|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  227 228 [229] 230 231   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 12:29:53   
Lejla Ka
Koliko malo podoji? Kako znaš koliko je podojio?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 5701
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 12:46:00   
muzika28
Doji samo 2 minute. Ne znam da li je ikad od rodjenja dojio vise od 10 min! I dok jos cujem gutanje, tj. povuce jednom i guta (nije da vuce vise puta, pa proguta - nadam se da sam dobro objasnila), odustane. A i dojka je na dodir jos poprilicno puna. Ne znam je li to dobro mjerilo? Mozda ja grijesim, a bezveze sam opterecena?

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5702
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 13:36:07   
Lejla Ka
Koliko često doji, tj. koliki su periodi između dojenja?
Doji kad god želi?

Dobitak za prvi mjesec je idealan, da li je i tad ovako dojio?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 5703
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 13:50:23   
muzika28
Eh, poslije onih scena gore napisanih nekad spava cca pola sata (maksimalno), pa mu onda ja ponudim opet da jede, tj. on ne trazi. Nekad zeli, nekad ne zeli jesti. Nekad mu nakon tog budjenja ne ponudim da jede, nego cekam da trazi, i ne trazi narednih cca 1h. A ako ne spava nekad bude budan 1,5h (tu ima malo nosanja, podrigivanja, malo lezanja i cuce) i tek nakon tih 1,5 h trazi da jede. Uvijek mu dajem opet onu dojku koju prethodno nije isisao do kraja.
Nikad ne spava "sam" u nekom duzem intervalu. Dakle, nakon cca pola sata se lagano budi, i ako ga podignem nastavi spavati i tako vise puta. Tada mu nekad opet ponudim da jede, ali odmah zaspi, a nekad opet place i odguruje se od mene. Uh! Nadam se da nije prekomplikovano napisano, ali bas je tako!
Ovakvo ponasanje je u posljednjih 20-ak dana, prvi mjesec je jeo iz obje dojke i spavao po cca 2h. Zaista bih voljela ispraviti greske ukoliko je do mene. Vec sam poprilicno uznemirena, a vjerujem da to i on osjeca. Hvala jos jednom

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5704
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 14:20:00   
Lejla Ka
Dobro je što nudiš češće, dobro je što jede tako relativno često. I dobro je što on sam reguliše koliko će jesti.

Nema tu nešto posebno do tebe, jedino da mu ti ne daš kad traži user posted image

Ako je on zadovoljan time što je pojeo u dvije tri minuta, ako nakon toga neće da jede dok opet ne traži, i ako uredno piški, zainteresiran je za kontakt, kad spava mirno spava mislim da ne trebaš nešto posebno da se zabrinjavaš. Da on doji sa razmacima od 3-4 sata pa da se zabrineš, a i to je nekoj djeci normalni ritam. Ovako, kad doji relativno često, možda vili češće po malo. Vrlo vjerovatno ste prošli kroz skok u razvoju sa 6 sedmica života i sve se promjenilo. Ti nastavi nuditi, a prihvati kad neće, nemoj da se huja user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 5705
   RE: problemi sa dojenjem...
4.11.2013 16:11:28   
Nedi
Lejla evo necu ti napisati koliko smo dobili za mjsecuser posted image

user posted image

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5706
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 9:51:04   
muzika28

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Dobro je što nudiš češće, dobro je što jede tako relativno često. I dobro je što on sam reguliše koliko će jesti.

Nema tu nešto posebno do tebe, jedino da mu ti ne daš kad traži user posted image

Ako je on zadovoljan time što je pojeo u dvije tri minuta, ako nakon toga neće da jede dok opet ne traži, i ako uredno piški, zainteresiran je za kontakt, kad spava mirno spava mislim da ne trebaš nešto posebno da se zabrinjavaš. Da on doji sa razmacima od 3-4 sata pa da se zabrineš, a i to je nekoj djeci normalni ritam. Ovako, kad doji relativno često, možda vili češće po malo. Vrlo vjerovatno ste prošli kroz skok u razvoju sa 6 sedmica života i sve se promjenilo. Ti nastavi nuditi, a prihvati kad neće, nemoj da se huja user posted image

Ne znam sta se moze smatrati mirnim spavanjem, ali mislim da kod nas to nije slucaj. Njegovo spavanje se sastoji od malo spavanja, malo plakanja, malo nosanja... Ali i tada kad mu ponudim da jede, nece, place jos jace. :( Nadam se samo da ovo spavanje nije znak gladi? Sve ostalo gore boldirano je tako...

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5707
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 11:58:02   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Nedi

Lejla evo necu ti napisati koliko smo dobili za mjsecuser posted image

user posted image

Lijepo me ne interesuje user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 5708
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 12:02:55   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: muzika28


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Dobro je što nudiš češće, dobro je što jede tako relativno često. I dobro je što on sam reguliše koliko će jesti.

Nema tu nešto posebno do tebe, jedino da mu ti ne daš kad traži user posted image

Ako je on zadovoljan time što je pojeo u dvije tri minuta, ako nakon toga neće da jede dok opet ne traži, i ako uredno piški, zainteresiran je za kontakt, kad spava mirno spava mislim da ne trebaš nešto posebno da se zabrinjavaš. Da on doji sa razmacima od 3-4 sata pa da se zabrineš, a i to je nekoj djeci normalni ritam. Ovako, kad doji relativno često, možda vili češće po malo. Vrlo vjerovatno ste prošli kroz skok u razvoju sa 6 sedmica života i sve se promjenilo. Ti nastavi nuditi, a prihvati kad neće, nemoj da se huja user posted image

Ne znam sta se moze smatrati mirnim spavanjem, ali mislim da kod nas to nije slucaj. Njegovo spavanje se sastoji od malo spavanja, malo plakanja, malo nosanja... Ali i tada kad mu ponudim da jede, nece, place jos jace. :( Nadam se samo da ovo spavanje nije znak gladi? Sve ostalo gore boldirano je tako...


Muzika, ne postoji slučaj da se dijete izgladnjava, da je gladno a neće da jede.

Malo spava, je realno tvoja ocjena koliko spava, njemu je to možda dosta user posted image
I ti sigurno sve porediš u odnosu na starije dijete koje jelo ovako i spavalo onako, a ovo sad ništa ne radi tako. I to je OK, ovo je sasvim druga osoba sa sasvim svojim potrebama.

Ako si nešto posebno zabrinuta, odvedi dijete na vaganje u neku medicinsku ustanovu u kojoj vas prate, pa ponovi vaganje nakon nekih 7-10 dana i vidi kako ide.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 5709
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 12:20:50   
ena0002

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: muzika28


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Dobro je što nudiš češće, dobro je što jede tako relativno često. I dobro je što on sam reguliše koliko će jesti.

Nema tu nešto posebno do tebe, jedino da mu ti ne daš kad traži user posted image

Ako je on zadovoljan time što je pojeo u dvije tri minuta, ako nakon toga neće da jede dok opet ne traži, i ako uredno piški, zainteresiran je za kontakt, kad spava mirno spava mislim da ne trebaš nešto posebno da se zabrinjavaš. Da on doji sa razmacima od 3-4 sata pa da se zabrineš, a i to je nekoj djeci normalni ritam. Ovako, kad doji relativno često, možda vili češće po malo. Vrlo vjerovatno ste prošli kroz skok u razvoju sa 6 sedmica života i sve se promjenilo. Ti nastavi nuditi, a prihvati kad neće, nemoj da se huja user posted image

Ne znam sta se moze smatrati mirnim spavanjem, ali mislim da kod nas to nije slucaj. Njegovo spavanje se sastoji od malo spavanja, malo plakanja, malo nosanja... Ali i tada kad mu ponudim da jede, nece, place jos jace. :( Nadam se samo da ovo spavanje nije znak gladi? Sve ostalo gore boldirano je tako...


Muzika, ne postoji slučaj da se dijete izgladnjava, da je gladno a neće da jede.

Malo spava, je realno tvoja ocjena koliko spava, njemu je to možda dosta user posted image
I ti sigurno sve porediš u odnosu na starije dijete koje jelo ovako i spavalo onako, a ovo sad ništa ne radi tako. I to je OK, ovo je sasvim druga osoba sa sasvim svojim potrebama.

Ako si nešto posebno zabrinuta, odvedi dijete na vaganje u neku medicinsku ustanovu u kojoj vas prate, pa ponovi vaganje nakon nekih 7-10 dana i vidi kako ide.

eh i kod mene je nesto slicno ovako u zadnje vrijeme...ali on zna odspavat i po 2 sata bar jrdnom u toku dana....skontala sam da mog jos dodatno muci ipodrigivanje.....slabo podriguje i onda kad zaspe to ga probudi pa ili bljucne ili ga dfignem da podrigne...

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5710
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 12:22:21   
muzika28
Ima tu i poredjenja naravno... :) A nisam rekla da malo spava, nego se osvrnula na ono sto si ti spomenula - "ako mirno spava"... Hvala

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5711
   RE: problemi sa dojenjem...
5.11.2013 12:24:50   
ena0002

IZVORNA PORUKA: scarlett

Draga Ena sve dok djete ima dovoljan broj popišanih (5 -6 dnevno) i pokakanih pelena (3-4 dnevno), dok izgleda zdravo i jeste zdravo i lijepo napreduje, svaki vid dojenja, t.j. učestalost i dužina podoja je normalna ukoliko dojite na zahtjev, a čini mi se da je tako.
Da li je djete imalo žuticu ili bilo kakvih zdravstvenih problema po rođenju ili u skorije vrijeme?

Nemoj osjećati strah za gubljenjem mlijeka, jer svaki strah je stres, a stres onemogućava otpuštanje mlijeka, svaka sekirancija je sada suvišna.
Pokušaj da mu ne dodaješ ništa drugo (čaj, vodu, AD) osim svoga mlijeka i pokušaj da ga navedeš da aktivno sisa. Svaki podoj započni na onoj dojci na kojoj je prethodni put završen.
Da li djete koristi dudu varalicu?

Možda si sve ovo probala, ali eto napišem, možda bude nešto što vrijedi probati u svrhu razbuđivanja djeteta:

-skinuti djete i omogućiti kontakt koža na kožu

-razbuđivati djete dok još nije utonulo u fazu dubokog sna

-raditi kompresije dojke
(Kompresije se rade kada djete prestane aktivno sisati.Dok je djete na jednoj ruci, uzmeš drugom rukom dojku, palac s jedne, a prsti strane dojke, dalje od bradavice, može čak što bliže rebrima. Zatim stišćeš palac i prste jedne prema drugima, ali tek u tolikoj mjeri da krene još mlijeka, ali da ne boli.
Tada bi djete trebalo ponovo početi sisati i gutati. Šaku pomalo pomjerati da ne bi prsti vršili pritisak na isto mjesto na dojci, nego da se kanalići sa svih strana prazne. Kada kompresije više ne budu imale učinka, onda se može preći na drugu dojku.)

- pričati djetetu, održavati kontakt očima

-protezati djetetove ruke i noge

-škakiljanje tabana i dlanova

- podignuti djete inaizmjenično stavljati u uspravan pa onda vodoravan položaj

- po potrebi promijeniti i dojku, jer jači mlaz će djete razbuditi (kod promjene dojke djete se može podići da podrigne ili ga bar malo potapšati po leđima)

- maziti djete kružnim pokretima po leđima ili vrhu glavice

Imaš li ti problema sa grudima u smislu da osjetiš, toplinu, napetost, otečenost?





nekako sam se malo smirila jer je odgovor na ova pitanjas uglavnom pozitivan....ima dovoljno mokrih pelena a i kaki redovno....cak sam razmisljala da je gladan a da ne place user posted image user posted image

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 5712
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:26:04   
Pink*
Lijep pozdrav iz daleko Australije nova sam na forumu razlog sto sam ti je taj sto imam sina od 10 mjeseci i hranim ga svojim mlijekom u zadnji mjesec bila sam previse zauzeta pa sam ga jako rjetko hranila at virile su se male kvrgice ali to cu vec rjesiti vec nekako jer mi se desavalo i ranje no mlijeko mi je jako oslabilo i postalo je jako gusto osjecam kao da ga gubim a ja to ne zelim isla sam doktoru kaze pij sto vise vode ma pije oduvjek fino vodu i bas dosta popijem ali nije to to imali neko neki savijet da mi da sta da jedem pijem ili sta vec treba da uradim zaista ne zelim izgubiti mlijeko ??? Nadam se da ce neko uskoro da odgovori hvala ;)

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 5713
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:36:42   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Pink*

Lijep pozdrav iz daleko Australije nova sam na forumu razlog sto sam ti je taj sto imam sina od 10 mjeseci i hranim ga svojim mlijekom u zadnji mjesec bila sam previse zauzeta pa sam ga jako rjetko hranila at virile su se male kvrgice ali to cu vec rjesiti vec nekako jer mi se desavalo i ranje no mlijeko mi je jako oslabilo i postalo je jako gusto osjecam kao da ga gubim a ja to ne zelim isla sam doktoru kaze pij sto vise vode ma pije oduvjek fino vodu i bas dosta popijem ali nije to to imali neko neki savijet da mi da sta da jedem pijem ili sta vec treba da uradim zaista ne zelim izgubiti mlijeko ??? Nadam se da ce neko uskoro da odgovori hvala ;)


Možeš li pojasniti ovo gore podebljano? Smanjili ste broj podoja u danu?

Mlijeko se proizvodi onoliko koliko se popije, ako ste smanjili količinu koju dijete popije normalno je da će se proizvodnja mlijeka samnjti. Jer tijelo proizvodi samo onoliko koliko beba popije.

Sve što trebate uraditi da povećate proizvodnju je da djetetu opet počnete davati češće da doji i to će se začas regulisati.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Pink*)
Neposredna veza do poruke: 5714
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:41:24   
Pink*
Nisam ga dojila toliko cesto Npr 2-3 na dan max pokisavam sad da ga stavljam cesce ali ne osjecam neki razliku kao sa se mlijeko vraca ili da nadolazi :(

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5715
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:43:27   
Lulu_08
Mojoj djevojčici je 16mj i imali smo par dana "manje mlijeka" jer sam par dana ranije rijeđe dojila zbog obaveza. U narednih par dana je ona sama regulisala te je količina mlijeka se opet povećala user posted image

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Pink*)
Neposredna veza do poruke: 5716
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:50:28   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Pink*

Nisam ga dojila toliko cesto Npr 2-3 na dan max pokisavam sad da ga stavljam cesce ali ne osjecam neki razliku kao sa se mlijeko vraca ili da nadolazi :(

Da li je dijete nezadovoljno nakon podoja? Da li traži da doji ili vi nudite? Predpostavljam da dijete jede i drugu hranu?

Obično nakon dužeg dojenja, i kad s emsnaji broj podoja u toku dana majke gube one neke senzacije koje su imale prije između i tokom podoja, tipa trnci u dojci kad mlijeko krene da teče u toku podoja, nabujale dojke prije podoja, promjena tvrdoće. Međutim to ne znači da mlijeka nema dovoljno. Njega, ponavljam, ima onoliko koliko dijet esisa. I ako dijete zadovoljno prekida podoj onda nema potrebe da se brinete.

Dajete jednu ili obje dojke po podoju?

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Pink*)
Neposredna veza do poruke: 5717
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 14:54:42   
Pink*
Vecinom puta dajem mu one bas vam hvala na detaljnom odgovoru te stvari nisam znala mislila sam da uvjek treba biti isto hvala vam puno
user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5718
   RE: problemi sa dojenjem...
6.11.2013 15:09:09   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Pink*

Vecinom puta dajem mu one bas vam hvala na detaljnom odgovoru te stvari nisam znala mislila sam da uvjek treba biti isto hvala vam puno
user posted image


Za tako "veliko" dojenče zaista nema potrebe da se brinete. I ako u nekom periodu dojite manje, možete u bilo kojem periodu početi dojiti češće, sve će to vaš organizam uredno pratiti i prilagođavati se. Ako ste sad slobodniji, ako imate više vremena dajte djetetu da doji opet kad god želi. Mlijeka će uvijek biti onoliko i onda kad dijete dođe piti. Posmatrajte dijete, a ne mlijeko.



_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Pink*)
Neposredna veza do poruke: 5719
   RE: problemi sa dojenjem...
9.11.2013 18:20:51   
Bebica11
Pozdrav zenice

Evo mene opet na ovu temu. Tako sam se radovala dojenju I jedva cekala I mislila sam da ce ici lakse s obzirom da sam prvo dijete skoro godinu I pol dojila. Medjutim opet imam problem sa bradavicama. Imam ragade na obje. To mi je najvise prvu noc napravio sisajuci odnosno uceci da sisa. Sad otvori fino usta al kad mu ja ispravno uvalim bradavicu on malo popusti I namjesti kako njemu odgovarauser posted image
Svaki podoj mi je uzasno bolan zbog tih ranica..mazem lanolinom I bude kao malo lakse. Dohranjujemo ga malo nakon podoja (tako sam ispocetka I prvo dijete). Mlijeko je kao danas malo bolje nadoslo. Ne znam sta da radim..patronazna kaze da dojim I cak I ako krvarile bradavice...a kad sam prvo dijete rodila tad su mi rekli da ne smije beba sisati krv. Tad sam izdajala I davala na flasicu svoje mlijeko dok nisu zarasle ranice I poslije nije bilo problema hB. Dal opet tako da uradim ili da forsiram I na rane dojenje?????

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 5720
   RE: problemi sa dojenjem...
9.11.2013 20:06:49   
scarlett

IZVORNA PORUKA: Bebica11

Pozdrav zenice

Evo mene opet na ovu temu. Tako sam se radovala dojenju I jedva cekala I mislila sam da ce ici lakse s obzirom da sam prvo dijete skoro godinu I pol dojila. Medjutim opet imam problem sa bradavicama. Imam ragade na obje. To mi je najvise prvu noc napravio sisajuci odnosno uceci da sisa. Sad otvori fino usta al kad mu ja ispravno uvalim bradavicu on malo popusti I namjesti kako njemu odgovarauser posted image
Svaki podoj mi je uzasno bolan zbog tih ranica..mazem lanolinom I bude kao malo lakse. Dohranjujemo ga malo nakon podoja (tako sam ispocetka I prvo dijete). Mlijeko je kao danas malo bolje nadoslo. Ne znam sta da radim..patronazna kaze da dojim I cak I ako krvarile bradavice...a kad sam prvo dijete rodila tad su mi rekli da ne smije beba sisati krv. Tad sam izdajala I davala na flasicu svoje mlijeko dok nisu zarasle ranice I poslije nije bilo problema hB. Dal opet tako da uradim ili da forsiram I na rane dojenje?????


Bebice, kao prvo najljepše čestitke na user posted image . user posted image user posted image user posted image

Da li slučajno imaš ravne ili uvučene bradavice?
Da li si provjerila da li djete ima skraćen frenulum?

Ranice uglavnom nastaju zbog neodgovorajućeg položaja i neadekvatnog hvata bradavice od strane djeteta. Zato je prije svega važno popraviti položaj i hvat.
Trebaš se namjestiti da je tebi udobno da imaš dobru potporu za leđa i ruke, a onda i bebicu privući dovoljno blizu sebe da ne bi "visila" na dojci i da je djete cijelim tijelom okrenuto prema tebi.
Mislim da bi bilo korisno da probaš unakrsni hvat u položaju kolijevke ili položaj nogometne lopte. Poslat ću ti slike na PP da vidiš kako to izgleda, jer mnogo komplikovanije zvuči, a zaista nije.
Kada djete treba da uhvati bradavicu, ona treba biti usmjerena prema djetetovoj gornjoj usni ili nosnicama, u suprotnom, znači ako je usmjerena prema bradi, donjoj usnici ili ravno u usta to već vodi pogrešnom hvatu.
Ukoliko je podoj bolan, pokušaj lagano gurnuti svoj mali čist prst u rub bebinih usana da popusti vakum, a onda izvuci dojku odnosno bradavicu i pokušaj ponovo ponuditi. Kada djete ponovo širom otovori usta, brzim pokretom pokušaj da mu staviš bradavicu i što više areole što dublje u usta. To slobodno možeš ponavljati sve dok djete fino ne uhvati. Iz ovo g razloga je bolje ponuditi djetetu da doji dok još nije nervozno, jer se tako više puta može pokušati bolje namjestiti na dojci. Bebine usne trebaju biti izvrnute prema van. Kada pomakneš bebinu donju usnu, treba da se vidi jezik između donje usne i dojke. Jezik treba da bude ispod bradavice, a iznad zubnog mesa.

Ukoliko obje bradavice podjednako bole, možda može pomoći da pokušaš prije podoja kratkim izdajanjem potaknuti refleks otpuštanja mlijeka i tada ponuditi djetetu dojku, a opet ako jedna boli više, onda potaknuti refleks na dojci koja boli manje i prvo ponuditi tu dojku, a tek onda onu drugu.

Lanolin je ok. Nakon podoja možeš pokušati da bradavice namažeš svojim mlijekom i ostaviš da se suše, pokušaj ih što više zračiti, a što manje pokrivati grudnjakom, jastučićima za dojenje, uskom odjećom. Ako možeš od koga nabaviti dunje, onda možeš košpice iz tih dunja ostaviti da prenoće u vodi, naredni dan će se ta voda pretvoriti u sluzavu tečnost koja je jako djelotvorna za ranice na bradavicama.

Ukoliko djete ima 3-4 pokakane i 5-6 popišanih pelena dnevno, onda stvarno nemaš razloga za brigu i potrebu da ga dohranjuješ i da izdajanjem dodatno iritiraš bradavice, ako i sada dohranjuješ svojim mlijekom kako si napisala za prvo dijete.

Ali da ga ne dohranjuješ svojim mlijekom, flašica vam može napraviti dodatni problem u smislu da postoji rizik da djete počne odbijati dojku, jer mu je iz flašice lakše vuči. Osim toga tehnika hvatanja dude na varalici, ali i dude varalice je sasvim drugačija od tehnike hvatanja bradavice, tako da je obje svakako bolje izbjegavati, jer i njihova upotreba zna biti uzrok nepravilnog hvata bradavice, pa time i nastanka ragada.

Ukoliko djete posiše i tvoje krvi, to mu neće naškoditi.

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 5721
   RE: problemi sa dojenjem...
10.11.2013 20:28:13   
vila_7
e ovako imam problem :

Znaci beba doji skoro ce joj godina, ali zadnjih mjesec je mojim nepravilnim dojenjem a njenim zubicima , uspjela mi "nazuljati lijevu bradavicu , i hajde sto je pukla u dnu i ono kao da ce i otpasti koliko se razdvoji, ali pocelo se u dnu bradavice na areoli crveniti-onako glatko i crveno (nije odmah ali vremenom je doslo i do te faze). E sad, nedojenjem na tu lijevu, multi-mam balzamom i rivanolom sam uspjela sanirati da ne krvari , da se rane zatvore,i da nije sasusena koza....ali ostalo je to crvenilo i jos se i prosirilo user posted image . Evo sad sam krenula Daktanol stavljati da vidim par dana mad mislim da nece on pomoci. Isto mi se desilo i sa prvom cerkicom , dr.mi je dala rivanol, komprese multi-mam i antibiotik i bilo je proslo. Sad sam koristila sve osim antibiotika i nece.
Ima li neko kakvu ideju ili je prosao kroz slicno?
I ako nemate ideju, a ne prodje ni Datanolom, kome da odem? Ginekologu ,dermatologu,...?

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 5722
   RE: problemi sa dojenjem...
10.11.2013 21:23:43   
Bebica11
Scarlett hvala ti puno na odgovoru I cestitkamauser posted image

Imam ravne bradavice (moja mama nas nije dojila iz istih razloga) tako da sam I prosli put imala isti problem.

Primjenila sam par savjeta. Iako me rana boli nekako se uspravim u neki polusjedeci polozaj tako da lakse ide mlijeko a I ja imam vecu kontrolu kako ce bradavicu uzeti I vise mogu "ugurati" pa mi je za nijansu lakse dojenje u odnosu na jucer. Desna dojka manje boli I vise sam ga tu stavljala pa je tu malo bolje nadoslo mlijeko hB...cak se bojim jer je naglo nadoslo u njoj I malo mi je bolna sva ta dojka a nema grudvica hB...

EEo borimo se jos pa vidjecemo aBd.

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 5723
   RE: problemi sa dojenjem...
11.11.2013 9:37:21   
Just smile
Eh ovako:): nemamo baš problem sa dojenjem ali mislim da je povezano da ovdje pitam :). Imamo pola godine isključivo dojenačkog staža! Neki dan smo polako počeli s čvrstom hranom a ono što me brine je što mene zubi malo malo bole :( :) Imam osjećaj da moj curetak sve iscrpi iz mene. ona je mashalla napredna a ja se istopih :) Helem krenula sam kod zubara, polako da regulišemo ali me zanima imate li koji savjet šta da pijem da mi zubi "ne odu"? Hvala Bogu imam super zube i naizgled ništa se ne vide ove je sve negdje unutra a ne bih voljela da ne do Bog moram prestati s dojenjem... p.s. Isto je problem s kostima u nogama i rukama.. kako vrijeme ide iako sam ojačala kao i sve mi :)) osjećam kako me noge bole tj. kosti u nogama i rukama čak i odmah ujutru...

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 5724
   RE: problemi sa dojenjem...
11.11.2013 13:35:54   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Just smile

Eh ovako:): nemamo baš problem sa dojenjem ali mislim da je povezano da ovdje pitam :). Imamo pola godine isključivo dojenačkog staža! Neki dan smo polako počeli s čvrstom hranom a ono što me brine je što mene zubi malo malo bole :( :) Imam osjećaj da moj curetak sve iscrpi iz mene. ona je mashalla napredna a ja se istopih :) Helem krenula sam kod zubara, polako da regulišemo ali me zanima imate li koji savjet šta da pijem da mi zubi "ne odu"? Hvala Bogu imam super zube i naizgled ništa se ne vide ove je sve negdje unutra a ne bih voljela da ne do Bog moram prestati s dojenjem... p.s. Isto je problem s kostima u nogama i rukama.. kako vrijeme ide iako sam ojačala kao i sve mi :)) osjećam kako me noge bole tj. kosti u nogama i rukama čak i odmah ujutru...


Prestanak dojenja neće bitno poboljšati stanje. savjetuj se sa ljekarima šta bi mogla uzeti od dodataka.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 5725
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  227 228 [229] 230 231   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  227 228 [229] 230 231   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *