|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Soor – infekcija sluznice usta

Uredništvo Ringeraja.ba, 4.5.2010
Gljivična upala sluznice usta ili soor je čest poremećaj kod beba. Neiskusnim roditeljima promjene na sluznici izgledaju kao ostaci mlijeka u bebinim ustima.
Ključne riječi:

image
/11


 

Obično nestaje za 7 do 10 dana i ne javlja se nakon navršena 3 mjeseca. Ako se javi kasnije u pitanju je je poremećaj imuniteta ili normalne flore u ustima…

Uzrok ove pojave leži u neotpornosti sluznice i pomanjkanja vlažnosti u ustima koja ima zaštitnu ulogu a reguliše se nakon trećeg mjeseca života bebe. Potrebno je liječenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja.

Uzročnik je gljivica candida albicans koja je široko rasprostranjena.

  • Kako prepoznati da dijete ima soor?                      

U ustima bebe, na jeziku (posebno pri korjenu), na nepcu, na sluznici obraza se primjećuju bijele naslage koje se ne mogu lako skinuti (kao pri otklanjanja ostataka od mlijeka) već je potrebno da ih žustrijim pokretima prsta obavijenog gazom sastružemo. Tada je moguće i da nastanu oštećenja sitnih kapilara i pojave kapljice krvi. I sama pljuvačka može da ima bjeličasti odsjaj.

Beba otežano sisa, odbija dojku, plače, razdražljiva je jer joj to sve stvara bol. Ako i sisa, sisa češće nepravilno i nekad je uzrok uzimanja nedovoljne količine mlijeka. Tokom dojenja se čuje kao da cokće, klikće (a ranije se nije čuo takav zvuk).

Nekad se kod bebe uopšte ne primjećuju ikakve promene u ustima. To ne znači da soor nije prisutan, već samo da je vjerovatnije negdje ispod korjena jezika, da se proširio dublje ka grlu, ili u crijevima. Tada se često javlja pelenski osip kao simptom. Stomak je ispunjen gasovima koji se više osjećaju nego obično.

Postoji u dva oblika:

-          fiziološkom, koji je normalan: živi u crijevima i sudjeluje u procesu probave

-          patološkom – brzim rastom dovodi do infekcija jer prijanja za sluznicu (usta, crijeva) i kožu izazivajući upalu.

Bebe se najčešće zaraze u toku poroda za vrijeme prolaza kroz porodne puteve (ako se gljivice nalaze u rodnici).

Kandida se prenosi i dodirom pa je jako važna higijena ruku majke. Vlažna, nadražena i prethodno upaljena koža pelenske regije vrlo je pogodno mjesto za kandidu, što dodatno pogoršava pelenski osip.

Soor se uglavnom lako liječi lokalnom upotrebom antimikotika kroz 15 dana, ako tako odluči pedijatar. 

Liječenje je uspješnije ako se prije primjene lijeka naslage natope otopinom bikarbonata: sterilna gaza se natopi otopinom i nanese na mjesta gdje su naslage i pokušaju se nježno odstraniti.

Ako se infekcija prenese na bradavicu majke, dok djete doji treba primjeniti lokalno antimikotik, koji preporuči doktor.

Kako u ustima tako se često desi i upala kože pelenske regije a uzrokuje je ista gljivica.

Kao i soor u ustima, pojavi pelenskog osipa mogu pogodovati vlažnost i toplina i privremena slabost prirodne odbrane djeteta. Mokraća i stolica dodatno taj dio čine pogodnim za rast gljivica.

Iz područja oko analnog otvora kandida se lako proširi zahvati nabore u preponi, vanjske spolne organe i guzu te izaziva infekciju s upalom i crvenilom.

Osnovna prevencija je često mijenjanje pelena pogotovo u prvim mjesecima života. Pranje a zatim pustiti bebu desetak minuta bez pelene a potom namazati kremom koja kožu štiti od vlažnosti i razvoja bakterija.

Ako beba koristi zamjensko mlijeko visokim temperaturama prati bočice i dude.

I uvjek obratiti posebnu pažnju na higijenu ruku.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
12
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2
Priprema na život sa bebom
Dolazak bebe će zasigurno unijeti i nešto nemira u vaš život. Na dolazak djeteta se pripremite već prije poroda.
2






Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *