|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj djeteta: Moje novorođenče

O porođajnoj težini
Prosječna porođajna težina novorođenčadi u Bosni i Hercegovini je oko 3.500 grama, većina donešene novorođenčadi pri rođenju teži od  2.500 do 4.100 grama (dječaci su obično malo teži od djevojčica, prvorođena djeca obično teže manje od njihovih mlađih braće i sestara). Zdravo novorođenče može prvih dana nakon poroda izgubiti nekoliko grama (5-10 % porođajne težine), prije svega zbog pražnjenja prve stolice, odvajanja urina te zbog premalog unosa tekućine s obzirom na gubitke. Nakon uspostavljenog dojenja (nakon tri do pet dana) težina počinje opet rasti. S dojenjem je potrebno početi što prije nakon poroda i prve dane dojiti što češće jer se s tim poveća stvaranje mlijeka i pad težine je manji. Ako je pad težine veći od 10 % u porodilištu treba dojenče intenzivnije promatrati dok težina opet ne počne rasti. Prve dane novorođenče jede manje nego poslije. Nakon što se uspostavi ritam hranjenja, možemo očekivati da će zdravo novorođenče dnevno dobijati u prosjeku 20-50 grama - neki dan malo manje, a sljedeći malo više.

Prosječna dužina novorođenčeta je 50 cm (većina ih u dužinu mjeri od 46 do 54 cm), prosječan obujam glave pri porodu je 35 cm (od 33 do 36 cm). Do kraja prvog mjeseca će vaše dojenče dobiti na težini približno 750 grama i narasti približno 3,5 cm u dužinu.

Izgled novorođenčeta
Novorođenče nakon rođenja izgleda »zgužvano«, koža im je crvenkasta i mogu imati ogrebotine. Sve je to posljedica putovanja kroz uski porođajni kanal koja će postupno nestati  u sljedeća dva tjedna. Djeci koja su rođena carskim rezom nisu trebala putovati kroz uski porođajni kanal te zbog toga imaju manje ogrebotina i deformacija glave i ne izgledaju toliko “smežurana«.

Nakon rođenja je koža velikim dijelom pokrivena s tragovima verniksa (bijeli sloj koji  štiti djetetovu kožu dok je u maternici) te je ružičasto crvene boje (bez obzira na to kakva će biti kasnije – čak i kod tamnopute djece), jer su kroz tanku kožu vidljive žile. Mnogo novorođenčadi, pogotovo prerano rođene pokriveno je nježnim , sitnim dlačicama (lanugo), kojeg ima najviše na ramenima, leđima, čelu i na licu. Za nekoliko sedmica te nježne dlačice postepeno odpadnu.

Skoro tri četvrtine novorođenčadi ima na potiljku, čelu, kapcima ili nosu vidljive crvene madeže, koje zovemo i rodin ugriz. To su kapilarna žilna crvenila koja uglavnom nestanu do prve godine starosti. U prvim danima se sitne masnice novorođenčadi na glavi i licu koje su posljedica potiskivanja pri porodu lako zamijene za rodin ugriz.

Koža novorođenčadi je nježna i osjetljiva na sastav i materijale odjeće, vlagu, pritisak i temperaturu. U prvim danima kod novorođenčadi koja plaču koža postane crvena ili čak poplavi na kratko vrijeme. Mogu imati plave rukice i nogice ili čak jednu polovicu tijela crvenu, a drugu blijedu. Ako im je hladno,  koža im može djelomično poplaviti. Sve ovo su neškodljiva i prolazna stanja. Izrazita plava boja kože, blijedilo ili rana žutica su uvijek znakovi povećane ugroženosti in zahtijevaju trenutnu medicinsku obradu. Često se u prvim danima nakon rođenja pojavi ljuštenje gornjeg sloja kože (milia), a kod neke djece bezopasan crveni osip u obliku crvenih akni s bijelom točkom na sredini. Oboje je prolazno i ne zahtijeva dodatnu medicinsku njegu.
 
Glavica je kod novorođenčadi (rođenoj u položaju glavom) prve sate nakon rođenja više ovalnog oblika, u tjemenskom i zatiljnom dijelu je obično vidljiva porođajna oteklina. Kosti lubanje su uglavnom čvrste i još nisu međusobno srasle. Mogu se i djeloimično prekrivati. Na prednjom dijelu glavice – na tjemenu (među čelnom i tjemenskim kostima) nalazi se različito velik mekani dio  - velika lubanjska fontanela. Fontanele su predjeli gdje se lubanjske kosti još nisu sasvim  srasle. Prekrivene su s izvanredno jakim moždanim opnama. U predjelu fontanele možemo vidjeti pulsiranje žila, što je sasvim normalno. Ako je fontanela vidljivo  uvučena, dojenče je vjerojatno dehidrirano i zbog toga mu što prije ponudite mlijeko ili vodu. Ako vaše dijete ima i druge simptome (proljev, povraćanje, temperatura,...) ili u primjeru izbočene fontanele, trebate odmah posjetiti pedijatra.

Oči su prvih dana zbog pritiska pri porodu često otekle i zakrvavljene. Odmah nakon rođenja novorođenče primi kapi za oči koje spriječe infekciju očiju s bakterijama iz porođajnog kanala. Mnogobrojna dojenčad u prvim tjednima  povremeno škilje. Sve dok mišići oko očiju ne ojačaju i dok dojenčad ne nauče nadzirati pogled, povremeno škiljenje je sasvim normalno jer teško usklađuju oči da bi s oba dva mogli fokusirati isti predmet. Lažan osjećaj da dijete škilji možete steći i zbog kožnih nakupina u unutranjim kutovima očiju.

Nosić je često djelomično začepljen s ostacima plodne vode, sluzi ili majčine krvi. Novorođenčad si pri čišćenju dišnih puteva pomaže s kihanjem.

Na sredini gornje usne često se zbog sisanja prolazno pojavi mjehurić koji omogućuje tjesnije dojenje.
Kod zdrave novorođenčadi moguće su velike razlike u brzini i načinu disanja, ovisno o budnosti, pokretima i plaču. Uglavnom dišu s oko 40 udisaja u minuti. Srce novorođenčadi kuca puno brže nego kod odraslih osoba, odmah nakon rođenja puls djeteta je među 80 i 200 otkucaja u minuti. Nekoliko sati kasnije srce kuca sa 100 do 160 otkucaja u minuti.
Zbog opuštenih trbušnih mišića trbuh dojenčeta izgleda velik. Prije prekida pupčane vrpce postavlja se na djetetovoj strani kopča koja ostaje na pupčanom batrljku. Pupčani batrljak se obično za sedmicu i dvije osuši i otpadne. Zaostaje pupak koji još nije potpuno zacjeljen. Batrljak i pupak trebaju biti suhi. Preporučljivo je čiščenje s alkoholom ili fiziološkom otopinom. Kod čišćenja pupčanog batrljka pomaže patronažna sestra. Ako predio oko pupka pocrveni, postane vruć ili vlažan, ako se pojavi krvavi ili žutkasti iscjedak, nužno je posjetiti pedijatra da bi se spriječila ozbiljna infekcija.

Kod novorođenčadi su često prisutne prolazne i bezopasne deformacije stopala, koje su posljedica položaja i manjka prostora u maternici. Prije polaska iz porodilišta zakaže se ultrazvučni pregled kukova, s kojim doktor provjeri da li je zglob pravilno razvijen, jer je kod mogućih deformacija potrebno što skorije liječenje.

Spolovila su kod dječaka i kod djevojčica zbog utjecaja majčinih hormona otečena. Kod djevojčica je često prisutan i iscjedak sluzi ili se može u prvoj sedmici pojaviti i malo krvarenje. Kod dječaka su uglavnom testisi spušteni, moguće je da prisutno malo tekućine, koja kasnije nestane (vodeno jaje). Kožica penisa normalno je čvrsto spojena i često priljepljena.
Većina novorođenčadi prvi put urinira tokom poroda ili odmah nakon rođenja. Prvi urin često sadrži neštetnu tvar zvano »urati« (sol mokraćne kiseline) koja može uzrokovati crvenu boju urina na peleni. Iz razloga što izgleda kao krv, pelenu pokažite primalji. Obično nema razloga za brigu.

Stolicu koja je na početku tamno zelena i ljepljiva i koju zovemo mekonij, većina novorođenčadi izbaci u prvih 12 sati ili najkasnije u 48 sati nakon rođenja. Prva stolica je u biti zeleno-crna ljepljiva tvar kojom su djetetova crijeva napunjena dok je u maternici. Prije početka normalne probave dijete mekonij izbaci.

Pročitajte još

Moje novorođenče
Razvojne faze





Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *