|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Izmjena budnog stanja i spavanja vezana je za izmjenu dana i noći. Roditelji su ti koji prvi nameću djetetu ritam spavanja i budnosti. Taj ritam ne mora biti u skladu sa biološkim potrebama djeteta.
Ključne riječi:

image
/11


Zapadnjački način života često baš potiče probleme spavanja pogrešnim očekivanjima roditelja u vezi sa dječjim snom. Suprotno uvriježenom mišljenju, u sredinama koje nemaju očekivanja da dijete samo ide u krevet i da spava samo , buđenja po noći gotovo i nema. U prvim mjesecima detetova života spavanje je površnije i dijete se budi na podražaje kao što su glad, bol, razne neugode, žeđ i slično.

 

Oko druge godine života spavanje postaje dublje i sve je više sastavni dio odnosa sa okolinom. Još se pouzdano ne zna sanja li dojenče, ali u dobi od dvije godine dijete sanja, no nije u stanju ispričati svoje snove. Tek oko sedme godine dijete može realno ispričati što je sanjalo. Sadržaj sna može uznemiriti dijete i zato je važno biti strpljiv, slušati, kroz igru i crtanje dati djetetu priliku da izrazi svoje snove i tako se oslobodi od napetosti. Djeci je teško postaviti granicu između sna i jave. Poremećaji spavanja u dojenčeta (ali i kasnije) čest su problem zbog kojeg se roditelji obraćaju liječniku. Česta buđenja, promjene ritma spavanja, teško uspavljivanje, najčešći su pojavni oblici ovog problema.
Gotovo svako dijete može biti dobar spavač.

 

NEMIRAN SAN
Nemiran san česta je pojava u djetinjstvu. Ako se to dešava samo povremeno razlog može biti neka smetnja fizičke prirode – začepljeni nosić, svrab, teško disanje, izbijanje zubića i slično. Ima djece koja kontinuirano nemirno spavaju. Uzroci mogu proizlaziti iz temperamenta djeteta, načina života, navikama spavanja roditelja i okoline u kojoj djete živi, konstitucija samog djeteta. Uz navedeno, razlog može biti i povišena motorička aktivnost u takozvane „žive djece“. Mali superaktivci i u snu su aktivniji od ostalih tipova djece.

 

ŠKRIPANJE ZUBIMA
Škripanje zubima nije rijetka pojava. Izraz je napetosti i strepnje. Primjećeno je da to često nije usamljen slučaj unutar obitelji. Škripanje zubima nije znak bolesti i vremenom nestaje. GOVOR U SNU Neka djeca tijekom spavanja govore, smiju se, plaču… To upućuje na napetost i uzbuđenja koja su doživjeli tijekom dana. Govor u snu često je nerazumljiv i isprekidan. Svi intenzivni događaji koji danju djeluju na život djeteta mogu se odraziti na njegovo spavanje. To je uglavnom bezazlena pojava i prolazi sama po sebi ukoliko dijete živi mirnim, staloženim životom.

 

POKRETI U SNU
Neka djeca tijekom spavanja izvode prave vratolomije, kreću se u svim smjerovima, trzaju nogicama ili ručicama, nemaloputa zadaju udarce takvim pokretima. Neka djeca njišu glavama ili tijelom. To su djeca i tijekom dana nemirna, prekomjerno aktivna i lako uzbudljiva. Noćna vrpoljenja ili komešanja mogu biti i oslabljeni nastavak dnevnih reagiranja. Treba svakako nastojati ukloniti uzroke tih aktivnosti. Promatrajte dijete i njegovu okolinu tijekom dana. Pokušajte uvidjeti koje su to stvari koje jako uznemiruju vaše dijete. Ponekad je to malo žešći odnos sa bratom ili sestrom ili strah od nekog člana obitelji. Ako smetnje ovog tipa traju dulje i nakon vaših napora, otiđite na razgovor kod liječnika.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zdrava užina za ljetne avanture mališana
Sva djeca uživaju u ljetnim aktivnostima na otvorenom, zato je bitno da roditelji uvijek imaju pri ruci užinu koja neće ...
5
Aplikacija “Moj kalendar imunizacije”
Praćenje kalendara će biti mnogo lakše uz mobilnu aplikaciju Moj kalendar imunizacije, dostupnu na Google play i na Appl...
3
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2






Anketa

Kada roditi još jedno dijete?
Admin

Idealna razlika između braće i sestara.

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *