|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
1.6.2009 16:54:13   
boogy woogy
user posted image user posted image user posted image user posted image EVO JEDAN VELIKI APLAUZ I PODRSKA ZA NASU SKORPIJU DA NASTAVI SA BORBOM!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image I NARAVNO SVIM NOVOPECENIM MAMAMA DOJILJAMA....HIP HIP...HURAuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
2.6.2009 16:57:00   
Crazy little thing
IZVORNA PORUKA: boogy woogy

user posted image user posted image user posted image user posted image EVO JEDAN VELIKI APLAUZ I PODRSKA ZA NASU SKORPIJU DA NASTAVI SA BORBOM!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image I NARAVNO SVIM NOVOPECENIM MAMAMA DOJILJAMA....HIP HIP...HURAuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Pridružujem se i dodajem: samo bez nervoze!

_____________________________

Malena, 31.03.2009.

you don't make up for your sins in church. You do it in the streets.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
2.6.2009 22:51:26   
juni
Imate i moju veliku podrsku, kad samo pomislim kakva mi je milina dojiti moje bebce, imam osjecaj da mlijeko nadolazi user posted image

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Crazy little thing)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:05:04   
Mona Mohamed
Moja beba je rodena 30.7. ove godine. Imala je 2300 kg. Danas smo bili na kontroli i ona je teska svega 2030 kg.
Doji skoro svaka 2 sata..Obje dojke..Poslije podoja pokusam izvuci mlijeka ali ga nema..Pretpostavljam da sve pojede.
Ona lijepo spava, place samo kada je gladna..
Pedijatar nam je rekao da dodemo na kontrolu za dvije sedmice i ako ne bude napretka da cemo preci na dohranu..user posted image  

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:07:15   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Mona Mohamed

Moja beba je rodena 30.7. ove godine. Imala je 2300 kg. Danas smo bili na kontroli i ona je teska svega 2030 kg.
Doji skoro svaka 2 sata..Obje dojke..Poslije podoja pokusam izvuci mlijeka ali ga nema..Pretpostavljam da sve pojede.
Ona lijepo spava, place samo kada je gladna..
Pedijatar nam je rekao da dodemo na kontrolu za dvije sedmice i ako ne bude napretka da cemo preci na dohranu..user posted image  

koliko ja znam, svaka beba izgubi na kilazi prvih 10ak dana. ja se ne bih brinula da sam na tvom mjestu, bice bolje do kraja mjeseca...


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:16:19   
myb@by

IZVORNA PORUKA: Mona Mohamed

Moja beba je rodena 30.7. ove godine. Imala je 2300 kg. Danas smo bili na kontroli i ona je teska svega 2030 kg.
Doji skoro svaka 2 sata..Obje dojke..Poslije podoja pokusam izvuci mlijeka ali ga nema..Pretpostavljam da sve pojede.
Ona lijepo spava, place samo kada je gladna..
Pedijatar nam je rekao da dodemo na kontrolu za dvije sedmice i ako ne bude napretka da cemo preci na dohranu..user posted image  

Mona prati njene mokre pelene. Ako je pelena mokra znaci da beba fino rucki. Normalno je da izgubi na tezini na pocetku.user posted image

_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:30:08   
bananica
ja bih izvukla mlijeko prije podoja, da sam sigurna da li i koliko ga ima

(odgovor članu myb@by)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:36:35   
ena23
ni u kom slucaju izvlaciti mlijeko! sasvim nepotrebno. mona, normalno je da beba prvih dana malo izgubi na kilazi. ono sto ti moras pratiti za uspjesno dojenje je da li je ona pravilno postavljena na siku, tj. da li samo cucla bradavicu ili stvarno vuce mlijeko (i bradavica i ono kafeno podrucje oko bradavice je u bebinim ustima, smao mali dio viri vani). najcesca greska je to sto beba nije postavljena na siku kako treba i ne moze da vuce dovoljno i onda se majke pitaju kako to da stalno doji (visi na siki) a ne dobiva na kilazi.

imas na youtube videe o pravilnom postavljanju bebe, molim te potrazi, jako su edukativni, na poslu sam, ovdje mi ne radi youtube, inace bih ti postavila linkove.





_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
12.8.2010 14:54:21   
Mamarica
Draga Mona,

Na prvoj kontroli sa mjesec dana moja djevojcica je imala istu kilazu kao na porodu.
Znaci da je bila izgubila nesto kilaze, pa onda vratila do porodjajne tezine. To je sasvim normalno, ali moja beba ipak nije dobro napredovala.
Ja sam tada naisla na jednu divnu, prodojecu pedijatricu koja mi je pomogla svojim savjetima u vezi dojenja (iako smo uspjesno i redovno dojili tih mjesec dana).

Znaci, jako je bitno da beba dodje do onog zadnjeg "masnog" mlijeka. Primjetices i sama i kada se izdajas da je ono prvo mlijeko vodenasto, bijelo, a njegova svrha i jeste da utazi bebinu zedj. Nakon njega dolazi ono zuckastije, gusce, masnije mlijeko. Znaci, drzi bebu na jednoj dojci dok se dojka potpuno ne isprazni. Bebu zatim podigni da podrigne, pa ako zeli jos neka nastavi na drugoj dojci. Slijedeci podoj obavezno zapocni na dojci koju je beba zadnju sisala. Na taj nacin ce ona dobiti i to masno mlijeko koje ce doprinijeti da brze napreduje.

Vrlo dobar pokazatelj toga da li je beba gladna jeste broj popisanih i pokakanih pelena dnevno. Po broju pelena ćeš znati dobiva li dovoljno mlijeka. Trebalo bi dnevno imati 3-4 pokakane i do 6 popisanih pelena.

Jos nesto: nemoj gledati na sat, sto se tice duzine podoja i sto se tice razmaka izmedju podoja. Tvoja bebica je mala i sada joj treba znatno duze vremena da navuce mlijeko i da ga podoji. Isto tako, dojenje se jos uvijek uspostavlja i zadugo ona nece imati isti ritam i razmake u dojenju.

Kolicina izdojenog mlijeka nikako nije pokazatelj koliko mlijeka dojilja ima. Ja, recimo, nisam mogla izdojiti vise od 20 ml da se ubijem, a dojila sam svoju bebicu iskljucivo 6 mjeseci, a trajalo je skoro do drugog rodjendana.

Unaprijed se izvinjavam, ako pravila foruma ovo ne dozvoljavaju (i molim moderatora da izbrise link ako je tako), ali ja bih ovdje stavila jedan jako koristan link o dobijanju beba na tezini koji je i meni dosta pomogao.

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=111&Show=2357

i jos jedan o tome da li beba dobija dovoljno mlijeka:

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239&Show=1890

I na kraju, samo da kazem, da nakon sto sam primjenila neke od ovih savjeta moja beba je hvala Bogu krenula odlicno da napreduje i presisala svoje vrsnjake (i dandanas ih sisa i po tezini i po visini)user posted image

< Poruku je uredio Mamarica -- 12.8.2010 14:58:54 >

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
6.9.2010 14:27:14   
sarahsarah
Drage mamice forumasice...
Nedavno sam se ukljucila u ovaj forum, prilicno sam iscitala sadrzaj, ali nisam nasla nigdje pricu o "uobrocavanju". Naime, znam da je za pocetak pravilo "dojenje po pozivu" kljucno i primjenjivala sam ga. Medjutim, sva moja okolina, ukljucujuci pedijatre i patronazne sestre govore mi da je vrijeme da uobrocim bebu. Bebi je 3 mjeseca. Po danu dojimo gotovo stalno, pauze su pola sata - sat najvise. Beba ima 6-7 mokrih pelena i 2-3 pokakane dnevno. Spava od10 do 7 po noci uz dva budjenja za jelo. Do sada je bebica dobivala na tezini, ali po tablicama na donjoj granici... Brine me da li je beba gladna, da li ima dovoljno mlijeka, obzirom na dugotrajna dnevna dojonja... Naime, beba po noci puno aktivnije jede, jer se dojka "napuni" i brze se najede - cini mi se, dok mi se cini da po danu puno vise samo sisa, a ne doji... zna se desiti da zaspi na dojci,ali cim je odvojim probudi se... Pokusavala sam je rezbudjivati dok doji, koristiti kompresije, ali nista nismo promijenili... Cak mi se desi da nakon sat dojenja, pocne da se buni, jer je dojka prazna, a bebica bi jos sisala... Tad pocnu savjeti o dodavanju AD, a ja ne bih... ne znam sta da radim...

SAVJETI I ISKUSTVA SU DOBRO DOSLI!!! HVALA!!! 

Pusice svima...

(odgovor članu Mamarica)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
6.9.2010 17:14:28   
Munjeviti Jurić
Sarahsarah, meni to zvuči kao skok u razvoju.  Takvi periodi moraju doći da bi se povećala proizvodnja u skladu sa potrebama djeteta.  Onda mame pod pritiskom nana pokleknu i pomisle da im je loše/nedovoljno mlijeko, počnu davati ad, i nikad količina njihovog mlijeka ne dostigne potražnju.  Izdrži, neće to dugo potrajati.  Čim se proizvodnja uskladi sa potražnjom, beba će sama prorijediti podoje.  Ako baš hoćeš, pauze možeš produžiti tako da je neko drugi zabavlja i nosa, a ti se skloniš iz vidnog polja na pola sata.  A sve bude lakše kad se počne zanimati za neke igračke i druge stvari sem sike. 

(odgovor članu sarahsarah)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
6.9.2010 17:25:58   
jasmin
sarahsarah dobro nam dosla draga user posted image .Cestitam ti na tvom trudu da dojis svoju bebicu i to je veliki uspjeh na putu dojenja.Meni se s prvom bebom desavalo da zeli na dojku,ali kad navuce mlijeko pocne da place,jer nije gladna,zeli samo da sisa.Shvatila sam da joj fali duda,jer beba ima potrebu da nesto sisa,daje joj osjecaj sigurnosti,a jos pogotovo kad je blizu majcinog srca.Ako bebica napreduje,a opet zeli cesto biti na dojci,mozda da probas dudu.Ako i pored dude ipak trazi dojiti,onda vjerovatno i ima potrebu za vise hrane.Znaci,u svemu je bitno da vidis da beba dobro napreduje(ne mora biti malena buca) i onda da uocis sta je to sto ona trazi.Sretno vam!

< Poruku je uredio jasmin -- 6.9.2010 17:27:05 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Munjeviti Jurić)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
6.9.2010 17:31:31   
Hanady RR
sarah...to što se tebi dešava nije ništa što druge mame prošle nisu.

Nisi nam napisla koliko je tvoja beba po mjecesima dobila ...ne znam koje tablice su mjera patronažnoj koja očekuje da beba bude velika beba uobročena sa 3 mjeseca...
no munjviti jurić lijepo ti je rkle...akokovi u razvoju bebe su česti...

Molim te pogledaj tekst o skokovima u razvoju na ovoj temi
http://www.ringeraja.ba/forum/m_429526/mpage_1/key_/tm.htm
prva stranica a post od Amrino je jako dobar i sigurana sam da će ti vratiti samopouzdanje koje ti malo nedostaje...jeli bebi gladna.

broj mokrih pelena je jako bitan i pokazuje nam napredak bebe...ako ih ima dovoljno npr. 6 sve je OK. i samo tako nastavite


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Munjeviti Jurić)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 12:14:47   
Lejla Ka
Sarah, samo strpljivo.
Svaka je beba različita, i ima različita vremena spavanja i budnosti. Nočno spavanje od 10 do 7 je san mnogih roditelja. Prema broju popiškenih i pokakanih pelena tvoja beba jede sasvim dovoljno.
Pojačano traženje dojenja, kao što su ti forumašice rekle uobičajeno je u periodu skokova u razvoju, pročitaj malo o toj temi.

Nemoj brinuti, a posebno nemoj slušati savjete o "uobročavanju". Kao prvo, tvoja je beba još mala, kao drugo bebe se same uobroče prema vlastitim potrebama za jelom. Kako beba raste i jača, kapacitet njenog želudca se povećava i ona može u jednom obroku pojesti više, i praviti veće razmake. A vjeruj neke bebe uvijek vole jesti manje, a češće, to je jednostavno takav metabolizam.


< Poruku je uredio Lejla Ka -- 7.9.2010 12:22:15 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 12:36:22   
sarahsarah
Hvala lijepo drage forumasice, citala sam tekstove o skokovima u rezvoju, ali kod nas stalna potraznja za dojenjem traje, nije pojava koja se desi nekada... Poruke su ohrabrujuce i nadam se da cemo uspjeti odoljeti svim pritiscima o dodavanju ad... nastavljamo s dojenjem, pa koliko god beba trazila... Hvala!!! 

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:05:13   
sara.at
Nama su babice i doktori rekli da beba mora porodjajnu tezu da vrati u roku 15dana tj 2 sedmice, a mi smo je vratili u nepuni 5 dana user posted image  al smo rucali i siku i dohranu. Iako sad vecinom oce siku,je nemam toliko puno mlijeka koliko on oce pa se ponekad zadovolji flasicom sve samo da mi djete nije gladno,nece njemu nista biti od par flasica uporedo sa sikom,al mu oce biti ako mu fali mog mlijeka. Dobri smo sa mokrenjem i stolicom,samo me brine sto ponekad se bas muci da bi pustio vjetric il stolicuuser posted image .....
a sto se tice mlijeka,moje je i na pocetku i na kraju zuto nije uopce vodeno ni bjelouser posted image
 
Sarahsarah beba ce sama traziti da jede kad je gladna, moj jede svako 2-3 sata a ponekad i je samo oce da zaspe uz nju,svako djete je razlicito.

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu sarahsarah)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:12:31   
Lejla Ka
Saro, ovi problemi sa probavom su ti sigurno od dohrane. AD je teško probavljivo za bebin stomak, zato tako reaguje.
Zašto misliš da mu nije dovoljno tvog mlijeka?

Nemoj me samo pogrešno shvatit, ne kritikujem, samo nastojim pomoć (i sama sam prvo dijete othranila AD-om, i ne mogu reći da mi nije žao, svi se mali problemi na početku mogu prevazić uz pravi savjet i podršku).


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:17:53   
sara.at
ma neljutim se draga Lejla,nego on vuce i dalje bi jeo a neide nista i onda pocne plakati a to je vecinom navecer da nema i onda mu flasicu napravim od 80ml i on i to pojede i miran a vec ujutro bi mogla i da jos 3 djece nahraniti koliko ga ima.... a njemu nedajem puno dohrane nego mozda jednu flasicu navecer i nista vise prekodana je na siki skoro svako 2-3sata...

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:25:07   
Lejla Ka
Predpostavljam da si to već sve pročitala, da se proizvodi koliko beba traži. Jesi li probala kad dođe do tog večernjeg smanjenja probati ono prebacivanje sa jedne na drugu dojku? To se radi tako da beba kad pojede do kraja na jednoj, prebaciš je na drugu, ako joj ni ta nije dovoljna opet vratiš na prvu (jer se u njoj već proizvelo nešto mlijeka). Ako ni tad nije zadovoljna ti onda ponudi dohranu. Ovakav režim za par dana bi mogao rezultirati povećanjem proizvodnje. Arian je još malen, tek se prilagođavate, i on će sad često mjenjati režime ishrane i spavanja. A nije ni svako večernje plakanje ni nervoza samo od gladi, ali je istina da se najbolje tješi na maminim grudima. Vi ste sa razmakom od 2 sata super, moj je sin dojio svakih 1,5 sat, a dojio bi i po sat vremena (nije sve dojio, nešto je i spavao sa sikom u ustima user posted image )

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:31:25   
sara.at
to mi je babica rekla i probala eto nepomaze dok ga izokrecem njega huja uhvati i pocne plakati user posted image  jos sam prekinula onaj hippov caj za dojilje jer je imao grcice od njega pa smo presli na neki "bio za dojilje" i on je puno bolji samo mi je krivo sto navecer nema a ujutro i preko dana imam za cjeli komsiluk user posted image  a i moj zna zaspati na siki ne jednom i dok ga odnesem u krevetac on se probudi i opet nosanje nazad da ga dojim i tako po 2-3x na dan user posted image  

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 13:44:22   
Lejla Ka
Jeste, bebe nisu baš raspoložene za ovaj vamo-tamo tretman user posted image
Smanjena količina mlijeka na večer je donekle uobičajena, i majka je već umorna. Važno je da ti njega većinski dojiš. Dobro bi jako bilo da količinu dohrane ne povećavaš, već u nekom trenutku, kad se osjetiš sigurnom, počneš postepeno, po malo da smanjuješ da bi se vratili na isključivo dojenje. Ja ti ne mogu odavde reči koliko to treba trajati. Vi ćete sad kroz prvi skok u razvoju sa 3 sedmice, i očekuj razne promjene u bebinim navikama i ponašanju. Esencijalno važno za uspješno dojenje je da beba kroz skokove dobija dojku koliko god želi, i često i dugo. Tako će se i količina mlijeka povećavat. Samo se nemoj brinuti, ja znam da se mame stalno boje da beba nije gladna, to nam je stalno na pameti, a to zapravo nije realan strah u normalnim okolnostima. Kao što i sama kažeš, ti vidiš da mlijeka ima na izvoz, vjeruj svome tjelu, ono je savršeno napravljeno da prehrani tvoju bebu.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
7.9.2010 14:44:04   
sara.at
mi smo dosta i smanjili nadohranu,jer prije je jeo i po danu 1-2 flasice uz siku a onda smo to ukinuli i samo ponekad kad krenemo negdje u setnju ponesemo flasicu a ostalo je sve na siki eto jedino to navecer al dobro uvijek kazem bolje i da ima ikako mlijeka nego nedo Bog nikakouser posted image

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
8.9.2010 10:20:20   
Munjeviti Jurić
IZVORNA PORUKA: sarahsarah

ali kod nas stalna potraznja za dojenjem traje, nije pojava koja se desi nekada...


Tako je i meni bilo do negdje 2,5 - 3 mjeseca.  I kad ne doji, i kad spava, držao je siku u ustima.  Znali smo krenuti u šetnju, pa sjesti na klupu pred kućom da on malo podoji, jer od plakanja nismo mogli dalje.  Ili ustanem da se napijem vode, a on u ruci sa sikom u ustima. 

I onda je meni pukao film, i lupila sam šakom od sto.  Znala sam da nije gladan, da mu nije hladno, da nije ukakan, da ga ništa ne boli, da plače samo zato što hoće da bude meni u rukama i da drži siku u ustima.  I onda sam ga dala njegovom tati, a ja napunila kadu.  I sve sam sebi govorila da me nije briga šta oni rade (a srce mi je pucalo, ali to je za neku drugu priču).  On ga je nosao, ljuljuškao, pričao mu i pjevao, i bebac je vrlo brzo skontao da mu nije loše, i prestao me zvati. 

Prvo sam uzela sebi jednu pauzu dnevno (od 10 do 11), i to postepeno produžavajući pomalo sa pola sata, pa za 2-3 dana još jednu (od 16 do 17), a ostale pauze je on napravio sam.  Valjda je odrastao ;) i skontao da može sat vremena bez mene.  Kad se tako "uobročio" ja sam se preporodila (čitaj: okupala, izdepilirala, nalakirala, skuhala ručak, prošetala...), a on je u tim pauzama poeo spavati, i bio daleko manje kenjkav i nervozan.  I dalje sam dojila na zahtjev (isključivo do šest, a uz dohranu 22 mjeseca), ali sam mogla malo i predahnuti. 

Nadam se da ti moje iskustvo može pomoći. 

< Poruku je uredio Munjeviti Jurić -- 8.9.2010 10:24:35 >

(odgovor članu sarahsarah)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: kako znati imam li dovoljno mlijeka
13.9.2010 12:02:34   
sarahsarah
Munjeviti Jurić hvala na odgovoru. Izgleda nista dok "ne lupis sakom od sto" :) Ma kako cudno zvucalo, drago mi je cuti da je neko imao slicno iskustvo... Pusice

titleAndStar(15,0,0,false,"","")

(odgovor članu Munjeviti Jurić)
Neposredna veza do poruke: 174
   [Obrisana poruka]
21.9.2010 18:12:16   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu sarahsarah)
  Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *