|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 2:17:56   
jele85dr
a to zasto je taj ginekolog trazio tvojoj prijateljici da radi te nalaze iako je pozitivna, to je mozda zbog antigena. tj. ccddee, koji se ne podudaraju sa muzevljevim, a moze doci do komplikacija ako on ima CcddEe npr. jer majka moze stvoriti anti-E protutijela. isto kao i sa D ;)

(odgovor članu jele85dr)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 2:18:37   
milenium

IZVORNA PORUKA: jele85dr

@milenium, xxwxx je u pravu.
moguce je da u toku trudnoce dodje do mijesanja majcine i bebine krvi i kada majka jednom stvori antitijela, gotovo je. beba ce na kraju vjerovatno biti okej, ali svaka naredna trudnoca je izuzetno rizicna i komplikovana, jer se u nju ulazi sa vec stvorenim antitijelima.
inace, ja sam B-, muz A+. danas sam bila na pregledu i pitala sam dr za rhogam u toku trudnoce i na moju srecu rekla je da se to i kod nas praktikuje (ne samo na zapadu kako sam mislila), te da ce mi ponuditi da ju dobijem. ja mogu odbiti ako zelim.

jele ovo što si ti napisala je točno.to i ja tvrdim. ali xxwxx tvrdi da se rogam prima u trudnoći čak i kada je combs test negativan tj kad je sve ok i kad nije došlo do mješanja krvi.ili i ti to tvrdiš?!

(odgovor članu jele85dr)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 2:23:32   
milenium
IZVORNA PORUKA: jele85dr

a to zasto je taj ginekolog trazio tvojoj prijateljici da radi te nalaze iako je pozitivna, to je mozda zbog antigena. tj. ccddee, koji se ne podudaraju sa muzevljevim, a moze doci do komplikacija ako on ima CcddEe npr. jer majka moze stvoriti anti-E protutijela. isto kao i sa D ;)

možda ali uglavnom nijedna se trudnica nije javila da je radila combs test a da je rh +.
a što se tiče muževa,evo sama pročitaj iznad,muževe nitko i ne pita koja su grupa.čim je žena rh - nakon poroda prima rogam.dok npr u italiji ako je žena - , tata isto -, beba -, žena ne prima rogam jer su svi minus. a ovdje bi ga primila sto posto jer je ona minus bez obzira na sve ostalo.

< Poruku je uredio milenium -- 30.3.2012 2:25:39 >

(odgovor članu jele85dr)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 7:30:05   
chuci
milenium ja sam Rh- a nisam primila rogam poslije poroda ovdje kod nas.
provjere krvnu grupu bebe, i ako je i ona - ne primaš rogam.
muž kao što kažeš nije bitan.user posted image


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 11:16:15   
xxwxx

IZVORNA PORUKA: milenium


IZVORNA PORUKA: jele85dr

@milenium, xxwxx je u pravu.
moguce je da u toku trudnoce dodje do mijesanja majcine i bebine krvi i kada majka jednom stvori antitijela, gotovo je. beba ce na kraju vjerovatno biti okej, ali svaka naredna trudnoca je izuzetno rizicna i komplikovana, jer se u nju ulazi sa vec stvorenim antitijelima.
inace, ja sam B-, muz A+. danas sam bila na pregledu i pitala sam dr za rhogam u toku trudnoce i na moju srecu rekla je da se to i kod nas praktikuje (ne samo na zapadu kako sam mislila), te da ce mi ponuditi da ju dobijem. ja mogu odbiti ako zelim.

jele ovo što si ti napisala je točno.to i ja tvrdim. ali xxwxx tvrdi da se rogam prima u trudnoći čak i kada je combs test negativan tj kad je sve ok i kad nije došlo do mješanja krvi.ili i ti to tvrdiš?!


ono sto sam ja htjela reci millenium je to da pozitivan combs znaci da u tijelu vec postoje antitijela, i rogam ne pomaze kod pozitivnog combs testa. Sprecava stvaranje daljnjih antitijela ali ona stvorena ostaju tu zauvijek i ne postoji nista sto ih moze ukloniti. Majka koja jednom ima pozitivan combsov test imace ga zauvijek pozitivnog.
Jasno je da se rogam uzima kada postoji visoki rizik za mijesanje majcine i bebine krvi, amniocenteza, biopsija horionskih resica, porod, pobacaj i slicno i to u roku od 72 sata. Medjutim postoje situacije, a citala sam na internetu za previse takvih kada dodje do mijesanja bebine i majcine krvi blagim krvarenjem koje majke niti ne primjete. Zbog takvih slucajeva se u drugim zemljama daje rogham u 28 tjednu trudnoce. Njegovo trajanje je 12 tjedana i time se točno pokriva do 40 tog tjedna trudnoce.

Ono sto ti ne razumijes je da mijesanje krvi ne mora biti izazvano nekim invazivnim ili sl postupkom. Nekad se jednostavno dogodi, dovoljno je par kapi da se počnu stvarati antitijela
(neki udarac, blaza prometna nezgoda i sl).
Lijecnici u svijetu a evo kako cujem i kod nas sve vise prakticiraju davanje rogama u 28 tjednu, jer s tom jednom inekcijom pokrivate ostatak trudnoce.









(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 13:35:20   
jele85dr
da, tvrdim isto sto i ona, da se preventivno da rhogam iako je coombs test negativan. jer ako se jednom stvore antitijela onda vise nema pomoci.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 21:26:41   
milenium

IZVORNA PORUKA: xxwxx



ono sto sam ja htjela reci millenium je to da pozitivan combs znaci da u tijelu vec postoje antitijela, i rogam ne pomaze kod pozitivnog combs testa.





znam da pozitivan test znači da su se stvorila antitjela ali sam mislila da kad primimo rogam nakon tog pozitivnog testa da taj rogam uništi ta tjela. pa jeb... mat... onda u kakvoj mi državi živimo.nijedna rh negativna trudnica nije primila rogam u trudnoći nego sve nakon nje. evo ti si prva koja se javila .možda ima još netko ali evo koliko žena na ovoj temi i svaka je primila samo nakon trudnoće. jeb...mat... lude države i ludi doktora.baš smo u banani.dobro da je moje dijete onda uopće rođeno,jer nisam ni ja kao ni chuci primila rogam u trudnoći.

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 21:34:07   
milenium
i sinoć baš pričam s prijateljicom iz italije o tome.kod njih je situacija ovakva.rh negativne majke ne primaju rogam u trudnoći ako je coombs test negativan,prime samo nakon poroda I TO SAMO AKO je beba pozitivna. a ako je beba negativna kao i mama ne prima rogam uopće. dakle potpuno identična situacija kao kod chuci.a ovdje u bih gdje ja živim rh negativne trudnice ne primaju rogam u trudnoći za svaki slučaj nego samo nakon poroda.uglavnom koliko gradova toliko i običaja koliko vidim.ja znam sigurno kad idući put budem trudna da neću primiti rogam u trudnoći nego samo nakon,jer ovdje je tako.a to šta bi trebalo i kako ,šbb kbb...nadam se da sam sad jasnija.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 21:38:40   
Visnja RR
Ja sam Rhogam primila tri puta...nakon dva gubitaka trudnoce i nakon poroda u bolnici...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 22:25:16   
milenium

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Ja sam Rhogam primila tri puta...nakon dva gubitaka trudnoce i nakon poroda u bolnici...

ja sam isto nakon gubitka trudnoće i nakon poroda.
eto kao što vidiš draga wwxww i višnja je primila samo nakon poroda,u trudnoći nije. i ako smijem pitati odakle si,da znam gdje se to daje u trudnoći ''za svaki slučaj'' da baš upitam svog ginekologa sljedeći put.
baš me ovo zaintrigiralo.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 23:22:19   
jele85dr
u vecini slucajeva nema rizika od stvaranja antitijela u toku trudnoce. mislim da je oko 1% mogucnosti da se to desi. ja sam puno citala o tome na internetu i svugdje pise da se praktikuje davanje rhogama u 28.nedjelji trudnoce. npr.mozes procitati ovdje: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/01_pretrage1.asp ali ima masa drugih linkova.
na drugim forumima sam citala da je to praksa na zapadu ali ne i kod nas, a kako idem kod drzavnog ginekologa, bas me je zanimalo sta ce mi reci. i na moje iznenadjenje rekla je da se to i kod nas praktikuje (vjerovatno zavisi od grada do grada, te ginekologa), i da ce mi ponuditi da primim rhogam u 28.nedjelji, a ja mogu odbiti ako zelim. rizik da se stvore antitijela je mali, kako sam vec spomenula, ali zasto se brinuti hoce li se iskomplikovati ili ne, kad se vec moze sprijeciti? ;)
inace, ja sam iz banjaluke.
iz kojeg si ti grada? pitaj svoga ginekologa o tome, mozda u tvom gradu imaju takvu praksu da ne daju rhogam tokom trudnoce. znam masu cura iz drugih gradova kojima nikad niko nije rekao da bi ju trebale primiti tokom trudnoce.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 23:25:21   
milenium
ja sam u mostaru vadila 3 puta coombs test i nisam primala rogam nego samo nakon poroda kao i svi koji se porode u mo.a rh - su.

(odgovor članu jele85dr)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
30.3.2012 23:30:53   
chantal
I ja sam primila rogam nakon spontanog i nakon oba poroda,jer su bebe bile Rh +, u trudnoćama mi dr.nikad nije ni spomenuo.

A eto ja sam iz okolice B. Luke :)


ja sam iz banjaluke.

< Poruku je uredio chantal -- 30.3.2012 23:36:00 >

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
31.3.2012 0:57:30   
jele85dr
chantal, kod kojeg ginekologa ides?

(odgovor članu chantal)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
31.3.2012 1:04:47   
milenium
jele to izgleda samo tvoj gin. dajeuser posted image oprosti al ne mogu više smori me ova tema.zaključak je ;od ginekologa do ginekologa se razlikuje.

< Poruku je uredio milenium -- 31.3.2012 1:05:11 >

(odgovor članu jele85dr)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Ista krvna grupa i rh faktor?
31.3.2012 1:06:48   
jele85dr
hehehe user posted image nemam pojma, i mene je iznenadila (pozitivno, moram priznati).
i ja imam drugaricu u mostaru i ona je samo nakon poroda primila rhogam, ali to je bilo prije 5 godina.
nazalost, nemam nikoga od "svojih" ovdje a da su negativni pa ne znam kakva je praksa kod drugih ginekologa user posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 66
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *