|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

STRIJE nije moguće liječiti samo kremama

bebe&mame, 20.10.2010
Koji su uzroci pucanja kože tokom trudnoće, koliko je moguće strije spriječiti i kako ih liječiti..Piše: Prof. dr. Naima Arslanagić
Ključne riječi:

image
/11


Period trudnoće je najljepši dio života žene. U toku trudnoće u organizmu se  dešava čitav niz promjena. Neke su vidljive i na koži. To je, prije svega  pojačana pigmentacija naročito kože lica, ali i pucanje kože.

To pucanje ili strije najčešće se javlja na mjestima gdje se koža najviše  rasteže u toku trudnoće, a to su prije svega trbuhe i dojke, ali i koža bedara.

Kako se tokom trudnoće većina žena udeblja, strije se pojavljuju i na mjestima gdje ima više potkožnog masnog tkiva. To su bedra, predio sjedalnih mišića, a  često i nadlaktice.


Uzroci - od hormona do nasljeđa

Brojni su uzroci nastanka strija. One su izraženije ako je plod krupniji ili se u materici stvara više amnionske tečnosti. Javit će se prije i ako trudnica naglo dobija na težini.

Ali, nastanku strija doprinose i hormoni. Naime, pojedini hormoni u toku  trudnoće luče se u većim količinama. Među njima su i kortikosteroidi, hormoni   nadbubrežne žlijezde koji su zapravo najodgovorniji hormoni za nastanak strija.

Kortikosteroidni hormoni slabe vazivna vlakna kože koja su inače u toku  trudnoće izložena većem rastezanju naročito na koži trbuha, pa ona pucaju stvarajući strije.

Pa zašto onda neke trudnice nikada ne dobiju strije mada su i kod njih prisutni svi pobrojani faktori koji doprinose njihovom nastanku. Sada dolazimo do ključnog faktora za nastanak strija, a to je nasljeđe.

Čvrstina, otpornost i rastegljivost vezivnih i elastičnih vlakana u koži određeni su nasljeđem. To znači da svaka trudnica, gledajući svoju majku ili sestru koja je prošla trudnoću, može predvidjeti hoće li dobiti strije.

Kod osoba sa nasljednom slabosti vezivnog tkiva, bez obzira na sve preventivne  mjere, pri čemu se prije svega misli na debljanje tokom trudnoće, bez obzira na  sve kreme protiv strija koje se vrlo revnosno utrljavaju, strije će se  pojaviti.

U početku su to ružičaste, linearne pruge koje mogu biti i bolne, a nakon godinu  dana poprimaju bjeličastu, sedefastu boju. Ukoliko je žena u toku trudnoće  imala i višak kilograma, koža trbuha postaje dodatno smežurana, a isprsijecana  vertikalnim srijama.


Lijekovi - laser i nano struje

Te promjene se se ne mogu izliječiti isključivo preparatima koji se utrljavaju u kožu. Te činjenice mora biti svjesna svaka žena koja se odluči za liječenje  strija pa bilo da su nastale nakon trudnoće, nakon neke bolesti ili liječenja   sistemskom primjenom kortikosteroidnih preparata, ili nakon mršavljenja i  gubitka prekomjerne težine.

Strije se uspješno mogu liječiti samo laserom i biostimulativnim (nano) strujama. Dobri se rezulati postižu i ultrazvučnim talasima te radiovalovima.

Laserskim se liječenjem u srednjem sloju kože razaraju njene vezivne strukture.  U nastojanju da obnovi tako nasilno oštećene vezivne strukture fibroblasti u koži počinju pojačano stvarati vezivna vlakna. Da bi se fibroblasti dodatno stimulisali provodi se liječenje nanostrujama.

Kod jako mlohave kože trbuha koja je išarana brojnim strijama i u kojoj su skoro  nestala vezivna vlakna pa je koža sasvim bez tonusa, potrebno je prvo obaviti  biostimulaciju fibroblasta pa je tek onda liječiti laserom. Ovo se liječenje  može kombinirati sa ultrazvučnim tertmanima.

Samo liječenje je bezbolno, ali zahtijeva puno strpljenja i ljekara i same  osobe koja se liječi. Novi kolagen se ne može stvoriti preko noći. Zato se svaka osoba koja se odluči na ovu vrstu liječenja strija, mora naoružati strpljenjem,  jer krajnji rezultat neće izostati.

U toku tretmana nanostrujama u kožu se dodatno unose preparati za liječenje  strija, preparati koji djeluju na  metabolizam fibroblasta tako da ga  ubrzavaju, kao i vitamini E  i A.

 

 

**** Na Ringeraji ****

  • Još mnogo zanimljivih tekstova o vašoj dječici pročitajte ovdje >>>KLIK<<<
  • Da bi ste pratili razvoj vaše bebice možete ako se prijavite i svakog ponedjeljka primate mailing kalendara razvoja djeteta
  • Ako želite diskutovati sa mamama dječice možete ovdje >>>KLIK<<<

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
8
Nevenovo ulje bez mirisa
Osvojite Nevenovo ulje bez mirisa, idealno za dnevnu njegu bebine kože, koje daruje Weleda.
3
Rast zubi
Što su mliječni zubi i kada se pojavljuju? Najčešće se prvi zubić pojavi kada beba napuni šest mjeseci.
3
Ima li moje dijete kilu (hernija, bruh)?
Svaka odgoda tačne dijagnoze u akutnom stanju može uzrokovati nepovratnu štetu po zdravlje djeteta, a u najtežim okolnos...
3






Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *