image user posted image  

----------------------------------------------
 
Kasica od malina ili kupina s rizinim pahuljicama (od navrsenih 7 do 8 mj)  

100 ml mlijeka, 30 ml vode, 20 gr rizinih pahuljica, 80 gr malina ili kupina  

Mlijeko i vodu kuhati 3 minute, malo ohladiti i jos dok je toplo preliti preko
rizinih pahuljica. Maline ili kupine oprati, propasirati ili ustiniti viljuskom, te
dodati u jos toplu kasicu. Sve zajedno dobr izmijesati i davati odmah bebi.  
Tko zeli moze dodati malo mljevenog keksa.user posted image  
   ---------------------------------------------

Kasica od tresanja  (od navrsenih 6 mj)  

50 ml mlijeka, 100 ml vode, 20 gr kukuruznih ili rizinih pahuljica, 80-100 gr tresanja  

Prokuhati zajedno mlijeko i vodu, te preliti preko pahuljica.
Iz tresanja izvaditi kostice, propasirati i dodati u kasicu.
Izmijesati i papati .user posted image  
-----------------------------------------------
 
  Vocna kasica od banana (od navrsenih 7 mj)  

100 ml mlijeka, 15 gr keksa ( ja koristim petit beurre),
100 gr banane (1 mala banana)

  Mlijeko prokuhati par minuta i preliti preko izmrvljenog keksa, te pustiti
da se omeksa i hladi. Bananu oguliti i  usitniti viljuskom a onda umijesati
u jos toplu kasicu tako da nestanu grudice.  Ponuditi djetetu odmah
nakon pripreme jer ne smije stajati niti se podgrijavati.  
-------------------------------------------------
 
Vocna kasica od jabuke i kruske s keksima (od navrsenih 7 mj)  

120 ml vode, 25 gr keksa, 50 gr jabuke, 50 gr kruske

  Vodu prokuhati, preliti preko keksa pustiti da se malo ohladi.
Jabuku i krusku oprati, oguliti i narezati ili propasirati, te dodati u kasicu  
--------------------------------------------


  Vocna kasica s keksima i svjezim sirom    (od navrsenih 8 do 9  mj)  

80 – 100 ml vode, 20 gr keksa (“Petit beurre”) 30 gr svjezeg sira
( 2 velike kasike) 80 gr jabuke (jedna jabuka srednje velicine)  

Vodu prokuhati i kipucom preliti preko keksa u posudi. 
Jabuku oprati, oguliti  i naribati. U toplu kasicu od keksa dodati naribanu
jabuku i sir, te sve dobro izmijesati.  

----------------------------------------------------
 
Kasica od svjezeg sira, keksa i vocnog soka   (od navrsenih 8 do 9 mj)  

100-120 ml vode, 25 gr keksa, 30 ml soka od narandze ili mandarine,
30 gr svjezeg sira


    Prokuhati vodu i  preliti preko keksa i ostaviti da se malo ohladi. 
Narandzu raspoloviti i iscijediti sok. Dodati u kasicu od keksa zajedno
sa sirom pa sve promijesati u jednolicnu masu.  

Sve za nase male user posted image user posted image   




(odgovor članu Lane)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Recepti za najmladje...
15.3.2008 23:41:55   
jaca27
blago tebi....ja malenoj kupila kukuruzni griz, pa u to umiksam ili jabuku ili krusku ili bananu to je cak najljepse ali ona slabo....da li sto joj nema nekog ukusa, niti slatkoce posebno, sta znam, uf...
dalje ,ove lino proizvode (grisolino i sl.) uopste ne voli, trenutno sam prestala da joj ih nudim.

eh imam pitanje za vas...kazu, spremiti bebi supicu od pilceg mesa...dobro, ja skuham krompiric, malo bijelog pil mesa, jos nekog povrca i poslije ispasiram sa malo putera.ali to nije supica,supa ko supa je voda sama u kojoj se kuhalo jel da? na sta lici ta voda koja se ne soli, ne dodaju fidoline, itd???
ne znam jesam li jasna....svugdje pise praviti supicu, ma od cega i na sta to lici na kraju user posted image user posted image user posted image



ps. amia, bas si se potrudila user posted image user posted image user posted image





(odgovor članu Lane)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Recepti za najmladje...
16.3.2008 11:27:32   
laracroft
 Ja sam veliki protivnik djecijih sokica,jer beba bas i nema koristi od njih.Voce se jede,a voda se pije!!!!

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu jaca27)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Recepti za najmladje...
19.3.2008 1:59:43   
triplemama
Ja nemislim dohranjivati E. do njegovog 6-og mjeseca već samo pomalo čitam recepte. Vidim da dosta recepata sadrži majčino mlijeko koje se mora prokuhat a negdje sam čitala da se majčino mlijeko nesmije prokuhavati ili grijati u mikrovalnoj, Zna li neko nešto o tome???

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Recepti za najmladje...
22.4.2008 8:18:45   
ebru
Super tema i ima dosta korisnih recepata!
Samo ovu palentu,zna li neko da li je preporucljivo davati bebici koja ima vise od 4 mjuser posted image I jel se pravi kao i za odrasle palenta ili nesto rjedje!?
Áko je neko vec davao bebi,molim da mi napise kako!?
Ja imam tu palentu(donio muz iz Bosne :)),a imam i kukuruzno brasno...Kako sad praviti  sa kukuruznim brasnom,ili sa palentom?Palenta je krupnija,a kukuruzno brasno sitnije!?

_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Recepti za najmladje...
22.4.2008 8:50:57   
majki
Mislim da je bolja palenta iz razloga jer se brže kuha, a priprema se ovako: Ako ćeš samo za dijete onda je dovoljno 2 decilitra vode (jedna standardna čaša), prokuhati i dodati postepeno dvije do tri kašike palente, prije nego dodaš palentu u vodu smanji temperaturu na najmanje, dodaj malo soli i putera, promješaj da se ne bi stvorile grudvice, polako mješaj jedno dvije tri minute dok se nezgusne i to je dovoljno. Posluži sa pavlakom ili mladim sirom. Ako ti je dijete starije od godinu dana na kraju kuhanja možeš u to dodati jedno jaje i promješati, jako je ukusno i čini kompletan obrok. Tako ja pripremam.
pozdrav

(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Recepti za najmladje...
22.4.2008 9:11:45   
ebru
Moja bebica ima 4 mjeseca i 11 dana!user posted image

_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu majki)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Recepti za najmladje...
22.4.2008 9:39:33   
amdi
Probaj, Ebru, napraviti ovako kako ti je Majki opisala ali dodaj samo kap ili dvije maslinovog ulja i mrvicu soli, cisto radi joda

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Recepti za najmladje...
22.4.2008 11:27:53   
ebru
Hvala Amdi - pusa!
Ma znam da je palenta dobra za probavu za nas odrasle,ali reko za bebice!?Bas mi je to bilo pod znakom pitanja!

_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Recepti za najmladje...
30.4.2008 10:44:15   
amdi
Ima li ko kakav slasan recept za rucak za bebicu od 9 mjeseci?

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Recepti za najmladje...
30.4.2008 11:42:04   
nikka
evo jedan zeleni obrok koji je jako ukusan i zdrav:
Prokuhati špinat ili blitvu,kratko naravno, dodati mrvicu maslinovog ulja,malo mlijeka(ako dojite bebu vaše mlijeko),i dodati rižine pahuljica (rižolino)do željene gustoće.
Evo jedan mesni:
Skuhati komadić teletine, jednu mrkvicu,3-4 cvjetića cvjetače(karfiola).
Meso isjeći sitno na dasci,pretpostavljam da beba ima zubiće,može naravno i miksano,mrkvicu i cvjetaču zgnječiti vilicom,pomiješati,i to je to.


(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Recepti za najmladje...
9.5.2008 18:04:19   
lejlašh
Moja user posted image  izgleda ne podnosi adaptirano mlijeko. Kupila sam joj Hippovu Good night mliječnu hapu, sve je ispovraćala. To se desilo i sa Humanom kada sam pokušala da joj dam.Sad ne znam kako da joj nešto pravim s mlijekom kad moje sve popije,tj. nemam šta izvući pumpicom, a adaptirano ne podnosi.
Za sada pravim rižolino sa Frutekovim sokićem od jabuke ili breskve umjesto mlijeka i to hoće i odgovara joj. Ima li neko ideju šta da radim? Prosto me je strah probati još neko AD mlijeko

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Recepti za najmladje...
9.5.2008 21:12:20   
amdi
Mozda da sacekas malo sa mlijecnim hapama, da joj dajes voce i povrce za pocetak. A ako doji redovno, mlijeka joj sigurno nece faliti. Probaj, pa vidi

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Recepti za najmladje...
11.7.2008 12:01:46   
ebru
Ma ja nisam znala gdje da pitam reko ovdje :)
od kada se moze davat svjezi paradajz bebi,ja sam kontala da ga ogluim i izmiksam stapnim mikserom!?Sta vi mislite?

_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Recepti za najmladje...
12.7.2008 11:58:27   
Amrino
Paradajz- ne do navrsenih godinu dana.

Da se i mi pohvalimo- konacno smo - prije cetiri dana poceli ruckiti jabuku...user posted image user posted image user posted image .
29. 06. smo napunili sest mjeseci (do tada iskljucivo dojenje) a prije cetiri dana sam mu eto pocela davati domacu jabuku- svjezu. Samo je nastruzem plasticnom kasikicom (ni slucajno jabuku rendati na zeljezno rende ili strugati i davati zeljeznom kasikom- tako se gube mnoooogi vitamini) i dodam u to malo svog mlijeka. Pravi face da krepas od sege user posted image ...ali eto porucki po dvije- tri male kasicice. To jedemo negdje izmedju 11- 12 sati a nakon toga slijedi sika. Takodje mu dajem i jabuku u komadu da ceska desni.

Samo da kazem jos da se bebama nikada ne smiju davati kora ili  kospice od jabuke. Cak se ne smije ni kuhati sa korom a posebno sa kospicama- jer sadrze cijanid.

Slijedece sto cemo papati- poslije par dana- ce vjerovatno biti riza..pa kruska...pa mozda kukuruzne i rizne pahuljice. Kupila sam neke Nestle- ali jos nisam sigurna dali to da mu dajem...Mozda je bolje da pravim kukuruznu palentu ili proso?
Ima li ko iskustva sa ovim pahuljicama? Jesu li ok? Po sastavu i onome sto pise na kutiji- ne cini se lose...ali ko ce ga njima vjerovati...
Inace- odlucila sam da mu ne dajem one gotove kasice.

ah- da- super je tema! user posted image

< Poruku je uredio amrino -- 12.7.2008 11:59:02 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Recepti za najmladje...
12.7.2008 12:07:27   
Amrino
I ja sam cula da se ne treba prokuhavati. Meni je to i logicno...jer kada ga tek izdojis ono je toplo- odnosno- savrsene je temperature. I pahuljice se mogu umutiti s njim. Ja ga za sada dodajem samo jabuci- ono par kapi radi okusa.
Poslije- kada se bebin apetit poveca- nakon godinu dana...Jer u prvoj godini dojenje je primarno moze se poceti uvoditi i razblazeno kravlje...a cula sam da ni ono sojino i rizino mlijeko mogu proci. Mada je majcino nezamjenjivo.



< Poruku je uredio amrino -- 12.7.2008 12:08:19 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Recepti za najmladje...
15.7.2008 12:49:16   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: lejlašh

Za sada pravim rižolino sa Frutekovim sokićem od jabuke ili breskve umjesto mlijeka i to hoće i odgovara joj. Ima li neko ideju šta da radim?


Ako možeš izbaci fructalov sok, premala je za fabričke sokove. I probaj babyrise od Hippa. Mislim da će ga bebana prihvatiti.

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Recepti za najmladje...
15.7.2008 14:26:05   
makana
pozdrav
slažem se
izbaci te sokove
nema u njima ništa što tvojoj bebaći treba


_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Recepti za najmladje...
28.7.2008 22:52:38   
boogy woogy
Suncice RR - Moja beba ima 7 mj. i 6 zuba. Probala sam mu dati tzv. finger food ali on ne zna zvakati. Kako da ga naucim?

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Recepti za najmladje...
28.7.2008 23:10:03   
boogy woogy
Ima li ijedan recept da se ne stavlja mlijeko? Ja nemogu izmusti dovoljno svog mlijeka da napravim hapicu, a ne zelim davati djetetu adaptirano mlijeko.

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Recepti za najmladje...
29.7.2008 13:09:50   
mamin sin
Hej boogy woogy! Uopste ne moras stavljati mlijeko. Mozes davati cisto voce usitnjeno ili ispasirano kako vec pravis bebi. Isto takopovrtne kase (mesne) mozes smiksati sa vodom u kojoj se povrce kuhalo...

Negdje sam procitala da se refleks zvakanja javlja oko 8. mjeseca, i zaista tako je moj bebac i poceo "zvakati" (nemamo zubice) user posted image  Nego mu ne miksam sve ostavim komadice onog sto je mekse pa on to valja po ustima i porucki...

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Recepti za najmladje...
30.7.2008 10:19:10   
boogy woogy
Hvala ti na savjetu, odoh probati user posted image

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *