|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

DOKAZANO: Majčin glas smanjuje bol bebe na intenzivnoj njezi

Uredništvo Ringeraja.ba, 26.3.2025
Da bi utvrdili koliki je značaj prisustva roditelja u smanjenju bola istraživači su koristili profil bola prijevremeno rođene djece (PIPP).

image
Cilj istraživanja je pronaći nefarmakološke načine koji bi umanjili bol kod preijevremeno rođenih beba. Foto: Freepik
/11


Prijevremeno rođene bebe često moraju biti odvojene od roditelja i smještene u inkubator na intenzivnoj njezi. Neretko bivaju podvrgnute rutinskim medicinskim procedurama koje mogu biti bolne, a ne mogu se ublažiti invazivnim farmaceutskim lijekovima protiv bolova, koji mogu rizični za razvoj bebe. Pa šta onda možemo uraditi za dobrobit bebe?


Upravo time se bavi istraživanje tima sa Univerziteta u Ženevi (UNIGE), piše News Medical. Dr. Manuela Filippa, autorka ove studije, objašnjava da je cilj istraživanja pronaći nefarmakološke načine koji bi umanjili bol kod prijevremeno rođenih beba.


Važnost prisustva roditelja tokom bebinog boravka na intenzivnoj njezi

Dr. Filippa i drugi stručnjaci sa Univerziteta u Ženevi, u saradnji sa bolnicom Parini u Italiji i Univerzitetom Valle d'Aosta, posmatrali su reakcije na bol kod 20 prijevremeno rođenih beba na odelu intenzivne njege za novorođenčad. Istraživanje je sprovedeno u tri faze tokom tri dana, i to prilikom rutinskog testa koji se izvodi vađenjem nekoliko kapi krvi iz pete bebe. Na taj način moglo se izvesti poređenje: prvo vađenje krvi obavljeno je bez prisustva majke, drugo dok je majka razgovarala sa bebom i treće dok je majka pevala bebi.


Nivo bola se smanjuje kada beba čuje majčin glas

Da bi utvrdili koliki je značaj prisustva roditelja u smanjenju bola koristili su profil bola prijevremeno rođene dece (PIPP). PIPP uspostavlja lestvicu od 0 do 21 za izraze lica i fiziološke parametre (otkucaje srca, oksigenaciju) koji potvrđuju bolna osjećanja bebe. Izraze lica naknadno su proučavali stručnjaci koji nisu znali kojoj su od tri situacije deca bila izložena.

Rezultati su pokazali da se nivo bola (PIPP) smanjuje sa 4,5 kada je majka odsutna, na 3 kada majka razgovara sa svojom bebom. Kad majka peva, PIPP je 3,8.


Majčin glas povećava oksitocin

Istraživači su se osvrnuli i na oksitocin, takozvani hormon vezanosti, koji su prethodne studije već povezivale sa bolom i stresom. Koristeći bezbolni uzorak pljuvačke pre nego što je majka progovorila ili pevala, a zatim i nakon uboda u petu, istraživački tim je otkrio da je nivo oksitocina porastao sa 0,8 pikograma po mililitru na 1,4 kada je majka progovorila. "Što se tiče oksitocina, ovo je značajno povjećanje", kaže dr. Manuela Filippa. "Ovim dokazujemo važnost zbližavanja roditelja i djeteta, posebno u delikatnom kontekstu intenzivne njege".


Ovi rezultati, objavljeni u časopisu Scientific Reports, pokazuju važnost prisustva roditelja kod prijevremeno rođenih beba, koje su od rođenja izložene intenzivnom stresu. "Sad znamo da roditelji imaju uticaj na svoje bebe u tom periodu, i to veoma povoljan.”, zaključuje dr. Filippa.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2
Priprema na život sa bebom
Dolazak bebe će zasigurno unijeti i nešto nemira u vaš život. Na dolazak djeteta se pripremite već prije poroda.
2
Sa bebom kod kuće
Porod je iza vas i vrijeme je da se naviknete na novi život sa svojom bebom. Pobrinite se za dobru prehranu i što više o...
2






Anketa

Pitanje.
пеперутка16

Da li neko od vas drži krave? Ako jeste, šta radite s mlijekom? Ne zezam se, pitam ozbiljno, ne znam sta da radim sa mlekom?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *