|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 13:37:10   
teacher75

IZVORNA PORUKA: enisa_sara

IZVORNA PORUKA: salmy

Ja sam se uvjerila par puta da je bebi "oplako" od nekoga ko je dosao u goste!  jednostavno je mali i osjetljiv na poglede......i posebno sto mrzim je to kad neko kaze:joj vidi kako je beba lijepa i sl! 
Treba nesto imati uz njega,to je moje misljenje......ili brojanicu,tespih,nesto nauceno da ga cuva!!!!user posted image user posted image




Ma joj, ovo je ono kad beba plače pa ne znaš više šta joj je pa se jadni roditelji počnu fatati za slamku.
Nikad nisam vjerovala u sve te izjave tipa oplakao, nečije oči isl.
Pa normalno da beba plače, ja šta će drugo raditi user posted image  tek izašlo iz majčinog stomaka, sad odjednom neko novo okruženje, hrana .... treba se adaptirati na sve to!

i meni je ovo glupost, kao kad ides u goste gdje ima puno ljudi, ili ti dolazi puno ljudi, treba nesto prouciti da ti neko dijete ne urekne. pa normalno da je dijete nervozno i da place nakon sto vidi odjednom puno ljudi i svi se sjate oko njega, a naviklo na tisinu i blizinu samo svojih roditelja. i ja sam bila ko luda kad sam nakon perioda babina- 40 dana prvi put izasla, pa otisla u shopping centar, sve ljudi oko mene a ja ko izgubljena

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 13:39:49   
teacher75
pa moja prva rodica i tetka (mamina sestra)su vjernice i prave sarajke, obrazovane i nisu sa sela a rodicina beba nosi to crveno oko ruke, vise joj se urezalo kako je beba narasla. neko joj nesto proucio protiv uroka. pa su mi govorili da ucim kad idem u goste i tako to. nemam drugog posla...

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 13:44:15   
leona81
Običaj da se djetetu veže crveni ili crni končić oko ruke potječe od Turaka a cilj mu je da mlado biće zaštiti od uroka ili nazara.Prema vjerovanju turskog naroda crvena i crna boja imaju moć da „upiju“ u sebe svu zlokobnost urokljivih očiju.   Klasična upotreba konca u narodnom vjerovanju jeste da zaštiti novorođenče tokom prvih četrdeset dana od uroka.Ponekad se stavlja običan komadić crvenog konca dok je u drugim slučajevima takav končić podvrgnut tretmanu naučavanja ili ponavljanja izvjesnog broja određene molitve da bi se njegova snaga ojačala.   Mudre stravarke su ovu praksu zaštite koncem usavršile i, može se konstatirati razradile, te se krenulo dalje proširujući njenu moć.Vezajući čvorove na koncu stravarka bi simbolično „vezala“ sve dušmanske ruke i oči kako ne bi mogle da nanesu zlo.Hamajlije od konca su kod bosanskih stravarki veoma popularne i cjenjene te se izrađuju na nekoliko načina.No, metod je isti.Radi se, naime, o učenju određene sure ili ajeta pri čemu se na koncu veže čvor.   Faladžinica Fatima K.to čini tako što na crnom koncu načini 90 čvorova.Prije nego što će vezati čvor prouči Ajetul Kursi.Ovakva tehnika izrade zaštite prije svega zahtjeva mir, koncentraciju i određeno vrijeme.Kada završi vezivanje čvorova taj konac omota oko komadića tisovine.Tako napravljena hamajlija čuva nosioca od svakog zla i sihira, može se staviti i u auto kako bi štitila od nezgode na putu.Žene ovu hamajliju, između ostalog, nose iz razloga da budu dominantnije u braku.   Jedna druga stravarka Ziba Kovačević pri izradi zaštitne hamajlije, koja se nosi kao narukvica, prouči četrdeset i jednu dovu iz časnog Kurana, uz koju često daje i komadić tisovine. -Tisovina je drvo zaštitnik od zla i dobro bi bilo da ga svako ima uza se, objasnila je jedne prilike ova stravarka.   Na konac se ne mora uvijek učiti nešto iz Kurana već se na drugi način, po kazivanju pojedinih stravarki, može doći do zaštite.Uzima se dug konac kojim se provuče kroz ćefine mejita a onda se izvuče i rasječe na pola.Jedna polovina se baci u vir neke rijeke a druga  sveže u čvor i nosi uza se.Ako se tako napravi, nosilac je siguran od svakog zla i neprijatelja.   Da je kod Bošnjaka ostalo dosta očuvanih turskih vjerovanja o uroku govore i nazivi koji objašnjavaju razne vrste uroka: „zazor“ tojest kada neko drugom zavidi, ureče iz ljubomore, „začud“ ili urečenje zbog zadivljenosti nečijom ljepotom, imovinom, stanjem,“presjek“, onda kada se neko urekne, najčešće dijete, pa izgubi apetit i omršavi.Zbog toga stare nene konstatiraju kako ga je neko „nasjek'o“, „presjek'o“.Posebno opasan je urok zvan "prostril" od kojeg novorođenčad može i umrijeti...
izvor havale.blogger.ba


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 13:50:26   
MELLI
Nek' me niko ne shvati pogrešno,ali zar stvarno neko vjeruje u moć konca ,u molitvu upućenu da čuva dijete u redu ,ali u konacuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

mislim sve ove gatke su miuser posted image user posted image user posted image user posted image
Haman, kad ne znaš šta je djetetu,ti lijepo smisliš da mu kažeš šta ružno(pokakila te maca,jesi ružan...),svežeš mu konac oko ruke,staviš mu luka ,eksera,makaza,noževa oko glave,namažeš ga brašnom,šećerom,provučeš ga kroz nogavice muških hlača,lizneš mu čelo i njemu odmah bude bolje.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Šta će jadno dijete,skonta da pametniji popušta, pa popousti i prestane plakati,počne jesti i rastiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 13:53:06   
teacher75

IZVORNA PORUKA: MELLI

Nek' me niko ne shvati pogrešno,ali zar stvarno neko vjeruje u moć konca ,u molitvu upućenu da čuva dijete u redu ,ali u konacuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

mislim sve ove gatke su miuser posted image user posted image user posted image user posted image
Haman, kad ne znaš šta je djetetu,ti lijepo smisliš da mu kažeš šta ružno(pokakila te maca,jesi ružan...),svežeš mu konac oko ruke,staviš mu luka ,eksera,makaza,noževa oko glave,namažeš ga brašnom,šećerom,provučeš ga kroz nogavice muških hlača,lizneš mu čelo i njemu odmah bude bolje.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Šta će jadno dijete,skonta da pametniji popušta, pa popousti i prestane plakati,počne jesti i rastiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image
al eto vidis da ima ljudi koji vjeruju. necu da se petljam, svak ima svoje. evo moja lana nema nista od toga, pa fino napreduje hvala bogu user posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 14:08:57   
Mirkica
ne procitah sve ali ovo o koncicima crvenim zutim itd, samo bih da skrenm paznju  mama  da sve to je veliki Grijeh to je SIRK tojeste pripisujes BOg nekoga ravnog BOg je tu i meleci (andzeli ) koji cuvaju nase dijete (ako smo vec vjerski opredjeljeni) dijecu od svih losih stvari a nikakv koncic niti makazice nemogu mu pomoci , pa ko voli nek izvoli aj znam da nikakve od navedenih budalstinja necu mom dijetu kaciti ni  na ruke ni na glavu ni ispod glave , jer stvarno sam citala da je to velikiiii grijeh a ja gledam grijeha da se klonim  sada svako ima izbor i slobodu volje.

I da dodam ovima ovjde na Zapadu npr. Njemackoj djeci pa trebali bi svi da precrknu od muke i zora  sto im hodza nije naucio na koncici pa omotao oko ruke ili sto ne nosi hamajliju ili nema makaze ispod glave .


Sujevjerje je ebena stvar.



_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 14:17:49   
sara.at

IZVORNA PORUKA: Mirkica

ne procitah sve ali ovo o koncicima crvenim zutim itd, samo bih da skrenm paznju  mama  da sve to je veliki Grijeh to je SIRK tojeste pripisujes BOg nekoga ravnog BOg je tu i meleci (andzeli ) koji cuvaju nase dijete (ako smo vec vjerski opredjeljeni) dijecu od svih losih stvari a nikakv koncic niti makazice nemogu mu pomoci , pa ko voli nek izvoli aj znam da nikakve od navedenih budalstinja necu mom dijetu kaciti ni  na ruke ni na glavu ni ispod glave , jer stvarno sam citala da je to velikiiii grijeh a ja gledam grijeha da se klonim  sada svako ima izbor i slobodu volje.

I da dodam ovima ovjde na Zapadu npr. Njemackoj djeci pa trebali bi svi da precrknu od muke i zora  sto im hodza nije naucio na koncici pa omotao oko ruke ili sto ne nosi hamajliju ili nema makaze ispod glave .


Sujevjerje je ebena stvar.




Boga mi Mirkice meni nisu kacili nit su me vezali nit kakve budalestine pa evo me ziva zdrava prava fala Bogu moja mama sreca skolovana zena otresla to odmah na startu al ni moje djete nece niko makazama nozevima il koncima stavljati user posted image user posted image

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 14:19:04   
samedi
IZVORNA PORUKA: Mirkica

ne procitah sve ali ovo o koncicima crvenim zutim itd, samo bih da skrenm paznju  mama  da sve to je veliki Grijeh to je SIRK tojeste pripisujes BOg nekoga ravnog BOg je tu i meleci (andzeli ) koji cuvaju nase dijete (ako smo vec vjerski opredjeljeni) dijecu od svih losih stvari a nikakv koncic niti makazice nemogu mu pomoci , pa ko voli nek izvoli aj znam da nikakve od navedenih budalstinja necu mom dijetu kaciti ni  na ruke ni na glavu ni ispod glave , jer stvarno sam citala da je to velikiiii grijeh a ja gledam grijeha da se klonim  sada svako ima izbor i slobodu volje.

I da dodam ovima ovjde na Zapadu npr. Njemackoj djeci pa trebali bi svi da precrknu od muke i zora  sto im hodza nije naucio na koncici pa omotao oko ruke ili sto ne nosi hamajliju ili nema makaze ispod glave .


Sujevjerje je ebena stvar.





Potpisujem! user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Moja ljubicica-bubicica N. 5.5.2010. 2850gr 51cm 18:25
Prohodala 6.6.2011.<3
Bubamara A. je stigla 15.11.2012. 3400gr 55 cm 02:45

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 14:43:18   
Emica_sa
Ja nisam dala ništa nikakvog hodžu,crveni konaca,dukata i sličnih stvari jer stvarno ne vjerujem u to i te sihire a to sam čula prvi put ovdje u Sarajevo kad sam došla a da o nekim smješnim običajima i ne pričam kao na primjer kod moje kolegice došao neki hodža i prvo je napao pred cijelom familijom jer kao nije djetetu dala muslimansko ime mali se zove Benjamin da bi na kraju rekao da moraju obrijati bebi glavu i kupiti srebra koliko je teška kosa i podijeliti e tad sam rekla stvarno bože sačuvaj...

(odgovor članu samedi)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 14:54:02   
Nejrica
Obicaji su kod nas u BiH mahom vezani za vjeru,mada uvijek ima raznih tzv.'babinih gatki' koje su se prenosile s koljena na koljeno i mnogi to i danas praktikuju.Ja licno te stvari nisam stavljala djetetu,ali smatram da oni obicaji koji su podrzani cistom vjerom,u islamu farzom i sunetom,ako je neko vjernik trebaju biti ispostovani.Upravo ovaj primjer brijanja djetetu glave i udjeljivanja sadake u srebru u visini tezine kose je sunet i ima mnogo hadisa o ovome.To je cisto iz razloga da djetetu bolje raste kosa,a sadaka je uvijek dobro dosla.


_____________________________

Veliki decko 24.02.2009.
Mala mrva 06.06.2014.

Sad je to, to!

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:13:02   
acudesa
Sad za vikend je bila emisija Abeceda zdravlja, u kojoj su govorili o posporođajnoj depresiji, i onako baš mi je bilo zanimljivo de se ljekar (mislim da je psiholog), složio sa našim običajem po kojem porodilja treba izbjegavati izlaske prvih 40 dana. Kaže da se dugogodišnjim iskustvima žena, došlo do jednog takvog zaključka i da se to u potpunosti slaže sa teorijama psihologije vezanih za taj period majke porodilje:). Kažu, tad je žena veoma osjetljiva u svakom smislu i treba se maximalno zaštititi od mogućih nepovoljnih uticaja okoline.
Ne znam jeste li  o tome pisale u ranijim postovima, ali me baš zanima koliko ste to poštovale, ja lično sam bila sve vrijeme ti 40 dana u kući, izuzev što bih otišla na ljekarske preglede. A, i bila je zima:)

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Nejrica)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:20:49   
Anoniman
cula sam da musko djete nesmije izaci 40dana iz kuce,a zensko smije sto neznamuser posted image i kao kad prvi put ides gdje s djetom da se ide uzbrdo a ne nizbrdouser posted image user posted image hehe svasta.
A sto se tice,uroka eto ja vjerujem i to i da se djete moze ureci.Jer mi se to desilo sa A uh majko,moja mislila sam da ce se  user posted image izgubiti od placa  ucila,sam sta sam znala sveki dosla prepala se ...
Cak,su mu napravili urocnicuuser posted image ..Moja sestra je takodje nosila do 1god.
Jer,kao ima djece urokljive eh,sad gatka negatka tko ce znat.


(odgovor članu acudesa)
  Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:37:17   
salmy
IZVORNA PORUKA: Mirkica

ne procitah sve ali ovo o koncicima crvenim zutim itd, samo bih da skrenm paznju  mama  da sve to je veliki Grijeh to je SIRK tojeste pripisujes BOg nekoga ravnog BOg je tu i meleci (andzeli ) koji cuvaju nase dijete (ako smo vec vjerski opredjeljeni) dijecu od svih losih stvari a nikakv koncic niti makazice nemogu mu pomoci , pa ko voli nek izvoli aj znam da nikakve od navedenih budalstinja necu mom dijetu kaciti ni  na ruke ni na glavu ni ispod glave , jer stvarno sam citala da je to velikiiii grijeh a ja gledam grijeha da se klonim  sada svako ima izbor i slobodu volje.

I da dodam ovima ovjde na Zapadu npr. Njemackoj djeci pa trebali bi svi da precrknu od muke i zora  sto im hodza nije naucio na koncici pa omotao oko ruke ili sto ne nosi hamajliju ili nema makaze ispod glave .


Sujevjerje je ebena stvar.


 Ne bih da ulazim u temu vjera i narodi! ali ako vjerujemo SVI mi u nesto ili nekoga znaci da to nesto postoji! pa kako ga mi zvali!
Ako sam ja proucila  svom djetetu  "ajtelkjursiju "40 puta i stavila kao ukras oko ruke ili vrata to ne znaci da je to grijeh ili ne daj Boze sihiri ... a sad taj konac moze biti zeleni,zuti.crveni......ne bitno
A sve Vi koje znate prevod ajtelkjursije znate o cemu pricam!
Mislim da to nisu gatke ili nesto drugo,to je sure koje je jako lijepo uciti u svakoj situaciji!
Ps. moj bebi ima plavi konac oko ruke i super mu stojiuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:54:57   
škorpija
Kažu, tad je žena veoma osjetljiva u svakom smislu i treba se maximalno zaštititi od mogućih nepovoljnih uticaja okoline.


acudesa slažem se sa ovom konstatacijom, ali problem je što je porodilja najčešće u vlastitom domu izložena nepovoljnom utjecaju raznih dušebrižnika koji najbolje znaju šta je dobro za nju i za bebu. mene je šetanj na sveježem zraku sedam dana od poroda spašavala inače bih poludjela od svih tih debilnih savjeta

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:55:28   
MELLI
pa sad je li ti misliš da ga štiti taj konac ili upravo dova koju si učila.user posted image
ja mislim da je do doveuser posted image

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:56:54   
muby
IZVORNA PORUKA: acudesa RR

Sad za vikend je bila emisija Abeceda zdravlja, u kojoj su govorili o posporođajnoj depresiji, i onako baš mi je bilo zanimljivo de se ljekar (mislim da je psiholog), složio sa našim običajem po kojem porodilja treba izbjegavati izlaske prvih 40 dana. Kaže da se dugogodišnjim iskustvima žena, došlo do jednog takvog zaključka i da se to u potpunosti slaže sa teorijama psihologije vezanih za taj period majke porodilje:). Kažu, tad je žena veoma osjetljiva u svakom smislu i treba se maximalno zaštititi od mogućih nepovoljnih uticaja okoline.
Ne znam jeste li  o tome pisale u ranijim postovima, ali me baš zanima koliko ste to poštovale, ja lično sam bila sve vrijeme ti 40 dana u kući, izuzev što bih otišla na ljekarske preglede. A, i bila je zima:)


Neke prakticne stvari, kao "cetresnica" podrzavam, taj period je potreban i mami i bebi. Ni mi nismo nigdje isli, osim dr-u. A neke obicaje, koji u danasnjem vremenu nemaju smisla i ne mogu se logicki objasniti, ne praktikujem i ne vjerujem u njih.

_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:57:51   
škorpija
nemojmo se zavaravati sve hamajlije su što neko reče širk i novotarija, samo dragi Allah može zaštiti dijete i čovjeka, a neživi predmet nikako ne može ma ne znam šta da mu se nauči, ali to su naši običaji koji se nikad neće iskorijeniti i na njih treba i gledati ako takve. ja nikad mami na ulici ili bliskoj prijateljici ne bih rekla što si stavila konac ili hamajliju ali isto tako ne želim ni da one mene pitaju zašto ja nisam

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:58:05   
salmy
IZVORNA PORUKA: MELLI

pa sad je li ti misliš da ga štiti taj konac ili upravo dova koju si učila.user posted image
ja mislim da je do doveuser posted image
Naravno.......jer on je mali da bih znao ucitiuser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 15:59:13   
veeseelaa
ja sam dvadeseti dan počela da izlazim, ja bi crkla da 40 dana sjedim u kući, ne kontam ako se dobro osjećam čemu to a i od onih sam osoba za koja su pravila tu da se krše, što mi više neko sugerira ja ko krmeuser posted image user posted image user posted image
neznam šta o tome misle stručna lica ili babe  gatare al sve je idividualno, inače lično ne poznajem pojam depresija

< Poruku je uredio veeseelaa -- 15.2.2010 16:01:58 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 16:29:25   
niki83
ja sam se zaista htjela pidrzavati tih 40 dana da ne izlazim (osim dr, naravno), jer postujem to, i tako je bilo nekih 30 dana, a onda me pocela hvatati depresija i sve sto sam trebala bilo je samo da izadjem vani!! tako sam i uradila, otisla u shoping s muzem na 2 sata (njegovi roditelji pricuvali user posted image ) i onda sljedecih 10 dana bila mirna user posted image

_____________________________

N&N

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 16:37:29   
niki83
IZVORNA PORUKA: Nejrica

Upravo ovaj primjer brijanja djetetu glave i udjeljivanja sadake u srebru u visini tezine kose je sunet i ima mnogo hadisa o ovome.To je cisto iz razloga da djetetu bolje raste kosa,a sadaka je uvijek dobro dosla.



ja bih jos dodala i klanje kurbana tj. akika, sto je zastita za dijete


_____________________________

N&N

(odgovor članu Nejrica)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 16:51:53   
Emica_sa
Ja ne kontam kako neko može misliti da je normalno da se bebi brije glava a glava onako mekana i osjetljiva to ima samo u nas i nigdje više na svijetu...i tvrdim da to nije normalno.Što se tiče izlazaka nisam se toga pridržavala ni blizu izašla iz bolnice u utorak,a sutra dan već išla sa mužem na kafu i to mi je sasvim normalno jer ne mogu u kući biti čitav dan a kamoli 40 dana,ali to opet sve zavisi od osobe do osobe

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 17:00:51   
SailorMoon
Nemam jos djece, ali sam se cesto s mamom prepirala oko tih 40 dana. I meni je to nesvatljivo sjediti 40 dana u 4 zida. Mislim da je ok, da mi nedolazi svako u tih 40 dana na babine, ali vala da neizlazim iz kuce, to mi je bez veze i znam vec sad da se toga necu pridrzavati.

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 17:01:32   
niki83
IZVORNA PORUKA: Emica_sa

to opet sve zavisi od osobe do osobe



naravnouser posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Obicaji i Danasnjica...
15.2.2010 17:07:38   
aida.

IZVORNA PORUKA: Emica_sa

Ja ne kontam kako neko može misliti da je normalno da se bebi brije glava a glava onako mekana i osjetljiva to ima samo u nas i nigdje više na svijetu...i tvrdim da to nije normalno.Što se tiče izlazaka nisam se toga pridržavala ni blizu izašla iz bolnice u utorak,a sutra dan već išla sa mužem na kafu i to mi je sasvim normalno jer ne mogu u kući biti čitav dan a kamoli 40 dana,ali to opet sve zavisi od osobe do osobe



slazem se... cuj brije glava user posted image user posted image prvi put cujem, ja u nas obicaja i gluposti svakakvih...svasta...

sto se tice 40 dana u kuci....sve dok se ne osjecas dobro, dok ne dodjes sebi poslije poroda i ako se dosta krvari, ok mi je da si kuci (samim tim tebi lakse) al da ja bas "moram"sjedit a dobro se osjecam..ma glupost vala do bola...

_____________________________

14.03.2010. :-) Erol

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *