|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:22:14   
mala mu
ma daj ne mogu vjerovatiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ...onda je neko toj teti zaboravio davati voduuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ahmed -11.07.2009.
mrvica mamina

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:24:07   
ena23
zao mi je samo zenica koje moraju pustiti da to rade s njhovom bebicom... mama prica kad sam se ja rodila kaze uzele dvije nane da me kupaju i gladile mi tako celo da nema kvrge... kaze ti cicis sebi a ja placem sebi, al budala, ne smjem rec nista, kontam hajd starije su znaju sta rade... upravo u tom trenutku moj otac se vraco iz nocne i cuo da se derem i fino me otrgo od njih, poslo ih sve u pm i reko pustite mi djete, poklat cu vas sve da cujem jos jednom da ste povijale ili ispravljale nesto... hvala bogu pa bar on bio medicinski radnik i nije dozvoljavo da nas (sve rodjake i rodice iz sire familije) povezuju i druge metode mucenja primjenjuju... i svi smo hvala bogu zivi i zdravi, neki manje lijepi neki vise, nekima su usi zaista klempave a nekima ne, al niko nema krive noge zato sto se nije povijo ili kvrgu na celu zato sto se nije gladilo...

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:29:10   
batterfly
Ah tim starim obicajima nikada kraja...."Nazalost", sto nismo u starom vremenu, i sto je se danas sve promjenilo....
Cula sam, naravno, za sve koje ste do sada naveli i, naravno, bila sam osudjena i ja da slusam o tim obicajima...Pa cak i dok sam bila trudna, dobivala sam kojekakve savjete kao npr. da jedem dosta graha u trudnoci, pa ce mi djete biti inteligentnije...Te silne gatke pomocu kojih se vidi da li je zensko ili musko...ma more jedno gluposti, za koje ne mozes da vjerujes da se i danas spominju i pricaju....
Kada sam rodila prvo djete, imao je malo krive nogice, pa je mom svekru pala ista ideja kao i kod vasih "savjetnka", da uzme cvrst kanap i da zaveze nogice jednu uz drugu...Pa je isto tako, iako dijete nije bilo klempavo, dosao na ideju da uzme selotejp, te da ih zalijepi uz glavu,da,eto, ipak ne bi bio klempav...user posted image ..

A moram priznati da mi se jedino taj obicaj sa jajma svidja....user posted image nekako mi bas slatko...

A sad mi je pao na pamet jos jedan, ne znam je li prije spomenut...Kao(ako sam ga i ja dobro skontala)user posted image , da dijete kad udje prvi put kod nekoga u kucu, treba izdići u (neki) cosak kuce??????user posted image user posted image user posted image user posted image Pliz, nek me neko prosvjetli, mozda sam malo i zaboravila, ali sam dozivjela da mi djecu dizu tako, ali nisam upratila zbog cega???user posted image user posted image user posted image user posted image

P.S.Nunchi, majke ti jel to moje oci tebe vide?????user posted image Sram te bilo!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:30:55   
sheri
a cega se sve nacita ovdje, majko mila! sve ludo!user posted image
bas se bojim sebe jer znam kako bih ja reagovara kad bi meni neko nesto htio oko djeteta raditi po tim obicajima, ne daj mi Boze! i sad dok sam trudna, pokusali su mi davati raznorazne savjete, ali kad sam rekla pred tim osobama da cu slijedecu osobu koja mi nesto kaze udariti, prestali su.

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:34:14   
Nunichi
Vide vide ljubavi moja...javim ti se popodne na pp ili te zovem sutra. Svasta se nesto desavalo,ali nismo mi tebe zaboravile. user posted image user posted image user posted image Odoh sad kod sveki na rucak pa ti se javim.Jubim!

A za taj cosak nisam cula do sad user posted image user posted image Ali zato sam pored navedenih dobila i savjet kad god je uzmem u ruke da govorim "bjezite uroci bjezite" user posted image
Ali meni su najjaci brasno i voda... user posted image

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:38:32   
ena23
Nismo mi krive sto je narod bio siromasan pa samo znao za brasno i vodu.... user posted image ne do bog da su nasi stari culi za tiramisu i pizzu, bilo bi da je djetu sevap malo tiramisua na kasicici dati da bi bilo pametinje... user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:40:21   
leli§
user posted image user posted image user posted image user posted image svasta!!!

koliko je smijesno toliko je i zalosnouser posted image to sto je nekad nekog pra pra nani palo na pamet da nekoga veze za dasku-to ostao obicaj...svasta...

ja znam za secer i jaja... kada se moja sestrica rodila svaki put kada bi kod nekoga otisli smo je morali kupati i prati stvarcice od silnog secerauser posted image user posted image user posted image meni je taj obicaj sa secerom sladak cisto iz razloga sto je bebac sav meden kada okusi slatko pa ostane zateceno...kao sta se zbiva... meni kada dodju maje bebice ja ih "pospem" sa 2-3 zrna secera...ali i to ne radim dok mamu ne pitam je li joj smeta... ne samo iz obicaja da li joj smeta ali mama zna najbolje rakciju bebica na raznu hranu...

je li iko cuo za onaj obicaj da bebicu ne treba dizati prd ogledalo do prvog rodjendana ili tako nestouser posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu sheri)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:47:27   
Anoniman
Žene drage, nemojte višeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ja pukoh od smijeha.....hahahahahah
voda + brašno + beba = inteligentno dijete (Ma, ne morate ga ni u školu slati!!!)
Šta li su onda Billu Gatesu radili???

(odgovor članu ena23)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:49:22   
leli§
kazu da je bill gates onako pametan jer mu je stari radio u vodeniciuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:50:59   
ena23
uh bill gatesu sigurno niko nije vezao usi... user posted image inace ne bi bio klempav... uh jos zamislite da su ga pored silne vode, toza na celu i brasna, povezivali za dasku i vezali glavu... hem lijep hem pametan bi bio...

< Poruku je uredio ena23 -- 5.5.2009 14:53:53 >


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:51:04   
mišur
IZVORNA PORUKA: leli§

je li iko cuo za onaj obicaj da bebicu ne treba dizati prd ogledalo do prvog rodjendana ili tako nestouser posted image

Čula sam jauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Samo ne znam kakvo "logično" objašnjenje postoji za to!

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:52:30   
mala mu
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
IZVORNA PORUKA: leli§

kazu da je bill gates onako pametan jer mu je stari radio u vodeniciuser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Ahmed -11.07.2009.
mrvica mamina

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:53:20   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: leli§

meni je taj obicaj sa secerom sladak cisto iz razloga sto je bebac sav meden kada okusi slatko pa ostane zateceno...kao sta se zbiva...


Možda starije bebe budu zatečene... ali bebu koja ima tek par mjeseci, koja je još na mlijeku, posipati brašnom i šećerom......to je zaista nebulozno!!! 
Šta da beba udahne malo brašna ili šećera.......odraslom čovjeku to nije prijatno,a kamoli novorođenčetu!!!

Što se ogledala tiče... i to sam čula, a meni je baš slatko gledati svoju bebu u ogledalu kako se smije sama sebi : )

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:55:33   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: leli§

kazu da je bill gates onako pametan jer mu je stari radio u vodeniciuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 14:57:02   
Anoniman
joj.......ovako meni su govorili kako trebam staviti makaze i bijeli luk u krevetić da dijete nije samo a bijeli luk da otjeruje šejtane-jojuser posted image , užas,
- da ga ne trebam ogledat jer će se prepast sam sebe...a ja sam za to ogledanje pročitala da dijete treba stavljat ispred ogledala jer mora prvo upoznat sebe, tako se uče dijelovi tijela.
- da ga ne sastavljam sa djecom koja ne govore-kao neće progovorit (Bože sačuvaj)

Sviđa mi se običaj kad odemo negdje prvi put dobijemo jaja i šećer, il nešto od odjeće.... Kad god nam treba jaja mi u gosteuser posted image

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:01:21   
leli§

IZVORNA PORUKA: ena23

uh bill gatesu sigurno niko nije vezao usi... user posted image inace ne bi bio klempav... uh jos zamislite da su ga pored silne vode, toza na celu i brasna, povezivali za dasku i vezali glavu... hem lijep hem pametan bi bio...


zaboravila si reci pored lijep i pametan da bi bio jos i obrezanuser posted image user posted image user posted image user posted image (neko je rekao to za dasku da se veze kada se bebac osuneti)user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:01:53   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: mišur

IZVORNA PORUKA: leli§

je li iko cuo za onaj obicaj da bebicu ne treba dizati prd ogledalo do prvog rodjendana ili tako nestouser posted image

Čula sam jauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Samo ne znam kakvo "logično" objašnjenje postoji za to!

user posted image moja se se gledala cim su progledalauser posted image i na ogledalo i na ogledalcauser posted image meni kad neko pocne o tim"obicajima"ja samo kazem gdje to pise da procitam one nepise nigdje to obicaji e ja njima ne zanima me.Ja u komsiluk imam makedonke i oni meni dodju kad djete nejede dobro kaze pohraniga u wc cuj u wc pa jestel normale kaze tako kod nas da napreduje pa stavi mu bjeli luk zbog uroka te metlicu po jastuk po nesto i neznam sta im je al da cujete te obicaje da crknes od smijeha ne samo za djecu nego i odrasle kao kad nemoze mlada da za trudni prolazi kroz pecinu neku tamo njihovu nemem pojma koju sedam puta i ostane trudna e crni humoruser posted image zesce provale nego onaj milan tarot sa onim"betmene daj mi sto hiljade eura"neznam dal skenuh sa teme al malo humora dobro ce dociuser posted image sto ljudi sto cudi sto zena dvesta sisauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:04:40   
leli§

IZVORNA PORUKA: pingpong

IZVORNA PORUKA: leli§

meni je taj obicaj sa secerom sladak cisto iz razloga sto je bebac sav meden kada okusi slatko pa ostane zateceno...kao sta se zbiva...


Možda starije bebe budu zatečene... ali bebu koja ima tek par mjeseci, koja je još na mlijeku, posipati brašnom i šećerom......to je zaista nebulozno!!!
Šta da beba udahne malo brašna ili šećera.......odraslom čovjeku to nije prijatno,a kamoli novorođenčetu!!!

Što se ogledala tiče... i to sam čula, a meni je baš slatko gledati svoju bebu u ogledalu kako se smije sama sebi : )


ja stvarno ne znam sta ljudi podrazumjevaju pod "posipanjem"... ja stavim dva tri zrna bebacu na usne ili na obrazsic sa strane pa ono majo samo jezickom to polize. ali ima razlicith ljudi neki posipaju pa ode i za vrat i benkice i nema gdje ne udje...za brasno se u potpunosti slazem. apsolutno ne vidim zasto bi se bebac s tim zasipao...ne samo da ne udahne nego i ako proguta...jesti brasno nije nimalo zdravo...



_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:07:08   
leli§
cuj bjeli luk da tjera sejtana... pa nismo u rumuniji pa se bojimo vampira i cekamo na van helsinga da dodjeuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:10:46   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: leli§


ja stvarno ne znam sta ljudi podrazumjevaju pod "posipanjem"... ja stavim dva tri zrna bebacu na usne ili na obrazsic sa strane pa ono majo samo jezickom to polize. ali ima razlicith ljudi neki posipaju pa ode i za vrat i benkice i nema gdje ne udje...za brasno se u potpunosti slazem. apsolutno ne vidim zasto bi se bebac s tim zasipao...ne samo da ne udahne nego i ako proguta...jesti brasno nije nimalo zdravo...




Sipaju malo brašna i šećera u fildžan, to pomiješaju, umoče svoje prste u to i DOSLOVNO zamažu bebi obraze, čelo, bradu i između nosića i usana, te malo po ručicama!!!  Da su brašno i šećer crni, beba bi izgledala k'o Rambo sa ratničkim bojama po licu!!!

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:17:43   
leli§

IZVORNA PORUKA: pingpong

IZVORNA PORUKA: leli§


ja stvarno ne znam sta ljudi podrazumjevaju pod "posipanjem"... ja stavim dva tri zrna bebacu na usne ili na obrazsic sa strane pa ono majo samo jezickom to polize. ali ima razlicith ljudi neki posipaju pa ode i za vrat i benkice i nema gdje ne udje...za brasno se u potpunosti slazem. apsolutno ne vidim zasto bi se bebac s tim zasipao...ne samo da ne udahne nego i ako proguta...jesti brasno nije nimalo zdravo...




Sipaju malo brašna i šećera u fildžan, to pomiješaju, umoče svoje prste u to i DOSLOVNO zamažu bebi obraze, čelo, bradu i između nosića i usana, te malo po ručicama!!! Da su brašno i šećer crni, beba bi izgledala k'o Rambo sa ratničkim bojama po licu!!!



jao fuuuuuuj!!! to kao ono ljepilo sto smo u ratu pravili da lijepimo spomenare i isjecke iz starih casopisauser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:17:56   
Gigana
ja sam čula da se djetetu nokti uvaljaju u brašno i da sami otpadnu.  To se radi da bi se izbjeglo rezanje noktića malom djetetu makazama, gdje bi moglo doći do povrede.  Nisam probala ovu taktiku, ali baš bih voljela da znam da li fercera, pa ako je neko probao nek javi.

Kad se Vedo rodio, gdje god bi otišli u goste, dobijao je jaja i to mi je ok (jaja su kao simbol života i zdravlja).
Sjećam se i da mu je moja nana umočila cuclu u šećer i dala mu (da mu život bude sladak).

Ostalih gluposti sam se i ja naslušala, pogotovo kad sam bila trudna, ali ja to ne pridajem srcu, nego samo pomnožim sa nulom i skrenem s teme.


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:23:23   
jagodicabobica
Uh sto se nacitah gluposti i praznovjerja sva sam se najezila od muke.
Ja bila trudna 6 sedmica i odmah mi svekrva pocela pametovati o obicajima uh.
Kaze mora se klati kurban, reko haj dobro ako tako zelite, eh treba zvti i hodzu to u roku 7 dana da uci djetetu, Reko haj pase i to (mada znam da cu trebati samo svoj mir a ne iskupljanje hodza i rodbine) E kad mi je rekla da ce osisati djete i vagati kosu pa podjeliti toliko zlata koliko tezi kosa, e tad sam eksplodirala. Rekla sam da od toga nema nista da djete nedam dirati i da to mogu zaboraviti.
(svekar i svekrva jer je to njegova ideja bila a njeno izlaganje)
Ma svasta sam rekla u roku minute a oni samo zinuli. Poslije mi je muz rekao da sam bila gruba i kao nebi ni on to dao ali bi im ljepse rekao.
E vec me nagovarju kako dati ime joj boze daj mi snage da ostanem smirena......................

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:24:53   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Gigana

ja sam čula da se djetetu nokti uvaljaju u brašno i da sami otpadnu.  To se radi da bi se izbjeglo rezanje noktića malom djetetu makazama, gdje bi moglo doći do povrede. 


Bebi svakako u prvih 4-6 sedmica noktići sami otpadaju, valjali ih u brašno ili ne!  Kakva to svojstva ima brašno pa da učini da noktići sami od sebe otpadnu!!!  Ja svojoj bebici od 7. sedmice režem noktiće na rukama, ovi na nogama još uvijek sami otpadaju i vjerujte da joj ne posipam brašno po nogama!!!user posted image
Nevjerovatno je šta sve može ljudski um smisliti!!!

(odgovor članu Gigana)
  Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:29:46   
Gigana
IZVORNA PORUKA: pingpong

IZVORNA PORUKA: Gigana

ja sam čula da se djetetu nokti uvaljaju u brašno i da sami otpadnu.  To se radi da bi se izbjeglo rezanje noktića malom djetetu makazama, gdje bi moglo doći do povrede. 


Bebi svakako u prvih 4-6 sedmica noktići sami otpadaju, valjali ih u brašno ili ne!  Kakva to svojstva ima brašno pa da učini da noktići sami od sebe otpadnu!!!  Ja svojoj bebici od 7. sedmice režem noktiće na rukama, ovi na nogama još uvijek sami otpadaju i vjerujte da joj ne posipam brašno po nogama!!!user posted image
Nevjerovatno je šta sve može ljudski um smisliti!!!


Da, ali kako sam ja shvatila, navodno se ovo sa brašnom može raditi jaako dugo i noktiće otpasti.  Ne znam, nisam probala, mi smo noktiće počeli rezati od samog početka makazama za bebe.  Brašno nismo probali.


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *