willingnice u 08:29
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
Bezazlena bolest
Zato je, kaže on, veoma važno da razlikujemo male od drugih vrsta boginja koje postoje.
"Nije mi jasno zašto se digla prašina oko malih boginja. One su bezazlena bolest, svi smo ih preležali u djetinjstvu i ništa nam nije bilo", česti su komentari građana na tekstove koji se bave mogućom epidemijom malih boginja i problemom niskog obuhvata vakcinisane djece.
Epidemiolozi ističu da se prethodnih decenija kod nas epidemija malih boginja uopće nije javljala, ili se pojavljivala samo sporadično, da su te boginje najopasnije, jer za sobom nose veoma ozbiljne komplikacije pa čak i smrtni ishod, što varičela nije slučaj.
Ipak, upozorava dr. Raičević, sa današnjim nivoom vakcinacije MMR-om, može se, ukoliko se stanje ubrzo ne promijeni, očekivati pojava ove bolesti.
Dakle, one koje smo "svi mi preležali u djetinjstvu i nije bilo ništa strašno" su varičele, nikako male boginje!
Postoje tri vrste boginja – male boginje (morbile), velike boginje i ovčije boginje (varičele).
Velike boginje (variola vera)
Iako povremeno možemo sresti komentatore koji tvrde da su preležali "velike boginje", dr. Raičević tvrdi da ta bolest kod nas više ne postoji.
- Stručni, latinski naziv za velike boginje je variola vera, i to je jedina ljudska infekcija koja je do sada, zahvaljujući sveobuhvatnoj vakcinaciji stanovništva, iskorijenjena krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća - naglašava on.
Varičela (ovčije boginje)
- Varičela (ovčije boginje, vodene boginje, vodene kozice, kozice) predstavlja uobičajenu dječiju zaraznu bolest, koja je još uvijek redovna pojava na našim prostorima, budući da se protiv nje ne provodi vakcinacija. Bolest je najčešće blagog toka, praćena povišenom temperaturom, obično ne višom od 38,5 stepeni, koja traje nekoliko dana, mada u mnogim slučajevima u potpunosti prođe bez povišene temperature - objašnjava Raičević.
Glavna karakteristika oboljenja je osip po koži koji jako svrbi.
- Osip se javlja od samog početka bolesti, u vidu crvenih tačaka po tijelu, koje se ubrzo pretvaraju u mjehuriće ispunjene bistrom tečnošću. Mjehurići se u roku od 24 sata sasuše i pretvore u kraste koje na koži ostaju 10-15 dana i potom otpadaju, ne ostavljajući ožiljke - kaže Raičević.
Varičela je obično blaga infekcija, koja rijetko daje komplikacije kod inače zdravih osoba.
- One se javljaju u prosjeku kod jednog na svakih 50 oboljelih i najčešća komplikacija je upala pluća. Znatno rijeđe se javlja upala malog mozga (1:4000 oboljelih), a još rijeđe upala velikog mozga – encefalitis (u prosjeku 1,7 slučajeva na 100 000 oboljelih) - pojašnjava dr. Raičević.
Kako kaže, smrtnost od varičele je niska i kreće se na oko dva slučaja na 100.000 oboljele, prethodno zdrave djece uzrasta 1-14 godina i najčešće je posljedica upale pluća ili encefalitisa.
- Dakle, kada na internetu pročitate da se neko hvali kako je "preležao sve vrste boginja", kako je "bolest bila sasvim blaga i nije ostavila nikakve posljedice", budite sigurni da je preležao samo varičelu - upozorava on.
Morbile
Tok bolesti kod morbila je potpuno različit u odnosu na varičelu.
- Prvi simptom je povišena temperatura, najčešće jako visoka (oko 40 stepeni) koja tipično potraje od četiri do sedam dana. Ubrzo po pojavi temperature, javljaju se i konjunktivitis (često praćen obilnim suzenjem), obilna sekrecija iz nosa i kašalj. Sekrecija iz nosa i suzenje su tako obilni da pacijent u ovoj, uvodnoj fazi bolesti izgleda kao da je stalno uplakan (tzv. plačna maska morbila). Nakon 3-6 dana od početka bolesti, javlja se sitan, sliveni osip koji počinje u predjelu glave i vrata, a zatim se tokom par dana širi naniže, na trup i ekstremitete - objašnjava Raičević.
Za razliku od varičele, morbili uopće nisu bezazlena bolest i komplikacije su mnogo češće, upozorava pedijatar iz Tivta.
Prije stotinak godina, male boginje su bile najsmrtonosnija dječija bolest i odnosile su milione dječijih života godišnje. To je, objašnjava on, prije svega zbog visokog procenta djece koja dobijaju bakterijske komplikacije kao što je upala uha i prije svega upala pluća.
- Upala pluća se javlja kao komplikacija kod oko 30 posto oboljelih i u vrijeme prije otkrića antibiotika, bila je veoma često smrtonosna (ukupna smrtnost od malih boginja se u to vrijeme kretala oko 20 posto). U današnje vrijeme kada se bakterijske komplikacije uspješno liječe antibioticima, smrtnost je znatno manja (kreće se oko 1 na 1.000 oboljelih) i izazvana je dejstvom samog virusa, prije svega na centralni nervni sistem, odnosno nastaje zbog encefalitisa – upale mozga - dodaje on.
Morbili, kaže, mogu ostaviti i trajna neurološka i druga oštećenja (sljepilo, gluhoća). Tako i dan danas oko 15.000 djece širom svijeta, svake godine izgubi vid zbog komplikacija malih boginja.
U ne tako davnoj prošlosti, 1980. godine, prije nego što je u većini zemalja usvojen program vakcinacije protiv morbila, ova bolest je samo te godine odnijela oko 2,6 miliona dječijih života širom svijeta.
Dakle, objašnjava Raičević, boginje koje su kod nas stalno prisutne su vodene boginje, odnosno varičela i to zbog toga što se protiv ove bolesti ne provodi vakcinacija.
Izvor:zdravlje.avaz.ba
willingnice u 08:29
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
agentforce u 04:23
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Aplikacija “Moj kalendar imunizacije”
Praćenje kalendara će biti mnogo lakše uz mobilnu aplikaciju
Kako da bebina koža ostane suha i zaštićena
Od rođenja bebama je potrebna ljubav i pažnja, a njihovim ro
VIDEO: Kako pomoći bebi da podrigne?
Tijekom hranjenja bebe uz mlijeko unose i zrak, pa im podrig
"Bijela buka" za uspavljivanje beba: Šta je to?
Postoji nekoliko pravila kojih se valja pridržavati ukoliko
“Challenge 2019” – Ja ću spasiti život jedne žene
Dženita Kurtćehajić, specijalista ginekologije i akušerstva,
Pranje zuba.
Admin
Kada ste počeli prati zube svojoj djeci?