|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:04:39   
camm
IZVORNA PORUKA: hanabanana

http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=1452

Evo ovdje ima još o E 330.
Fakat ja ne znam od kud informacije da je kanceroge?!



i ja sam se iznenadila user posted image

_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:12:02   
Visnja RR
ja se samo pitam kolko je sve to istina user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu camm)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:19:31   
Emina*
IZVORNA PORUKA: Shee

IZVORNA PORUKA: Emina*

A ja u frizideru bas imam vrhnje za kuhanje, i uopste nema tog E123 ILI 110 user posted image  user posted image

eminice nije to vrhnje, da je ja bih sad zaplakala,user posted image nego ono naziva creme-fraiche.



Shee, hahaha, nisam procitala nastavak...
Vidjoh vrhnje za kuhanje, reko da se ubijem odmah...
Jer to i vegeta mi je sve sto mora biti u kuhinji user posted image   user posted image   user posted image


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:22:27   
Amrino
Evo sad sam gledala...U Nestle zitaricama riza i kukuruz nema nikakvih E...a u Plazmi (koju u kuci jede MM user posted image ) ima E 500 i E 503.

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:24:49   
ElmaB
Pa, valjda neko kontrolise te namirnice???? Ne mogu da vjerujem da bi tek tako bili na trzistu!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:30:48   
Amrino
Kod nas se pogotovo sve kontrolise...Sjetite se Suncokretovog ulja koje nije suncokretovo...koje je proizvedeno nekad u buducnosti a proizvodjac NN user posted image
Helen nejse...ne trebe naravno pretjerivati ni u cemu pa ni u tome...ali eto majke koje zele da malo vise obrate paznju...ovdje mogu pisati ono sto su primjetile u sastavu pojedinih proizvoda i sl...u hrani za bebe, naravno...
Mene pomalo zbunjuje ono kada u sastavu koji je na HR jezku nadjem na dva- tri E...a u prevodu na neki drugi jezik tih E nema....Zar to nije univerzalna oznaka za aditive? user posted image nije valjda moguce da ih ne navedu u sastavu...ili napisu neki drugi naziv? Razumije li se ko?



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:32:35   
hanabanana
Razlog je što po hrv. zakonu svi E moraju biti navedeni...pa sada imaju regulative: kada moraju biti, koji E moraju biti navedeni i slično.

Što se tiče E 500 :

E500 NatrijUM karbonat (I) regulator kiselosti, za tretiranje brašna, protiv zgrudnjavanja, stabilizator, pomoćne mat. u procesu proizvodnje (ljuštenje i skidanje ljuske, kore, kožice

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:39:06   
Amrino
Hvala hanabanana.
Sreca pa su na proizvodima sadzrzaji ugl. na HR jeziku...kakve li su te regulative kod nas Boze dragi?user posted image
A sta se kaze o stetnosti E 500 E503?
Gdje iskopate te podatke da i ja virnem?


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:45:41   
Emina*
http://nac.allergyforum.com/additives/

U lijevom gornjem uglu imas brojeve.. Klikni na njih, ma snaci ces se ne sumnjam..
Stranica mi je super.. Pise sve gdje se koji E moze naci i sl... Ima svasta nesto user posted image   user posted image


< Poruku je uredio Emina* -- 20.1.2009 13:46:56 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:55:00   
Amrino
Hvala Emina user posted image user posted image user posted image .

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 13:58:51   
M kao Mama
Višnja, apsoultno si u pravu, i ja se pitam koliko je sve ovo tačno i ko ustvari stoji iza ovih podataka, kako hanabanana reče neko spominje limunsku kiselinu kao otvor, a dr. mr. inžinjer kaže da je bezopasna,pa se pitam ko je ovdje lud i koga treba slušati, ko je mjerodavan.

Imam osjećaš da se ovi aditivi puno potenciraju u zadnje vrijeme, da nije opet neka marketinška propaganda na pomolu, ne znam šta drugo da pomislim.

elma, i ti su pravu, svi smo jeli dosta toga u čemu se spominje E, jedino nam preostaje da čekamo šta će se desiti,

aditivi, ti aditivi, uh

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 14:16:27   
Blue rose RR
Boogy woogy je navela listu od prilike ovako:

Obratite posebnu pozornost na slijedeće proizvode:
u gumenim bombonima, čokoladnim bombonima a posebno
marke TREETS, (ne vidjoh ih u našim prodavnicama )
SMARTTES, (ne vidjoh ih u našim prodavnicama )
HARIBO , ne kupujemo
puding s šlagom u plastičnim posudicama, - (ne vjerujem da je baš svaki puding)
zamrznuta riba marke IGLO, (ne znam za nju)
vrhnje za kuhanje - (ne znam koje vrhnje)
Creme-Fraiche, (kažu da je ovo vrhnje štetno-ne znam da ga kod nas ima) topljeni sirevi za mazanje, - nema marke kojeg sira,
puding od vanilije (koji proizvođač ili bilo koji puding od vanilije ???).
E102 i E110 u gotovim umacima svih vrsta- (pravim domaće umake)
Schwepps od limuna, - ne konzumiramo - mrzimo gorke stvari
Senf - na žalost ovo jedem ja, mm ne voli ljuto, a kikica jok.
Neka gazirana pića, (nije precizirano koja)
Meso rakova, (mrzim vodene životinje osim ribica sa malo ili nikako kostiju) Beneki sirevi (?)
Gljive u konzervi - koristimo samo i isključivo domaće i taze.
Coca-Cola light, slabo koristimo inače CC
Žvakaćim gumama (Wrigley's - Orbit, Airwaves...) - uhhhhh - onda kako i sa čime da se riješim miomirisa ovog domaćeg luka poslije ručka.user posted image
Šala,- nažalost žvakaće gume koristimo i ja i kikica, naravno umjereno.

Meni se čini da je manji broj proizvoda za prehranu koji se nalazi na našem "oskudnom" tržištu sačinjen od nekog E-aditiva, što opet dovodi do činjenice da niko od nas - (ako krenemo od činjenice da su aditivi štetni ukoliko se uzimaju u enormnoj količini)-ne pojede 5 kg npr. ovih gljiva iz konzerve, ili dva litra ovog vrhnja.
U svakom slučaju dobro je za znati.






_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 15:27:57   
juni
Jedna informacija u vezi limunske kiseline 330.

Nije stetna jer kao prvo nalazi se u limunu koji svi konzumiramo user posted image a kao drugo nije kancerogena nego je doslo do pogresnog zakljucka jer se doktor Krebs bavio ciklusnom oksidacijom limunske kiseline (Krebs na njemackom znaci rak).

Citric acid is recognized as safe for use in food by all major national and international food regulatory agencies. It is naturally present in almost all forms of life, and excess citric acid is readily metabolized and eliminated from the body.[citation needed

Limunska kiselina, C6H8O7, trobazična je organska kiselina, prisutna u mnogim vrstama voća (u limunovom soku 5–6%). To je bijela kristalna tvar kisela okusa, lako topljiva u vodi. Industrijski se dobiva iz limuna (u južnoj Italiji i Kaliforniji) ili iz šećera fermentacijom pomoću plijesni Aspergillus niger. Upotrebljava se u proizvodnji bezalkoholnih napitaka i u medicini. Njezine soli su citrati.


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 16:15:26   
juni
Ja vodim racuna o aditivima u ishrani, jednostvano izbjegavam kupovati hranu koja sadrzi stetne tvari. Imam spisak stetnih E i samo onako bacim pogled ako se radi o nekom novom proizvodu koji prije nisam kupovala, uopste me to ne zamara. Hranimo se relativno zdravo, dosta voca i povrca a nesto manje mesa (jer ni ja ni MM ga bas ne volimo).
Kako ce biti kad Emil odraste to ne znam ali znam da cu se truditi da ga zdravo hranim.


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 18:14:22   
boogy woogy
Sorry, evo sta pise za E 330:

[color="#666666" size="2"]E330 Limunska kiselina
Prirodni metabolit u ljudskom organizmu. Proizvodi se sintetski i služi kao sredstvo za kiseljenje. Pojačava antioksidativne učinke drugih aditiva. Smije se upotrebljavati u ekološkoj proizvodnji namirnica. Može se proizvesti tehnikom genetskog inženjerstva, ali još nije moguće dati konačnu procjenu učinaka tako proizvedene limunske kiseline. Osobe alergične na plijesni mogu imati problema s industrijski proizvedenom limunskom kiselinom zbog spora plijesni koje ona može sadržavati.

[color="#666666" size="2"]Ima ga u:[color="#333333" size="2"]
[color="#333333" size="2"]hrani za dojenčad i malu djecu
[color="#333333" size="2"]DPP - 2000mg/kg pojedinačno ili u kombinaciji, u skladu s propisima


(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 18:16:51   
boogy woogy
Ups!

Ima ga u:
hrani za dojenčad i malu djecu
DPP - 2000mg/kg pojedinačno ili u kombinaciji, u skladu s propisima 

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 18:23:43   
boogy woogy
Ovdje pise ono sto je Juni navela odakle dolazi konfuzija o tome da li je E330 kancerogen ili nije:

http://www.laleva.cc/food/enumbers/E321-380.html
http://www.food-info.net/uk/e/e330.htm

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Aditivi u ishrani bebe
20.1.2009 19:12:06   
suncan_dan
E500 je soda, ili isto prasak za pecivo

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Aditivi u ishrani bebe
6.2.2009 11:49:49   
M kao Mama




Unaprijed se izvinjavam, jer neke od ovih informacija su već na ovoj temi, ali nisam htjela da razdvajam, baš sam se zijanila kada sam vidjela za Cedevita bombone, a moja Lajla ih je pojela, ne znam ni broja
 
DODACI PREHRAMBENIM NAMIRNICAMA

(prijepis izvješća Klinike za Pedijatrijsku onkologiju – Dusseldorf)


1.         Bezopasni dodaci:

E-        100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 170, 174, 175, 180
E-        200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 263, 270, 280, 281, 282, 290
E-        300, 301, 303, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382
E-        400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, 480

2.         Sumnjive tvari:

E-        125, 141, 150 (Elite Cappuccino),153, 171, 172, 173


E-        240, 241
E-        477

3          Opasni dodaci:

E-        102, 110 (Cedevita bomboni),120, 124

(Izazivaju smetnje u radu crijeva, smetnje probavnog sustava, kožne bolesti, uništavaju vitamin B 12, povisuju kolesterol, podražuju živce, uzrokuju upalu usne šupljine)

4.         Štetni po zdravlje

E-        220, 221, 224, 230, 231, 232, 233
E-        311, 312, 320, 321, 338, 339, (Zdenka mazivi sirevi, Zott Toast sandwich sir u listićima, Martinger sandwich sir u listićima, Anamarija Cappuccino), 340 (Anamarija Cappuccino, Arabesca Cappuccino Gold, Elite Cappuccino), 341


E-        407, 450 (Zdenka mazivi sirevi, Puris hrenovke), 461, 463, 465, 466  (pakirani sladoledi)

5.         Dodaci koji uzrokuju rak

E-        123, 131, 142
E-        210, 211 (Zvijezda ketchup, Zvijezda light majoneza), 213, 214, 215, 216, 217, 239
E-        330 (Margo s maslinovim uljem, Margo Nova, Margo s jogurtom, Schweps bitter lemon, Zvijezda delicates umaci)

E-123 je jako otrovan i zabranjen u SAD, zajedno s E-110, E-123 (sadrže ih Haribo gumeni bomboni,
Treets i Smarties čokoladni bomboni, puding sa šlagom u plastičnim posudicama, zamrznutra riba
marke Iglo, vrhnje za kuhanje Crème-Fraiche, topljeni sirevi za mazanje, puding od vanilije.
E-330 je najopasniji dodatak

(sadrže ga senfovi, neka bezalkoholna pića, meso rakova, neki sirevi i
glive u konzervi.


PREPORUKA: Koristite ovaj popis – radi se o Vašem zdravlju i zdravlju vaše djece.
Spriječite uporabu ovih dodataka hrani pažljivim odabirom namirnica.  


(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Aditivi u ishrani bebe
6.2.2009 11:55:09   
Anoniman
Ovo cu isprintat pa u kupovinu. Bit ce mi da cu praznih kolica na kasu.
Bas je katastrofa, kad vidis da haman u svemu ima ovih OTROVA.

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Aditivi u ishrani bebe
30.5.2010 14:48:18   
anidla
mamaAlma je vec navela proizvod zvijezda majoneza sto sam rekla da je jakoo opasna..

otici cu ovaj koji dan kod tetke i sve sto mi kaze, prenijet cu vam....




_____________________________

You may only be a person in this world, but for someone, you are the world ¦ ¦ ¦

09.11.2009 :) Noa



07.01. prohodali :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Aditivi u ishrani bebe
30.5.2010 15:12:27   
milenium

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Razlog je što po hrv. zakonu svi E moraju biti navedeni...pa sada imaju regulative: kada moraju biti, koji E moraju biti navedeni i slično.

Što se tiče E 500 :

E500 NatrijUM karbonat (I) regulator kiselosti, za tretiranje brašna, protiv zgrudnjavanja, stabilizator, pomoćne mat. u procesu proizvodnje (ljuštenje i skidanje ljuske, kore, kožice

user posted image ja pročitah ''protiv zatrudnjvanja'',pa se vratim pa opet isto,tek nakon trećeg puta vidim piše ZGRUDNJAVANJAuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Aditivi u ishrani bebe
30.5.2010 15:15:18   
milenium

IZVORNA PORUKA: juni

Jedna informacija u vezi limunske kiseline 330.

Nije stetna jer kao prvo nalazi se u limunu koji svi konzumiramo user posted image a kao drugo nije kancerogena nego je doslo do pogresnog zakljucka jer se doktor Krebs bavio ciklusnom oksidacijom limunske kiseline (Krebs na njemackom znaci rak).
Limunska kiselina, C6H8O7, trobazična je organska kiselina, prisutna u mnogim vrstama voća (u limunovom soku 5–6%). To je bijela kristalna tvar kisela okusa, lako topljiva u vodi. Industrijski se dobiva iz limuna (u južnoj Italiji i Kaliforniji) ili iz šećera fermentacijom pomoću plijesni Aspergillus niger. Upotrebljava se u proizvodnji bezalkoholnih napitaka i u medicini. Njezine soli su citrati.



E 330 ipak nije štetanuser posted image


(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Aditivi u ishrani bebe
30.5.2010 16:16:21   
Mya_81 RR
LINK o svim E-brojevima.

Odlična stranica sa detaljnim informacijama.

Tu je E330 naveden kao siguran (na listi su crvenom bojom označeni oni loši)...zato me malo buni ovaj popis od mame alme...


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Aditivi u ishrani bebe
30.5.2010 16:31:07   
leona81
E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani.

Nalazi se u Vegeti


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoca
Admin

Sta i kako ste pile od tableta koje vam je dr.propisao za trudnocu(Folacin itd ) i po koliko dnevno

odgovorite mi (98%)

odgovorite mi (2%)


Broj svih glasova: 47

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *