|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zitarice
24.4.2010 11:09:02   
martajay
moja omiljena tema :)
zitarice su obavezne u nasoj ishrani.



_____________________________

7.4.2009.

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Zitarice
4.5.2010 17:43:52   
Lady26
Lani je punih 5mjeseci, smijem joj dati sve od navedenih zitarica? Tj ovo sto je Adana postavila slike?!
Hehehehehe sramota ali nisam znala kako proso izgleda, nikad ga nisam ni jela user posted image
A palenta, kad nju smije i jel obicna palenta kao sto mi jedemo il ima specijalna user posted image ?! Griz sam joj pravila (onaj u plavoj kesici) sa vockama i kao jela je pomalo...

< Poruku je uredio Lady26 -- 4.5.2010 17:45:46 >


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu martajay)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Zitarice
4.5.2010 19:40:47   
leona81
moja bebica ima skoro 6 mj a ja sam dosad davala samo hirse flocken i babyrice od hippa, uzela sam palentu i to isto od alnature i to cu joj probati mijesati sa vocem uskoro a i mene interesuje sta mogu sad jos davati od 6 mj? koju vrstu griza?

za proso cjeloviti tj one kuglice citala sam na ambalazi da pise da moze sadrzavati tragove glutena, ljesnjaka i jos nekih stvari pa se to nisam usudila...



_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Zitarice
25.5.2010 17:25:34   
bubuli
danas sam zurila po DM-u i kupim milupa 7-zitarica...
pise da idu od 6 mjeseca...
kontam to je za 15 dana pa nek se nadje...
tek kad sam dosla kuci i pocela fino citati pise da sadrze gluten...
e sta sad...
davati ili ne?
jela je samo rizu od hippa...dal da uzmem rizu i kukuruz a ovih 7 da ceka ili sta?


_____________________________



(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Zitarice
28.6.2010 10:56:01   
Guardian
Moja cura ima 4 mjeseca i planiram da pocnem za nekih 15ak dana sa uvodjenjem krute hrane ii odlucila sam da krenem sa rizom. Trenutna nedoumica mi je da li da kupim rizine pahuljice pa da joj dajem ili da kupim rizu bez glutena (vidjela sam u DM-u) i da je raskuham.
Koji su vasi prijedlozi?

P.S. Veliki pozdrav zs sve, ja sam nova na forumu, do sada sam samo citala sta me zanimalo ali sam odlucila i da se registrujem.

(odgovor članu bubuli)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Zitarice
28.6.2010 12:57:18   
chuci
IZVORNA PORUKA: Guardian

Moja cura ima 4 mjeseca i planiram da pocnem za nekih 15ak dana sa uvodjenjem krute hrane ii odlucila sam da krenem sa rizom. Trenutna nedoumica mi je da li da kupim rizine pahuljice pa da joj dajem ili da kupim rizu bez glutena (vidjela sam u DM-u) i da je raskuham.
Koji su vasi prijedlozi?

P.S. Veliki pozdrav zs sve, ja sam nova na forumu, do sada sam samo citala sta me zanimalo ali sam odlucila i da se registrujem.


zašto krećete tako rano sa nadohranom? ništa bebi neće biti gore ako još sačekate, samo joj može biti bolje.

ako imaš vremena bolje ti je da joj običnu što se tiče riže. rižu raskuhaš dobro i onda ispasiranu daš. ja kad joj pripremam prvo prelijem rižu prokuhanom vrelom vodom i kad se ta voda ohladi onda operem rižu i kuham je dok se baš ne raskuha. ja je ne pasiram.

rižine pahuljice kad otvoriš mogu stajati mjesec dana. obično bebe pogotovo tako male ne jedu puno i ne mogu pojesti onu kesu za mjesec dana, pa ćeš bezveze baciti pola kese.

riža je svakako žitarica bez glutena, ne znam zašto su napisali posebno da je to tako.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu Guardian)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Zitarice
28.6.2010 13:26:00   
Medić*
IZVORNA PORUKA: Guardian

Moja cura ima 4 mjeseca i planiram da pocnem za nekih 15ak dana sa uvodjenjem krute hrane ii odlucila sam da krenem sa rizom. Trenutna nedoumica mi je da li da kupim rizine pahuljice pa da joj dajem ili da kupim rizu bez glutena (vidjela sam u DM-u) i da je raskuham.
Koji su vasi prijedlozi?

P.S. Veliki pozdrav zs sve, ja sam nova na forumu, do sada sam samo citala sta me zanimalo ali sam odlucila i da se registrujem.



draga ako ti beba doji nema potrebe da jos malkice uvodis dohranu bar do 6 mj, ako ne doji mozes polako poceti.
ja sam pocela sa 6 mj sa dohranom, u pocetku sam kupovala rizine pahuljice i mjesala sa vocem i povrcem, to su bile male kolicine, tek nekad sa 8 mj sam pocela sa rizom u zrnu, moj maleni je jako volio te rizine pahuljice a evo dan danas ne voli rizu nikako a jako je zdrava.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Guardian)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Zitarice
28.6.2010 13:48:10   
milomoje
IZVORNA PORUKA: bubuli

danas sam zurila po DM-u i kupim milupa 7-zitarica...
pise da idu od '' mjeseca...
kontam to je za 15 dana pa nek se nadje...
tek kad sam dosla kuci i pocela fino citati pise da sadrze gluten...
e sta sad...
davati ili ne?
jela je samo rizu od hippa...dal da uzmem rizu i kukuruz a ovih 7 da ceka ili sta?




Ja sam stvarno u nedoumici sto se tice tog glutena... ovdje u Svedskoj preporucuju gluten od 4.mjeseca da se beba navikava na to...mozda nisam dovoljno informirana,ali sto je taj gluten i sto se izbjegava?
Alergeni=? mogu biti sve i svasta, ok poznati teski alergeni ali opet se ne kuzim u to sve sa glutenom..

< Poruku je uredio milomoje -- 28.6.2010 13:49:12 >


_____________________________

-Sada nas troje slavi rodjendan u januaru !!! :)

(odgovor članu bubuli)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Zitarice
28.6.2010 14:29:13   
Guardian
Moja beba doji, ali je i prihranjujem, otprilike 60% doji a 40 % je AD. Posto nije iskljucivo dojena, mislila sam sa 5 mjeseci da joj pocnem uvoditi krutu hranu, ali citajuci dosta postova vidim da su majke uvodile i ranije pa sam ja sada u fazi prikupljanja informacija. Od okoline mogu cuti daj joj i zar joj jos nisi dala :)

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Zitarice
28.6.2010 14:37:28   
Anoniman
Evo ovdje ima tema o glutenu
http://www.ringeraja.ba/forum/m_84967/mpage_1/key_/tm.htm#93721

(odgovor članu Guardian)
  Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Zitarice
28.6.2010 14:59:38   
chuci
IZVORNA PORUKA: Guardian

Moja beba doji, ali je i prihranjujem, otprilike '0% doji a 40 % je AD. Posto nije iskljucivo dojena, mislila sam sa 5 mjeseci da joj pocnem uvoditi krutu hranu, ali citajuci dosta postova vidim da su majke uvodile i ranije pa sam ja sada u fazi prikupljanja informacija. Od okoline mogu cuti daj joj i zar joj jos nisi dala :)



svako ima svoje razloge za uvođenje dohrane ranije od preporučenih 6 mjeseci (preporuka od strane WHO) ali mislim da razlozi: zato što sam vidjela da drugi tako rade, ili čude mi se jer nisam još, jednostavno nisu dovoljno dobri.
ko te nagovara pitaj ga zašto da uvodiš ranije od 6 mjeseci pa ćeš vidjeti razloga niđe veze. kaže meni jedna prijateljica komšinica se namučila sa svojim malim kad je uvodila dohranu jer nije htio jesti pa ona svom zato uvela od 4 mjeseca. kakve veze ima njeno dijete sa komšincinim malim user posted image
ako beba fino napreduje, bez obzira što nije isključivo dojena ne treba joj još ništa. ima vremena da jede sve ostalo osim mlijeka.

i ne zavisi od ranijeg ili kasnijeg uvođenja dohrane hoće li odbijati čvrstu hranu, ne daj da te to ubijede.

sad će Hanady uletiti user posted image sa par linkova o relevantnim temama kad uvesti bebi dohranu pa će ti biti lakše user posted image user posted image . imaš tamo savjeta o tome kako se beba ponaša kad je spremna za čvrstu hranu.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu Guardian)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Zitarice
15.7.2010 13:25:32   
chuci
evo brzinski koje ja žitarice koristim.
babyrice (ja to pikam pod rižu, iako joj nekad pravim i pravu rižu)

rižu pravim tako što je prelijem prokuhanom vrelom vodom i sačekam da se ohladi, onda je isperem i kuham u vodi dok se baš ne raskuha, da bude skroz mehka.

zob - koristim sitne zobene pahuljice. iako one nisu kao prosene pahuljice ili babyrice da se pretvore u kašu. one su kao komadići. njih prelijem vrelom vodom i sačekam par minuta da nabubre. ostatak vode prolijem. ne trebaju se kuhati.

amarant - koristim zrno. kuham u 3x više vode nekih 20-25 minuta, na najmanjoj vatri (3 od 9 podioka). na kraju treba da ostane malo vode, koja će se pretvoriti u neki žele. nagodno za kašice da se ne dodaje vode nego ovog želea zajedno sa zrnima. ova zrna se ne raspuknu nego ostanu cijela, onako mala.

proso - koristila sam pahuljice (ali ih ne stignem potrošiti za 3-4 sedmice) pa sam kupila zrno. njega kuham u vodi koju po potrebi doljevam oko sat vremena. raspuknu se zrna, kao kiteri odnosno kokice, i isto se na kraju napravi kao žele mliječne boje. jednom sam joj za doručak skuhala proso u rižinom mlijeko, bilo je praaaavo ukusno.

pšenica - griz koristim. standardno kuham na rižinom mlijeku i ovo obično ide u doručak. nekada za ručak dodam kašiku pri kraju kuhanja.

kukuruz - palentu koristim. kuham na vodi pa dodam malo maslinovog ulja i sada pavlake ili jogurta. davala sam joj i kukuruz sa klipa, ali ne konta kako treba da jede i samo drži onaj kukuruz i gleda u njega prisloni ustima pa vrati. dala joj zrno izašlo kakvo je i ušlo da izvinete.

dinkel - ne znam kako izgleda žitarica, ali joj ga dajem u keksu od dinkela bez šećera. kupila u onoj zdravoj radnji u bbi.

mislim da je to sve


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Zitarice
13.5.2013 14:12:16   
ajla86
koje zitarice su za probavu dobre?
PALENTA,KUKURUZ,PROSO curicu zatvori.....
ali na kesici prosa je upustvo da se kuha 20 min i 10 da odstoji u toj vodi da nadodze?a chuci pise da sat kuha?

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Zitarice
13.5.2013 17:19:16   
tinkivinki

IZVORNA PORUKA: ajla86

koje zitarice su za probavu dobre?
PALENTA,KUKURUZ,PROSO curicu zatvori.....
ali na kesici prosa je upustvo da se kuha 20 min i 10 da odstoji u toj vodi da nadodze?a chuci pise da sat kuha?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mojabeba.rs%2Fzdravlje%2Fzdravlje-deteta%2Flaneno-seme-blagodet-za-bebu%2F&ei=HwSRUbC_C8OM4ATO84HICQ&usg=AFQjCNESYnCbQxVtpVlLTaGzCD7Cn-U8vA piše od 8-og mjeseca da se daje

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Zitarice
13.5.2013 20:11:47   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Guardian

Moja beba doji, ali je i prihranjujem, otprilike 60% doji a 40 % je AD. Posto nije iskljucivo dojena, mislila sam sa 5 mjeseci da joj pocnem uvoditi krutu hranu, ali citajuci dosta postova vidim da su majke uvodile i ranije pa sam ja sada u fazi prikupljanja informacija. Od okoline mogu cuti daj joj i zar joj jos nisi dala :)

http://www.ringeraja.ba/forum/Ishrana_bebe_od_%284,5%29_6_do_12_m%25%25%25/m_204641/tm.htm

http://www.ringeraja.ba/forum/pocetnica-u-dohrani/m_201583/mpage_32/tm.htm#1749113

< Poruku je uredio Hanady RR -- 13.5.2013 20:13:47 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Guardian)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Zitarice
13.5.2013 22:38:14   
ajla86

IZVORNA PORUKA: tinkivinki


IZVORNA PORUKA: ajla86

koje zitarice su za probavu dobre?
PALENTA,KUKURUZ,PROSO curicu zatvori.....
ali na kesici prosa je upustvo da se kuha 20 min i 10 da odstoji u toj vodi da nadodze?a chuci pise da sat kuha?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mojabeba.rs%2Fzdravlje%2Fzdravlje-deteta%2Flaneno-seme-blagodet-za-bebu%2F&ei=HwSRUbC_C8OM4ATO84HICQ&usg=AFQjCNESYnCbQxVtpVlLTaGzCD7Cn-U8vA piše od 8-og mjeseca da se daje




super! hvala ti puno
a nekad sam kupovala ovo u badem butiku,super pomaze u mrsanju pa jel taj i njoj mogu dati?

kupila sam zobene pahuljice krupne.....dajel to iko djeci i kako se pripremaju....

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Zitarice
13.5.2013 23:29:45   
Lalali
Da li neko od vas potapa u vodi proso i amarant prije kuhanja, neko mi rece da se treba potopiti nekoliko sati ranije

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Zitarice
14.5.2013 7:45:05   
Alannah
Ja ih cesto pravim,nikad ne potapam nijedno.Prosu treba jedno dvadesetak minuta,a amaranthu 30-40 minuta.Kuham sve kao rizu.

(odgovor članu Lalali)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Zitarice
14.5.2013 8:46:43   
Lalali
Na pakovanju prosa pise da se treba kuhati 5 minuta i ostaviti 10 minuta da nabubri i fakat se skuha za 5 minuta, tako sam i kuhala, nadam se da nisam sta pogrijesila

(odgovor članu Alannah)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Zitarice
14.5.2013 9:43:40   
Alannah
Nisi pogrijesila,evo sad sam isla da vidim,zaista pise 5 minuta,ali nisam pazljivo citala.BTW jutros bio za dorucak bebi.

(odgovor članu Lalali)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Zitarice
16.5.2013 16:45:14   
ajla86
zela sam u Dm-u neke zobene krupne pahuljice i 5 cornr flocks neki mix zitarica.zanima me znal iko kako se ovo pravi?da nije problema sa bebinim kakenjem umrla bih u uvjerenju da je ovo pticija hrana

(odgovor članu Alannah)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Zitarice
17.5.2013 8:18:10   
djoisa
 
PRAVILNA PRIPREMA ŽITARICA
 
U procesu natapanja se omogućuje da enzimi, lakto-bakterije i brojni drugi, sitni ”pomagači” razgrade i neutraliziraju fitinsku kiselinu. Potrebno je najmanje 7 sati natapanja u toploj kiselkastoj vodi da se neutralizira veći dio fitinske kiseline u žitaricama (preporučuje se natapanje od 7-24 sata). Natapanje u toploj vodi također neutralizira inhibitore enzima (spojevi koji blokiraju rad enzima koji su vrlo važni za probavu hrane) koji se nalaze u svim žitaricama, pa se njihovom neutralizacijom potiče proizvodnja brojnih vrijednih enzima koji nam pomažu da možemo apsorbirati puno više vitamina iz žitarica, naročito B skupine.
 
Naši preci i tradicionalni narodi u skoro svim dijelovima svijeta uvijek su natapali, fermentirali i/ili proklijavali žitarice prije nego su ih jeli. Meni je fascinantno to kako su znali što treba raditi, a mi danas uz svu modernu nauku opet sve radimo krivo. Žitarice naime u svojoj opni sadrže antinutrijente, tj tvari koje sprečavaju apsorpciju hranjivih tvari u tijelu. Npr. fitinska kiselina sprečava apsorpciju kalcija, magnezija, bakra, željeza i cinka u probavnom traktu. Zato prehrana bogata žitaricama može lako dovesti do ozbiljnog nedostatka ovih minerala u tijelu i smanjivanja koštane mase. Današnje prehrambene smjernice nas potiču da jedemo sve veće količine neobrađenih. integralnih žitarica, što dovodi do mnogih bolesti crijeva kao npr SIC (sindrom iritabilnog crijeva) čiji su simptomi bolovi u stomaku, napuhanost, plinovi, proljev ili kronični zatvor. Namakanjem, fermentiranjem, ili klijanjem žitarica aktivira  se enzim fitaza koji neutralizira fitinsku kiselinu koja se nalazi u tim namirnicama. Fitinska kiselina je oblik fosfora koji tijelo ne može iskoristiti . Ona na sebe veže razne minerale iz našeg tijela poput kalcija, magnezija, željeza i cinka i tako zakida naše tijelo za te važne minerale.


 
SAVJET:
 
Kada slijedeći put budete pripremali žitarice sjetite se da ih trebate staviti u toplu vodu. Vodu zakiselite limunovim sokom, jabučnim octom ili sirutkom ili jogurtom. Otprilike, jedna žlica kiselog na jednu šalicu žitarica. Pustite da se žitarice namaču od 7-24 sata.
 
 
i jedan recept:
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/zdravi-dorucak-za-djecu.html

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Zitarice
17.5.2013 13:24:23   
ajla86
hvala

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Zitarice
22.5.2013 12:43:05   
ajla86
heljdu niko nespominje
negdje pise

Kako uvodimo žitarice:

5. i 6. mesec
Pirinae, kukuruz i heljda·

a negdje opet
Heljda se ne savjetuje u prehrani beba do godinu dana starosti zbog velike količine vlakana koja ju čine teže probavljivom i visoke energetske vrijednosti.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 174
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *