|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 9:32:43   
chuci
IZVORNA PORUKA: sunce123

pozdrav svima,
ako mi neko moze pomoci bila bih vam zahvaln a:)
sa sam B- , muz a+ i trebam primiti rogan , ali kako vodim trudnocu kod privatnika on mi je samo rekao da trebam primiti a nije rekao gdje user posted image , pa vas molim ko je primo da mi kazete gdje ste vi primle , znam da je trebam kupiti al sta cu s njom poslije user posted image user posted image



zavisi koja bude krvna grupa odnosno Rh faktor kod bebe. Ako beba bude +, muž ti kupi i donese pa ti daju u porodilištu, a ako beba bude - nikom ništa.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu sunce123)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 9:34:39   
sunce123
meni doktor kaze da ga primim u 28 sedmici , ali samo mi reko da ga primim a nije reko vise nista user posted image
radila sam antitjela i svaki put je test bio negativan, sutra idem ponovo , a i ja koliko sam iscitala ako nema nekih krvarenjai komplikacija da je dovoljan taj poslije poroda ako beba bude +
sad ne znam sta da radim user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 9:38:39   
taze_mlada
ja sam se porodila prije 2. 5 godine, trudnocu vodila kod privatnika i primila sam jednu vakcinu roghama u trudnoci a drugu nakon poroda. moje primanje te injekcije je bilo ovako: dr mi rekao da treba u toj i toj sedmici primiti rogham kao da odem u ambulantu gdje pripadam,. e sad tamo kad sam otisla rekli da mi ne mogu dati injekciju jer nemam uputnicu od drzavnog ginekologa, tako da mi je prvu injekciju dao moj dr koji je vodio trudnocu. e sad kad sam se prodoila posto je bebac bio rh + onda su me u bolnici SAMO OBAVJESTILI da moram primiti i rogham u roku od 72 sata i to je to, pustili me kuci niti 12 sati nakon poroda! i sva sreca pa mi drug tad radio pri hitnoj pa poslao tehnicara mojojh kuci da mi da injekciju! bila sam bijesna sto se tice odnosa doktora tj sestara po pitanju primanja tog roghama!

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 9:50:10   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: sunce123

meni doktor kaze da ga primim u 28 sedmici , ali samo mi reko da ga primim a nije reko vise nista user posted image
radila sam antitjela i svaki put je test bio negativan, sutra idem ponovo , a i ja koliko sam iscitala ako nema nekih krvarenjai komplikacija da je dovoljan taj poslije poroda ako beba bude +
sad ne znam sta da radim user posted image


Jel ti prva beba?

Nisam nikad čula da se daje u trudnoći, osim nakon amniocenteze. I znam da nije ni malo bezazleno ga primiti u trudnoći.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu sunce123)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 10:01:47   
taze_mlada
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

. I znam da nije ni malo bezazleno ga primiti u trudnoći.



znas- primala? ili? ja sam primila tokom trudnoce u 28. sedmici i sve ok, i primila i nakon poroda jer je bebac bio rh +

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
26.10.2011 10:04:37   
taze_mlada
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=162&Show=2536

(odgovor članu taze_mlada)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
18.1.2012 16:55:37   
Gigana
Posto nemam rezus faktor, dakle negativna sam, morala sam primiti Rhogam, ali tek kad sam se porodila i to u roku od 72 sata, jer je beba naslijedila rezus faktor oca, koji je pozitivan. Doktori su nam rekli da kupimo Rhogam i odmah sam ga primila čim ga je muž donio u bolnicu.
Sjecam se da ga je muž donio i bacio račun, a onda nam je jedna sestra rekla da se može refundirati preko socijalnog. Ne znam kakva je sad situacija, to je bilo prije 4 godine.

Inače, krvna grupa kao takva nema nikakve veze sa bebom, kompatibilnošću i sl. Bitan je rezus faktor. Ili ga imaš ili ga nemaš. Ako ga imaš, to znači da si + i sve je u redu. Ako ga nemaš, tj. Rh negativna si, tvoje tijelo ga ne prepoznaje i kao odbrambeni mehanizam počinje da stvara antitijela ako je beba koju nosiš pozitivna. Kod prve trudnoće obično ne dolazi do stvaranja antitijela, to je vjerovatnije u drugoj i narednim trudnoćama, ali nikad se ne zna.
Ja sam u toku svoje trudnoće 3 puta kontrolisala antitijela. Svaki put je nalaz bio ok. Da se desilo da su se stvorila antitijela prije samog poroda, onda bih primila Rhogam ranije.

Dakle, samo Rh negativne trudnice treba da redovno rade Coombs test i sve ce biti uredu.




_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu taze_mlada)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
18.1.2012 18:26:12   
milenium
IZVORNA PORUKA: sunce123

radila sam antitjela i svaki put je test bio negativan, sutra idem ponovo , a i ja koliko sam iscitala ako nema nekih krvarenjai komplikacija da je dovoljan taj poslije poroda ako beba bude +
sad ne znam sta da radim user posted image


ako je svaki put test bio negativan,ne znam zašto bi primala rogam u trudnoćiuser posted image  ako si rh negativna a svaki put test pokaže da nema antitjela,rogam se prima nakon poroda u slučaju da je beba +.

(odgovor članu sunce123)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
27.1.2012 11:07:10   
mala87
pozzzzzzz
vi mene zbuniste skroz user posted image
ja sam A- a, mm A+...........ja redovno vadim krv evo sad cekam nalaz na antitjela...........to mi je doktorica objasnila sve ali mi nikad spomenula da moze biti problem ako smo oboje ista krvna grupa ili nesto tako........user posted image user posted image user posted image

je li problem ova kombinacija ili ne????


_____________________________

“Nikad nećete dobiti želju, a da pritom niste dobili i moć da je ispunite. Ipak, možda ćete za njeno ostvarenje morati raditi.”

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
27.1.2012 11:19:21   
chuci
krvna grupa veze nikakve nema.
bitan je Rh faktor tvoj i bebin.
mužev Rh faktor je isto nebitan obzirom da Rh faktor nije nasljedan (mogu oboje roditelja biti Rh + a da beba bude Rh- googlajte ako ne vjerujete, jedina iznimka je kad oba roditelja imaju Rh- jer tada i beba mora imati Rh-).
bitan je Rh faktor bebe kad se rodi. ako je - kao tvoj, onda nema nikakvih dalje problema. Ako je beba Rh +, onda ti moraš primiri injekciju poslije poroda.

Eto

< Poruku je uredio chuci -- 27.1.2012 11:22:38 >


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu mala87)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
7.3.2012 15:01:13   
lady84
Imam pitanje za trudnice koje su Rh-, kad se provjeravaju antitijela?
Ja sam 0-,a suprug A+, ali me jos doktor nije uputio da vadim antitijela, pa me zanima kad se to radi prvi put i koliko cesto? Ja sam u 13.sedmici trudnoće.

Hvala i pozz

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
7.3.2012 15:03:43   
chuci
ja sam radila nekoliko puta u prošloj trudnoći (možda 4 ukupno), a sad u ovoj trudnoći 2 puta dosada, negdje u 3 mjesecu i u 6.

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu lady84)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
7.3.2012 15:06:54   
lady84
Hvala Chuchi na brzom odgovoru!user posted image  Ovih dana cu to i uraditi!

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
8.3.2012 12:46:07   
xxwxx

[/quote]

ako je svaki put test bio negativan,ne znam zašto bi primala rogam u trudnoćiuser posted image  ako si rh negativna a svaki put test pokaže da nema antitjela,rogam se prima nakon poroda u slučaju da je beba +.
[/quote]


Primala je Rogam bas zato da se antitijela ne bi pojavila, kada se vec pojave onda Rogam vise ne pomaže

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
9.3.2012 11:46:13   
xxwxx
Radicu amniocentezu slijedece sedmice, a posto sam A- moram si kupiti Rogam, kojeg u Mostaru nema (tako mi kažu u apotekama) Da li neko zna ima li ga kupiti u Sarajevu i gdje?

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
9.3.2012 12:33:19   
bambi7
prije par dana kupili u apoteci kod Hitne, u vecini apoteka u koje smo svratili nemaaaaa

_____________________________

Ljubi mama princeze
L-23.02.2007
I-09.06.2011

"Žena nikad ne moze biti previše bogata, previše mršava i imati previše cipela!!!"

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
9.3.2012 22:14:18   
milenium
.

< Poruku je uredio milenium -- 9.3.2012 22:15:50 >

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
9.3.2012 22:16:57   
milenium
IZVORNA PORUKA: xxwxx


ako je svaki put test bio negativan,ne znam zašto bi primala rogam u trudnoćiuser posted image  ako si rh negativna a svaki put test pokaže da nema antitjela,rogam se prima nakon poroda u slučaju da je beba +.



Primala je Rogam bas zato da se antitijela ne bi pojavila, kada se vec pojave onda Rogam vise ne pomaže


ovo nije točno.ne poznajem niti jednu trudnicu koja je primala rogam U TRUDNOĆI a da je svaki put nalaz na antitjela bio negativan. chuci je sve lijepo pojasnila.pročitajte malo gore iznad.ili proguglajte.

< Poruku je uredio milenium -- 9.3.2012 22:18:16 >

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
9.3.2012 22:21:04   
milenium

IZVORNA PORUKA: xxwxx

Radicu amniocentezu slijedece sedmice, a posto sam A- moram si kupiti Rogam, kojeg u Mostaru nema (tako mi kažu u apotekama) Da li neko zna ima li ga kupiti u Sarajevu i gdje?


kako nema?! to ne može bit.evo upravo dole jedna rodilja rađa i poslije poroda mora primit rogam.zar će ona sad čekati da ih nabave ili da dovezu iz sarajeva?! bolje se ti to raspitaj.nazovi bolnicu i oni će ti reći u kojoj ljekarnoj da kupiš.user posted image

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
10.3.2012 14:02:57   
xxwxx

IZVORNA PORUKA: milenium


IZVORNA PORUKA: xxwxx

Radicu amniocentezu slijedece sedmice, a posto sam A- moram si kupiti Rogam, kojeg u Mostaru nema (tako mi kažu u apotekama) Da li neko zna ima li ga kupiti u Sarajevu i gdje?


kako nema?! to ne može bit.evo upravo dole jedna rodilja rađa i poslije poroda mora primit rogam.zar će ona sad čekati da ih nabave ili da dovezu iz sarajeva?! bolje se ti to raspitaj.nazovi bolnicu i oni će ti reći u kojoj ljekarnoj da kupiš.user posted image



nisam rekla da nemaju bolnice nego nemaju ljekarne i ne postoji nacin da ga se trenutno kupi u Mostaru.
Amniocentezu cu raditi privatno, pa ga sama trebam kupiti.
Bolnice ga imaju ali logično za svoje pacijente, sto ja nisam buduci da cu raditi privatno.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
10.3.2012 14:27:53   
xxwxx

IZVORNA PORUKA: milenium

IZVORNA PORUKA: xxwxx


ako je svaki put test bio negativan,ne znam zašto bi primala rogam u trudnoćiuser posted image  ako si rh negativna a svaki put test pokaže da nema antitjela,rogam se prima nakon poroda u slučaju da je beba +.



Primala je Rogam bas zato da se antitijela ne bi pojavila, kada se vec pojave onda Rogam vise ne pomaže


ovo nije točno.ne poznajem niti jednu trudnicu koja je primala rogam U TRUDNOĆI a da je svaki put nalaz na antitjela bio negativan. chuci je sve lijepo pojasnila.pročitajte malo gore iznad.ili proguglajte.



oprostices ali ti nisi dovoljno informirana. Rogam se inace u svijetu bas zbog tih stvari prima u 28 tjednu trudnoce. Zasto ne i kod nas??? Ne, nismo ni inteligentniji ni upuceniji u te stvari nego ostali nego nase zdravstvo nema toliko novaca da ga daje trudnicama 2 puta.

Mozda ne znas niti jednu trudnicu bez antitijela koja je primila rogam, to samo znaci da ga je primila kasno, jer jednom stvorena antitijela ne mogu nestati. Zato i postoji vremenski utvrdjeno vrijeme nakon svih zahvata kada ga se treba primiti a to je vrijeme kada organizam pocinje stvarati antitijela.

Istina je da mala kolicina antitijela nece nastetiti ni trudnici niti bebi ali do slijedece trudnoce broj antitijela ce sigurno znacajno porasti.

If you have not been sensitized, you will be given an injection of Rh-immune globulin at about 28 weeks of pregnancy, and within 72 hours after a birth, miscarriage, abortion, or amniocentesis. The Rh-immune globulin contains antibodies to the Rh D factor. These antibodies will destroy any red blood cells from the baby that have entered your blood. You will not have a chance to form your own antibodies to the Rh D factor. If you receive the injection at 28 weeks and after delivery, sensitization will be prevented and Rh incompatibility should not be a problem during your next pregnancy.

izvor pregnancy.org

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
11.3.2012 0:31:44   
milenium
IZVORNA PORUKA: xxwxx


oprostices ali ti nisi dovoljno informirana. Rogam se inace u svijetu bas zbog tih stvari prima u 28 tjednu trudnoce. Zasto ne i kod nas??? Ne, nismo ni inteligentniji ni upuceniji u te stvari nego ostali nego nase zdravstvo nema toliko novaca da ga daje trudnicama 2 puta.

Mozda ne znas niti jednu trudnicu bez antitijela koja je primila rogam, to samo znaci da ga je primila kasno, jer jednom stvorena antitijela ne mogu nestati. Zato i postoji vremenski utvrdjeno vrijeme nakon svih zahvata kada ga se treba primiti a to je vrijeme kada organizam pocinje stvarati antitijela.

Istina je da mala kolicina antitijela nece nastetiti ni trudnici niti bebi ali do slijedece trudnoce broj antitijela ce sigurno znacajno porasti.



draga moja kod kojeg ti dr ideš? ja sam rh - i nisam primala rogam u trudnoći jer je svaki put nalaz antitjela bio negativan.primila sam rogam samo nakon poroda.meni nije jasno radi čega onda vadiš 3 puta nalaz antitjela kad ćeš ionako primiti rogam u trudnoći?! nek ti dadnu onda odmah rogam ''''za svaki slučaj''''kao što sama kažeš i ne moraš onda vadit antitjela jer do njih onda s tim rogamom neće ni doć. možda nije do tebe i sama znam da svakakvih doktora ima.npr moja kolegica koja je B+ (da da pozitivna dobro ste pročitali)je 3 puta išla vaditi nalaz antitjela po savjetu ginekologa.user posted image user posted image a koji joj je ginekolog bio nije ni čudouser posted image

< Poruku je uredio milenium -- 11.3.2012 0:32:23 >

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
11.3.2012 1:08:15   
Medić*
Ja sam takodjer RH negativna. Combs test u trudnoci tri puta radila, svaki put bio negativan. Dr mi je objasnio da u slucaju bude pozitivan u trudnoci mora se primiti Rogam injekcija. Mi smo je primili nakon porodjaja u roku od 72h.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
14.3.2012 8:59:08   
MAMA MA
ja sam 0-(NEGATIVNA)krvna grupa...neznam sad tacno koja je muz krvna grupa(ne sjećam se)ali znam da je imao pozitivan Rh faktor.Uglavnom radila sam nalaz antitjela i bio je negativan...kad sam se porodila dosli su mi u sobu i rekli da kazem muzu da kupi Rhogam i da ga moram primiti...tako je bilo...Bebac ima pozitivan Rh faktor(B+ krvna grupa)...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 2:06:07   
jele85dr
@milenium, xxwxx je u pravu.
moguce je da u toku trudnoce dodje do mijesanja majcine i bebine krvi i kada majka jednom stvori antitijela, gotovo je. beba ce na kraju vjerovatno biti okej, ali svaka naredna trudnoca je izuzetno rizicna i komplikovana, jer se u nju ulazi sa vec stvorenim antitijelima. proguglaj malo o tome :)
inace, ja sam B-, muz A+. danas sam bila na pregledu i pitala sam dr za rhogam u toku trudnoce i na moju srecu rekla je da se to i kod nas praktikuje (ne samo na zapadu kako sam mislila), te da ce mi ponuditi da ju dobijem. ja mogu odbiti ako zelim.
IZVORNA PORUKA: milenium

IZVORNA PORUKA: xxwxx


oprostices ali ti nisi dovoljno informirana. Rogam se inace u svijetu bas zbog tih stvari prima u 28 tjednu trudnoce. Zasto ne i kod nas??? Ne, nismo ni inteligentniji ni upuceniji u te stvari nego ostali nego nase zdravstvo nema toliko novaca da ga daje trudnicama 2 puta.

Mozda ne znas niti jednu trudnicu bez antitijela koja je primila rogam, to samo znaci da ga je primila kasno, jer jednom stvorena antitijela ne mogu nestati. Zato i postoji vremenski utvrdjeno vrijeme nakon svih zahvata kada ga se treba primiti a to je vrijeme kada organizam pocinje stvarati antitijela.

Istina je da mala kolicina antitijela nece nastetiti ni trudnici niti bebi ali do slijedece trudnoce broj antitijela ce sigurno znacajno porasti.



draga moja kod kojeg ti dr ideš? ja sam rh - i nisam primala rogam u trudnoći jer je svaki put nalaz antitjela bio negativan.primila sam rogam samo nakon poroda.meni nije jasno radi čega onda vadiš 3 puta nalaz antitjela kad ćeš ionako primiti rogam u trudnoći?! nek ti dadnu onda odmah rogam ''''za svaki slučaj''''kao što sama kažeš i ne moraš onda vadit antitjela jer do njih onda s tim rogamom neće ni doć. možda nije do tebe i sama znam da svakakvih doktora ima.npr moja kolegica koja je B+ (da da pozitivna dobro ste pročitali)je 3 puta išla vaditi nalaz antitjela po savjetu ginekologa.user posted image user posted image a koji joj je ginekolog bio nije ni čudouser posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *