|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:00:51   
boogy woogy
Bit cu realna, u savremenom drustvu je jako tesko 100% zivjeti zdravo, ni ja ne zivim tako. Ali iskreno mislim da i svaki napor, pa i najmanji, se isplati. Opet da se vratim na temu, rijec NIJE o organskom uzgoju hrane, poljoprivrednom zemljistu niti o pesticidima vec o industrijski preradjenoj hrani i njenoj tehnologiji proizvodnje. Ima dosta namirnica koje zaista nema potrebe davati djeci, POGOTOVU BEBAMA ni radi "upoznavanja sa ukusima". Jedna od glavnih odlika "junk food-a" je to sto sadrze tvari za poboljsanje ukusa koji salju nasem mozgu poruku da "nam se svidjaju i da trazimo jos".  Dokazano je kola, cokolada, hamburgeri, cips itd. mogu da izazovu neki vid ovisnosti jer manipuliraju sa nasim osjetilima. 

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:06:38   
žana o8
Ma ljudi nastranu mrkva, krompir i drugo povrće, naravno da ćemo to nastojati kupiti na pijaci i da je domaće, ali evo gledam svoj frižider: margarin, trapist sir, poli salama, šunka, majoneza, pa nemojte mi reći da danas-sutra svom djetetu nećete napraviti sendvič od majoneze, sira i salame.  

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:08:32   
boogy woogy
I ako cemo vec, bolje je jesti "kontaminirano povrce iz Hadzica" nego natrij-benzoat,
Aspartam, natrij-glutaminat i sl. u preradjenoj hrani.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:09:48   
boogy woogy
IZVORNA PORUKA: žana o8

margarin, poli salama, šunka, majoneza, pa nemojte mi reći da danas-sutra svom djetetu nećete napraviti sendvič od majoneze, sira i salame.  


ja necu

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:11:12   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: boogy woogy

M. Amina, u nauci je prirodno da se stvari mjenjaju u skladu sa novim istrazivanjima i saznanjima, tako covjecanstvo napreduje. U svijetu nauke postoje mnogi bizarni primjeri kao npr. da su doktori trudnicama 50-tih godina proslog vijeka propisivali cigarete za smirenje. To je bilo naravno, prije nego sto su otkrivene sve stetnosti istih pogotovu u trudnoci.


Dakle usaglasili smo se sa činjenicom da je to civilizacijski kurs savremene nauke, i da jednostavno moramo živjeti sa njom.
Ali isto tako teza da " ... stvari mjenjaju u skladu sa novim istrazivanjima i saznanjima, tako covjecanstvo napreduje..." nije nužno vezano za pozitivan napredak, što se i tiče prvog posta koji sadrži naučno ispitivanje, a što dokazuje negativan efekat nauke i razvoja.
Ne želim da pomislite kako sam protivnik zdrave prehrane, nego mislim da mnogo toga na organskoj i zdravoj hrani možda i nije tako se predočava velikoj masi ljudi koji upravo teže ka zdravom.
Uzmimo samo primjer trovanja melanimom u Kini prošle godine - znači proizvodžać je namjerno izostavio količinu te supstance da navede na etiketi. Što opet dovodi u sumnju tačnosti istih.

Helem nejse, slažem se da čovjek mora što više da pridaje pažnji ishrani, i kvalitetu iste.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:14:26   
mamina cura
IZVORNA PORUKA: mama alma

A, ako može jedno pitanje i jedan odgovor, šta znači zdrava hrana, ljudi shvatite u BiH nema zdrave hrane, pogotovo u Sarajevu, koje god za vijeme rata bio u Sarajevu i drugim gradovima zna koliko je granata palo, te su granate padale i u zemlju, gdje god da supadale njihova prašina je opet padala na zemlju, zemlja je ljudi zatrovana, pogotovo oko Hadžića i taj dio tamo, to vam odgovorno tvrdim, jer sam ja nešto radila po tom pitanju. I kako ona mrkva, luk ili krompir može biti zdrav, što ga ja posadim u svojoj bašti, kada je ta bašta bila haman na prvoj liniji. Ja jednostavno ne mogu da prihvatim činjenicu da u Sarajevu domaći proizvodi iz bašte su zdravi.

Kao i svaki novinar, ako si (ako nisi izvini), trebala bi svoje tvrdnje potkrijepiti dokazima. Ovakve ozbiljne izjave trebale bi biti osnovane na dokazima a ne misljenjima. Nije mi namjera kontrirati ali takav sam tip da volim sve vidjeti crno na bijelouser posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:15:07   
hanabanana
Moja starija ima 4 i pol godine, još nije probala majonezu.
Pojede sendvić sa sirom i salamom - tačnije purećim prsima. Ali ovo jede rijetko, i nije jela prije svoje dvije godine i jače.
Cips ne jede - jela bi da ga ima u kući, ali nema ga zato što je pun soli, masti - što njoj ne treba. Može pojesti štapiće.
Kolu ne pije, kao ni druga gazirana pića. Ne pijemo ni mi, pa ni nema toga u kući. Na moru htjela probati, vidjela da druga djeca piju, ja joj dala, ona pljunula.

Šta reći...trudim se da svaki dan kuham, trudim se da barem njoj ne dajem proizvode koje imaju u sebi previše E aditiva. I nije tačno da se to u Evropi prodaje, ne prodaje! Neki aditivi su tamo zabranjeni zakonom.
A ako nisu, svi moraju biti nabrojani na proizvodu.

Vegeta - u sebi najviše sadrži soli. Sem toga svako može kući napraviti vegetu.
Uzmite sol, mrkvu izrendate i osušite, isto uraditi sa celerom ( plod ) dodate peršun, celer, bosiljak, osušeni luk, malo šećera, palente i to je to.

< Poruku je uredio hanabanana -- 15.1.2009 15:16:30 >

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:19:16   
M kao Mama
Takvih dokaza je bilo na pretek, objavljeni su u svim printanim medijima, nije mi namjera da se prepirem, niti tjeram vodu na svoju mlin. Ja imam svoje mišljenje, ti imaš svoje, i hvala Bogu da svak ima svoje mišljenje. Ne bi valjalao da svi isto mislimo.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:22:02   
boogy woogy
IZVORNA PORUKA: MaryamAmina RR

- znači proizvodžać je namjerno izostavio količinu te supstance da navede na etiketi.



Upravo, ne samo da se izostavi kolicina odredjene supstance, pogotovu ako to ne nalaze zakon pojedine drzave, vec vjesto prikrivaju pod drugim nazivima ili kodovima opasne tvari. Sljedeci put cete dobro razmisliti kada uzmete ORBIT zvaku:

ASPARTAM, umjetni šećer izaziva veoma ozbiljne simptome, od gubitka pamćenja pa do tumora na mozgu. Ima ga npr. u žvakaćim gumama ORBIT koje žvaču naša djeca...Aspartam je jedna od najopasnijih supstanci kojoj su ljudi ikada bili izloženi!!!!...

Njegova oznaka je E951

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:38:23   
Gigana
ja ću svom djetetu svakako napraviti sendvič od sira i salame, ali ću mu uz to dati i neko povrće ili svježe voće, i mislim da je to zdravije i bezazlenije sto puta od pokušaja da ga isključivo forsiram na "zdravu hranu" koja uključuje integralne žitarice, soju, proju, maslinovo ulje, lanene sjemenke, i raznorazne ćarlame kojima nas trgovci obasipaju svakodnevno, pa da me dijete sutra pita: "Mama, a zašto ja ne mogu jesti kao svi drugi", ili "Kako to da druga djeca u školi jedu sendviče, a ja jedem travu sa integralnim brašnom", i da ga gledam kako je željan da se najede nečega što mu je zabranjeno. (iz iskustva govorim ovo, jer sam imala priliku da gledam dijete kojem njegova mater ne da da jede ništa od "nezdrave hrane", dijete koje ne jede ni monte, ni slatkiše, ni ćevape, ali baš nikad, i koje je jedne prilike bukvalno zaslinilo nad ćevapima čovjeka koji ih je jeo da je mene prosto bilo stid, nisam mogla da vjerujem da je on toliko bio željan tih ćevapa, da ste samo vidjele kako su mu se zjenice raširile i oči zasjale kad mu je njegov tata krišom kupio peticu da pojede uz obećanje da to ne govori mami).

Dakle, smatram da su sve ove navedene  "ćarlame" ok, ali sve umjereno, dakle ne želim da mi bude željan ičega, trudiću se da mu dajem kuhanu hranu, voće i povrće, ali svjesna sam da ne mogu pobjeći od salame i sira (jer ih i sama konzumiram), tako da će kad tad i to doći na red.  Opet kažem, u životu treba biti umjeren u svemu, pa tako i u ovome.  To je moje mišljenje.

_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 15:49:19   
boogy woogy
Nema potrebe da se ide u krajnost, niko ovdje ne govori o ultra zdravoj ishrani, makrobiotskoj ishrani i sl. Ni moje dijete nece "sliniti" za tudjim zalogajima. Radije cu dijetetu napraviti cufte kod kuce bez "tajni sastojaka" i cevabdzijski formula i mnostva sode bikarbone. Ni moje dijete nece jesti "travu sa integralnim brašnom" vec vrlo ukusan i mirisan domaci hljeb. Ali to nije tema.

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 20:41:15   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Gigana

koje je jedne prilike bukvalno zaslinilo nad ćevapima čovjeka koji ih je jeo da je mene prosto bilo stid, nisam mogla da vjerujem da je on toliko bio željan tih ćevapa, da ste samo vidjele kako su mu se zjenice raširile i oči zasjale kad mu je njegov tata krišom kupio peticu da pojede uz obećanje da to ne govori mami).


Gigana, postoje djeca koja ne smiju jesti što i druga djeca...djeca sa celijakijom, djeca asmatičari, djeca dijabetičari...ja vjerujem da njihovi roditelji nadju način da im objasne zašto nešto ne smiju jesti.
Bilo bi strašno kada bi i oni reagovali na način: a šta ću mu reći ako me pita zašto to ne smije jesti!
Takvi roditelji, kao i svi uostalom, znaju ili bi trebali znati kako da se postave.

Što se tiče primjera iz priče, meni je prestrašno ovo što otac radi. Daleko od toga da mislim da je majka iz ove priče u pravu. Ali otac čini puno više "zla" svome djetetu. Zašto? Uči ga opasnim stvarima:
- uči ga da je uredu nešto kriti od mame
- uči ga da je uredu lagati 
- svojim postupkom mu daje primjer kako zaobići poteškoću.

Mislim da je otac iz ove priče trebao sa svojom ženom da dogovori stavove glede odgoja i ishrane vlastita djeteta.

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 21:00:05   
Visnja RR
jel neko spomenuo : a sta je sa zagadjenim vazduhom koji udisemo ?user posted image

sta je uopste zdravo danas?



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 21:02:36   
Okarica
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

jel neko spomenuo : a sta je sa zagadjenim vazduhom koji udisemo ?user posted image

sta je uopste zdravo danas?




I ja se to pitam svaki dan.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 21:15:46   
Amrino
Pa ja ne mogu birati koji zrak ce moje dijete udisati ali mogu mu npr. umjesto sendvica od kupovnog "napuhanog" hljeba, salame i majoneze napraviti sendvic od integralnog hljeba sa svjezim sirom i kuhanim jajetom, umjesto da mu namazem eurokrem mogu mu namazati domaci pekmez ili med, umjesto da mu dam kupovni vocni jogurt mogu uzeti obicni pa u njega dodati svjeze voce, umjesto cevapa- ispeci mu dobar biftek...itd.
Nije to vise stvar ni vremena, ni sredstava ni izbora nego jednostavno stvar navike.
Nikada necu djetetu zabraniti da nesto jede i terorisati ga na neki nacin ali mi smo ti koji nasoj djeci stvaramo navike i mi smo ti od kojih djeca uce...I ako pojede nesto nezdravo tu i tamo nije tragedija- ali isto tako treba uciti dijete da razlikuje ono sto je zdravo i dobro za njega a sta nije.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 21:34:04   
žana o8
Čitajući naprijed navedeno mortalitet nam više neće biti u porastu. Čestitamuser posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 21:44:17   
Visnja RR
ima li ista mljac nego 5 u pola s lukom kod Hodzica... zasto bih to uskratila jednog dana mom djetetu kad za to bude bilo vrijeme... user posted image
zasto bih svom djetetu uskratila rusku\francusku salatu koju new pravim od domace majoneze vec iskljuciov Tomy i bla bla user posted image
Iz iskustva znam, dvije djevojcice jedna je jela iskljucivo kupovne stvari, drugu je mama pazila (kao sto vecina nas to radi) ova druga stalno bolesna ona prva nikad ...
mislim da ne treba biti iskljuciv...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 22:19:02   
mamina princeza
ima li ista mljac nego 5 u pola s lukom kod Hodzica... zasto bih to uskratila jednog dana mom djetetu kad za to bude bilo vrijeme...
IZVORNA PORUKA: Visnja RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 22:24:05   
Romali
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

ima li ista mljac nego 5 u pola s lukom kod Hodzica...

mislim da ne treba biti iskljuciv...


Ima, 10 u cijeloj kod Hodžićauser posted image user posted image


Moram dati doprinos temi, ćevapi se odnose na mene.
Svom malenom ću pokušati usaditi zdrave navike, vidjećemo koliko će to prolaziti kasnije kad bude sam aBd odlučivao o svojoj ishrani.
I za mm i mene trudim se da kuham zdravo, jako mnogo novca uložimo u dobru ishranu. Ali ne mogu slagati pa reći da odolijevam svemu, volim pojesti ćevape, hamburgere, pice i sl. s vremena na vrijeme.


< Poruku je uredio Romali -- 15.1.2009 22:34:15 >


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 22:27:38   
boogy woogy
Nije mi jasno zasto je prica skrenula na cevape, zrak i bombardovano zemljisteuser posted image te neke izolovane primjere djece i njihovih roditelja (kad te price nisu kompletne). Zasto imam osjecaj da pojedinci vole ismijavati necija nastojanja i stavove vezano za zdravlje djece (sto je bio slucaj i sa platnenim pelenama na drugom pdf). Molim vas, ako vas ovo zamara, nezanima, nasmijava, onda zadrzite svoje cinicne i negativne komentare za sebe i hranite svoju djecu cime god zelite.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Aditivi u ishrani bebe
15.1.2009 23:29:05   
Visnja RR
boogy woogy izvini... user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Aditivi u ishrani bebe
16.1.2009 8:20:14   
M kao Mama
Kad forum bude društvo jednog lica, možda ti tako i bude, a do tada svako ima pravo da iznosi svoje stavove. Tebi se možda ne sviđaju moji stavovi, meni stvoji i slično, ali činjenica je da svaka majka želi svome djetetu najbolje i to je najbitnije. Stavovi, komentari različiti, opet ponavljam su dobri, jer ne bi valjalo da smo svi isti.

Izvinjavam se ako se nekao našao uvrijeđen, mada mislim da nema mjesta za takvo nešto.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Aditivi u ishrani bebe
16.1.2009 9:33:20   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Nije mi jasno zasto je prica skrenula na cevape, zrak i bombardovano zemljisteuser posted image te neke izolovane primjere djece i njihovih roditelja (kad te price nisu kompletne). Zasto imam osjecaj da pojedinci vole ismijavati necija nastojanja i stavove vezano za zdravlje djece (sto je bio slucaj i sa platnenim pelenama na drugom pdf). Molim vas, ako vas ovo zamara, nezanima, nasmijava, onda zadrzite svoje cinicne i negativne komentare za sebe i hranite svoju djecu cime god zelite.


boogy woogy dugo si na ovom forumu, pa te ovo sve ne treba čuditi.
Ali i ja se baš kao i ti svaki put nadjem u čudu kako neke forumašice ovako kompleksne teme svedu na čevape.
Ali to je tako u našem mentalitetu.....najviše se bojimo promjena.

Ja poštujem svačije mišljenje, ali očekujem da se poštuje i moje, te da se ne minira svaka konstruktivna tema pitanjima koje bih očekivala od djece u osnovnoj školi.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Aditivi u ishrani bebe
16.1.2009 9:41:15   
M kao Mama
A, ja se svaki dan iznova čudim kako su neke forumašice ISKLJUČIVE

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Aditivi u ishrani bebe
16.1.2009 9:53:11   
žana o8
Drage moje, problem je u tome što neko kad pokrene neku temu i misli da je ista jako pametna, što vjerovatno i jeste, ne želi čuti drugo mišljenje. Lično mislim da je tema odlična, i treba znati šta sve ima u hrani , ali prelistajte moj post,ja nikoga nikada ne kritikujem ,niti omalovažavam, niti kontriram,  te nema potrebe da se iko ubjeđuje u nešto . Hvala tebi što si ti to stavila, ali moraš shvatiti da je to čisto informacija i ko hoće nek je prihvati, ko neće nema potrebe da se ubjeđuje i nagovara, te ima aditiva, te nisi u pravu....

Morate shvatiti da iznošenje mišljenja ne znači kontriranje lično osobi koja je stavila informaciju nego samoj informaciji i u tome je bit foruma. Pa šta te toliko dira , ne znam zašto to shvataš lično , nisi ti provela ta istraživanja, a ni ja ,  ti si samo osoba koja je pronašla tu informaciju i plasirala nam.

I ne vidim zašto bi se neko ljutio, pa ljudi,  zato i služe forumi, da se razgovara, razmjeni mišljenje. Ne bi ni valjalo, kada bi svi napisali u pravu si , i kraj priče, o čemu bi se onda diskutovalo. Možda ja nakon tvog posta i počnem čitati sastojke na hrani, možda me to zaintrigrira, a možda ću se nekad za 5 mjeseci vratiti na ovo i čitati jer će mi tada biti potrebno. 
Zato još jednom hvala na informaciji i no hard feelings, valja nam s djecom deverat.user posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *