|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
27.9.2008 12:27:45   
triplemama
Bebe netreba stavljati da sjede one će same sjesti kada za to budu spremni i treba ih pustiti user posted image .

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
27.9.2008 12:39:26   
ElmaB
Tacno, tako kazu neki ljekari, ali ja iz iskustva znam da nije problem kada djete stavis da sjedi, ako si prethodno vidjela da ono to moze! Tako sam radila s prvom kcerkom i sigurno nisam pogrijesila!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
27.9.2008 22:03:49   
Amrino
Samo zelim da naglasim da se posljedice "stavljanja" djeteta da sjedi ne vide odmah. Mozda se nikada nece ni videti a mozda ce dijete bas zbog toga imati skoliozu u 20- toj godini. Dugotrajne posljedice su mnoooogo bitnije od trenutnih.
Da sam ja pratla "djetetove potrebe" moj bi Hamza sjedio sa tri mjeseca, rovio bi po kanti za smece i cuclao bi moju papucu...jer i danas pokazuje nevjerovatnu potrebu za time.
Tacno je da se djeca ne razvijaju po sablonu i bas zbog toga ih treba pustiti da sama sjednu kada to budu mogla. Neko dijete to ucini sa 6, neko sa 10 mjeseci...
Znam mnogu djecu koja hodaju ali ne znaju sama da se posjednu- mislim da je to dijete zakinuto jer je preskocilo vazne razvojne faze. Posljedice ce se vidjeti tek poslije.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
27.9.2008 23:13:08   
Lulu_
naomih je zeljela sjediti sa 4 mjeseca a sa 5  smo je pustili danas joj je punih 6 i sjedi kao velika bez ikokvih naslona.kukovi ako su osteceni to se vidi odmah govorim iz iskustva jer je moja mladja sestra imala sa tim problema i nosila je kajsicea kad vam kazem da nam je sa 2 i pol mjeseca prepuzala bracni krevet i pala sa njega necete mi vjerovati a sa 5 mjeseci mi je doveli u bolnicu i doktor se izgalamio na nas sta to radimo od djeteta i sto je forsiramo kaze njemu moja mama molim vas mogu li vam pokazati nesto kaze on pa eto hajde i mama skine nini pelene i ona tako sa tih svojih 5 mjeseci kao velika se digne na noge i stoji . covjek sebi nije mogao doci i pozvao je sve prisutne da se nacude a mi ono blehnuli u njega nama je to bilo normalno. morali smo je vezati majke mi jer bi onace ko zna sta bilo sa tim kukovima

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 0:44:24   
Amrino
Nije to Lulu_ samo zbog kukova nego zbog ledja, kicme (!!!), ramena...ravnotze, koordinacije...
Sve sto beba SAMA moze da uradi- znaci bez icije pomoci i bez icijeg guranja i pridrzavanja- to i smije. Znaci ako se beba sama posjedne sa tri mjeseca (sto je malo vjerovatno)- smije sjediti. Isto  tako- ako se SAMA digne na noge (bez pridrzavanja) sa cetiri- i to smije.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 0:50:45   
novi clan
Ja mislim da se negdje tek oko sestog mjeseca smije pomalo stavljat beba da sjedi. Svog Hamzu sam i u hodalicu stavljala kad mu je bilo 7 mjeseci, mada sad kad sam vodila Ajnu na snimanje kukova ne preporucuju ni hodalicu ni da beba sjedi do 6 mjeseca.
Ali opet sve to zavisi od djeteta do djeteta user posted image

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 8:56:27   
ElmaB
A, ko kaze za te posljedice? Opet ljekari!!! I mislim i dalje da je sve to individualno. Ne moramo mi djete forsirati da sjedi, hoda i sl, ono moze u 20-oj imati skoliozu ili bilo sto drugo. Na neke stvari ne mozes uticati. Ali, ok. Svako neka radi kako misli da je ispravno! Ja se ne mislim strogo drzati propisa, vec radim onako kao i s prvim djetetom, jer znam da nism pogrijesila. A, sto se tice djetetovih potreba, logicno je da ga necu pustiti da rovi po kanti za smece, ali da cu poduprijeti njegovo sjedenje ranije nego kada je to "dozvoljeno" i propisano u tamo nekoj tabelici, hocu!!!

< Poruku je uredio ElmaB -- 28.9.2008 8:57:22 >


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 11:53:29   
Amrino
Naravno da svako treba raditi onako kako misli da treba ali ako postoje i najmanje sanse ( 0, 001% ) da cu sprijeciti pojavu skolioze kod svog djeteta i drugih problema sa kicmom time sto "odlozim" sjedenje djeteta za mjesec ili dva (odnosno da ga pustim da on to sam ucini)- onda cu sigurno to i uraditi.
Sto se posljedica tice- ne kazu to svi doktori ima ih i koji kazu da bebe mogu sjediti sa 4 mjeseca...svakakvih doktora ima.
Meni je dovoljno to sto znam da vecina ljudi iz mog okruzenja ima probleme sa ledjima, sa drzanjem...a svi su "sjedili" poduprti jastucima, svi su "stajali" u dubcima...pa posto su te generacije tako zavrsile- mozda da mi probamo nesto drugo.
Moj Hamza je sjeo prvi put sa nekih 7 mjeseci. Posjeo se sam- samcat. Iz trbusnog polozaja se dizao sve dok nije sjeo. Od tada sjedi potpuno stabilno bez problema i nikada ga nije bilo potrebno podupirati, cuvati...Takodje se digao i na noge potpuno sam- i potpuno je stabilan i nikada nije pao iako ga niko nikada ne cuva. Hoda najnormalnije pridrzavajuci se uz namjestaj (u 8. mjesecu).


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 11:58:57   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: amrino


Meni je dovoljno to sto znam da vecina ljudi iz mog okruzenja ima probleme sa ledjima, sa drzanjem...a svi su "sjedili" poduprti jastucima, svi su "stajali" u dubcima...pa posto su te generacije tako zavrsile- mozda da mi probamo nesto drugo.




I to je individualno. I ja sam bila u dubku i sjedila poduprta jastucima i nemam nikakvih slicnih problema. No, skrenusmo s teme! Ja sam za stavljanje djeteta u sjedeci polozaja onda kada vidim da bi to ono moglo i htjelo. Malo moje pomoci mu nece skoditi!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 12:05:29   
Amrino
IZVORNA PORUKA: ElmaB

IZVORNA PORUKA: amrino


Meni je dovoljno to sto znam da vecina ljudi iz mog okruzenja ima probleme sa ledjima, sa drzanjem...a svi su "sjedili" poduprti jastucima, svi su "stajali" u dubcima...pa posto su te generacije tako zavrsile- mozda da mi probamo nesto drugo.




I to je individualno. I ja sam bila u dubku i sjedila poduprta jastucima i nemam nikakvih slicnih problema. No, skrenusmo s teme! Ja sam za stavljanje djeteta u sjedeci polozaja onda kada vidim da bi to ono moglo i htjelo. Malo moje pomoci mu nece skoditi!



U pravu si- skrenusmo s teme, valjda.
Samo mala ispravka- ti (a ni doktor) ne mozes VIDJETI kada bi dijete moglo sjediti- jer nemas rendgnski vid pa da vidis jeli mu se kicma dovoljno razvila za taj poduhvat. To sto bi ono htjelo- to je druga stvar.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 12:07:44   
ElmaB
U pravu si to za vid, ali ako pokusava da sjedne, a pri tom ne pada u stranu ili naprijed, onda znaci da je spremno! I dijete i kicma! Iz iskustva govorim!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 12:16:59   
Amrino
Dobro- ali ako se dijete mora poduprijeti jastucima da bi sjedilo (odnosno da ne bi palo)- znaci da ono ne moze samo sjediti. To je sve sto sam ja htjela da kazem.

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 12:19:34   
ElmaB
Ok, ti znas svoje, a ja opet iz iskustva sa prvim djetetom znam da postupam ispravno!

Pozdrav!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 12:24:22   
mamina cura
Pa zato ja volim ovaj forum user posted image



_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
28.9.2008 21:31:58   
mamin sin
IZVORNA PORUKA: amrino

Naravno da svako treba raditi onako kako misli da treba ali ako postoje i najmanje sanse ( 0, 001% ) da cu sprijeciti pojavu skolioze kod svog djeteta i drugih problema sa kicmom time sto "odlozim" sjedenje djeteta za mjesec ili dva (odnosno da ga pustim da on to sam ucini)- onda cu sigurno to i uraditi.

Meni je dovoljno to sto znam da vecina ljudi iz mog okruzenja ima probleme sa ledjima, sa drzanjem...a svi su "sjedili" poduprti jastucima, svi su "stajali" u dubcima...pa posto su te generacije tako zavrsile- mozda da mi probamo nesto drugo.




Ja licno imam duplu skoliozu, ali to nije posljedica nekog ranog sjedenja ili sl., vec iskljucivo toga sto sam naglo izrasla u visinu u 4. razredu osnovne a misici nisu bili dovoljno jaki da bi podupirali kicmeni stub i eto ti skolioze sa ranim posjedanjem ili ne....Znaci moja mama to nije mogla sprijeciti..

Jeste malo off topic mozda ali sam morala odgovoriti...Sorry. user posted image

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 13:02:41   
Lulu_
vidis amrino nisi u pravo
moja sestra je kako sam vec rekla SAMA samcata radila sve te vragolije a nije smjela i imala e problema.
STO CE RECI DA JE SVE INDIVIDUALNO I DA  GENETIKA IMA OVDJE NAJVISU ULOGU

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 13:04:42   
ElmaB
Ja isto tako mislim kao ti Lulu i ZNAM (iz iskustva) da ne skodi kada djetetu malo pomognete da uradi ono sto samo pokusava!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 13:10:15   
mamina princeza
E drage moje imam slican problem, mojoj bebi ce za par dana tek 3 mjeseca aona se sve grci dize vrat i ramena u sjedeci polozaj... isprestravljena sam al ne mogu joj nista... pedijatrima ne smijem to ni spomenuti al stvarno nisam ja nista radila po tom pitanju...jednostavno je sama skontala. Strah me da se za mjesec ne digne skroz da sjedi....
Mozda je trebam sprjecavati al jednostavno ne znam kako - da je na silu vracam u lezeci polozaj ne ide nikako. Ona se jednostavno uhvati za bilo sta pa makar i dekicu :) i dize se.

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 13:15:05   
ElmaB
Moj savjet je da je ne sprjecavas. Ako se ona sama digne sa 4 mjeseca u sjedeci polozaj, onda je to super. Pusti je tako, a kasnije kada dodje vrijeme za sjedenje, mozes joj malo pomoci, ako hoces!

Pusa tebi i tvojoj princezi!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 13:17:32   
Lulu_
IZVORNA PORUKA: ElmaB

ZNAM (iz iskustva) da ne skodi kada djetetu malo pomognete da uradi ono sto samo pokusava!









potpisujem.to je meni kao neka vrsta treninga sa bebom.jacanje misica.a da su vam bebe mlohave onda biste se opet zalile zato sto ne mogu drzati glavicu kako treba ja mislim da je svakako bolje da je beba jaka i cvrsta i da prije vremena pokusava neke stvari

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 16:59:41   
mamina cura
IZVORNA PORUKA: mamin sin


Ja licno imam duplu skoliozu, ali to nije posljedica nekog ranog sjedenja ili sl., vec iskljucivo toga sto sam naglo izrasla u visinu u 4. razredu osnovne a misici nisu bili dovoljno jaki da bi podupirali kicmeni stub i eto ti skolioze sa ranim posjedanjem ili ne....Znaci moja mama to nije mogla sprijeciti..

Jeste malo off topic mozda ali sam morala odgovoriti...Sorry. user posted image


Kako ti mozes znati radi cega je kicma kriva, pa mnoga djeca naglo izrastu a nije im kicma kriva. user posted image  To ni doktori ne mogu tvrditi sa sigurnoscu. Po mom skromnom misljenju bolje je da se prirodno desavaju stvari oko bebinog razvoja. Zasto je podupirati jastukom? Da bolje vidi ili user posted image  Ako je njoj cejf da sjedi ona ce sjesti. Cinjenica je da ce uvijek biti krivih kicma i problema sa kostima ali zasto ih ne bi smanjili na najmanju mjeru pustajuci bebe da se samostalno razvijaju user posted image  Ili da ih odmah stavimo u hodalicuuser posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 17:13:02   
Ivona
user posted image  Moja Selena je sa nepuna 3 mjeseca pokusavala ustati-uhvati se za svoju majicu,sva se zgrci i zacrveni...,i dize se...user posted image
Ja sam za spontanost-kada bude spremna da sjedi,sjedit ce user posted image

Pozz

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
29.9.2008 23:39:26   
mamin sin
Draga mamina cura,

U pravu si, ne desi se svima, ali dr. je tada mojoj mami rekao da se desilo zbog toga jer, kako sam napisala, misici nisu bili dovoljno jaki da podrze sve to, pa sam morala ici na vjezbe da ih ojacam...Moj brat je isto naglo izrastao a nema problema sa svim tim...

Helem...Ja sam takodjer vec negdje spomenula da sam svog sina isto pustila da sve spontano radi bez podupiranja...Ali kada sam primijetila da zeli da se dize to sam mu dozvoljavala bez obzira sto nije imao 6 mj, od kada je dr i preporucio sjedenje...I to nije u pocetku bilo sjedenje direktno na karlici vec onako kod mene u krilu i naslonjen na mene. I iskreno mi je blesavo bila da ga ja drzim u lezecem polozaju jer toboze nije napunio tih famoznih 6 mj., a dijete hoce i moze sjediti. Nije u hodalici niti je ijednom bio, puze od 8. mjeseca, ali sa evo skoro 11 mjeseci se podize sam uz namjestaj ali ne hoda okolo....
Sve je individualno...
Pozz

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
7.11.2008 12:18:50   
mamina princeza
Juce smo bili na kontroli kukova- hB sad je sve ok ono sto je nekad bilo 1B postalo je 1A... doktor kaze sve super.... i sto sam iznenadjena on daje dopustenje da se djete vec sada ( sa 4 mjescea) postavlja pomalo u sjedeci polozaj ako moze a uocio je tokom pregleda da hoce i da se sama dize dosta. 
kaze sve sto sama hoce niposto je ne sprecavati jer onda je vise nervozna sto je i logicno. Samo je niposto ne treba prije vremena na noge stavljati to se moze kasnije ne daj boze odraziti na kicimu i kukove...

Dosli mi kuci i ja dzelilu konacno pustim da se malo digne iu sjedeci polozaj. Ma u zavaljeno kaucu djete super sjedi uopste se ne zavaljuje. Naravno samo pomalo jer ipak sam ja panicar:)





_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: kad beba može u sjedeći položaj?
17.7.2009 9:41:09   
Chuchi
Evo primjera iskusne mame, mene, sad sam stvarno u dilemiuser posted image : naime, moj malac ima 4,5 mj. ali nece djete vise da lezi i Bog.user posted image
Ako ga stavim u kolica on se dize, hvata sa strane rucicama i odize se u sjedeci polozaj, a jos guram kolica, mislim za to je potrebna lavlja snaga. user posted image I onda moram dici naslon u kolicima makar u polusjedeci, jer place , hoce tako. Evo sad se mm s njim igra, cuva ga, kad ja vidim djete sjedi fino kraj njega na secijiuser posted image Kazem ja njemu bolan, bolan sto stavljas djete da sjedi, kaze pa bona nisam ja djete se samo uspravilo. user posted image I vidim ja stvarno on se toliko sam dize, malo mu fali da se skroz iz lezeceg polozaja digne u sjedeci. To uspije kada
ne lezi na potpuno ravnom, nego ako je malo naslon podignut.
Sad kad se sjetim, mislim da je i moj stariji sin sjedio sa 5 mj. ko veliki user posted image

_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *