|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 7:36:11   
akyca
hvala ti.....

(odgovor članu mama Nataša)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 9:35:42   
lilith
akyca pij sto vise tecnosti,najbolja je voda...izbjegavaj od hrane ono sto nadima i sto bi mogao biti alergen...sto  se tice grceva,ako ih ima,to sto ti jedes nece puno uticati...ja sam bila izbacila 90% hrane pa je moja imala prestrasne grceve

_____________________________

Tri najneobicnije rijeci Kada izgovaram rijec Buducnost, prvi slog već odlazi u proslost. Kada izgovaram rijec Tišina, narusavam je. Kada izgovaram rijec Nista, stvaram nesto sto se ne smjesta u bilo kakvo nepostojanje.

(odgovor članu akyca)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 13:16:50   
mama Nataša
Ja sam jučer sarmu jela, mali cijelu noć plakao ko kišna godina user posted image

Može li biti da je zbog kupusa????


_____________________________

veliki dječak 16.10.2004.
i mali dječak 16.08.2009.

(odgovor članu lilith)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 13:21:43   
Meri29
Meni su rekli da moze da se desi da smeta bebama kad sam pitala pedijatricu, trebalo bi izbjegavati sve kisele zimske salate i kupus. Ni ja to nisam znala, jela kiseli kupus kao salatu i odmah zelena stolica bila kod male. 

_____________________________

Stigla sam 25.11.2009
Mama i tata su sad najsretniji na svijetu ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(odgovor članu mama Nataša)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 13:50:04   
marinčii
ja jedem sarmu,malo on prducka posle al ništa strašno

_____________________________

Matej 10.7.2009.
Andrej 9.12.2014.
Danas je,možda više nego ikad prije,istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!

(odgovor članu Meri29)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Ishrana dojilje
9.2.2010 13:53:44   
Atarka
Joj, jesam ja zeljna sarme....Sve me bilo strah jesti je jer je mali imao grceve, koji su prosli, hB. Ali, ima da je napravim ovaj koji dan, jedva cekam...user posted image
A ja jedem i kisele krastavce i paprike, ali ne previse, i ne smeta mu.

_____________________________

30.09.2009

(odgovor članu marinčii)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Ishrana dojilje
19.7.2010 13:05:50   
@nirvana@
user posted image pisite mi sta smijem a sta ne smijem jesti??????????????'


(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Ishrana dojilje
19.7.2010 13:17:38   
Lejla Ka
Jedeš i piješ sve. Ako ste na samom početku, sa oprezom uzmeš hranu i pratiš kako se beba ponaša (mada se bebi u prvim danima ponašanje često mijenja bez obzira na ishranu). Više pripazi šta će tebi goditi radi probave. Bebi će se uvijek napraviti ono šta je za nju najbitnije.
Savjeti nemoj ovo, nemoj ono nemaju veze sa pameću. Mlijeko se neće ukiseliti od limunade, niti moraš jesti slatko da bi ti bilo slađe, niti moraš piti mlijeko da bi imala mlijeka. Hraniš se što zdravije, što raznovrsnije da organizam nadoknadi one najbolje sastojke koje ugrađujue u mlijeko.
U periodu poslije samog poroda tijelo majke je dosta iscrpljeno i može se desiti da alergijski odreaguje na neke uobičajene namirnice, na koje nije bilo alergično. U takvim slučajevima se preporučuje pojačano uzimanje kalcija. Izvrsan izvor veoma korisnih sastojaka (kalcij, magnezij, željezo ...) je tahanhalva.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu @nirvana@)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Ishrana dojilje
21.10.2010 8:53:46   
Hanady RR
prenos posta sa 21.10.2010.godine
IZVORNA PORUKA: selmoni

Drage moje da li smijem jesti kivi dok dojim molim vas hitan odgovor




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Ishrana dojilje
21.10.2010 10:34:36   
Lejla Ka
Smiješ.

I ono uobičajeno, pojedeš neku normalnu količinu, pratiš bebino ponašanje za nekih 4-5 sati. Ako ne vidiš da joj smeta, opleti.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Ishrana dojilje
28.10.2010 9:35:13   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Niobe

::::::::::::::::.


tvoje pitanje prenijela sam na temu
http://www.ringeraja.ba/forum/m_594091/mpage_12/key_/tm.htm#751909

mislim da je tamo adekvatnije da rješiš nedoumicu.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Ishrana dojilje
17.11.2010 20:30:45   
Ninushka
Drage moje, mom malom dječaku će za 6 dana 2 mjeseca u dobar čas. Čini mi se da od početka ima grčeve tako da sam na početku pazila šta jedem, mada sam i dalje pila kafu i mlijeko, toga se nikako nisam mogla odreći, a on je i dalje imao grčeve, tako da sam nastavila jesti sve, čokoladu svaki dan :) nikada nisam mogla bez nje, mlijeko ujutro za doručak sa muslijem obavezno, i kafa naravno, nedavno sam probala kiseli kupus i ništa mu nije bilo čak i madarinu isti dan-ma ništa. Grčevi se polako povlače, pojave se ujutro pred prvu stolicu i ponekad navečer.
Jednom su me iznenadili grčevi u popodnevnim satima kada smo bili napolju ma strahota, morala sam ga nositi na rukama do kuće :)
Jedva čekamo da poraste, da i mama uživa u hrani bez grižnje savjesti, da beba preko maminog mlijeka osjeti svu hranu, a taman će tada i proljeće...ma uživancija...



(odgovor članu akyca)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Ishrana dojilje
18.11.2010 11:59:56   
Lejla Ka
Ninushka, grčevi najčešće nastaju zbog toga što se kod bebe probava navikava na varenje mlijeka (jer beba u stomaku nije zaista varila hranu). Istina, nekada hrana koju majka jede utiće na bebinu probavu, na različite načine kao npr. promjenom boje stolice, vjetrićima, grčevima, čak i osipom. Ali one klasične kolike najčešće se ne mogu riješiti izbacivanjem nekih namirnica iz majčine prehrane.

Slijedeće napominjem zbog drugih majki koje nas mogu čitati, kravlje mlijeko je na vrhu "optuženika" i njega se savjetuje izbjegavati ako se sumnja da nešto u majčinoj prehrani ne pogoduje bebinoj probavi. A ovo je jako teško izvesti jer se kravlje mlijeko nalazi svuda oko nas, gotovo u svakom industrijskom proizvodu, od hljeba preko svih slatkiša, do instant supa i dalje.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Ninushka)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Ishrana dojilje
23.11.2010 14:01:36   
peky
drage mame,

mojoj ljepotici je danas 25 dana i imam nenormalno problema sa stolicom, tj. ona kaki svako 12h i kad kaki uzasno place (grcevi)... pa bi vas zamolila da mi vi kazete sta bi joj mogla dati da malo cesce kaki (slatku kamilicu sam pokusala i ne pomaze) il ja da nesto jedem (dojilja sam) kako bi joj pomoglo oko stolice.... i jos nesto da li vi znate sta ne bi trebala jesti ako imam taj problem.... hvala vam unaprijed na svakom prijedlogu....

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Ishrana dojilje
23.11.2010 14:06:55   
Hanady RR
peky
kako si dojilja bebi nemoj ništa davati...
kod dojenih beba normalno je da beba i nema stolicu do 10 dana...
a trvda joj može biti od grčića...
ono što se preporčuje da majka ne jede je, grah, nemoj puno slatkiša, čokoladu pokušaj izbjegavati, gazirana pića.koka-kola zna bebu zatvoriti, koje sokove ti unosiš možda one sa puno željeza crvene sokove, smanji njih, npr borovnia, malina itd.....
također špinatm blitva i sve ostale biljčice sa puno željeza ograničeno jedi....

bebi masiraj stomak...
ti pij čaj za dojilje HIPP i slobodno u njega stavi kim ( kupi se ua apoteci kesica) također hipp čaj u granulama je dobar da ti piješ ....
bebi masiraj stomačić....
ako ima jake grčeve za 5 dana ste već kod pedijatar pa će vam preporučiti ili eshumisan kapi ili sirup za grčeve...to bebi pomogneuser posted image

Eto malo sam ti pomogla nadam se, sretnouser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu peky)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Ishrana dojilje
23.11.2010 14:25:22   
Lejla Ka
Ja bih na Hanadyn spisak dodala jedan izvrstan čaj koji se kupi u DM-u, nije specijalno za dojilje već se nalazi na odjeljenju sa čajevima, a radi se o kombinaciji kima, komorača i anisa, ovaj je čaj dobar za svašta, od dišnjih puteva do probave, naravno za mamu.

Ako dojiš, kao što je rekla Hanady, nemoj bebi davati ništa, već utiči na svoju ishranu.

Kakva je bebina stolica? (tvrda, meka, pjenasta ...)

U gornjem sam postu napisala da se kod stomačnih problema bebe najprije preporuči izbjegavanje kravljeg mlijeka u prehrani majke, i to radikalno (a što je dosta teško jer se ono nalazi u gotovo svoj hrani), i takva se dijeta preporučuje minimalno 4-6 dana da bi se vidjeli efekti (ako će se javiti poboljšanje).

Međutim, za bebu staru 25 dana moglo bi se reči i da su ovakvi problemi sa stomačićem normalni jer se ona tek navikava na probavljanje hrane. Probaj neke "narodne" metode olakšavanja: pojedi suhu šljivu koju si namakala u toploj vodi preko noći (zajedno sa vodom) ili jedi kompot od suhih šljiva, masiraj bebi stomačić u pravcu kazaljke na satu uz vježbice primicanja koljena na trbuh, možeš stavljati i obloge od tople platnene pelene na stomačić. Kažu da pomaže i nošenje bebe tako da se bebin stomačić položi na pregib vrata, tj. beba je malo presavijena preko ramena, i na taj se način i vrši blagi pritisak i grije stomačić.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Ishrana dojilje
29.11.2010 19:27:13   
magnolija*
Svoju mrvicu sam rodila prije 20 dana i hvala Bogu uspjesno dojimo ! Mlijeka imam, mislim da je bas onako kako treba - na pocetku tecnije i rpozirnije, a sto se vise prazni sika sve je žuće i žuće ! Od prvog dana pijem hippov instant čaj od komorača, za grčeve, radi predostrožnosti, oko3,5-4 dcl dnevno u koji ubacim koje zrno svježeg kima i to popijem s čajem. Takodje pijem i pola litra dnevno  babylove iz DMa caja za dojilje sa anisom i komoracem i do sada moja mrva nije imala grceva. Ne znam da li je jos rano za njih? Sto se ishrane tice jedem puno supe i čorbe, pirjane, ponekad nesto przeno i "suho" (osim dorucka, naravno). Pijem i gusti sok, kazu da je dobar za stvaranje mlijeka.

_____________________________

E. vole te mama i tata !!!

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Ishrana dojilje
29.11.2010 20:22:35   
Lejla Ka
Baš lijepo što to sve fino ide već 20 dana, to je baš lijepi period.
Najvažnije je da se ti redovno i što zdravije hraniš. Da izbjegavaš prazne kalorije (šećer, kolače) koji ne dobunjavaju tvoje rezerve onog što se ulaže u mlijeko, a ostavljaju ti naslage. Dobro je da uzimaš dosta tečnosti, ali uvijek se savjetuje da se mama hrani prema svojim potrebama, ali mudro, da ne pretjeruje ni u čemu, i da uzima svega što spada u zdravu ishranu.
Ako bebu  dojiš na zhtjev (kad god beba traži), ako beba efikasno doji nema razloga da sumnjaš ili se brineš za količinu koja se proizvodi. Sretno i na dalje!


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu magnolija*)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Ishrana dojilje
17.1.2011 14:15:01   
bolzano
Jedno pitanje: šta raditi kada beba nema redovnu stolicu? Doktori kažu da je to normalno i do 10 dana ali meni ne izgleda normalno. Beba se muči i grči čak i nakon 3-4 dana. Ima li nešto da se pojede ili popije( mada jedem raznovrsnu hranu i pijem puno tečnosti) pa da beba kaki redovno? Pomozite!

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Ishrana dojilje
17.1.2011 23:35:05   
lejla80
Drage moje , zanima me kakva su vaša iskustva sa uvinim čajem u periodu dojenja? Možda se o ovome već i pisalo al ja jednostavno nisam pronašla tu temu niti imam vremena čitati sve redom s obziromda sam se porodila prije deset dana...Uglavnom osjećam neki pritisak u stomaku...vjerovatno neka manja prehladica ili posljedica katetera,ko zna. Uglavnom ranije mi je ovaj čaj mnogo pomagao pa me zanima hoće li naškoditi mojoj bebici ako ga popijem sad???

(odgovor članu bolzano)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Ishrana dojilje
18.1.2011 8:44:02   
zagy
Jedno pitanje: šta raditi kada beba nema redovnu stolicu? Doktori kažu da je to normalno i do 10 dana ali meni ne izgleda normalno. Beba se muči i grči čak i nakon 3-4 dana. Ima li nešto da se pojede ili popije( mada jedem raznovrsnu hranu i pijem puno tečnosti) pa da beba kaki redovno? Pomozite!

Kolika je beba? Mojoj user posted image  u periodu  dok je samo dojila uvijek je pomagala masaža. Masiraj oko pupka u smjeru kazaljke na satu  kružnim pokretima sa dva prsta masiras, stavi malo ulja na prste, i nekih 5-10 min, slobodno par puta dnevno. Meni je ovo svaki put upalilo, sretno user posted image

(odgovor članu lejla80)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Ishrana dojilje
18.1.2011 10:23:32   
Lejla Ka
lejla80

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1052/

Ovdje je jedan baš fini tekst o biljčicama za pomoć kod urinarnih infekcija. Za Uvin čaj kažu da se kod dojenja uzima uz oprez (na kraju teksta)

I na ostalim mjestima koje sam našla (upiši u google) se u glavnom ne preporučuje kod trudnoće i dojenja, samo ako je neophodno. Da probaš sa brusnicom, ali baš brusnicom, ne čajevima u kojima je brusnica samo aroma?

bolzano

Neki praktični savjeti za pomoć bebi oko izbacivanja stolice dati su gore od strane Hanady i mene, kao odgovor na pitanje forumašice peky. Nadam se da će nešto pomoći.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu zagy)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Ishrana dojilje
18.1.2011 13:35:33   
bolzano
Hvala na savjetima, valjda će nešto od svega upaliti!

(odgovor članu zagy)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Ishrana dojilje
19.1.2011 0:54:38   
magnolija*
Mojoj curi je skoro dva i po mjeseca i dojimo cijelo vrijeme. Od prvog dana ne jedem grah, bižu, niti bilo koju vrstu kupusa. Pijem mlijeko kad mi se pije i gotovo svaki dan jedem vrhnje. Ponekad popijem i kolu ili nesto sa sodom, pijem umjereno kafu.  Cura mi je imala samo 2 puta grčiće, na početku, od tada više nikako, aishranu nisam mijenjala.
Znam da otprilike grcevi prestaju sa 4 puna mjeseca, a mene zanima kad bih ja mogla poceti uvoditi jednu po jednu vrstu hrane u svoj jelovnik, a da njoj ne naškodi? kad se to radi ?

_____________________________

E. vole te mama i tata !!!

(odgovor članu akyca)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Ishrana dojilje
19.1.2011 8:43:15   
emi7908
Magnolija, od samog početka mog dojenja ja sam jela sve ( uglavnom je to bila zdrava ishrana jer i sad pazim na to) naravno ima stvari koje nisam jela jer bebi stvaraju grčeve, kao grah, kupus, brokula i ne mogu više da se sjetim jer  nekako mi je to davno bilo user posted image . Gazirano nisam nikad pila a kafa je bila svedena na MINIMUM i to kad bi je pravila bila bi malo blaža od one što sebi obično pravim. Npr. mlijeko nikad nisam pila jer ga jednostavno ne podnosim ali sam to nastojala nadomjestiti drugim mliječnim proizvodima, kao što su pavlaka, domaći mladi sir, jogurt itd. Tekućine sam dosta pila, mislim na prirodne sokove kući pravljene. Hvala Bogu mlijeka sam imala i viška a maleni  mi i nije nešto imao puno grčeve hB. Da skratim, moj ti je savjet da jedeš polako sve sem ovog gore navedenog i trudi se da bude zdravo jer to je od koristi i tebi i bebi. Samo naprijed, agazirano izbaci skroz i zamjeni to nekim prirodnim sokićem ako ikako možeš. POTRUDI SE !!user posted image

(odgovor članu magnolija*)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *