|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  224 225 [226] 227 228   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: problemi sa dojenjem...
6.10.2013 20:08:56   
Lejla Ka
Nedi pa vi ste još u periodu kad je normalno da se nešto izgubi. Ne brini, i ne javljaj mi se za mjesec da ste nabacili kilu i po!

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 5626
   RE: problemi sa dojenjem...
7.10.2013 0:28:17   
ddiddi
Lejla Ka, to znači da češće doji. Ranije doji 5- 10 min i nakon najmanje 3 sata traži opet. Sada doji 10tak min i nakon sat opet bi jela.

Znam da je sada baš taj period kada bebica želi sigurnost jer primjetim da baš hoće pažnju i ne znam šta da radim. Hajd to češće dojenje mogu izdržati ali ovo noćno buđenje mi škodi zdravlju, poslu i svemu. Ne znam kako da to riješim.

_____________________________

Duša duše moje <3 Vedad 10.01.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5627
   RE: problemi sa dojenjem...
7.10.2013 12:28:37   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: ddiddi

Lejla Ka, to znači da češće doji. Ranije doji 5- 10 min i nakon najmanje 3 sata traži opet. Sada doji 10tak min i nakon sat opet bi jela.

Znam da je sada baš taj period kada bebica želi sigurnost jer primjetim da baš hoće pažnju i ne znam šta da radim. Hajd to češće dojenje mogu izdržati ali ovo noćno buđenje mi škodi zdravlju, poslu i svemu. Ne znam kako da to riješim.


Pošto si rekla da radiš, kakvo je djetetovo ponašanje tokom perioda kad niste zajedno?

Možeš pokušati na neki način ukinuti noćne obroke. Ali ja vjerujem da je i to posljedica nadoknađivanja tvog prisustva preko dana. I da li vam slučajno zubići rastu, i to zna biti razlog nezvoze i traženja dojenja, da se ublaže bolovi?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 5628
   RE: problemi sa dojenjem...
7.10.2013 12:47:41   
Lulu_08
Mi smo u akciji odvikavanja od noćnog dojenja. Već 7 dana spava sa tajom u spavaćoj sobi, prvo se budila 3x kada bi plakala a ja bih pred zoru dojila je. Onda je svela na 1x buđenje i plač pred zoru i tada bih je dojila. Sinoć je prvi put u svojih 15 mjeseci života zaspala i prespavala noć. Nadam se da će tako nastaviti!

Doji i dalje u posljepodnevnim satima kada dođem sa posla nekoliko puta do spavanja, vikednom malo češće.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5629
   RE: problemi sa dojenjem...
7.10.2013 14:04:50   
Nedi

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Nedi pa vi ste još u periodu kad je normalno da se nešto izgubi. Ne brini, i ne javljaj mi se za mjesec da ste nabacili kilu i po!

user posted image

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5630
   [Obrisana poruka]
7.10.2013 14:10:50   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Nedi)
  Neposredna veza do poruke: 5631
   RE: problemi sa dojenjem...
7.10.2013 14:32:07   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Iman83

Samo da provjerim user posted image

Beba ima 4 mj, već par noći doji oko 21h i spava ujutro do 8-9h bez buđenja.

Da je pustim ili?


DA

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 5632
   RE: problemi sa dojenjem...
8.10.2013 7:38:07   
Lulu_08

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: Iman83

Samo da provjerim user posted image

Beba ima 4 mj, već par noći doji oko 21h i spava ujutro do 8-9h bez buđenja.

Da je pustim ili?


DA



Blago tebi, uživaj user posted image , mi tek sa 15 mjeseci spavamo 2 poslednje noći u komadu hehe.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5633
   RE: problemi sa dojenjem...
9.10.2013 17:05:27   
ddiddi

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: ddiddi

Lejla Ka, to znači da češće doji. Ranije doji 5- 10 min i nakon najmanje 3 sata traži opet. Sada doji 10tak min i nakon sat opet bi jela.

Znam da je sada baš taj period kada bebica želi sigurnost jer primjetim da baš hoće pažnju i ne znam šta da radim. Hajd to češće dojenje mogu izdržati ali ovo noćno buđenje mi škodi zdravlju, poslu i svemu. Ne znam kako da to riješim.


Pošto si rekla da radiš, kakvo je djetetovo ponašanje tokom perioda kad niste zajedno?

Možeš pokušati na neki način ukinuti noćne obroke. Ali ja vjerujem da je i to posljedica nadoknađivanja tvog prisustva preko dana. I da li vam slučajno zubići rastu, i to zna biti razlog nezvoze i traženja dojenja, da se ublaže bolovi?



SVe je dobro dok mene ne vidi. Teta, koja ga čuva, kaže da se super ponaša kad ja nisam tu ali čim se ja pojavim on posve druga priča. Odmah leti meni i neće da se odmakne.

Morat ću poraditi na tom noćnom dojenju. Malo me brine što, zbog mog umora i neredovnog jedenja, mi je slabije mlijeko. Prije dok je dojio baš sam osjećala da ima puno mlijeka i on je jedva doalzio do daha. Sada me bole bradavice dok doji i isto kao da doji u prazno user posted image Danas je dojio i možda desetak minuta poslije postao kenkav i nervozan. Skuhala sam mu povrće i baš se obradovao. Pojeo sve u sekundi. To mi govori da mi je možda mlijeko oslabilo i da ga ne može zasititi. Šta da radim u tom sl učaju?

INače ne znam, da li ako mi sada prestane mlijeko, trebam početi sa adaptiranim ili ga mogu hraniti samo kašicama (ne daje mi se hemija)? Razmišljam i o dopuni dojenja :( :(

_____________________________

Duša duše moje <3 Vedad 10.01.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5634
   RE: problemi sa dojenjem...
10.10.2013 10:24:33   
Lejla Ka
Ovako, ne postoji oslabljeno mlijeko. U tvom mlijeku je ne zavisno od toga šta ti radiš, jedeš i koliko se sekiraš uvijek ono šta treba. Mlijeka može biti manje, može sporije da izlazi iz dojki, ali ne može biti slabo.

U kasnijem peridu, kad ishranu djeteta već preuzima kruta hrana, proizvodnja mlijeka se tako izbalansira da se proizvodi malo i sporo između podoja (jer su razmaci veliki) a glavnina se proizvodi dok dijete doji. Tako da je sasvim normalno da sad ne osjećaš to neko punjenje od ranije.
Da se sad desi nešto zbog čega bi pustila dijete da doji puno i dugo, tokom cijelog dana za dan dva bi imala mlijeka kao u priči. Tako da te količina ne brine. Njemu je to što imaš, a imaš koliko pojede, dovoljno uz krute obroke. Ti njemu slobodno daj krute obroke između podoja ako vidiš da želi jesti.

Da li ti se već uspostavio ciklus? Postoji li mogućnost da si opet trudna?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 5635
   RE: problemi sa dojenjem...
10.10.2013 12:51:38   
Nedi
Dobili smo 230g za heftu...hB...

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5636
   RE: problemi sa dojenjem...
10.10.2013 13:24:09   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: Nedi

Dobili smo 230g za heftu...hB...


Rekla sam ti da se ne javaljaš user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 5637
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2013 19:30:32   
Nedi

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Nedi

Dobili smo 230g za heftu...hB...


Rekla sam ti da se ne javaljaš user posted image


Samo da mahnem Lejliuser posted image Danas smo se vagali 520g za 13 dana

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5638
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 19:55:31   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: prviputcale

Pretrazih sve o dojenju deteta u prvih par dana od izlaska iz bolnice ali o tome nista ne nadjoh. Stvar je u sledecem . Klinca smo izveli juce iz bolnice i supruga je pocela da ga doji. Dok je bila sestra patronazna kod nas izlazili su mlazevi iz dojki i mali se lako uhvatio za dojku, ali obziorm da je bio sit nije hteo da klopa. Naravno po odlasku sestre, rasplakao se,( kako nam je sestra i rekla jer ce brzo postati gladan) i opet ga je supruga stavila na dojku. Od tada do danas on se budi na svakih sat sat i petnaest minuta i trazi da jede, tacnije supruga ga stavlja na dojku koju on uredno sisa. Dojenje traje nekih 30-40 minuta(sestra nam je rekla na vise od 20-30) minuta. Posle toga uredno podrigne, zaspi i posle sat vremena jovo nanovo. Sa nekoliko strana nam je receno nikako flasica, nikako dohraha, Ako bas hocete dohranu onda kasicicom. Mene samo zanima da li smo na pravom putu, obziorm da se ne uklapamao ni ukakva pravila kojih sam se nagledao na netu tipa br oborka, nacin i duzina spavanja itd...Ako neko ima neko iskustvo ili preporuku bili bi vam zahvalni



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 5639
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 20:32:16   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: prviputcale

Pretrazih sve o dojenju deteta u prvih par dana od izlaska iz bolnice ali o tome nista ne nadjoh. Stvar je u sledecem . Klinca smo izveli juce iz bolnice i supruga je pocela da ga doji. Dok je bila sestra patronazna kod nas izlazili su mlazevi iz dojki i mali se lako uhvatio za dojku, ali obziorm da je bio sit nije hteo da klopa. Naravno po odlasku sestre, rasplakao se,( kako nam je sestra i rekla jer ce brzo postati gladan) i opet ga je supruga stavila na dojku. Od tada do danas on se budi na svakih sat sat i petnaest minuta i trazi da jede, tacnije supruga ga stavlja na dojku koju on uredno sisa. Dojenje traje nekih 30-40 minuta(sestra nam je rekla na vise od 20-30) minuta. Posle toga uredno podrigne, zaspi i posle sat vremena jovo nanovo. Sa nekoliko strana nam je receno nikako flasica, nikako dohraha, Ako bas hocete dohranu onda kasicicom. Mene samo zanima da li smo na pravom putu, obziorm da se ne uklapamao ni ukakva pravila kojih sam se nagledao na netu tipa br oborka, nacin i duzina spavanja itd...Ako neko ima neko iskustvo ili preporuku bili bi vam zahvalni




prviputcale, čast mi je odgovoriti ćaletu, uvjek mi je tu srce puno :)

Dakle ćale, na pravom ste putu. Novorođenče najnormalnije jede svaki sat, i to je jako dobro da hoće jesti tako često jer je to u prvim danima neophodno za uzimanje ubrzanja razvoja od 0 do 100km/h user posted image

Dijete treba jesti na zahtjev, kad želi i koliko god želi, bez ikakvih ograničenja. Ko god vam bude savjetovao neka ograničenja da je vam stare i pogrešne savjete. Nemojte se zezunuti pa uvesti dohranu pa i na kašičicu jer formula je poput ćevapa u odnosu na lešo povrće. Zasitit će dijete dugo jer se dugo vari, a majčin organizam će za to vrijeme misliti da beba ne želi jesti pa će usporiti i smanjiti proizvdonju. Vjerujte da vam to ne treba. Pratite broj stolica i upišanih pelena u toku 24h (treba ih biti 3-5 stolica, 6-8 popišanih pelena) i organizujte se tako da majka što više odmori.

I tu smo za sva pitanja, pišite nam opet.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5640
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 20:59:23   
prviputcale
Hvala na brzom odgovoru. I supruga i ja smo negde na tom stanovistu, samo nam nesto nije jasno. Pridrzsvamo se uputstva da doji na jednu dojku, ali nas interesuje da li je tih dva sata dovoljno da se u onoj dojci iz koje ne doji napravi dovoljno mleka. Jer bas veceras imamo situacijuvda visi na dojci skoro 40 min i da malo vuce malo spava a kad zena pomisli da je zaspao i stavimo ga u krevetac on udari na dreku. Pretpostavljam da svi sve ovo vec prosli ali iskreno nisam uplasen koliko sam zbunjen jer sam u necem skroz neoznstom. Gledam citam ali imam utisak da nismo ni u jednom kalupu pa mi nije prijatno. A za prva 24.sata sam naucio vise o bebama negu za ovih 30.godina koliko ih.imam

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5641
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:15:20   
ada_
beba ne doji samo kad je gladna vec i kad joj treba mamina blizina ili je nesta muci user posted image ,vas beba je tek rodjena i treba joj vremena da se privikne na spoljasni svijet a u maminom je narucju najbolje,najbolje je pratit potrebe svog djeteta i voditi se tim jer svako dijete je prica za sebe,samo se vi mazite i ljubite i papajte s vremenom ce te naci neki ritam...i cestitam na bebici

_____________________________

" U oluji,u buri,kraj nedaca svih,uz teske gubitke i tugu kletu,biti nasmijan,prirodan i tih,najveca je umjetnost na svijetu"

(odgovor članu prviputcale)
Neposredna veza do poruke: 5642
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:21:37   
amra_sa
Nije svaka žena ista kad je mlijeko u pitanju. Neka ga ima za 5-tero djeca, a neka vrlo malo. Da se ja pitam, pustila bih neka upuststva i dohranila dijete AD mlijekom. Na kraju krajeva, ja sam imala nedovoljno mlijeka pa sam počela nadohranjivati. Ako dijete plače, i poslije "obroka" prestane znači da je bilo gladno.
Ne bih ja pustila da dijete plače i da je gladno držeći se slijepo pojedinih upustava - to je moje mišljenje i nadam se da će vam biti od koristi. user posted image

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu prviputcale)
Neposredna veza do poruke: 5643
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:31:05   
Hanady RR
Svaka majka ima dovoljno mlijeka za svoju bebu...
kakoa beba navuče čestim pododjima toliko će majka i imati...
uspostavi se ponuda i potražnja...
uvođenje formula smao će zbuniti bebu...
pa u vrmenu kada damo AD majčin organizam će prestati proizvoditi jer će to čuti kao ''ne treba više''


savijet da svi uzmu AD je nepotreban osobito na temi gdje sve majek žele uspostaviti dojenje...


Bebe ne plaču jer su gladne, one plaču jer su i bebe...
Ad brže napuni mali želudac istina, no lijepo je poređenje naše dugogodine svajetnice za dojenje u tom smislu ''Nemojte se zezunuti pa uvesti dohranu pa i na kašičicu jer formula je poput ćevapa u odnosu na lešo povrće.''

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 5644
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:32:24   
amra_sa

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Svaka majka ima dovoljno mlijeka za svoju bebu...

kakoa beba navuče čestim pododjima toliko će majka i imati...
uspostavi se ponuda i potražnja...
uvođenje formula smao će zbuniti bebu...
pa u vrmenu kada damo AD majčin organizam će prestati proizvoditi jer će to čuti kao ''ne treba više''


savijet da svi uzmu AD je nepotreban osobito na temi gdje sve majek žele uspostaviti dojenje...


Bebe ne plaču jer su gladne, one plaču jer su i bebe...
Ad brže napuni mali želudac istina, no lijepo je poređenje naše dugogodine svajetnice za dojenje u tom smislu ''Nemojte se zezunuti pa uvesti dohranu pa i na kašičicu jer formula je poput ćevapa u odnosu na lešo povrće.''


Gdje ovo piše ? Prosvijetli me ...

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5645
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:33:13   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: prviputcale

Hvala na brzom odgovoru. I supruga i ja smo negde na tom stanovistu, samo nam nesto nije jasno. Pridrzsvamo se uputstva da doji na jednu dojku, ali nas interesuje da li je tih dva sata dovoljno da se u onoj dojci iz koje ne doji napravi dovoljno mleka. Jer bas veceras imamo situacijuvda visi na dojci skoro 40 min i da malo vuce malo spava a kad zena pomisli da je zaspao i stavimo ga u krevetac on udari na dreku. Pretpostavljam da svi sve ovo vec prosli ali iskreno nisam uplasen koliko sam zbunjen jer sam u necem skroz neoznstom. Gledam citam ali imam utisak da nismo ni u jednom kalupu pa mi nije prijatno. A za prva 24.sata sam naucio vise o bebama negu za ovih 30.godina koliko ih.imam


mene zanima koliko je bebac rođen, težinom?
i ako nije problem reci mi dali je bilo žutice kod bebe pri rođenju...


Naime ne treba bebu pustiti da pajki na siki...
tako se uspvano ponašaju bebe sa manjom kilažom i bebe koje imaju malo žutila...
bebu dok doji držite budnom...mama pomalo mrda guzu bebinu...dotakne nosić ...nježno...
nek jede dok jede...kad se najede pustite da zaspi na dojki

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu prviputcale)
Neposredna veza do poruke: 5646
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:34:51   
amra_sa
Pravilo i dokazano je da ... Gotovo svaka majka ima dovoljno mlijeka za svoje dijete.

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 5647
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:36:30   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: amra_sa


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Svaka majka ima dovoljno mlijeka za svoju bebu...

kakoa beba navuče čestim pododjima toliko će majka i imati...
uspostavi se ponuda i potražnja...
uvođenje formula smao će zbuniti bebu...
pa u vrmenu kada damo AD majčin organizam će prestati proizvoditi jer će to čuti kao ''ne treba više''


savijet da svi uzmu AD je nepotreban osobito na temi gdje sve majek žele uspostaviti dojenje...


Bebe ne plaču jer su gladne, one plaču jer su i bebe...
Ad brže napuni mali želudac istina, no lijepo je poređenje naše dugogodine svajetnice za dojenje u tom smislu ''Nemojte se zezunuti pa uvesti dohranu pa i na kašičicu jer formula je poput ćevapa u odnosu na lešo povrće.''


Gdje ovo piše ? Prosvijetli me ...


amra...pročitaj i ostatak moga posta---
na mnogim mjestima piše....
pročitaj komletnu temu na ovom forumu...
i još mnogo terma..
pročitaj mišljenja zdravtvenih orhanizacija, onih koji se bave afirmacijom dojenja...pitaj evo našu savjetnicu za dojenje Lelju Ka koja je mnoge mame na ovome forumu ohrabrila u nakani da isključivo doje...

Ja svoje prvo dijete nisma dojila...jer sma imala stav i mišljenje kao ti...
no istraživanjem, učenjem i ustrajnošću sam svoje drugo dijete isključivo dojila 6 mjeseci a dojila je uz krutu hranu do 15 mjeseca...

ne pišemo napamet, pomažemo novopečenim roditeljima da prebrode strahove koje smo i mi imali

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 5648
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:42:28   
amra_sa
Moje mišljenje, iskustvo i razgovor sa doktorima mi je razjasnio neke stvari oko dojenja, tako da ne lupam napamet.
Slažem se da svi potiču dojenje itd. iz više razloga i to je ok. Ali pojedinih pravila se ne treba slijepo držati, pa ni dojenja.
Šta ako supruga zaista nema dovoljnu količinu mlijeka ? Dijete plače non stop, jel treba čekati da nadođe mlijeko i pustiti dijete da reve ?

Pročitala sam ja i slažem se da bebe uvijek ne plaču samo zbog toga što su gladne, a uostalom nisam ni rekla , ni naglasila, da plaču samo zbog toga što su gladne.

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5649
   RE: problemi sa dojenjem...
20.10.2013 21:47:15   
Lejla Ka
Naravno da niste u kalupu, vi ste najjedinstvenija trojka na svijetu user posted image

Naći će te slična iskustvqa, ali vi ste jedinstveni i to je normalno, samo će te vi imati vašu kombinaciju ritmova, haosa, rasta i mirovanja.

Što se tiće proizvodnje, dojka nije skladište, ona je protočna stuktura. Njene žlijezde proizvode mlijeko i u trenutcima dok dijete doji, tako da njoj ne treba vrijeme da se napuni.

Ovo što opisuješ je upravo uobičajeno ponašanje novorođenčeta. Novorođenčetu je dojka kao nova pupčana vrpca. Našlo se izbačeno u novi svemir i očajnički želi ponovo pronaći poznate stvari, biti ponovo nakačeno na majku. Na dojci čuje poznati ritam srca, osjeća toplinu, u zagrljaju sigurnost. Sisanje ga prirodno umiruje, mlijeko ga hrani. Znači, novorođenčetu je na dojci najbolje mjesto.
Normalno da bi u praksi majka htjela bar sama otići u WCuser posted image , ako ne i odspavati.

Ovo ponašanje kad više drijema a manje produktivno sisa je zbog toga što se novorođenčad brzo zamore, i kad se tok mlijeka smanji oni zadrijemaju.

Dojka funkcioniše, uprošteno ovako:
Žlijezde luče mlijeko gotovo neprestano; sad u početku one proizvode i više nego što bebi realno treba, to je iz razloga da dijete svojim dojenjem i količinama koje podoji da signal koliko je to stvarno koliko treba, a da ne zafali. Znači prizvodit će se onoliko koliko dijete bude praznilo, to je tzv. princip ponude i potražnje.

Kad dijete počne da sisa ono sisa jednim specifičnim ubrzanim ritmom i takvim načinom izazove nešto što se naziva refleks otpuštanja mlijeka. Tad mlijeko počne da teče samo (ovo se dešava na obje dojke istovremeno) i dijete počinje da pravi pauze u sisanju dok čeka da mu se usta ispune mlijekom, a onda proguta pa opet čeka i tako dalje. Nakon nekoliko minuta refleks prestaje, tok se usporava ili prestaje i dijete treba da sisa ponovo brzim ritmom da bi izazvalo slijedeći refleks. Dakle refleksi se pojavljuju sa pauzama i zavise od sisanja.
Novorođenčad imaju tendenciju da zaspu odmah iza prvog refleks i da onda ne sisaju efikasno nakon njega. Tad se preporučuju masaže dojke poznate kao kompresije kojima se bukvalno potakne curenje mlijeka u bebina usta što je najčešće probudi i natjera da ponovo sisa. Kompresije se rade tako da kad majka vidi da dijete drijema stisne dojku između palca i ostalih prstiju blizu rebara, a onda palcem polako prelazi preko dojke prema bradavici kao da cijedi nešto iz tube.
Pogledajte ovdje:
http://www.youtube.com/watch?v=RymUDeCAt18

Na ovaj način se beba potakne da sisa više i da se efikasno najede, a to onda i potiče dovoljnu proizvodnju mlijeka.

Ako beba sisa često, trebalo bi joj ponuditi istu dojku u periodu od 2-3 sata, da je kvalitetno isprazni. To znači da se podoj započne na onoj na kojoj se završio, a onda se pomogne kompresijama. Ako primjetite da beba sisa neko vrijeme (cca 4-6min) bez gutanja možete joj ponuditi novu dojku. U tom slučaju kod slijedečeg podoja započinjete načetom.

Ne postoji pravilo jedna dojka jedan podoj, to je zastarjela praksa, svaka majka i beba nađu svoj ritam. Kod nekih je jedna kod nekih obje, svejedno je, važno je da dijete dovoljno jede i da se majci dojke dobro prazne.

Nemojte ni slučano prestati sa pitanjima, kad sad ufatimo dobar pravac vjetar će vas nositi dalje bez problema.

Neka supruga pripazi na dobar hvat na dojci da bi prevenirala bolove i ragade:

http://www.youtube.com/watch?v=6Hdhiii573A

< Poruku je uredio Lejla Ka -- 20.10.2013 21:50:39 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu prviputcale)
Neposredna veza do poruke: 5650
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  224 225 [226] 227 228   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  224 225 [226] 227 228   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *