|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  109 110 [111] 112 113   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:19:12   
ananas_ze

IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image

ja sam bila ko zapeta puska,a mjesec dana prije vjencanja mm ocim nisam mogla gledat, samo sam bila ljuta, nervirao me je, ma cini mi se da nije ustrajao ostavio bi me, samoj sebi sam bila nesnosljiva, ali zam sto kaze rerica osjetila, to je to, sad ili nikad, a kako se ti osjecas?

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu hanumma)
Neposredna veza do poruke: 2751
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:21:45   
hanumma
uh... filozofski odgovor user posted image
da li imate iskustva življenja u zajednici?! kako odmah u početku te odnose postaviti, da se roditelji mm-a ne miješaju u naš brak? user posted image

(odgovor članu rerica)
Neposredna veza do poruke: 2752
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:26:31   
hanumma
ma ne znam ni sama kako se osjećam i ko bih, i ko ne bih, strah me neki uhvatio, šta ako ne bude to to, hiljadu je tih "šta ako" user posted image
IZVORNA PORUKA: ananas_ze


IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image

ja sam bila ko zapeta puska,a mjesec dana prije vjencanja mm ocim nisam mogla gledat, samo sam bila ljuta, nervirao me je, ma cini mi se da nije ustrajao ostavio bi me, samoj sebi sam bila nesnosljiva, ali zam sto kaze rerica osjetila, to je to, sad ili nikad, a kako se ti osjecas?


(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 2753
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:26:49   
jasmin

IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image


Kakav crni strah,krizala dane na kalendaru punih 5 mjeseci cekanja (koliko je bio razmak izmedji opcinskog i serijatskog vjencanja,odnosno svadbe.Jedva bre iscekah,zaljubila se cura bas,bas.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu hanumma)
Neposredna veza do poruke: 2754
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:32:16   
ananas_ze
ni ja nisam osjecala strah,to sta ako i ako ne vodi nikud, samo lagano i bez brige user posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2755
   RE: Zene sa Hidzabom
27.8.2012 21:35:31   
jasmin
Evo ga video vezan za zajednicu :).
http://www.youtube.com/watch?v=iPUr5Ops6u8

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 2756
   RE: Zene sa Hidzabom
28.8.2012 23:53:36   
Hannan
Selam
neku noc muz gledao nesto ne YT i izmedju ostalog je bila scena muz i zena klanjaju sami kuci u dzematu, ali jedno pored drugog, znaci ona iza njega samo mrvicu, tek toliko da se primijeti da on predvodi dzemat. ( ja znam da tako stanu dva muskarca kad klanjaju dzematile, mozda za pola il icijelo stopalo muktedija iza imama)

E sad njemu to pravo zapalo za oko pa mi sa cudjenjem isprica jer mi kad klanjamo u dzematu, uvijek ono jedno iza drugog stanemo, ko da su dva prava safa.

Kakva je vasa praksa?

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2757
   RE: Zene sa Hidzabom
29.8.2012 7:57:27   
damma

IZVORNA PORUKA: Hannan

Selam
neku noc muz gledao nesto ne YT i izmedju ostalog je bila scena muz i zena klanjaju sami kuci u dzematu, ali jedno pored drugog, znaci ona iza njega samo mrvicu, tek toliko da se primijeti da on predvodi dzemat. ( ja znam da tako stanu dva muskarca kad klanjaju dzematile, mozda za pola il icijelo stopalo muktedija iza imama)

E sad njemu to pravo zapalo za oko pa mi sa cudjenjem isprica jer mi kad klanjamo u dzematu, uvijek ono jedno iza drugog stanemo, ko da su dva prava safa.
Kakva je vasa praksa?


Mi ovako, mada sam i ja cula da kao moze i jedno pored drugog al mi ne praktikujemo.

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 2758
   RE: Zene sa Hidzabom
29.8.2012 10:27:25   
ananas_ze

IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: Hannan

Selam
neku noc muz gledao nesto ne YT i izmedju ostalog je bila scena muz i zena klanjaju sami kuci u dzematu, ali jedno pored drugog, znaci ona iza njega samo mrvicu, tek toliko da se primijeti da on predvodi dzemat. ( ja znam da tako stanu dva muskarca kad klanjaju dzematile, mozda za pola il icijelo stopalo muktedija iza imama)

E sad njemu to pravo zapalo za oko pa mi sa cudjenjem isprica jer mi kad klanjamo u dzematu, uvijek ono jedno iza drugog stanemo, ko da su dva prava safa.
Kakva je vasa praksa?


Mi ovako, mada sam i ja cula da kao moze i jedno pored drugog al mi ne praktikujemo.

Mi ne bas kao da su 2 ali 1 sigurno i na kraju se ja poselamim sa svojim hodzom user posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 2759
   RE: Zene sa Hidzabom
29.8.2012 11:18:24   
anđelo
mi jedno iza drugog.Moj I stane sa babom naprjed

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 2760
   RE: Zene sa Hidzabom
29.8.2012 14:03:02   
Ummu_Hamza
Sestro Jasmin,

bila sam ti poslala privatnu poruku prije dosta vremena ali nisam dobila odgovor. sada sam u nedoumici da sam mozda krivo poslala ili ti je sanduce puno pa nisi ni dobila? user posted image
ako mozes da pogledas da slucajno nisi previdjela poruku pa da mi se javis? user posted image

selam alejkum

_____________________________

Hamza 17.04.2011.

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 2761
   RE: Zene sa Hidzabom
30.8.2012 12:50:22   
jasmin
Ummu_Hamza,zavrsili smo :).

Danas sam,u DZ na Otoci,vidjela divnu novu seku,koja se skoro pokrila.Ako je ovdje sa nama,nek` se javi.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Ummu_Hamza)
Neposredna veza do poruke: 2762
   [Obrisana poruka]
30.8.2012 14:37:17   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Hannan)
  Neposredna veza do poruke: 2763
   RE: Zene sa Hidzabom
30.8.2012 14:53:32   
Vinetu

IZVORNA PORUKA: Iman83
Mene tačno sramota reći ali ja i moj 'hodža' ne klanjamo zajedno...user posted image

Svako za sebe, a moraću ga uganjati da nam to postane praksa, ljepše je brateuser posted image

Samo što ne znam kome od nas dvoje će mali pingvin skakati po leđima radijeuser posted image


Ni ja ni muž jedno vrijeme nismo klanjali skupa... ne znam ni sama zašto. Valjda da nas curica ne bi oboje ometala, dok je bila manja. Sad se trudimo klanjati skupa svaki namaz koji možemo... upravo zbog nje, da bi se i ona mogla pridružiti džematu. Klanjamo jedno iza drugog, a curica je nakad u mom safu, nekad u muževom : )) Nikad ne želi staviti maramu dok klanja, već uvijek tražu muževu kapicu : ))
BTW, moram pohvaliti svoju curicu... ona već odavno zna proučiti sve što je potrebno za namaz, pa i više (SUbhaneke, FAtiha, Ihlas, Felek, NAs, Asr, Kevser, Etehijatu, Salavat, Rabijesir, Šehadet : ))

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2764
   RE: Zene sa Hidzabom
30.8.2012 14:55:24   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: hanumma

uh... filozofski odgovor user posted image
da li imate iskustva življenja u zajednici?! kako odmah u početku te odnose postaviti, da se roditelji mm-a ne miješaju u naš brak? user posted image


hanumma ako te tako strah onda nisi spremnauser posted image pricekaj il promijeni dzuvegiju, ocito te taj nije bacio s noguuser posted image

mozda ce me neko naruziti al tako bih ja svojoj kcerki savjetovala cim je strah kako ovo ono, batali

a zajednica? ja sam za to da se mladi odvoje ako imaju mogucnost, ja roditelje od mm vidim svako 15 dana i opet se uspijem nasekirati, valjda sto sam osjetljive prirode, tesko mi kad mi se prigovori il kad mi neko nesto dvosmisleno kaze, kad me kritikuju za dijete, posto nisam jezikara ja sve presutim al mi tesko I VJERUJ JEDVA CEKAM SVOJOJ KUCI OTICIuser posted image tako ako si slicne prirode ne upustaj se u avanturu zvanu zajednica ako imas mogucnostuser posted image

i cesto savjetujem djevojkama nemojte ici u zajednicu ako niste za toga, il pod izgovorom "odvojicemo se za mjesec, dva" to je tek belaj, tesko je za mjesec, dva il tri "objasniti" zasto se odvajas, zato il se odmah odvoji il ako si spreman na zajednicu zivi al kako se postaviti nema pravila

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu hanumma)
Neposredna veza do poruke: 2765
   [Obrisana poruka]
30.8.2012 15:34:28   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Vinetu)
  Neposredna veza do poruke: 2766
   RE: Zene sa Hidzabom
30.8.2012 22:31:22   
Hannan

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Vinetu


IZVORNA PORUKA: Iman83
Mene tačno sramota reći ali ja i moj 'hodža' ne klanjamo zajedno...user posted image

Svako za sebe, a moraću ga uganjati da nam to postane praksa, ljepše je brateuser posted image

Samo što ne znam kome od nas dvoje će mali pingvin skakati po leđima radijeuser posted image


Ni ja ni muž jedno vrijeme nismo klanjali skupa... ne znam ni sama zašto. Valjda da nas curica ne bi oboje ometala, dok je bila manja. Sad se trudimo klanjati skupa svaki namaz koji možemo... upravo zbog nje, da bi se i ona mogla pridružiti džematu. Klanjamo jedno iza drugog, a curica je nakad u mom safu, nekad u muževom : )) Nikad ne želi staviti maramu dok klanja, već uvijek tražu muževu kapicu : ))
BTW, moram pohvaliti svoju curicu... ona već odavno zna proučiti sve što je potrebno za namaz, pa i više (SUbhaneke, FAtiha, Ihlas, Felek, NAs, Asr, Kevser, Etehijatu, Salavat, Rabijesir, Šehadet : ))


MashaAllah, bravo user posted image

Moja redovno sa mnom klanja, imitira me do u detalje, a mm skače po leđima kad ide na sedždu...imamo i snimak kako te vratolomije izgledaju...a njoj to doživljaj s taticom...ona čim vidi postekiju, govori: idem kanjauser posted image


Iskrena da budem i mi smo bili obustavili tu tradiciju, dok nismo imali dijete ako on nije u dzamiji skoro svaki vakat smo skupa klanjali, onda mala beba pa na smjenu, ja sam vazda bila isprepadana da mi nece pocet plakat pa sta cu (luda zena) e sad uveliko imamo i mujezina, pa frka on hoce da bude imam ili nece klanjat haha...a to skakanje po ledjima i dizanje sa sedzde pod teretom, ja sam tad najbolje liniju dotjerala :)



_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2767
   RE: Zene sa Hidzabom
30.8.2012 23:31:57   
jasmin

IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image


Kad si u tuđem ‘na svom’ , ništa nije po tvom

Kad mladenci prvu noć odu u ‘đerdek’ , to je za njih kraj jednog života, i početak drugog. Nikad više neće biti isto ! Neki su toga svjesniji, pa se uznemire. Usplahire, što bi se ‘u nas’ reklo. Preplaše, eto… A neke boli briga, sve to doživljavaju kao još jednu uzbudljivu stanicu svoje mladosti. Oni se usplahire kasnije, kad skontaju da neće ‘poslije žurke’ otići kući i zavući se u sigurnost roditeljskog doma, u kojemu je sve spremno da im bude ‘ na gotovo’ .

Oni koji su odvojeni od roditelja, u svom stanu, polahko će se upoznavati i tražiti svatko sebe u tom novom životu. O tome ćemo, ako Bog da, nekom drugom prilikom.

Sad ćemo malo o mladencima koji žive u takozvanoj zajednici .

Sama ta riječ je neprirodna. Jer, kad osnivamo novu instituciju, a brak to uistinu jeste, ona mora biti samostalna u svakom pogledu. Mora imati svoj ‘statut’ i ‘program rada’. Ako to izostane, onda se put ne trasira, već vrluda kako vjetar puhne.

Ovdje moram naglasiti da je u našim ekonomskim i socijalnim prilikama, pomoć roditelja gotovo neizbježna. Zato se mnogi i odluče oženiti ili udati , iako nemaju svoj vlastiti stan. Velika je dobrota roditelja koji udome novi bračni par. To ne smijemo zaboraviti, niti bilo kad smijemo izostaviti da zahvalnost pokažemo zbog tog njihovog, samo Allah zna kojeg po redu, dobrog djela prema nama.

Međutim, kako je naš mentalitet više nego čudan, naročito u ruralnim dijelovima lijepe nam Bosne i Hercegovine, dešavaju se ‘ilegalni prelasci preko granice’ kada su tuđa prava u pitanju.

Prvo, ako su roditelji DALI sinu ili kćerci da , recimo, žive u jednom katu kuće, dok su oni u drugom… Da li to podrazumijeva stalni monitoring i tutorial ? Da li to podrazumijeva pravo na, recimo :

“Sabah hajr olsun ! Aaaaa, opet ste se kupali ?!? “

Ili :

“Što danas opet kuhaš rižu, dijete će mi obolit!”

Ili :

“Zete, imal’ kruha bez motikeeee ? Lezi hljebe da te jedem !”

Ili :

” Ti misliš, ovo je nikolo iz vode ? Valjalo je sve ovo izgradit’ a ti sad na gotovom, pa ni da okrečiš ! Kad ćeš? ”

A onda :

“Nećete mi, bome, krečit u bojama ! Hoću da se bijele zidovi !”

“Pusti ti te jeftine boje, de najprije navuci ‘rofix’ , šta si se stis’o, šta bi bilo da si kuću mor’o napravit’ !?”

Uglavnom, to su neki problemi na samom početku.

Slušala sam da se dešava da mladoj muževa sestra dođe ‘ u goste’ , pa joj nabrzaka ispremiješta dnevni boravak, jer je ‘onako bio seljački’. I ne samo to, otvori ormar i uzme haljinu dok mlade nema kod kuće. Pa štaaa !?!?!? To je kuća NJENIH roditelja, je li to treba da ne dolazi bratu ?!?!


Situacija prva :

“Moj muž kad dođe s posla, najprije ode gore i sjedi malo sa majkom, piju kahvu i tako…Ne smeta to meni, da ga Allah nagradi. Ja samo jedva čekam da siđe, jer se poželim, volim ga ! “

“Pa, što i ti ne spremiš neki kolač i odeš da s njima sjedneš. Možda bi ti i svekrvi bilo drago ?”

“Ma kakvi, htjela sam ja..mislila sam da će se obradovati . Međutim, ona se naljutila i rekla da ne može sa svojim djetetom više progovorit rahat , bez ‘unprofora’ “.

“Pa dobro, ti sačekaj, imat ćete dosta vremena.”

“E, vidiš..nećemo ! Jer, kad on siđe, i ona siđe. A sve smo ko fol zasebno nastanjeni !”

“Pa, neka ona sjedi, počasti je. A vi možete malo u sobu otići, da on legne i odmori poslije posla, a ti sjedi malo kraj njega, progovori štagod…”

“Bilo je danas tako. Onda je njegova majka došla u sobu i rekla nam :’Izlazite odatle, šta se zavlačite ! Kakav je to odgoj , ja sjedim sama !’ Vjeruj, sestro, ja razmišljam da odem svojima, pa neka onda on sjedi sa svojom majkom, a ja ću sa svojom!”


Stvarno nisam znala šta da kažem, osim :

“Sestro, saburaj ! Vremenom će sve inšaAllah biti bolje. To sad malo majka ima strah da će biti zapostavljena, ali neće to inšaallah dugo trajati.”

Šta mislite ? Traje i danas. Petnaest godina.


Situacija druga :

Mlada žena govori svom mužu : “Ako ti se ne sviđa, možeš ići !”

Užasno ! Oni su stanovali u kući njenih roditelja. Pošto je bio svjestan da smo čuli njene riječi, počeo je objašnjavati :

” Meni smeta što uvijek kad dođem kući s posla, netko od njenih sjedi kod nas. Ne smetaju oni meni, dragi su mi. Ali, valjda i ja imam pravo da se raskomotim u svojoj kući !”

A ona će na to :

“Imaš u svojoj, ali ovo nije tvoje, već od moga babe . Rekla sam ti, ako ti se ne sviđa, idi !”


On će na to :

“Otišao bih ja odmah, ali žao mi djece..”

E, kad smo kod djece…


Dvije ću situacije navesti kao primjer :

” Mi nismo imali tih pampersa, djeca su nam bila čista !”

“Pa i moje će biti čisto, još čišće, jer je to bolje da se ne osjeća mokro..”

“Ma nemoj ! Samo da se pare bacaju ! Hoću da mi se pelene viore na štriku ! Ako sam ja mogla prati na česmi, hladnom vodom usred zime, napolju, možeš vala i ti, gospođo !”

“Dogovorit ću se ja s mužem.”

“Moj sin će pristati na sve što tražiš, jadno moje dijete, raskućit ćeš ga ! To je bacanje novaca u smeće !”


I drugi primjer :

” Neka se zove Mehmedalija, po dedi !” Reče punica.

“Ma, nemojte mene gledat…” Reče punac. ” Ako već hoćete, neka bude po mom ocu , Himzo.”

“Dogovorit ćemo se mi, inšaAllah .” Reče zet.

“S kim ćeš se dogovarati, sa svojima ? Pa, valjda se i mi pitamo, i naš je unuk !”

“Ma ne, sa ženom ću se dogovorit..”

“A ona će na sve pristati, jadna moja jedinica , samo da tebi udovolji.A bome, ona se mučila noseći dijete i rađajući !”

Na kraju su djetetu dali ime Hamza. Njegova majka je rekla da ga neće voliti kako bi ga volila da je dao ime po njenom ocu, kako je ona inzistirala. A njena mama je rekla da joj ga ne dovode kad ga bude trebalo čuvati, jer ‘ ne valja ime njenog muža, onda ne valja ni njeno čuvanje’.


Nadam se da su ovo usamljeni primjeri, iskreno.

Uglavnom su primjeri neobazrivog rušenja tuđih prava i privatnosti. A to nemamo pravo.

Ako smo nekom nešto dali, kao na primjer mjesto za stanovanje,onda nemamo pravo da mu to prigovaramo, niti da uslovljavamo bilo čim.

Supruga ima pravo na svoja vrata kojima se zatvara. Šerijjatom zagarantirano pravo. Ima pravo da odbije goste kad ima razlog za to. Ima pravo na svoje vrijeme s mužem. Ima pravo da imetak koji joj on stavi na raspolaganje, raspoređuje kako najbolje zna u svrhu zajedničkog dobra.Ima pravo na intimu, u koju je haram ‘ulaziti’.

Suprug ima pravo na sve navedeno. Ima pravo da troši svoj imetak kako misli da je najbolje. Njegovo isklljučivo pravo je da svom djetetu nadjene ime, a lijepo je kada se o tome dogovara sa majkom djeteta. Ima pravo da ne bude uznemiravan u stanu koji mu je darovan na raspolaganje. I , ako je kod njenih roditelja, ne prestaje njegova uloga supruga i oca, niti se smije uskraćivati bilo koje pravo njega kao takvog.

Ovaj put sam navela neke situacije koje se znaju desiti, a sljedeći put ću, ako Bog da, navesti savjete i smjernice koje nam naša lijepa vjera nudi, kako bi svi bili sretniji , kako bi ukazali poštovanje, koje će tada i nama , ako Bog da, biti ukazano.

Ammara Langić Šabić


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu hanumma)
Neposredna veza do poruke: 2768
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 0:00:12   
reallove

IZVORNA PORUKA: Hannan


IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Vinetu


IZVORNA PORUKA: Iman83
Mene tačno sramota reći ali ja i moj 'hodža' ne klanjamo zajedno...user posted image

Svako za sebe, a moraću ga uganjati da nam to postane praksa, ljepše je brateuser posted image

Samo što ne znam kome od nas dvoje će mali pingvin skakati po leđima radijeuser posted image


Ni ja ni muž jedno vrijeme nismo klanjali skupa... ne znam ni sama zašto. Valjda da nas curica ne bi oboje ometala, dok je bila manja. Sad se trudimo klanjati skupa svaki namaz koji možemo... upravo zbog nje, da bi se i ona mogla pridružiti džematu. Klanjamo jedno iza drugog, a curica je nakad u mom safu, nekad u muževom : )) Nikad ne želi staviti maramu dok klanja, već uvijek tražu muževu kapicu : ))
BTW, moram pohvaliti svoju curicu... ona već odavno zna proučiti sve što je potrebno za namaz, pa i više (SUbhaneke, FAtiha, Ihlas, Felek, NAs, Asr, Kevser, Etehijatu, Salavat, Rabijesir, Šehadet : ))


MashaAllah, bravo user posted image

Moja redovno sa mnom klanja, imitira me do u detalje, a mm skače po leđima kad ide na sedždu...imamo i snimak kako te vratolomije izgledaju...a njoj to doživljaj s taticom...ona čim vidi postekiju, govori: idem kanjauser posted image


Iskrena da budem i mi smo bili obustavili tu tradiciju, dok nismo imali dijete ako on nije u dzamiji skoro svaki vakat smo skupa klanjali, onda mala beba pa na smjenu, ja sam vazda bila isprepadana da mi nece pocet plakat pa sta cu (luda zena) e sad uveliko imamo i mujezina, pa frka on hoce da bude imam ili nece klanjat haha...a to skakanje po ledjima i dizanje sa sedzde pod teretom, ja sam tad najbolje liniju dotjerala :)



ne mogu,a da se ne ubacim,ja klanjam sama,a nekad moj Ameen stane kod mene,dusa moja i kako ja,tako i on..A nekad mi skace na ledja ili izvodi nesto,pa mu smijesnouser posted image

Kada smo sami on i ja u kuci,ja klanjam,nekad se desi ja klanjam,a on krene na vrata,da izadje napolje,pa ja prekinem namaz da ga uhvatim,sta mislite zenice,je li grijeh tako,klanjati i odjednom prekinuti,pa opet na namaz

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 2769
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 7:53:56   
ananas_ze

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image


Kad si u tuđem ‘na svom’ , ništa nije po tvom

Kad mladenci prvu noć odu u ‘đerdek’ , to je za njih kraj jednog života, i početak drugog. Nikad više neće biti isto ! Neki su toga svjesniji, pa se uznemire. Usplahire, što bi se ‘u nas’ reklo. Preplaše, eto… A neke boli briga, sve to doživljavaju kao još jednu uzbudljivu stanicu svoje mladosti. Oni se usplahire kasnije, kad skontaju da neće ‘poslije žurke’ otići kući i zavući se u sigurnost roditeljskog doma, u kojemu je sve spremno da im bude ‘ na gotovo’ .

Oni koji su odvojeni od roditelja, u svom stanu, polahko će se upoznavati i tražiti svatko sebe u tom novom životu. O tome ćemo, ako Bog da, nekom drugom prilikom.

Sad ćemo malo o mladencima koji žive u takozvanoj zajednici .

Sama ta riječ je neprirodna. Jer, kad osnivamo novu instituciju, a brak to uistinu jeste, ona mora biti samostalna u svakom pogledu. Mora imati svoj ‘statut’ i ‘program rada’. Ako to izostane, onda se put ne trasira, već vrluda kako vjetar puhne.

Ovdje moram naglasiti da je u našim ekonomskim i socijalnim prilikama, pomoć roditelja gotovo neizbježna. Zato se mnogi i odluče oženiti ili udati , iako nemaju svoj vlastiti stan. Velika je dobrota roditelja koji udome novi bračni par. To ne smijemo zaboraviti, niti bilo kad smijemo izostaviti da zahvalnost pokažemo zbog tog njihovog, samo Allah zna kojeg po redu, dobrog djela prema nama.

Međutim, kako je naš mentalitet više nego čudan, naročito u ruralnim dijelovima lijepe nam Bosne i Hercegovine, dešavaju se ‘ilegalni prelasci preko granice’ kada su tuđa prava u pitanju.

Prvo, ako su roditelji DALI sinu ili kćerci da , recimo, žive u jednom katu kuće, dok su oni u drugom… Da li to podrazumijeva stalni monitoring i tutorial ? Da li to podrazumijeva pravo na, recimo :

“Sabah hajr olsun ! Aaaaa, opet ste se kupali ?!? “

Ili :

“Što danas opet kuhaš rižu, dijete će mi obolit!”

Ili :

“Zete, imal’ kruha bez motikeeee ? Lezi hljebe da te jedem !”

Ili :

” Ti misliš, ovo je nikolo iz vode ? Valjalo je sve ovo izgradit’ a ti sad na gotovom, pa ni da okrečiš ! Kad ćeš? ”

A onda :

“Nećete mi, bome, krečit u bojama ! Hoću da se bijele zidovi !”

“Pusti ti te jeftine boje, de najprije navuci ‘rofix’ , šta si se stis’o, šta bi bilo da si kuću mor’o napravit’ !?”

Uglavnom, to su neki problemi na samom početku.

Slušala sam da se dešava da mladoj muževa sestra dođe ‘ u goste’ , pa joj nabrzaka ispremiješta dnevni boravak, jer je ‘onako bio seljački’. I ne samo to, otvori ormar i uzme haljinu dok mlade nema kod kuće. Pa štaaa !?!?!? To je kuća NJENIH roditelja, je li to treba da ne dolazi bratu ?!?!


Situacija prva :

“Moj muž kad dođe s posla, najprije ode gore i sjedi malo sa majkom, piju kahvu i tako…Ne smeta to meni, da ga Allah nagradi. Ja samo jedva čekam da siđe, jer se poželim, volim ga ! “

“Pa, što i ti ne spremiš neki kolač i odeš da s njima sjedneš. Možda bi ti i svekrvi bilo drago ?”

“Ma kakvi, htjela sam ja..mislila sam da će se obradovati . Međutim, ona se naljutila i rekla da ne može sa svojim djetetom više progovorit rahat , bez ‘unprofora’ “.

“Pa dobro, ti sačekaj, imat ćete dosta vremena.”

“E, vidiš..nećemo ! Jer, kad on siđe, i ona siđe. A sve smo ko fol zasebno nastanjeni !”

“Pa, neka ona sjedi, počasti je. A vi možete malo u sobu otići, da on legne i odmori poslije posla, a ti sjedi malo kraj njega, progovori štagod…”

“Bilo je danas tako. Onda je njegova majka došla u sobu i rekla nam :’Izlazite odatle, šta se zavlačite ! Kakav je to odgoj , ja sjedim sama !’ Vjeruj, sestro, ja razmišljam da odem svojima, pa neka onda on sjedi sa svojom majkom, a ja ću sa svojom!”


Stvarno nisam znala šta da kažem, osim :

“Sestro, saburaj ! Vremenom će sve inšaAllah biti bolje. To sad malo majka ima strah da će biti zapostavljena, ali neće to inšaallah dugo trajati.”

Šta mislite ? Traje i danas. Petnaest godina.


Situacija druga :

Mlada žena govori svom mužu : “Ako ti se ne sviđa, možeš ići !”

Užasno ! Oni su stanovali u kući njenih roditelja. Pošto je bio svjestan da smo čuli njene riječi, počeo je objašnjavati :

” Meni smeta što uvijek kad dođem kući s posla, netko od njenih sjedi kod nas. Ne smetaju oni meni, dragi su mi. Ali, valjda i ja imam pravo da se raskomotim u svojoj kući !”

A ona će na to :

“Imaš u svojoj, ali ovo nije tvoje, već od moga babe . Rekla sam ti, ako ti se ne sviđa, idi !”


On će na to :

“Otišao bih ja odmah, ali žao mi djece..”

E, kad smo kod djece…


Dvije ću situacije navesti kao primjer :

” Mi nismo imali tih pampersa, djeca su nam bila čista !”

“Pa i moje će biti čisto, još čišće, jer je to bolje da se ne osjeća mokro..”

“Ma nemoj ! Samo da se pare bacaju ! Hoću da mi se pelene viore na štriku ! Ako sam ja mogla prati na česmi, hladnom vodom usred zime, napolju, možeš vala i ti, gospođo !”

“Dogovorit ću se ja s mužem.”

“Moj sin će pristati na sve što tražiš, jadno moje dijete, raskućit ćeš ga ! To je bacanje novaca u smeće !”


I drugi primjer :

” Neka se zove Mehmedalija, po dedi !” Reče punica.

“Ma, nemojte mene gledat…” Reče punac. ” Ako već hoćete, neka bude po mom ocu , Himzo.”

“Dogovorit ćemo se mi, inšaAllah .” Reče zet.

“S kim ćeš se dogovarati, sa svojima ? Pa, valjda se i mi pitamo, i naš je unuk !”

“Ma ne, sa ženom ću se dogovorit..”

“A ona će na sve pristati, jadna moja jedinica , samo da tebi udovolji.A bome, ona se mučila noseći dijete i rađajući !”

Na kraju su djetetu dali ime Hamza. Njegova majka je rekla da ga neće voliti kako bi ga volila da je dao ime po njenom ocu, kako je ona inzistirala. A njena mama je rekla da joj ga ne dovode kad ga bude trebalo čuvati, jer ‘ ne valja ime njenog muža, onda ne valja ni njeno čuvanje’.


Nadam se da su ovo usamljeni primjeri, iskreno.

Uglavnom su primjeri neobazrivog rušenja tuđih prava i privatnosti. A to nemamo pravo.

Ako smo nekom nešto dali, kao na primjer mjesto za stanovanje,onda nemamo pravo da mu to prigovaramo, niti da uslovljavamo bilo čim.

Supruga ima pravo na svoja vrata kojima se zatvara. Šerijjatom zagarantirano pravo. Ima pravo da odbije goste kad ima razlog za to. Ima pravo na svoje vrijeme s mužem. Ima pravo da imetak koji joj on stavi na raspolaganje, raspoređuje kako najbolje zna u svrhu zajedničkog dobra.Ima pravo na intimu, u koju je haram ‘ulaziti’.

Suprug ima pravo na sve navedeno. Ima pravo da troši svoj imetak kako misli da je najbolje. Njegovo isklljučivo pravo je da svom djetetu nadjene ime, a lijepo je kada se o tome dogovara sa majkom djeteta. Ima pravo da ne bude uznemiravan u stanu koji mu je darovan na raspolaganje. I , ako je kod njenih roditelja, ne prestaje njegova uloga supruga i oca, niti se smije uskraćivati bilo koje pravo njega kao takvog.

Ovaj put sam navela neke situacije koje se znaju desiti, a sljedeći put ću, ako Bog da, navesti savjete i smjernice koje nam naša lijepa vjera nudi, kako bi svi bili sretniji , kako bi ukazali poštovanje, koje će tada i nama , ako Bog da, biti ukazano.

Ammara Langić Šabić



oovome tekstu sam pomno razmisljala, i kontam mi mladi smo svejsni svega navedenog, ali nasi roditelji nisu, pa treba pronaci put do njih


_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2770
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 8:26:12   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: hanumma

Žene moje, kako ste znale da ste spremne da se udate? Je li vas strah bilo?? user posted image


Kakav crni strah,krizala dane na kalendaru punih 5 mjeseci cekanja (koliko je bio razmak izmedji opcinskog i serijatskog vjencanja,odnosno svadbe.Jedva bre iscekah,zaljubila se cura bas,bas.



5 mjeseci? a zasto toliki razmak? i niste zivjeli zajedno to vrijeme?
ovdje se serijatsko vjencanje obavi odmah poslije opcniskog.

jeste li sve vi vjencane i serijatski? ja nisam. samo opcinski.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 2771
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 12:53:58   
damma
Mi se vjencali serijatski odmah a opcinski kroz mjesec dana, tad bio slobodan termin.

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 2772
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 13:53:25   
anđelo
mi smo obavili sve u jednom danu.Dugo smo se zabavljali,pa mm više nije mogao čekatuser posted image user posted image user posted image

ovo je tema ,žene sa hidžabom,pa da ne lažem ,ja nemam hidžab ,ali se nadam da me primate da nekad ćaskam sa vama


< Poruku je uredio anđelo -- 31.8.2012 13:55:31 >


_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 2773
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 14:37:21   
SdZ
Mi smo 23.7. imali serijetsko vjencanje, a 24. opcinsko. Ja sam zahtjevala tako jer sam htjela biti propisano obucena, pokrivena i pod abdestom za vrijeme serijetskog vjencanja, a na opcinskom sam imala i nalakirane nokte i kracu haljinu i frizuru koju bi bilo nemoguce pokriti kako treba.user posted image

_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 2774
   RE: Zene sa Hidzabom
31.8.2012 14:46:02   
damma

IZVORNA PORUKA: anđelo

mi smo obavili sve u jednom danu.Dugo smo se zabavljali,pa mm više nije mogao čekatuser posted image user posted image user posted image

ovo je tema ,žene sa hidžabom,pa da ne lažem ,ja nemam hidžab ,ali se nadam da me primate da nekad ćaskam sa vama



ni ja nemam hidžab al rado udjem na ovu temu user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 2775
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  109 110 [111] 112 113   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  109 110 [111] 112 113   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *