|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Iznenadna smrt bebe – SIDS Sindrom

Uredništvo Ringeraja.ba, 6.1.2012
Radi se o dijagnozi kada zdravo dijete u starosnoj dobi ispod godinu dana umre bez ikakvih prethodnih naznaka i ukoliko doktori nakon autopsije ne mogu da nađu nikakav razlog zbog čega se to desilo.
Ključne riječi:

image
/11


 

Šta je iznenadna smrt Bebe (SIDS)?

SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) ili iznenadna smrt bebe nije bolest ili kuga. Radi se o dijagnozi kada zdravo dijete u starosnoj dobi ispod godinu dana umre bez ikakvi prethodnih naznaka i ukoliko doktori nakon autopsije ne mogu da nađu nikakav razlog zbog čega se to desilo.

U Njemačkoj i danas umiru godišnje 300 beba brzo i neočekiavno. I ako je od 1991 –nakon opširne preventivne kampanje- broj smanjen za 30% SIDS i dalje ostaje glavna dijagnoza odnosno uzrok za smt beba ispod godinu dana.

 

Šta prouzrokuje iznenadnu smrt bebe (SIDS)?

Niko ne zna zbog čega se to tačno dešava, ali zbog intenzivne medicinske istrage ovog fenomena, svaki dan medicina dolazi do novih saznanja. Kako u ovom trenutnku istraga pokazuje, ne postoji jedan glavni faktor koji prouzrokuje smrt, nego kombinacija nekoliko rizičnih faktora koje mogu dovesti do iznenadne smrt (SIDS). Kao jedan od mogućih faktora se smatra jedan eventualno razvojni problem, gdje bebin mozak u prvoj godini života još nije u stanju da kontrolisano dise i jednostavno prestane sa disanjem – najčešće kada spava.

Ako te bebe sa tim problemima, koje se inače ne mogu otkriti normalnim pregledima, dođu u situaciju gdje je disanje otežano, onda postoji opasnost.

 

Koje bebe imaju najveći rizik od SIDS-a

Sve bebe ispod godinu dana se nalaze u potencijalnoj opasnosti. Medicinski eksperti su definisali slijedeće faktore koje mogu dovesti bebu u opasnost:

  • Svaka beba koja spava na stomaku
  • Svaka beba koja spava u prostoriji koja je toplija od 18 stepeni. Jedan od znakova da je bebi prevruće je znojenje, mokra kosa, crvene bubuljice, brzo disanje, vruć vrat i leđa.
  • Stavljanje kape kada spava. Beba reguliše temparaturu preko glave. Ako se ona pregrije, dovodi se u potencijalnu opasnost.
  • Svaka beba koja je rođena prije termina
  • Svaka beba koja je rođena sa manje od 2.5 kg
  • Blizanci
  • Svaka beba koja ima majku što puši tokom trudnoće ili izlaže bebu poslije porođaja dimu od cigareta.
  • Bebe čija je majka mlađa od 20 godina
  • Roditelje što puše cigarete i izlažu bebu dimu ili prostoriji koja je “zagađena” dimom.
  • Beba rođena od majke koja tokom trudnoće nije išla redovno doktoru
  • Familija u kojoj je već postojao sindrom SIDS-a
  • Beba koja se nalazi u akutnom stanju kao npr. nemogućnost da diše.


Muška djeca imaju nešto veći rizik od ženske djece. Omjer SIDS-a je 60:40

 

U koje doba je opasnost najveća?

Rizično doba za iznenadnu smrt je između trećeg i četvrtog mjeseca. 90% slučajeva se dese u prvoj polugodini. Iznenadna smrt najčešće (ali ne uvijek) se desi u noći tokom spavanja u periodu između 22:00 i 10:00. Najčešće se desi u zimskom periodu, gdje stručnjaci smatraju da dodje do pregrijavanja sobe u kojoj beba spava i pogrešne roditeljske pažnje, gdje se dijete dodatno pregrije zbog garderobe, deka itd.

 

Kako mogu smanjiti rizik za moju bebu?

  •  Spavanje na leđima - Ovo je prva i najvažnija prevencija koju možete da praktikujete u cilju zaštite vašeg djeteta. Čak i ležanje na strani, pruženih ruku da ne može da se prevrne na stomak, je bolje nego spavanje na stomaku. Medicina je u toku višegodišnjeg istraživanja ovog fenomena otkrila, da se opasnost od SIDS-a na ovaj način smanji za 50%. Najbolji dokaz za ovo je otkriće istraživača za vrijeme dvije Njemačke. Kvota iznenadne smrti beba u Istočnoj Njemačkoj je bila daleko manja od kvote u Zapadnoj. Razlog: u Istočnoj Njemačkoj su doktori roditeljima dali savjet da im beba spava na leđima, dok se u Zapadnjoj Njemačkoj nalagalo (tada) spavanje na stomaku, gdje je rizik od iznenadne smrt bio 10 puta veći.
  • Pušenje - Žene koje tokom trudnoće puše, automatski podižu rizik za iznenadnu smrt. To se odnosi i na očeve koji puše u blizini djeteta. Jednostavno: proglasite zonu gdje se beba nalazi nepušačkom zonom. To se odnosi i na vaše goste.
  • Pregrijavanje - Ne pregrijavajte sobu u kojoj beba spava. Posebno u zimskom periodu postoji opasnost da se beba pregrije putem sobne temparature ili garderobe. Iako je napolju hladno, bebi je sasvim u redu da spava u sobi između 16-18 stepeni. Ako je vama hladno, nije bebi i ako su joj rukice hladne. To je normalan fenomen kod beba iako se smatra da joj je hladno.
  • Mjesto spavanja - Izbacite iz kreveta jastuke (štetno i za leđa), igračke i teške jorgane. Ne koristite kao podlogu deke ili vunu. Dovoljan je madrac sa prekrivačem. Deka je u najboljem slučaju tanka i tako postavljena, da je djete u snu ne može prebaciti preko glave.
  • Dojenje - Nekoliko studija o SIDS-sindromu pokazuje, da su djeca koja se doje manje izložena opasnosti od SIDS-Sindroma ukoliko se doje najmanje 3, u najboljem slučaju 6-12 mjeseci.
  • Redovne kontrole kod doktora

 

Iako još nije otkriveno zašto dođe do iznenadne smrti bebe, ove opisane preventivne mjere su znatno smanjile iznenadnu smrt.

Kao primjer statistika: 1991 je u Njemačkoj došlo 1167 puta do tzv. iznenadne smrti (SIDS). U istoj godini su doktori pokrenuli kampanju preko medija, da djeca spavaju na stomaku. Rezultat je bio: 1992 je 400 beba manje umrlo od tog fenomena. Tokom dalje medicinske istrage i objavljivanja u javnost  gore navedenih rizični faktora (pregrijavanje, pušenje, itd) i kako ih spriječiti, broj se i dalje smanjivao da bi danas došao na prosječno 367 iznenadnih slučajeva smrti ili 1 smrt na 2000 beba.

Preko ovih mjera je utvrđeno, da je njihovo praktikovanje spasilo oko 7000 beba od smrti. 


***

http://www.babycenter.de/baby/gesundheit/ploetzlicherkindstod/

http://www.innovations-report.de/html/berichte/medizin_gesundheit/bericht-38867.html/

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
8
Šta je ružičasta buka i kako pomaže bebi d...
Roditelji na različite načine uspavljuju djecu, a jedan od najpopularnijih je pomoću metode "bela buka". Međutim, u po...
6
Koliko sna je potrebno bebi? - Tablica spa...
Stručnjaci su napravili tablicu spavanja koja pokazuje koliko je prosječnim bebama potrebno sna, ali budite bez brige uk...
4
Zašto se moje dijete i dalje budi noću?
Kao i bebe, mnoga mala djeca ne spavaju cijelu noć, i to je sasvim normalno. Mala djeca žude za vezom i dodirom da bi se...
4






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *