|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  174 175 [176] 177 178   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 12:35:39   
lady84

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Lady, bebu na dojku kad želi koliko želi, i ako je dojka tješi kod grčeva slobodno daj. Mlijeka ima!

Koliko beba ima stolica u toku dana?
Koliko popiškenih pelena?
Koliki je maksimalan razmak između podoja?


Lejla Ka, evo i danas samo dojimo, malo spava, malo doji, nema jos grceva za danasnji dan.
Bar dvije pune pelene dnevno ima, a gotov svaki put ima bar malo kake na peleni, vjerovatno od malo jaceg vjetra, a pelena je svaki put i mokra, zanci piski i kaki redovno. Stolica mu je zlatno-zuta, nekad malo vise zuta, ali nadam se da je to ok.
Dobio je ranice na guzi vec deset dana, sve sam pokusala, ali jos nista nije se smirilo. Stavljam mu i obloge, redovno ga perem, presvlacim 7-8 puta.

Kod mene mlijeko samo po noci malo curi, da primjetim fleku na pidzami, po danu ne. On doji po 15- 20 minuta jednu, kasnije ako se unervozi stavim ga pa izvlaci ostatak, jer vecinom zaspe na siki. Pedijatrica mi je dolazila i kaze da fino napreduje, da imama sve predispozicije da ga dojimi da dohranu izbacim, bar sada. On je krupan , mozda on brze doji pa i brze ispraznin dojku? Malo me bune iskustva drugoh mama, kod mene pola toga nema, pa ja sve kontam da nije malo mlijeka.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4376
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:01:30   
Lejla Ka
Šta izbacit dohranu za sad! Ovo što opisuješ će biti bumbar za deset dvadeset dana. Ko te navrati da daš dohranu zamalo mu bilo.

Lady radiš sve kako treba, dohrana je višak, da ne kažem štetni, beba super jede i ima dovoljno.

Ti nisi druge majke, tvoja beba nije druge bebe. Vi ste jedinstveni par na cijelom svijetu. I tako je sa svakim novim djetetom. Nema apsolutno nikakvog, ali nikakvog razloga da se sekiraš, a nemoj se začuditi ako ti ko za mjesec kaže da je bebi "previše" user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu lady84)
Neposredna veza do poruke: 4377
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:09:46   
Pretty mamma
Lejla,
može molim te samo kratko pitanje, vidim da si svima na raspolaganju :)
U prvoj trudnoći sam primijetila kolostrum oko 20. tjedna, a sada sam već u 32. i nema niti kapi.
Trebam li se zabrinuti?
Prestala sam dojiti curicu prije 4 mjeseca, dosila je preko 3 godine :)

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4378
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:14:28   
lady84
Pa znas kako, svi kad ga vide, jer je masala beba od naramka, nemoj da ti bude gladan, ako treba daj mu i hapu, a ja se stvarno trudim da ga samo dojim, znam da od majcinog mlijeka nema nista bolje.

Vjerovatno ni ja jos nisam sigurna da li sve radim dobro, pa zato i brinem. ma ona mi je rekla da moze doci i do toga da mu i manje dajem, ali ako ne bude mlijeka i da ga dohranjuejm, ali da sumnja da ce za to biti potrebe.

ne znam, njemu ja sad 20 dana, pa vidjet cemo koliko je dobio na prvoj kontroli abd.

Hvala ti Lejla Ka. user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4379
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:15:16   
Lejla Ka
Kratki odgovor: ne trebaš user posted image

Pojava kolostruma nije nikakav pokazatelj. Neke majke ga nikad ne vide a doje djecu uredno i dugo. Neke majke nikad ne vide ni kap svog mlijeka. Kad se porodiš sve će biti aBd tamo gdje mu je mjesto.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 4380
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:16:21   
Bebica11
evo da se i ja opet javim

imam problem sad sa dojenjem zbog prehlade N, prehladila se i ima slajma unutra(providni rastezljivi da izvinete) i ne moze fino da doji, kad je bila mala beba sve sam mogla fino pumpicom ocistiti i nos i unutra a sad kako je veca ne pomaze ni aspirator na usisivac puno, ocistim nosic a hropce dok doji i smeta joj pa se naljuti i odbija, sta da radim??? kapam joj i kapi i cistim nosic redovno, eto ne znam kako to negdje unutra da rijesim, sreca u grlu je nije sislo nizeuser posted image , nekad povrati slajm i bude lakse, al evo 4-5 dana je takvo stanje, jos se uspavljuje na (.) pa jedva zaspiuser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu lady84)
Neposredna veza do poruke: 4381
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:40:07   
Pretty mamma
Bebice 11,
i moja malena je imala takvih problema, ali smo kupili baby vac, ona regularna pumpica nam nije pomagala. S čime čistite nosić?

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 4382
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:43:51   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

Bebice 11,
i moja malena je imala takvih problema, ali smo kupili baby vac, ona regularna pumpica nam nije pomagala. S čime čistite nosić?


aquamaris baby uzeli smo i baby vac al on ocisti nosic al unutra se valjda preko noci skupi slajma pa ne ocisti SKROZ, bude bolje, al N ters pa joj i to smeta ljuti se i nervozi i okrece glavu, jedva je uspavljujem ovih danauser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 4383
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:46:32   
palachinken

IZVORNA PORUKA: Bebica11

evo da se i ja opet javim

imam problem sad sa dojenjem zbog prehlade N, prehladila se i ima slajma unutra(providni rastezljivi da izvinete) i ne moze fino da doji, kad je bila mala beba sve sam mogla fino pumpicom ocistiti i nos i unutra a sad kako je veca ne pomaze ni aspirator na usisivac puno, ocistim nosic a hropce dok doji i smeta joj pa se naljuti i odbija, sta da radim??? kapam joj i kapi i cistim nosic redovno, eto ne znam kako to negdje unutra da rijesim, sreca u grlu je nije sislo nizeuser posted image , nekad povrati slajm i bude lakse, al evo 4-5 dana je takvo stanje, jos se uspavljuje na (.) pa jedva zaspiuser posted image

Ovo ti je za temu Prehlada, začepljen nosić kod bebe...možeš kapati sljez u nosić, staviti crveni luk u krevetić, namazati prsa dr Theiss eukaliptus balzamom, navečer staviti morske soli u vodu pa na radijator, da isparava...i čistiti nosić prije podoja i spavanja.

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 4384
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:46:52   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: lady84

Pa znas kako, svi kad ga vide, jer je masala beba od naramka, nemoj da ti bude gladan, ako treba daj mu i hapu, a ja se stvarno trudim da ga samo dojim, znam da od majcinog mlijeka nema nista bolje.

Vjerovatno ni ja jos nisam sigurna da li sve radim dobro, pa zato i brinem. ma ona mi je rekla da moze doci i do toga da mu i manje dajem, ali ako ne bude mlijeka i da ga dohranjuejm, ali da sumnja da ce za to biti potrebe.

ne znam, njemu ja sad 20 dana, pa vidjet cemo koliko je dobio na prvoj kontroli abd.

Hvala ti Lejla Ka. user posted image



Mlijeka se proizvodi koliko ga beba pojede. Što beba više jede više se mlijeka proizvodi. Što beba češće jede mlijeko se proizvodi brže.

Nije tačno ono "dojit ću ako budem imala mlijeka", to je obrnuta postavka, i vjerujete mi jako namjerno i zlonamjerno smišljena. Istina je zapravo "Imat ću mlijeka ako budem dojila!"

Negdje sam sigurno već pisala, ali rado ću ponoviti:

Dojka mlijeko proizvodi stalno. Mlijeko polako ispunjava mrežu kanalića koje ga od žlijezda u unutrašnjosti dojke sprovode do otvora na bradavici.

Kad beba počne sisati sisa brzim tempom. Taj tempo sisanja, bebina topla i vlažna usta, masaža bradavice bebinim jezikom dovode do toga da se u majčinom organizmu poveća nivo hormona oksitocina. Djelovanje oksitocina izaziva stezanje tkiva dojke oko kanalića i to pokreće tok mlijeka prema bebi, mlijeko bebi teče u usta. Ova pojava se naziva refleks otpuštanja mlijeka. Beba tad mjenja način sisanja u sporiji tempo sa pauzama za gutanje, i širokim pokretima brade i donje vilice. Nakon nekoliko minuta tok mlijeka prestaje, a beba treba opet da sisa ubrzanim tempom da bi pokrenula novi reflekst otpuštanja.

Količina mlijeka koja se proizvodi slijedi Zakon ponude i potražnje. Kad beba završi podoj koji joj je dovoljan, u dojci (ili dojkama) ostaje neka količina mlijeka (cca 20% ukupne proizvedene količine) koja je znak dojci da je količina koju proizvodi dostatna. Kad beba posisa u podoju i tu "rezervnu" količinu mlijeka iz dojke dojka dobije signal da treba da proizvede više od dosadašnje količine. I onda žlijezde počnu da luče mlijeko brže i u većoj količini. Taj proces nivelacije bebine potražnje i majčine proizvodnje je konstantan tokom trajanja dojilačkog staža, nekad je izrazitiji, nekad neprimjetan.

Iz gore opisanog vrlo je jednostavno vidjeti zašto su hranjenje na flašicu i uvođenje dohrane opasni za dojenje:

Hranjenje na flašicu ne zahtjeva različite ritmove sisanja, traži drugačiji hvat bradavice i nema pauza u toku mlijeka. Hranjenja na flašicu zahtjeva manji trud i zbunjuje bebu (naročito u prvim danima i mjesecima), i ona vrlo lako slijedi liniju manjeg otpora te odbija dojku u korist flašice. Zbunjenost različitim načinima sisanja i hvatanja bradavice poznata kao konfuzija bradavice majci najčešće napravi ragade na bradavicama.

Uvođenje dohrane remeti proces regulacije ponude i potražnje. Obrok dohrane zamjenjuje podoj. Majčin organizam to protumači tako da u tom periodu kad je beba nahranjena dohranom i sita (što je znatno duži period jer je dohrana teško svarljiva) beba nije gladna i da mlijeko u tom periodu ne treba, pa smanjuje brzinu i količinu mlijeka koje se proizvodi jer u dojkama ostaje znatno veća količina od one koja znači dovoljnu proizvodnju. Na ovaj način dohrana utiče na smanjenje proizvodnje majčinog mlijeka.

Naše dojke nisu rezervoari, ne treba čekati da se napune, mlijeko u njima se ne može pokvariti, one su protočni sistem i mlijeko se luči i dok beba doji. Kad dijete podoji jednu i doji drugu, do kraja podoja na drugoj dojci u prvoj se već skupila nova količina mlijeka. Ovo je korisno znati za periode kad bebama naglo naraste apetit (npr. kod skoka u razvoju), da se i nakon podoja obje dojke bebi može ponuditi ona prva na novo hranjenje (naravno da je ta količina manja, ali je opet značajna, naročito za slanje signala za povećanje proizvodnje). Podoj na jednoj dojci nije nikakvo pravilo niti zakon. Imamo ih dvije da se međusobno pomažu. Ako osjetite da dijetetu nije dovoljan temeljit podoj na jednoj dojci slobodno ponudite drugu da doda. Slijedeći podoj započinjete na "načetoj" dojci, i opet ponudite drugu ako treba.

Pokazalo se da je danas primarni strah koji osjećaju majke doilje, bez obzira na njihovo znanje o dojenju, strah od nedovoljne količine. A to je dosta nerealan strah, mada razumljiv jer smo mi naučili da se pouzdamo samo u mjerljivo i vidljivo. Vjerujete sebi i vjerujte bebi. Vi znate da prepoznate kad je sve OK, a kad nešto ne šima, pustite svoj instinkt da vam govori. Isključite malo čisti razum, obavezno isključite "dobronamjerne" savjete iz okoline koji preporučuju dodavanje.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu lady84)
Neposredna veza do poruke: 4385
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 13:50:52   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: palachinken


IZVORNA PORUKA: Bebica11

evo da se i ja opet javim

imam problem sad sa dojenjem zbog prehlade N, prehladila se i ima slajma unutra(providni rastezljivi da izvinete) i ne moze fino da doji, kad je bila mala beba sve sam mogla fino pumpicom ocistiti i nos i unutra a sad kako je veca ne pomaze ni aspirator na usisivac puno, ocistim nosic a hropce dok doji i smeta joj pa se naljuti i odbija, sta da radim??? kapam joj i kapi i cistim nosic redovno, eto ne znam kako to negdje unutra da rijesim, sreca u grlu je nije sislo nizeuser posted image , nekad povrati slajm i bude lakse, al evo 4-5 dana je takvo stanje, jos se uspavljuje na (.) pa jedva zaspiuser posted image

Ovo ti je za temu Prehlada, začepljen nosić kod bebe...možeš kapati sljez u nosić, staviti crveni luk u krevetić, namazati prsa dr Theiss eukaliptus balzamom, navečer staviti morske soli u vodu pa na radijator, da isparava...i čistiti nosić prije podoja i spavanja.


Ima palachinken pravo, ovo nije problem sa dojenjem. Predpostavljam da sad već pijete neku tečnost pored mlijeka. Nudi joj da uzme tečnosti češće jer se tako šlajm razrjeđuje pa ga je lakše izbaciti. Nemoj brinuti, to su viroze koje dođu i prođu. Nije lahko ni djetetu ni tebi, ali i to je neki proces odrastanja.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 4386
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 16:07:04   
selenaaa
Ja sam nova na forumu ali vas pravtim od trudnoce...
Ovako imam bebu od 5 mjeseci, iskljucivo dijimo ali slabo napredujemo. Na rodjenju je imao 4 kg i 50 gr. Sada sa 5 mjeseci tezi samo 7 kg. Dakle 3 kg za 5 mjeseci, je li to premalo? Dr. mi je savjetovala dohranu, ali sam odbijala od pocetka... sad me kritikuje, napada... Prvi mjesec beba je dobila 1 kg i 400 gr, onda je poceo sve slabije i slabije da dobiva. On uredno doji, sam se nekako uobrocio i recimo ako izmedju dva podoja nisu prosla 2,5-3 sata, on nece da doji, ako ga slucajno prevarim pa da podoji sve ispovraca. Ima urednu zlatnozutu stolicu svakih 3-4 dana, nekad i dvije dnevno, pa nekad nema stolicu po 5 dana, onda ima obilniju. Pelenu su mu mokre, nije razdrazljiv, ne place, spava po cijelu noc, budi se dva puta da doji.Ma on je prava mirna bebica... Dr mi sad savjetuje da pocnem sa krutom hranom ako vec necu dohranu u smislu adaptiranog mlijeka. Mislim da on ne bi ni htio sad ad. ,ali nije ni bitno svjedno mu ga ne dam :) Sta da radim? Da li da pocnem sa krutom hranom, ima tacno 5 mjeseci.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4387
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 16:10:14   
Lejla Ka
Selena da li beba zadovoljava one neke parametre neormalnog razvoja za svoj uzrast? Da li je napredovao uredno dužinom, obimom glave? Da li je usvojio neke normalne sposobnosti za svoj uzrast?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu selenaaa)
Neposredna veza do poruke: 4388
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 16:16:33   
selenaaa
Dr. ga nije nikad izmjerila, obim glave je mjerila ali nije nista komentarisala, pretpostavljam da je uredu onda. On je prilicno dug, ili se meni cini, ne znam vise ni sama. On vec odavno hvala predmete, prica, galami na svom bebecem jeziku, pogledom prati hranu od stola do nasih usta... smije se svima... mislim da se normalno razvija. Inace dr. je burno reagovala zato sto ja ne uvodim ad pa nismo bas puno nista vise ni pricale, sad bi ona sve meni ocrnila, i dojenje i internet u smislu da ja zapostavljam dijete jer mu ne zelim dati dohranu, ali kako ja vidim beba je savim ok za svoj uzrast.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4389
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 17:08:17   
Crnkica
ja sam ovdje već pisala o mom nedostatku mlijeka,o tome kako mi je mlijeko slabo i sporo nadolazilo.to je trajalo od rođenja,međutim sad je obratno,bez nekog posebnog razloga,mislim u mom pristupu dojenju ništa posebno nisam mijenjala,ali evo ima nepuni mjesec dana mlijeka ima,mašAllah ko u priči.mala ne podoji ni pola dojke,ostane polutvrda,zasiti se,i ubucila je se u zadnje vrijeme pravo.vremenski podoj netraje dugo,10 minuta optimalno.fala Bogu da je tako,al me interesuje Lejlino (lejla Ka) mišljenje na moje događanje,da li je se mlijeko povećalo jačanjem djeteta ili možda dovoljnom opuštenošću,jer sam zadnje vrijeme sama sa djecom,ostali su u produženim gostima,pa imam manje stresa i opuštena sam.napominjem da mi sad dojke neprestano trne i stalno mlijeko nadolazi koda sam tek rodila.POZZ.
P.S. beba ima 4 mjeseca i 22 dana.

(odgovor članu selenaaa)
Neposredna veza do poruke: 4390
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 18:06:56   
gerberka
selena, moj ima sa 7.5 mj 8800gr

beba ne treba svaki mjesec dobiti kilogram ili800 gr da bi znacilo daje ok

ako beba ima podkoznog masnog tkiva tj ako rucice i nogice ono mozes uhvatiti to je ok. zamisli sa 12mj 12 kg.


_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu Crnkica)
Neposredna veza do poruke: 4391
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 22:39:47   
KupusLivada
Mogu li ja da uletim dok nije guzva, jer mi nije hitno?

Ova moja prca skroz obrnula noc i dan po pitanju dojenja. Izgleda da su (ovaj put zaista) u pitanju zubi, jedan je na dobrom putu... Moze li to biti uzrok? Ona po danu satima nece da doji, samo kad joj se bas spava. a onda smo po noci od 21 pa nadalje konektovane, dojimo 1,5 sat za uspavljivanje, pa u snu, ne znam ni ja koliko puta (sad sam na pauzi hehe)... Trebam li tu nesto reagovati ili jednostavno cekati da prodje?

Sto se tice kg, ja dosta zavidim mamama sa mrsavijim bebama, sve me boli od nosanja i podizanja user posted image

A moze li ti ta pedijatrica garantovati sve i da das krutu hranu da ce je beba prihvatiti? I ako prihvati znas koliko ce trebati da to bude kolicina koja utice na kile? Oni to savjetuju ko da je beba na dugme, pih

(odgovor članu lady84)
Neposredna veza do poruke: 4392
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 22:43:14   
KupusLivada
I da ponovim, posto sam ranije cenzurisana, da mi smeta sto je bas ovaj baner na bas ovoj temi user posted image

(odgovor članu KupusLivada)
Neposredna veza do poruke: 4393
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 23:00:41   
simba00

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Ovo što opisujete meni liči na refleks otpuštanja mlijeka. Kad dijete počne da doji tkivo oko kanala se počne stezati i tjerati mlijeko iz kanala, pa mljeko teče u bebina usta. Žene često imaju ovakve senzacije kao što vi opisujete, naročito u prvim danima, sedmicama i mjesecima kad je proizvodnja mlijeka još dosta velika i pritisak u dojkama prije samog podoja veliki (pa kanali budu dosta prošireni). Ovo je normana pojava, nije problem.

Šta podrazumjevate pod "fino pune" user posted image ?


Vjerovatno, to i počinje boljeti kad ona počne ritmično i jako da guta... A "fino se pune" u smislu da nakon tih sat-dva, dok beba ne doji, dojke postanu tvrđe i čvršće, osjetljvije na dodir. Kad podoji, onda omekšaju... Eh, hvala na odgovoru, super je što postoji neko na forumu ko može dati stručan savjet nesigurnim majkama. user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4394
   RE: problemi sa dojenjem...
18.10.2012 23:04:12   
animagical
imam i ja problemcek...moj sin, 13 mj ( i preko 13 kg, gerberko, nije ni to nenormalnouser posted image ) presisa dobar dio noci...hajde i nekako, ali on toliko doji da pelene redovno propiski, pa se onda presvlacimo do gola, mijenjamo carsaf, sve redom... ja nisam s njim dobar dio dana, a raspored mi po nevolji varira svakodnevno... velik mi je problem kad u sred svojih dnevnih obaveza moram otkopcati grudnjak, jer me sve zaboli od previse mlijeka, a beba nije uz mene... hoce li se ovo iznivelisati, tj da li ce grudi skontati da prijepodne ne treba dosta mlijeka? ja bukvalno trcim kuci na podoj

(odgovor članu KupusLivada)
Neposredna veza do poruke: 4395
   RE: problemi sa dojenjem...
19.10.2012 1:09:32   
Lejla Ka
Kupus Livada to će proći, možeš reagovati ako imaš neku ideju, ja nemam user posted image

Simba00 to će kod vas biti osjećaj refleksa otpuštanja mlijeka.
Voljela bih prokomentarisati ovo "fino punjenje" i zbog tebe, i zbog drugih mama koje će čitati, a posebno zbog toga što će doći vrijeme kad ti se dojke neće tako "fino puniti".

Kad dojka postane tako kako opisuješ, tvrđa, veća, osjetljiva na dodir ona je prepunjena. Fino pune dojke su meke, neosjetljive ugodne za majku na taj način da ih u opće ne osjećaš. Znači, kad se izbalansira količina koju proizvodiš da bude taman koliko bebi treba tvoje se dojke više neće "fino puniti" već će biti meke. Tvoj organizam neće razbacivati energiju i sastojke na višak mlijeka.

Ovo ti govorim upravo iz razloga što kad se desi ta stabilizacija majke se prepadnu da mlijeka nestaje, a tad se zapravo tek može smatrati da je dojenje stabilno uspostavljeno.

Ono što se kod nas najčešće smatra "fino napunjenim" dojkama je zapravo još uvijek prepunjena dojka koja potencijalno može dobiti zastoj, ima veliki pritisak mlijeka kod prvog refleksa koji neke bebe zagrcava i nervira, i to što su kanalići već blago razvučeni preko svojih mogućnosti pravi taj osjećaj trnaca i boli na početku dojenja kad krene prvi refleks otpuštanja.

Nije mi naravno cilj da te zabrinem, cilj mi je da razbijem mit iz kojeg proizađe strah i ne sigurnost.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 4396
   RE: problemi sa dojenjem...
19.10.2012 1:10:51   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: animagical

imam i ja problemcek...moj sin, 13 mj ( i preko 13 kg, gerberko, nije ni to nenormalnouser posted image ) presisa dobar dio noci...hajde i nekako, ali on toliko doji da pelene redovno propiski, pa se onda presvlacimo do gola, mijenjamo carsaf, sve redom... ja nisam s njim dobar dio dana, a raspored mi po nevolji varira svakodnevno... velik mi je problem kad u sred svojih dnevnih obaveza moram otkopcati grudnjak, jer me sve zaboli od previse mlijeka, a beba nije uz mene... hoce li se ovo iznivelisati, tj da li ce grudi skontati da prijepodne ne treba dosta mlijeka? ja bukvalno trcim kuci na podoj


Hoće, iznivelirat će se. Ako ti je baš velika neugoda možeš par dana nositi kupus u grudnjaku dok si na poslu. I kupi veće pelene za po noći.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 4397
   RE: problemi sa dojenjem...
19.10.2012 9:15:50   
Bebica11
LejlaKa hvala na odg a i tebi Palachinken

nudicu vise tecnosti i probacu to s morskom soli na radijator, a ostalo sve vec radim, kapam aquamaris u nos, cistim 2-3 puta dnevno babyvacom narocito pred spavanje i dojenje, uzdignem uzglavlje kad spava, eh zaboravila sam i to za luk i to cu sad pokusati

animagicaluser posted image ista sam ti, ako odem negdje najdalje za 2h moram doci kuci na dojenje i mene umori nocno dojenje al zao mi to ukinuti jer kad je nervozna il ovako prehladjena i slabo doji ja se uzdam u to nocno jer ce kroz san nadoknaditiuser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4398
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2012 18:11:25   
simba00

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Simba00 to će kod vas biti osjećaj refleksa otpuštanja mlijeka.
Voljela bih prokomentarisati ovo "fino punjenje" i zbog tebe, i zbog drugih mama koje će čitati, a posebno zbog toga što će doći vrijeme kad ti se dojke neće tako "fino puniti".

Kad dojka postane tako kako opisuješ, tvrđa, veća, osjetljiva na dodir ona je prepunjena. Fino pune dojke su meke, neosjetljive ugodne za majku na taj način da ih u opće ne osjećaš. Znači, kad se izbalansira količina koju proizvodiš da bude taman koliko bebi treba tvoje se dojke više neće "fino puniti" već će biti meke. Tvoj organizam neće razbacivati energiju i sastojke na višak mlijeka.

Ovo ti govorim upravo iz razloga što kad se desi ta stabilizacija majke se prepadnu da mlijeka nestaje, a tad se zapravo tek može smatrati da je dojenje stabilno uspostavljeno.

Ono što se kod nas najčešće smatra "fino napunjenim" dojkama je zapravo još uvijek prepunjena dojka koja potencijalno može dobiti zastoj, ima veliki pritisak mlijeka kod prvog refleksa koji neke bebe zagrcava i nervira, i to što su kanalići već blago razvučeni preko svojih mogućnosti pravi taj osjećaj trnaca i boli na početku dojenja kad krene prvi refleks otpuštanja.

Nije mi naravno cilj da te zabrinem, cilj mi je da razbijem mit iz kojeg proizađe strah i ne sigurnost.


Da, pa ja sam upravo to i pomislila... da su mekane dojke znak ispražnjenosti i nedostatka mlijeka... hvala na informaciji, nisam znala ove stvari, a toliko sam čitala o dojenju...
Ja željno iščekujem taj period kad se ponuda i potražnja budu normalizirale (dojim tek 2 mjeseca), a lakše mi je kad te mekane dojke prepoznam kao znak da je to tako.. I danas mi mlijeko štrca iz bradavica kad malena ne doji dugo, a noću procuri na spavaćicu i jako me bole grudi, toliko da je probudim da doji, iako znam da to nije potrebno.

U svakom slučaju, Lejla, hvala puno, puno na informacijama. user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 4399
   RE: problemi sa dojenjem...
21.10.2012 9:59:55   
Alannah
Mame, da li je moguce da beba od 18 dana ima skok u razvoju? Sinoc od 2 sata doji svako malo,pa spava pola sata,pa opet trazi da doji i evo jos uvijek je takva situacija. Inace doji svaka 2-3 sata i spava isto toliko.

(odgovor članu simba00)
Neposredna veza do poruke: 4400
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  174 175 [176] 177 178   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  174 175 [176] 177 178   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *