|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.5.2010 14:46:57   
Mamica24
ja sam njega evo dvije sedmice samo dojila i mislila sam da je sve u redu dok se juče nije izvagao. Bas sam se razočarala i nekako odmah sebe okrivila još me i dr napade. Nisam trebala nikako ukidati dohranu al et šta ću sad. Ja sam kontala da on sasvim dovoljno podoji jer je i dojio svakih 2-3 sata nekad svakih sat i pol. naveče po 2-3 puta...

Doduše meni su još na porodjajnom u vojnoj bolnici rekli da je beba krupna i da razmislim o uvođenju dohrane.

Pa borit ćemo se. Ja koliko vidim imam mlijeka pa ako ne bude dovoljno po malo i dohrane pa ćemo vidjeti sljedeće sedmice koliko smo dobili na težini.

_____________________________

Živi dobar i častan život, tako da kad ostariš i pogledaš unazad moći ćeš da uživaš po drugi put. (L. i B. - naše neprocjenjivo blago)

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.5.2010 15:09:49   
Dinkica
IZVORNA PORUKA: Mamica24

ja sam njega evo dvije sedmice samo dojila i mislila sam da je sve u redu dok se juče nije izvagao. Bas sam se razočarala i nekako odmah sebe okrivila još me i dr napade. Nisam trebala nikako ukidati dohranu al et šta ću sad. Ja sam kontala da on sasvim dovoljno podoji jer je i dojio svakih 2-3 sata nekad svakih sat i pol. naveče po 2-3 puta...

Doduše meni su još na porodjajnom u vojnoj bolnici rekli da je beba krupna i da razmislim o uvođenju dohrane.

Pa borit ćemo se. Ja koliko vidim imam mlijeka pa ako ne bude dovoljno po malo i dohrane pa ćemo vidjeti sljedeće sedmice koliko smo dobili na težini.


Isto su i meni rekli user posted image , da Bogdo nisu, ne bi  kupovala ni flasicu ni aptamil nego pokusavala i pokusavala dojenje, ali ko sto nikita rece i ja sam bila pravo losa, i fizicki i psihicki jer  isti dan kad sam se porodila dobila sam hematom i morala na operaciju. Uglavnom ako imas snage samo dojite, beba je koliko sam shvatila dobila oko 600 gr sto i nije lose, sad je zutica iza vas i samo naprijed.


_____________________________

Mamino pile se rodilo 12.02.2009

(odgovor članu Mamica24)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: fizioloska zutica kod beba
5.5.2010 15:13:00   
Mya_81 RR
IZVORNA PORUKA: Suzana

Sorry cure, nisam to znala. user posted image user posted image user posted image
Moj Mak je imao baš produženu žuticu i Dr nam nije nikada spomenula vodu sa šećerom. Da li je normalna ili nenormalna, nisam psihijatar. user posted image
A imajući u vidu da je šećer štetan i nama samima, zapitala sam se ko preporučuje malim bebama.
Uglavnom, produžena žutica će proći, samo bebi redovno kontrolišite bilirubin.




Jedna pedijatrica mi je rekla da ako beba samo doji da joj ta glukoza zapravo i nije potrebna...samo treba dojiti što češće...

Ali ima pedijatara koji i uz to dojenje savjetuju glukozu...


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.5.2010 15:25:15   
Mamica24
Evo sad se opet budio i plakao i ja ga podojim cijelih 10 minuta. Prvosamga stavila na jednu pa kad je sam izbacio bradavicu stavila sam ga na drugu i evo opet je zaspo. pokušat ću ne hraniti ga oda sad pa puna dva sata. Daću mu malo i dudu nek mu laže. Imam osjećaj da ovako samo mezi po malo. Sad ću pokušati pustiti ga da baš malo ogladni.

Još izgleda da ga grčevi muče. Kad god se probudi i kad doji tako trza nogicama i stomak mu se stvrdne.

_____________________________

Živi dobar i častan život, tako da kad ostariš i pogledaš unazad moći ćeš da uživaš po drugi put. (L. i B. - naše neprocjenjivo blago)

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Fizioloska žutica kod beba
13.5.2010 22:36:11   
Mammita
Moj sin je imao zuticu, bilirubin 430. odmah su ga stavili pod lampe u bolnici, cak su govorili da je moguce da ce mu morati raditi transfuziju krvi. sreca, bilirubin je brzo poceo spadati pod lampama. u bolnici je ostao 7 dana,a nakon toga su nas poslali kuci sa savjetom da lezi na svjetlosti i da redovno jede. beba ne treba biti na suncu, bitno je samo da je na dnevnoj svjetlosti.
sto se tice dojenja - mi smo imali problema toliko da sam ja danima plakala pokusavajuci ga dojiti. on je bio toliko umoran od zutice da se 2 sedmice nakon rodjenja nije sam budio nego sam ga ja morala buditi svaki put da jede. uglavnom, treba biti uporan, buditi dijete svaka 3 sata(ili cesce). dok doji, ja sam ga cijelo vrijeme morala dirati i mrdati da se probudi. meni je pomagalo da napravim 5-10 minuta pauzu u dojenju i podrignem ga ili presvucem da bi se razbudio i onda nastavimo dojiti. takodjer dobar savjet sto sam dobila u bolnici je da kad bebu dojim ne trebam bebu drzati skroz obucenu, jer joj bude vruce uz majku i to je jos vise uspava. ja sam sina skidala skroz i ostavljala ga samo u peleni tokom dojenja.
nadam se da ce moja iskustva pomoci nekome, ako nista da znate da niste jedine u toj situaciji u kojoj ste :)
sretno svim mamama!

(odgovor članu Mamica24)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Fizioloska žutica kod beba
13.5.2010 23:17:08   
Apotekarka
Svaka tema o zutici izaziva mi tugu i suze u ocima....
Moj Antonio je drugi dan po rođenju dobio zuticu,samo je spavao,slabo jeo ali pedijatar i sestre iz doma zdravlja citave sedmice su mi govorili skini ga i nek se sunca i da mu dajem zasecerenu vodu sve sam to radila ali dijete zuoto i zuto,zovnem privatno sestru kuci i ona mi isto to kaze i onda skontam da ga privatno odvedem kad ga pedijatrica pogledala odmah mi dala uputnicu za bolnicu gdje smo proveli 5 dana pod lčampama i na glukozi jwer bilurubin mu bio 365 i doktor mi rekao ako ne spadne do veceri da idemo na transfuziju u Sarajevu...Kad se sjetim koliko sam suza prolila,nista jela tih 5 dana gotov nisam a o spavanju da ne pricam...Trebala sam ga hraniti sto vise da zutilo izlazi cim bi ga stavila da doji on zaspe a sekama bilo mrsko da ga vade iz inkubatora pa su mi dale pumpu da se itzmuzam a,ja bi se po 1 h mucila da izmuzem 50 ml jedva,onda su predlozile da se i zmuzam i dajem bebimil i malo pomalo bilurubin je spadao i hvala Bogu dobro je zavrsilo kako je moglo...Zato ovo nek svima bude skola nemojte djecu sam,o suncati i davati tu vodu najprije izvadite bilurubin da vidite koliko iznosi mene su u domu zdravlja zavukli moglo je svega biti...A vec rekoh vazno j da dijete sto vise jede da urinom i stolicom izbaci zuticu a kad se sjetim da moj 7 dana nije imao stolicu a kazuiu sestre u domu zd.to je notrmalno kod dojenih beba kad na vagi on 550 gr izgubio za 10 dana kad me srce nije snasko,bihesna sam na nase zdravstvouser posted image user posted image user posted image ,a ja s nadohranom i izmuzanjem jos dobila mastitis kojeg se jedvba rjesi i na kraju moral prestati i dojitiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Mammita)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Fizioloska žutica kod beba
14.5.2010 0:18:40   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Mamica24

Hoću draga moja puno ti hvala na ovoj podršci...  

juče kad sam bila kod pedijatra kaže meni doktorica koliko često ga dojite pa reko svako 2-3 sata. Kaže ona da on vjerovatno malo pojede čim tako često traži da jede. 
A ja sinoć maksuz uzmem izdajalicu baš da vidim koliko izađe iz jedne. Iz lijeve izdojim 50 ml i još bi moglo al je već slabiji tok mlijeka. I stavim i flašicu i dam bebi. Jedva je htio da pojede. Il mu ne odgovara što se već bilo ohladilo il je nešto drugo u pitanju. Evo sad je on fino zaspao pa vidjet ćemo kasnije kako će biti. jutros je pojeo 80 ml dohrane. Evo sad 50. izgleda zavisi sve koliko izdoji mlijeka.  

E pa stvarno reko ne zna čovjek više šta da radi.




Nisam uhvatila pa te molim da mi kažeš: za koliko je beba dobila prirast od 600 grama???

Doktorica nije upravu što je mjerila po porodjajnoj težini ako je imala podatak da je beba otpuštena sa 3680 ili je toliko imala na odredjeni dan!

Ako je beba dobila 600 grama za mjesec dana, to je dobar prirast. Mogao bi biti bolji, ali nije prirast koji traži nadohranu.

Ja ne bih nadohranu davala. Ali bi stavljala dijete da doji čim zatraži.

Moja curica je samo prvi mjesec dobila 950 grama, poslije toga je dobijala po 750 grama ( nekada ni 700 grama ). I tako do šestog mjeseca, kasnije je to palo na 500 - 600 grama.

Samo je prva dva mjeseca dojila stalno, valjda je tražila i blizinu, i tješila se dojkom, nakon toga podoji su trajali max 10 minuta. Od 5 mjeseca 5-7 minuta. Dojila je 14 mjeseci.

(odgovor članu Mamica24)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 19:43:06   
mirnel85
molim za savjet!
Moja beba IMA 6 DANA.
Bilirubin indirektni joj je 374 a direktni pao sa 13.3 na 5 .7 STA DA RADIM OSIM SUNCANJA BEBE
slabije i doji MAME MOLIM ZA SAVJET AKO JE NEKO IMAO SLICNA ISKUSTVA!!!



(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 20:13:32   
rose
budi je da doji cesce...jer treba cesce da piski da ispiski tu zuticu

ako je nisu zadrzali na pedijatriji znaci da nije strasno

< Poruku je uredio rose -- 7.6.2011 20:14:22 >


_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu mirnel85)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 20:26:04   
Mya_81 RR
Možeš davati i glukozu na kasikicu ili špricu.

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 20:35:37   
sheri
samo nek doji, budi je, ne daj da dugo pajki i opet samo nek doji. sretno!user posted image

_____________________________

Nora-21.06.2009. :)

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 20:55:48   
tekja
Mirnel, kad je suncas, suncaj je samo u peleni ili cak golu, sto je veca povrsina koju obasjava sunce, bilirubin brze opada,...beba ce ti biti uspavana, tesko ces je buditi, upravo zbog povisenog bilirubina, ali ne pustaj da spava duze od 2 sata, skakiljaj je po tabanima, obrazima...bit ce bebi dobrouser posted image , jer
 
zutica je stanje, a ne bolestuser posted image

_____________________________

Jul 20th

...just because it burns
doesn't mean you're gonna die
you gotta get up and try try try!

(odgovor članu sheri)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 21:01:52   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: mirnel85

molim za savjet!
Moja beba IMA 6 DANA.
Bilirubin indirektni joj je 374 a direktni pao sa 13.3 na 5 .7 STA DA RADIM OSIM SUNCANJA BEBE
slabije i doji MAME MOLIM ZA SAVJET AKO JE NEKO IMAO SLICNA ISKUSTVA!!!





Važno je da što više kaki. A to će te uspostaviti ako više jede. Beba je sad slaba i uspavana pa joj pomozi tako što ćeš dok doji masirati dojke kao da "izguruješ" mlijeko iz dojki od korjena prema bradavicama, svuda u okolo koliko imaš pristupa. I važno je da beba što bolje uhvati bradavicu da bi joj bilo što lakše da vuče, dakle što više okolnog kruga u usta. Važno je još da ne mjenjaš prečesto dojke da bi beba popila i ono masnije mlijeko koje se malo teže izvlači. Pusti je na jednoj dojci koliko god želi. Nemoj je puštati da spava duže od 1,5 sat. Znam da je nije lako probuditi i da si i ti umorna ali važno je uložiti taj početni napor pa da onda to sve krene u pravom smjeru. 5. dan života je obično taj vrh bilirubina kad on treba početi padati, treba mu samo malo "pomoći".


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu mirnel85)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: fizioloska zutica kod beba
7.6.2011 23:18:31   
Apotekarka
Hej draga mi smo imali taj problem i nazalost u bolnici zavrsili...Bilurubin bio preko 400 kad se samo sjetim uf
Vec su ti rekli da sto vise jede da izbaci zutilo,suncaj je,jesi se savjetovala s doktorom ne bih da te prepadam mi smo bili na suncanju u bolnici sreca dobro je zavrsilo ali malo je falilo da mora beba na transfuziju krvi,daji bebi i kamilicu ca dobra je kod zutice...Glavno je da bilurubin poiđe spadati ispocetka ce sporije kasnije sve vise i bit ce to ok...Sretno mi smo se budili svako 1,5 h-2 inace bi prespavao cijelo vrijeme...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: fizioloska zutica kod beba
2.9.2011 14:08:20   
Skvo RR
Prenos posta
IZVORNA PORUKA: treciputmama

veeeeliki pozdrav za sve vas...nisam se odavno javljala, cestitam svima sto se ima za cestitat, i zanima me je li iko imao iskustva sa sljedecim: moja bebica je imala produzeni neonatalni bilirubin- narodnim jezikom- produzeno novorodjenacko zutilo, zbog cinjenice da smo lezali 10 dana u bolnici jer je bilirubin jako sporo opadao, radili amo nalaz Torch-a...danas sam dobila rezultat, ali nase doktorke u bolnici ljubazne kakve i jesu, nisu mi ocitale nalaz vec me uputile kod moje pedijatrice u dispanzer da ona ocita...jel iko radio ovaj nalaz????????????'
rezultati su sljedeci
Toxoplazma Igm -negativan, IgG-negativan
Cytomegalo virus Igm negativan, Igg pozitivan
Rubeola Igm - negativan, IgG-pozitivan
Herpes simplex Igm negativan, Igg-pozitivan...
na netu sam nasla da je bitno da Igm nije pozitivan a Igg kad je pozitivan to znaci da sam ja kao majka odbolovala ove bolesti ili da sam vakcinisana protiv istih...ali bih ipak voljela da mi se javi neko ko je predeverao s tim .... ...
mozda bih trebala pisat na drugoj temi ali se nadam da mogu i ovdje dobiti odgovor...i jos nesto, bebi mi slabo doji, jede



_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: fizioloska zutica kod beba
5.9.2011 16:26:33   
bina87
Uh i ta zutica... Ccccc, i mi smo se suncali na trepezarijskom stolu pored prozora 10 dana, non-stop. Jos decembar ! Kad se samo sjetim, al sreca pa prodje... I u svakoga prodje... Dok male jetrice dodju sebi...Samo bez panike, nista strasno,samo treba pratiti i hraniti bebu sto vise, cesce itd...

_____________________________

Mamino malo zlato Ammar 09.12.2010
3.850 kg
52 cm

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: fizioloska zutica kod beba
17.12.2011 17:53:24   
mamapcela
ima li iko ovaj problem trenutno?

(odgovor članu bina87)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: fizioloska zutica kod beba
17.12.2011 17:57:55   
mamapcela
ako neko ima neka mi javi,imam djecaka koji je lezao tri dana zbog fizioloskog zutila...sada mu je mjesec i tri dana jos uvjek imamo bilirubin povisen hodamo po bolnici,vadimo nalaze,sada smo u fazi cekanja...da se odluci da li je za transfuziju ili ne...nadam se da ce mi se neko javit..user posted image

(odgovor članu mamapcela)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: fizioloska zutica kod beba
20.4.2012 11:08:55   
ena0002
Koja je razlika izmedju direktnog i indirektnog bilorubina

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu mamapcela)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: fizioloska zutica kod beba
5.4.2013 10:27:01   
MaminaBeba
Molim za savjet. Mojoj djevojčici je danas 20 dana. Jutros nam je dolazila patronažna. Beba je za 20 dana dobila 800 gr. Budi se redovno da doji svakih sat i po do dva. Više je budna nego što spava. Uredno kaki, zlatno žuto, mokri uredno. Pelene budu pune. Kaki bar 5 puta dnevno. Beba je aktivna, od kad se rodila u komadu nije nikad spavala ni 3 sata.
Međutim jutros mi patronažna reče da je "žuta" i da vodim kontrolisati bilirubin. Pa mi uopšte nije jasno. Sin mi je imao povišen bilirubin, ali je i gubio na kilaži prvih dana, bio je uspavan, izrazito žut. To smo sanirali glukozom.
Ali sada sam skroz zbunjena, jer mi malena nema nikakve simptome povišenog bilirubina, osim što je tamnijeg tena. user posted image
Molim za savjet ili ako je neko imao slično iskustvo da mi javi..

_____________________________

*07.08.2010*
Mamin i tatin princ, blagoslov, život!

*16.03.2013*
Mamina, tatina, bracina princeza, naša druga radost!

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.4.2013 10:39:28   
Mala Selma
i moj sin je iskljucivo dojio,takodjer smo islili da ima "taman" ten, i patronazna nam je isto rekla da je "zut" odveli smo ga dr. i stvarno je imao povisen bilirubin i nazalost bio je na pedijatriji 4 dana na suncanjuuser posted image

ako imas mogucnost odvedi bebu dr. da joj izmjeri bilirubin....sretno

_____________________________

Ljubav se zove imenom tvojim 28.04.2009.


(odgovor članu Mamica24)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.4.2013 10:42:08   
MaminaBeba
A je li bio uspavan??

Odvest ću je privatno da vidimo taj bilirubin.

_____________________________

*07.08.2010*
Mamin i tatin princ, blagoslov, život!

*16.03.2013*
Mamina, tatina, bracina princeza, naša druga radost!

(odgovor članu Mala Selma)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.4.2013 10:43:45   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: MaminaBeba

A je li bio uspavan??

Odvest ću je privatno da vidimo taj bilirubin.



obicno su bebe uspavane,provjeri u svakom slucaju odmah danas,sretnouser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu MaminaBeba)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.4.2013 10:46:10   
MaminaBeba
Moja curica nije uspavana uopšte, zato mi nije jasno. Jede, budna, aktivna, kaki i piški, pune pelene, zlatno žuta kaka.. Zbog svega ovoga nije mi jasno, baš sam se sad uplašila.

_____________________________

*07.08.2010*
Mamin i tatin princ, blagoslov, život!

*16.03.2013*
Mamina, tatina, bracina princeza, naša druga radost!

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Fizioloska žutica kod beba
5.4.2013 10:51:13   
canim
Meni prvi put kad je patronazna dolazila isto je rekla da je malo oko bradice zuta i da je stavljam cesce do prozora i da otvorim zavjese u sobi gdje boravi radi svjetlosti, slijedeci put kad je dosla rekla je da se je zutilo skroz povuklo, iskreno ja licno nisam primjetila nikakvo zutilo ali sam radila kako mi je rekla.

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *