|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
2.5.2010 14:02:13   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: dinciii

A de mi recite,jel stvarno istina ako nisi uradio odmah akiku da ti se ne broji ako je uradis kasnije????Kod nas je svekar proucio Ezan maloj samo sto smo tek ove godine planirali akiku,nismo mogli ranije..Pa sad ne znam sta da radim??

koliko sam se ja informisala da se Akika cini 7 14 i 21 dan sve posle toga nije Akika.


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
2.5.2010 17:16:45   
jasmin
Dinci draga,akiku zakoljite kad ste u mogucnosti.Mnogi od roditelja nisu u stanju da zakolju akiku odmah 7-og dana,ili 14-og ili 21-og.Pominjala sam i prije da je meni babo zaklao akiku na dan moje svadbe,jer nismo prije znali bitnost tog propisa.Bitno je da za dijete zrtvujes taj kurban.A vi znate kad ste u mogucnosti.Najbolje je odmah,a ko nije u stanju nema smetnje da to uradi cim bude u mogucnosti.Allah najbolje zna.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
2.5.2010 17:37:12   
dinciii
IZVORNA PORUKA: jasmin

Dinci draga,akiku zakoljite kad ste u mogucnosti.Mnogi od roditelja nisu u stanju da zakolju akiku odmah 7-og dana,ili 14-og ili 21-og.Pominjala sam i prije da je meni babo zaklao akiku na dan moje svadbe,jer nismo prije znali bitnost tog propisa.Bitno je da za dijete zrtvujes taj kurban.A vi znate kad ste u mogucnosti.Najbolje je odmah,a ko nije u stanju nema smetnje da to uradi cim bude u mogucnosti.Allah najbolje zna.


Hvala draga na odgovoru...I meni je bitno da to uradimo,ja sam znala da moramo to uraditi al nisam znala da je bitno 7,14 il 21-og dana...Tako da cemo ako bog da sad na ljeto!!!


_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:03:09   
veeseelaa
jel može neko da postavi ajet iz Kur''ana ili eventualno tumačenje ovog propisa od strane islamske zajednice vezano za akiku???
zanima me iz razloga što smo ja i brat htjeli da aBd na proljeće, ljeto zaklati akiku za naše troje djece tj tri kurbana
al moja malena sada ima 2 godine, jesam li zakasnila ili ne??? jel se kurban dijeli u cjelosti???? zanimaju me svi podaci???
ima li tema o akiki? ja je ne nadjohuser posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:09:20   
Doraa
http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1690:nadijevanje-imena-klanje-akika-kurbana-i-sunneje-muske-djece&catid=32:ostalo&Itemid=76

_____________________________

Ja sam bogata žena hB

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:11:35   
veeseelaa
e baš ti hvala, divna si

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Doraa)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:12:09   
tajcika
user posted image . Akika (klanje kurbana) za nasu djecu
Akika je pritvrdjeni sunnet i iz toga se ne izuzima ni to da je otac siromasan. Akiku je redovno obavljao Resulullah s.a.v.s., kao i njegovi ashabi i tabiini (oni koji su dosli poslije njih).   Dokaz za to je hadis od Selmana ibni Amira ed-Dabijja r.a., koji je rekao: «Rekao je Muhammed s.a.v.s.: «Za dijete je duznost Akike , pa za njega pustite krv (akike) i otklonite od njega ono sto ga uznemirava. Prenosi se od Semre r.a., «Rekao je Resulullah s.a.v.s.: » Svako dijete je zalog svoje Akike. Ona se kolje za njega sedmog dana, na taj dan mu se daje ime i brije glava,« (Buhari ). Prenosi se od Aise,r.a., od njenog oca hazreti Ebu Bekra r.a. koji kaze: « Rekao je Resulullah s.a.v.s.: » Za musko dijete se kolju dvije jednake ovce, a za zensko se olje jedna ovca.« Ahmed i Et-Tirmizi) »Svako dijete je zalog svoje Akike. « tumaceci ovaj hadis kaze Ata' u svome komentaru: »Uskracuje se roditelju sefaat (zauzimanje) njegova djeteta. « Rekao je Ahmed: « Uskracuje se sefaat njegovim roditeljima.« to znaci da dijete nece ciniti sefaat za svoje roditelje jer za njega nisu zaklali Akiku. Ulema smatra pozeljnim da se Akika kolje sedmog dana, a ako se ne bude u mogucnosti, onda cetrnaestog dana ili dvadest i prvog dana, a ako ni tada,onda bilo koji dan, kao sto je dozvoljeno da se u tom slucaju i za musko zakolje jedan kurban. Isto tako ulema se podijelila u pogledu naredbe Akike i njenog obavljanja. Hasan el Basri stoji na stanovistu da je klane akike vadzib, i da covjek za koga roditelji nisu zaklali Akiku duzan sam za sebe to obaviti kasnije u svom zivotu. Malik,Safija, Ahmed ibni Hanbel, i drugi smatraju da je Akika sunnet koji se ne smije izostaviti. Odredjeni broj uleme smatra da je akiku lijepo obaviti, a to na osnovu sahih hadisa: »Kome se rodi dijete, pa zeli da za njega obavi obred (Akike), neka ga obavi.« ( en--Nesai i Ebu Davvud) Pustanje krvi kurbana je cilj Akike koja je kao ibadet povezana sa namazom, kao sto kaze Allah ,dz.s.: «FE SALLI LI RABBIKE VENHAR,INNE SANIEKE HUVEL EBTER« »Zato se svome Gospodaru moli i kurban kolji« (Kur'an,sura Kevser).   Kurbanom se djetetu pruza zastita od sejtana, i njegovog djelovanja na njega, to je ujedno iskupljenje za dijete i sadaka , to je ujedno i zahvala Uzvisenom na blagodati sto nam je podario dijete. Isto tako ako se ne zakolje Akika dijete postaje predmet sejtanskog djelovanja, zato je rekao Muhammed s.a.v.s.: « Za dijete je (duznost) Akike, pa za njega pustite krv i otklonite od njega ono sto ga uznemirava.« (Buhari) Tu je i korist zbog okupljanja rodbine i prijatelja na toj svecanosti i njihove dove za napredak i hajir djeteta.   3. Meso od akike
Kada se uzima ovca za Akiku ona mora zadovoljavati sve standarde kao i pravi kurban. Dakle ovca ne smije biti slijepa, hroma,corava, niti bolesna. Od nje se ne smije nista prodati cak niti koza. Meso od Akike je pozeljno skuhati , a moze se i sirovo podijeliti. Ako bi se uz skuhano meso posluzila i druga hrana ili to meso pomijesalo u drugoj hrani, to ce biti jos veci sevap i dobrocinstvo prema siromasima, prijateljima i komsijama. Roditelji djeteta mogu jesti od Akike.  

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:18:29   
veeseelaa
user posted image

Po rođenju muškog djeteta kao uspomena na lbrahima i Ismaila a.s. a i kao redovni Muhammedov a.s. sunnet, put i običaj, sedmi, četrnaesti, dvadeset prvi, dvadeset osmi ili bilo koji dan u životu, po rođenju djeteta, za muško djete zakolju se dva kurbana - bravčeta, a za žensko dijete jedan kurban.

 
e ovo mi je jako bitno

obzirom da se novorođenčetu prilikom akike odrezuje kosa to se po islamskim propisima podijeli sadaka u novcu, srebru ili zlatu za zdravlje i sreću djeteta "jer je sadaka najbolji štit od svih nesreća", kaže hadis.

 
ovako je uradio moj brat, ja nažalost nisam, nisam bila tada upoznata, al sadaku dajem redovno, nadam se da je ukabuljena jer je od srca

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:19:14   
henna ze
meni je otac klao akkiku kad sam rodila Hennu...isto tako nismo znali vrijednost tog čina..e sad..tada smo bili zaista u teškoj finansijskoj situaciji..samo mm radio za 400 Km..i nismo mogli da kupimo kurban..pa je otac pitao sve redom i potvrdili su mu da može zaklati kurban i za unukicu ukoliko roditelji nisu u mogućnosti..tada je zaklao kurban za mene i Hennu...i sve smo odnijeli i podijelili u dom za nezbrinutu djecu..
tak da vesela.mislim da nije problem da vi to uradite u proljeće ako Bog da

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:20:23   
veeseelaa
još jedno pitanje jel ima neka posebna dova koja se prouči pri klanju akike il se samo uradi nijet za šta je i za koga kurban namjenjen?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:22:20   
veeseelaa
u biti mi moramo zaklati 4 kurbana, po jedan za curice i dva za dječaka
Mašalla

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:48:18   
tajcika
Ulema smatra pozeljnim da se Akika kolje sedmog dana, a ako se ne bude u mogucnosti, onda cetrnaestog dana ili dvadest i prvog dana, a ako ni tada,onda bilo koji dan, kao sto je dozvoljeno da se u tom slucaju i za musko zakolje jedan kurban.



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 14:55:19   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

još jedno pitanje jel ima neka posebna dova koja se prouči pri klanju akike il se samo uradi nijet za šta je i za koga kurban namjenjen?

vesella imas temu o akiki sve kako ide bar sam ja citala  ovdje pa pogledaj da trebaju 4 kurbana za vasu djecicu


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 15:16:22   
veeseelaa
a gdje je tema? ja je nadjoh, vidjeh da se na ovoj temi pisalo o akiki pa zato se tu i javih

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 15:22:45   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

a gdje je tema? ja je nadjoh, vidjeh da se na ovoj temi pisalo o akiki pa zato se tu i javih


ja mislim da ima dosta toga u okviru teme nadjevanje imena djteteu i na temi kurban spomenuto je...
al mislim na ovoj prvoj d aima dosta o akiki....


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 15:23:57   
Anoniman
Elahmdulilah zaklali Akiku   3x2  a i kose odrezali pre sedmog dana i podelili sadaku porodicama koje su u ne tako dobro finansisko stanje a nasli ih preko interneta  preko sadake.com .

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 15:25:41   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: triputmama

Elahmdulilah zaklali Akiku   3x2  a i kose odrezali pre sedmog dana i podelili sadaku porodicama koje su u ne tako dobro finansisko stanje a nasli ih preko interneta  preko sadake.com .


e pa stvarno svaka čast! user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
14.2.2011 15:31:30   
mama75
IZVORNA PORUKA: triputmama

Elahmdulilah zaklali Akiku   3x2  a i kose odrezali pre sedmog dana i podelili sadaku porodicama koje su u ne tako dobro finansisko stanje a nasli ih preko interneta  preko sadake.com .

Kod nas akika bila 2x1 user posted image A ja nisam dala da im briju glave, mene nesto strah bilo, pa sadaku podijeli onako "odoka". A vala su obje nekakve skoro celave bile, ne bi se sta imalo ni izvagati posteno.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
15.2.2011 10:21:57   
balasgirl
Mi smo akiku obavili sedmi dan po rođenju, zaklali 2 kurbana  pošto se rodio dječak. Međutim, kosu nismo sjekli. user posted image

_____________________________

... pronašli su Ameri šifru za to: take it easy, lutko lijepa...


<3 Ali Khan <3

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 169
   [Obrisana poruka]
4.3.2011 13:50:57   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu balasgirl)
  Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
13.3.2011 16:58:58   
jasmin
Evo jedan lijep tekst za one koji praktikuju kurban kod rodjenja djeteta i opcenito.

Zdravstveni aspekti klanja kurbana po šerijatskim propisima

Svake godine, pogotovo u vrijeme Kurban-bajrama, muslimani se suočavaju sa snažnim pritiscima aktivista udruženja za zaštitu životinja radi, navodno, "nehumane", prakse klanja životinja.Oni to smatraju nasiljem nad životinjama i bolnim, neljudskim načinom oduzimanja života.

Međutim, da li je klanje životinja u skladu sa šerijatskim propisima zaista suprotno humanim principima? Pročitajte krajnje zanimljive rezultate istraživanja koje je nedavno na tu temu provela grupa njemačkih stručnjaka.




Pišu: Emir Hodžić i Šejma Šikalo



Svake godine, pogotovo u vrijeme Kurban-bajrama, muslimani se suočavaju sa snažnim pritiscima aktivista udruženja za zaštitu životinja radi, navodno, "nehumane", prakse klanja životinja.Oni to smatraju nasiljem nad životinjama i bolnim, neljudskim načinom oduzimanja života.Na Zapadu je zakonom regulisano da se prije klanja životinja ošamuti pucnjem u glavu. To se čini iz razloga dovođenja životinje u nesvjesno stanje štiteći je od ponovnog buđenja prije ubijanja. To se također čini da bi se životinja zaštitila od osjećaja bola prije nego umre.

Rezultati njemačkog istraživanja

Možda će istraživanje njemačkog profesora Wilhema Schulza i njegovog kolege dr Hazima sa Veterinarske škole na Hanoverskom univerzitetu, biti iznenađenje za one koji govore da je islamska praksa klanja životinja nehumana i bolna. Studija pod nazivom: “Pokušaj objektivnog prikazivanja bola i svjesnog stanja u konvencionalnom (ošamućivanje životinje pištoljskim klinom) i ritualnim (halal, nož), metodama klanja ovaca i stoke” (‘Attempts to Objectify Pain and Consciousness in Conventional (captive bolt pistol stunning) and Ritual (halal, knife) Methods of Slaughtering Sheep and Calves’), pokazuje da je islamsko klanje životinja najhumanija metoda klanja, a da dovođenje životinje u nesvjesnom stanju pucnjem iz pištolja prouzrokuje jake bolove kod životinje.


"Pištolj" za omamljivanje stoke:
Da li je stvarno humaniji od noža?


Prilikom studije na glavama životinja je hiruškim putem uključeno nekoliko elektroda koje su na raznim dijelovima lobanje doticale površinu mozga. Neke životinje su bile zaklane brzim i dubokim sasijecanjem oštrim nožem preko vrata, kidajući vratne vene i žile kao i trašeju i esophagus (islamski metod). Ostale životinje su onesviješćene pištoljskim klinom (captive bolt pistol). Tokom eksperimenta, elektroencefalograf (EEG) i elektrokardiogram (ECG) su snimili stanje mozga i srca svih životinja tokom klanja kao i onesvješćavanja.

Rezultati su bili sljedeće sadržine:

Islamska metoda

a) Prve tri sekunde od klanja životinje, kako je zabilježeno na EEG ne pokazuju nikakve promjene na grafu prije klanja, što je indikacija da životinja nije osjetila nikakav bol tokom ili odmah nakon sasijecanja.

b) Nakon tri sekunde EEG je zabilježio stanje dubokog spavanja – besvijesti. Razlog tome je izlazak velike količine krvi iz tijela.

c) Nakon gore spomenutih šest sekundi, EEG je zabilježio nulti stupanj, pokazujući da životinja ne osjeća bol uopće.

d) Kada je EEG zabilježio nultni stupanj, srce je još kucalo, tijelo se snažno grčilo (refleks kičmenog corda), izazivajući mlazeve krvi iz tijela, što je rezultiralo higijenski čistim mesom za potrošača.

Zapadna metoda ošamućivanja životinje (C.B.P. Stunning)

a) Životinje su bile dijelom onesviješćene ubrzo nakon ošamućivanja

b) EEG je pokazao jaki bol odmah nakon ošamućivanja

c) Srca kod ošamućenih životinja putem C.B.P. su prestala kucati ranije od onih koje su preklane islamskom metodom klanja, što je uzrokovalo postojanje više krvi u mesu. Takvo meso nije higijenski ispravno za potrošače.

Zapadni način klanja i kravlje ludilo

Ne samo da metod ošamućivanja životinja prije klanja je jako bolno kao što je pokazao prijašnji eksperiment, već postoji rastuća briga da ovaj metod može biti faktor širenja bolesti ludih krava, od stoke kod ljudi, kao što je otkriveno u novom istraživanju koje je obavljeno na Texas A&M univerzitetu kao i kanadskom Food Inspection Agency.


Pneumatsko ošamućivanje: Faktor širenja bolesti kravljeg ludila


Takav metod, nazvan pneumatsko ošamućivanje (ispaljivanje metalnog klina u mozak krave, koje prati raspršivanje eksplozije jačine 150 pounda vazdušnog pritiska) dajući snagu eksploziji koja rasprskava mozak životinje. Ova vijest uznemirava znajući da su moždano vlakno i kičmeni cord glavni zarazni dijelovi životinje oboljele od kravljeg ludila, što prouzrokuje fatalni švajcarski sir nalik rupama u mozgu zaražene životinje. Još više uznemirava činjenica da se 30 do 40 % američke stoke ošamuti pneumatksim pištoljima.

Islamska pravila klanja

Iz prethodnih studija se da vidjeti da je način islamskog klanja životinja blagoslovljeno za životinju i čovjeka. Da bi klanje životinje bilo zakonito, moraju se ispuniti sljedeće stavke. Tako će se osigurati dobit za životinju i potrošača. U tom smislu Poslanik sallalahu alejhi we sellem je rekao: „Allah zapovijeda milosrđe u svačem. Tako budite milosrdni kada ubijate i koljete: naoštrite vaše noževe da bi ublažili bol životinje“.

Oruđe kojim se kolje mora biti oštro i brzo upotrebljeno. Sasijecanje vratnih žila prekida slanje krvi u nerve mozga koje vrše funkciju osjećanja bola. Na taj način životinja neće osjećati bol. Radnje koje se dešavaju nakon presijecanja vrata životinje nemaju veze sa osjećanjem bola, već sa stezanjem i opuštanjem mišića natopljenih krvlju. Poslanik sallalahu alejhi wesellem je također naučio muslimane da ne oštre noževe ispred očiju životinja, niti da ih kolju ispred iste vrste. Klanje mora ubrajati kidanje dušnika (trašeje), jednjaka (esophagus) i dvije jugularne vene, a bez kidanja kičmene corde (u narodu poznate kao „palac“). Ovaj metod klanja prouzrokuje izliv velike količine krvi iz tijela životinje. Ako se presječe kičmena moždina (corda) moguće je oštetiti nervna vlakna kod srca, što će uzrokovati srčano zaustavljanje koje sprječava izliv krvi iz vena. Krv kompletno mora isteći prije nego se glava pomjeri. To čisti meso od krvi koja je centar za mikroorganizme; meso također ostaje više svježije, nego ono koje je zaklano drugim metodama klanja.
Prema tome, optužbe za nasilje nad životinjama se može preusmjeriti na one koji ne kolju na islamski način, već muče životinje stvarajući im agoniju i stvaraju veliki rizik ljudima koji konzumiraju takvo meso.

izvor: web portal medresa


< Poruku je uredio Hanady RR -- 13.3.2011 23:03:04 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Sunet(slavljenje-festanje)
13.3.2011 22:59:19   
colito
mi smo 21 dan zaklali Akiku ( crni kurban9,ezan amidza,kosu nismo sjekli,ostavili dio koji nas sljeduje ,a sve ostalo odnjeli  u dj dom i kupili jos soka,i slatkisa

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 172
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *