|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Kako majka utječe na razvoj mozga kod djeteta

Uredništvo Ringeraja.ba, 15.11.2023
Istraživanja provedena 2012. godine su pokazala da djeca školskog uzrasta čije su majke o njima brinule s ljubavlju i prisutnošću u ranom razdoblju života imaju mozak s većim hipokampusom. Hipokampus je ključna struktura važna za učenje, pamćenje i reakciju na stres.
Ključne riječi:

image
Istraživanja provedena 2012. godine su pokazala da djeca školskog uzrasta čije su majke o njima brinule s ljubavlju i prisutnošću u ranom razdoblju života imaju mozak s većim hipokampusom. Foto: Freepik.com
/11


Promjena u volumenu i izgledu mozga zavisi od toga kako se prema djetetu odnosila majka ili glavni staratelj.

 

Profesor Alan Shor s UCLA, koji je doprinio velikom broju istraživanja o ovom fenomenu, ističe da je rast moždanih stanica “posljedica interakcije djeteta s glavnim starateljem”, piše The Sunday Telegraph.

 

Mozgovi ovo dvoje trogodišnjaka variraju u veličini u skladu s ljubavlju koju su dobivala od svojih staratelja. To znači da rast djetetovog mozga “doslovno iziskuje pozitivnu interakciju između majke i djeteta. Razvoj moždanih sklopova zavisi upravo od toga.”

 

Članak također dodaje da od odnosa prema djeci u njihove prve dvije godine života ponekad zavisi hoće li dijete kada postane odrasla osoba imati potpuno funkcionalan mozak.

 

Ističe kako oštećenje koje nastaje pri zanemarivanju i drugim oblicima zlostavljanja može uzrokovati smanjenu inteligenciju, umanjenu sposobnost empatije te povećanu podložnost zavisnosti od droga i kriminala.

 

Rad odražava otkrića dječjih psihijatara i neuroznanstvenika. Istraživanja provedena 2012. godine su pokazala da djeca školskog uzrasta čije su majke o njima brinule s ljubavlju i prisutnošću u ranom razdoblju života imaju mozak s većim hipokampusom. Hipokampus je ključna struktura važna za učenje, pamćenje i reakciju na stres.

 

Izvor: Zelena učionica

 

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
6
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2
Priprema na život sa bebom
Dolazak bebe će zasigurno unijeti i nešto nemira u vaš život. Na dolazak djeteta se pripremite već prije poroda.
2






Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *