|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 12:55:35   
Elda11
pozdrav svim mamama, imam par pitanja na koje nisam prije nasla odgovor na forumu.
koliko piju mlijeka ml vase bebe? mi smo presli na ad mlijeko i gdje pise za bebu od 2 mjeseca da treba 140 ml popit moja cak ni 35 ml ne popije, pa mi je to cudno,.al jeste da jede svaka 2 do 3 h. ??
i jos koje termos boce koristite da bi cuvale vodu za pripremu hrane tokom noci? dal su one kao torba - termos boca dovoljno dobra da cuva toplotu?
i jos jedno pitanje dal ako stoji mlijeko ad recimo 15 min dal se smije pogrijati malo da ne dajem hladno? a podgrijala bi iz razloga sto beba jede malo pa prestane pa opet i svaki put bacam iako nastojim malu kolicinu mlijeka praviti. pozdrav i hvala na odgovorima.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:01:32   
reallove
Kod nas na ambalazi pise da beba sa 5 mjeseci treba piti 200ml,a Emin pije 150,nekad sam 120..ja vodu pravim iz aparata,a ako idem negdje,pravim u termos bocu,ad nesmije dugo da stoji,ja bacam odmah,popije koliko hoce ostatak bacim..

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu Elda11)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:08:06   
salmy
Ja svom bebiju dajem koliko on zeli! rijetko se pridrzavm uputstva! sad ima 3 mjeseca i dajem mu od 14-160ml zavisi koliko je gladan,ali jede svaka 3 sata,osim po noci kad spava po 6 sati.A ako u roku od pola sata ne popije sve to mu u toploj vodi ugrijem i dam mu ostatak! Elda11   ako tvoja beba jede pomalo i polako,moj ti je savjet da joj napravis  kolicinu koji odmah moze popiti,da ne bacas bezveze!!!!!!ili da podgrijavas,inace uvije imam prokuhane vode i samo malo podgrijem (kolicinu koju cu mu odmah dati)

(odgovor članu Elda11)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:08:34   
Lejla Ka
Elda11, to što piše koliko beba od dva mjeseca treba popiti je neki okvir, svaka beba popije u jednom obroku onoliko koliko je njena potreba. Tvojoj možda odgovara da pije više puta u kratkom vremenu po malo. Znam da bi najpraktičnije bilo da popije više u jednom obroku pa napravo veću pauzu, ali beba jede koliko joj u tom trenutku stane u želudac.
Ja sam koristila najobičniju termos boci za čuvanje prokuhane vode za hapu tokom noći, i pripremala sam svježu hapu za svaki obrok.
Sad se više ne sjećam, ali negdje piše koliko je preporučljivo da pripremljena hapa stoji i da se može dati bebi. Ako tvoja beba pije malo, pa nakon nekog kračeg vremena traži opet, probaj u međuvremenu držati flašicu u onim termo torbicama za održavanje toplote, a uvijek možeš malo utopliti pod mlazom vrele vode.
I u pravu si, najbolje je pripremiti svjež obrok svaki put, pa ti pripremi onoliko koliko očekuješ da će beba pojesti.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Elda11)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:10:37   
nikita
Moj ima 2 mj i 10ak dana, pojede 150 ml vode+5 kas svako 3 h osim nocu kad spava po 9 h. Vodu prokuhamo i stavimo u termosku i ako se ohladi podgrijemo je u serpici koju koristim samo za njega. Ako ti se ohladi stavi bocu u vrucu vodu i nek se utopli, al ne ako prođe vise od 30 min.

_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:10:57   
sporty mamaa
Ja nikada nisam grijala ad mlijeko, ostavim ga max 20 min i onda bacim... A sve zavisi od bebe do bebe, to sto pise na kutiji nije uvijek tako, ti fino napravi manju kolicinu, pa ako bude trazio lako ti je napraviti jos...

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:14:38   
mamana
To što oni pišu na pakovanjima,to oni napišu da bi pravili veču količinu hape i prosipali je i na taj način trošili više. Ja se sad ne sječam koliko je moja djevojčica bila hape u tom periodu, ali znam da nije bilo ni blizi tih preporučenih količina. Dok nisam skontala, ja forsirala da pije toliko,djete par puta povratilo i ja odustala od toga.
Termos bocu sam koristila za vodu od koje sam hapu pravila u toku noći.

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:17:35   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Elda11

pozdrav svim mamama, imam par pitanja na koje nisam prije nasla odgovor na forumu.
koliko piju mlijeka ml vase bebe? mi smo presli na ad mlijeko i gdje pise za bebu od 2 mjeseca da treba 140 ml popit moja cak ni 35 ml ne popije, pa mi je to cudno,.al jeste da jede svaka 2 do 3 h. ??

pogledaj koliko beba tog uzrasta treba dnevno popiti...pa ti onda procjeni koliko tvoja puta pije i koliko... bebe nisu roboti pa da moraju piti kako pise na kutiji...moja Asja je pila cesce a manju kolicinu...pa onda kad to saberem ispadne onoliko koliko treba dnevno..

i jos koje termos boce koristite da bi cuvale vodu za pripremu hrane tokom noci? dal su one kao torba - termos boca dovoljno dobra da cuva toplotu?

najobicnija termos boca moze cuvati po noci toplinu.... uvjek drzi pored nje i bokalcic hladne prokuhale vode da mozes brzo podesiti pravu toplinu vode za AD

i jos jedno pitanje dal ako stoji mlijeko ad recimo 15 min dal se smije pogrijati malo da ne dajem hladno? a podgrijala bi iz razloga sto beba jede malo pa prestane pa opet i svaki put bacam iako nastojim malu kolicinu mlijeka praviti.

nikad nisam podgrijavala AD... ja ne bih ... bolje baci

pozdrav i hvala na odgovorima.




_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Elda11)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:18:10   
Anoniman
Elda, moja malena se nikad nije pridržavala tih tabela... uvijek je jela mnogo manje nego što bi prema tabelama trebalo.  Beba zna koliko joj je dovoljno pa nema potrebe da se sekiraš što nije pojela sve!  Ja imam neku malu najobičniju termos bocu od 1/2 l i sasvim mi je dovoljna, u posebnoj flašici držim hladnu prokuhanu vodu i kombinujem je sa vrelom vodom iz termoske.  Bitno je da termos boca odradi svoje i zadrži vodu toplom dovoljno dugo, a koje je marke... mislim da nije važno!
Ja sam, dok je moja malena bila sasvim mala, čuvala nepopijeno mlijeko najviše sat vremena... mislim da se nikad nije desilo da ga je popila u tom roku... tj. ja bih ga kasnije prosula.  Mislim da nije pametno da čuvaš to mlijeko duže od 30-60 minuta, a svakako ga nemoj drugačije podgrijavati osim u šerpici sa toplom vodom (i nemoj da ti ta šerpica sa flašicom unutra stoji na vrelom kolu šporeta)
Sretno

(odgovor članu Elda11)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:18:20   
anidla
moj bebach ima 2 mj i 18 dana,...od pocetka jedemo ad mlijeko....NIKAD nisam podgrijavala ostatk hape nego je bacim, ne bih se igrala s tim...nekako mi ima intenzivniji miris nakon nekog vremena...
u pocetku dok se nismo uhodali uvijek sam bacala dosta ad mlijeka, sad manje pravim jer je Noa lijen za jesti, ako nakon sto pojede hapu nastavi plakati, napravim jos....
sto se tice termosica, ja sam neku kupila i nekako sam skontala da je losa, nije sto ne cuva topolotu nego sam se bojala materijala od koje je napravljena....
sad drzim uvijek prokuhanu vodu u njegovoj serpici poklopljenu, samo podgrijem prije pravljenja hape....

to sto bebi malo jede, jede i moj malo...u zadnje vrijeme je poceo malo vise....brinula sam se uzasno jer je rodjen kao krupna beba i mislila sam da ce puno vise jesti, kad ono iznenadjenje...za 2 mjeseca i 10 dana udebljao se 1.200 gr...ali doktorica kaze da je sve ok pa se vise ne brinem, bitno je da trazi da jede, da ima redovnu stolicu i da je nasmijana beba user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

You may only be a person in this world, but for someone, you are the world ¦ ¦ ¦

09.11.2009 :) Noa



07.01. prohodali :)

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:20:16   
Visnja RR
samo da pojasnim dnevnu kolicinu mlijeka (al ima tema o tome)
ako pise da beba pije 150 4 puta...tj onda 600 ml dnevno... ti mozes da dajes 5 puta po 120... i slicno
vazno je da dnevna kolicina bude u granicama predvidjenog

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:22:46   
bebano
Elda 11 ne trebas se sekirati ako tvoja beba dobro napreduje. Moj sincic isto tako, kada smo presli na AD mlijeko, nije nikada pio "po pravilima". Znao je bas tako recimo popiti 40 ml pa onda opet za sat/dva jos recimo 60ml (sada lupam kolicine ali znam da nikada nije pio kako je pisalo na kutiji). Evo sada mu je 20 mjeseci i nikada do sada nije popio kolicinu primjerenu njegovoj dobi. Sada pije mlijeko pred savanje i recimo mogao bi komotno piti 240 ml, a on pije 180 do 200ml. Prema tome mislim da se ne trebas brinuti.
Sto se tice termos boca i ja sam drzala u obicnoj termos boci vodu pripremljenu na zeljenu temperaturu, u flasici je vec prah za mlijeko i kada se bebac probudi samo to dvoje smuckam i gotovo.
Sto se tice podgrijavanja ja nikada nisam niti bih. A slazem se sa ovim sto ti je Lejla Ka predlozila, a to je da mozes mlijeko malo umlaciti pod mlazom vrele vode ili bocicu drzati u za to predvidjenoj termos torbi. Isto tako ja bebi nebih davala mlijeko koje stoji duze od 15ak minuta. 

_____________________________

Luka - Mamina sreća
27.05.2008

Sunce moje malo :-))


(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:44:35   
hanabanana
Ja nisam gledala šta piše na kutiji, jer je i moja kći u početku jela puno manje od onog što je pisalo na kutiji ( mislim na pojedinačni obrok ).
Isto tako sam je pustila da sama odredi u kojem vremenskom roku će jesti.
Bitno je da beba unese u toku dana 650 - 800 ml mlijeka, zavisno od uzrasta.
Pa ako tvoja unosi 60 ml, to znači da u roku 24 h mora jesti deset puta barem.

Adaptirano kada se napravi može stojati 45 minuta, ali ga nemoj nikada podgrijavati.

Što se tiče vode, ja sam imala prokuhanu vodu, ali je nisam držala u boci nego u običnoj šerpici. Da se podgrije 200 ml vode treba manje od minute.

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:47:23   
Visnja RR
ih hanabanana :) minut!!!
pa meni je prolazno vrijeme od kreveta u spavacoj sobi do kuhinje ...muckanje flasice i natrag do Asjinog krevetica 23 sekunde user posted image MM stopao vrijeme... user posted image

< Poruku je uredio Visnja RR -- 27.1.2010 13:48:36 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:55:54   
hanabanana
user posted image

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 13:58:43   
Skvo RR
Ah, moje "davne" vjecite dileme.....

E, ovako mi smo uvijek jeli vise nego u tabelama....I vise i cesce....user posted image
Ja se nikada nisam opterecivala sta pise na pakovanju AD-a, vec sam slijedila neki svoj instikt. Vezano za termos bocu, ja sam imala obicnu u kuci, a kada sam vani izlazila nosila sam malu termosku za bebe koju sam kupila u Robotu (isto obicna ali negdje oko 2,5 dcl tekucine stane). Ja nikada nisam prokuhavala vodu, od pocetka sam koristila samo janu i samo stavim iz flase malo hladne, malo tople vode iz termoske i to je to. U milisekundama sam se istrenirala, kao sumanuta sam trcala tup tup i hapara gotova. Mislim da sam u pripravljanje AD-a usavrsila koliko je to moguce od strane ljudskog bica. Mi smo uvijek urlali za hapom!
U vezi sa podgrijavanjem hape -----TO NIKAKO, ni u toploj vodi!!!! Ovo odgovorno tvrdim. Jednom pripravljena hapa ako se ne popije u max 20 minuta, treba da se prospe. Mi nismo imali te situacije jer je uvijek bila "sljustena" za sekundu, ali eto korisno je da ti to znas.
Kada ides vani sa bebcem, mala termoska tople vode, mala bocica hladne vodem, flasica sa vec stavljenim mjericama AD-a, i to je to...samo u flasuljak pomijesas vodu i hapara gotova.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 27.1.2010 14:00:14 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
27.1.2010 21:50:29   
mnn
kod nas slučaj..ja sam uvijek prokuhavala vodu i stavljala u termosice..mješala bi sa toplom prokuhanom i prokuhanom hladnom vodom.držala sam se uputa i uvijek sam radila svježe mlijeko ne bi stajalo više od 5min...mene je strah bilo da se ne bi pokvarilo.moje neke prijateljice su kao i ti skvo koristile janu.
moj je jeo više od dozvoljenog...ma djete je sa dva mj jelo preko 150ml...zato sad ima skoro 11kg...user posted image user posted image  možda je nanha2 manje mastan jer je za alergičare pa zbog toga...nadam se da sam pomogla..

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
3.2.2010 22:17:14   
HINDA
bebi dajem bebimil1, ima 5mjeseci pije 210ml svaka od tri do cetiri sata, prokuham vodu, drzim je na sobnoj temperaturi, nikad nisam pravila sa toplom vodom tako kad je malo vise topla od sobne temp.nece jesti. koliko obroka pojede zavisi od tezine dijeteta na porodu jer od prilike dijete ako je zdravo treba do 6mj udvostruciti tezinu, tako da se nemozes ravnat po drugima sto se tice broja obroka koje treba pojest.

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 14:55:42   
Anoniman
pozdravljam drage mamice,
nasa forumasica nerkica me zamolila da vas upitam koliko vi tecnosti (caja, vode) dajete djetetu pored vjestackog mlijeka, jer njena curica je stalno kao zedna i trazi puno tecnosti a od soka joj bude tvrda stolica? unaprijed se zahvaljujem u nerkicino i moje ime...

(odgovor članu HINDA)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:01:51   
škorpija
pa ne znam koliko je stara beba, ali moj dnevno popije oko 150 ml vode, neka nudi vodu djetetu i neka pije kad god želi, ako traži, znači da je žedan, ali naravno poslije obroka, jer beba nekad može da pije zato što je gladna

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:04:17   
Anoniman
dva mjeseca su djevojcici... cini mi se da je rekla da joj pije hapu izmedju 100 i 150 ml po obroku... ali eto djeluje joj kao da puno trazi tecnosti, obicno soka joj puno daje...

(odgovor članu škorpija)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:10:01   
škorpija
ma tako maloj bebi sok se ne daje,ne znam otkud joj to, pa nikakav sok ne smije prije 4. mjeseca davati,  neka joj daje samo prokuhanu vodu ili čaj od kamilice. dijete garant od soka misli da je hapa pa zato toliko i pije, tako zamjeni mliječni obrok praznim kalorijama, a to nije zdravo 

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:10:19   
Emica_sa
Ona uopće ne  bi smijela davati bebi od dva mijeseca puno vode,a pogotovo ne soka nikako,to znam jer se razumijem u to i s tim se nebi smjelo igrati

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:12:34   
maja78 RR
meni licno je to prerano za davanje sokica, pa mala je to bebica, ja svom nista nisam davala osim ad mlijeka, i eventualno, ali urijetko caj
da joj nije bebica jos gladna, pa je sok zasiti, jer to recimo sto na kutiji pise za velicinu oboroka je samo smjernica ali ne i obaveza, jer i djeca su razlicita


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: par pitanja za mame koje NE DOJE
17.2.2010 15:14:40   
škorpija
slažem se s majom, možda je dijete gladno a ona ga puni sokom. neka ona njemu napravi dosta hape, pa poslije pola sata neka ponudi vodu ili čaj, e onda ako je žedno dijete će piti

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *