|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:44:12   
HINDA
jedna trecina ostaje u kuci, jedna trecina komsijama i prijateljima a jedna trecina siromasnim to su propisi kurbana.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:45:31   
M kao Mama
hvala aida tako sam imislila, ali evo vidiš da ima i drugačijih slučajeva, možda opet griješim, ali mislim da se kurban treba podijeliti, a ima dio koji se ostavlja u kuću, samo da neko pogreno ne shvati,  onda ti kurbani što se ostave cijeli kući, možda su to janjad, ne znam,

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:47:06   
HINDA
kurban je kurban i prema propisima sa kurbanom za akiku se postupa kao sa kurbanom za bajram, jedini izuzetak je kurban koji se kolje za umrlu osobu koja je ostavila oporuku, taj se kurban dijeli cijeli.

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:49:53   
Anoniman
kurban je kurban i prema propisima sa kurbanom za akiku se postupa kao sa kurbanom za bajram, jedini izuzetak je kurban koji se kolje za umrlu osobu koja je ostavila oporuku, taj se kurban dijeli cijeli.

jao otkud tebi sve ove informacije?

(odgovor članu HINDA)
  Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:53:17   
bezelye
Isti je slucaj i kada se kolje ADAK, kada neko kupi kucu, auto, kada dijete krene u skolu, bilo kakva zahvala Allahu dz.s. Ili nakon bolesti, neke teske situacije kada sve "izadje na dobro" ljudi kazu: "idi zakolji kurban".

BTW kurban znaci zrtva, znaci nije vezan samo za kurban Bajram, samo je za Bajram farz. Tako je i akika-kurban, znaci kurban povodom akike.

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:53:45   
M kao Mama
E baš mi je drago, što ste mipojasnile, da znam da nisam u krivu, kada sam počela čitati sve ove postove, malo mi se zamantalo, ali eto na kraju opet sve je razjašnjeno

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:54:47   
HINDA
Shee, sto pitas?

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:55:26   
Anoniman
samo je za Bajram farz

koliko ja znam, valjda kolješ ako si u mogućnosti.. jer šta ako neko ne može..ne može biti farz

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:56:51   
Anoniman
@hinda, ma reko šta nam sve napriča.. pa jel iz neke knjige ili znaš onako?

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:57:10   
HINDA
kurban klati za bajram je vadzib

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 15:58:05   
Emina*
IZVORNA PORUKA: Shee

samo je za Bajram farz

koliko ja znam, valjda kolješ ako si u mogućnosti.. jer šta ako neko ne može..ne može biti farz



Obaveza jeste, ali ako nisi u mogucnosti ne mozes....
Obaveza je za sve one koji imaju sredstva i mogucnosti da zakolju kurban.....


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:01:33   
bezelye
Mi smo od dijela koji je za kucu pripremili hranu nakon mevluda. Tako da je vise osoba okusilo to meso.
Alma, janje ne moze biti kurban. Postoje jasna pravila o starosti kurbana. Ali nije nase da o tome raspravljamo. Oni koji prodaju kurbane znaju sta moze biti kurban pa se za to ne brini.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:03:04   
bezelye
IZVORNA PORUKA: HINDA

kurban klati za bajram je vadzib


Prihvatam korekciju user posted image

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:06:26   
M kao Mama
Znam toliko, da janje ne može biti kurban, ali stekla sam kažem dojam iz postovao pojedinih gdje se po dva kurbana cijela pojedu, kažem stekla sam dojam da su ljudi okrenuli janje na ime kurbana, ako griješim unaprijed se izvinjavam, ali bome balkanski sindrom opasno napada i ove naše običaje,

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:09:56   
HINDA
kurban se ne mora dijelit svijez mislim nepecen, meso se moze podijelit i peceno, nema propisa kavo meso da se dijeli osim na koji nacin da se raspodijeli.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:11:18   
bezelye
Zavisno od mesheba za musko dijete postoje razlicita tumacenja. Negdje 1 a negdje 2 kurbana. Za djevojcicu je uvijek 1.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:12:02   
nesanica
Ja koliko znam, kurban kad se zakolje odmah se i podjeli. Nema nista peceno i sl da se dijeli nego odmah po klanju ide se po mahali i dijeli.

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:15:24   
Anoniman
Ja koliko znam, kurban kad se zakolje odmah se i podjeli. Nema nista peceno i sl da se dijeli nego odmah po klanju ide se po mahali i dijeli.

. ja ne znam kako bih ga uzela da mi neko pečen donese! Uh, uh, nikako to ne bih voljela.
Uh

(odgovor članu nesanica)
  Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:19:51   
HINDA
ja samo kazem da za to nema propisa a ne kakva je praksa nasa. Hocu reci da covjek koji podijeli kurban pecen ili nepecen po propisu, da je ispravno postupio. Meni je svejedno probat cu sa slascu kurban ma dal mi donio ovako ili onako

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:29:45   
Anoniman
I na kraju se ova tema pretvori u kurbane umjesto u feštanje za sunet.user posted image

(odgovor članu HINDA)
  Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:32:21   
HINDA
user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:37:18   
bezelye
Mi smo strucnjaci za promijeniti temu user posted image A rasprave su nam uza specijalnost user posted image

Ma bitno je da se druzimo user posted image

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 16:44:31   
Anoniman
Ma bitno je da se druzimo

A bogami bezelye i naučimo usput što šta, što je i danas bio slučaj!

(odgovor članu bezelye)
  Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 17:06:09   
Anoniman
Ja sam bila na jednom sunetu kod prijatelja koji su pravo "vjerski nastrojeni". Taj covjek je zaposlen u vjerskoj skoli medresi i mislim da je sigurno upoznat sa propisima. Sve zavisi u kakvoj je covjek mogucnosti i da li moze zaklati kurban.A kod njih je bila vecera/rucak i tu su bili njihovi blizi ,rodbina,komsije i vjerujem da je tu bio neko slabije imucne situacije. Tako da nisu djelili kurban nego su svi vecerali tu. Sto se tice festanja bilo je sijelo poslije vecere to je bilo to. Ali naravno na sunet se zove ne mozes otici nepozvan. Naravno neki poklon i para nesto se da djetetu.
Ali to je samo jedno moje iskustvo.user posted image   A Bog zna najbolje!

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.8.2008 17:11:54   
Aminad
Evo citat kao poručen za ovu temu.

Poglavlje iz knjige "ISLAM I MEĐULJUDSKI ODNOSI" Autor: Mustafa Spahić


SUNEĆENJE MUŠKE DJECE


"Jedna od roditeljskih dužnosti u odnosu na mušku djecu jeste i da ih osunnete. Sunećenje muške djece je tradicija, put, običaj sunnet i dio jedne jedinstvene tradicije i praksa svih vjerovjesnika i njihovih ummeta.
"Pet djela se ubrajaju u vjersku tradiciju: sunnećenje muške djece, brijanje sramotnih mjesta, skraćivanje brkova, rezanje nokata i brijanje dlaka pod pazuhom", kaže Vjerovjesnik" (IPH, 818).

Zna se iz povijesti islama da je Allah dž.š. naredio lbrahimu a.s. da podrezuje brkove, da dobro izapire usta, grlo i nos, da obrezuje nokte, da čisti zube misvakom i da sunneti mušku djecu. Po Bibliji jedan od znakova Saveza Jahvea sa Abrahamom bilo je obrezivanje Jišmaela, Izaka i svih muških članova bez obzira koliko su godina imali. U medicini su napisane biblioteke knjiga o koristi po zdravlje od obrezivanja muškaraca. Muslimani se sunnete prvenstveno zato što slijede sunnet, put, običaj i tradiciju svih vjerovjesnika i zato što im je to Muhammed a.s. obavezno preporučio i vlastitim primjerom osnažio. Što se tiče sunnećenja muške djece tu su Bošnjaci - muslimani kao rijetko u čemu skoro, potpuno dosljedni. Prilikom sunnećenja muške djece treba izbjegavati sve radnje, postupke i ponašanje koja su suprotna islamu kao što su konzumiranje alkohola i drugi poroci. Treba znati da Poslanikov sunnet i alkohol kao haram nikada ne idu zajedno."




(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *